2 ноември 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/7
Дата24.07.2016
Размер0.92 Mb.
#3560
  1   2   3   4   5   6   7
2 ноември 2012 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 2

В. Труд 2

В. Труд 3

В. Труд 3

В. Труд 4

В. Труд 5

В. Труд 5

В. Труд 5

В. Труд 5

В. Труд 6

В. Труд 6

В. Труд 6

В. Атака 7

В. Атака 9

В. Атака 10

В. Стандарт 12

В. Стандарт 13

В. Стандарт 13

В. Стандарт 13

В. Стандарт 15

В. Стандарт 15

В. Стандарт 16

В. Стандарт 16

В. Стандарт 17

В. Стандарт 17

В. Стандарт 17

В. Стандарт 18

В. Стандарт 19

В. Стандарт 20

В. Стандарт 20

В. Сега 21

В. Сега 21

В. Сега 21

В. Новинар 24

В. Новинар 24

В. Новинар 24

В. Политика 24

В. Политика 25

В. Политика 26

В. Политика 27

В. Политика 28

В. Политика 28

В. Политика 29

В. Политика 29

В. Политика 30

В. Капитал Daily 32

В. Капитал Daily 33

В. Капитал Daily 34

В. Капитал Daily 35

В. Българска армия 36

В. Телеграф 36

В. Телеграф 37

В. Телеграф 37

В. Телеграф 38

В. 24 часа 38

В. 24 часа 39

В. 24 часа 39

В. 24 часа 40

В. 24 часа 40

В. 24 часа 40

В. 24 часа 40

В. Преса 41

В. Преса 41

В. Преса 42

В. Преса 42

В. Преса 43

В. Преса 43

В. Монитор 46

В. Монитор 47

В. Монитор 47

В. Монитор 47

В. Монитор 48

В. Монитор 49

В. Дума 50

В. Дума 50

В. Дума 51




02.11.2012 г., с. 1
Снишават „легналите полицаи”
Изкуствените препятствия по улиците, наричани „легнали полицаи", не трябва да бъдат по-високи от 7,5 см. По общините вече правят комисии, които да преброят гърбиците и да ги запишат в регистър, за да спазят наредба на МВР и МРРБ. Документът задължава стопаните на пътя до 1 година да махнат, а до 3 г. - да ремонтират бабуните, убиващи скоростта на колите. В Бургас поправките започнаха и стана първата катастрофа. Заради отстранена гърбица по ул. „Ботева" шофьор на автобус блъсна пешеходка и й счупи глезена.


02.11.2012 г., с. 2
Над 200 гърбици побъркват Варна, в Лом ги "сеят" из полето
Над 200 гърбици, монтирани от общината по улиците на Варна, за да предпазват пешеходците от автоджигити, предизвикват масово недоволство сред шофьорите. На места като Околовръстното шосе "легналите полицаи" всекидневно са причина за задръствания, а има и случаи неравностите да са сложени през 200 м."Легналите полицаи" бавят линейките, недоволни от тях са и шофьорите от градския транспорт, защото закъсняват с графиците и трябва да внимават да не повредят автобусите и да не раздрусат пътниците.Препятствията тип "легнал полицай" отдавна не са "придобивка" само за градските улици. Големи бабуни, отлети от бетон, се появиха и на общински път край Лом и за няколко месеца потрошиха сума автомобили. Препятствията бяха поставени от агрофирма, която построи голяма база между две села. За да излизат по-спокойно тракторите и комбайните към нивите, бизнесмените вдигнаха насред пътя два високи циментови вала. След пороя от жалби КАТ разпореди препятствията да бъдат намалени.Фермерите поразбиха с къртачи циментовите прагове, но те останаха на шосето.Във Велико Търново обаче са помислили за тези проблеми - за втора година през зимата от улиците ще бъдат махнати подвижните "легнали полицаи". Причината е да не се пречи на снегорините. В града има около 270 модерни ограничители на скоростта.


02.11.2012 г., с. 2
Старозагорка си счупи зъбите
Старозагорка си счупи зъбите, преминавайки с колата си през "легнал полицай" на бул. "Патриарх Евтимий". Там изкуствената неравност е висока цели 16 см. Заради инцидента с жената тя вече е означена с нова светлоотразителна маркировка, за да се вижда отдалеч. Гърбицата зъботрошач се намира на един от основните булеварди.Останалите общо 81 изкуствени неравности в Стара Загора са с височина между 10 и 12 см. Според шофьорите те са твърде много за този сравнително малък град. Според Асоциацията на пострадалите при катастрофи обаче Стара Загора е градът с най-малко ранени и убити пешеходци тъкмо защото по правите улици има много "легнали полицаи". Засега от Спешна помощ не са изразявали недоволство от неравностите, но споделят, че използват маршрути, които заобикалят тези препятствия.В Кюстендил новоизградените десетина "легнали полицаи" не отговарят на изискванията. "Къси и високи са. Пък и не са обозначени и не са осветени нощем. Трябва внезапно да ги преодоляваш. Имал съм случаи болният зад мен да отскача до тавана", разказа шофьор на линейка. "Имаме срок, в който ще ремонтираме и ще приведем по изискванията неравностите. Личното ми мнение е, че те не са необходими.По-добре е улиците да са с дупки и така ще забавят движението, отколкото да създаваме такива изкуствени препятствия", смята инж. Валентин Смоков, шеф на общинската фирма "Чистота", която слага "легналите полицаи".
Снимка на три колони - „Легналият полицай" зъботрошач в Стара Загора е на един от основните булеварди в града на изхода за магистрала „Тракия". В близост обаче е Професионалната гимназия по ветеринарна медицина, има и спирка на градския транспорт.


02.11.2012 г., с. 2-3
Броят "легналите полицаи", махат поне 50 % догодина
Преди да е паднал първият сняг, общинарите в цялата страна бързат да преброят "легналите полицаи". До юли 2013 г. трябва да се махнат всички изкуствени неравности по улиците, които не могат да се ремонтират така, че да отговарят на изискванията на наредба на МВР и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Документът, влязъл в сила на 24 юли т.г., задължава всички собственици на пътища до 1 година да премахнат напречните гърбици, които трошат колите.Затова масово се сформират работни групи от експерти по транспорта, пътното строителство и катаджии, които да обикалят по улиците, да отбелязват къде има бабуни и с какви размери. Причина да се разбързат в края на годината е, че в общинските бюджети за догодина трябва да се предвидят средства както за рушене на негодните "легнали полицаи", така и за поправка на тези, които се реши да останат.Новите ограничители на скоростта ще се изграждат с височина до 7,5 см и ширина не по-малка от 4 метра. Ако се прецени, че съществуващо съоръжение може да се поправи, срокът за това е 3 години. "Легналите полицаи" трябва да се скосят, да се боядисат в жълто, червено или бяло, да бъдат сигнализирани със знак и осветени от улични лампи.Наредбата забранява слагането на изпъкнали неравности по пътища с разрешена скорост от 60 до 90 км/ч, затова и разпоредбите му засягат предимно уличната мрежа в градове и села. Нормативният акт още разпорежда на кметствата да водят регистър на "легналите полицаи" и пешеходните пътеки, повдигнати над нивото на пътното платно.

Но докато в по-малките общини нямат проблем поне с преброяването, никой в София не знае колко ограничители на скоростта са изникнали в последните години. Смята се, че са между 1000 и 2000. Някои от тях, особено в жилищните комплекси, са правени без строителни документи, по инициатива на гражданите от района, обезпокоени от автомобилната заплаха за децата им.Други са издигани от собственици на магазини, складове или предприятия, за да убиват скоростта на преминаващите наоколо. Експерти не изключват да се окаже, че над 60% от "легналите полицаи" в София са извън нормите. В такъв случай трябва да се отделят огромни средства за премахването или ремонта, боядисването и осветяването им.Отсега е ясно само, че ще останат гърбици пред училища, детски градини, болници и други места, на които се отлага изграждането на повдигнати пешеходни пътеки. Възможно е да не се пипат и повечето от изкуствените неравности, направени от каучук и пластмаса, които отговарят поне на нормата за височина от 7,5 см.От това лято Столичната община започна изпълнението на програма за повдигане на пешеходните пътеки. Те са над 600 в София и вече са ремонтирани 35. До края на годината ще бъдат завършени още 15, а през 2013 г. трябва да станат над 100. Осветените "зебри" към момента са 120.


Снимка на четири колони- Гърбиците във Варна пречат на линейките, защото са по-високи от стандарта.
Снимка на три колони - В Благоевград нито едно от съоръженията за намаляване на скоростта не е маркирано. А начинът им на изработка е архаичен - нахвърлян бетон или цимент, неравномерна бабуна, която повече нанася щети по автомобилите, отколкото да намалява скоростта. Благоевградчани наричат гърбиците „чиновник без заплата".


02.11.2012 г., с. 3
Гражданите ги слагат самоволно
Поне дузина случаи на незаконно изградени "легнали полицаи" разкри общината в Пловдив само за година. Повечето препятствия били сложени на малки улици с мотива да се пазят децата от фучащи коли."Поставянето на "легнали полицаи" е вид строителство и за него трябва разрешение. Не може всеки на своя глава да ги слага. Затова тръгваме на тотални проверки", закани се директорът на общинската фирма "Организация и контрол на транспорта" Никола Янакиев. От началото на 2013 г. в Пловдив ще започне изграждането на повдигнати пешеходни пътеки. По стандарт те ще са по-ниски от "легналите полицаи" и задължително под 7,5 см, ще бъдат снабдени с удобна траверса, по която ще минават рейсовете от градския транспорт и повечето ще са направени с термопластик.


02.11.2012 г., с. 3
Цонко Цонев сам осъди себе си
Каварненският кмет Цонко Цонев осъди сам себе си, преди да стане градоначалник. Видният рокаджия, който е юрист, кара трети мандат. Но преди да встъпи в длъжност за първи път през ноември 2003 г. е адвокат и съди общината за повреден скъп автомобил от необозначен "легнал полицай".Съдебното решение излиза няколко месеца по-късно и вече като кмет Цонко Цонев трябва да се разпореди общината да плати 1500 лв. за сериозните повреди по колата на ищеца, чийто адвокат е... Цонко Цонев."Разпоредих общината веднага да плати обезщетението. Но като кмет успях да спестя адвокатското възнаграждение. Това е любопитна случка, но не само заради нея в Каварна отдавна няма проблеми с пътната маркировка и няма необозначени "легнали полицаи", разказа Цонев.
Малка портретна снимка на една колона - Цонко Цонев


02.11.2012 г., с. 3
Акция "Светлина" пази пешеходците
Опазването на живота и здравето на пешеходците като най-беззащитни от всички участници в движението. Това ще е акцент на тазгодишната акция "Светлина", която започна вчера и ще продължи до 20 ноември. Кампанията се провежда за 17-и път у нас. Тъй като от август т.г. карането на фарове е задължително по всяко време на годината, за шофьорите няма да има срок за напомняне, а направо ще бъдат глобявани за невключени светлини.Паралелно със "Светлина" до 18 ноември по пешеходните пътеки в София ще продължат да снимат 7-те мобилни камери с радари на "Пътна полиция". Операцията започна в понеделник и засича по над 300 коли дневно, които минават с повече от разрешените 40 км/ч през "зебрите"."Високата скорост, мократа настилка, ранното мръкване, тъмните дрехи на минувачите правят есенно-зимния сезон изключително опасен", напомни говорителят на КАТ Красимир Костов. 70 пешеходци са загинали след удар от автомобил в периода от 1 ноември 2011 г. до 31 март 2012 г., сочи черната статистика. Това прави 33,7% от всички жертви през този период при средногодишен процент от 26 на сто.От 5 до 9 ноември в цялата страна в 70-те технически пункта на СБА ще бъдат проверявани безплатно фаровете на колите. Шофьорите ще плащат само при ремонт и покупка на резервни части.


02.11.2012 г., с. 8
Снимка на две колони - Кметът на Пловдив Иван Тотев направи символична първа копка с тежък чук по разширяването на моста на Герджика над река Марица в посока бул. „Руски".


02.11.2012 г., с. 12
Метро” направи мост за плевенчани
ИРЕНА НИКОЛОВА

Плевенският магазин „Метро" вече има удобна връзка с Околовръстния път на Плевен, след като веригата „Метро Кеш енд Кери България" Вдигна мост над река Тученица. Инвестицията е за 1 млн. лв.„Целта е да направим още един красив вход към Плевен, не само да улесним достъпа на клиентите ни до магазина", обясни управител на Веригата за България Емилиян Абаджиев. Мостът е изграден за 3-4 месеца, едновременно с това е укрепено коритото на реката. „Благодаря на общината и на всички служби, които ни съдействаха да свършим бързо този проект", каза Абаджиев.Сред проливен дъжд той и кметът на Плевен проф. Димитър Стойков минаха пеша по новото съоръжение. „Щом вали, значи ще ни върви по вода ", отбеляза плевенският градоначалник. Той изтъкна, че новата придобивка е изключително важна за плевенчани и гостите на града, както и за бъдещи инвеститори в района. „Това е доказателство, че община и бизнес могат да работят заедно в полза на хората", допълни проф. Стойков.Новият мост ще бъде дарен от „Метро" на общината или държавата.


Снимка на три колони- Шефът на „Метро Кеш енд Кери България" Емилиян Абаджиев (вляво) и кметът на Плевен проф. Димитър Стойков прерязаха лентата на новия мост, който свързва магазина с Околовръстното шосе на Плевен.


02.11.2012 г., с. 13
Златният път" на „Цанков камък" вече е законен
ПЕТЯ ГАЙДАРОВА

Шосето над язовир „Цанков камък" по­лучи дългоочаквания акт 16 в четвъртък, съобщи кметът на Девин Цветалин Пенков. Обходният път над язовира, който премиерът Бойко Борисов нарече „зла­тен" заради цената му от 220 млн. лв., платени от НЕК, бе незаконен две години, но се поддържаше от държавата през зи­мата. Досега трасето бе собственост на НЕК, но с издаването на акта за експлоа­тация, който го узаконява, става държав­но. Заради строежа на язовира старият път между Девин и Кричим остана под водата, което наложи изграждането на нова път­на връзка. Тя включва 10 км нов асфалт от Девин към Пловдив по билото над водое­ма, тунел и рехабилитация на 11 км съще­ствуващ досега път. Първоначално строе­жът трябваше да струва 41 млн. евро. Ек­сперти изтъкнаха наскоро,че оскъпяването идвало от неподходящо избрано трасе и непредвидени геоложки усложнения по време на работата.




02.11.2012 г., с. 13
Снимка на три колони - Десетки во­дачи ма ти­рове, които превозват брикети от „Брикетна фабрика" край Гълъбо­во, проте­стираха вче­ра срещу не-довършването на ремонта на пъ­тя между Гъ­лъбово и Опан. Той е почнат през 2008 г., но заради недо­стиг на пари не е поло­жен най-гор­ният пласт асфалт. Това е довело до повреди, за­ради които пътят е за* бранен за камиони над 10 тона.


02.11.2012 г., с. 21
Строители плашат с блокада
ПЛАМЕН ЕНЕВ

Варненската строител­на камара (ВСК) сериоз­но обмисля блокада пред сградата на общината. Враждебният климат към бранша на местно ниво буквално е спрял инве­стиционния процес, обя­виха на общо събрание на камарата вчера. Предсе­дателят на ВСК Валентин Вълев попита членовете: „Колко от вас биха парки­рали по една строителна машина пред община­та?". Повечето отговори­ха утвърдително, а много попитаха: „А защо само по една?" Вълев отчете като грешка, че организация­та е била много мека спрямо местната власт в последните години. „Не може да не се прави ин­фраструктура, а само да се поставят пречки пред инвеститорите. Така и 50 години няма да се опра­вим", категоричен бе Въ­лев. Варненските строители се разбраха след обсъ­ждане да се фокусират върху един проблем и да настояват за решението му, заставайки на твърда позиция. Целта е да по­стигнат нещо, а не да из­дигат различни искания.

Кризата в строител­ството в морската столи­ца се видя и на церемо­нията по връчването на годишните награди на ВСК. В половината кате­гории бяха отличени вар­ненски фирми, реализи­рали обекти в други общи­ни. Голямата награда „Златен отвее" отнесе „Планекс" за строител­ството на спортен ком­плекс „Камчия" в Шкорпиловци.

Според строителите и през 2013 г. браншът ще зависи изцяло от публич­ните финанси. Усвояване­то на еврофондовете оба­че може да се окаже непо­силна задача заради из­тичането на квалифицира­ни кадри в чужбина. Камарата отчита и по­ложителна тенденция вследствие на кризата -„случайните" строители напълно са изчезнали за­ради липсата на изгода.


Снимка на три колони – Председателят на строителната камара във Варна Валентин Вълев връчва награда­та на шефа на фирма „Планекс" Христо Димитров. На церемонията присъства и шефът на варненските архитекти Димитър Стефанов.




02-08.11.2012 г., с. 17
Сметище върху 217 декара съсипва плодородна земя
9 общини ще складират отпадъците си в сърцето т Златна Добруджа
Диана ТОДОРОВА

Над 1600 м от село Стожер, Добричко, се предвижда изграждането на депо за твърди битови отпадъци с площ 217 дка. С този сигнал към теле­визия Алфа и в. "Атака" се обърнаха жителите на селото, ко­ито са против този проект и са създали инициативен комитет за закриването му. Сметището ще съсипе плодо­родието на земята, ще отрови подземните води, които напояват цяла Добруджа, казват те. Неслучайно подготовката за строежа на сметището е пазена в тайна цели 3 години. Според председателя на Ини­циативния комитет Димитър Иванов всичките действия по подготовката на изграждане на депото са извършени зад гърба на хората от бившия кмет на Сто­жер Кръстьо Милков. "Той е представил становище, че хората са съгласни, а всъщност е крил проекта в продължение на 3 го­дини", сподели пред екипа ни Иванов. По думите му, има мно­го други площадки в Добричка област, които са по-подходящи за изграждането на депо - с удобни дерета за тази цел и с по-малко население в околността, под 500 души. "Целта на строителите обаче е да не се затормозяват с изграждането на нови пътища, защото в нашето село има ча­стични такива. И поради тази причина ще замърсяват почвата безобразно", допълва Димитър Иванов. Според него проектът за депото е съпътстван с куп неред­ности. Най-тревожното е, че мястото е било включено в "Натура 2000", но бившият кмет на селото е сменил статута заради плановете местността да се превърне в сме­тище. Застрашени са също пла­ващите пясъци и местообитанията на грабливите птици, които са точно в този район. За да се прокара цялостен път до сметището, ще бъдат отчуж­давани частни имоти. Димитър Иванов твърди, че някои жители на Стожер вече са получили пис­ма, с които ги уведомяват, че трябва да отдадат доброволно по няколко дка. от собствеността си. Държавата ще плати земята им по около 300 лв./дка. А на пазара добруджанските земи вървят над 1500 лв. за дка. Ако одържавява­нето стане реалност, жителите на селото ще понесат не само здра­вословни, но и финансови щети.


Николай Александров, зонален координатор на АТАКА за Североизточна България:

Хората трябва да отстояват позициите си докрай

"Жителите на Стожер не трябва да се обезсърчават, а да отстояват докрай позицията си против строе­жа на депото. Само така биха мо­гли да защитят своя интерес", спо­дели пред екипа ни зоналният коор­динатор на АТАКА за Североизточна България Николай Александров. Според него изграждането на сме­тища в центъра на Златна Добру­джа, върху най-плодородната зе­мя, е проява на крайна безотговорност. Първоначалният план предвиждал тук да бъдат депонирани отпадъците на 8 добрички и една шуменска общини, но впоследствие става ясно. че към тях може да се присъедини и Варна. Това означава, че в Сто­жер ще трупа сметта на почти цяла североизточна България. "Най-странното е, че ще носят отпадък и от община Шабла, която е на цели 120 км от Стожер, и даже от общи­на Никола Козлево, която е Шумен­ска. За нея хората казват, че кметът й е "националист, ама тур­ски"! Аз питам защо ще идват чак дотук да изхвърлят боклука си. върху тази плодородна земя", ко­ментира Александров. По думите му най-големият виновник за из­граждане на депо в Стожер е бив­шият кмет на селото, който не е предупредил останалите жители, че е предвиден такъв проект.

"Предполагам, че става въпрос за много дебели интереси и смети­щето ще бъде дадено на концесия. Сметосъбирането е обект на голям интерес от страна на бизнеса, зна­ем случая с фирмата "Титан", до­пълва зоналният координатор на АТАКА. Партията на националистите е внесла законово изменение, което предвижда общинският съвет да не може да откаже правото на рефе­рендум на гражданите, както е до момента. "Само с това изменение хората ще могат да се обединят и да се противопоставят на "инвести­торите", каза още Александров.
Анкета: Как ще се отрази на селото депото в Стожер?
Желязко Илиев:

Това сметище ще е пагубно за селото ни. Може да се появят много болести, ще се разнася постоянна смрад в Стожер. Ние няма да се предадем и ще се борим докрай срещу тия мошеници, които искат да ни натресат депо­то.


Чана Добрева:

Не съм съгласна да има такова депо в Стожер! Имам малки деца. Не искам те да дишат мръсния въздух и по­стоянно да се заразяват с различни болести от купищата смет. Живея точно на главната улица, по която ще се извозва боклукът. Голяма воня ще бъде, болести и мухи ще се разнасят всеки ден. Това е неприемливо за нас.


Стойчо Стойчев:

Не е редно на такава плодородна земя да се прави сме­тище. Според мен нещата са решени отдавна без знание­то на хората и това е шокиращото. Моето мнение е, че е можело на много други места да се направи депо - 8 се­ла с население под 500 души. Явно има някаква далавера, за да се избере село с над 2000 Жители.


Снимка на три колони – Димитър Иванов, председател на Инициативния комитет против изграждане на депо за твърди битови отпадъци в с. Стожер
Снимка на две колони – Николай Александров




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница