2 октомври 2009 г. Тема: здравеопазване софарма продава дела си в две дружества



страница1/3
Дата11.01.2018
Размер358.66 Kb.
#42948
  1   2   3
2 октомври 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Софарма продава дела си в две дружества
Софарма АД ще продаде дяловите си участия в Минералкомерс АД и кипърската Сфарм Инвестмънтс Лимитид, съобщават от дружеството с изпълнителен директор Огнян Донев. Двете дъщерни дружества не са пряко свързани с дейността на фармацевтичната компания и снишават рентабилността й, твърдят от компанията. Софарма притежава 70% от капитала на Минералкомерс АД, като предметът на дейност на дружеството е производство на силициев двуокис. Фармацевтичният гигант е собственик на 100% от Сфарм Инвестмънтс Лимитид. Чуждата компания се занимава с управление на финансови активи и портфейлни инвестиции. По време на вчерашната борсова търговия обект на покупко-продажба бяха 7518 лота на Софарма. Една акция на дружеството се котираше на средните нива от 4.19 лв., като това е минимално повишение от 0.48% спрямо стойността на отваряне.

М. Иванова



Над 300 дела срещу доктори само за 7 месеца
Болници източват пари за лечение на мъртъвци

Прокуратурата подхваща 5 лечебни заведения за далавери
Силвия Николова

Болници са източвали пари от Националната здравноосигурителна каса като по клинични пътеки са "лекували" починали вече пациенти. За тях са изписвани скъпи лекарства, консумативи и са надписвани всякакви дейности, каквито се полагат при лечение на жив човек. Доктори дори са водели картони на отдавна умрели и са отчитали, че са им правили профилактични прегледи, за да вземат допълнително пари от касата. Това съобщи шефката на дирекция "Контрол в извънболничната медицинска помощ" в НЗОК д-р Галя Йорданова вчера.

Три договора, два от които с лекари - специалисти от доболничната помощ и един в болничната, е прекратила касата в последните четири месеца заради мъртви души, от които те са пълнели джобовете си.

Юристите на НЗОК обмислят да дадат провинените на прокуратурата. Затова до приключване на следствието имената им няма да бъдат обявени.

Над 300 съдебни дела срещу лечебни заведения и доктори е завела касата по жалби на граждани от началото на годината до 31 юли, съобщи още д-р Йорданова.

В болниците искат пари на ръка

Повечето от хората се оплакват, че независимо от изрядните си здравни осигуровки, в болниците им искали пари на ръка уж за консумативи, скъпи лекарства или дейности, за които касата не плащала. Проверките обаче показали, че за всички тези дейности и медицински услуги лечебните заведения са си получавали парите по клинични пътеки от финансовата институция.

203 от заведените дела са в районните съдилища, а 123 са стигнали до Висшия административен съд. 59 от тези във ВАС са спечелени от касата. Всички те са по жалби на пациенти.

Глоби за 5 млн. 609 хил. 407 лева е наложила НЗОК по време на общо 10 472 проверки на болници, диагностично-консултативни центрове, лекари-специалисти в доболничната помощ, джипита и зъболекари.

Санкции за грешни документи

Оказва се, че най-често болниците отнасят санкции за лошо водене на медицинската документация и досиетата на болните, не се отбелязват перфектно диагнозите и алгоритъмът на лечение по съответната клинична пътека, по която касата им брои пари, не се спазват и стандартите за добра медицинска практика, които са едни и същи за всички страни от Европейския съюз. Сред тях е не само оказване на медицинска услуга на високо ниво и добра хигиена, но и непрекъснато сестринско наблюдение и консултации с лекари специалисти при необходимост.

Една болница е дадена на прокурор, а други четири предстои да бъдат дадени на прокуратурата за драстични финансови нарушения, припомниха от Министерството на здравеопазването. Те също ще бъдат обявени след приключване на следствието. Знае се обаче, че става дума за лечебниците с най-големи дългове.




България падна в еврокласация за здравеопазването
България пада с 5 места назад и регистрира 38 точки по-малко в сравнение с миналата година в годишната класация Индекс на здравния потребителя 2009, съобщи "Здраве-НЕТ". Той класира здравеопазването в 33 европейски държави по 38 индикатора, групирани в шест ключови области: права на пациента и информираност, електронно здравеопазване, време на чакане за лечение, изход от лечението, обхват на осигуряваните услуги и достъп до лекарства. Данните се събират от публичната статистика, проучвания сред пациенти и независими изследвания на организацията, изготвяща класацията. През юли 2009 г. здравните министерства или държавните агенции във всичките 33 държави, включени в класацията, са получили първоначалните данни, за да имат възможност да предоставят по-актуална или достоверна информация, съобщиха организаторите.

През 2009 г. България регистрира 448 точки, с което се нарежда на последното възможно място в индекса. Непосредствено пред нас застава Румъния с 489 точки. През 2007 г. България беше предпоследна, а миналата година записахме 486 точки от 1000 възможни и оставихме зад себе си Латвия, Хърватия и Македония.

За втора поредна година начело на класацията застава Холандия с 875 точки, на второ място е Дания с 819.

България отбелязва положителни оценки само по 4 от 38-те критерия в проучването. Високо е оценена възможността за достъп на пациента до личния му лекар в рамките на деня, в който е преценил, че има нужда от това. Висок брой точки събираме и по отношение на процента от джипи-практики, използващи компютър за съхранение на информация за пациентите (EPR penetrdtion), както и за наличието на регистър на практикуващите лекари.

.

Психиатър уредил шизофреник с чисто медицинско
Психиатричната болница в Пазарджик е издала чисто медицинско на мъж, който от години страда от тежко психично разстройство, заради което му се налага често да лежи в нея за лечение. Това съобщиха от районната прокуратура в града, която тези дни ще възложи на местното полицейско управление да извърши проверка в лечебницата при какви обстоятелства и от кого е издадена тапията, в която се казва, че въпросното лице не се води в нея на отчет.

Ако разследването установи, че има данни за извършено престъпление, ще бъде образувана преписка срещу виновното длъжностно лице, категорични са магистратите. Директорът на психиатрията д-р Дора Атанасова не бе открита за коментар, а подчинените й отказваха да говорят.




И църквата в акция за донорство

До 150 000 лв. ще получават клиниките за трансплантация
Силвия Ангелова

Българската православна църква, Главното мюфтийство и всички останали традиционни за страната ни вероизповедания ще бъдат призовани от Министерството на здравеопазването да проповядват на вярващите, че няма нищо лошо в това да дарят за трансплантация орган на свой близък в мозъчна смърт. Министър Нанев ще се срещне идната седмица с патриарх Максим, главния мюфтия Мустафа Алиш Хаджи и ръководителите на останалите традиционни вероизповедания, за да ги запознае с проблемите на донорството в България. Това съобщи доц. Велиан Платиканов, съветник на здравния министър.

Трупното донорство у нас не е достатъчно, но криза има и в Европа, уточни доц. Платиканов и добави, че страната ни е направила постъпки да бъдем включени в организацията за органи Евротрансплант. Това означава, че ще ползваме обща листа на чакащите с европейците, от която ще бъде викан този болен, за когото има подходящ в момента донор, изпаднал в мозъчна смърт.

Двойно по-високо заплащане на болниците, които осигуряват трупни органи за присаждане, от следващата година предвижда наредба на Министерството на здравеопазването, която се подготвя сега.

Към момента за експлантация и трансплантация на бъбрек от трупен донор лечебното заведение получава 10-15 хил. лв. според сложността на случая, от 2010 г. то ще взема между 45 и 50 хил. лв. Сумата за черен дроб от 50 хил. лв. скача на 100 хил. лв., а за сърце от 50 хил. лв. на 100 - 120 хил. лева.

Поне 8-9 млн. лв. за органна трансплантация ще иска министър Нанев за следващата година. В тази сума не се включват трансплантациите на стволови клетки.




Договориха 100 млн. лева ръст на доходите за работниците
Заплатите скачат с 5% догодина

Вдигат най-много парите в болниците, 2 на сто отгоре в химията
Георги Георгиев

Средно с 5 на сто ще се увеличат заплатите в реалния сектор догодина. Това е равносметката след напрегнатите преговори между синдикати и работодатели за минималните осигурителни прагове.

Общо 100 млн. лв. ще са допълнителните приходи за работниците, каза социалният министър Тотю Младенов вчера. 398 лв. става средният минимален осигурителен доход за общо 74 икономически дейности.

43 са професиите, в които профсъюзи и шефове

се разбраха за праговете. Там средното увеличение е 6,06%, а служителите в тези браншове са над 1,4 млн.

Най-успешни се оказаха преговорите за лекарите и болничния персонал. 21,7% е ръстът на доходите в здравните заведения. Със същия процент се увеличава и надницата на хлебарите.

Както "Монитор" писа, железопътните служители и текстилните работници също

ще имат по-високи заплати догодина,

въпреки че двата отрасъла жестоко усетиха кризата.

В други закъсали фирми логично е договорено замръзване на нивата от2009 г. Строителите и металурзите ще взимат старите си възнаграждения.

Средно 2 на сто обаче ще се вдигнат доходите в химическата промишленост, производството на кокс и рафинирани продукти. Както "Монитор" писа, там

съкращенията са огромни заради спрените поръчки

от чужбина. До последно в тези браншове нямаше консенсус между синдикати и работодатели. В такъв случай държавата се намесва и служебно вдига осигурителните прагове.

До тази година това ставаше със средния процент увеличение в договорените отрасли. За догодина обаче административното увеличение ще е равно на очакваната инфлация от 2,2%. Мярката ще обхване 31 сектора.


Минимален осигурителен доход за 2010 г.

Професия Увеличение в % Шефове Квалифициран

персонал

Производство на хляб 21,8% 800 лв. 440 лв.

Дейност на болници 21,7% 1100 лв. 400 лв.

Производство на текстил 5,0% 730 лв. 325 лв.

Производство на облекло служебно 2,2% 589 лв. 307 лв.

Строителство на сгради 0% 700 лв. 520 лв.

Производство на метали 0% 660 лв. 400 лв.

Химическа промишленост служебно 2,2% 679 лв. 382 лв.


В ъгъла 4 рецепти+3 аутопсии= ?
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Главният лекар пита дежурния:

- Колко смъртни случая имаше за нощта?

- Три.


- Странно, аз изписах четири рецепти.

Неща, парадоксални като този анекдот, се случват в нашите болници. Неща, към които ако човек се отнесе сериозно, ще се окаже, че комай българската медицина е на път да даде ярък принос в света, а здравеопазването ни ще бъде изстреляно на космически години напред в класациите. Което може да изтика страната ни от опашката по качество на медицинската помощ и в челото на смъртност от редица заболявания, като кардиологични и онкологични, до водещата позиция на отличник във всяко едно отн

Да сте чули някъде другаде по света да лекуват мъртвец с дни, при това в болница, по клинична пътека?

Не сте. Няма и да чуете. Защото тази работа си е наш, български опит, само дето няма кому да го продадем. Изглежда, защото е безценен. Или просто защото в останалите страни не вярват на чудеса. У нас обаче вярваме. Вярват дори някои доктори и се опитват да накарат в тях да повярва и здравната каса. И да плати. Ако пък тя се подлъже и плати някой и друг профилактичен преглед на труп, че и имунизациите му и за каквото там още може да се получат парички, лошо няма.

Лошото е, ако касата е пропуснала някой и друг случай и е платила за лечението на отдавна погребан труп от нашите пари на здравноосигурените. Защото и най-прецизната проверка хваща 1 на 1000 нарушения. Затова съвсем обяснимо ще е, когато дъното на касичката с парите за лекарствата лъсне преди края на годината. Впрочем за рецептите на колко ли трупа биха стигнали?!


Дела с хрема и температура
Кристи Петрова

Практиката да се отлагат съдебни процеси с фалшиви болнични листове връзва ръцете на правосъдието. Знаковите фигури от подземния свят имат два чифта гримаси - тъжна и страдалческа за съдебната зала и безгрижна, арогантна и доволна за цивилния живот, в който се вихрят по кръчми и дискотеки

Hеведоми са пътищата криминални. Когато всичко им е наред и нямат проблеми с органите на правораздаването, знаковите фигури от подземния свят са първа писта по дискотеки и чалга клубове. Но атмосферата в ареста им действа пагубно - те отведнъж залиняват, получават бодежи в сърцето, проблеми с уринирането, камъни в бъбреците, еректилна дисфункция и хемороиди. Няма болест, която да не е тръшвала поне веднъж по време на пребиваването му в килията всеки от тях. Нормалните трудови хора карат гриповете на крак. Босовете на мафията и сподвижниците им се тръшват на легло и извиват на умирачка. О, чудо, обаче - веднага щом съдът уважи представените от медицинските експерти доклади, с които се установява, че присъствието им в ареста или съдебната зала е невъзможно, скачат на крака пъргаво и хукват да си търсят развлечения. И така, до момента, когато отново трябва да се озоват в зловредната обстановка. Гримасите за "вътре и вън" се сменят като в комедиен спектакъл. Някои тарикати даже обличат специални сценични костюми, за да подсилят ефекта на играта. Един е ефектът, когато са "пипнати" в елегантен марков костюм и съвсем друг, когато се появят в съдебната зала с двуседмична брада и размъкнат анцуг, за да удостоверят колко са болни.

Ситуацията би била много смешна, ако не водеше като резултат до един смущаващ, и което е още по-неприятното - не по-малко пагубен извод за българското правораздаване. Тази болнична практика има немалка заслуга за критичните нотки в евродокладите, които констатират безкрайното протакане на съдебни процеси.

Главоблъсканиците как да се разреши проблема с очевидно фалшивите в много случаи експертизи, засега не водят до никакви резултати. "Самите лекари, които издават документите на подсъдими лица трябва да разберат, че не могат да дават болнични листове на здрави хора", опитва се да събуди заспалата медицинска съвест градският прокурор на София Николай Кокинов.

Но, осъзнавайки, колко безмислено е да се отправят подобни апели, стига неизбежно до извода, че "трябва да има и контрол от страна на НЗОК, МЗ, както и задължителен съдебен контрол".

Болестите, от които страдат ВИП-арестантите са всевъзможни. Малцина стигат до положението на Маргина да признаят публично позора с хемороидите на задника си. Повечето предпочитат по-рафинирани диагнози, като изтръпнали крака, синузит (справка - скандалния радиоводещ Боби Цанков), прищипване на нервните окончания, депресия, виене на свят, колики, хипертонични кризи, циклофрении, язви, исхемични болести, натравяния. Това са част от диагнозите, заради които се отлагат съдебни заседания и се променят мерките за неотклонение на задържаните у нас, показва справка в архивите. На всяко трето заседание на съда, независимо дали делото е в същинската си част, или се гледа искане за промяна на мярката, адвокатите представят болнични листове с разнообразни диагнози.

Преди време от правосъдното министерство излязоха с идея да се възложат "доноснически функции" на съдиите. На пракитка това означава ако адвокат е дал болничен по едно дело, а се е явил на заседание по друго, съдиите да могат да подават сигнал до адвокатските колегии, а те от своя страна - да започват дисциплинарни производства срещу сгафилите защитници. Тази идея така и не получи развитие. Спорът на МВР с лидера на една от стачките в Пирогов Кръстьо Пенчев, записан със специални разузнавателни средства да консултира известния бандит Митьо Очите как да симулира болестта, с която е пробвал да отърве решетките, пък прерастна в истинска гонитба на духове. Медикът поиска "вот на доверие" от колегите си. И го получи. Така съветникът на несебърския наркобос се обяви за консултант на Димитър Желязков (сякаш става дума за две различни лица) и получи подкрепа от средата, в която работи, че тази практика е нормална. Публична тайна е, че Българският лекарски съюз рядко санкционира поведение, несъвместимо с Хипократовата клетва. Така че всяко второ джипи може да обслужи лице с проблеми с правораздаването. Естествено, срещу съответно заплащане.

Тарифата за "специални лекарски консултации" е между 2000 и 5000 лева, в зависимост от пациента. Един от най-фрапантните примери за груба манипулация е медицинското направление на 40-годишния Димитър Димитров, подсъдим за грабеж в големи размери и нанасяне на средни телесни повреди. Ден след злополучния подпис, когато е насрочено поредното съдебно заседание на делото срещу Димитров и съучастниците му, защитата представя медицинския документ и иска отлагане. Според диагнозата, записана върху лицевата страница на медицинското направление, обвиняемият страда от "остра вирусна инфекция имозъчен оток". Точно обратното се чете върху гърба на документа: "болният няма неврологичниотклонения". Там е отбелязано, че "пациентът отказва хоспитализация поради липса на здравна осигуровка". Този факт трябва да обясни защо в Инфекциозна болница на Димитров е издадено направление, а не болничен лист. В талона не е посочено как е установен "мозъчният оток" - дали са открити типичните външни прояви на състоянието или е правено изследване на скенер. Документът дава повод на съдийката Мими Петрова да заяви пред медиите, че в досегашната си практика се е сблъскала с 20 случая на фалшиви медицински свидетелства и че не може да приеме"наглостта на лекарите, издаващи подобни документи".

Защитата на директора на Инфекциозна болница д-р Костадин Костов тогава е, че д-р Сийка Пенева, която е издала направлението, е констатирала оживени сухожилни надкостни рефлекси и поради това е поставила е диагноза остра вирусна инфекция и едем. Даже и в това положение обаче не се изясни защо Димитров е потърсил медицинска помощ на километри от дома си, а не в най-близкото здравно заведение. Друг също поставен въпрос е бил защо, след като пациентът няма здравна осигуровка, е бил прегледан от завеждащия отделение, а не от дежурния лекар.

"Още преди приемането на новия НПК се чуха гласове в него да се предвиди специален ред за издаване на документ, удостоверяващ здравословното състояние на обвиняеми, подсъдими, свидетели и т.н. Без значение е как ще бъде наречен той - болничен лист или другояче, важното е да е издаден при прозрачна процедура от независими експерти или специално определени лекари. Тази идея обаче не се възприе. С други думи, законодателят не вижда проблем, който да се нуждае от правна регламентация - казва пред сп. "Правен свят" съдията от Софийския градски съд Николай Младенов.- Но НК и НПК не познават понятието "болничен лист за временна нетрудоспособност", а боравят с термина "уважителна причина", когато някой призован не може да се яви пред съда или друг орган на съдебната власт. Така заветната "уважителна причина" е пречка да бъде арестуван подсъдим, когато не се е явил в съда по призовка.

През 2003-а година известният кърджалийски бандит Кръстьо Кръстев -Маймуната отърва килията, след като неговият защитник представи медицинско свидетелство, че той е настанен в интезивното отделение на болницата в Хасково заради исхемична болест.

По наказателните дела тази уважителна причина се търси най-вече от подсъдимите и техните защитници чрез болнични листове. Понякога се представят и "медицински направления", които не доказват нищо повече от това, че личният лекар е изпратил свой пациент при специалист. В болнични листове много често "властват" абревиатурите - например легендарното "ОВИ", "ОИГДТ" и др., които за съда са твърде недостатъчни, за да се разбере какво е точно заболяването и дали то е "уважителна причина". Проблемът важи и за следствието, но там заболяването на един обвиняем не пречи на разпита на свидетели. А в съда, ако адвокат или клиентът му отсъстват, делото се отлага. Няма значение дали някой свидетел е дошъл специално за него от Австралия, например. Ето защо болничният лист придобива огромно значение, именно в съда."

През 2003-а година известният в Кърждали бандит Кръстьо Кръстев, известен с прякора Маймуната, лидер на престъпна групировка от Хасково, известна в Южна България, отърва килията с парична гаранция, след като неговият защитник представи медицинско свидетелство, че той е настанен в интезивното отделение на болницата в Хасково заради исхемична болест на сърцето. Окръжният прокурор на Кърджали Марин Пелтеков аргументира искането за задържане под стража с възможността да бъде оказан натиск върху важни свидетели, както и да бъдат извършени престъпления от обвиняемите в периода до приключване на делото, но съдебният състав се смили над Маймуната, който е криминално проявен, регистриран е за измами, съден е за хазарт.

Изключение от общото правило засега прави балканският наркотрафикант Будимир Куйович, който все още не е възприел тактиката да се разболее в килията. Той предпочита да контраатакува хората, които го пратиха в затвора чрез открити писма. Следващата стъпка вероятно ще е да се тръшне от някое измислено заболяване. Тази практика се оказва много заразна.

Когато не минава номерът с болните подсъдими, се разболяват техните адвокати, които се хващат за корема я от язва, я от гастрит. Предимството е, че никой не ги проверява за фалшиви диагнози и не поставя адвокатския морал под въпрос. Дори в случаи, когато адвокатът първо иска отлагане, защото има някакъв служебен ангажимент и получава отказ, впоследствие представя болничен лист за обострен гастрит. Това е двойно изваждане, защото бандитът плаща както за фалшивия болничен лист, така и на адвоката си за дискомфорта да се преструва на болен.


Главният прокурор на Република България Борис Велчев:

Крехкото здраве на редица подсъдими буди загриженост
Кристи Петрова

- Г-н Велчев, през последните години "разболяхте" доста хора. Не ви ли е съвестно?

- Не, не ми е съвестно, казвам го без ирония. Макар че тук сигурно има и нещо несправедливо, когато правим едно обобщение. Крехкото здраве на редица обвиняеми и подсъдими наистина буди известна загриженост, казано иронично. Но не бива да си мислим, че всички дела, които се отлагат по здравословни причини се отлагат манипулативно. Случва се да има и наистина болни хора.

- Доказателство е случаят със Светлин Карагеоргиев - единият от обвиняемите по делото "Маргини". Никой не очакваше този толкова добре поддържан мъж да умре точно пък от масиран инфаркт.

- Точно затова казвам, че по темата обобщения по моему не бива да се правят.

- Въпреки всичко се получава известно противопоставяне - прокурорите като че ли нямат право да боледуват, а арестантите вдигат олелия едва ли не за лека хрема.

- Има такава зависимост, така мисля и аз. Прокурорите нямат право да боледуват. Забранили сме им.

- Явно имате изграден имунитет. Кажете каква е рецептата, за да може и подсъдимите да се възползват от нея.

- Вероятно условията, в които работим са по-добри, не знам.

- Просто за статистиката - знаете ли случай, в който да има отложено дело заради разболял се прокурор или съдия?

- Поне аз не знам за такъв случай.

- Хората като че ли залагат прекалено много очаквания на възможностите прокуратурата да се самосезира. Един от последните случаи, в които се отправя такъв апел е открито писмо от тази седмица до медиите на Будимир Куйович, в което настоява да вземете такива мерки.

- Знаете ли, това е проблем. Г-н Иван Костов миналата година ни препоръча в отчетния си доклад за 2008 г. да предвидим специален текст за това колко пъти прокуратурата се е самосезирала. Тя се е самосезирала миналата година няколкостотин пъти, което е малко. И аз съм съгласен със забележките, че това не издава добър инстинкт на прокуратурата. Разбира се, не може прокуратурата да замени всички останали органи в страната, това не може да стане. Но ми се иска все пак да бъдем по-активни, когато прочетем за извършено престъпление, когато гледаме репортаж за извършено престъпление, когато научим, че много болен подсъдим върши противозаконни неща, когато би трябвало да е на легло. Понякога бързата реакция на прокурора е решаваща, за да има своевременно доказателства, да могат да се вземат мерки, колкото се може по-рано, дори и още компетентните органи да не са се сигнализирани. И това е една от темите, които ще следим с внимание. Аз се надявам следващия отчетен доклад за 2009 г., който ще внесем в Народното събрание да покаже една увеличена цифра. Самосезирането е важно нещо, но тук искам да обърна внимание върху злоупотребата със самосезирането. Често има едни хора, които излизат по телевизията и казват: Аз сега правя едно много страшно изявление. Казвам едни много страшни неща и чакам прокуратурата да се самосезира по тия приказки. Това е страхливо поведение.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница