2. стратегия за развитие на община харманли мисия и визия за развитие



Дата15.10.2018
Размер321.34 Kb.
#88666
2. СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА ХАРМАНЛИ
2.1. Мисия и визия за развитие

Мисия

Стратегическата част на Плана е разработена на базата на извършения анализ, като процесите и тенденциите са разгледани по отношение на тяхната устойчивост във времето. При разработването на стратегическата част в Плана за развитие на община Харманли са използвани метода на еквивалентността и метода на конверсията и са планирани интервенции, както за преодоляване на идентифицираните слабости, така и за развитие на потенциала на общината. Предложените цели, мерки и проекти са фокусирани върху специфични местни ресурси и възможностите за развитие, като е отчетена близостта на община Харманли до областния център Хасково и възможностите за трансгранично сътрудничество с общини в Република Гърция и Република Турция.


МИСИЯ:

Устойчив растеж и европейско развитие на община Харманли
Визия за развитие

Визията за развитие на община Харманли акцентира върху два основни аспекта: повишаване качеството на живот и развитие на условията за икономическо развитие.

Нейното формулиране е подчинено на логиката на визията на Областната стратегия за регионално развитие на област Хасково и отчита насоките в националните стратегически документи за периода 2014-2020. Визията за развитие на общината се формулира като:
ВИЗИЯ:

Постигане на мисията чрез балансирано пространствено развитие, инвестиции в публична и социална инфраструктура, стимулиране на икономическия потенциал и защита на природното и културното наследство

2.2. Приоритети, цели, мерки и проекти

За постигането на визията за развитие на община Харманли на база на социално- икономическия анализ и секторните SWOT анализи е идентифицирана следната стратегическа цел:


Създаване на нови възможности за подобряване условията за развитие на местната икономика и средата на живот на хората, съпровождани от повишаване на заетостта, доходите, образователното равнище, здравния статус на населението
При извеждането на стратегическите цели и приоритети в общинската стратегия е приложен принципа на необходимостта и приемствеността – базират са на текущия анализ на състоянието и на стратегическите цели за текущия период. Запазва се и принципът за необвързаност на даден приоритет с конкретна стратегическа цел. Всеки един приоритет съответства на стратегическа цел, изведена в резултат от анализа на необходимостта и специфичните потребности на общината. Определени по тази логика

стратегически цели и приоритетите на община Харманли за периода 2014 – 2020 година:



  • Интелигентен растеж и икономическо развитие.

  • Постигане на социална кохезия чрез укрепване и развитие на човешкия капитал.

  • Техническа и инженерна инфраструктура.

  • Екологично развитие.

  • Укрепване на административния капацитет и развитие на нови професионални умения.

Всеки един от приоритетите е пряко подчинен на конкретната специфична цел, като

заложените в него мерки допринасят за комплексното постигане на целите, доколкото съдържанието им има взаимно допълващ се характер. По-долу е представена и структурата на целите, мерките и проектите, чрез които ще се реализират стратегическите приоритети на община Харманли.
ПРИОРИТЕТ №1

ИНТЕЛИГЕНЕН РАСТЕЖ И ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ.

Планираните интервенции в приоритета са насочени в развитието на диверсифицирана и устойчива местна икономика, чрез реализиране на потенциала и ресурсите на общината за икономическо развитие. Предвижда се насърчаване възникването и развитието на бизнес на съвременно технологично ниво, развитието на туристическия отрасъл, като алтернативен стопански сектор и пазарно ориентирано селско и горско стопанство. Същевременно усилията са насочени към преодоляване на зависимостта от

структуроопределящите отрасли без значителен потенциал за нарастване и намаляване на негативните ефекти от предстоящото преструктуриране чрез насърчаване на предприемачеството и алтернативната заетост. Особен акцент при определянето на мерките са постигане на икономическа конкурентоспособност е поставен във възможността да се търси цялостно повишаване качеството на бизнес средата, чрез повишаване на характеристиките благоприятстващи развитието на бизнес инициативи и привличане на инвеститори. В това отношение особено място заема стимулиране развитието на селското стопанство като традиционен отрасъл в общината, от една страна, и осигуряване на техническа и инженерна инфраструктура за реализиране на бизнес от друга.

Привличането на външни инвеститори ще се осъществява предимно чрез развиване на индустриалната зона, поради което изисква развитието на капацитет на общинско ниво за промоция и целенасоченото привличане на външен бизнес в общината, базирана на местните ресурси. Акцентът е върху привличането на бизнес на съвременно технологично ниво и внедряване на технологии в местните компании, като важен фактор за конкурентоспособността на общинската икономика и задържане на високообразованото местно население.

Не са пропуснати изведените в приоритет в европейската стратегия ЕВРОПА 2020 и Национални стратегически документи Мерки за насърчаване на клъстеризацията и бизнес мрежите. Както бе отбелязано в анализа към настоящият момент те нямат масов характер и ефектите от тях са спорадични, но наличието им като добри практики може да бъде основа за интензивен растеж през периода 2014 – 2020 година.

Отчетени са ограничените възможности на Община Харманли пряко да участва в местната икономика, като усилията са насочени към подкрепа за бизнеса чрез изграждане на сътрудничество с предприемачите при усвояването на финансови средства от фондовете на ЕС, съвместни маркетингови инициативи за разширяване на бизнес контактите и развитие на публично- частни партньорства. Важен инструмент за подобряването на конкурентоспособността, както на ниво отделна компания, така и на ниво общинска икономика е активното сътрудничество и кооперирането със съседните общини и реализация на проекти с регионално значение. Важен аспект на кооперирането е развитието на трансгранично сътрудничество и бизнес връзките с предприемачи от Република Гърция и Република Турция.

Развитието на сектора селско и горско стопанство е от стратегическо значение, както за диверсификация на икономиката на общината, така и при осигуряването на стабилност на пазара на труда и суровинна база за развитие на преработвателната промишленост в общината. Основните насоки, към които ще се насочат усилията в рамките на новия период 2014-2020 година се базират на възстановяване и развитие на селскостопански

производствен потенциал: оползотворяване на всички природни ресурси, разнообразяване на отглежданите култури, стимулиране развитието на фуражни и технически култури.Така ще се създаде добра основа за развитие на животновъдството.

Развитие на горския фонд, чрез развитие на видове, подходящи за добив на биомаса ще допринесат за развиване на стабилност в осигуряването на подходяща и качествена суровина за сектора дърводобив и дървообработване. Развитието на селското и горското стопанство като суровинна база за преработвателната промишленост ще допринесе до повишаване на икономическата активност и привличането на инвестиции в общината.

Основен източник за изпълнение на мерките по приоритета и стратегическата цел са Структурните и Кохезионния фонд на ЕС, ЕФРСР и средства от националния и общински бюджети. Необходимо е и привличане на частни ресурси на инвеститори от страната и чужбина, като следва да се наложат условия за генериране на устойчив растеж базиран на реинвестиции и концентрация на капитала, генериран в рамките на общината.

Тук е мястото да се отбележи, че в рамките на анализа бяха идентифицирани възможности за обособяване и целенасочено развитие и друг икономически сектор в икономиката на Общината. Мястото на този обособен сектор е обект на стратегически интерес за реализиране на потенциала и намира място в Общинския план за развитие на Община Харманли. С висок потенциал за икономически растеж е туризмът. Следва

да се отбележи, че туризмът не е представен със сериозен генериран доход в рамките на



общината през периода на анализа и през изминалия планов период 2007 – 2013 година. Същевременно на лице са няколко фактора от стратегическо значение произтичащи както от външни условия, така и от наличието на вътрешен ресурсен потенциал от нефинансов характер, които дават основание да се заключи, че през следващия период туризмът може да се окаже сектор с висок потенциал за генериране на икономическа активност, доходи за населението и заетост. Фактори са обобщени по следния начин: Наличие на голям брой утвърдени туристически дестинации в района на Областта; Туризмът се явява стратегически икономически отрасъл за всички съседни на Хасково области. В областната стратегия за развитие е отделено специално място на туризма. Това създава възможност община Харманли да се възползва от съвместните маркетингови мероприятия, като развие туристически продукти на местна почва и ги включи в регионалните туристически продукти на областта; Наличие на транспортна инфраструктура, в т.ч. и новоизграждащата се магистрала Марица, в съчетание с големият туристопоток насочен към околните общини, който неизбежно минава през територията на Община Харманли. Това създава възможности за интензивно развитие на туристически обекти, тъй като практиката в световен мащаб показва че мерките за „отклоняване на туристи” дават значително по-високи резултати от тези за първоначалното им привличане. Следва да се има предвид, че от подобни мерки няма да пострада икономиката на съседните общини, тъй като характера на туристическите услуги, които могат да бъдат предложени в рамките на общината са продуктово различни и ще имат характер на диверсификация на туристическия продукт, а не на негов заместител. Така на практика Община Харманли може да се възползва от съществуващия туристически поток, като същевременно разнообрази и подобри структурата и съдържанието на туристическия продукт с който се е наложил в региона; В рамките на общината съществуват редица културно-исторически и природни забележителности, които са с висок туристически потенциал. Отделни обекти са посочени конкретно в социално-икономическия анализ на ОПР. Създадената през последните години практика за спортен туризъм и др. само допълват възможностите за пазарна идентификация на Общината в сектора туризъм и потенциала за налагане на специфични туристически продукти. В резултат от тези съображения туризма е формулиран като стратегически отрасъл в икономиката на Общината. Развитието на сектора туризъм е от особена важност за община Харманли. За това допринасят качествата на природната среда, обектите на историческото и културно наследство. Действията в посока развитие на сектора се благоприятстват и от развитието на регионалния туризъм - през територията на общината минава основния поток от туристи, който има пикове през зимата и лятото. Значителният потенциал за развитие на алтернативни форми на туризъм стои неоползотворен. Независимо от възможностите в тази насока, на лице са редица слабости, с които следва да се справи общината в следващият период на планиране. Такива са необходимостта от изграждане и подобряване на техническата и съпътстващата инфраструктура за оказване на туристическата услуга, липсата на качествена диверсификация на туристическият продукт за общината като цяло и много други. Именно за това, туризмът и неговото развитие са изведени като самостоятелен приоритет при разработване на стратегията за

развитие на областта, а мерките са ориентирани към подпомагане процеса на целенасочено интензивно и интегрирано развитие.

Мерките и дейностите, като стратегически икономически отрасъл в община Харманли са:
Специфична цел 1: Повишаване производството и продукцията в промишлеността и селското стопанство
Мярка 1.1.: Създаване на условия за стимулиране на МСП

1.1.1.Анализ на потребностите и подкрепа на бизнеса от страна на общината

1.1.2.Регулярни срещи с бизнеса и информиране за възможностите от съответни проекти

1.1.3.Информация за възможностите за финансиране по европейски програми от фондове на ЕС от уеб-страницата на общината

1.1.4. Разработване на пакет от инструменти за стимулиране на бизнеса на местно ниво:

- местни данъци и такси;

- поддържане на база данни за свободни общински терени;

- организиране на офис на предприемача в Центъра за общински услуги и информация за подпомагане издаването на разрешителни или лицензи при навлизане на нов бизнес;

- консултации и правна помощ;

- обучения и др.


Мярка 1.2.: Създаване на регионални клъстери и мрежи

1.2.1. Иницииране, разработване и реализиране на проект за създаване и развитие на клъстер хранително-вкусова промишленост

1.2.2. Иницииране, разработване и реализиране на проект за посадъчни растения

Мярка 1.3.: Подкрепа за фирми-производители от общината

1.3.1. Подпомагане участието на производителите в регионални, национални и международни изложения и панаири

1.3.2. Осигуряване на възможности за харманлийските фирми-производители да разполагат със собствени щандове и по-добри условия по време на Коледните базари в града

1.3.3. Организира на фестивал на виното

1.3.4. Развитие и утвърждаване на изложението, като предпочитано място за реклама и представяне на нови продукти за български и чуждестранни фирми

1.3.5. Организиране на ежегодно търговско изложение за здравословни хранителни продукти и посадъчни растения и др.


Специфична цел 2: Изграждане на подходяща бизнес среда и повишаване на инвестиционния интерес към общината
Мярка 2.1.: Повишаване на конкурентоспособността чрез маркетинг, премахване на пречките за инвестиции, координиране на инициативите за икономическо развитие

2.1.1. Маркетингово проучване на възможностите и дефиниране на потенциални инвеститори

2.1.2. Разширяване на контактите с чужди бизнес-партньори, организиране и участие в бизнес форуми и срещи Разработване на „бизнес профил на община Харманли”, съдържащ подробна и актуална информация, насочена към потенциалните инвеститори
Мярка 2.2.: Подкрепа за развитие на бизнес и пазарна инфраструктура

2.2.1. Проучване на площадки за изграждане на нови производствени зони

2.2.2. Изграждане/обновяване на прилежащите комуникации към съществуващи производствени предприятия

2.2.3. Модернизиране на базата на Общински пазари в гр. Харманли


Мярка 2.3.: Подкрепа на ново технологично развитие

2.3.1. Разработване на общинска иновационна стратегия

2.3.2. Подкрепа на публично-частните партньорства при трансфер на технологии

2.3.3. Иновации и технологии за стартиращи фирми и МСП

2.3.4. Иновации в енергийна ефективност и опазване на околната среда
Специфична цел 3: Оптимално използване на природните ресурси за развитие на селското стопанство
Мярка 3.1.: Развитие на земеделието и животновъдството

3.1.1. Изготвяне на бизнес планове и проекти за създаване на модерни фирми

3.1.2. Осигуряване на компетентна информация за подходящи породи, изисквания за качество, пазарни конюнктури

3.1.3. Административна подкрепа в изготвяне и реализация на инвестиционните проекти

3.1.4. Разширяване на ветеринарната помощ за общината
Мярка 3.2.: Подмяна и увеличаване на трайните насаждения (лозя, овощни градини)

3.2.1. Максимално оползотворяване на възможностите на фондовете на ЕС

3.2.2. Привличане на инвеститори за развитие на земеделието

3.2.3. Съдействие за комасация на необходимата земя



Мярка 3.3.: Оптимизиране на поливното земеделие

3.3.1. Информационна, методическа и организационна помощ за създаване на сдружения за напояване

3.3.2. Иницииране на публичен проект за обновяване и разширяване на напоителните полета и съоръжения

3.3.3. Осигуряване на достъп до научно-приложните разработки за оптимизиране на напояването (информационно-съветстваща система)

3.3.4. Актуализиране и картиране на микрорайоните, подходящи за поливно земеделие
Мярка 3.4.: Засаждане и отглеждане на нови и възстановяване на съществуващи горски масиви
Специфична цел 4: Подобряване на организацията и качеството на човешките ресурси в аграрния сектор
Мярка 4.1.: Осигуряване на масов достъп до актуална информация и повишаване на научното обслужване в аграрния сектор
Мярка 4.2.:Укрепване на съществуващите и създаване на нови браншови организации на производители (овощари, пчелари, животновъди, зърнопроизводители)

4.2.1. Преустройство и модернизация на пчелините по изискванията на ЕС

4.2.2. Модернизация на говедовъдството и развитие на биволовъдство

4.2.3. Подкрепа на млади фермери


Специфична цел 5: Разнообразяване на икономическите дейности и повишаване качеството на живот в селата

Мярка 5.1.: Привличане на инвеститори в предприятия за преработка на плодове и зеленчуци (замразяване, сушене, консервиране, дестилиране)

Мярка 5.2.: Подпомагане на частни инициативи в създаване на микропредприятия

Подпомагане на частните инициативи в областта на туризма

ПРИОРИТЕТ №2

ПОСТИГАНЕ НА СОЦИАЛНА КОХЕЗИЯ, ЧРЕЗ УКРЕПВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИЯ КАПИТАЛ.
Специфична цел 1: Постигане на гъвкав пазар на труда и социална интеграция
Мярка 1.1.: Изграждане на информационна система за търсената от инвеститорите работна сила и предлаганите специалисти

1.1.1. Информиране на работодателите и безработните лица за политиката по заетостта, регламентирана в Националния план за действие по заетостта

1.1.2. Усъвършенстване на системата за работа с работодателите, с цел максималното им обхващане и насърчаване за използване на предлаганите от ДБТ услуги по заетостта, съобразно ситуацията на пазара на труда
Специфична цел 2: Повишаване качеството на образованието

Мярка 2.1.: Модернизиране на сградния фонд и оборудването на училищата
Мярка 2.2.: Увеличаване дела на информационните и комуникационните технологии в училищата
Следва да се уточни, че осигуряване на качествено здравеопазване е обект на концепцията за здравна рамка на Министерство на Здравеопазването в рамките на която Общината има спомагателни функции. Поради важността на сектора за развитието на територията и в частност за самото население на Община Харманли, обаче, тук здравеопазването е изведено като самостоятелна мярка. Общинската администрация на практика може да осъществи координационни действия и да подпомогне осигуряването на качествено здравеопазване за населението не само чрез директни инвестиции. Органите на местната власт се явяват своеобразен посредник във взаимоотношенията на заинтересованите и засегнати лица на местно равнище и представителите на държавната власт и националните институции.
Специфична цел 3: Подобряване на здравните услуги и свободния достъп до тях

3.1.1. Участие в международни проекти и здравни мрежи

3.1.2. Създаване на условия за привличане на медицински специалисти в непривлекателни села на общината. Подобряване на координацията между лечебните заведения

3.1.3. Обновяване на сградния фонд на здравната система и болницата



3.2. Провеждане на общинска политика за намаляване броя на здравно-неосигурените лица
Мерките са ориентирани към развитие на специфична част от инфраструктурата в общината, насочена към подобряване качеството на духовния живот и развитие на възможностите за културно израстване. Следва да се отбележи, че включените в нея дейности и конкретни проекти могат да намерят израз и в реализиране на техния икономически потенциал, особено чрез развитието на туризма.

Развитието на възможностите за отдих и спорт са неразривно свързани с условията за намаляване на миграцията и създаване на възможности за специфична икономическа активност в Общината. Предвидените дейности, представляващи конкретни области на интервенция в рамките на тази цел са:


Специфична цел 4: Развитие на културата, спорта и младежките дейности
Мярка 4.1.: Развитие на културата, опазването и експонирането на културно-историческото наследство

4.1.1. Инвестиции за обновяване на културните институции, в т.ч. читалищата и религиозни храмове

4.1.2. Опазване, експониране, социализиране и популяризиране на културно-историческото наследство

4.1.3. Насърчаване на предприемачеството в сферата на културата, обвързване с културен туризъм


Мярка 4.2.: Развитие на спорта и местата за отдих
Мярка 4.3.: Развитие на младежките дейности
Подобряване качеството на социалните услуги е от съществено значение като се вземат предвид съществуващите негативни социални и демографски тенденции в Общината. Независимо от перспективата тези тенденции да затихват, техните последици трябва възможно най-бързо да бъдат елиминирани или негативните им социално- икономически и чисто-човешки измерения да бъдат овладяни и систематизирани. В хода на тази логическа линия социалните услуги се явяват не само съществен показател за качеството на живот в общината, но и стратегически елемент от структурата на приоритета свързан с развитие качеството на живот на населението в Общината като цяло.Предвидените дейности, представляващи конкретни области на интервенция в рамките на
Специфична цел 5: Развитие на социалните услуги и интеграция на уязвимите групи
Мярка 5.1.: Развитие на социалните услуги

5.1.1. Ремонт и модернизация на средите и условията в социалните заведения

5.1.2. Изграждане на хоспис, осигуряващ грижи за пациенти с нисък социален статус, терминално болни, изпаднали в безпомощно състояние

5.1.3. Подобряване състоянието на социалните и защитени жилища

5.1.4. Проект „Подкрепа за деинституционализация на социалните институции, предлагащи услуги за деца в риск”

5.1.5. Създаване на общностен център за деца и семейства


Мярка 5.2.: Интеграция на уязвимите групи

5.2.1. Насърчаване на достъпа на уязвимите групи до образование, на активно поведение на трудовия пазар и др.

5.2.2. Подобряване достъпа на хора с увреждания до обществени места, сгради, транспорт, обществена информация и др.


ПРИОРИТЕТ №3

ТЕХНИЧЕСКА И ИНЖИНЕРНА ИНФРАСТРУКТУРА.
Развитието на обществената инфраструктура и осигуряване на привлекателна градска среда е изключително в компетенциите на общинската администрация. Обществената инфраструктура има ключово значение за предоставяне качествени административни, образователни, здравни и социални услуги и за създаване на условия за пълноценен културен живот за местната общност. Един от основните компоненти на качеството на живот е техническата инфраструктура в населените места от община Харманли. Следва да се отбележи, че тук са съсредоточени основните инфраструктурни проекти, които Общината следва да реализира за постигане на целите и конкретно в настоящата приоритетна цел. Отделни елементи от тази инфраструктурна мярка не са под прякото въздействие на Общината, като орган на местната власт (например електропреносната мрежа не е ангажимент на общината и тя не може директно да повлияе върху нея) същевременно в рамките на плана е заложено Община Харманли да проведе определени междуинституционални и координационни дейности, които да допринесат за качествената инфраструктура дори и в случай на косвено въздействие в посока нейното подобряване.

Ангажименти на общинската администрация са свързани с изграждането и поддържането на местната пътна инфраструктура, включително уличната мрежа в населените места и обществените паркове, участие в развитието на водоснабдителната и канализационната мрежа, подобряване на инфраструктурата за управление на отпадъците, повишаване на енергийната ефективност и насърчаване използването на възобновяеми източници на енергия.

Ключов проблем пред общинската администрация е осигуряването на финансови ресурси за реализиране на инфраструктурни проекти и за поддръжката на наличната инфраструктура. Основните усилия на община Харманли ще са насочени към:

• Подобряване характеристиките на пътната мрежа и осигуряване на достъп до населените места, като приоритетни са ремонта на общинската пътна мрежа и изграждането на пътна връзка с Република Турция и Република Гърция.

• Осигуряване на достатъчно количество и качество питейна вода и обхващане в канализационната мрежа на всички населени места в общината.

• Съхраняване на природната среда и отстраняване на старите замърсявания, поддържане на стандартите за качество на атмосфера, почви, повърхностни и подземни води, опазване на биологичното разнообразие и интегриране на Общински план за развитие на община Харманли за периода 2014 – 2020 година екологичната политика с политиката за насърчаване на местната икономика.

• Намаляване на публичните разходи за енергия, повишаване на енергийната ефективност, насърчаване прилагането на енергоспестяващи технологии в частния сектор, както и използването на енергия от ВИ, чрез изграждане и развитие на умни разпределителни мрежи за ниско и средно напрежение, включително подкрепа за трансфер на иновации.

В населените места са планирани инвестиции за подобряване на градската среда, чрез реализация на проекти за подобряване на уличната мрежа и развитие на обществените паркови пространства. Предвижда се инвестициите за развитие на водоснабдителната и канализационната инфраструктура да се изпълняват съвместно с “Водоснабдяване и канализация” ООД, гр. Хасково.

Мярката пряко кореспондира с хоризонталните приоритети на ЕС и специфичните приоритети за развитие на икономиката, ориентирани към енергийно независима икономика и енергийна сигурност. Същевременно следва да се отбележи и това, че изискванията на националното и европейското законодателство относно постигане на определен клас енергийна ефективност на публични сгради само по себе си предполага реализиране на проекти с подобна насоченост.

Предвидените дейности, представляващи конкретни области на интервенция в рамките на :


Специфична цел 1: Обновяване и доизграждане на техническата инфраструктура, стимулираща развитието на конкурентоспособна общинска икономика, респективно доходите на населението
Мярка 1.1.: Подобряване параметрите и състоянието на транспортната инфраструктура с регионална значимост

Рехабилитация на III-класната пътна мрежа

Рехабилитация на IV-класната пътна мрежа

Ремонт и реконструкция на уличната мрежа в общината



      1. Модернизация на хоризонталната и вертикална маркировка


Мярка 1.2.: Енергийна ефективност

1.2.1. Реализиране на програма за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници Продължаване на програма за газификация на общински обекти

1.2.2. Топлинно саниране на големите обществени сгради (задължително по Закона за енергийната ефективност)

1.2.3. Изработване и приемане на общинска програма за обновяване на жилищата

1.2.4. Подмяна на уличното осветление с енергоефективно

1.2.4. Стимулиране ползването на алтернативни/ възобновяеми енергийни източници (масово информиране за предимствата и възможностите)


Специфична цел 2: Изграждане, разширяване и поддържане на техническа инфраструктура, подобряваща жизнената среда
Мярка 2.1.: Създаване и прилагане на стратегически подход при управлението на техническата инфраструктура в общината

2.1.1. Рехабилитация на водоснабдителната и напоителната мрежа и осигуряване на постоянно подаване на питейна вода


Мярка 2.2.: Изграждане на канализационна мрежа и осигуряване пречистването на отпадъчните води чрез изграждане на ПСОВ и довеждаща инфраструктура
Мярка 2.3.Подобряване на съобщителните връзки като качество и обхват на предлаганите услуги
ПРИОРИТЕТ №4

ЕКОЛОГИЧНО РАЗВИТИЕ.
Изграждането на пречиствателни съоръжения за отпадни води ще се изпълнява според изискванията на Директива 91/271ЕЕС на Европейския съюз, Рамковата директива по водните въпроси и Конвенцията за защита и използване на трансграничните водни течения, като се отчита трансграничния характер на замърсяването на река Марица. Община Харманли се ангажира с експертно участие на регионално ниво за интегрирано управление на водните ресурси.

Планираните интервенции за развитие на екологичната инфраструктура са насочени към подобряване третирането на битовите и промишлените отпадъци, в съответствие с провежданата национална политика за опазване на околната среда. Развитие на екологичната инфраструктура е съобразено с предвижданията на Националната стратегия за управление на отпадъците и въвеждането на регионален принцип на депониране на твърдите битови отпадъци. Управлението на отпадъците е ангажимент на Община Харманли и предвид на недостига на собствени финансови ресурси и високата ценова чувствителност на населението по отношение на събираните такси за сметосъбиране, депониране на отпадъците и отстраняване на замърсявания, са силно ограничени възможностите за подобряване качеството на тази услуга.

Предвижда се да се увеличат разходите на община Харманли във връзка с управлението и финансирането на регионалното депо за твърди битови отпадъци, което обслужва общината. В рамките на приоритета могат да бъдат открити няколко взаимосвързани елемента, които задават основата за идентификация и определяне на мерките по стратегическата цел.
Специфична цел 1: Трайно подобряване на екологичното състояние на община Харманли
Мярка 1.1.: Екологичен мониторинг – изграждане на система за непрекъснато следене на замърсяването на въздуха, водата и почвата
Мярка 1.2.: Програмни мерки

1.2.1. Актуализиране програмата за опазване на околната среда

1.2.2. Реализиране на проект „Подобряване качеството на питейната вода
Мярка 1.3.: Технически и технологични мерки

1.3.1. Разширяване депото за твърди битови отпадъци

1.3.2. Изграждане на парк по поречието на р. Харманлийска

1.3.3. Внедряване на съвременна техника за сметосъбиране, сметоизвозване и специализирани съдове за отпадъци

1.3.4. Полагане на грижи за складовете за пестициди и хербициди с оглед правилното им съхранение и обезвреждане
Мярка 1.4.: Партньорство с бизнеса и гражданското общество

1.4.1. Повишаване на познанията, културата и съзнанието на децата и населението по въпросите на опазването на околната среда и устойчивото развитие

1.4.2. Подобряване капацитета на стопанските сектори за управление на дейности, които въздействат върху околната среда, чрез масово прилагане на доброволни екологични схеми в индустриалния сектор

1.4.3. Привличане и повишаване участието на обществеността в процеса на вземане на решения и осигуряване на широк достъп до информацията, съдържаща се във всички публични регистри и други документи, съгласно нормативната уредба




ПРИОРИТЕТ №5

РАЗВИТИЕ НА АДМИНИСТРАТИВНИЯ КАПАЦИТЕТ И НОВИ ПРОФЕСИОНАЛНИ УМЕНИЯ
Развитието на административния капацитет на общинска администрация е свързан с целенасочено обучение на служителите и повишаване на практическия им опит, чрез споделяне на опит и работа в експертни мрежи на регионално, национално и международно равнище.

Качеството на публичните услуги е свързано с повишаване квалификацията на заетите в общинска администрация, намаляване на бюрокрацията и повишаване на прозрачността в управлението. Интервенциите са фокусирани върху подобряване професионалните компетенции на служителите, подобряване на техните умения за работа с информационни технологии и подобряване на чуждоезиковите им умения, като залог за качествено административно обслужване. Специален акцент е поставен върху развитие на капацитета за управление на проекти за финансиране от Структурните фондове на ЕС, участие в регионалната политика и изграждане на административен капацитет за подкрепа на бизнеса и икономическото развитие. Като ключова институция на местно ниво в процеса на планиране и усвояване на средствата от фондовете на ЕС, Общинската администрация следва да развива капацитет в тази област, като се ангажира със споделяне на експертиза с местния неправителствен сектор. От изключителна важност за успешното усвояване на ресурсите е изграждането и съхраняването на административни структури и експерти, създаването на местни и участието в регионални партньорства.

Участието в партньорски мрежи на ръководно и експертно ниво важен инструмент за повишаване на професионализма, подобряване на достъпа до информация и реализиране на над общински инициативи. Същевременно разположението на общината и възможностите за трансгранично сътрудничество представляват уникална възможност за коопериране с местни власти в Република Гърция и Република Турция.

Конкретните мерки и включените в тях дейности са насочени именно към подобрявате тези характеристики на административния капацитет, както и към развитие на електронните услуги за граждани и бизнеса, елемент от стратегията за развитие на електронно управление на Национално и Европейско равнище. Всичко това не може да се реализира без прилагане на стратегически подход.


Специфична цел 1: Укрепване на капацитета на общинската администрация и подобряване координацията в процес на изпълнение на общинския план за развитие
Мярка 1.1.: Утвърждаване на механизъм за наблюдение и контрол при формулиране и реализация на общински политики

1.1.1.Организационна и технологична подготовка, наблюдение и оценка на реализацията на общинския план Информационно осигуряване на процесите на управление и функциониране на информационната система за управление на общината

1.1.2. Изготвяне на регулярни доклади, справки и материали за изпълнението на плана и провеждане на политика на публичност и прозрачност по неговата реализация

1.1.3. Създаване на общински съвет за партньорство към кмета на общината с участието на всички заинтересовани участници в разработването и изпълнението на общинския план за развитие


Мярка 1.2.: Обучение и развитие на умения в общинската администрация за подкрепа на местната икономическа активност и подобряване на социалния климат в общината
Специфична цел 2.: Подобряване на организацията и качеството на предоставяните от общината административни услуги
Мярка 2.1.: Предоставяне на комплексни административни услуги на гражданите и бизнеса и развитие на електронното управление
Мярка 2.2.: Развитие на общинския информационен център в община Харманли
Специфична цел 3: Създаване на програмен проектен капацитет
Мярка 3.1.: Създаване на капацитет за ефективно планиране, програмиране, управление, контрол, наблюдение, оценка и подготовка за усвояване на средствата по структурните инструменти на ЕС
Мярка 3.2.: Развитие на нови подходи за насърчаване и насочване на регионалното и местното развитие

3.2.1. Изграждане на ефикасна и усъвършенствана функционално-организационна структура на общината, която да води до управление, изградено на принципите на партньорството,

3.2.1. Прилагане и ускорено въвеждане на широколентовите комуникации, уеб-ориентираните връзки и създаване на атрактивни сайтове за общината и сферата на конкретните интереси

3.2.3. Развитие на засилен диалог и взаимоизгодна съвместна дейност с бизнес-общността, НПО и гражданите

Основен източник за изпълнение на мерките по приоритетите и стратегическата цел са Структурните и Кохезионния фонд на ЕС, ЕФРСР и средства от националния и общинския бюджети. Всяка дейност към съответната мярка включва в себе си набор от конкретни проекти, чието осъществяване ще доведе до реализирането на дейността, а комплексно и до реализирането на самата мярка и приоритет. Отделните проектни намерения, с индикативен характер са обект на систематизиране и остойностяване във финансовата таблица, приложение към настоящия Общински план за развитие. Необходимо е и привличане на частни ресурси на инвеститори от страната и чужбина, като следва да се наложат условия за генериране на устойчив растеж базиран на реинвестиции и концентрация на капитала, генериран в рамките на общината.

На лице са и допълнителни донорски програми на хоризонтално европейско ниво и допълващи финансови механизми, ориентирани към повишаване капацитета на администрациите и трансфера на добри практики и иновации в администрацията. Необходимо е да се направи уточнението, че един приоритет, може да се отнася и да подпомага осъществяването на една, или няколко общи специфични цели. Същото произтича от необходимостта за прилагане на интеграционен подход при решаването на задачите свързани с регионалното развитие. С оглед на това, представената концептуална рамка за визия и стратегически цели на Общинския план за развитие на община Харманли следва да се разбира като комплексен инструмент, логиката на който може да бъде представен нагледно чрез дървото на целите


4. Индикатори за наблюдение и оценка на плана

Организацията на изпълнението на ОПР на община Харманли включва следната последователност от действия, свързани с:

1. Ресурсно осигуряване и разпределяне на средствата при реализацията на мерките.

2. Функционална, институционална и териториална организация на действията по изпълнение на мерките, програмите и проектите на плана.

3. Оперативно управление и координация между участниците в процеса на реализация.

4. Мониторинг (наблюдение), оценка и контрол на изпълнението по отношение на целите, действията, ресурсите и резултатите.

5. Периодична актуализация и усъвършенстване на плановия документ.

6. Осигуряване на публичност и прозрачност на процеса на разработване, приемане и реализация на плана, което пряко се свързва със засилване на демократичността в управлението.

Ресурсното осигуряване и разпределение на средствата при реализация на мерките в рамките на ОПР на община Харманли се направи в предходната точка и чрез индикативната финансова таблица, която дава числен финансов и времеви израз на предвидените в плана приоритети, специфични цели, мерки и дейности.

Групирани, основните източници за финансиране на планираните дейности и проекти са:

1. Национални източници, включващи средствата на държавно финансиране – републикански бюджет, общински бюджети, от търговски дружества с държавно и общинско участие и финансиране от частни търговски дружества.

2. Средства с източник Европейския съюз – Структурни фондове и Кохезионен фонд на ЕС, чрез българските оперативни програми ОПРР, ОПОС, ОПАК, ОПРЧР, ОПТП, други програми на Общността и нови програми за следващия програмен период 2014 – 2020 година.

3. Безвъзмездни средства от други източници и донорски програми.

4. Привлечени средства от кредитни институции и инвестиционни фондове.

Индикативната финансова таблица ще се обвърже с процедурата по изработването на проекта на бюджети на общината за периода 2014 – 2020 г. При тази таблица в резултат на извършен мониторинг и оценка, е предвидена възможност да се правят целесъобразни оперативни и текущи изменения по промяна на размера на определени средства или прехвърляне на конкретни ресурси, както и да се актуализират отделни източници на финансиране, срокове, приоритети и конкретни изпълнители на мерки от общинския план.

Функционалната, институционалната и териториалната организация на действия по изпълнение на мерките, програмите и проектите на плана се осъществяват от Общинския съвет и кмета на община Харманли, като за целта тези въпроси следва да се решат в рамките на Наредбата, приета от общинския съвет, с която да се уреждат всички въпроси, свързани с текущото управление на реализацията на ОПР.

Наблюдението на изпълнението е задача на Общинския съвет на община Харманли и на Кмета на общината. Това налага съветът да вземе решение за създаване по предложение на кмета на работна група за наблюдение на плана. На основа на взетото решение кметът издава заповед за нейното създаване.

Групата за наблюдение следва да включва представители на съвета и експерти от състава на общинската администрация, като организацията и функционирането й се регламентира с решение на ОбС (Наредба за текущо управление на реализацията на ОПР).

Групата за наблюдение:

1. Разглежда и предлага за утвърждаване индикаторите за наблюдение и степента на изпълнение на плана. В правомощията на съвета е той да утвърди (по предложение на кмета на общината) изготвеното предложение от групата, като съответно определя техния конкретен набор и стойностите им.

2. Периодично извършва преглед на постигнатия напредък и докладва на ръководството на общината за състоянието и възможните мерки.

3. Обсъжда резултатите и степента на достигане на целите, приоритетите и изготвя отчет за постигнатите резултати.

4. Разглежда резултатите от междинната оценка на плана, ако такава й е възложена и прави предложение пред ръководството на общината за вземане на необходимите решения и мерки.

5. Ежегодно изготвя доклад за изпълнението, като предлага мерки за промяна, ако това е наложително. Докладът и мерките се предлагат на кмета за последващо внасяне и разглеждане от съвета.

6. Прави предложения за усъвършенстване на плана, както и за преразпределяне на средствата по мерките, програмите и проектите.

В рамките на дейността си групата за наблюдение изготвя периодични или конкретни отчети, които предоставя на съвета и кмета на общината. В тях се оценяват извършените дейности при реализацията на плана и изпълнението на индикаторите.

Мониторингът води до засилване потенциалните възможности за реализация на ОПР и дава възможност да се подобри сътрудничеството между различните участници, които си комуникират при изпълнението му, като широко се прилага принципа на прозрачност, публичност и партньорство. Внасянето на елементи на обществено обсъждане води до реално обогатяване на ОПР с участието на населението на общината.

Важен момент при организацията на мониторинга е определянето на неговите водещи компоненти. Най-общо тук се включва:

1. Определяне на система от индикатори за измерване степента на изпълнение.

2. Определяне на механизъм за измерване и проследяване на водещите параметри.

3. Избор и адаптиране на параметри за сравнение и оценка на резултатите.

4. Оценка на резултатите и предприемане на корекции при значими отклонения.

От гледна точка на информационното осигуряване на мониторинга е важен въпросът за събираемостта на данните за самото оценяване. Те трябва да са достоверни (официализирани), верифицирани, релевантни на заложените цели. Това налага да се осъществява периодична координация и съвместен обмен на информация между общинската администрация на Харманли , ТСБ, ДБТ, ОСЗ и др. институции за набиране и анализиране на текущи данни, получени от различни информационни източници.

Наблюдението и оценката следва да проследяват не само използването на финансовия и ресурсен потенциал, но активно да отчитат и реалното изпълнение на територията на общината (настъпващи промени в състоянието на средата в резултат от предприети интервенции). Това изисква набор от общи и специфични индикатори и възможност за алтернативност и адаптивност при оценяване изпълнението на плана.



Основните специфичните индикатори за оценка са:

  1. Равнище на безработица.

  2. Равнище на средна работна заплата.

  3. Местни и чуждестранни инвестиции (лева).

  4. Изградена нова канализационна мрежа (км).

  5. Обновени водопроводни и канализационни мрежи (км).

  6. Подобрени общински пътища в лошо състояние и такива без настилка (км).

  7. Подобрена улична мрежа в лошо състояние (км).

  8. Отпадни води, подложени на първично пречистване (в %).

  9. Отпадни води, подложени на вторично пречистване (в %) .

  10. Домакинства/стопански предприятия, обслужвани от нови/подобрени системи за водоснабдяване, газифициране и възобновяеми източници на енергия.

  11. Намаляване на загубите на вода по водопреносната мрежа (%).

  12. Дължина (км) на построена газопроводна мрежа.

  13. Дължина (км) на обновена електропреносна мрежа.

  14. Брой на създадените „онлайн” административни услуги.

  15. Брой изградени обекти на местната и регионална бизнес инфраструктура, в т.ч. регионални бизнес офиси, изложбени зали, бизнес инкубатори, бизнес центрове, индустриални паркове, производствени зони, технопаркове, техноинкубатори и др.

  16. Брой на МСП, които получават бизнес услуги.

  17. Брой на фирмите, разположени в бизнес паркове и/или техноинкубатори.

  18. Брой регионални клъстери и мрежи.

  19. Брой на фирмите, участващи в регионални клъстери и мрежи.

  20. Брой новосъздадени местни туристически продукти и/или услуги.

  21. Брой места за настаняване и/или средства за подслон.

  22. Брой реализирани нощувки в местата за подслон и настаняване.

  23. Ръст на приходите от нощувки в хотели, къщи за гости и др. места за настаняване.

  24. Приходи от посетители на туристически и културни обекти и забележителности.

  25. Брой туристи посетили туристически и културни обекти и забележителности.

  26. Брой новосъздадени/подобрени туристически атракции.

  27. Брой новоизградени/модернизирани културни обекти.

  28. Брой общински служители, участвали в програми за обучение.

  29. Брой на МСП, получаващи финансова помощ за обучение (мащаб, тип, продължителност).

  30. Брой на компютрите на 100 ученика в училищата.

  31. Брой на Интернет места на 100 ученика в училищата.

  32. Брой сключени договори с работодатели по мерките за насърчаване на заетостта.

  33. Брой безработни лица включени в заетост по мерките за насърчаване на заетостта.

  34. Брой включени безработни лица в квалификационни курсове.

  35. Брой социални услуги и обслужвани лица, предоставяни в общината.

  36. Брой безработни лица включени в заетост по мерките за насърчаване на заетостта.

  37. Брой включени безработни лица в квалификационни курсове.

  38. Декари обработваеми земеделски площи.

  39. Декари поливни земеделски площи.

  40. Декари новозалесени площи в горското стопанство.

  41. Декари трайни насаждения, билки, посадъчни площи за цветя, овощни и др. видове.

  42. Брой животновъдни ферми.

  43. Брой новоизградени детски и спортни площадки.

.

  1. Заболеваемост на населението (извънболнична и болнична помощ).

  2. Обезпеченост с лекари и лекари по дентална медицина на 1000 души.

  3. Брой на противообществените прояви в общината.

  4. Брой на пожарите, нанесени щети на населението и фирмите и профилактичната работа.

  5. Брой на лицата (семействата) за жилищно настаняване.

  6. Почистени речни корита на р. Харманлийска и др. реки.

  7. Построени нови пътища и велоалеи (в км).

  8. Брой на новите паркове и площи (дка).


Каталог: uploads -> posts


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница