20 януари 2010 г. Тема: здравеопазване тъмносините: Нанев да разследва “Остеотех”



Дата28.11.2017
Размер293.47 Kb.
#35565
20 януари 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Тъмносините: Нанев да разследва “Остеотех”
Лилия Цачева
Здравният министър д-р Божидар Нанев незабавно да назначи комисия, която да разследва дейността на фирмата за биологични трансплантации “Остеотех” у нас. За това настояха вчера от ДСБ. Тъмносините искат да знаят имало ли е корупция и конфликт на интереси при стъпването на фирмата у нас. Това става през 2002 г. с правителствено споразумение. Изпълнителната агенция по трансплантации подписва договор с “Остеотех” и фирмата става монополист в експлантацията и продажбата на тъкани от трупни донори.

Д-р Петър Москов от ръководството на ДСБ обяви, че донори на фирмата са предимно отделения по Съдебна медицина. И описа вероятна ситуация: “Съдебният лекар разрешава отдаване на орган за трансплантация. Представете си ситуация как този лекар е на служба в “Остеотех” срещу 100-200 лв. на труп.” Той поиска и проверка пречи ли фирмата на съдебните експертизи и на МВР.

Москов алармира и че от 2004 г. насам у нас се експлантират около 500 трупа годишно, което е близо до световния рекорд. Сметките показват, че България е основният “донор” на фирмата, а страната ни е в челото на класацията по износ на тъкани в света след милиардните като население Индия и Китай. За ДСБ казусът с пътуването на Нанев в САЩ за сметка на “Остеотех” е по-малкият проблем. Самият министър каза по Би Ти Ви, че е говорил с премиера за пътуването, и декларира, че ако има вина, е готов да подаде оставка.

СДС пък внесе поправка в закона за здравното осигуряване за отмяна на задължението здравноосигурените хора да си издават здравни карти, за да могат да напуснат страната.




Общинари бранят болници
Болницата в Радомир няма да бъде за­крита и ще запази статута си на многопрофилна, реши вчера общинският съвет. Съ­ветниците задължиха кмета Красимир Бо­рисов да осигури 150 хил.л в. от общинския бюджет за годишна издръжка на здравно­то заведение. „Ще направим всичко въз­можно да ги намерим. Но и тези пари са крайно недостатъчни", каза Борисов. Той обясни, че болницата не е в състояние да сключи договор с касата, защото не отго­варя на изискванията. На 13 януари т. г. лечебното заведение спря да работи.

Осем от деветимата лекари си тръгнаха заради неизплатени заплати. Има натру­пани дългове от над 600 000 лв.

Политическите сили в общината на гр. Левски се обединиха вчера в защита на местната болница. В обща декларация „срещу прикритите опити за затварянето на болницата". В града е създаден кризи­сен щаб за спасяване на болницата. В нея също не достигат специалисти и тя не мо­же да сключи договор с касата.

Протест за защита на болницата ще има днес в Козлодуй.




Районната коле­гия на Българския лекарски съюз в Търговище

е снела доверието си от шефа д-р Цветан Райчинов. Причина­та - подписаният протокол за съ­вместни указания между организация­та и НЗОК, с което е нарушил устава й.



Болниците в Царе­во и Средец спеш­но търсят лекари

специалисти, за да не бъдат затворени за­ради последните из­исквания на здравна­та каса.




Закритите болници оцеляват като здравни центрове
Около 32 болници не отговарят на медицинските стандарти за обслужване на пациенти, затова те няма да могат да сключат договори с НЗОК и ще се преструктурират в здравни центрове. Това съобщи по бТВ здравният министър Божидар Нанев вчера. Сред закъсалите лечебници са тези в Трън, Брезник, Любимец, Царево, Ивайловград, Рудозем. "Условията, на които трябва да отговарят болниците, целят да сме сигурни, че пациентът ще бъде лекуван, а няма да чака или пък да бъде пренасочван", допълни Нанев. По думите му при всички случаи отделенията, които имат необходимия лекарски капацитет, техника, сестри, могат да осигурят 24-часов прием и прилагат медицинските стандарти, ще могат да сключат договори с районната здравна каса.
На въпроса кой ще поеме политическата отговорност, ако хората не могат да стигнат до най-близката болница след преструктурирането, министърът отговори: "Кой ще поеме политическата отговорност, когато пациентите стигнат до близката болница, но там няма кой да им помогне, да им осигури качествено медицинско обслужване. Целта ни не е да бъдат приети, а да имат качествено и навременно лечение". Божидар Нанев обясни, че там, където болниците затворят, гражданите няма да останат без медицинско обслужване, защото ще продължат работа общопрактикуващите лекари, поликлиниките, спешната помощ. Според министъра Спешната помощ е сравнително добре изградена - има 198 филиала и 26 областни центрове, но проблемът е липсата на кадри. В момента се подготвят документите за разкриване на допълнителни спешни кабинети към всеки филиал с 24-часово дежурство. Лекарското обслужване да бъде обезпечено със стимули за лекарите, е намерението на здравното министерство.


СДС иска отпадане на здравната карта
СДС ще внесе предложе­ние в парламента задължи­телната здравна карта при пътуване в чужбина да стане препоръчителна. Според ли­дера на СДС Мартин Димит­ров здравната карта не отне­ма възможността за здравно осигуряване. По думите на Димитров задължителната здравна карта противоречи на конституцията и на евро­пейските директиви за сво­бодно движение на хора, сто­ки и капитали.


Аптеките плащат като дискотеки
Такса "Търговска дей­ност през нощта" събира община Варна от дено­нощните аптеки. Общинс­кият налог се дължи по приета общинска наредба за търговската дейност, алармираха варненски магистър-фармацевти.

Според тях таксата "Нощни продажби" прирав­нява аптеките до дискоте­ките и магазините за храни­телни стоки. Заради такса­та и заплащането на двой­но по-висок нощен труд на дежурните фармацевти във Варна работят едва че­тири денонощни аптеки. Твърде вероятно е и те да затворят и морският град да остане без денонощни аптеки.

За новата такса аптека­рите научават при посеще­ние на представители на общинската полиция в края на годината. Служителите на реда искат от аптекари­те разрешителни за нощна работа.


Д-р Божидар Нанев, министър на здравеопазването:
ОТКРИВАМЕ СТО СПЕШНИ КАБИНЕТА

Между 60 и 100 лева ще взема лекар за 12 часа дежурство
ДЕЯНА ПАВЛОВА
Това е той:

Роден е на 19 януа­ри 1963 г. в Димитровград

Средното си обра­зование завършва в 17 езикова гимназия "Фр. Жулио Кюри” във Варана

През 19928. завър­шва Медицинския университет - Варна

От 1992 до 2002 г. работи в оперативно отделение и отделе­ние по детска хирур­гия на Окръжна болница-Варна

От 2002 до 2008 8. работи в Клиника по гръдна хирургия и сектор по детска хи­рургия на МБАЛ-Варна

През януари 2009 г. бе избран за председател на Българския лекарски съюз

От юли 2009 г. е министър на здравео­пазването
- Д-р Нанев, до утре (б.а. -днес) е срокът, до който болниците могат да пода­ват документи за сключва­не на договор със здравна­та каса. Колко от тях не пок­риват критериите и няма да сключат договор?

- Предполагам, че утре (б.а. - днес) ще имаме точна справка за това. Досега има­ме информация, че 32 болни­ци не покриват критериите и не могат да сключат догово­ри. Една немалка част от ле­чебните заведения пък ще са с по-малко клинични пътеки, тоест по отделни специал­ности не покриват изисквани­ята. Въпросните болници и досега не са имали възмож­ност да работят по тези кли­нични пътеки. А ако са прави­ли това, то е било свързано до голяма степен с прием на по-леки състояния. По-теж­ките са били пренасочвани към големите болници - об­щински или областни. На практика никого не лишаваме от възможността да бъде об­служван в лечебно заведе­ние. По-скоро се осъществя­ва едно пренасочване към те­зи болници, които имат капа­цитет.

- Кои се оказаха най-труд­ните за покриване критерии за болниците?

- Приложението на меди­цинските стандарти се оказа всъщност най-трудно. Също и осигуряването на двама специалисти по дадена спе­циалност. Това се изисква, за да може да се сключи дого­вор с НЗОК и да се осигури 24-часово обслужване на спешни пациенти.

- Възможно ли е някои болници да се опитат да покрият стандартите фик­тивно? Заговори се, че ле­кари са продавали дипло­мите си за 3500 лв. на ле­чебни заведения.

- Ако се случи такова нещо, не е добре нито за пациенти­те, нито за болницата. При положение че в някои лечеб­ни заведения наистина са сключени фиктивни догово­ри, те бързо ще отпаднат, тъй като скоро ще започнат про­верки именно в тази насока. Сега се извършва предвари­телен контрол по документи. Ако някои са го преминали по този начин - чрез сключване на фиктивни договори, то последващата проверка вече ще е много сигурна и няма да ги подмине. Ще се сверяват и лекарите по ЕГН-тата им, за­щото не е възможно два от­делни и отдалечени града да имат договори с един и същи специалист. От друга страна, Министерството на здравео­пазването и здравната каса ще правят проверки на мес­та. Те ще са много масивни. Ще се следи дейността, коя­то се извършва, отговаря ли на сключения договор и дали се изпълняват медицинските стандарти. Сформира се и медицински инспекторат, който ще е агенция за извър­шване на одити. Сега се ком­плектоват и хората, които ще тръгнат на проверки заедно с НЗОК.

- Ще има ли санкция за ме­дици, които са си продали дипломата?

- Ще има за лечебните за­ведения - ще им отпаднат до­говорите.

- Хората се притесняват, че няма да има къде да се лекуват. Последно колко болници ще бъдат закри­ти?

- Продължавам да повта­рям, че нямаме намерение да закриваме болници, а да при­ложим критерии и стандарти, които да отведат до качест­вено медицинско обслужва­не. Това е смисълът на ре­формата. А кои ще бъ­дат закрити, това ще

се реши от принципа-ла. При условие че не може да отговори на изискванията, той трябва да промени болницата. Най-добре ще е, ако тези ле­чебни заведения се | превърнат в такива за извънболнична помощ.

- Колко от болниците ще се преструктурират тази година?

- Като имаме предвид тези 32 лечебни за­ведения и други­те, които ще останат с

един или два договора по 1-2 групи заболявания или по няколко диагнози, възможно е да достигнат до няколко десетки. Те обаче могат и да продължат да ра­ботят до края на годината с редуциран брой договори. Точно там е моментът дирек­торът на болницата и собст­веникът й да решат дали си заслужава да бъде поддър­жана болницата, или е по-добре да я преструктурират в заведение за извънболнична помощ.

- Кои са най-отдалечените райони, които ще останат встрани от медицинската помощ?

-Те няма да останат настра­ни. Ще получават извънболнични грижи чрез джипита, медицински центрове, специ­алисти и от филиалите на спешната помощ. Тези райо­ни ще са по-отдале­чени по отноше­ние на болнично лечение, но при тях положение­то е същото и сега. Такива са предимно пограничните райони като Трън, Брезник, Сливница, Ку­ла, Малко Търново. Обслужването там няма да се наруши. Ще се направи по-добра организа­ция във връзка с транспорти­рането на гражданите до болница.

- Има ли необходимият брой линейки, които да из­возват спешните случаи от отдалечените райони до болницата?

- Достатъчни са в погранич­ните райони, като там има та­кива с висока проходимост. Не достигат обаче кадри - ле­кари, медицински сестри, шо­фьори. Затова предвиждаме днес (б.а. - вчера) да издадем заповед за сформиране на спешни кабинети към филиа­лите за спешна помощ. В тях ще могат да дават 12-часови дежурства всички правоспо­собни лекари в рамките на едно денонощие. Така ще се осигури 24-часово покритие на спешния кабинет, който ще обслужва на място хора­та. По този начин ще се об­лекчи работата на екипите на Спешна помощ, които отго­варят на повиквания и отиват на адреси. Кабинетите ще са към филиала и ще поемат на място всеки, който сметне, че има нужда от спешен прег­лед и може сам да потърси помощ.

- Колко кабинети ще се открият?

- Минимум сто.

- Кога ще бъдат готови?

- Ние ще изда­дем заповед и ще е въпрос на организация на място самите филиали да подготвят каби­нета и чрез предлагане на заплащане за дежурствата да си намерят лекари.

- Колко ще се плаща на медиците, които ще дежу­рят?

- Най-вероятно утре или вдругиден ще имаме точност по този въпрос. Обсъждаме да е между 60 и 100 лв. за 12 часа.

- Това означава ли, че след работа някои лекари ще продължат да работят в тези спешни кабинети?

- Те ще са на отделен гра­фик, който ще бъде съобра­зен с възможностите на все­ки и свободното му време.

- Кои са най-търсените специалности, при които не достигат кадри в болници­те?

- Има две групи специал­ности. Едните сме ги отдели­ли със закон и няма да е за­дължително те да присъст­ват във всяко болнично ле­чебно заведение. При тях има дефицит, но естеството на работа им позволява да работят чрез лаборанти и ла­боратории, без да присъстват в самата болница. Това са патолози,патоанатоми,вирусо­лози, микробиолози и някои други. Специалностите, за които се изисква присъствие и трудов договор и са дефи­цитни, са анестезиолози, психиатри, хематолози, ня­кои от детските специалнос­ти, уролози, инфекциозни бо­лести, рентгенолози.

В момента има много сери­озно движение на кадри. Доста лечебни заведения на­емат на трудов договор лека­ри от други райони или гра­дове. Има глад за кадри, точ­но затова не очаквам да ос­танат хора без работа.


Радомир ще има болница, в Дулово решават с допитване
Радомирската болница няма да бъде закрита, реши на извънредно заседание общинският съвет. Здравното заведение запазва и статута си на многопрофилна ле­чебница. Съветниците задължиха кмета да й осигури 150 хил. лв. от бюджета на общината.

Опитваме се да запазим детското отделение и рент­гена. Клиничната лаборатория вече е дадена под на­ем. Водим разговори за съвмества дайност с "Токуда". Предвижда се ние да изпращаме пациенти там, а пък те да ни пращат хора за долекуване, обясниха съвет­ниците. Кметът на Радомир обаче е скептичен, защото задълженията на болницата 700 хил. лв., сметките й са запорирани, останала е без лекари, няма и шеф.

"Искаме референдум, за да проверим дали гражда­ните харесват местните болници и искат ли да се леку­ват в тях, за да решим бъдещето им", заявиха вчера в Дулово кметът на общината Гюнер Рамис и д-р Али Селиман, управи­тел на МБАЛ ЕООД-Дулово. Повод за изявле­нието им бе под­писването на рамковите дого­вори със здрав­ната каса, чийто срок изтича днес. В общин­ската болница отпадат 18 кли­нични пътеки и и вътрешно отделение.


Главата на 1 министър е у агентите на ДАНС
Ако те решат, че имам конфликти на интереси – напускам, но не съм получил облаги от визитата в САЩ, твърди Нанев
“ДАНС проверява документите ми за конфликт на интереси от визитата ми в САЩ през ноември 2009 г. Ако бъде установено нещо нередно, съм готов да подам оставка”, обеща вчера сутринта в ефир здравният министър. По-късно пред "24 часа" заяви, че има предвид отговорност, а не напускане на поста.

През ноември американската компания “Остеотех” заплаща самолетните билети и хотела на група българи, която е поканена в Америка от Евро-атлантически фонд (ЕАФ) и Федерацията на американските граждани от български произход.

В делегацията са министър Божидар Нанев, директорката на Изпълнителната агенция по трансплантациите д-р Теодора Джалева, зам.-шефът на парламента Лъчезар Ианов и членът на ЕАФ Румен Хичев. Той обаче и вицепрезидент на американската "Остеотех", която чрез дъщерната си фирма у нас “Остеоцентър България” изнася тъкани от трупни донори и внася алографти - обработена тъкан, готова за присаждане. “Остеоцентър” е една от 5-те банки у нас, която работи в 13 болници като Пирогов, “Царица Йоанна”, “Света Анна”, “Света Екатерина” и др.

Бойко Борисов сам даде на ДАНС документите и обяви публично, че ако има конфликт на интереси, виновните ще си понесат отговорността. Освен министър Нанев, Лъчезар Иванов е един от най-близките в ГЕРБ на премиера

“Приветствам идеята на ДСБ да има разследваща комисия, нека в състава й влязат и депутати”, коментира Нанев.

Той предполага, че атаката срещу него е свързана със стартиращата реформа в болниците. Министърът е командирован от МС със заповед №KM-241/l.l1.2009 г., поясниха от здравното министерство.

Нито една фирма от български или чужд произход, включително и “Остеоцентър”, не е участвала в поемането на разноските по тази визита. “Обвинението в конфликт на интереси е неоснователно и поради причината, че министерството и аз като министър не сме страна по договор с частната тъканна банка”, поясни д-р Нанев.

Тъканната банка сключва договор за обмен на тъкани с националния център за създаване и координация на трансплантациите “Бултрансплант” през 2002 г. Тогава сегашната агенция по трансплантации (ИАТ) не съществува. С появата й през 2004 г. и приемането на закона за трансплантации действието на договора се прекратява автоматично, защото е юридически нищожен.

Причината е, че агенцията има друг предмет на дейност - само контролни функции, и не би могла да сключи подобен договор.

Оттогава насам “Остеоцентър” работи на принципа на отделни договори с лечебните заведения. Така у нас действат още 5 тъканни банки - държавната банка в “Пирогов”, очната банка в “Пирогов”, българо-холандската частна тъканна банка “България” и частната Международна очна банка.

Чуждите фирми развиват дейност у нас по наредбата за международен обмен на тъкани от 2004 г. Тя позволява от страната да се изнасят тъкани само след като са задоволени потребностите у нас. В замяна на това в България се внасят високотехнологични импланти - алографти. Те се осигуряват безплатно и се слагат на пациентите в болниците, с които “Остеоцентър” работи, обясняват още от здравното министерство.

Броят им от 2003 г. до средата на 2009 г. е 387. Преработката на тъканите за получаването на един алографт е изключително скъпа - от 7 000 до 50 000 долара. Получаването им става по заявка на болниците. Колкото повече бъдат поискани, толкова ще са доставени, обясниха от МЗ.

“Лично аз нямам никаква облага от това пътуване. То бе изключително полезно. Хичев бе избран преди 2-3 месеца за президент на Европейската асоциация на тъканните банки, една авторитетна организация. Сметнах, че след като нещата са проверени и съгласувани предварително по каналния ред, всичко е наред”, допълни д-р Нанев. Съгласуването бе между Държавния департамент на САЩ и нашето външно министерство.

Любопитен факт е, че в борда на директорите на “Остеоцентър България” е и старозагорският митрополит Галактион. В сайта на дъщерното дружество има информация за религиозните аспекти на даряването на тъкани и донорството. Според нея

Източноправославната църква не се противопоставя на идеята за донорството и смята, че е напълно богоугодно, дотолкова, доколкото то цели спасяването на човешки живот, лечение или подпомагане на медицината. На подобно становище са и други религии.

Американската корпорация “Остеотех” е създадена през 1986 г. Днес е световен лидер в обработването на човешки кости и тъкани, за да станат те годни за трансплантиране. произвела е над 4,5 млн. алографти.

“Остеотех” подобрява живота на над 500 реципиента на транспланти всеки ден, сочи информация на сайта на фирмата. Тя разработва и произвежда биоматериали и устройства, които се използват в мускулно-скелетната хирургия. Медицинските стандарти на фирмата отговарят на високите изисквания на ортопедията и хирургията в света. За постигането им използват иновативни технологии за регенерация.


Румен Хичев, вицепрезидент на “Остеотех”:

Печелим, но и влагаме милиони в България
- Как се роди идеята да поканите български министър в САЩ?

- Идеята тръгна от епидемията от свински грип. България още не бе поръчала ваксини, а пък САЩ разполага с проучвания и за тежки странични ефекти. Искахме и да се обмени опит в трансплантациите. Това беше историческа визита. Досега не е имало друга подобна среща между здравните министерства на двете страни.

- До кого изпратихте поканата?

- Поканата бе за представители на българската държава и не беше поименна. Изпратихме я чрез посланик Лъчезар Петков в САЩ, а към нея приложихме чернова на списък със срещи. Поканихме да дойдат 10 души. Посочихме, че поемаме пътуването и настаняването.

Преди това поръчахме юридически анализ в САЩ, който заключи, че няма конфликт на интереси. Препоръчаха ни да направим такъв анализ и в България. Сторихме го и също нямаше възражения. Условията на визитата са проверени и по българските закони. Поканата е пристигнала в Министерския съвет, а министърът е командирован със заповед на премиера.

- Но вие освен член на Евро-атлантическия фонд сте и вицепрезидент на “Остеотех”, която има бизнес у нас. Логично е да се заподозде комерсиален интерес.

- Нашият интерес е напълно добронамерен. За тези 7-8 г., през които сме на българския пазар, сме инвестирали пряко над 10 млн. долара. Изнасяме тъкани, които са излишни тук, т.е. не могат да бъдат усвоени. Спазваме строго международното законодателство.

Спекулация е, че изнасяме тонове тъкани. Дареният материал няма етикет, няма цена, той не е обект на търговска сделка. Да, вярно е, че печелим милиони, но и инвестираме в научни разработки също изключително много средства. Ако дойдете в лабораториите на “Остеотех” в САЩ, ще видите, че са като космически център. Без финансови средства не бихме могли да развиваме тези технологии. Без достатъчно приходи и пари медицината щеше да е още като в Средновековието.

Дарената тъкан не може да се използва веднага за трансплантация. Тя е замърсена в бактерии и вируси. Налага се да мине през сложна обработка, за която се използват най-модерните съвременни методи.

- Какъв е приносът на “Остеоцентър” за България?

- В България постоянно се говори за недостиг на органи за трансплантация. Не ви ли прави впечатление, че не се говори за дефицит на тъкани? “Остеоцентър” е предоставил на българските болници над 2000 алографта напълно безплатно.

- И не вършите нищо нередно?

- Преди време чиновници са ни карали да вършим неща, които не са редни. Ние сме отказвали, защото в САЩ така не се прави. Нашето желание е и тук администрацията да започне да работи по утвърдените в света правила. Да се развие една култура на обслужване. Надявахме се, че като насърчим разширяването на личните контакти между български и американски държавници, вършим нещо добро за страната си. Освен това “Остеотех” е публична компания с авторитет, най-големямата по рода си в света. Как си представяте да вършим неща, които са криминални?

- Защо според вас именно вашето име и вашата тъканна банка се замесват в подобни спекулации, както ги нарекохте?

- Може би защото съм българин и веднага подозират, че имам някакви задни мисли. Ако се казвах Джон Смит, сигурно нямаше да е така.


ДСБ иска проверка
Министерството на здравеопазването да сформира комисия, която да провери дейността на “Остеотех” в България. Това поискаха от ДСБ вчера.

“Трябва да се установи на какво се дължи огромната диспропорция между печалбите на фирмата от преработка на трупни тъкани, изнесени от България, и стойността на продукцията, която страната ни използва безвъзмездно”, заяви д-р Петър Москов от ръководството на партията. От ДСБ се съмняват за “тежка корупция, олигархия и мафия в здравеопазването”.

След разследването комисията трябвало да реши ще бъде ли продължен договорът на “Остеотех”. Поначало според ДСБ той е сключен в нарушение, тъйкато Изпълнителната агенция по трансплантации като контролен орган нямала право да сключва договори с фирми.

Москов призна, че инициативата им е заради пътуването на Божидар Нанев в САЩ с въпросната фирма. Но евентуалният конфликт на интереси бил най-малкият проблем в случая. “Годишно в България се експлантират 500 трупа. Ние сме най-големият износител на тъкани в света след Китай и Индия”, алармираха отново от ДСБ.




32 болници не могат да сключат договори с НЗОК

Според здравния министър спешната помощ е добре изградена на териториален принцип
Около 32 болници, които са подали документи, не могат да сключат договори с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това заяви вчера по bTV министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев. Той коментира, че сред тях са болниците в Рудозем, Тервел, Трън, Брезник, Любимец, Царево, Ивайловград, Годеч, Кула. Нанев добави, че тези лечебни заведения и в момента съществуват формално като болници. Те могат да се превърнат в центрове за извънболнична помощ. „Тези лечебни заведения разполагат с апаратура за някои изследвания и специалисти, но не могат да приемат лежащо болни за активно лечение“, коментира още Нанев. Той обясни, че ще има много болници, в които не всички отделения, които досега са работили със здравната каса, ще могат да работят. Нанев бе категоричен обаче, че отделенията, които имат необходими специалисти, апаратура и прилагат медицинските стандарти, ще могат да сключат договор с НЗОК. „Не сме казвали, че ще закриваме болници. Това, което правим, го казваме - ние създаваме определени правила за работа на болниците, създаваме определени критерии за обслужване на пациентите", обясни Нанев. По отношение на спешната помощ министърът заяви, че тя е сравнително добре териториално изградена, като в момента има 198 филиала и 26 областни медицински центъра. „Основният проблем в тези структури е липсата на кадри“, коментира Нанев. Той добави, че по тази причина в момента се подготвят документи за регулиране на спешните медицински кабинети, които се създават.
СДС: Задължителната здравна карта да стане препоръчителна

Здравната карта за пътуванията в чужбина да има не задължителен, а препоръчителен характер. Това поискаха вчера от СДС и обявиха, че ще внесат в парламента промени в Закона за здравното осигуряване. Лидерът на партията Мартин Димитров обясни, че въвеждане на задължителната здравна карта за пътуванията противоречи на конституцията и на европейските директиви за свободно движение на хора, стоки и капитали. „Нека текстът бъде коригиран, според мен това е било от недоглеждане“, каза Димитров. Той заяви, че здравната карта не отменя нуждата от здравна застраховка и не е задължение, а възможност за всеки български гражданин, който желае.




Реформите с болниците закъсняха

Факт е, че пациенти предпочитат да се лекуват в университетските и областните центрове
Около 32 болници 6 стра­ната, които са подали доку­менти, няма да могат да подпишат договор с НЗОК. Това съобщи вчера здра­вният министър Божидар Нанев (стр.4). Сред болнич­ните заведения са тези в Радомир, Трън, Рудозем и други малки градове в стра­ната.

Затварянето на болници не е никак приятен факт за жителите на потърпев­шите общини. Но рефор­мите в здравеопазването не могат да се отлагат вечно. Някой трябва да

обясни на хората, че "за­творените" лечебни заве­дения всъщност ще продължат да предлагат медицин­ски услуги и че никой няма намерение да закрива спеш­ните центрове например.

В момента реалността е такава, че в някои малки болници работят по двама фелдшери и една медицин­ска сестра - крайно недо­статъчно за лечението на който и да е пациент. Факт е също, че повечето пациенти у нас предпочи­тат да се лекуват в областните или университетските болници, където броят на добрите специа­листи е по-голям.

Най-важното в предприе­тите реформи е всяка бол­ница да се преценява инди­видуално. Защото има гра­дове, в които лечебните за­ведения предлагат добри условия и качествено обслу­жване и те трябва да продължат да функциони­рат. За останалите е ясно: няма как да лежат на гърба на държавата, при положение че нямат пациенти, нямат апаратура, нямат и специалисти.


Здравната карта не била задължителна
Европейската здравна карта не е задължителна при пътуване в страните на съюза. Това поясни вчера Жермена Въткова, шеф на „Международно сътрудничество" в НЗОК. Според нея независимо от записаното в Закона за здравното осигуряване няма европейски нормативен акт, който да изисква императивно издаването на европейска здравна карта при пътуване в чужбина. „Този документ не би трябвало да ограничава една от основните свободи в ЕС, свободното движение на хора", допълни още тя. Единствените документи, необходими при пътуване в ЕС, са лична карта или задграничен паспорт. Зам.-председателят на парламентарната здравна комисия д-р Пламен Цеков вчера също призна, че е станала грешка и в закона картата неизвестно как е станала задължителна.

От СДС обявиха, че ще внесат предложение за съответната поправка в закона.




НЯМА ДА ПОДПИШАТ ДОГОВОРИ С НЗОК

32 болници стават хосписи
Бойко Кичуков

Тридесет и две болници няма да могат да подпишат договори с Националната здравноосигурителна каса за лечение и финансиране по клинични пътеки, стана ясно вчера след работна среща в столицата на директорите и мениджърите на многопрофилните и университетските болници. Тези лечебници не отговарят на условията за специалисти на трудов договор, подготвени кадри, високотехнологична апаратура и възможност за денонощен прием на пациенти. По тази причина те ще бъдат преструктурирани в хосписи или заведения за долекуване.

Сред засегнатите от реформата лечебници са тези в Трън, Брезник, Годеч, Тервел, Радомир, Любимец, Царево, Ивайловград, Кула и Рудозем. От години в тях пациентите са твърде малко, болните предпочитат да ги лекуват в областните болници или в университетските в големите градове. Тези болници обаче няма да бъдат закривани. Те ще извършват същото, което са правили и досега, но ще се наричат медицински центрове, разясни министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев.

По думите му те единствено няма да могат да приемат лежащоболни за активно лечение, тъй като там има определени стандарти, но медицински персонал и лекари ще се грижат в тях за пациентите.

Реформата на лечебните заведения, която протича в момента, предвижда болните от селищата с преструктурирани лечебни заведения да бъдат извозвани от екипи на центровете за спешна медицинска помощ до най-близките областни или други големи болници за активно лечение.


Сняг и виелици блокираха половин България

Преспи затрупаха училища във Варна, няколко общини пред бедствено положение

Силен снеговалеж и бурни ветрове парализираха огромна част от страната вчера. Затворени са училища в градовете край морето, десетки селища са без ток, а няколко общини обявиха, че са пред бедствено положение. Най-тежко е положението в Източна България, където снеговалежът не спира повече от 48 часа. Огромни преспи затрупаха пътищата в Айтоско и оставиха 13 села напълно изолирани от света.

В Бургаска област 39 училища не започнаха учебни занятия вчера, а във Варна двайсетина деца се оказаха блокирани в училищна сграда, след като рано сутринта успели да си проправят път до школото. По-късно бе обявено, че поне за два дни се преустановяват учебните занятия в целия град. Същото се случи и в Шабла. В морската столица трафикът бе блокиран, а повечето малки улици бяха напълно непроходими. Рано сутринта по централните булеварди в града се виждаха изоставени автомобили, закъсали в преспите. Снегорините и почистващата техника не смогваха да се справят със снежната покривка, която за броени часове надхвърли 50 см. Въпреки това кметът Кирил Йорданов съобщи, че не се налага обявяването на бедствено положение.

Пристанище Варна остана затворено за празни кораби заради силния вятър, който достига скорост до 14 м/сек. Спряха да се движат маршрутните таксита по линиите Каварна - Варна, Балчик - Варна и Албена - Варна.

Със заповед на кмета на Шабла Красимир Кръстев за два дни бяха преустановени занятията в училищата и детските градини на общината. На помощ в борбата със снега бе изпратен зенитният полигон в града. 19 и 20 януари бяха обявени за неучебни дни в община Каварна. Детските градини и яслите ще работят със сборни групи. Неучебни дни обяви и община Балчик. Засега няма да се учи и в сряда, но ако обстановката не се нормализира, срокът може да бъде удължен, коментира зам.-кметът Митко Петров.

Снегът затвори част от магистрала "Тракия" между Бургас и Карнобат. Всички автомобили в региона се движат с вериги, някои пътища са затворени за товарни коли. На места снежните навявания са с височина 50-60 см, съобщиха от "Гражданска защита". Екипи на дирекцията денонощно са мобилизирани да почистват и опесъчават пътните отсечки. От полицията призоваха хората да не поемат на път, ако не е крайно наложително.

Бедствено положение обяви кметът на община Бяла Атанас Трендафилов. То ще продължи до 12 ч. в четвъртък. Прекъснат е транспортният достъп до град Бяла и селата Горица, Господиново, Самотино и Дюлино. За овладяване на бедствието щабът за координиране на спасителните и аварийно-възстановителните работи преминава на непрекъснат режим на работа.

Пред бедствено положение е община Руен, съобщи кметът Исмаил Осман. Над 20 селища са без ток заради скъсан електропровод в Айтоския проход. Липсата на електричество не позволява да бъдат заредени с гориво аварийните машини, които трябва да разчистят пътищата. Със заповед на кмета бяха отменени учебните занятия в цялата община. Откъснати от общинския център са селата Рожден, Сини рид, Топчийско, Мрежичко, Зайчар и още три селища в общината. В Бургаско без ток са около 30 населени места. Навсякъде работят екипи за възстановяване на електрозахранването, казаха от "Гражданска защита".

Проблеми има и в Шуменско. Спешни екипи постоянно разчистват снега около болницата, хлебозавода, подстанцията, училищата и обществените сгради.


"Гражданска защита" помогна на родилка
20-годишна родилка от Варна бе транспортирана до болницата благодарение на екип от "Гражданска защита". Спасителите са ескортирали линейката. Колата на "Спешна помощ" трябвало да прекоси почти целия град, за да отведе пациентката от дома й в АГ-болницата. Шест души, закъсали в леки коли, пък са извозени от района на село Орешак.


Илко Семерджиев:

Административното закриване на болници е санитарен фашизъм
Административното закриване на болници е санитарен фашизъм, категоричен бе вчера бившият здравен министър в кабинета на Костов Илко Семерджиев. Без никакво съмнение закрити болници трябва да има, но в никакъв случай не трябва един администратор, пък бил той и министър на здравеопазването, да посочва с пръст и да казва кой ще съществува и кой не, каза още той. Болниците могат да бъдат закривани единствено от техните пациенти, когато не ги изберат, смята Семерджиев. Принципът "парите следват пациента", а пациентът има свободен избор къде да отиде, е единствено приложимият, твърди бившият министър. Изискването за двама специалисти и един специализант по всяка пътека във всяка болница е абсолютно безумно, защото не е осигурено тяхното финансиране, отбеляза д-р Семерджиев. С делегираните бюджети пък

може да се финансират детски градини, но не и болници, допълни той. По думите му това е вид бюджет отпреди 1989 г. в административния тип здравеопазване, когато гражданинът нямаше никакви права.

В българското здравеопазване се случва недоразумение, смята д-р Семерджиев. Като пример той посочи промените в Закона за здравното осигуряване, довели до фактическо одържавяване на НЗОК. От взаимоспомагателна каса на хората НЗОК се превърна в държавен орган, бюджетът й пък стана част от фискалния резерв и послужи за други, а не за здравни цели, отбеляза д-р Семерджиев.

Искам да предупредя, че този подход, който е предприел министър Нанев, е изключително опасен не само за хората, но и за собствената му персона. Има опасност този човек да събори собственото си правителство, заяви д-р Семерджиев.




Балчик се бори за своята МБАА
Общинското ръководство ще предприеме всички необходими мерки, включително допълнително финансиране и привличане на специалисти, за да може МБАЛ да изпълни изискванията на Министерството на здравеопазването и H3QK. Това заяви вчера кметът на Балчик Николай Ангелов във връзка с бъдещето на общинското здравно заведение. "Болница в Балчик е имало и ще има", категоричен бе кметът и допълни, че целта е не само тя да се запази, а и да се разширят важни нейни функции, защото е жизнено необходима за жителите и гостите на общината.


Закриват 32 болници

Трън, Брезник и Царево остават без лечебници, пускат им спешни кабинети
32 болници ще бъдат закрити. Досега договори с касата не са сключили лечебниците в Трън, Брезник, Любимец, Царево, Ивайловград, Кула, Рудозем, Годеч, Тервел. Затова на тяхно място ще работят спешни центрове или поликлиники, които да се грижат за здравето на жителите им. Това съобщи здравният министър Божидар Нанев пред bTV.

Затварянето всъщност означава, че тези лечебни заведения вече няма да са със статута на болници, а на поликлиники, центрове за извънболнична помощ и ДКЦ. В тях обаче няма да има отделения и условия за активно лечение. Причината здравните заведения да не могат да останат със статута на болници е, че те не покриват новите изисквания на министерството като например наличието на 24-часово обслужване и специалисти във всички области. "Не закриваме нищо нарочно, просто се прилагат медицински стандарти", поясни министър Нанев и допълни: "Искаме да стане така, че като влезе един пациент, наистина да сме сигурни, че той ще бъде лекуван, а няма да бъде изписан или насочен към друго място. Или пък да се окаже, че трябва да чака, защото няма кой да го погледне и да му обърне внимание." По думите на Нанев много отделения към болниците в страната, които досега са работили, вече няма да могат да подпишат договор с касата. Здравният министър съобщи още, че до дни ще са готови документите за създаване на спешни кабинети в страната. Идеята е освен екипи, които да оказват бърза помощ на място, към лечебниците също да функционират подобни кабинети с всякакви специалисти. За момента здравното министерство е предвидило стимули за белите престилки, които започнат работа в новите звена. "Имаме добро покритие на спешни центрове, но липсват специалисти", призна Нанев.




Цял град на протест
Стотици жители на град Левски тръгнаха на протест с лекарите от местната общинска болница, която е застрашена от закриване. Дори за ключовото отделение по вътрешни болести здравното заведение не може да набере необходимия брой доктори. Само по един специалист има в още 4 отделения. Многопрофилната болница е с разсрочени задължения, които няма да плати. Миналата година в Левски било разкрито психиатрично отделение, за което били отпуснати 115 хиляди евро по програма ФАР. Условието е то да работи поне 5 години. Въпреки това обаче то ще бъде нарушено, тъй като договор с касата няма. Ако болницата хлопне кепенците, пациентите ще бъдат принудени да пътуват до Плевен. Най-евтиният транспорт до областния център е 15 лева. Затова още вчера местните общински съветници изпратиха протестна декларация до премиера Бойко Борисов и до председателката на парламента Цецка Цачева.

Евгени Горанов


Костов погна здравна фирма
Здравният министър Божидар Нанев незабавно да назначи комисия, която да разследва дейността на американската компания за биологични транспланти "Остеотек" у нас, поиска лидерът на ДСБ Иван Костов. Фирмата стана известна, след като премиерът Бойко Борисов съобщи, че ДАНС я проверява покрай визитата на здравния министър Божидар Нанев в САЩ. Освен проверката хората на Командира поискаха отговор на въпроса защитен ли е държавният интерес при сключване на договора с "Остеотек". Тъмносините се интересуват и дали практиката за "добиване" на тъкани в отделенията по съдебна медицина не пречи на съдебномедицинските експертизи.

Милена Минчева


Германци дават 1300 евро за наши сестри
1300 евро на месец могат да заработват български болногледачки месечно в Германия. Конкурсът за кандидат-гурбетчиите вече тече в бюрата по труда в цялата страна, обявиха вчера от Агенцията по заетостта. Освен да се грижат за болните възрастни, жените ще трябва да пазаруват, гладят и готвят. За да заминете зад граница обаче, трябва да имате добро ниво на говорене на немски език, което ще бъде удостоверено и с препитване. Без езиков тест ще минават само тези, които са завършили немска гимназия или филология, като и тези, които са работили в Германия през последните 3-4 години, уточниха трудовите посредници. Нужен е и опит в грижата за хората и домакинството. Избраните да заминат на работа ще бъдат настанявани в стая в дома на работодателя си, поясниха още от Агенцията по заетостта.

Теодора Йолчева

По-добре да пътуваш, но да те излекуват

Големите болници гарантират по-добро лечение
Доц. д-р Бойко Коруков

шеф на болница "Царица Йоанна - ИСУЛ"

Преструктурирането на болничната помощ ще даде възможност на пациентите да получат по-качествени медицински услуги. Както стана ясно тези дни от отчет на здравното министерство, 142 болници в страната са лекували по 5 пациенти дневно. Това, разбира се, освен че е нерентабилно, крие и рискове за болните. На големите университетски, национални и областни болници досега често се налагаше да приемат пациенти, чието състояние се е влошило вследствие на лошо проведено лечение в зле поддържана малка болница. По този начин здравната каса бе принудена да харчи два-три пъти повече пари за лечението на един пациент.

Успехът на едно лечение зависи от много неща - перфектна подготовка на лекарите, богат клиничен опит, работа в екип и модерна апаратура. Условието, което постави НЗОК за 24-часов прием в денонощието на спешни пациенти, е резонно. Ние сме университетска болница и от години имаме такава готовност. Важно е в градовете, където лечебните заведения ще се преструктурират в болници за продължително лечение, долекуване и рехабилитация, да има достатъчно линейки и екипи на Спешната помощ. Смятам, че Министерството на здравеопазването е направило точен анализ и има такава готовност. Според мен много по-добре е един пациент да загуби час-два за транспортирането му до голям болничен център, отколкото да получи некачествено лечение. Вярно е, че ще има известно психологическо неудобство, най-вече за близките му, които ще трябва да изминават известен брой километри, за да отидат на свиждане. Но качественото лечение, от което зависи здравето на пациента, е по-важно, от привидното удобство. В момента болниците получават от министерството по 20 лв. за спешен случай, което е крайно недостатъчно. До края на месеца експерти на финансовото министерство трябва да са готови с реалното остойностяване на медицинските услуги. Все още в цената на болничните пътеки не е заложен трудът на лекарите и сестрите, а известно е, че вложеният труд е около 30-40 на сто от цената на една стока.

Хубаво е, че се направиха промени в Закона за здравното осигуряване с цел да се дисциплинират пациентите. Защото българският здравноосигурителен модел е стъпил на солидарния принцип. Досега лечението на пациенти с нередовни здравни вноски често минаваше за сметка на лечебните заведения.

В развитите страни на Евросюза отдавна са разбрали, че преструктурирането на болничната система пести средства. Преди 20 и повече години Франция спести милиони франкове с въвеждането на еднодневната хирургия при операция на херния. В ИСУЛ също от две години има клиника по еднодневна хирургия, която дава добри лечебни и финансови резултати. Пациентите с херния изписват на втория ден, а преди оставаха средно по 6-7 дни. Реформирането на системата не е самоцел. Много ми се ще да вярвам, че българите ще получават по-качествени медицински услуги и ще бъдат по-спокойни за здравето си. Анкети във Франция и Холандия показват, че 75% от пациентите са доволни от здравната система. Дано и у нас броят на хората с позитивна нагласа да расте.

zdrave.net
Новият еврокомисар по здравеопазването ще набляга на превенцията

Еманципиране на потребителите чрез информация ще е водещият принцип на Джон Дали като еврокомисар по здравеопазването и защита на потребителите, съобщава EurActiv. Един от основните му приоритети ще бъде развитието на ефективни здравни системи във всички държави-членки, е записал бъдещият еврокомисар в писмените отговори на въпросите на евродепутатите. Той е декларирал, че ще работи за удължаване на средния брой години, които гражданите могат да очакват да изживеят в добро здраве. Ще постави ударение върху мерките за превенция на заболявания, както и върху осигуряването на достъпни, безопасни и ефективни лекарства за пациентите в ЕС. Дали е написал още, че очаква предстоящия доклад за дейността на Европейската агенция по лекарствата, както и че ще търси мерки за оптимизиране навлизането на нови лекарства на пазара в по-кратки срокове и минимални разходи. Той възнамерява да продължи да окуражава държавите-членки да поставят графични предупреждения на кутиите с цигари и заедно с колегите си от другите ресори да търси начини да направи тютюна по-малко привлекателен, особено за младите хора. Финансирането на пациентски групи от Програмата за здравеопазване ще бъде преосмислено, с цел да се подкрепят организации в обществена полза, които ефективно защитават правата на пациентите, без да е налице конфликт на интереси, твърди бъдещият еврокомисар по здравеопазването.


По време на тричасовото препитване пред комисията бъдещият еврокомисар не се побоя да навлезе в чувствителни теми, засягащи неговото портфолио. Водещ принцип заедно с насърчаването на информираността на потребителите ще бъде превенцията. Джон Дали заяви, че би искал петгодишният му мандат да бъде запомнен с осигуряването в училищата на необходимата информация за влиянието на начина на живот.
Една от областите, в която новият еврокомисар обеща да съсредоточи усилията си, е мобилността на пациентите.
Друг въпрос, който интересуваше евродепутатите, беше т.нар. „фарма-пакет”, който се състои от пет директиви, засягащи лекарствата с рецепта и борбата с фалшивите лекарства. Джон Дали излезе с предложение пакетът да се раздели, което ще позволи бързо приемане на текстовете, по които има консенсус, и отделно разглеждане на спорните въпроси. Евродепутатите обаче не реагираха с ентусиазъм на тази идея, която според тях може да отложи приемането на важни части от пакета, и посъветваха бъдещия комисар да действа внимателно в тази сфера, пише EurActiv.
Запитан чия страна би заел при евентуален конфликт между фармацевтичната индустрия и потребителите, Дали побърза да изтъкне отдадеността си на потребителите. Въпреки това той изтъкна, че наличието на силен фармацевтичен сектор ще е в полза на европейските граждани, защото компаниите трябва да могат да инвестират в изследователска дейност и да са на предната линия в борбата със заболяванията.
На въпрос на кои заболявания ще отдава приоритет, Джон Дали посочи широкообхватни проблеми като наднорменото тегло, алкохолизма, пристрастеността към наркотици и тютюнопушенето.
Джон Дали е роден през 1948 г. в Малта. Политическата му кариера започва през 1987 г., когато е избран за депутат от името на Националистическата партия. От тогава пет пъти последователно е преизбиран. Бил е министър на икономиката, министър на финансите, за кратко е заемал поста министър на външните работи, а от март 2007 г. досега е министър по социалната политика в Малта.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница