21 юли 2009 г. Тема: здравеопазване прокуратурата се зае с хигиената в заведенията



страница1/3
Дата24.07.2016
Размер387.41 Kb.
#3489
  1   2   3
21 юли 2009 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Прокуратурата се зае с хигиената в заведенията
Лора Филева

Върховната административна прокуратура (ВАП) разпореди здравните инспекции в цялата страна да проверят ресторантите и особено заведенията за бързо хранене. Причината са зачестилите случаи на отравяния на граждани, съобщиха от прокуратурата.

Инспекторите ще проверяват дали са спазени хигиенните изисквания в помещенията, как се съхраняват продуктите в рисковия за зарази летен сезон, дали готвачите са облечени според наредбите. Под наблюдение ще е и здравословното състояние на персонала, тъй като наскоро имаше случаи на заразени клиенти от болни от салмонела и стомашни вируси служители в кухнята. Ако салатите не са свежи и най-вече охладени, ако месото не е добре изпечено или супата не е гореща, това би било предпоставка за санкция на заведението, обясниха здравни инспектори. Причината е, че тези показатели сочат дали се спазват правилата и се обръща внимание на рисковете от разпространение на бактерии в топлите месеци. Проверката специално ще наблегне на местата, които предлагат сандвичи и дюнери. Причината е, че преди две седмици близо 20 души бяха приети в болница в Пазарджик след хранително отравяне с развалени майонеза и месо в заведение в центъра на града. Повечето от тях са се заразили със салмонелоза. Проверката на местата за хранене трябва да приключи до 20 септември, като резултатите от нея ще станат известни в началото на октомври, уточниха от прокуратурата. Обвинители обясниха, че целта на инспекциите е преди всичко превантивна. Веднага след нареждането на ВАП здравната инспекция отчете какви проверки е направила от началото на годината. За този период са били затворили 30 обекта за производство и търговия с храна, като са издадени актове за над 380 хил. лв. Само в София за последните две седмици са проверени 1200 магазина и ресторанта. Най-честото нарушение е било, че липсва т.нар. температурен дневник, в който се описва как се съхраняват продуктите. Имало е и случаи на лоша хигиена.

Глобите за заведенията са между 500 и 2 хил. лв. за общи нарушения, които не крият голям риск за здравето. При по-големи пропуски санкциите достигат до 3 хил. лв., като обектите могат да бъдат затворени, докато не изпълнят условията.




Повече лекарства ще се продават без рецепта
Лили Войнова

Лекарствата, които ще се продават без рецепта в аптеките, ще се увеличат с 30% до края на годината. Това съобщи директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Жасмина Мирчева. Според нея голяма част от медикаментите, които у нас се отпускат само по лекарско предписание, в повечето страни от ЕС се продават без рецепта и това ще се промени, за да се подобри достъпът на пациентите до лечение. За целта е необходимо производителите да кандидатстват за промяна на статута на съответния медикамент и много фармацевтични компании вече го правят, каза директорът на ИАЛ.

Мирчева, която пое поста преди три месеца, отчете, че от началото на годината проверките в аптеките, складовете за лекарства и дрогериите са двойно повече в сравнение с 2008 г. Наложени са глоби за 800 хил. лв., като са събрани едва 326 хил. лв. При 60% от нарушенията става въпрос за неправилно съхранение на лекарства, в 20% - за отпускане на медикаменти без рецепта, и в още 20% - за работа на помощник-фармацевт без надзор на фармацевт, което е забранено. Установена е и продажба на медикаменти от неквалифицирани лица, като обикновено това са студенти по фармация, но имало и случаи зад гишето да застават роднини на собствениците.Мирчева каза още, че ще продължи практиката да раздава бонуси на служителите на агенцията, но ще се постарае това да става по ясни правила. Миналата година стана известно, че бившият шеф на ИАЛ Емил Христов е разпределил няколко милиона лева между подчинените си, за да ги стимулира да работят по-добре. Според Мирчева това е нужно, защото средната заплата в ИАЛ е 500 лв. и ниските възнаграждения създават условия за корупция.


400 лекарства минават на продажба без рецепта
Янина Здравкова

С 30 на сто ще се увеличат лекарствата, които ще се продават без рецепта, до края на годината, обяви директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Жасмина Мирчева. В момента у нас препаратите, които се отпускат без лекарско предписание, са около 1500, т.е. около 400 от тях ще минат на по-лек режим. Сред тях са капки за нос, някои препарати за алергии и разстройство.

Според Мирчева вече много фармацевтични компании са подали документи за пререгистрация на лекарствата си, които в момента се продават само срещу рецепта. В други страни на ЕС обаче те се отпускали без прескрипция и агенцията насърчавала производителите да кандидатстват за промяната. Производителите пък откликват заради затягането на режима - аптеките вече спазват закона и почти не дават препарати без задължителната рецепта. Освен това държавата не регулира цените на медикаментите без рецепта за разлика от стойностите на тези по лекарско предписание.

Едва две аптеки, които продават медикаменти без нужната рецепта, е открила ИАЛ от януари досега, съобщи Мирчева. Общо проверените аптеки от началото на годината са 148.

Не е ясно колко всъщност аптеки нарушават закона, защото се оказа, че е много трудно това да се установи и санкционира. "За да се регистрира такова нарушение, в аптеката трябва да има и свидетел, който да го потвърди и да присъства на издаването на акта", поясни Мирчева. По закон глобата за продажба на лекарства без рецепта е от 1000 до 5000 лв. Събираемостта обаче била 50%.

Мирчева прикани всички граждани, които смятат, че са жертва на нежелани лекарствени реакции да сигнализират в агенцията. "Всеки, който забележи нещо смущаващо за здравето си при прием на лекарства - обрив, мускулни спазми, световъртеж, да подаде писмен или телефонен сигнал", призова тя. Мирчева призна, че по принцип за това трябва да се уведомява лекуващият лекар, но сигнали можело да подават граждани, които нямат такъв.




Два плажа във варненско са рискови
за здравето - южният плаж във Варна и плажът в "Св.Св. Константин и Елена", където се оттичат отходни ями. Това съобщи Лаврентий Силов от Водно-спасителната служба към Български червен кръст (БЧК) във Варна. Той заяви, че трябва да се изгради нова помпена станция, която да помага с отводняването на опасните канали.


60 млн. души трябва да се ваксинират
срещу свинския грип, заяви здравният еврокомисар Андрула Василиу, съобщи ИЮ "Обзървър". Тя обаче предупреди, че засега ваксините "няма да стигнат за всички". Кипърката също така съобщи, че според експерти броят на засегнатите в ЕС може да стигне 60 млн. души. Планирано е здравните министри на 27-те страни членки да се съберат през октомври, за да решат практичните подробности около програмата срещу свинския грип, от който са се заразили 95 000 души в 136 страни от април досега по данни на СЗО. Досега са починали 429 души, които преди това са имали здравни проблеми, но вече има и няколко случая на починали, които са били напълно здрави.


ОФТАЛМОЛОГ И ХИРУРГ В БИТКА ЗА ЗДРАВЕТО

ПРОКУРОР СЯДА В СТОЛА НА ТАЧЕВА

Маргарита Попова става правосъден министър, Николай Младенов - военен шеф
Прокурорът от ВКП Маргарита Попова ще седне в стола на правосъдната шефка Миглена Тачева, а бившият евродепутат от ГЕРБ Нико­лай Младенов ще поеме отбраната. Новината обяви вчера бъдещият премиер Бойко Бори­сов.

Попова е шеф на спецзвеното към ВКП, борещо измамите с европари. "Нейното звено е единст­веното, похвалено от Брюксел. Затова ще й да­дем власт, за да си довър­ши работата по най-доб­рия начин, защото и колегите от ОЛАФ имат прек­расно мнение за този чо­век", разясни Борисов, Той допълни, че е съгласу­вал преминаването на По­пова в изпълнителната власт с главния прокурор Борис Велчев. Преди да бъде пренасочен към отб­раната пък, Николай Мла­денов се спрягаше за вън­шен министър. Очаква се обаче позицията на дип­ломат №1 да бъде заета от Румяна Желева. Вчера Борисов подчерта, че Желева е еднакво добра както за шеф на МВнР, така и за еврокомисар. Но уточни, че трябва да про­веде консултации с Брюк­сел. Не е тайна, че настоящият ни еврокомисар Метена Кунева е със ста­билни позиции в ЕК, а Жозе Мануел Барозу е дал знак, че предпочита тя да бъде номинирана за втори мандат на поста си.

Кадрубане

С обявените вчера име­на сигурните министри в новия кабинет стават шестима. Освен Марга­рита Попова и Николай Младенов кресла на "Дондуков"1 ще заемат и Йорданка Фандъкова, Цветан Цветанов, Вежди Рашидов и Симеон Дян­ков. Те поемат съответно образованието, МВР, културата и финансите. Почти сигурно е също та­ка, че регионалното ми­нистерство ще бъде ог­лавено от бизнесмена Ро­сен Плевнелиев, иконо­мическото от Бисер Боев, а транспортното от зам.-кмета на София Алексан­дър Цветков. След като шефът на ВМА ген. Стоян Тонев и директорът на "Шейново" Иван Костов отказаха да поемат здра­вето, за министерския пост там се спряга Алек­сандър Чирков,както и на депутатката от ГЕРБ и шеф на женската органи­зация на партията Геновева Алек­сиева. Офталмолог nG специалност тя е дирек­тор на клиниката по очни болести към Александровска болница и предсе­дател на борда на дирек­торите на I МБАЛ-София. Екоминистър вероятно ще е бившият шеф на дирекция във ведомст­вото Нона Караджова, а земеделието почти си­гурно ще оглави - Андриана Сукова-Тошева, коя­то в момента е част от екипа на Кунева. Неси­гурност продължава да обвива креслото на Еми­лия Масларова.

Горещ картоф

За стола последовател­но се спрягаха бившият шеф на НОИ Йордан Христосков, кметът на Враца Тотю Младенов, зам.-кметицата на "Сла­тина" Валентина Симео­нова, както и бившият зам.-министър на социал­ните грижи Румен Симео­нов. Вчера се завъртя слух, че креслото може да бъде заето от ексзам.-ми­нистъра на МТСП Валери Апостолов, който в мо­мента е член на Сметната палата. "С мен не са воде­ни разговори", отрече Апостолов.




ЧИНОВНИЧКИ НА ВОАЯЖВ ВИТАЛИЯ
ДЕЯН ДЯНКОВ

На Рим, Неапол, Помпей и вулкана Везувий са се любували чиновнички от Министерството на здравеопазването, докато са били на "пътуващ семинар

практикум". Представената като "обу­чение" самолетна екскурзия е платена от бюджета на ведомството и струва над 5000 лв. на данъкоплатците. Двете пътешественички са държавният екс­перт от дирекция "Канцелария и управление на човешките ресурси" Янка Кюркчиева (бивш парламентарен секретар на ведомството и член на политическия кабинет на министър Евгений Желев) и шефката на дирекцията Атанаска Здравкова.


ВСИЧКИ ПЪТИЩА ВОДЯТ В РИМ
Висшите чиновнички от здрав­ното министерство Янка и Атанас­ка ознаменувал и края на "отруде­ния" си 4-годишен престой във ве­домството с панорамна обиколка на Апенините.

Екскурзийката, която двете екс­пертки замаскирали като команди­ровка, струвала на бюджета 5000 лева. Иначе казано, данъкоплатци­те, които от месеци слушат как тряб­ва да затягат колана, защото хазна­та е отъняла покрай кризата, са пла­тили за 7-дневния воаяж на Янка и Атанаска долу-горе толкова, колко­то дават за пенсията на средноста­тистическа българска пенсионерка за 3-4 години.

Криза

Иначе не може да се отрече, че двете експертки са избрали атрак­тивни дестинации, за да избягат от скуката на министерските си кабине­ти. Със сигурност "обучението", кое­то дамите са получили по време на "пътуващия семинар" в Помпей, Рим и Неапол (за чиято програма и учас­тници така и не се разбра нищо и е доста съмнително дали съществу­ват), е било доста по-приятно, от­колкото това в задушните зали на родните университети и училища, чиито бюджети също бяха съкрате­ни заради кризата. И които се наложи да пестят от тоалетна хартия, климатици, ремонти и семинари.



Много са

Мнозина експерти веднага биха скочили с тезата, че не могат да се смесват бюджетите на различните ведомства и дирекции и е пблулистко да се смята, че парите, взети от университети, училища и социални институции, са били пръснати за ек­скурзията на чиновничките. Вярно е, че някакви си 5000 лева няма да спа­сят бюджета.

Само че по различните канцела­рии, министерства и кабинети има много Янки и Атанаски. Може би по­вечето от тях по-добре замаскират харченето на държавни пари. Нап­ример, като ходят поне на съществуващи семинари. Разбира се, това не означава, че няма и хиляди съ­вестни държавни служители у нас. Които се чудят как да свържат два­та края с орязаните бюджети на по­верените им институции (които обикновено и без това са доста скромни като размер).

Може и наистина да е необходимо ведомствата да "затягат колана" по време на кризата. Но далеч по-оче­видно е, че проблемът на институци­ите у нас не е в това, че получават много пари. Проблемът е в начина, по който ги изразходват.

Защото, колкото и малко да са парите на едно ведомство, ако бъ­дат откраднати, значи са отишли на вятъра. А ако се използват це­лесъобразно, значи е трябвало да се дадат.

Слънчевите площади край Колизеума и под Везувий явно са по-приятни от скучните кабинети по министерствата и царящата там скука




800 000 лв. глоби за нарушения в аптеките
Аида Паникян

Около 30% от сигналите за нежелани лекарствени реакции идват от граждани. Това съобщи доц. Жасмина Мирчева по време на пресконференцията по повод 100-те дни от назначаването й за директор на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ). Почти двойно са се увеличили инспекциите на агенцията през тази година. Досега са проверени 60 производствени халета, докато през цялата минала година са били общо 73, проверените аптеки са 148 (128 за цялата 2008 г.), а дрогериите са 15 - с 2 повече от цялата 2008 г. До момента са наложени близо 800 хил. лв. глоби при 664 хил. за цялата минала година. Събираемостта им е почти 50%, тъй като санкционираните имат право да обжалват. Около 60% от нарушенията в аптеките са били свързани с неправилно съхранение на лекарствените средства, 20% - продажба без рецепта на лекарства, които се отпускат по лекарско предписание, и близо 20% за работа на неквалифицирани лица зад щанда.

Доц. Мирчева заяви, че в процес на разработване е гореща телефонна линия, която да улесни гражданите да подават сигнали в ИАЛ за нередности и за нежелани лекарствени реакции. Нежелана лекарствена реакция е, когато при започване на нова опаковка от лекарство, което сте вземали дълго време и не сте имали проблеми, се появи обрив, световъртеж, главоболие, гадене и пр., поясни специалистката. В ИАЛ се работи вече и за по-голяма разбираемост на написаното в листовките за пациента.


Борисов казва кабинета си в четвъртък
Маргарита Попова взима правосъдието, Николай Младенов ■ отбраната
Емилия КАРААБОВА Иво АНГЕЛОВ

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов прибави вчера още едно парче към пъзела на бъдещия си кабинет. Той обяви, че говорителката на главния прокурор Борис Велчев - Маргарита Попова, ще оглави правосъдното министерство.

„Още преди седмица говорих с главния прокурор, за да го убедя, че Попова е най-подходяща за поста. Не е партийна кандидатура, а е избрана, за да свърши работа", коментира бъдещият премиер. Той посочи, че звеното за борба с измамите с европейски средства, което тя ръководи, е единственото, похвалено от Брюксел. Генерала е обявил публично Попова за министър, за да бъдат спрени спекулациите, че човек от РЗС ще заеме този пост.

Борисов потвърди и новината, която „Труд" пръв съобщи още преди три седмици, че бившият евродепутат Николай Младенов ще оглави Министерството на отбраната, а не на външните работи.

За шеф на МВнР почти 100 % сигурна била евродепутатката Румяна Желева, казаха от ГЕРБ.

До момента другите официално съобщени от Бойко Борисов имена са: Симеон Дянков -на финансите и вицепремиер, Цветан Цветанов - на вътрешните работи и вицепремиер, Йорданка Фандъкова - на образованието, която можела да е третият вицепремиер, и Вежди Рашидов - на културата.

Името на бъдещия здравен министър продължава да е загадка за хората в ГЕРБ. За социалното кресло обаче упорито се спрягат две имена. Първото е на Валери Апостолов, бивш зам.-министър във ведомството по времето на Христина Христова, сега член на Сметната палата. Също толкова възможен за поста бил и кметът на Враца и бивш шеф на „Главна инспекция по труда" Тотьо Младенов.

По коридорите на ековедомството за министър се върти името "на уволнената от Джевдет Чакъров Нона Каваджова - бивша директорка на дирекция „Стратегии, европейска интеграция и международно сътрудничество". Тя била служителка в МОСВ още по времето на Евдокия Манева, която пък сега ще е зам.-министър в новия кабинет. Пред „Труд" Караджова заяви, че досега никой не я е търсил за разговор - официално или не.

Сред непотвърдените, но доста вероятни министерски имена, е и това на Росен Плевнелиев, спряган за шеф в регионалното развитие и благоустройството. За икономиката проблемът бил сериозен, тъй като доскорошният фаворит Бисер Боев, за когото много настоявал лично Симеон Дянков, бил с разклатени позиции пред Борисов.

Основната причина е, че той е човек на издателя на в. „Капитал" и .Дневник" Иво Прокопиев, който според други информации редял кабинета на Борисов.

Пак по същата причина -че е близка до кръга „Капитал", и Андриана Сукова-Тошева можела да се размине с поста. Тя бе сочена за титуляр в земеделското министерство. Другото спрягано име е на шефката на „Мел инвест" Десислава Танева.

В министерството на енергетиката най-вероятно ще влезе като шеф евродепутатът Владимир Уручев, бивш главен инженер на III и IV блок на АЕЦ „Козлодуй".

Под въпрос бил и кой ще е министър на транспорта.

Борисов каза вчера още, че имената на всички министри в новия кабинет ще бъдат обявени в четвъртък (23 юли). Тогава той ще се срещна с президента Георги Първанов.




Как ни... лекуват

Пак проблеми с онкомедикамент
Диана ТЕНЧЕВА

Освен с препарата за онкоболни жени херцептин проблем има и със золадекс. А той е от изключителна важност за терапията при рак на гърдата, съобщи пред „Труд" Теодора Захариева от Центъра за защита права­та в здравеопазването (ЦЗПЗ).

В България със золадекс се лекуват близо 450 па­циентки, но реалният брой на^нуждаещите се е поне 2500, обясни доц. Валентина Цекова, началник на Клини­ката по химиотерапия в уни­верситетската болница „Ца­рица Йоанна"-ИСУЛ. Тя раз­ясни, че терапията задължи­телно трябва да продължи 5 години.

Захариева добави, че про­блемът с недостига на зола­декс лесно се установява, когато доставяните количе­ства от Министерството на здравеопазването се раз­пределят по месеци. Най-тревожното е, че с него оба­че могат да се обхващат ед­ва по 50 нови случая на годи­на, а общият им брой за стра­ната е между 900 и 1000 (а всички жени с диагнозата рак на млечните жлези са над 33 000).

За нередовни доставки на посочения препарат пък ни сигнализираха пациентки от Плевен, Добрич, Хасково, каза още Захариева.

Експерти от здравното ве­домство съобщиха следните данни: през 2008 г. държава­та е купила 4200 опаковки золадекс за поставените на терапия 450 жени. За срав­нение в Гърция годишно ле­куваните пациентки са 1100 (там се купуват по 13 400 опа­ковки от препарата), в Унга­рия лечението се осигурява за близо 2000 болни (за тях са налични 24 000 опаковки), за същия брой пациентки с рак на гърдата плаща и румънското здравно ми­нистерство (там на го­дина купуват по 12 000 опаковки).

В офиса на ЦЗПЗ само за ден са се оба­дили 11 болни българ­ки, които още през фе­вруари и март т.г. са били приключили със спасителната химио­терапия. И оттогава чакат да започнат ле­чение с херцептин (с него нараства шансът за излекуване). Про­токолите им за нужда­та от препарата обаче и до ден днешен стоят в Министерството на здравеопазването.

Защото няма нужните коли­чества, обясниха от ЦЗПЗ.

В областния диспансер-в-София пък имало случай на пациентка, която в продъл­жение на 6 месеца чакала да й отпуснат спасителния ме­дикамент. Когато това стана­ло след половин година, за­ради наличието на опасно появили се метастази вече нямало смисъл.

Листи на чакащи за живо-тоспасителна терапия има в повечето специализирани клиники. Така например в болницата по онкология 19 души чакат ред за лечение, а ИСУЛ-11.




След като 20 души се натровиха с дюнери в Пазарджик:
Прокуратурата погна закусвалните в страната

На мушката са всички заведения за бързо хранене у нас
НАТАЛИЯ ФИНАШКОВА

Върховната административна прокуратура обяви вчера началото на масирана акция на закусвалните у нас. Държавното обвинение вече е възложило на главния държавен здравен инспектор да извърши проверка на закусвалните, ресторантите и кръчмите на територията на цялата страна.

Повод за началото на масираната проверка е случаят, при който 20 души се натровиха с дюнери в Пазарджик, а при част от консуматорите бе открита и салмонелоза.

Проблемът с пазарджишките дюнери възникна в закусвалня в центъра на града. При проверка се оказа, че яйцата за сосовете не са съхранявани в хладилници.

Здравният инспектор и подчинените му служби към Министерството на здравеопазването ще проверяват всички типове заведения за обществено хранене в страната. Най-проверявани обаче ще бъдат местата за бързо хранене, които според разследващите поддържат най-ниска хигиена.

От прокуратурата заявиха, че ще се следи дали е чисто, слагат ли се необходимите съставки в храната и дали са в срок на годност. Освен това заведенията трябва да покажат дали имат разрешение да приготвят храните, които предлагат на своите клиенти. Ще има проверки и за чистотата на персонала.

Здравният инспектор е получи указания от прокуратурата да обърне специално внимание на закусвалните, предлагащи дюнери, сандвичи, бъргъри, сладоледи и кремове. Срокът на проверката е до 20 септември, а резултатите ще бъдат обявени през октомври.

През 2009 година Върховната административна прокуратура проведе и други акции, свързани с храните и техните качества. В началото на тази година бе проведена масирана проверка, която трябваше да установи дали описаното съдържание върху етикетите на стоките отговаря на реалния състав на храните в магазините.




Затвориха 30 обекта в столицата
30 обекта за производство и търговия с храна са временно спрени от експлоатация от началото на годината в София. Това съобщи д-р Румяна Йорданова, началник отдел „Контрол на хранителни обекти и храни" в РИОКОЗ-София. „Законът е предвидил, когато има непосредствен риск за здравето на хората, да се пристъпва към затваряне на обекта - например при избила канализация или наводнение. Това се прави до отстраняване на нарушенията със заповед на директора. Ако това предписание не е изпълнено, отново се издава заповед, придружена с акт за неизпълнение", обясни д-р Йорданова.

Сред временно замразените обекти има и такива, които са затворени за това, че не са се съобразили с предписание, свързано със закона за шума.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница