215 хиляди лева струва провеждането на ХVІІ международен фестивал на маскарадното изкуство "Сурва" в гр. Перник



Дата23.07.2016
Размер70.21 Kb.
#2681

215 хиляди лева струва провеждането на ХVІІ Международен фестивал на маскарадното изкуство "Сурва" в гр. Перник





26 януари 2008 | 16:44 | Агенция "Фокус"



Какви са основните цели, които са си поставя Община Перник в реализирането на тазгодишното издание на ХVІІ–ти международен фестивал на маскарадното изкуство в Перник и какво е финансирането на това събитие, отговор на тези и други въпроси Агенция “Фокус” потърси от кмета на общината Росица Янакиева, която е и председател на организационния комитет на фестивала “Сурва”

Фокус: Г-жо, Янакиева, какви са основните цели, които си поставихте при организирането на тазгодишното издание на фестивала “Сурва”, като председател на организационния комитет на фестивала?
Росица Янакиева: Отчитайки интереса на българските и международни участници във фестивала, си поставихме за цел постигане на перфектна организация по отношение на посрещането, настаняването и създаването на добра среда за хората, които са наши гости. Това са повече от 5500 души, в това число и 370 души, участващи в чуждестранните маскарадни групи. Поставихме си за цел да създадем за перничани едно невероятно шоу, което да разтовари техния делник. Поставихме си за цел да създадем условия тази самобитна традиция да бъде поднесена и представена по най-добрия начин при най-добри условия, така че всяка група да покаже най-доброто от себе си. Само това е пътят, по който можем да стимулираме този естествен интерес на хората, които работят по две години, за да се появят на нашия фестивал. Най-важно е да запазим и обогатим традицията на фестивала.
Фокус: Тази година за пръв път се дават парични награди на българските участници. Ще се запазят ли и занапред?
Росица Янакиева: Да. Макар и не голяма, паричната награда е необходима, за да подпомогнем дори с мъничко тяхната подготовка за следващото им участие.
Фокус: Тази година има чуждестранни участници от Европа и Азия. По какъв начин те разбират за него? Вие имахте срещи с делегации от Русия, Македония, какво обсъдихте с тях?
Росица Янакиева: Тази година имаме участници не само от Русия, но и от Китай. Чуждестранните групи не участват в състезание за получаване на награда. Но те са елемент, който обогатява нашия фестивал и показва чужди традиции и култури, които заслужават уважение. Нашият фестивал се провежда от 1966 година, а от 1985 година е с международно участие. Перник е член на Федерацията на европейските карнавални градове и отдавна в цял свят се знае, че в Перник в през януари се провежда такова грандиозно маскарадно шоу. Информация има и в сайта на общината. Аз имах няколко срещи с чуждестранните делегации - представители на република Македония – от гр. Кавадарци и делегацията на гр. Електростал. И двете делегации се водеха от кметовете на градовете.Те споделиха, че са възхитени от това, което виждат, и се надяват, че ще присъстват на запомнящо се събитие. Тези градове също имат амбиции да провеждат фестивали. В Кавадарци провеждат фестивал на виното в началото на септември. Ние получихме покана за участие на наши фолклорни групи. В Електростал искат да възстановят този небезизвестен фестивал “Подмосковски вечери”. Те работят вече по този проект, като най-вероятно също ще бъдат поканени наши групи за участие.
Фокус: Обещахте ли си сътрудничество?
Росица Янакиева: Естествено, че трябва да си сътрудничим, още повече, че с Електростал, сме побратимени градове. Мисля, че със съседите от република Македония, също имаме общи теми, по които можем да сътрудничим. Ние бихме могли да им бъдем полезни с опита, който имаме в продължение на повече от 30 години. Много неща при нас вече са проиграни и знаем механизмът, по който се постигат резултатите, така че с удоволствие бихме им помогнали и бихме споделили нашите практики.
Фокус: Колко струва провеждането на международен фестивал и как намерихте спонсори за събитието?
Росица Янакиева: Фестивалът струва 215 хиляди лева. От тях 20 хиляди лева предостави Министерството на културата. Община Перник има сериозни финансови затруднения и за мен беше ясно, че ние не можем да си позволим да правим този фестивал с бюджетни средства, защото задълженията към момента на общината надвишават 11 млн. лв. Но ние в никакъв случай не можехме да си позволим и да не проведем този традиционен фестивал. Това е въпрос на чест за всеки един перничанин и още повече за кмета на общината. Всичките средства са ни предоставени от наши спонсори. Хубавото бе, че те не поставиха никакви условия, напротив въпрос на чест за пернишкия бизнес е да помогне в провеждането на една сериозна културна изява спрямо възможностите на фирмите.
Аз съм безкрайно благодарна на нашите спомосъществуватели. Заслужава си да отбележа и перфектно свършената работа от страна на екипа на общината, който успя да влезе в разговори с почти всички пернишки фирми.
Фокус: Има ли традиция, която се е установила в рамките на провеждането на фестивала като негово неписано правило?
Росица Янакиева: Може би, това е стремежът на всеки един от тези хора, които стоят зад маската, да покажат какво могат. Когато се провеждаха игрите по отделните населени места в Пернишко, имах възможността да обиколя доста от тях. Силно ме впечатли изказването на един гражданин, който ме попита: “Кажи ми, случва се и го правят без никой да ги организира – спонтанно?” Може би това е най-важното – българският дух, който предизвиква хората цяла година да мислят, да работят и да се готвят за тази изява. Тя е изява, както на колектива, така и на личността на всеки отделен човек. Може би това е най-важното.
Фокус: Какви трудности срещнахте при организирането на фестивала?
Росица Янакиева: Не бих казала, че сме срещнали трудности по няколко причини – най-напред в община Перник целогодишно работи фестивално звено. Тоест подготовката за следващия фестивал започва на другия ден, в който свършва предишният. В голяма степен нещата бяха подготвени още през ноември. Имаше готовност със сценария. Беше разработена програма с виждания за мащаба на това събитие и броя на участниците. Единствено проблематични бяха средствата. Мисля, че и с това се справихме. Всичко друго е въпрос на работа от страна на екипа, специално на хората от сферата на културата в различните звена, които работят в общината. Впечатлението до този момент е, че те перфектно си свършиха работата.
Фокус: Под какво мото бихте искали да запомнят хората тазгодишния фестивал?
Росица Янакиева: Много ми се иска, хората тази година да възприемат нашия фестивал като акт, с който искаме да изгоним злото от нашия град, така както повелява традицията и от тук нататък в Перник да се случват много хубави неща в полза на гражданите.
Десислава АНТОВА



Продължава кукерският фестивал в Перник







26 януари 2008 | 17:05 | Агенция "Фокус"







Перник. Още шест групи остават до края на днешната конкурсна програма на фестивала “Сурва”, предаде репортер на Агенция “Фокус” . Междувременно на втората сцена на фестивала представиха своите програми гости от Ирландия, Черна гора. Хлопките и звънците огласят целия център на Перник.
Майсторът на кукерски маски от Пернишко, който е член на журито - Кирил Стоев обясни, че един кукер, според желанието си, може да накичи до 20 – 30 хлопки и звънци. “Маската правим от лескови пръчки, след което се зашиват платна и се залепят пера, така се вижда как работи фантазията на човек”, посочи Стоев. Той посочи, че най-големите маски са до 4 - 5 метра, нормално техният размер достига метър и половина. Тежестта на маските е 5-6 килограма. “Ние носим маските на главите си, докато другите носят маските на раменете си. Така ръцете ни са свободни и можем да играем по-свободно. В изработката на звънци се използва сребро, калай, бронз и други различни материали, докато хлопките се изработват от мед”, разказа още Стоев.
“Цената на звънците и хлопатарите непрекъснато расте и един хубав комплект струва от 1 000 лв. нагоре. Самата изработка на маската струва около 150 – 200 лв.”, посочи Стоев. Той обясни, че перата, които се използват, са от домашни животни – петли, пуйки, гъски, кокошки и токачки.






Чуждестранните групи, участници във фестивала “СУРВА”, дефилират пред журито







26 януари 2008 | 12:08 | Агенция "Фокус"







Перник. До този момент пред журито на фестивала “СУРВА” се представиха групата от град Карлово при Народно читалище “Васил Левски”, която изпълни обичая “Старци”, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Обичаят се изпълнява между месни и Сирни заговезни. Обичаят предхожда земеделската работа по полето. Пред журито се представи още и сурвакарска група от село Габарево, както и сурвакарска група от село Стефаново, област Перник. И двете групи изпълниха характерни за техните краища сурвакарски обичаи.
Пред журито в момнета дефилират участниците от чужбина – фолклорна група “Момавали” от Грузия, карнавална група от Италия, маскарадна група “Прилеп и мечкари” от град Македония, маскарадна група “Цаламари” от Македония, фолклорна група “Яфем ялова” от Турция, маскарадна група “Коранти Ланцова Вас” от Словения, карнавална група от Сърбия, фолклорна група “Парампара” от Индия, маскарадна група “Мамури” от Северна Ирландия, карнавална група “Космополити” от Македония, маскарадна група “Цоломари” от Македония и карнавална група “Бютис и бестис” от Черна гора.
Всички групи в ранните следобедни часове ще се представят на втора сцена във фестивала.



Кметът на Перник ще поднесе специално приветствие по повод Денят на Индия - 26 януари







26 януари 2008 | 07:24 | Агенция "Фокус"







Перник. Двадесет и шести януари е Денят на Индия. По този повод кметът на Перник – Росица Янакиева ще поднесе поздравителен адрес към групата от Индия, която за пръв път участва в международния фестивал “Сурва”. Това каза пред репортер на Агенция “ Фокус” заместник-кметът по образование и култура на града Иванчо Христов. Той посочи, че поздравителен адрес по повод празника ще бъде изпратен и на посланика на Индия в България. “Ние даваме възможност по време на гала вечерята индийската група да направят 10 минутна презентация, с която да покаже своето изкуство”, каза Христов.
Той добави, че в рамките на фестивала има около 400 акредитирани журналисти, които помагат посланията на фестивала да достигнат до всяко кътче на света. “Всички работят по време на фестивала, за да бъде показано изкуството, такова каквото го правят хората. Усещат го като ехо от следващите поколения”, посочи Христов.
Иванчо Христов каза още, че за пръв път тази година е създадено необходимото на журито осветление и сцена. В състава на журито на конкурсната програма, в която участват само български групи влизат: д-р Георги Краев от Нов български университет (НБУ), доц. Ирена Бокова – НБУ, проф. Рачко Попов – Етнографски институт с музей към БАН, доц. Петър Григоров – хореограф от Варненски свободен университет “Черноризец Храбър”, Цветана Манева – Регионален исторически музей – гр. Перник, Елена Темелкова – Съюз на българските художници в Перник и Кирил Стоев – майстор на маски.

Каталог: Pk drugi
Pk drugi -> Сурвакарска група при ок “дворец на културата” град перник
Pk drugi -> Участниците във фестивала празнуват вечер на нациите в Двореца на културата в Перник
Pk drugi -> 215 хиляди лева струва провеждането на ХVІІ международен фестивал на маскарадното изкуство "Сурва" в гр. Перник
Pk drugi -> Кметовете на Перник, Кавадарци (Македония) и Електростал (Русия) се договориха да си сътрудничат
Pk drugi -> 17 международен фестивал на маскарадните игри перник 2008 награди жури в състав


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница