22 май – международен ден на биологичното разнообразие



Дата11.02.2018
Размер92.79 Kb.
#58401
22 МАЙ – МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН

НА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ

Генералната асамблея на Организацията на обединените нации (ООН) определи 2010 г. за Международна година на биоразнообразието и 22 май за международен ден на биологичното разнообразие. Отбелязването на тези дати е още една възможност за привличане на общественото внимание към въпросите, свързани с опазване на биологичното разнообразие на Земята.


Какво е биологично разнообразие? Защо е важно? Защо да губим видове, гени и екосистемите в безпрецедентна скорост, усвоявайки все повече ресурси? Какви ще бъдат последствията за следващите поколения? Какви са разходите? И как може да се обърне тази тенденция? Тези и подобни въпроси са във фокуса на вниманието на много дискусии и събития през 2010 година на национално, локално и глобално ниво. Целта е да се помогне на хората да разберат колко важно е да се съхрани биологичното разнообразие и устойчивият темп на развитие на Земята.

22 май 2010 г. е специален ден в международния екологичен календар. За първи път през тази година 22 май се отбелязва като международен ден на биологичното разнообразие. Всяка година държавите по света ще честват Международния ден на биоразнообразието винаги на тази дата.


Министерството на околната среда и водите е национален координатор за отбелязване на инициативите, посветени на 22 май и 2010 г. – съответно международен ден и международна година на биологичното разнообразие в България.


Министерството на околната среда чрез своите регионални структури в цялата страна съвместно с инспекторатите по образование, общините и НПО организира провеждането на разнообразни информационно-образователни дейности за привличане на общественото внимание към опазване на биологичното разнообразие. През 2010 година са планирани информационни кампании, образователни дейности с деца и младежи, дискусии, акции по залесяване и почистване в много градове на страната.
Министерството на околната среда и водите стартира провеждането на национален зелен открит урок, посветена на богатото биоразнообразие на България, който ще премине под мотото „Биоразнообразие за развитие”. Националният „зелен” открит урок ще се състои в седмицата около и на 22 май в Благоевград, Пловдив, Смолян, Русе, Шумен, Монтана, Велико Търново, Бургас и още много градове от страната.
РИОСВ-Пловдив (http://www.riosv-pd.hit.bg), съвместно с Регионалния инспекторат по образование на МОМН, планира уроци на тема „Биоразнообразието е живот” във всички средните училища в област Пловдив, като темата за биоразнообразието ще бъде продължена и през м. юни чрез поредица от „зелени открити уроци” в обявените за природни забележителности местноти „Младежкия хълм” и „Бунарджика” в Пловдив.
Експерти на Басейнова дирекция (БД) – Пловдив (http://www.bd-ibr.org) съвместно със студенти от университета в гр.Перпинян (Франция) ще извършат проучване на бивши кариери за инертни материали, пресушени блата и коригирани участъци по поречието на р.Тунджа на територията на община Сливен, а на 22 май ще проведат открит урок в резерват „Сосковчето” край Смолян.
РИОСВ-Русе (http://www.riosv.ruse.bg) съвместно с РИО на МОМН отбелязва Международния ден на биологичното разнообразие с открити уроци в училищата на територията на град Русе. Темите, с които експертите по биологично разнобразие ще запознаят учащите са свързани с опазване на защитените територии, биологичното разнообразие, лечебните растения на територията на област Русе и защитените зони от Натура 2000. Съвместно с Европейския информационен център - Русе ще бъде изложена пътуващата изложба за биологичното разнообразие в градовете Разград и Русе. Със съдействието на РДГ - Русе няколко училища от областите Русе, Разград и Силистра ще се присъединят в международната инициатива “Зелена вълна” (“Green Wave”) и ще засадят дръвчета през септември-октомври 2010 г. През 2010 г. РИОСВ-Русе предвижда информационна кампания по повод 30 годишнината от обявяването на Резерват „Бели Лом”.
РИОСВ – Стара Загора (http://www.stz.riew.e-gov.bg) с подкрепата и съдействието на Общинска администрация – Елхово, ще проведезелен открит урок” в поддържан резерват „Долна Топчия”. В нея ще участват ученици от град Елхово и ще се запознаят със защитените видове, срещащи се в най-близката защитена територия до родния им край. На място, децата ще се запознаят с най-голямата чаплова колония, която може да се наблюдава във вътрешността на страната, с лонгозните гори и всички останали защитени растителни и животински видове, които се срещат в този регион. На 21 май в поход и зелен открит урок сред природата ще участват и ученици от ОУ „Христо Ботев” град Мъглиж, област Стара Загора. Децата ще посетят защитена местност „Мъглижка клисура” и природна забележителност „Големия скок”. На 25 и 26 май т.г. експерти на РИОСВ ще участват при стартирането на проекта по програма LIFE+ „Изграждане на пилотна мрежа от малки защитени територии в България, чрез прилагане на модела за растителните микро-резервати” в градовете Сливен и Елхово. Проектът ще се представя от експерти на БАН и МОСВ.
РИОСВ Плевен (http://riew-pleven.eu) организира специализирано обучение в гр. Ловеч.

РИОСВ – Велико Търново (http://www.riosvt.org), съвместно с РИО на МОМН и ЕИЦ Европа Директно организира за учениците от основните и средни училища от област Велико Търново поредица от обучения и конкуси: а) конкурс за изработване на птици от хартия, пластмаса, картон, дърво или друг подходящ материал и б) конкурс за изработване на цвете от хартия, пластмаса, картон, дърво или друг подходящ материал с краен срок 31 май, като награди на победителите ще бъдат връчени на 7 юни 2010 г. На 20 май 2010 г. РИОСВ – Велико Търново, съвместно с Областна администрация и Стопанска камара, организира работна среща за еколози, фермери и производители.


РИОСВ – Благоевград (http://riosvbl.org) организира изложба - живопис на тема “Дивата природа на България”, в което ще представят творбите си около 10-12 млади художници, възпитаници на Национална хуманитарна гимназия „Св.Св. Кирил и Методий“ в Благоевград. Изложбата ще бъде открита за посещение на 22 май в Регионален исторически музей – Благоевград, където творбите да останат на разположение на посетителите в продължение на два месеца след събитието.
РИОСВ – Бургас (http://www.riosvbs.eu) организира залесяване с храсти и дървета в дворовете на детските градини, посещения и беседи с деца до езерата „Вая” и „Пода”, открит зелен урок „Биоразнообразието е живот”, посещения и наблюдения на птици на „Атанасовско еззеро”, Карнавал на биоразнообразието, организиран съвместно с Българска фондация биоразнообраие
РИОСВ – Враца (http://www.vracakarst.com/riosv) провежда национален открит зелен урок с посещение на пещерата “Понора” и ЗТ “Божия мост” с изнасяне на лекция на тема “Биоразнообразието е живот. Биоразнообразието е нашия живот” от експерт “Опазване на биологичното разнообразие и ГМО” и “Натура 2000”. Предвидено е провеждането и на фотосафари в района.

РИОСВ-Варна (http://riosv-varna.org) съвместно с БДЧР-Варна (http://www.bsbd.org) организират провеждането на Зооизложба на домашни животни, разделени в категории: "кучета", "котки", "гризачи" и "екзотични животни”. По повод деня на биологичното разнообразие ще бъде направена презентация на тема: “Биологичното разнообразие е живот “, ученици от средните училища ще проведат национален зелен открит урок, а конкурс за детска рисунка „Живота около нас”, практически урок “Да посеем живот”, като посеем семена в градината, както и артистично ревю “Познай какво живо същество съм?” ще се проведе съвместно с деца от детски градини във Варна. Предвидено е посещение на Посетителски информационен център на ПП “Златни пясъци”.

РИОСВ – Шумен (http://www.riosv.icon.bg), съвместно с община Шумен, скаутски клуб „Мадарски конник”, вело-клуб „Илчов баир”, учебни заведения и клубове организират карнавал под мотото „Биоразнообразието е живот”. Честването ще премине под патронажа на Общински съвет-Шумен. Средствата за реализацията му ще бъдат осигурени от местния парламент и Община Шумен. Кампанията стартира с изготвянето на листовки и брошури по темата и разпространяването им от членове на екоклуб към СОУ „П. Волов” в детски градини, училища и клубове в град Шумен. На 20 май от 16,30ч. в централната зона на град Шумен ще бъде организиран Карнавал на биоразнообразието. В карнавалното шествие ще дефилират деца от детски градини и училища, както и спортни групи от възрастни. Програмата включва и музикално-танцов спектакъл с авторски костюми, свързани с темата.

На 22 май от 9,30ч., гражданите на Шумен ще се включат в националния зелен открит урок с пешеходен и вело – поход. Участниците ще бъдат разпределени в три лъча, които ще се съберат на Шуменско плато. По време на почивките, планирани за пещера „Сулумара”, пещерна верига и горско училище, участниците ще изслушат беседи, съчетани с викторини и дискусии за екологичното състояние на района, видяно през погледа на „зелените патрули” от СОУ „П. Волов”. По пътя до платото всички участници в похода ще почистват природата и ще събират отпадъци. На поляната пред старата Шуменска крепост трите лъча ще се съберат и участниците ще се включат в интересни спортни състезания. Те ще могат да се насладят и на подредената сред дърветата фотоизложба с красиви природни изгледи и пейзажи.


РИОСВ – Монтана (http://riosvmon.net-surf.net) участва в организацията и провеждането на поредица от образователни инициативи с деца и ученици във всички населени места от района. В град Димово, обл. Видин ще се проведе викторина на тема „Биологично разнообразие за развитие” и конкурс за рисунка на тема: „Биологичното разнообразие”. В с. Арчар, обл. Видин ще бъде поставено иформационно табло на тема „Да съхраним биологичното разнообразие на нашата планета”. В гр. Дунавци, общ. Видин - викторина на тема ”Застрашени от изчезване видове растения и животни в България” с участитето на клуб „Екология”; акции по озеленяване на училищния двор, оформяне на алпинеум, засаждане на цветя; кинеложка изложба на любими домашни животни. В гр. Видин – изложби на тема „Биоразнообразието около нас” и „Моят домашен любимец”. В гр. Брегово, обл. Видин - състезание по класове на тема „Ботаническа характеристика на отглежданите в региона култури”; В с. Владимирово, общ. Бойчиновци - презентация в часа по биология (8 клас) във връзка с Международния ден на биоразнобразието. В с. Мадан, обл. Монтана - беседа на тема "Защитени растителни и животински видове, записани в червената книга”, В община Медковец, обл. Монтана - фотоизложба  в сградата на общинска администрация. В град Берковица - прожекция на видеофилми по темата за биоразнообразието. В град Вълчедръм - отбелязване на международната година на биоразнообразието чрез обявяване на резултатите от фотоконкурс за растения и фотолов за животни; В село Горни Лом, общ.Чупрене, обл.Видин - поставяне на къщички за птици с клуб „Млад еколог”. Община Лом, обл. Монтана: Интерактивна дискусия на Еко-клуб „Нова генерация”, свързана със защитени влажни зони на територията на Община Лом; Кръгла маса по проблеми и инициативи на младите хора във връзка с „Натура 2000”; Презентация на тема екологичен мониторинг на защитена местност „Рибарници в с. Орсоя”; Лекции „От деца за деца и възрастни – Заплахи за планетата Земя” (абиотични и биотични); Прожектиране на клипове и презентации от „Зелен пакет” в детските градини на територията на общината; Рисунка на асфалт на тема „Моето любимо растение и животно”. В град Белоградчик - посещение на природонаучния музей по класове; Семинар на открито в часа по туристически ресурси.
РИОСВ – Смолян (http://riewsm.my.contact.bg) съвместно с РИОКОЗ и Клуб „Здраве” организират в града чаечно парти „Здраве от природата” – представяне на лечебни и защитени растения от Родопите. Националния зелен открит урок ще премине под формата на дискусия с ученици от горните класове на тема „Биологичното разнообразие и НАТУРА 2000”. Осигурени са безплатни посещения на временната изложба „Дивите обитатели на Родопите”, акции за почистване на района около „Балиевата вода” от ученици от ГПЧЕ „Иван Вазов”, много интерактивни дейности на открито, целящи опознаването на биологичното разнообразие и мрежата от защитени зони в Родопите.

РИОСВ – Хасково (http://www.riosv-hs.org) съвместно с училища и детски градини ще отбележат  с разнообразни природозащитни прояви за Международния ден на биологичното разнообразие. Концерти, излети и разходки сред природата, засаждане на дръвчета и цветя, изложби, открити уроци и викторини на екологична тема са част от планираните екоинициативи. На 17 май възпитаниците на ДГ №3 „Зорница. ще изнесат концерт, посветен на билките и разделното събиране на отпадъци „Земята- наш дом”, на 21 май ще засаждат дръвчета в двора на детската градина, а на 27 май планират още един концерт под надслов „Красотата на Земята и децата”. Градината целогодишно работи и по мини  проект „Екологична култура на децата в предучилищна мъзраст”. Задачата на проекта е да посочи пътищата за общуване на човека с природата и необходимостта да се опази красотата и живота в природата, от което зависи  здравето на планетата  и здравето на децата ни!


По програма за екологично възпитание работи и ДГ №11 „Елхица”, които също планират екоинициативи през месец май. Четвъртокласници от ОУ „Ив. Рилски” засадиха дръвчета в двора на училището си, планират  организирана разходка до парк "Кенана и др.
Дирекция „Национален парк Рила” (http://www.rilanationalpark.org) отбеляза Международния ден на биологичното разнообразие с екологична образователна програма с ученици от школите по Биология и здравно образование и Клуб „Приятели на Национален парк Рила” към Обединен детски комплекс – Благоевград. На 21 май 2010 г., в Посетителски център за Национален парк „Рила” – Паничище ще се проведе образователна програма под надслов „НАЦИОНАЛЕН ЗЕЛЕН ОТКРИТ УРОК”, включваща презентация „Биологичното разнообразие на Национален парк „Рила”, екологична игра „Флората и фауната в парка”, кратък интерпретативен маршрут и представяне на ученическата клубна дейност на „Приятели на Национален парк Рила”.
Дирекция “Национален парк Пирин” (http://pirin.bg/pirin.bg) организира информационни занимания, образователни уроци и походи с ученици на тема “Национален парк Пирин - неповторима защитена територия, опазваща гори, растения и животни със световна значимост”. Деца от училища в Кресна, Благоевград, Симитли, Разлог и София ще направят образователни посещения до хижа “Лагера”, хижа “Яворов”, хижа “Бъндерица” до “Байкушева мура”. Съвместно с училищата от град Банско и с партньорството на ЕкоБулПак ще се проведе образователна програма “Разделно събиране на отпадъците – как и защо?”, ученически пленер с ученици от Национална Хуманитарна Гимназия “Св. Св. Кирил и Методий” – Благоевград на тема: “Пиринските ендемити”, пленерът ще продължи с подреждане на рисунките в читалище ”15 септември 1903” Разлог. По повод 28 май – Ден на парковете в България, Дирекцията на Национален парк Пирин организира прес тур за около 25 представители на регионалните медии от Пиринския край, с цел да предостави информация и конкретни наблюдения за изградената от ДНП Пирин единна информационна система и подготовката за летния туристически сезон.

  
Каталог: wp-content -> uploads -> file -> Press -> Kampanii -> 2010 mejdunar godina biolog raznoobr
Kampanii -> На ц и о н а л н а п р о г р а м а за отбелязване на Световния ден на околната среда 5 юни
Kampanii -> Програма за инициативите, посветени на 22 март 2013 г. Международен ден на водата
Kampanii -> Световния ден на околната среда 5 юни 2010 г. Под егидата на Програмата на Обединените нации за околна среда
2010 mejdunar godina biolog raznoobr -> Позиции по ключови теми от дневния ред на срещата, към които се придържа българската делегация
2010 mejdunar godina biolog raznoobr -> Национални инициативи за отбелязване на 2010 Международна година на биологичното разнообразие
2010 mejdunar godina biolog raznoobr -> Биологично разнообразие на българия
2010 mejdunar godina biolog raznoobr -> Прессъобщение
2010 mejdunar godina biolog raznoobr -> Десетилетие на ООН на биологичното разнообразие за периода 2011-2020


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница