22 юни 2010 г. Тема: здравеопазване режат яко в здравното ведомство



страница1/3
Дата25.10.2018
Размер322 Kb.
#97169
  1   2   3
22 юни 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Режат яко в здравното ведомство
Съкращават 8 дирекции и 77 души от министерството
Диана Тенчева

Яка “резачка” развъртя в здравното министерство все още новата министърка проф. Анна-Мария Борисова. От ведомството й си заминават точно 77 чиновници. Те представляват близо една четвърт от щата на цялото министерство.

От структурата на ведомството пък ще бъдат заличени 8 дирекции - от 19 ще останат само 11. Част от тях ще бъде преструктурирана, други изчезват изцяло.

Промените са записани в поправките на устройствения правилник на ведомството, който правителството ще гледа на заседание след две седмици.

Драстичните мерки се налагат заради кризата и плана за оптимизация на администрацията на управляващите.

“Смятам, че с предложените промени ще се подобри организацията и координацията в министерството и ще се повиши ефективността на извършваните дейности”, обяснява в мотивите към обновения правилник здравната министърка проф. Анна-Мария Борисова.

Към момента щатът на министерството е от 346 души, но според проекта за промени ще бъде намален на 276. Сред планираните за закриване дирекции са: “Канцелария, връзки с обществеността и протокол”, “Управление на човешките ресурси”, “Оперативни приоритети”, “Надзор на заразните болести”, “Правна”, “Европейски въпроси и международна дейност”, “Електронно здравеопазване” и др. Техните функции се разпределят в съществуващи и новосъздаващите се отдели.

Създава се нова дирекция “Обществени поръчки”. А в една - “Обществено здраве”, ще се обединят дейностите по опазване на общественото здраве, надзора на заразните болести и специализираните донорски програми. Информационното обслужване и обработката на документи отиват в "Административно и информационно обслужване".




СДС иска до 150 общини
Николай КАЛАМОВ

Общините в България трябва да са до 150. Тази идея лансира вчера в Русе депутатът от „Синята коали­ция" д-р Михаил Михайлов.

Според него управлява­щите от ГЕРБ трябва да де­монстрират воля за незабав­ни реформи и да съкратят из­лишните държавни структу­ри. Това било условието си­ните да подкрепят правителството в парламента за ак­туализацията на бюджета.

В системата на здравео­пазването имало над 10 агенции, а в здравното ми­нистерство служители си до­карвали до 16 000 лв. запла­та. „Шефът на Агенцията за акредитация на здравните заведения е получил 68 000 лв. за 1 г възмути се д-р Михайлов.

За годишния бюджет на Съвета за електронни медий (СЕМ) пък били гласу­вани 1,780 млн.лв. за запла­ти и 900 000 лв. за текущи разходи.


РАБОТИМ ПО-ДЪЛГО ОТ ЮЛИ 2011 ГОДИНА
НОВИТЕ ПЕНСИИ БЕЗ ИНВАЛИДНИ ДОБАВКИ

Увеличения на доходите догодина
МАРИЯ МИЛКОВА

Втората социална пен­сия за инвалидност от­пада за хората, които ще се пенсионират след 1 януари 2011 година. Тези в заварено положение ще продължат да я по­лучават.

Това съобщи управител­ката на НОИ Христина Митрева на кръгла маса за пенсионната реформа вчера. В момента в Бълга­рия около 650 хил. души вземат освен лична пенсия за стаж и възраст и допълни­телна - за инвалид­ност. Тя е 25% от со­циалната пенсия за старост, т.е. 25 лева. Отпуска се за общо заболяване, за трудова злополука и професионална болест. С нея вървят и отстъпки - за лекарства, за транспорт и други. Инва­лидите получа ват и интеграци­онни добавки за телефон, транспорт, рехабилитация и др. от „Социално подпомага­не". Така се получава, че за едно и също нещо по­лучават пари от две мес­та. Именно тази практика иска да прекрати НОИ, по­ясни Митрева. Според нея втората социална пенсия за инвалидност трябва да се изплаща от „Социално подпомагане" и да е по доходен критерий. По този начин ще се облекчи и бюджетът на осигурителния институт.

Осигурителен стаж

От 1 юли догодина влизат промените за пенсио­ниране, обяви социалният министър Тотю Младенов. За пенсия вече ще рабо­тим с 3 г. по-дълго. Нужни­ят осигурителен стаж за мъжете става 40 г. (при 37 сега) и 37 за жените (при 34 сега). Това е първият от 4-те варианта, предложе­ни от Консултативния съ­вет по пенсионната ре­форма. За хората, които продължат да се трудят след пенсия, за всяка до­пълнителна година ще се дава бонус от 2,4% от раз­мера на пенсията (по 0,2% месец). От пенсиониралите се по-рано ще се отнема същият процент за всяка година. Обмисля се и да остане се­гашният вариант 1 г. стаж да носи 3% осигурителна тежест при из­числението на пенсията. Така хората ще бъдат стимулирани да работят по-дъл­го. Промените ще бъдат гласувани до края на юли от правителството.

Фризер


Във фризера влизат пенсии и доходи, стана яс­но още вчера. Увеличение ще има от догодина, каза Младенов. Това лято пари няма и нарастването им не е планирано в актуализа­цията на бюджета, поясни той. Очаква се догодина безработицата да пада, да има постъпления в бю­джета и да се съберат по­вече средства от осигу­ровки след проверките на Инспекцията по труда, ка­за още той. Те започнаха преди седмица в цялата страна.
Половината народ ще е над 65
46% от българите ще бъдат над 65 г. през 2040-а според статистиката на НОИ, съоб­щи Христина Митрева. Като се изключат децата, които не работят, остават много малко хора, които да внасят осигуровки за пенсия. В същото време пенсионерите ще са с 400 хил. повече. Продължител­ността на живота пък ще се увеличи от 69,9 сега др 76,2 години за мъжете и от 77 на 82 за жените. В момента 2,3 млрд. лева не сти­гат за пенсии. Те се изплащат от бюджета, т.е. от данъците ни. Ако не се направят про­мени, те ще се увеличават, категорични са ек­спертите. Целта на промените е след 10 г. пенсията да замества 55% от заплатата.

ОПЕРАЦИИТЕ МУ ЗА НАД 7000 ЛЕВА
Галев не плащал здравни вноски

Животът му все още виси на косъм
МАРИЯ МИЛКОВА

Простреляният бизнесмен Юри Галев е с прекъснати здравноосигурителни права и по закон няма право на безплатно лечение.

Това показа проверка на „Пиро­гов", където в момента лекари се борят за живота му. Той бе докаран в неделя сутринта в тежко състоя­ние, след като бе прострелян с калашник по пътя между Боровец и родното му село Бели Искър.

Галев не е плащал за декември 2009-а и първите четири месеца на тази година, както и почти пълни 5 години. Между 2000 и 2005 година има платени суми само за два месе­ца през 2002 година, сочи справка­та в Националната агенция по при­ходите.

Набутани

В същото време в момента „Пиро­гов" харчи хиляди левове за лече­нието му. В неделя Галев претърпя две тежки операции, които са на об­ща стойност около 7-8 хил. лева, ка­заха лекари за „Телеграф". Първа­та, която бе на разкъсаните дебело и тънко черво, струва 2200 лева по пътека на НЗОК. Втората - травматологична на двата му крака и две­те ръце, пробити от куршуми, пък е още повече. Само пластините, кои­то са му поставени, струват около 700-800 лева всяка. По принцип те се купуват от близките, но пътеката за травматологичната операция се покрива от касата, а в момента не е обезпечена, коментираха лекари.

В понеделник вечерта Галев бе­ше преместен в реанимацията, където ще остане най-малко 10 дни. Толкова са критичните за жи­вота му. За всеки от тях здравното министерство плаща по 500 лева за лечение, легло и храна. Така загу­бите за болницата могат да бъдат много над 7000-8000 лева.

Вариант


Единственият вариант „Пирогов" да не бъде на минус със спасяване­то на футболния бос е близките на Галев да възстановят здравните му права. За целта по закон те трябва да внесат пропуснатите пет вноски, докато той е в болницата.

Лекарите все още се борят за жи­вота му. В момента Галев е интубиран и е на обезболяващи.




Кабинетът орязва инвалидните пенсии

Сега на 400 000 българи с увреждания се падат над 800 000 пенсии
Дина Христова

Кабинетът смята да намали броя на инвалидните пенсии, стана ясно вчера на първата кръгла маса за пенсионната реформа, организирана от социалното министерство и НОИ. Вероятно още от 1 януари 2011 г. ще бъде спряна т.нар. втора социална пенсия за инвалидност. Получават я пенсионерите с пенсии за осигурителен стаж и възраст и със степен на увреждане над 70%. Размерът й е 25% от социалната пенсия за инвалидност.

Тази четвъртинка е един от големите разходи на НОИ, несвързани с трудова дейност. Правото на добавката е до живот и не зависи от размера на основната пенсия. Не могат да я получават само възрастни, които вземат социална пенсия за инвалидност в пълен размер. Експертите от консултативния съвет за пенсионната система са категорични, че всички плащания, несвързани с осигуровки, трябва да се изчистят от осигурителния институт. Те са вид социално подпомагане и трябва да минат към АСП, като се дават чрез подоходен тест или други критерии, гласи идеята. Всички решения, свързани с тази цел, ще влязат в сила от началото на годината.

Сега България има уникална система за подпомагане на хората с увреждания - 404 668 българи получават 858 769 лични пенсии за инвалидност, показва справка на НОИ. Това означава, че някои вземат по две, че и три вида пенсии за инвалидност. По отчет за 2009 г. изразходваните средства само за изплащането на инвалидните пенсии, несвързани с трудова дейност, са 243.8 млн. лв., които са за сметка на републиканския бюджет.

Дори председателят на Агенцията за хора с увреждания Минчо Коралски признава, че сегашната ситуация трябва да се преосмисли. "Безсмислено е държавата да се опитва да финансира по няколко начина едно и също нещо. Ресурсът се разпределя на повече хора, някои от които нямат нужда, а другите получават подпомагане в недостатъчен размер", смята Коралски. Според него тази четвъртинка и интеграционните добавки се явяват в основата на бума на броя на пенсиите. "Заради нея много хора с увреждания, но с добри доходи, се освидетелстват само за да се възползват от допълнителните права", предполага той.

Социалното министерство имаше идеи в този смисъл, но след натиск от президента Георги Първанов правителството изтегли предложението си.




Болниците пестят от клинични пътеки 100 млн.лв.
Промени във финансирането на кли­ничните пътеки ще спестят пари. Иконо­миите ще достигнат поне 100 млн.лв. То­ва съобщиха от Министерство на здраве­опазването. Спестеното ще бъде изпол­звано за дофинансиране на системата. Припомняме, че след актуализацията на бюджета здравната каса получи допъл­нително 220 млн.лв. - 200 милиона за болниците и 20 милиона за лекарства. Икономисването от клинични пътеки ще бъде от престой в болничното заведение и комбиниране на лечението. Междувременно се работи по въвеждане на диаг­ностично свързаните групи, които да сме­нят клиничните пътеки.

От МЗ съобщиха още, че държавните лечебни заведения ще отчитат финансо­вото си състояние всяко тримесечие, съ­гласно обнародвано постановление за наблюдение и контрол върху държавни фирми и предприятия. Болниците ще по­дават отчетите си в здравното ведом­ство, което ще ги предава в Министер­ството на финансите, а то пък ще ги пу­бликува на интернет страницата си.




Хайки за трудови договори във фирмите
Инспектори от Националната агенция за приходите (НАП) и от Главна инспекция по труда ще правят съвместни проверки в предприятията, съобщиха от приходната агенция. Екипите ще следят за това дали се спазват трудовото и данъчното законодателство. Една от причините за сформиране на специалните групи са случаите, в които фирми декларират съкращения на свои работници, но те всъщност продължават да работят, без възнагражденията им да се облагат с данъци и осигурителни вноски.

Според анализ на трудовата инспекция за последните 9 месеца случаите, в които работници са били наети без трудов договор, са нараснали двойно.

Съвместен екип от двете институции вече анализира и трудовите договори, регистрирани в НАП, като се очаква да набележи рискови браншове и дружества, които да бъдат подложени на проверка. Сред проверяваните компании със сигурност ще са и тези в сектора на туризма, като се очаква в следващите седмици да започнат общи контролни действия по цялото Черноморие.


Планират до 50% държавна помощ за иновации
Освен в ИТ приоритетни области за иновации са здравните и енергоспестяващите технологии
Георги Велев

За да стимулира развитието на научно-развойната и изследователската дейност, държавата ще отпуска безвъзмездна финансова помощ до 50% от първоначалната инвестиция при стартиращи иновативни проекти, каза вчера заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов. Мярката ще залегне в промените в Закона за инвестициите, които МИЕТ подготвя. Приоритетните области за иновации, в които правителството ще инвестира, са информационните технологии, където страната ни има голям брой добре подготвени специалисти. Друг сектор са еко- и енергоспестяващите технологии, които са приоритет за цяла Европа. Страната ни има потенциал и в сферата на технологиите, свързани със здравето, добави Ангелов. Причината за това е, че у нас има голям брой обучени медицински кадри, развита фармацевтична промишленост и възможности за производство на здравословни храни.

Ангелов подчерта, че ръстът в износа на високотехнологични продукти продължава дори по време на криза. По данни на МИЕТ ръст на износа за 2009 г. има при лекарствата, радио и телевизионната техника и изчислителната техника. Лек спад се наблюдава при медицинската техника, но като цяло тенденцията е за повишаване на износа. Като процент от общия експорт износът на високотехнологични продукти се е увеличил от 4% през 2000 г., на 8 на сто през 2009 г. Това обаче е много малка част от износа, каза Ангелов. Секторите, зависещи от евтината работна ръка, все още имат висок дял в експорта. От МИЕТ добавят, че традиционни отрасли като земеделието и туризма имат нисък дял в добавената стойност.

Трябва да се стимулират дейности, които след това ще донесат милиарди левове за българската икономика, заяви Ангелов. Според него страната ни е „изпуснала влака“ за включване в автомобилната индустрия и затова трябва да осигури условия поне за навлизане у нас на производство на електрически автомобили. Вече има заявен интерес от английска компания да инвестира у нас в подобно производство. Други фирми са проявили интерес да изградят завод за соларни панели тук.

Според министъра на образованието и науката Сергей Игнатов трябва да се насърчава сътрудничеството между бизнеса, университетите и научните центрове.

До края на лятото пък трябва да бъде готов клъстърен анализ на българската икономика, заяви Евгени Ангелов. Анализът ще покаже къде каква дейност се е развивала в страната, за да може подпомагането на икономиката да бъде и на регионално ниво, посочи той.




КОМЕНТАР
Здравната реформа се огледа в Галев
Юлиана ОНЧЕВА

Простреляният самоковски бизнесмен, представител на местната власт, криминално проявен Юри Галев се оказа и истинско огледало на здравната система у нас. При това не криво, а с кристално отражение.

Първо мигновеното превозване на пронизания от няколко куршума мъж в "Пирогов" доказва по недвусмислен начин колко много болници за преструктуриране има в страната. Очевидно, където и да пострада някой човек с пари и влияние, той ще хвръкне с линейка към столицата. Което е достатъчно показателно за доверието в медиците и техниката в многобройните клиники в малките градове. С други думи - почти навсякъде един спешен център с функции на разпределител

ще стигне, за да се осигури здравето на населението. И ще е по-евтино за всички, вместо да се плаща веднъж за местен доктор, втори път за превоз и лечение в София.

Особено при случаи като този с Галев, който, оказа се, не е здравноосигурен. Длъжници на здравната каса са още над милион българи - много вероятно е мнозинството от тях да са хора, неплащащи не поради бедност, а заради презрение към правилата на обществото. Това за мен не се отнася, е характерна философия за бг богаташите. Отделен въпрос е как Галев като работодател осигурява своите служители и работници, но това сигурно ще стане ясно, когато на някого от тях му се наложи да потърси медицински услуги.

Сега е по-важно да видим как ще се справят родните светила в медицината с тежките проблеми в организма на Юри Галев, нанесени му след стрелбата с "Калашников". Защото той ще има нужда от много висококомпетентна помощ, за да постигне досегашния си комфорт на здраве и живот.




По хилядарка на ден струва престоят в "Пирогов" на гръмнатия бизнесмен

Отказват да лекуват Галев безплатно
Футболният президент не плащал данък здраве от 2000 г. до декември 2009 г.
Нова драма се стовари върху главата на Юри Галев часове след като неизвестен килър се опита да го застреля с "Калашников". Лекарите от "Пирогов" отказват да лекуват президента на "Рилски спортист" безплатно. Той ще трябва да покрие всички разходи на болницата с изключение на първата животоспасяваща операция. Тя се води неотложна помощ, която е безплатна за всички. Това стана ясно вчера, след като докторите разкриха, че Галев е с прекъснати здравноосигурителни права. Справка в базата данни на Националния осигурителен институт показва, че бизнесменът от село Бели Искър не е внасял нито стотинка данък здраве от началото на 2000 г. до края на 2005 г. За следващите години - 2006, 2007, 2008 г. чак до ноември 2009 г. информация пък липсва. Галев е започнал да превежда пари едва от декември 2009 г. Той сякаш е предчувствал третия поред атентат срещу себе си, защото чинно е започнал да превежда по около 16,80 лв. на месец в последната половин година.
За да възстанови здравноосигурителните си права, Юри Галев е трябвало да внесе 280 лв. главница плюс 52,72 лв. лихви за последните 3 години, сочи справка в Националната агенция по приходите.
Най-вероятно близките на Галев ще направят точно това, за да си спестят големите харчове, прогнозираха лекарите от спешната болница.
Сумата, която отделя болницата за лечението на общинския съветник от Боровец, е близо 1000 лева, коментираха медсестри от лечебницата. Най-вероятно след като се възстанови и бъде изписан, Галев ще заплати лечението си в "Пирогов", коментираха те, убедени, че Галев има пари за това.
Доктори от "Пирогов" разкриха, че все още има опасност за живота на простреляния в неделя призори бизнесмен. Президентът на "Рилски спортист" е на апаратно дишане. Той е относително стабилен и благодарение на направените операции е преодоляно шоковото състояние. Очакват се обаче усложнения, свързани с огнестрелните наранявания, твърди доц. Стоян Миланов, началник на централната реанимация на болницата.
Екип на "Стандарт"



ДСБ постави условия за бюджета
"Демократи за силна България" ще постави няколко условия и ако не се изпълнят, може и да не подкрепи в парламента актуализацията на бюджета. Това съобщиха вчера икономическият експерт и зам.-председател на партията Димитър Бъчваров, депутатът Асен Агов и Петър Москов, който е член на националното ръководство на ДСБ.

Условията са точно да се разпишат по пера всички разходи, които правителството възнамерява да направи със средства от резерва за непредвидени и неотложни разходи (с актуализацията на бюджета той трябва да нарасне от 87 млн. лв. на 1.2 млрд. лв.) и да започне подготовка за реформи в пенсионната система, здравеопазването и държавната администрация.

"Очакваме между първото и второто четене на актуализацията да се посочи в рамките на оперативния резерв от 1.148 млрд. лв. кои сектори ще получат пари и ще има ли структурни реформи", посочи Димитър Бъчваров. Москов настоя да се увеличат разходите за здравеопазване с 54 млн. лв.

С тази сума в актуализацията се предвижда да намалее финансирането за Министерството на здравеопазването, а по думите на Москов това са пари за спешна помощ и лекарства и не трябва да се свиват.

Агов заяви, че от ДСБ са подготвили списък с всички разпоредители с бюджетни средства, които трябва да бъдат реформирани. Днес този списък ще бъде обсъден в парламентарната група на "Синята коалиция", а след това ще бъде внесен в бюджетната комисия.


Здравната реформа: Money for nothing*
Дневник

Българското здравеопазване е недофинансирано. У нас се отпускат най-малко обществени средства за лечение. Болниците трупат дългове заради забавени плащания от касата. Парите за лекарства на онкоболните не стигат.

В здравната система се въртят около 1.5 млрд. лв. в сивия сектор. Хоспитализациите са се удвоили. За да не изтичат пари от НЗОК, ще въведем електронно здравеопазване. Ще поставим пациента в центъра на системата. Няма да наливаме допълнителни средства в нереформирана система.

Това са само част от мантрите, които повече от 10 години българите слушат

И наистина предимно се говори за реформи, правят се планове и стратегии, изразява се загриженост, особено преди.

Но нека да започнем от началото. Една от любимите дъвки на всяко правителство е електронното здравеопазване. Досега са проведени най-малко 10 кръгли маси и обществени дискусии, които продължават да убеждават хората колко е полезно здравната каса да има информационна система и портал, как през него пациентите с електронни карти ще могат да си влизат в здравните досиета и да контролират системата, като проверяват дали не са ги "лекували" някъде, без самите те да знаят.

Това щяло да спести около15% от парите на здравната каса, или около 200 млн. лв. годишно, твърдят всички управляващи. Е, добре, убедени сме - но защо не се прави? Е, някой държи ли сметка за пръснатите пари за многобройните форуми, на които се повтарят тези неща?

Когато започна изграждането на информационната система на касата преди десетина години, бяха направени част от модулите, но веднага тръгнаха скандали и проектът беше провален. Следващото правителство обяви нов конкурс и новите изпълнители заявиха, че готовите програми не могат да се използват.

Така електронните продукти отидоха на боклука, а заедно с тях и стотици хиляди левове. В резултат информационната система на касата стана факт с 9 години закъснение, а през това време парите в сектора изтичаха безпроблемно. Отчитаха се операции, които не бяха извършени, на някои хора им вадеха един и същи зъб по няколко пъти. А касата плащаше с парите на здравноосигурените, разбира се

Нещо подобно се случи и с болниците. За да се отчитат онлайн, естествено трябва да са свързани със системата на НЗОК. Заради забавянето всяко лечебно заведение си изгради собствена система, която обаче невинаги може да се "върже" с касата. Затова се взе заем от 1.39 млн. лв. от Световна банка за болничен софтуер, а старият - пак на боклука. Парите ще се връщат от данъкоплатеца.

После лайтмотив станаха здравният портал и електронната здравни карта. Проведоха се пилотни проекти, правиха се здравни карти и досиета на 40 хил. държавни чиновници, като само за тях бяха дадени над 1.2 млн. лв.

Не е ясно колко човека си ги получиха. Тъй като проектът беше на регионалното и на здравното министерство и не беше съгласуван с НЗОК, от касата отказаха да дадат достъп до архива си с аргумента за медицинската тайна и държавните служители се оказаха горди собственици на карти, които не вършат работа. Средствата отново отидоха по дяволите.

След това касата обяви собствен проект и конкурс за изпълнението му и този път в сравнително кратък период се сдоби със здравен портал и здравни досиета за всички българи само за 450 хил. лв. Проблемът е, че в тях поне засега могат да влязат само хората, които имат електронен подпис, а те са незначителна част от населението.

Останалите ще пият по една студена вода, въпреки че и те са плащали здравни вноски. Електронната здравна карта остана за 2012 г. Или за още по-нататък.

Друга дъвка е Националната здравна карта - документът, който трябва да каже колко и какви болници са нужни в страната. Тя също се подготвя с години, дори през 2007 беше официално представена. Изготвянето й струваше също немалко пари - плащаше се на експерти от районните центрове по здравеопазване, от научните среди, на медици и т.н. И от това не последва нищо. Минаха години, ситуацията се промени и

сега други чиновници (всъщност може и да са същите) актуализират документа

и получават възнаграждения за това. Не е ясно защо здравната карта не е готова, като осъвременяването на данните би трябвало да стане с няколко мейла до регионалните структури на ведомството - да се преброят болниците, леглата и лекарите, които работят в тях.

Преди няколко седмици финансовият министър Симеон Дянков съобщи, че в здравното министерство служители са получавали по 2, 3, та дори и по 4 заплати както на трудов, така и на граждански договор. Това също е начин за изтичане на пари от системата.

Липсата на здравна карта спъна и проектите по европейската програма "Регионално развитие" и страната ни е на път да загуби над 148 млн. лв. Това означава, че болните ще продължат да се лекуват със стари апарати за лъчетерапия, които вместо да помагат, вредят на здравето им. Означава също, че тавани на болници може да продължат да падат, а пациентите отново ще трябва да си носят чаршафи и лекарства от вкъщи.

Ясно е за какво става въпрос и от съобщениетно на министерството, че ще спести над 700 хиляди лева от пътувания за участие в работни форуми на европейските институции.

В здравното ведомство не винаги смятат, че са длъжни да се отчитат пред обществото. След като информационната завеса бе вдигната за кратко по времето на Божидар Нанев, сега отново не се отговаря дори на журналистическите въпроси.

"Дневник" например попита, но не разбра кой е подготвил инвестиционната рамка за европроектите, която беше върната от регионалното министерство, и наказан ли е този чиновник. Както и докъде е стигнало остойностяването на клиничните пътеки, защото започват преговорите за нов Национален рамков договор между касата и Българския лекарски съюз. Не бяхме удостоени с отговор.

Писането на здравни стратегии е особено любимо занимание

Правителството на Иван Костов, което даде старт на здравната реформа, подготви доста амбициозна програма, но НДСВ я игнорира и се захвана с изработването на нова. Тя не видя бял свят, но това не пречи до ден днешен ексдепутатката Антония Първанова да твърди, че е била най-добрата. Тази на БСП я видяхме.

Тя първо беше за 2007-2012 г., но тъй като я връщаха за доработване поне 5-6 пъти, защото не съдържаше нищо конкретно, накрая решиха да започне да действа от 2008 г. Тройната коалиция я обсъжда на Боровец, в Катарино и къде ли не още и в края на годината все пак беше приета. Само че си остана с това и никой не й обърна повече внимание.

Правителството на ГЕРБ също почти веднага започна да пише здравна стратегия, но ако се съди по опита за болнична реформа, не е ясно дали няма да последва съдбата на предходните. В сила продължава да е само въпросът - какъв е смисълът да се пишат програми, ако не се спазват.

Колкото до мантрата, че не бива да се наливат пари в нереформирано здравеопазване, и тук традицията в разминаването между обещания преди изборите и липсата на дела след тях е желязна.

Изводът при това положение е ясен: статуквото се харесва на властта. Затова мантрите ще продължат да се повтарят. Идват и нови избори!







Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница