23 януари 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/8
Дата25.01.2017
Размер1.13 Mb.
#13464
  1   2   3   4   5   6   7   8
23 януари 2012 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Телеграф 2

В. Телеграф 2

В. Телеграф 3

В. Телеграф 3

В. Телеграф 3

В. Телеграф 4

В. Телеграф 5

В. Телеграф 5

В. Телеграф 5

В. Телеграф 6

В. Телеграф 7

В. Класа 7

В. 24 часа 13

В. 24 часа 15

В. 24 часа 15

В. 24 часа 15

В. 24 часа 19

В. 24 часа 19

В. 24 часа 20

В. 24 часа 20

В. 24 часа 23

В. 24 часа 25

В. Дума 26

В. Сега 26

В. Новинар 27

В. Монитор 28

В. Монитор 28

В. Монитор 32

В. Монитор 35

В. Монитор 38

В. Монитор 39

В. Монитор 39

В. Монитор 40

В. Монитор 40

В. Монитор 41

В. Монитор 41

В. Монитор 42

В. Монитор 43

В. Монитор 43

В. Труд 44

В. Труд 44

В. Кпитал Daily 49

В. Кпитал Daily 50

В. Стандарт 51

В. Стандарт 54

В. Стандарт 54

В. Стандарт 55

В. Преса 55

В. Преса 55

В. Преса 56

В. Преса 56

В. Преса 56

В. Преса 57

В. Преса 57

В. Преса 58

В. Преса 60




22.01.2012 г., с. 23
Борисов към миньорите:
ВДИГНЕТЕ СТАЧКА СРЕЩУ КОВАЧКИ
Синдикатите да поведат ми­ньорите срещу Ковачки, а не да искат оставки от министри.

Така премиерът Бойко Борисов коментира продължаващата вече I 7-и ден стачка в „Мини Марица-изток". Той визира бизнесмена Христо Ковачки, собственик на топло­централата „Брикел", която за мал­ко да бъде затворена заради лип­сата на сероочистващи инстала­ции. „Да видим лидерите на синди­катите как ще водят стачка срещу Ковачки, който умишлено години наред е приел, че ще работи 20 хиляди часа, няма да инвестира и след това ще затвори предприяти­ето", каза премиерът.

По думите му в рудниците към „Мини Марица-изток" има доста­тъчно условия миньорите да рабо­тят добре. „Надявам се с ръководс­твото да се разберат колко още по­вече да им платим", каза още Бори­сов.

По-късно премиерът съобщи пред „Дарик", че 3 наши предложения са влезли в проектодоговора за фис­кален пакт на Европа. „По наше предложение отпада въвеждането на обща икономическа политика. С нея през задния вход можеше да се уеднаквяват данъците в Европа", коментира Борисов. В проектодого­вора има текст за финансови санк­ции за държавите, които не спазват

фискална и бюджетна дисципли­на. Премиерът похвали двамата си вицепремиери - Симеон Дянков и Цветан Цветанов. „Много са добри, затова така ги мразят и искат да ги сблъскат", каза Борисов. Той отно­во изключи вероятността да пре­дизвика предсрочни избори, защо­то „има инфраструктурни проекти, които трябва да се довършат". Бо­рисов заяви, че новоизбраният пре­зидент Росен Плевнелиев многок­ратно му е споделял „на ухо" визията си за 2020 г. „Примерно Плевне­лиев също „на ухо" успя да ми внуши идеята за енергийна ефективност", каза Борисов.
Снимка на две колони - Премиерът откри и ново АГ отделение в русенска бол­ница вчера.


22.01.2012 г., с. 4
Ремонт променя графика на 3 влака
Временни промени в разписанията на един бърз и два път­нически влака ще бъ­дат въведени от 23 до 27 януари, съоб­щиха от БДЖ. Причи­на за графика е ре­монт в участъка меж­ду гарите Владимир Павлов и Долно Езерово. Бързата мотри­са от Карнобат за Бургас ще се движи с 13 минути закъсне­ние. Пътническият влак, който минава по същия маршрут, ще потегля в 6,20 часа всяка сутрин, вместо в 5,43. Третият влак ще тръгва 9 минути по-късно - в 13,44 ча­са.


22.01.2012 г., с. 6
Хемус" ще е скоростен път
Недостроеният участък от „Хемус,, няма да е магистрала, а скоростен път.

Това стана ясно от думите на строителния министър Лиляна Павлова вчера. „Скоростният път "Хемус" е вторият по важност проект след магистрала "Стру­ма", каза Павлова, цитирана от БНР. Според нея за построяване­то на магистрален път в още не-изградения участък Ябланица-Шумен (ок. 250 км) ще са необхо­дими над 1 млрд. и 200 млн. евро.

„Именно затова ние предлагаме да направим 4-лентов скоростен път, а вече във времето напред, ако имаме необходимост и фи­нансов ресурс, да разширим и с аварийни ленти,,, заяви Павлова. Според нея пътят може да бъде завършен до 2018 г., ако строи­телството започне през 2014 г. Според Закона за пътищата „ско­ростните пътища,, се състоят от две платна с по две ленти в посо­ка. Ограничението на скоростта е 120 км/ч и всички кръстовища са на две нива. За разлика от тях ма­гистралите имат ограничание 130 км/ч и аварийни ленти.
Снимка на една колона – За разлика от магистралите скорост­ните пътища нямат аварийни ленти.


22.01.2012 г., с. 8
Дават 2,6 млн. лв. на десет църкви
Десет църкви полу­чават близо 2,6 млн. лева по Програмата за развитие на селс­ките райони, съобщи­ха от Държавен фонд „Земеделие". Два от храмовете са в об­ласт Монтана, други два до Ямбол, а оста­налите близо до Ве­лико Търново, Доб­рич, Плевен, Ловеч, Разград и Благоевг­рад. Със субсидиите те ще ремонтират фасади, покриви и камбанарии и ще рес­таврират вътрешния си декор. Някои от църквите ще озеленят дворовете си и ще поставят осветле­ние.


23.01.2012 г., с. 2
БОЙКО БОРИСОВ:
Вземаме половината пари от ЕС до 2 г.
Експерти от 3 банки ще ни помагат в усвояването на средствата
МАРИЯ МИЛКОВА

До 2 години България ще усвои между 40 и 50% от средствата по евро­пейските проекти.

Това каза премиерът Бой­ко Борисов вчера в Минис­терския съвет, където бе­ше подписан меморандум за разбирателство на бъл­гарското правителство със Световната банка и с Евро­пейската банка за инвести­ции. Двата документа, под­готвяни повече от година, ще позволят на техни висо­коквалифицирани експер­ти по усвояването на сред­ства да консултират бъл­гарските си колеги по из­готвянето на големи проек­ти в областта на инфраст­руктурата, енергийната ефективност и екологията.

Наваксване

„Когато дойдохме, зава­рихме усвоени 0,98%. Сега имаме 20%. Целта ни е 100%. С увеличаване на административния капаци­тет през 2012-2013 г. ще отидем на 40-50%", каза Борисов. По думите му се­га строим 6 магистрали, скоростни пътища, жп ли­нии и други и помощта от експертите на банките е от голяма полза, тъй като България не може да си позволи да дава големи заплати от бюджета, пора­ди което нашите замина­ват за чужбина. По този по­вод Борисов посочи, че сът­рудничеството с двете авторитетни финансови инс­титуции е много изгодно за страната ни. Министърът по усвояването на средства от ЕС Томислав Дончев, който положи подписа под двата меморандума, пък допълни, че съвсем скоро

ще бъде подписан такъв и с Европейската банка за въз­становяване и развитие. Потвърди го и зам.-шефът й Ян Фишер.

В най-скоро време ЕК ще обсъди въпроса за на­маляване на държавното финансиране при европроекти от 20 на 5%, увери еврокомисарят пои регио­налното развитие Йоханес Хан, който също присъства на церемонията. По думи­те му това е реалистичен подход. Да даваме по-малко пари от бюджета, кабинетът настоява пред ЕК от няколко месеца. Премиерът дори постави въпроса преди няколко дни пред канцлера на Гер­мания Ангела Меркел.

„Ако ЕК вземе това ре­шение, освободените па­ри от бюджета ще отиват за финансиране на голе­мите инфраструктурни проекти", подчерта пред Хан Борисов.


Снимка на три колони - С меморандума за разбирателство се очаква да се ускори усвояването на евросредства.


23.01.2012 г., с. 9
ЗА ДА НЕ ИМ ГИ СЪБОРИ ДНСК
Баровци си махат кръчмите от брега
ИВА ДИМИТРОВА

Багери разрушават лет­ните тераси по крайбреж­ната алея Дамбата в Бал­чик, видя репортер на „Телеграф".

Оказа се, че самите собс­твеници са предприели действия по премахване на съоръженията. Още мина­лата година ДНСК обяви, че всички 17 летни заведе­ния са незаконни и издаде заповед да бъдат съборе­ни. Всички собственици об­жалваха решението, но Административният съд в Добрич отхвърли жалбите като неоснователни. „Пока­нили сме собствениците доброволно да премахнат обектите. Чухме, че някои от тях вече са започнали. Тази седмица ще направим проверка на място и ако не са изпълнили заповедта, ще съборим обектите при­нудително", заяви пред „Те­леграф" началникът на РДНСК-Североизточен ра­йон инж. Галин Баев.

Незаконни

Терасите по брегоукрепително съоръжение Дамба­та в Балчик са незаконни, а част от тях са и опасни за туристите. Някои от платформите са изградени вър­ху тънки железа, закрепе­ни по неизвестен начин върху камъните на Дамба­та. Немалка част от тях до­ри са с излети бетонови ос­нови, и то направо в морето

или върху пясъка на брега. Акваторията на Черно мо­ре е изключителна дър­жавна собственост. Тера­сите не са въведени в експ­лоатация по надлежния ред и нямат издадено

удостоверение от главния архитект на Балчик, уточ­няват още от РДНСК.

„Терасите сега се съба­рят, след което започваме процедура по издаване на строителни разрешения", каза кметът на Балчик Ни­колай Ангелов, който не­веднъж е повта­рял, че летните тераси по Дамбата правят Белия град ко­лори­тен. Ба­гери из­равниха със зе­мята и скандал­ната дискотека „ Дай Дай", коя­то няколко лета влудява­ше виладжиите с високи децибели и гърмяща чалга. След десетки жалби заведението няколко пъти бе затваряно. Според кмета Николай Ангелов кръчмата е собственост на „Зърнени храни - България" и е била отдадена под наем. На мястото на чалготеката ще бъде издигнат хотелски комплекс.


Снимка на две колони - Багери израв­ниха със земя-„Дай-Дай".
Снимка на две колони -Тази тераса веро­ятно ще бъде пре­махната от РДНСК.
Снимка на една колона -Част от все още несъборените тераси.


23.01.2012 г., с. 12
Тая крива нива
Затънали в дългове български фирми разпродават земеделски земи като крайна мярка да направят някой лев, казаха експерти (виж стр. 15).

И сред най-големите купувачи са чужденци от близо и далеч, включително дори и китайци. То и без друго прекалено много земи продължават да , пустеят и да не се използват. И така ще е, докато мнозина от нашите бизнесмени предпочитат, вместо да инвестират в ново производство, да си купят 5-ия пореден джип или да пръскат пари по чалга певачки. Те могат в бетон на морето и на планината да инвестират. Ама лесната и бърза търговийка с курортните комплекси отмря. И сега остана само трудният и бавен бизнес със земеде­лието. Трябва да го садиш, че да го плевиш, че да го събираш. Инвестицията не се връща бързо в края на сезона. Но щом дотолкова им стига бизнес мисленето, много ясно, че чужденците ще ни ги вземат нивите. Пак по-добре, отколкото да стоят и да пустеят.

Пък и като гледат какво става в двора на съсе­да, може и да им дойде акълът в главата.


23.01.2012 г., с. 14
Дунав мост 2 почти готов
72% от договора за изграждане на Дунав мост 2 е изпълнен. То­ва съобщиха от фир­мата изпълнител на проекта. Започва монтажът на защит­ните елементи от уда­ри на кораби при пос­ледния стълб на мос­та. Изграждането на прилежащата инф­раструктура към мос­та на българска тери­тория е реализирана на 88%.

Почти завършени са всички пътни и железо­пътни надлези и трасе­та. Строителството е съсредоточено главно върху довършителни работи на сградите на Пътническа гара Видин и Нова гранична товар­на гара, както и реконс­трукция на Тягова под­станция Видин. Завър­шват се още насипите за пътните и железо­пътните надлези и мон­тажът на парапети на пътните платна. За из­пълненото строителст­во са платени 76,8% от договорената сума.




23.01.2012 г., с. 14
В Пловдив
Богаташи чисти пред данъчните
ЕЛИ КРУМОВА

Пловдивски богаташи нямат задъл­жения към данъчните. Това стана ясно от проверка на Националната агенция по приходите (Н АП).

При акция „Хеликоптер" през 2010 г. бяха заснети луксозни вили по селата от Родопската яка, всяка една на стойност над 250 000 лв. Говорителят на окръжна­та прокуратура в Пловдив Галин Гавраилов съобщи, че до момента разследва­щите не са открили данни за престъпле­ние по нито една от образуваните над 50 проверки на заможните пловдивчани. Част от преписките още не са завършени и проверката при тях продължавала. Предположението обаче и на данъчни, и на прокурори е, че и там няма да бъдат открити нарушения. При акция „Хеликоптер" през лятото на 2010-а от НАП заснеха от въздуха имения на богаташи из цялата страна, след което стартираха проверки за за­конността на доходите им. Над Пловдив бяха снимани луксозни вили в баровските квартали „Остромила” и „Беломорс­ки", както и зоните около селата от Ро­допската яка, сред които Белащица и Марково.
Снимка на една колона - При акция „Хеликоптер" бяха заснети лук­созните вили и във Варна.


23.01.2012 г., с. 15
РУСНАЦИ, ТУРЦИ И КИТАЙЦИ КУПУВАТ
Фирми разпродават ниви заради дългове
Цените стигат до 1 000 лева на декар
Родни фирми са започ­нали да разпродават придобити в миналото земи, за да могат да смог­нат с изчистването на го­лемите си задължения.

Оказва се, че продажба­та на нивите е сред един от малкото източници на ста­билни средства към мо­мента. Това обясни експер­тът по недвижимите имоти и бивш председател на На­ционалното сдружение „Недвижими имоти" Орлин Владиков, предаде БТА. Две са основните причини са недостига на средства -от една страна, ниската икономическа активност, а от друга - високата междуфирмена задлъжня-лост, която допълнително забавя плащанията между контрагенти.

Цена

Според Владиков през последната една година единствено цената на зе­меделските площи се е за­пазила стабилна и не е спаднала от общия сег­мент на недвижимото иму­щество. Земеделските площи струват средно с 5-8% повече, отколкото пре­ди година. Затова не само фирми, но и физически ли­ца прибягват към продаж­бата й, когато имат спешна нужда от допълнителни финансови средства. „Обедняващият българин все по-често се разделя с бащините ниви, докато за заможния му съгражданин това е една от най-добрите форми за защита на спес­тяванията при криза", обяс­ни експертът. Цената на ни­вите зависи от категория­та, местоположението и прилежащата инфраст­руктура. Най-ниските нива започват от 220 до 250 лв. на декар и достигат най-много до 1000 лв. Сделките под 300 лв. на декар оба­че са единични и стават при продажба в голям ма­сив. Най-атрактивни регио­ни за покупка остават Дунавската равнина (там се продават главно големи масиви) и полето на Тракия - в населените места около Пловдив, Стара Загора, Пазарджик, Ямбол.



Търсене

Тази година не се очаква промяна в цените им. В пос­ледно време сделките със земеделски земи се запаз­ват стабилни - между 12 и 18% от всички продажби на имоти. Търсенето е от голе­ми арендатори, които се за­нимават с предприемачес­ки проекти в земеделието. След покупката на земи най-често новите собстве­ници използват възможностите за финансиране от еврофондовете и ги засаж­дат с определени култури. Чуждестранният интерес също не е за подценяване, като през 2011 г. родните ниви са били купувани от руснаци, сърби, турски и до­ри китайски граждани, уч­редили дружества у нас.


Снимка на три колони - Земеделските площи струват средно с 5-5% повече, отколкото преди година.


23.01.2012 г., с. 15
Расте вътрешното потребление
Вътрешното потребле­ние през третото тримесе­чие на 2011 г. е с 866 млн. лв. повече в сравнение със същия период на ми­налата година, показват данните от икономичес­кия преглед на Българска­та народна банка.

Потреблението на дома­кинствата е нараснало до 11,3 млрд. лв. за времето от юли до септември на мина­лата година. Крайното тър­сене, в което влиза индиви­дуалното потребление, то­ва на домакинствата, на об­служващите ги нетърговски организации и на правител­ството, е 14,1 млрд. лева за третото тримесечие на ми­налата година. За сравне­ние през същите месеци на 2010 г. то е било 13 млрд. лева. Повишаването на крайното търсене е положи­телен знак за развитието на икономиката ни. Най-голям принос за брутния вътре­шен продукт имат промиш­леността и търговията. За времето от юли до септемв­ри постъпленията по линия на промишлеността, енер­гетиката и ВиК услугите възлизат на 4,2 млрд. лева. Секторът на търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството пък са генерирали за същия период близо 3,4 млрд. ле­ва. Приносът на строител­ния сектор, който пострада най-сериозно от кризата, е 1,3 млрд. лева за третото тримесечие на миналата г.





23.01.2012 г., с. 6
Конкурс
Две банки кандидати за фонд мениджър за енергийна ефективност
Две банки са подали оферти за участие в търга за избор на фонд мениджър за енергийна ефективност, каза строителният министър Лиляна Павлова пред агенция „Фокус“. Тя обясни, че крайният срок за подаване на оферти изтече на 16 януари и документи са подадени от Първа инвестиционна банка и Корпоративна банка. В момента комисия към Министерството на регионалното развитие и благоустройството оценява техническите оферти на кандидатите. Финансовите институции кандидатстват за управление на 13 млн. лева, които са гаранционен фонд по програмата за саниране на сгради. Средствата се отпускат от Оперативна програма „Регионално развитие“. Условията на търга предвиждат банката, която бъде избрана за изпълнител, да добави поне още толкова пари и те да се отпускат като нисколихвени кредити за саниране. Общо 63 млн. лв. по схемата за обновяване на сградите се отпускат през този програмен период. Очаква се изпълнителят да бъде избран до месец.


23.01.2012 г., с. 10
Деян Дънешки, изпълнителен директор на „Български пощи“: Обсъждаме три сценария за реформи в „Български пощи“
За по-добър контрол планираме всичките ни коли да имат GPS устройства
Миналата година се проведе конкурс за консултант, който да направи анализ за бъдещото стратегическо развитие на „Български пощи“, и конкурса спечели международна компания, която да подготви доклада. Предвиждаме скоро стъпките за преструктуриране, които се предложени в него, да бъдат обсъдени със синдикатите. В анализа има три сценария за реформи. Единият е стратегическо партньорство. Вторият предвижда възможна приватизация на пощите. А третият е развитие на собствен ход, като това предвижда инвестициите в развитието да са от собствени средства. За съжаление обаче ресурсът в пощите в момента не е достатъчен, което налага и промените. Една от мерките, които предприехме, е доброволното освобождаване на служители, която стартира миналия понеделник. От това и от хората, които ще се пенсионират, очакваме да спестим около 3,5 млн. лева през 2011 година. За обезщетения ще са необходими приблизително 3,1 млн. лева. С намаления състав през следващата година предвиждаме спестените средства да са близо 500 хил. лева месечно. Планираме да бъдат освободени около 1000 служители, като в зависимост от стажа им в дружеството те ще получат между 2 и 10 заплати.
Очаквам до 3 месеца в пощенските станции да се работи на едно гише
Това, което ще е във фокуса на работата ни през тази година, е обединението на информационните системи между пощенските станции. Това ще позволи информацията да бъде централизирана и достъпна по всяко време. Сега около 1300 компютъра в пощенски клонове са свързани в обща мрежа. Имаме цел да се свържат всички компютри в системата - 3000. Няма да е лесно, защото на места дори мобилните оператори трудно присъстват, но дори така очаквам да свържем над 2000 звена през т.г. Очаквам до два или три месеца във всяка пощенска станция да се въведе работата на едно гише. Сега в пощите се работи на няколко гишета, които предоставят различни услуги, и често клиентът няма време и търпение да мине през всичките. Нашите конкуренти работят с интегрирани услуги, това искаме и ние да предложим, като се съобразим с пазара и очакванията му. Стартирахме контрол на автопарка с поставянето на GPS устройства в превозните средства. Сега има инсталирани 300 GPS, до края на месеца трябва и на останалите коли да бъдат сложени, общо 600 са превозните средства в парка на „Български пощи”.

Смятаме да продадем част от неоперативните активи на компанията. Планирани са за продажба 10 имота, сред които са почивни станции в комплексите Златни пясъци и Албена. Сред тези продажби има и неизползвани терени, но пощенски станции не се включват. Очаквам приходите от всички имоти да са около 8 млн. лева.


Предвижда се отваряне на нови клонове в молове и гари
Предвиждаме да преструктурираме мрежата, като там, където има струпване на хора, да се отворят нови пощенски клонове. Подобни локации са гари, летища и големите търговски центрове и вериги. Така ще достигнем близо до клиента и няма да го караме да ходи по кварталите и да търси пощенски станции.

Обмисляме отдаването на дейности на външни компании, като сме се насочили към такива, които не са основни за българските пощи. Една от сферите, в които може да се търси аутсорсинг, е управлението на сградния фонд. За да е ефективно отдаването на управлението, трябва да има ясна дефиниция и контрол на дейността и в момента се работи по откриването на такива сфери в дружеството. Освен това търсим сътрудничество с БДЖ при продажбата на билети. Предлагаме и услуга, наречена „Телепоща“, която е насочена към адвокатите, а с нея се цели да се завземе част от пазара за нотариални покани и в този смисъл съдът признава тези документи като идентични на поканите. Това е и по-евтина услуга от адвокатската нотариална покана, а нотариусът има задължението да удостовери, че писмото е получено, а ние това го правим. Продаваме книги в общо 500 пощи, а това не се е случвало досега. Услугата започна да се предлага от средата на миналата година. В цялата държава има по-малко от 500 книжарници и услугата засега набира скорост. В малките населени места, където няма книжарници, ние предоставяме тази услуга на хората.







Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница