24 март – световен ден за борба с туберкулозата



Дата24.07.2016
Размер28.65 Kb.
#4233

24 МАРТ – СВЕТОВЕН ДЕН ЗА БОРБА С ТУБЕРКУЛОЗАТА


Световният ден за борба с туберкулозата се отбелязва от 1996 г. На този ден през 1882 г. немският бактериолог Робърт Кох обявява, че е изолирал бацила на туберкулозата. Затова си откритие Робърт Кох получава Нобелова награда за физиология и медицина. В миналото заболяването е било проблем предимно на населението на бедните страни. В момента то е разпространено в почти всички развити държави в света. По данни на СЗО повече от 30% от населението на земята е инфектирано, а 15 милиона от него е засегнато от активна туберкулоза.

Регистрираните заболявания от туберкулоза през 2013 г. за област Ямбол са по малко на брой – 39 в сравнение с тези за 2012 година -51. От всички 39 случаи, 28 са белодробна туберкулоза (16 мъже и 12 жени). Случаите на извънбелодробна ТБК са 11 ( 2 са ТБК на вътрегръдните лимфни възли, 4- туберкулозен плеврит, 1 –ТБК на пикочо-половите органи, 1 – ТБК на периферните лимфни възли, 3 -на други органи). С диагноза, установена за първи път (новооткрити) са 37 от всички 39 регистрирани заболявания. Мъжете са повече от жените, съответно 22 и 15. Останалите 2 случая са рецидив и 1 друг случай на повторно лечение. При децата от 0-17 г. за 2013 г. има 6 регистрирани заболявания от ТБК( толкова са и през 2012 г.)- 2 момчета и 4 момичета. Новооткрити са 5 от тях и 1 случай на повторно лечение. Всички 6 случая са на извънбелодробна ТБК– 2 на вътрегръдните лимфни възли, 1 на пикочо-половите органи, 1 -на периферните лимфни възли, 2 –туберкулоза на други органи.

Туберкулозата е хронично инфекциозно заболяване, което може да се развие във всички органи и системи на човешкия организъм, но най-често се локализира в белите дробове. Причинителят на туберкулозата е Микобактериум туберкулозис (бактерий на Кох), който се отличава със значителна устойчивост във външна среда, като особено дълго се запазва в отделените от болните храчки, включително и след тяхното изсъхване.

Основен източник на зараза е болният от белодробна туберкулоза човек. При кашляне, кихане и разговор той отделя туберкулозни бактерии във въздуха. Така хората, които се намират в близост, могат да вдишат бактериите и да се заразят по въздушно-капков път. Прахът в стаите и по улиците, където туберкулозните бактерии остават дълго време жизнеспособни, също може да е фактор за предаване на инфекцията.


По-рядко източник на зараза са болни от туберкулоза животни, при консумиране на продукти от тях - например мляко от болни крави.

Каква е профилактиката? Отзовавайте се винаги на поканата на личния лекар за имунизация. Ваксината срещу туберкулоза (БЦЖ) е най-сигурната бариера срещу болестта. От 48-ия час след раждането на бебето се извършва имунизация. На 7-месечна възраст се прави проверка за наличие на белег от ваксинацията. На децата без белег се извършва проба Манту и когато резултатът от нея е отрицателен, те се имунизират. На 7, 11 и 17-годишна възраст се правят реимунизации против туберкулоза, но само след отрицателна проба Манту.


Своевременно се подложете на медицински преглед при продължителна кашлица с отделяне на храчки, леко повишена температура, силна отпадналост и други характерни за заболяването признаци. Извършете назначените от лекаря изследвания. Запомнете, че от навременното започване на лечението зависи в голяма степен и успехът от него.

Не купувайте животински продукти от пазари и сергии, необезпечени с ветеринарно-санитарен контрол.
Спазвайте добра хигиена.

Занимавайте се с туризъм и спорт, които са универсални профилактични средства.


Тютюнопушенето, употребата на алкохол и наркотици, увеличават риска от заболяване.

Кампания на РЗИ във връзка с отбелязването на за Световния ден за борба с туберкулозата -24 март

 Кампанията ще се проведе в периода 21 - 31 март 2014 г.



  • Осигуряване на информационни материали за медицинските специалисти от учебните заведения, изготвени от Д „ОЗ”, за подготовката и провеждането на лекции за профилактика на туберкулозата. Представяне на презентация на тема: „Туберкулоза”                                                                                 

  • Изнасяне на лекции от медицинските работници в учебните заведения на територията на област Ямбол. Раздаване на здравно-образователни материали

  • Изнасяне на лекции за борба с туберкулозата в СПИ гр. Стралджа, ДДЛРГ Ямбол и ПУИ- Елхово. Раздаване на здравно-образователни материали.                                      

  • Изнасяне на лекция за борба с туберкулозата пред жители от ромски произход със съдействието на здравния медиатор.

Каталог: Document -> ActulInfo -> TBC
ActulInfo -> Конкурс „ посланици на здравето формуляр за кандидатстване
ActulInfo -> Инициативи по повод 1 декември 2011 г. Световен ден за борба срещу спин
ActulInfo -> Артериална хипертония
ActulInfo -> На вниманието на опл, специалисти по очни болести, унг болести, вътрешни болести и микробиология от мц и дкц, лечебни заведения за болнична помощ
ActulInfo -> Състояние на водата на местните водоизточници в Ямболска област, изследвани в рзи ямбол
TBC -> Туберкулоза
ActulInfo -> Състояние на водата на местните водоизточници в Ямболска област, изследвани в рзи ямбол


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница