24 юли 2009 г. Тема: здравеопазване протест за починала родилка



страница1/3
Дата23.10.2018
Размер275 Kb.
#94633
  1   2   3
24 юли 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Протест за починала родилка

организираха близките на Запряна Коледарова пред болница „Св. София" вчера. Тя издъхна на 4.IV., след като разви увреждане на кръвните функции, което остава неизяснено. Близките винят д-р Мазнейкова, която я лекува първа.

Институциите да изяснят причините за смъртта, настояват над 3000 в интернет. Болницата не е допуснала грешка, твърдят пък оттам. Резултатите от проверката са в СДВР, текат процесуално-съдебни дейности, не можем да ги огласим, казаха от МЗ. (24 часа)


Бърза помощ без доктори
СОФИЯ. Спешно се търсят 70 спешни доктори и 15 реанимационни сестри за Бърза помощ. Това съобщи вчера д-р Румяна Колева, зам.-шеф на службата. Сега там работят 110 лекари и стотина сестри. Намаляваме им летните отпуски, за да можем да обслужваме хората, изтъкна Колева. Екипите на смяна обаче са едва 5-6, вместо 10, както е според разписанието. Текучеството е голямо - сестрите заминават в чужбина, а лекарите отиват в болниците, каза още Колева. Причината е в по-високите заплати. Новодошъл лекар без никакъв стаж започва с 530 лв., ако е работил някъде, ще взема с 50 отгоре. Ако има една специалност, ще стартира с 680 лева месечно, а с две специалности - с 20 отгоре.

Средната заплата в Спешния център е 800 лв., обясни д-р Колева. Ще искаме от новото ръководство на здравното министерство да изравни заплатите ни с болниците, където лекарските заплати тръгват от 1000 лв. нагоре, заяви тя.



Румяна Милева


Топдоктори стават спецагенти, ще проверяват как ни лекуват
Здравна полиция погва болниците
Следят дали ни оперират по необходимост или заради пари
Най-тежката артилерия тръгва на проверки в болниците през есента, обявиха от здравната каса. Идеята е в клиниките да се вкарат националните ни консултанти по медицина, за да видят какво е качеството на лечение. Стартът на подобен тип проверки у нас ще е равносилно на малка революция. По този начин за първи път ще се получи ясна картина на това какво се случва с пациентите в болниците. Само проверките обаче няма да са достатъчни, за да се подобри лечението. За тази цел трябва да се реформира цялата система, категорични са самите медици.
Най-добрите лекари в страната ще тръгнат в болниците на проверки от септември заедно със здравната каса. Основните им дестинации пък ще са високотехнологичните болници

Фото "Стандарт"Сред бъдещите спецагенти, които здравната каса ще се опита да вербува, за да проверяват болниците, са имената на известни специалисти като проф. Генчо Начев, доц. Владимир Пилософ или проф. Сабина Захариева. Ако те се съгласят, за първи път реално ще се види дали е имало нужда да се сложи стент на един пациент, или да му се направи друга операция или интервенция. Досега при проверките се гледаше дали лекарите са спазили правилата на лечение, които са записани в клиничните пътеки. Ако нямаше грешка и в отразяването им на хартия, всичко беше наред. Никой обаче не можеше да каже дали медикът е направил наистина най-доброто за пациента. Защото инспекторите нямат толкова големи познания в различните специалности, колкото самите медици. Ако националните консултанти се съгласят да влязат в болниците, качеството на проверките силно ще се промени. Мнението на бъдещите "специнспектори" засега е доста различно.

Идеята на здравната каса е много добра, каза проф. Генчо Начев, национален консултант по кардиохирургия. Според него за качеството на лечение у нас трябва да следи гилдията, но тя не го прави. Затова е добре, че поне касата се наема с подобна задача. На противоположното мнение обаче е проф. Константин Чернев, национален консултант по вътрешни болести. Според него тази идея не е удачна, защото всички консултанти са много заети и няма да имат време за проверки. Решението на този проблем обаче може да се намери лесно, според доц. Владимир Пилософ, национален консултант по детска кардиология. Проверките могат да не се правят точно от нас, а от експерти, които ще посочат съответните медицински дружества, предлага той. Въпросът е в тях наистина да участва лекарската гилдия, защото иначе няма кой да прецени какво е качеството на лечение. Зад проверките застана и проф. Сабина Захариева, национален консултант по ендокринология. Точно в тази област са и едни от най-големите проблеми в лечението на пациентите у нас. Въпреки че българските диабетици имат безплатен избор за едни от най-добрите инсулини в света, хората с усложнения пълнят болниците. За да се избегне това, трябва да се приеме национална програма по диабет, каза проф. Захариева. Тоест да се осигури скрийнинг и обучение на диабетиците. Неща, които сега липсват.

Проверките в клиниките определено не са панацея и според останалите специалисти. За да се подобри качеството на лечение, трябва да се реформира цялата система, категорични са медиците. Това означава да се определи кои ще бъдат болниците за активно лечение, които ще се развиват. Останалите пък да се трансформират в клиники за долекуване. Те ще поемат голяма част от пациентите. Сега 78% от хората, които минават през болниците, са хроници. Друг проблем, който трябва да се реши, е акредитацията, или механизмът за оценка на болниците. Сегашната система не работи, единодушни са лекарите. Затова клиники, в които пада мазилката и има рентген четвърта употреба, имат право на съществуване и на договор с касата. Връзката между болничната и извънболничната помощ също е сред другите нерешени проблеми. Почти в цялата страна са разбити старите механизми за следене на пациентите, а нови няма изградени. Така никой не хваща рано тежки заболявания на сърцето или бъбреците, случаи на рак или диабет. Финансирането също е прът в колелата на качеството. Докато клиничните пътеки не са напълно остойностени, лекарите ще се чудят как да прецакат болните, за да спестят пари. Решението на повечето от тези проблеми е в ръцете на новата власт.



Мария Чипилева


Клиниките олекнаха с 4 млн. за полугодието
410-те лечебници, които работят със здравната каса, олекнаха с малко над 4 милиона лв. за първите шест месеца на годината. Санкциите са за 5709 нарушения, които са хванали инспекторите. Сред най-честите са били следните:

приемането в болница на хора, които нямат нужда от подобно лечение;

изписването на пациенти, без да са оздравели;

спестяване на изследвания или процедури при лечението;

искане на пари за лекарства или консумативи, които поема касата;

приемането за лечение на един човек по няколко пъти в рамките на месец или два;

приемане на хора с една диагноза за лечение с друга, която се плаща по-скъпо от касата.


Хирург слага в ред здравето
Зодия: Козирог

Последна длъжност: шеф на БЛС

Хоби: разпуска с класическа музика
Новият здравен министър е вчерашният шеф на медиците. Д-р Божидар Нанев стана председател на Българския лекарски съюз през януари. Той седна на креслото след оспорвана битка с още трима кандидати. Най-голямата му заслуга обаче беше, че успя да детронира бившия шеф на лекарите Андрей Кехайов, който не искаше да си тръгне. За шестте месеца след това той доказа, че е диалогичен човек. Нанев се срещна, както с всички партии, така и с пациентските организации. За това време показа, че е и човек, който държи на експертните решения на проблемите. След задълбочени анализи лекарският съюз изготви предложения за стотици изменения в клиничните пътеки, за да се подобри работата в здравната каса. Определено обаче д-р Нанев не е човек на резките промени. Той скочи срещу идеите да се закрият доста хирургични и гинекологични отделения.

Новият министър определено има и нужния опит, за да реализира идеите си. Божидар Нанев е минал през всички нива в здравеопазването - от Спешна помощ през ДКЦ до интензивно отделение и националните центрове по хирургия. Той има три специалности - обща, кръвна и детска хирургия. Преди да стане шеф на лекарите, е работил в Университетската клиника "Св. Марина" във Варна, както и като асистент в Медицинския университет. Нанев обича плуването и тениса, но отдавна няма време за тях.



Мария Чипилева


Бойко извади 16 министри
Без изненади в екипа “Борисов” , заклеват се на 27 юли
ДЕСИСЛАВА РИЗОВА

Снимка: Иван БЪЧВАРОВИзлъченият за премиер с мандата на ГЕРБ Бойко Борисов връчи на президента Георги Първанов предложението си за структурата и състава на новия Министерски съвет в бяла папка.

Номинираният за министър-председател неформален лидер на ГЕРБ Бойко Борисов предложи вчера на президента Георги Първанов нова структура и състав на правителството. Това стана на тържествена церемония в Гербовата зала на “Дондуков” 2, където седмица по-рано държавният глава му връчи проучвателния мандат. Борисов подаде на Първанов папката с имената и лаконично обяви, че е готов в конституционния срок. “Рапорт даден, рапорт приет”, пошегува се президентът и допълни, че веднага ще направи предложение до парламента да гласува новия премиер и предложения от него кабинет.

“Според конституцията трябва да констатирам успешното изпълнение на връчения мандат, което е нещо много относително, защото един списък едва ли може да бъде основание за това. Успешното изпълнение ще го оцени най-добре българският избирател, надявам се след 4 години”, каза още държавният глава. Президентът бе категоричен, че избраната от Борисов формула - самостоятелно управление, а не в коалиция, не е никак лесна, но допълни, че отговорността, възложена от избирателите, оправдава това решение.



Борисов от своя страна покани президента на клетвата на новия кабинет в Народното събрание в понеделник. Той съобщи, че на церемонията е поканен и патриарх Максим. На “Дондуков” 2 Борисов беше придружен от председателя на парламента Цецка Цачева и от председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов. След като връчи на държавния глава отговора на проучвателния мандат, Бойко Борисов обяви пред журналисти проектосъстава на новия кабинет. В него ще има 15 министри и един министър без портфейл - Божидар Димитров, който ще отговаря за българите в чужбина и културно-историческото наследство. Борисов ще има двама вицепремиери - министрите на финансите и на вътрешните работи - Симеон Дянков и Цветан Цветанов, а в кабинета има само четири дами. Сред имената няма изненади, тъй като през последните седмици премиерът съобщаваше бъдещите си министри един по един. Идеологът на Бизнес парк София Росен Плевнелиев ще е министър на регионалното развитие и благоустройството, а кметът на Враца Тотю Младенов ще е социален. Николай Младенов поема отбраната, а Румяна Желева - външно министерство. Острието, което доскоро бореше евроизмамите - Маргарита Попова, ще е правосъден министър, а зам. кметицата Йорданка Фандъкова ще поеме мегаминистерството на образованието, младежта и науката.

Шефът на лекарския съюз Божидар Нанев ще е здравен министър, а скулпторът Вежди Рашидов поема културата. Нона Караджова ще поеме екологията и водите, а шефът на “Екоравновесие” Мирослав Найденов ще е ръководител на Министерство на земеделието и храните. Оттеглянето на номинираната първоначално за този пост Десислава Танева Борисов обясни с желанието й да остане да работи в парламента и защото не може да понесе публичния натиск. По думите му в случая няма конфликт на интереси.

Зам.-кметът по транспорта Александър Цветков ще е министър на ново мегаминистерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, а Трайчо Трайков ще оглави Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Треньор №1 на България за 2008 г. Свилен Нейков ще стане министър на физическото възпитание и спорта, а Божидар Димитров засега ще е без портфейл.

Веднага след излизането си от президентството Бойко Борисов коментира, че е съставил кабинета изключително лесно. Премиерът обеща, че ще обяви и първите стъпки на новия кабинет веднага след клетвата в понеделник.




Закриват четири ведомства
След обявяването на новата правителствена структура стана ясно, че четири ведомства не са намерили място в нея и ще бъдат закрити. Това са постовете на Меглена Плугчиева и Гергана Паси - по еврофондовете и европейските въпроси. Все още няма яснота коя структура ще поеме тези дейности. Ще бъде закрито и Министерството на извънредните ситуации на Емел Етем, като Гражданска защита и тел. 112 вероятно ще минат под шапката на МВР. Вече България няма да има и Министерство на държавната администрация и административната реформа, става ясно от структурата на новия кабинет. Не е ясно обаче кой ще поеме дейностите, осъществявани от хората на Николай Василев. Оперативна програма ОПАК вероятно ще мине към социалното министерство. .


НАМЕРЕНИЯ

Цветан Цветанов: Не обмислям чистка
“Всички без изключение са добри професионалисти в своята област и сфера”, категоричен бе бъдещият вицепремиер и вътрешен министър Цветан Цветанов в коментара си за състава на кабинета “Борисов”. Той е на мнение, че министрите на ГЕРБ ще могат да отговорят на професионалната общност в своите области. “Винаги се водим от качествата, а не от приятелството”, увери Цветанов. По отношение на силовото ведомство председателят на ГЕРБ коментира, че предстои ограничаване на харченето на средства в него. Според него на този етап е некоректно да се говори за кадрови промени. Ексшефът на разузнаването и депутат от ДСБ в 40-ото НС ген. Атанас Атанасов обаче изрази мнение, че системата трябва да се изчисти незабавно от сътрудниците на бившата ДС.


Росен Плевнелиев: Мога да помогна на държавата
“Заменям частния бизнес с министерския пост с ясното самочувствие, че мога да помогна на държавата и това е основната ми мотивация”, коментира пред “Дарик” избраният за министър на регионалното развитие в следващия кабинет Росен Плевнелиев. За него от особено значение било изграждането на трите магистрали - „Струма”, „Тракия” и „Марица”. “В качеството си на експерт подхождам с една голяма доза недоверие към първата си седмица и към първия ми работен месец, защото това министерство не е символ на прозрачност”, допълни Плевнелиев.


Румяна Желева: Ще отговарям за диалога с ЕК
Бъдещият външен министър Румяна Желева обяви пред “Дарик”, че ще отговаря пряко за диалога с Еврокомисията. Тя обаче нямало да има отношение с еврофондовете. За този ресор бъдещият премиер предвиждал друга организация на работата, като най-добрите практики до момента щели да бъдат съхранени. “Българските интереси, включително и енергийните, могат да се реализират най-добре в контекста на една общоевропейска политика”, смята Желева.


Тотю Младенов: Не съм искал такъв пост
“Не съм го искал, просто се наложи, но ще продължавам да работя за община Враца.” Това каза във връзка с поста на социален министър в бъдещото правителство, който му бе отреден, кметът на Враца Тотю Младенов. Бойко Борисов го потърсил, за да говорят за издигането му по време на посещението му в Италия преди дни. Младенов се извини на врачани, че няма да може да завърши мандата си. За него приоритет била борбата с безработицата.


Вежди Рашидов: Да не би да вдигаме Айфеловата кула
“Обществото трябва да има очаквания и някой да покрие очакванията, а ГЕРБ е нова партия и е редно да покрие някои неща. Всеки тръгва със страх към една битка, но когато излезе на бойното поле и вземе пушката, ще видим кой ще победи. Да не би да вдигаме Айфеловата кула? Отиваме да се работи”, отсече номинираният за културен министър скулптор Вежди Рашидов. Той е уверен, че трябва да се направи нещо за достойнството на националната култура. Рашидов разкри, че в никакъв случай министерският пост не е бил сред детските му мечти.


Божидар Димитров: Ще укрепвам българската идентичност
“Ще се разделя с мечтата си да съм депутат, още повече че ще имам много по-малко права от обикновен гражданин.” Така Божидар Димитров коментира неочакваната му номинация за министър без портфейл, отговарящ за българите в чужбина. “С тази лустрация нямам право да пътувам в чужбина, а аз много обичам да пътувам в чужбина”, сподели той. Както е известно, Димитров бе отрязан от възможността да оглави културната комисия, след като парламентът реши депутати с агентурно минало да не могат да членуват в комисии. Според него работата му ще се изразява в решаване на проблемите на гражданството, зелените карти, укрепването на българската идентичност и опазването на културно-историческото наследство.
.


Правят хоспис за тежкоболни в Елена
Хоспис за тежкоболни хора ще бъде открит в град Елена. Той е създаден по проект на общината и местната болница, като е финансиран с повече от 160 хиляди евро от програмата ФАР. Социалното заведение е оборудвано с техника за непрекъснато следене състоянието на пациентите и модерна апаратура за терапия и рехабилитация. Капацитетът на хосписа е 16 души.

Разследваната Троянова стана шеф в ИСУЛ
Силвия Ангелова

Разследваната бивша директорка на специализираната онкологична болница в София доц. Петранка Троянова е назначена от вчера за шеф на Диагностично-консултативния блок в университетската болница "Царица Йоанна" (бивша ИСУЛ), стана ясно вчера.

Ще протестираме, ако тя не бъде отстранена. Очакваме да направи маса поразии, дори по-големи от тези, които е допуснала в онкологичната болница, заканиха се лекари от ИСУЛ. Според тях директорът на болницата доц. Бойко Коруков е нарушил няколко закона с назначението на човек, за когото върви предварителна проверка.

Не нарушавам законите, всеки е невинен до доказване на противното. Срещу доц. Троянова има само обвинения, но не и доказателства, няма и съдебно решение. Така с формулировка от римското право отговори на обвиненията на подчинените си доц. Коруков. Тя е отличен специалист по дерматология, има и мениджърски умения, разчитам на управленческия й опит, добави той.

На 16 юли доц. Петранка Троянова спечели конкурса за директор на специализираната онкологична болница, който бе обявен след нейното отстраняване от длъжност през пролетта. Бившият здравен министър Евгений Желев обаче категорично отказа да я назначи.

Тя бе уволнена заради далавери в раковата болница. По думите на прокурора от Софийска градска прокуратура Пламен Панайотов предварителната проверка е приключила и има достатъчно данни за извършено престъпление, което означава, че може да започне досъдебно производство всеки момент.




Умирай само по лекарско предписание
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

"Всички клинични пътеки водят към гробищата." Така звучи древната римска сентенция "Всички пътища водят към Рим", ако бъде отнесена към българската действителност в здравния сектор. Това е отговорът на въпроса може ли човек да оцелее в нашата страна, ако се движи стриктно в рамките на споменатите вече пътеки, които уж били клинични и уж били създадени в интерес на нашето здраве. Поне така ни уверяват от 1998 година, когато те влязоха в действие по силата на злополучната здравна реформа, от която не можем да се отървем и до днес. Освен когато човек не стигне до крайната им дестинация.

За злополучията в родното ни здравеопазване в крайна сметка плаща гражданинът - и когато е здрав с внасянето на своите осигуровки, и когато е болен - с доплащането в болниците, в повечето случаи на ръка, а не на касата на лечебното заведение, както регламентира законът. И в двата случая пациентът се оказва жертва. Вината обаче съвсем не е на лекарите като цяло, а на сбърканата схема в сектора.

България е от малкото страни по света, в които все още се заплаща за лечение по т. нар. клинични пътеки. В държавите с водеща медицина те отдавна са отречени именно поради невъзможността по тях да се осигури максимално добрата за болния терапия, тъй като те фиксират плащания за конкретни дейности, които в процеса на лечение не могат да бъдат предвидени нито по брой, нито по вид. Представете си например недоносено бебе, което трябва да престои около седмица в кувьоз с допълнително обдишване, венозно хранене и специални грижи. Клиничната пътека за раждане не включва тези дейности. Понятно е, че лекарите не могат да изхвърлят детето на улицата, но клиниката трупа дългове от това, че спасява живот. За което впрочем после отнася яки глоби от здравната каса.

В същото време се оказва, че седеммилионна България е с най-много болници в Европа, за които от години е ясно, не може да осигури достатъчно финансиране те да работят безопасно за нашето здраве. Защото те са ни в повече, независимо че парите за здраве са на нивото на санитарния минимум.

По данни на Националния статистически институт у нас има 270 болници, като от тях 139 са многопрофилни, а 131 специализирани. 20% от тях са частни. Броят на леглата им е 43 645. Оказва се, че по този показател на 100 000 души ние сме в пъти повече пред страни като Великобритания, Италия, Норвегия и Холандия дори - страните с най-стабилни и надеждни здравни системи. При това дори частните болници у нас се финансират по договор от Националната здравноосигурителна каса. Което в повечето случаи, откъдето и да се погледне, са хвърлени пари на вятъра. Защото пределно ясно е, че ако те разчитат на пациентите, които си плащат от джоба, отдавна да са хлопнали кепенците. При това сключват договори за леки клинични пътеки, които обаче добре се плащат, от което страда цялата ни болнична система. А когато не успеят да се справят с някой случай и започнат усложнения, просто го хвърлят в някоя от университетските болници, където държавата троши пари да оправя грешките на печалбарите.

Христоматиен пример за това е случаят с починалата от сепсис на 4 април родилка Запряна Коледарова. След един месец безуспешни опити лекарите от частна болница "Св. София" на д-р Мазнейкова я закараха във Военномедицинската академия друг да им оправя грешката. Този път тя се оказа непоправима.

Логично е НЗОК да постави максимално строги изисквания към новите болници, които желаят да сключат договори с нея за финансиране по клинични пътеки. Но и да им оказва контрол и налага глоби така строго, както налага на държавните и общинските. Защото докато не бъде променена схемата на финансиране, така и ще си мрем по лекарско предписание.




В Министерския съвет си купуват тоалети за Борисов
Заковаха пирона за портрета на Станишеw, той още не е сдал резиденцията
Иван ДИМОВ

В понеделник между 10 и 12 ч новият премиер Бойко Борисов ще поеме изпълнителната власт в свои ръце. За това са се договорили екипът му и служители от протокола на Министерския съвет.

По това време Борисов и министрите му би трябвало да са се заклели в парламента. В правителствената Гранитна зала ще ги чака отиващият си кабинет, а старите и новите министри ще изслушат заедно химна на България и Одата на радостта. Вчера техниците на .Дондуков" 1 пускаха двете мелодии пробно от надутите до дупка тон-колони в залата.

Гафове не бива да има, защото събитието ще се предава пряко по държавната телевизия.

След кратката церемония Бойко Борисов ще се запознае с чиновниците от Министерския съвет на чаша вино в градината. Още вчера шефовете на дирекции инструктираха хората си да дойдат „прилично облечени", а служителките бързаха да дадат най-личните си тоалети на химическо чистене. Някои дори тръгнаха по магазините.

Предаването на властта ще завърши със среща на четири очи между Борисов и Станишев, след което старият премиер ще си тръгне от сградата. Не завинаги, защото няколко дни по-късно той и бившите министри ще трябва да минат през дирекция „Човешки ресурси", за да си получат трудовите книжки.

Новите министри винаги ще си спомнят за Станишев, защото портретът му ще бъде поставен в галерията на бившите премиери точно пред залата, където се провеждат

правителствените заседания. Вчера точно до снимката на Симеон Сакскобургготски бе забит пирон, на който ще увисне в рамка и ликът на соц-лидера.

Станишев още не е напуснал резиденцията в „Бояна", където живееше под денонощна охрана от НСО. Очаква се там да се пренесе от Банкя Бойко Борисов. Имало и вариант Генерала да реши да остане в къщата си, както постъпиха Иван Костов и Симеон Сакскобургготски. За разлика от техните домове във „Врана" и „Драгалевци" къщата на Борисов щяла да се охранява доста по-трудно, защото е плътно заобиколена от сгради.

Отиващият си премиер ще запази двама от телохранителите си. Той има право на гардове до една година след оттеглянето си. Борисов пък ще бъде пазен от момчетата, които се грижеха за него досега в качеството му на кмет на Столичната община с повишена степен на застрашеност. Отиващите си министри се разбраха на вчерашното си последно заседание да отпразнуват „уволнението си" в неформална обстановка. Но и вчера се почерпиха - за здравето на здравния министър д-р Евгений Желев, който в сряда навърши 52 г.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница