24 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура



страница1/11
Дата24.07.2016
Размер1.52 Mb.
#2917
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
24 юни 2008 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА

Съдържание:

В. 24 часа 1

В. Монитор 8

В. Сега 17

В. Нощен труд 24

В. Пари 24

В. Пари 26

В. Телеграф 34

В. Земя 38

В. Стандарт 40

В. Българска армия 50

В. Труд 51

В. Труд 59

В. Дневник 60

В. Дума 73

В. Дума 73

В. Дума 73

В. Дума 74

В. Новинар 78

В. Новинар 79

В. Новинар 79

В. Новинар 80

В. Новинар 81




24.06.2008 г., с. 4
Пазят блатата на Белене със 7,5 милиона долара

Завършен е екопроект, кой­то намалява замърсяванията по Дунав и поддържа влагата в защитените зони на остров Белене, съобщиха от плевен­ската РИОСВ. В източната част на острова са изградени специални съоръжения и от­крити канали. При покачване на речното ниво през тях ми­нава вода от Дунав, навлиза в резервата „Персийски бла­та" и го залива. Проектът е финансиран безвъзмездно от Глобалния екофонд чрез Световната банка със 7,5 млн. долара.




24.06.2008 г., с. 4
Проверяват министерства годни ли са за инвалиди
Могат ли хората с увреж­дания без проблем да влизат в сградите на министерства­та. Такава проверка започва комисията за защита от дис­криминация до дни, научи „24 часа".

Експертите по равнопра­вие ще оглеждат на място дали министрите са оборуд­вали сградите си с рампи и други съоръжения, с които да подсигурят достъпа на граждани в инвалидни ко­лички. Оплаквания за липсата на такива са постъпвали нееднократно в комисията на Кемал Еюп. Проверката почва от министерствата на финансите, на правосъдието и на отбраната. Ако се установят не­редности, комисарите изда­ват задължително предписа­ние те да се коригират. Не изпълнят ли заръката, министрите може да отнесат и глоба. Вероятно акцията ще започне до 10 дни. Дотогава комисията ще заседава по сигнал срещу Национална компания „Железопътна инфраструктура" за намере­нието да се вдигне предпазна стена до жп линията в сто­личния кв. Факултета. Спо­ред жалбоподателя стената ще дискриминира ромите в района, ще ограничи свободното им движение и ще осуе­ти контактите им с роднини от другата страна на преле­за. Сигнал срещу кмета на Сливен Йордан Лечков е по­стъпил също в комисията „Еюп". Уредникът на музея в Твърдица Боян Иванов атакува сливенската и твърдишката община, защото си прехвърляли отговорността за музея и го оставяли да се руши. Самият Иванов бил инвалид.


Снимка на една колона - КЕМАЛ ЕЮП


24.06.2008 г., с. 6
Искат от измамник 430 хил.
Да бъдат отнети 430 хи­ляди лева от 49-годишен мъж от Русе с присъда за разпространение на фал­шиви пари, поиска коми­сията "Кушлев" в крайду­навския град.

Росен Русев е осъден по чл. 244 от Наказателния кодекс. Експертите на проф. Стоян Кушлев за­почнали да разследват мъ­жа през декември 2007 г.

Те проверили финансо­вото му положение от 1983 до 2008 г. и установили, че той е изхарчил 2886 мини­мални работни заплати по­вече от приходите, които е регистрирал официално. Запорирани са 6 имота на Росен Русев, 3600 лв. в бан­кова сметка, както и близо 130 хиляди лева, които той спечелил от продажба на нива.


24.06.2008 г., с. 6
Намериха скелет в асансьорна шахта
СВЕТЛАНА СТОИМЕНОВА

Строителни работници откриха скелет в асансьор­на шахта в Радомир, съоб­щиха от ОДП - Перник. Зловещата находка била открита в блок в кв. Гърляница.

Обитателите на жилищ­ната сграда решили да на­правят почистване на коо­перацията, за да я ремонти­рат. Когато работниците влезли в шахтата на асансь­ора обаче, се натъкнали на скелета. Все още не е установено дали костите са на мъж, или жена.

Не се знае и дали смърт­та на човека е била насил­ствена, или става въпрос за нещастен случай. Скеле­тът е изпратен за експерти­за в столицата.

Според жителите на сградата е възможно тру­път да е на работник, който е паднал в шахтата при строежа на блока. Други обаче подозират, че се касае за убийство и тялото на мъртвия е за­хвърлено в сградата след смъртта му.


24.06.2008 г., с. 7
1572 коли ще паркират под ЦУМ, Кръста и Хиподрума след строежа на

3 подземни гаража за 21 млн.
Между 35 и 99 години ще ги ползва инвеститорът в София
КРИСТИНА КРЪСТЕВА

Конкурс за изграждане­то на три подземни пар­кинга пуска Столичната община, реши вчера инже­нерната комисия на СОС по предложение на глав­ния архитект Петър Диков. Процедурата тръгва след сесията на съвета вдругиден.

Победителите в трите конкурса ще получат правото на строеж и ползване за 99 г., пише в доклада на архитект №1. Червеният съветник и бизнесмен Пе­тър Курумбашев обаче изчисли, че вложеното ще се „избие" за 10, най-много 12 г., затова нямало логика на толкова десетилетен. Диков се съгласи да се предвиди „до 35 г.", което е максималният срок за кон­цесия. 10140 804 лв. е начална­та цена, която трябва да предложат кандидатите за паркинга при ЦУМ. Той ще е на 4 нива с разгърната застроена площ 26 863 кв. м, ще поема 671 автомоби­ла и ще е част от бъдещата метростанция 8 от втория лъч Надежда - Хладилни­ка. Инвеститорът ще трябва да изгради и самата спирка. 730 363 евро ще е

годишната му печалба. Очакваните приходи са 73 311 евро на месец. Тарифа­та на час ще определя са­мият стопанин. 1,20 евро е примерната такса, посочена в анализи­те към документацията за втория подземен паркинг -на Кръста в Лозенец. Той ще е на 11-а метростанция от втория диаметър, ще е с 26 793 кв. м РЗП и ще побира 615 коли. Тук ще се над­дава от 8 818 612 лв. И в двете процедури по­бедителят ще оставя в об­щината депозит „каче­ство" от 2 млн. до при­ключване на строежа и 1 млн. за първата година след него - за отстраняване на дефекти. 24 месеца е срокът за довършване на обектите.

Конкурс за подземен паркинг с капацитет 286 автомобила общината пуска и за бул. „Цар Борис III", между жк Хипо друма и ул. „Софийски герой".

Приходите на общината от тримата инвеститори, които ще възлязат на по­вече от 20 милиона, ще вкараме в нова инфра­структура, уточни зам.-кметът на София Минко Герджиков.




24.06.2008 г., с. 8
Докладват на Първанов за енергийната ни сигурност
С удивление научавам, че „ще ставаме дискотека", казва Петър Димитров. Обсъждат още „Южен поток" и „Белене"
Анализ на степента на енергийна сигурност и пре­връщането на страната ни в енергиен център на Балка­ните. Това са част от темите, които ще се обсъждат днес при президента. Доклади на консултативния съвет за на­ционална сигурност ще представят министърът на енергетиката Петър Дими­тров, на екологията Джевдет Чакъров и на външните работи Ивайло Калфин, който е и вицепремиер с ико­номически ресор.

Ще бъде направен анализ на най-големите проекти, малките си ги прави бизнесът,

каза Димитров. При прези­дента освен за "Южен по­ток", АЕЦ "Белене" и "Набуко" ще се говори и за проекта за нова мощност в комплекса "Марица-изток". Интерес за изграждане на нова екологична централа там проявявали от амери­канската AES.

Петър Димитров вчера отрече появила се информа­ция, че ще докладва и зада­ващ се дефицит на ток. С удивление научавам, че ще ставаме дискотека, комен­тира той.

По повод упреците от рус­ка страна, че България без­действа по големите проек­ти, министърът заяви, че няма никакви действия от бъл­гарска страна, които да са до­вели до забавяне на проектите. "Мисля, че и в Русия, както и в България, се правят избори и нека не тър­сим телето под вола",комен­тира Димитров.

"Газпром" няма притесне­ния, че проектът за газопро­вода "Южен поток" се бави, каза и Сергей Коровин, зам.-председател на департамен­та за външноикономическа дейност на компанията, в телемост с журналисти.

Междуправителственото споразумение не е ратифи­цирано не само от българ­ския парламент, но и от руска страна, каза той. Ра­ботни групи на "Булгаргаз холдинг" и на "Газпром" структурират съвместната компания, която ще упра­влява газопровода.

Има ли забавяне на проекта, попита "24 часа", но отговорът бе пропус­нат. Той дойде чак след че­твъртото повтаряне на въ­проса от журналисти и от други медии.

Иначе се разбра, че през 2008-2009 г. ще бъде готово инвестиционното реше­ние, дотогава ще трябва да е завършен технико-икономическият анализ.

Финансирането на проекта и изграждането на тръбата на българска те­ритория ще се подели по­равно между" Булгаргаз" и "Газпром", които ще имат и равни дялове в съвмест­ната компания.

Знае се, че по " Южен по­ток" ще се транзитират 30 млрд. куб. м газ

Той ще тръгва от Новоросийск и по дъното на Черно море ще излиза на българ­ското крайбрежие, все още не е ясно къде точно. От България тръбата ще се раз­клонява през Гърция за Ита­лия и през Сърбия за Авс­трия. Маршрутът зависел от договорите на "Газпром" за доставка на синьо гориво за Европа. Газ по тръбата ще тръгне през 2013-2014 г., ка­за Коровин.


Снимка на три колони - Януари 2008 г. - след подписване на договорите за големите енергийни проекти президентите на България и Русия Георги Първанов и Владимир Путин отдъхват в пиано бар.


24.06.2008 г., с. 9
Зам.- строителният министър Савин Ковачев допусна:

Връщаме пари на ЕС за проекти по ФАР
Единият от тях е за втора тръба на тунела при Дупница
Възможно е да възстано­вяваме средства на ЕС, от­пуснати за някои от десетте проекта по ФАР със спря­но финансиране, тъй като срокът им за разплащане изтича в края на месеца.

Това съобщи зам.строителният министър Савин Ковачев пред БНР. Той е и ръководител на агенция ФАР в министерството.

Ковачев назова един от проектите - строителство­то на втората тунелна тръ­ба на влизане в Дупница при километър 327 на път Е-79 (обход на Дупница). Началото на строителството е на 11 януари 2005 г., а обектът е трябвало да бъде завършен в края на март 2008 г., което означа­ва 21 месеца закъснение. Стойността на около 170 м тунелно строителство е 7,6 млн. евро, оскъпяването е 1 млн. евро. Над 60% от фи­нансирането е осигурено по програма ФАР, а оста­тъкът - от бюджета на фонда.

"Ако проектът не бъде окончателно разплатен на 30 юни, ние ще трябва да възстановим средствата на ЕС", каза Савин Ковачев. Европейските процедури са стриктни, стриктни са и хората, които ги прилагат, допълни той. Проектът за тунела при Дупница се изпълнява от турския консорциум ТИНСА - ЕРКО, супервайзър е британската "Мот Макдоналд". Както бе съобщено в медиите вече, съпругата на заместника на бившия шеф на фонда Веселин Георгиев - Живко Недев, Елена Недева е служител

във фирмата "Трансконсулт БГ", която е дъщерна на българския клон на инженеринговата фирма " Мот Макдоналд"." Транс-консулт БГ" "надзирава" строежа на пътя Твърдица - Елена, където изпълни­тел е фирмата "Биндер", управлявана от брата на Веселин Георгиев.
Снимка на една колона - САВИН КОВАЧЕВ


24.06.2008 г., с. 9
Снимка на три колони - Георги Иванов от Варна е заснел тази уникална табела на затворен участък заради ремонт. На нея обаче пише, че пътят е затворен заради заснежаване


24.06.2008 г., с. 9
За пътищата оглеждали човек извън бранша
Юрист извън строител­ния бранш може да се ока­же най-удачният избор за шеф на агенция "Пътища".Името му обаче или се пази в дъл­бока тайна, или все още се търси най-подхо­дящият.

Имената, които се лансират за оваканте­ния със скандал пост от Веселин Георгиев са на съветника на транс­портния министър Ясен Ишев и на вече бившия шеф на дирекция във фон­да Атанас Димов. Още две имена се върт­ят като варианти за фонда - Галина Василева и Сте­фан Василев. Смята се, че дамата е шефът на отдел по ФАР към строителното министерство. За мъжа със същата фамилия не е известно кой го лансира и откъде идва.

Неофициално се заго­вори, че сегашният шеф на агенция "Пътища" Ми­лош Поцков също е ва­риант, но информирани съобщиха, че до официал­на кандидатура не се е стигнало. Правителството търсело по-млад и дина­мичен човек.

Високопоставен поли­тик заяви, че на дневен ред са промени в закона, за да бъде структурирана пътната агенция, и после ще се тър­си шеф. Прави­телството ще поис­ка от KPMG до­пълните­лен одит на проек­тите по ФАР и ИСПА, които се изпълня­ват от пътния фонд, стана ясно вчера след среща на вицепремиера Метена Плугчиева с министрите Пламен Орешарски, Пе­тър Мутафчиев и Асен Га­гаузов.

Новата проверка ще е в 2 посоки - на транзакции­те и за конфликт на инте­реси по всеки проект. По­следният доклад на KPMG беше обсъден от четири­мата министри. В документа се казва, че там имало 10 с индикации за конфликт на интереси. Въз основа на одита бяха спрени и 10 проекта за 88,4 млн. евро, финанси­рани по ИСПА.

Новата проверка щяла да обхваща дейността на фонда през 2008 г.




24.06.2008 г., с. 9
Строителни фирми правят компания в Русия
Осем наши строителни фирми ще регистрират дружество в Русия. Това стана ясно от съобщение на борсата на една от тях -"Трейс".

Първата цел на обедине­нието "Български строи­тел", в което участва и браншовата камара, ще е да спечели конкурси за зимната олимпиада в Сочи. "Трейс" пък била догово­рила проекти в Западните Балкани, Персийския за­лив и страните от бившия Съветски съюз.




24.06.2008 г., с. 9
Питат Гагаузов за тунела под Петрохан

Областният управител на Ви­дин Кръстьо Спасов поиска информация от министър Асен Гагаузов за хода на проекта за тунел под прохо­да Петрохан. Той ще струва около 200 млн. евро.




24.06.2008 г., с. 9
Райфайзен" спечели престижната награда

"Сделка на годината" на "Банкер" (финансовото изда­ние на "Файнешъл Таймс") за консултациите по придоби­ването на БТК (90%) от AIG за 1,42 млрд. евро. Междувременно се разбра, че банката отпуска инвести­ционен кредит на "Керос България" за завод за кера­мични плочки в Русе.




24.06.2008 г., с. 10
Министър съди за клевета „Салвелинус рея фиш"
Министър Джевдет Чакъров ще съди за клевета шефа на фирма „Салвелинус рея фиш" Ва­лери Баронов, съобщиха вчера от екоминистерството. Процедурата за издаване на разрешително за рибовъдство на тази фирма за яз. „Доспат" не била умишлено бавена от компетентните органи на министерство­то, както обяви пред медиите Ба­ронов. Започването на процедура­та се забавя първоначално, защо­то се изчаква издаването от Из­пълнителната агенция по рибарство и аквакултури на заповед за зониране на яз. „Доспат”, закъдето е подадено искането за издаване на разрешително. Така­ва заповед е издадена през 2006 г. Веднага след това МОСВ започва процедури по чл.61 и чл.65 от За­кона за водите по подадените от фирмата документи. Публикувани­те в „Държавен вестник" обявле­ния не са обжалвани от инвестито­ра, но има подадени възражения срещу издаването на разрешител­но на фирмата от кмета на Доспат

Красимир Долев, от Асоциацията по рибарство и аквакултури и от фирма „Унимекс". По тях тогава има образувани дела и са изчакани решенията на ВАС.

В хода на процедурата от компе­тентните органи на МОСВ са извър­шени проверки, при които е конста­тирано, че посочената фирма не из­вършва необходимото пречиства­не на отпадните води. Още през ноември 2006 г. с писмо на зам.-министър Любка Качакова на „Салве­линус Рея фиш" са дадени предпи­сания да не зауства отпадните води от цеха за преработване на риба в язовира, а в градската канализа­ция, чрез изграждане на инфраструктура. До момента фирмата не е уведомила официално и в срок МОСВ дали е изпълнила предписа­нията, без което не може да бъде издадено разрешително.

Днес министър Джевдет Чакъ­ров разпореди да бъде извършена проверка по предписанията и ако те са изпълнени и всички останали документи отговарят на изисква­нията, ще бъде издадено разреши­телно.


Снимка на две колони – ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ


24.06.2008 г., с. 10
Недоволни производители твърдят:

Кафенета с лицензи да гледат риби – препродават ги!
Ощетените фирми писали до Станишев и Плугчиева
ВАЛЕНТИН ХАДЖИЕВ

„Фирми, които са полу­чили разрешително от Министерството на еко­логията за добив на риба, се опитват да продават лицензите си на тради­ционни производители", съобщи Недялко Колаксъзов, председател на Националната асоциа­ция по рибарство и аквакултури.

Според него цената е от 30 до 50 хил. лева и лицензи получавали фирми, близки до власт­та. Колаксъзов. чакал 3 г. разрешително за риба в язовир „Въча". Планът му е да добива 600 т риба годишно. „Загубил съм

милиони от

пропуснати ползи",

пресмята той. Негова­та фирма и други 9 от Южна България чакат разрешителни от екоми­нистерството, въпреки че са изтекли сроковете за получаването им. Сред тях е „Майрока 91 - Петър Курдов" на бив­шия футболист на „Лев­ски", който чакал 9 месе­ца да излезе обява в „Държавен вестник" за ползване на водите на яз. „Доспат".

Ощетените фирми се­зирали премиера Сергей Станишев и вицепремие­ра Меглена Плугчиева.

Те настояват за спешна намеса на държавата - да се въведе ред в бранша. В противен случай щели да уведомят органите на ЕС, включително и ОЛАФ.

„Тези, които получа­ват „бързи разрешител­ни", нямат нищо общо с рибовъдството. Те чакат европари или препро­дажба на документа, тъй като

за субсидия, е нужно разрешително",

казва Валери Баронов, шеф на „Салвенелиус Рея Фиш" в Доспат. В не­деля той прикани минис­търа на екологията да обяви какъв рушвет ис­ка, за да си свърши рабо­тата.

Виж no-горе отгово­рът на Джевдет Чакъ­ров.

Фермата на „Салвене­лиус Рея Фиш" е от 1979 г., а през 1994 г. е прива­тизирана от Баронов и колектив. По договора й се предоставят правата за рибостопански дейно­сти на яз. „Доспат" в пъ­лен обем. Със Закона за водите от 2001 г. се из­исква заварените права да се преоформят и фер­мата подава документи за това. През 2004 г. по­лучава отказ от тогаваш­ния министър Долорес Арсенова.

Фирмата обжалва

във ВАС и Баронов

печели


„През октомври 2007 г. изтече едномесечният срок, в който трябваше да получа разрешително. Такова няма", твърди бизнесменът. Според не­го в случая се касае за злоупотреба със служеб­но положение, тъй като в същото време през март 2007 г. било издадено разрешително за същата дейност на язовира на фирма „Лейк фиш", ос­нована 2006 г. Според АПИС собственици на тази фирма, който има кафене в Смолян, и Стойчо Георгьовски, ад­вокат в София.

„Разрешителното ни е от миналата година. Имаме бизнес проект, който още не е стартирал", обясни вчера Ата­нас Иванов. Според него двамата с Георгьовски са получили разрешително по напълно редовен на­чин.

„Не желая да коменти­рам нито какво ще пра­вим в язовира, нито кога. Не мога и да знам защо „Салвелинус Рея Фиш" няма разрешително", до­бави Иванов. Той приз­на, че няма опит в отгле­ждане на риба - преди 20 г. имал свинеферма.

Баронов е подал 4 жал­би в прокуратурата за не­изпълнение на съдебно решение от министър Чакъров. „Отговорът оттам е, че все още има процедура, което не е вярно, тъй като отдавна изтече едномесечният срок",

твърди той. „Салвелинус Рея Фиш" е сред най-голе­мите производители на сладководни риби на Бал­каните и една от най-голе­мите в ЕС. Тя прави износ в цяла Европа с лиценз за ек­спорт в ЕС от 2001 г. В ри­бовъдното стопанство ра­ботят 100 души. Досега Ба­ронов бил инвестирал око­ло 10 млн. лв. край яз. „До­спат".
Снимка на четири колони - Фирмата на Баронов (вдясно в дъ­ното) има лиценз за износ на сладко­водна риба в ЕС. Екоминистерството обаче на й дава разрешително.
Снимка на две колони - ВАЛЕРИ БАРОНОВ


24.06.2008 г., с. 12
ЛИЧНИ

АЕЦ „Белене" или 7-и блок на „Козлодуй"
Да насочим усилия към „Южен поток", „Набуко" и „Бургас - Александруполис"
ФИЛИП ЦАНОВ, икономист

ЗНАЕТЕ ли какви са фи­нансовите параметри на строителството на АЕЦ "Белене"? Те варират от 4 до 10 милиарда евро, липса на достатъчен интерес от европейски, руски амери­кански банки и невъзмож­ността България сама да финансира този проект.

Това обуславя необходи­мостта и възможността за изграждане на 7-и блок в АЕЦ "Козлодуй".

От 2003 г., когато прави­телството на Симеон Сакскобургтотски размрази строителството на АЕЦ "Белене", анализатори предложиха да се изградят 2 нови реактора на площад­ката на АЕЦ „Козлодуй". Със следните аргументи:

- Съществуващата вече инфраструктура в действа­щата АЕЦ.

- Достатъчно вода за ох­лаждане на реакторите (по­строен е и трети канал за тяхното охлаждане).

- По-голямата сеизмична активност около Белене (максималната сила на евентуален катаклизъм в района на Козлодуй е за 7-ма степен по Рихтер, докато при проектирането на цен­тралата край Белене е за 8-а степен). Това ще оскъпи строителните работи поне 2 пъти.

- Посоката на ветровете в този район. При авария това намалява риска от трансгранично замърсяване.

- Площадката на АЕЦ "Козлодуй" е лицензирана според международните стандарти.

- Изградени са хранилища за отработено ядрено гори­во, които включват цех за преработка на ядрени отпа­дъци и системи за безопас­ност.

Всичко това тепърва трябва да се прави в Белене.

И най-важното - срокът! Реално най-рано през 2018 г. може да бъде пуснат в експлоатация реактор в "Бе­лене", докато строител­ството на същия тип реактор в "Козлодуй", заедно с изработването на техниче­ската документация и лицензирането ще продължи не повече от 4 г. Тези факто­ри определят най-малко три пъти по-ниска цена. По-ни­ската себестойност на строителството с пъти ще се отрази на себестойността на произведената електрое­нергия. Отложеното въве­ждане на еврото в страната след 2011 г. означава, че ръ­стът на доходите у нас ще нараства значително по-бавно, а социалната защита би трябвало да е основна дейност на българските правителства. , Едва когато бъдат осигу­рени 100% от необходими­те енергийни ресурси и дей­стващите централи създа­дат необходимата принадена стойност, може да се мис­ли за строителство на АЕЦ "Белене", но не по-рано от 2020 г.

Финансовият ресурс, на­трупан от работещите 5-и, 6-и и 7-и реактор ще е доста­тъчен за този финансов ан­гажимент. Не бива да забра­вяме, че в момента значи­телни средства от приходи­те на "Козлодуй" отиват за покриване на кредитите по безопасността на блоковете и за извеждане от експлоа­тация на 1-и, 2-и, 3-и и 4-и реактор. Стартът на такова мащабно строителство в апогея на световна финан­сова криза е рискован, тъй като проектът "Белене" за­сяга развитието на страна­та.

Открива се възможност за реализация в икономиче­ски и политически аспект на проектите "Южен поток", "Набуко", "Бургас-Алек­сандруполис". Те са бързо реализуеми, не толкова скъпи и имат подкрепата на партньорите от ЕС, САЩ и Русия. Нека усилията се на­сочат към осъществяване­то на консенсусните проек­ти. В. "24 часа" писа по тези въпроси още през 2004 г., но отговорните държавни ин­ституции тогава замълчаха.




Каталог: press -> June 2008
press -> Тема: здравеопазване
press -> Обществени и политически нагласи октомври 2014
June 2008 -> 11 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
June 2008 -> 6 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
June 2008 -> 5 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
June 2008 -> Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали съдържание: В. Труд 2 В. Труд 5
June 2008 -> 4 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
June 2008 -> Съдържание: В. Пари 1 В. Пари 2 В. Телеграф 18


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница