247 милиона повече за здравната каса



Дата10.02.2018
Размер334.09 Kb.
#57249



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
15.11.2016
Национални вестници



247 милиона повече за здравната каса


Труд  стр. 10  

Допълнителни 247 млн. лв. са заложени в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за догодина. Той се оценява на 3,45 млрд. лв. Около 114 млн. лв. от предвиденото увеличение са отредени за болниците, 47,6 млн. лв. са за лекарства за домашно лечение, 15,5 млн. лв. -за онкомедикаменти, почти 20 млн. лв.,-за личните лекари и още 24 млн. лв. - за дентална помощ. С други 25 млн. лв. е увеличен и резервът на касата, който по традиция също се харчи за медицинска помощ.



МАХНЕТЕ ПРЪСТОВИТЕ ОТПЕЧАТЪЦИ В БОЛНИЦИТЕ!


ИЗБОРИТЕ МИНАХА. А ЗДРАВНИТЕ НЕВОЛИ СИ ОСТАВАТ

Пламен Енчев

Труд  стр. 10  

Нещата са ясни! Изборите за президент минаха и заминаха, имаме победители и победени, Кабинетът пък хвърли оставка, на път е да предизвика хаос. Предстоят нови избори. И какво от това? Животът продължава, ще кажат някои. Вероятно са прави.

Но много често, за да продължи животът, се минава през болници и поликлиники. Въпросът е - в сегашното кабинетно и парламентарно безвремие, в очакване на връчване и връщане на мандати, на политически въртележки и конституционни пируети дали не може да се внесе малко разум в хаоса на т. нар. здравна реформа. Все още не е късно това да се направи, преди да изпаднем в непредсказуемостта на политическото инженерство.

Здравната реформа тече с приливи и отливи от 10 ноември 1989 г. насам. Все нещо се променя, уж в интерес на хората, парите за този сектор стават все повече при все по-намаляващо население. Резултатът обаче е плачевен.

Ето един пример, споделен от потърпевша майка миналата седмица: "Нормално ли е 9-месечно бебе с фрактура на черепа да прекрачи прага на болницата в 22 ч и да бъде хоспитализирано в 2,30 ч, обикаляйки преди това шест кабинета, в които лекарите го преглеждат за 2 минути и пишат документи 10 минути? Нормално ли е да не получи болкоуспокояващо за цялото това време с непрестанен рев, с мотива, че все още не е хоспитализирано? Нормално ли е да чака още 15 минути за взимане на отпечатък и отново вездесъщо писане на документи? Нормално ли е на финала да му кажат да си купи нурофенче, след скандал да се навият да му дадат бол коуспокояващо и да ти съобщят; че ще чакаш 4 дни за скенер, от който зависи ще има ли операция или не? За един 9-месечен приятел питам, който за щастие се натресе на малкия дявол и вече си е вкъщи."

Уважаема госпожо, явно е възможно, щом ви се е случило. И трябва да ви кажем, че не лекарите са виновни за този батак. Те гледат да си вършат работата професионално и не е случайно, че все още имаме специалисти от класа, които напук на предложенията предпочитат да останат в България и да бъдат полезни за пациентите си. Мазохизъм, ама и хуманизъм!

Повече време хабим да пишем и да принтираме, отколкото да преглеждаме хората. Каза ми го неотдавна една лична лекарка. Видях я как попълва дълги и сложни формуляри, праща ги в здравната каса и в НОИ, прави справки, смята на калкулатора. Превърнала се е в счетоводителка.

"Кой направи общопрактику-ващите лекари еднолични търговци и после обществото и пациентите се оплакват, че видите ли, тези търговци първо си гледат търговския интерес. Ние смятаме всеки ден колко пари са ни останали като направления, ще ми стигнат ли парите до края на месеца, за да мога да изпратя този пациент, за да уточня неговата диагноза или няма да ми стигнат", заяви преди време пред една телевизия акушергинекологът д-р Димитър Пенков. Прав е човекът, ама кой да го чуе. Сега на него и всички останали натресоха и пръстовите отпечатъци. Поредното безумие в хаоса на здравната"реформа" на сегашния министър (в оставка) Москов.

Ето още едно свидетелство. Предстои прием в болница за операции на няколко пациенти. Откъм рецепцията на здравното заведение се чува любезно подканяне:"Хайде, криминално проявените да идват да им вземем пръстови отпечатъци." "Престъпниците" чинно си изчакват реда. Едно устройство четец струва около 300 лв. - за цялата страна са 20 000 броя, общата им цена е към 6 милиона лева. Парите бяха похарчени в поредното безсмислено мероприятие и отидоха в една фирма.

Предстоящите предсрочни избори ще струват поне 30 милиона лева. Държавните финанси са в цветущо състояние - поне така ни уверяват напускащите кораба. Ако има поне малко останал разум, сега е времето да се отменят пръстовите отпечатъци в болниците. Какво тук значат някакви си потънали 6 милиона? Няма и километър магистрала...



Лекари искат още задължителни ваксини


Труд  стр. 2  

Личните лекари и здравните експерти настояват за включване на повече ваксини в задължителния имунизационен календар и за по-строги санкции срещу неизпълнението му. Освен това предлагат при постъпване в училище и университет също да се изисква наличието на задължителните имунизации, каквото условие в момента има за яслите и детските градини.

Според експертите трябва да се обмисли разширяване на имунизационния календар с ваксини срещу менингит тип Б и варицела, както и въвеждане на други национални програми за профилактика на ваксинопредотвратими заболявания - ротавирусни инфекции, сезонен грип - за рисковите групи и хепатит. Официално становище с исканите промени бе представено на експертна среща и то вече е изпратено до Министерството на здравеопазването и здравната комисия в парламента.

"И в момента има санкции за пропуснати ваксинации, без да има противопоказания за това, включително и парични, но те трябва да бъдат реално привеждани в действие, защото сега масово не се прави", заяви пред "Труд" доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.

Медиците предлагат, за да няма забавяне, търговете за ваксини да се провеждат поне една календарна година по-рано от изисквания момент за доставка.

Медицинските сестри намаляват критично


Труд  стр. 2  

Вместо 1 към 2 съотношението лекар - сестра у нас в момента е 1 към 0,9. Това е критичен недостиг и ние повече от 10 години обясняваме какво се случва, защо напускат колегите, но за съжаление не ни се обръща достатъчно внимание". Това каза председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) Милка Василева.

Според нея много неща трябва да се случат, за да стане професията на сестрата и акушерката привлекателна за младите да се обучават и после да остават да работят в България.

"Положението ще става все по-зле, защото много от сестрите са в пенсионна възраст. Освен това все повече напускат заради лошите условия на труд и ниското заплащане", заяви Василева пред "Труд".



Бум на варицела в Търновско


Труд  стр. 6  

Повишена заболеваемост от варицела за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция във Велико Търново.

Само за периода от 7 до 13 ноември новите случаи на заболяването са 48, по-голямата част в Павликени.

За сравнение в началото на месеца регистрираните болни са 25 души. През последните дни увеличение на заболелите от варицела бе отчетено и в Плевенско, Варненско и Казанлък.



400 българи на профилактика за рак


Труд  стр. 7  

Близо 400 българи да преминат през профилактичен преглед за рак на простатата и белия дроб. Това е амбицията на най-добрите професионалисти от Специализираната болница за активно лечение по онкология в София, част от кампанията на Райфайзенбанк "Избери да помогнеш!". Според националната статистика именно ракът на белия дроб и на простатата са сред най-честите при силния пол, а ефикасното им лечение зависи от ранното диагностициране. В хода на кампанията ще бъде подменен морално и физически остарял бронхоскоп с нов диагностичен видеобронхоскоп. "Избери, за да помогнеш" събира средства чрез SMS с текст DMS SPASIMEN на кратък номер 17 777 за всички мобилни оператори.





Лекари искат ваксини за менингит и варицела


Предлагат повече задължителни имунизации и засилен контрол за поставянето им

Стандарт  стр. 9  

Лични лекари, педиатри и експерти предлагат редица промени за подобряване на държавната програма за задължителна ваксинопрофилактика. Сред тях са включването на повече ваксини в задължителния календар, по-добра организация на търговете за ваксини, за да няма липси, както през последните години и въвеждането на по-строг контрол върху изпълнението на задължителните имунизации.

Според експертите трябва да се омбисли разширяване на имунизационния календар с ваксини срещу менингит тип Б и варицела. Те настояват да се помисли и за въвеждане на други национални програми за профилактика на ваксинопредотвратими заболявания - ротавирусни инфекции, сезонен грип - за рисковите групи, хепатит.

Според експертите трябва да се премине от "кампанийност" към "постоянно информиране" за ползите от имунизацията, безопасността на ваксините, както и нежеланите последици от отказа да бъдат приложени. Специалистите са на мнение, че държавните институции трябва да въведат по-сериозен контрол и санкции върху тези, които отказват прилагането на ваксини от задължителния имунизационен календар, при липса на противопоказания, и по този начин излагат на повишен риска останалата част от населението. Сега има предвидени в закона глоби за родители, но те не се налагат.

Лекарите предлагат за постъпване в училище също да се изисква наличието на задължителните имунизации, каквото условие в момента има за яслите и детските градини.

Експертите предлагат още да се улесни и опрости начинът на заявяване и доставка на ваксините от и до медицинските специалисти. За да се избегнат евентуални бъдещи проблеми с осигуряване на достатъчен брой ваксини, в условията на непрекъснато променяща се среда по отношение на производството и доставките на ваксини в световен мащаб, са необходими промени в начина на планиране и провеждане на търговете за доставка на ваксини. Добре е те да бъдат реализирани поне една календарна година по-рано от изисквания момент за доставка, препоръчват експертите. Те предлагат също регистриране на трайно пребиваващите извън страната деца, които по обективни причини не могат да бъдат обхванати. В противен случай те генерират немалък дял неимунизирани, което води до отчитане на намален ваксинационен обхват.

"Последните няколко години нееднократно бяха променяни кодовете на имунизациите. Вследствие на което, в момента, софтуерите не се справят с извеждането на имунния статус на децата претърпели тези метаморфози на кодировки на имунизациите. Извлеченията за имунизационния статус на децата се правят на ръка, което е изключително трудоемко. В резултат на това служителите на РЗИ не могат да проследяват коректно имунния статус на децата, което води до неточности в статистиката за процента на имунизираните. С цел подобряване на отчетността, оптимизиране на статистическите данни и коректното електронно извлечение на имунен статус, е необходимо да не се променят досега съществуващите кодове на имунизациите, а новите ваксини да се включат с нови различни от досегашните кодове", посочват личните лекари. Те също така искат да се повиши в пъти възнаграждението, което изпълнителите на медицинска помощ получават за ваксинациите.

Без нова рамка няма да има и по-високи заплати


Стандарт  стр. 4  

Ако държавата започне 2017 година с неприет бюджет, това би създало сериозно социално напрежение. Така например от 1 януари ще възникне проблем със заложеното увеличение на минималната работна заплата от 420 лв. на 460 лв. в цялата бюджетна сфера. По принцип увеличението се прави с постановление на Министерски съвет.

Ще има проблем и с обещаното 10-процентово увеличение на учителските заплати и за останалите разходи в образованието, които с Бюджет 2017 бяха увеличени с общо 230 млн. лв.

Няма да има пари и за новите, по-високи социални помощи за децата с увреждания, които варират от 350 лв. до 930 лв. на месец според степента на увреждане.

Проблемът при пенсиите пък няма да се усети, защото планираното увеличение средно с 2.4% е заложено за средата на годината. Вдигането на минималната пенсия на 161.38 лв. от 1 януари обаче ще бъде засегнато от евентуално оттегляне на законопроекта за бюджета на Държавното обществено осигуряване.

Здравеопазването също няма да получи заложеното увеличение на средствата с 270 млн. лв. Това важи и за сектор "отбрана", който догодина разчита на 825 млн. лв. допълнително, с които ще се осигури покупката на нов тип боен самолет и нов патрулен кораб.

Планираният 1 млрд. лв. за санирането на частни жилища също ще бъде под въпрос без приет проектобюджет.



Личните лекари искат още санкции за отказ от имунизация


Ана Атанасова

Сега  стр. 5  

По-сериозни санкции за хората, които отказват задължителна имунизация, искат от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Като пример личните лекари посочват, че е необходимо въвеждане на изисквания при постъпване в учебно заведение да са извършени всички задължителни ваксини.

В момента Законът за здравето предвижда глоба от 50 до 100 лв. за отказ от задължителна ваксина. Децата, които постъпват на ясла и градина, също трябва да са имунизирани, без ваксини не може да се получават и детски. За постъпване в училище обаче имунизацията не е задължителна.

Според личните лекари трябва да се разшири задължителният имунизационен календар у нас и да включва и ваксини срещу менингит тип Б и варицела. Към препоръчителните трябва да се прибавят и нови, например против грип, ротавируси и хепатит А, като те се плащат поне частично от държавата.

"За да се избегнат евентуални бъдещи проблеми с осигуряване на достатъчен брой ваксини, в условията на непрекъснато променяща се среда по отношение на производството и доставките на ваксини в световен мащаб, са необходими промени в начина на планиране и провеждане на търговете за доставка на ваксини. Добре е те да бъдат реализирани поне една календарна година по-рано от изисквания момент за доставка", смятат от сдружението на общопрактикуващите лекари.



Набедиха спешен лекар за пиян, изгониха го


Силвия Николова

Монитор  стр. 6  

Обитатели на квартал "факултета" в София набедиха лекар от Центъра за спешна помощ за пиян, заснеха го с телефон как залита и качиха клипа в интернет. Инцидентът според "оператора" станал късно вечерта в неделя. Докторът бил извикан за пациент, но пристигнал във видимо нетрезво състояние. Близките на пациента въобще не го допускат до болния, отпращат го и се обаждате Центъра за спешна помощ за друг доктор. Спешният медик обаче обяснява, че е трезв и залитането е от проблем с краката, дори им обещава да даде проба с дрегер.

Въпросният лекар въобще не пие и е един от най-добрите в центъра. През месец август му беше открито тежко неврологично заболяване, заради което пие силни лекарства, от които се получава поклащане в походката, обясни пред "Монитор" директорът на центъра д-р Георги Гелев.

Действително той не пие. Представи епикризите си и лекарствата, които приема. Залитането е напълно закономерно при тези силни медикаменти, обясни Катя Сунгарска от ЦСМП. Когато се прибрал от "факултета", бил в тежко състояние и се наложило колегите да му окажат медицинска помощ.

Веднага вместо него при пациента бил изпратен друг екип. Въпросният болен бил с високо кръвно. Той е чест пациент на Спешна помощ, тъй като е диабетик, хипертоник и също страда от неврологично заболяване. Медиците веднага му предложили да го закарат в болница, но болният от "факултета" отказал категорично да бъде хоспитализиран. Съпругата му пък отказала да говори повторно с представители на спешния център. Според лекари тя не искала да обостря отношенията си с тях, тъй като често й се налагало да вика линейка зарази мъжа си.

Междувременно залитащият доктор е подал оставка от ЦСМП, като обяснил на колегите си, че не иска заради проявите на болестта му да бъде уронван престижът на центъра.



Джипита искат тежки глоби за отказ от ваксини


Силвия Николова

Монитор  стр. 6  

Джипита искат тежки санкции за отказ от задължителната имунизация.

Редно е да се стегне контролът и Законът за здравето да се изпълнява, като се глобяват хората, които не водят децата си за ваксиниране. Това каза пред "Монитор" доц. Любомир Киров - председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари.

Той припомни, че според нормативния документ и сега има разписани санкции, но няма глобени за отказ. 20 лева е предвидената глоба за пропусната задължителна имунизация, 50 лева е при повторно неявяване. Към момента обаче в Националната здравноосигурителна каса няма информация да има глобени.

Недопустимо е в XXI век да бъде излагано на риск цялото обществото, защото тежките заболявания проникват в него точно там, където има пробив в имунизациите, поясни доц. Киров. При интензивното и свободно движение на хора в последните години не е изключено дори да пламне огнище на полиомиелит, допълни той и подчерта, че родителите имат право да взимат решения за децата си, но не и те да са срещу тяхното здраве. В подкрепа на думите си той посочи решение на Хърватския съд от преди година, който издаде осъдителна присъда на семейство, отказало да направи имунизация на децата си. В САЩ имунизациите не са задължителни, но без ваксини срещу основните заболявания децата не могат да бъдат записани в училище, нито младежите в университетите.

200 000 диабетици без лечение, не знаят за болестта си


Силвия Ангелова

Монитор  стр. 6  

200 000 българи са с диабет, но не се лекуват, защото не знаят, че са болни. Въпреки някои характерни симптоми като жажда, наднормено тегло или затлъстяване, те не си правят профилактични прегледи и така диагнозата им става ясна, когато заболяването напредне. Това стана ясно по време на конференция по проблемите на диабета, която се проведе в София.

460 000 са хората със захарен диабет у нас. Водещият рисков фактор за заболяването е фамилната обремененост, следвани от затлъстяването и наднорменото тегло. В от случаите заболяването е в резултат на липса на физическа активност, както и от нездравословно хранене.

1100 тест лентички за мерене на кръвната захар по пет пъти дневно да се предоставят годишно и на хората след навършване на 18 години. Такава възможност обсъждат пациентски организации и ендокринолози с Националната здравноосигурителна каса, съобщи началник на клиника по диабетология в болницата по ендокринология доц. Цветалина Танкова. Сега пълнолетните диабетици имат право само на 300 броя, които им стигат едва за два месеца, припомни тя.





Битата лекарка от Пазарджик губи слуха си


Телеграф  стр. 7  

Битата лекарка д-р Гергана Анчева от спешното отделение на областната болница в Пазарджик губи слуха си. Тя е преместена в болница ИСУЛ "Царица Йоана" в София за лечение. Причината за преместването на лекарката е усложнение, което се е получило в следствие на побоя, при което е започнало прогресивно намаляване на слуха, вече до 40%.

"Докато тя беше хоспитализирана в болницата в Пазарджик, в динамика се проследяваше и слухът й, тъй като при удара тя беше получи травматичен неврит на слуховия нерв. В резултата на което има намаление на слуха около 40% на лявото ухо. Беше й направен и скенер в нашата болница, както и ядрено-магнитен резонанс в Пловдив. След като тези изследвания не ни дадоха информация защо продължава да прогресира намаляването на слуха, се наложи консултация с националния консултант по УНГ, който е в ИСУЛ - София. По негова препоръка тя беше хоспитализирана в болницата в столицата, където е на лечение", уточни д-р Дора Шопова, зам.-директор на пазарджишката болница.

Глоба, ако детето няма ваксина


Телеграф  стр. 7  

Глоба за родителите, които отказват да ваксинират децата си. Това поискаха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Според специалистите е необходим по-строг контрол и санкции за тези, които отказват имунизации от задължителния календар. Те настояха още търговете за ваксини да се правят поне година по-рано, преди да бъде необходима доставката им. Така ще се избегне недостигът на серумите, което е налице през последните години. Наложително е и да има коректно регистриране на трайно пребиваващите извън страната деца, които по обективни причини не могат да бъдат имунизирани. В противен случай те генерират немалък дял неимунизирани, което води до отчитане на намален ваксинационен обхват.



Увеличават броя на тест-лентите за диабетици


Телеграф  стр. 6  

НЗОК може да увеличи тест-лентите, чрез които се контролира кръвната захар на всички болни от диабет през 2017 г. Това каза проф. Цветалина Танкова от Университетската специализирана болница за активно лечение по ендокринология "Акад. Иван Пенчев" по време на отбелязването на Световния ден за борба с диабета вчера. В момента НЗОК осигурява 1100 тест-ленти годишно за децата до 18-годишна възраст и 300 тест-ленти за възрастните, страдащи от захарна болест, което е крайно недостатъчно. От НЗОК потвърдиха, че се водят такива консултации с цел всички пациенти да имат право на 1100 тестленти годишно. Живеещите с диабет българи са 460 хиляди души.



12 министри стават депутати


Телеграф  стр. 2  

12 от министрите в кабинета "Борисов 2" могат да се върнат като депутати в парламента, след като правителството хвърли оставка. Така те изхвърлят от депутатските банки влезлите на тяхно място следващи кандидати от листите. Сериозни промени се очаква да претърпи групата на ГЕРБ. Ако премиерът Бойко Борисов се върне като законотворец, с този пост ще се раздели влязлата на негово място Анна Александрова.

Като депутати от ГЕРБ ще може да се върнат още вицепремиерът Румяна Бъчварова, както и министрите Лиляна Павлова, Ивелина Василева, Десислава Танева, Красен Кралев и Вежди Рашидов. По-интересно ще е разпределението в групата на Реформаторския блок. в чиито листи фигурираха представители на различни партии в коалицията. Здравният министър Петър Москов влезе като депутат на ДСБ, но след като костовистите излязоха в опозиция, той остана в ръководството на Реформаторския блок. Сега при връщането му с поста си се прощава Антони Тренчев от квотата на ДБГ. Партията на Метена Кунева остава с още един депутат по-малко - Настимир Ананиев, който топли мястото на лидера на СДС Божидар Лукарски, докато е икономически министър. Борис Станимиров от ДСБ пък се разделя с депутатския си пост заради самата Кунева. Лидерът на БЗНС Николай Ненчев от военно министерство се връща в парламента, изхвърляйки Николай Хаджийски от СДС. Равносметката показва, че ДБГ остават с депутат по-малко, а БЗНС - с един повече.

Донев обижда на укриване на данъци


Телеграф  стр. 5  

Висш пилотаж в наглостта демонстрира сайтът "Клуб 3" на лекарствения олигарх Огнян Донев. В опита си да нападнат и унизят новия президент на САЩ от електронната медия публикуваха коментар, в който като особен грях на Тръмп посочват скандалите с неплатените от него данъци. В същото време собственикът на сайта Огнян Донев е подсъдим за укриване на данъци в особено големи размери у нас, като на последното съдебно заседание по делото основният спор беше коя от двете счетоводни експертизи да бъде взета под внимание. А гигантската разлика между двете беше дали Донев е укрил само 30 млн. или 60 млн. лева данъци.



Баят ни срещу грип във Фейсбук


Пробутват ни моторджийски маски уж срещу зарази с черепи и пури

Ивона Владимирова

Телеграф  стр. 7  

Природни лечителки предлагат да ни баят срещу грип във Фейсбук. Проверка на "Телеграф" показа, че наближаващата епидемия е отприщила нова ниша на пазара в интернет. Находчиви търговци използват сезона на заразите, за да пробутват какви ли не неща под претекст, че са целебни и могат да предпазят от разболяване. В една от обявите например жена от София, представяща се за Надя, пише "Занимавам се с алтернативно лечение, енергийни центрове, баене и др. На последния си курс усвоих лечебното баене против грип. Цената на услугата е 30 лв. за 15 минути. Моля да ми пишат само хора, които вярват и са посветени в силите на природната и минерална медицина".



Чесън

"Телеграф" се свърза с въпросната лечителка, а тя ни препрати към профил във Фейсбук. Когато се открихме в социалната мрежа, тя обясни, че предлага три варианта на услугата. В първите два случая трябва предварително да преведем сумата чрез пейпал, тъй като баенето ставало онлайн. Ние избираме дали посредством чат или видеовръзка. Съществува и опция на живо, но тогава цената е 50 лв. за 15 минути. На въпрос какво се прави на сеанса Надя обясни, че се изричали тайни думи. Използвало се също чесън, вода и свещ.

Освен баячките обаче от наближаващата грипна вълна се възползват и еротичните масажистки. В интернет набира сила обяви от голи мадами, които предлагат лечебни масажи. Цените варират от 20 до 80 лв., като един от критериите е дали клиентът иска "щастлив финал с освобождаване".

Целебно

Изобретателни прекупвачи си поръчват спортни маски от чужбина, които у нас предлагат като модерни маски срещу грип, показа още проверката на "Телеграф". Тяхното предназначение е да се слагат под каските за мотор или под очилата за ски и сноуборд. Родните търговци обаче ги рекламират като щит от заразите. Те са изрисувани по атрактивен начин като скелети, усмихнато лице, мъж с пура в уста, изплезена жена или муцунка на животни. Има и по-елегантни украсена в различни принтове, за да подхождат на всеки тип облекло. Цените започват от 7-8 лв. и достигат до около 30 лв. Наред с модата в грипа се намират и десетки други обяви на хора, които продават целебни камъни, растения, отвари, възглавници и още куп неща, които ще ни предпазят или излекуват от заразите.



Да баеш онлайн


Телеграф  стр. 12  

Гадателки и баячки лекуват от грип във Фейсбук . За да се излекуваш от грип, вече въобще не е нужно да си купуваш най-новото поколение лекарства. Стига ти да намериш баячка, която да ти побае онлайн и срещу 30 лева да разкара заболяването ти. До неотдавна мащабите на гадателките онлайн се разпростираха до това да баят за успех на кандидатстудентски изпити. Всяка уважаваща себе си баячка търсеше личен контакт с кандидата за лечение, за да го зомбира с най-хипнотизиращия поглед и най-зловещите предсказания. Очевидно обаче дори и в черната магия традициите вече не са това, което бяха. Фейсбук промени схемата и там вече успешно се продават баяне против уроки, чесън против демони и десетки мантри против несподелена любов или настинка. Проблемът е, че онези, които ни зомбират, явно са налучкали слабото ни място - българинът става все по-лековерен и обявите за измислени лечения в мрежата спомагат за това.

Дали ще те цепят от грип или рак - това се отразява само на крайната йена, която ще ти поискат. Ефектът от лечението винаги ще бъде един и същ.



2000 деца с диабет у нас, най-малкото е на 9 месеца


Йоана Русева

24 часа  стр. 8  

460 000 души страдат от диабет у нас, от тях 2000 са деца. Още поне 200 000 болни не са регистрирани. С всяка година възрастовата граница драстично пада. Най-малкото дете, диагностицирано с диабет е 9-месечно бебе, съобщи за "24 часа" Елисавета Котова, председател на Национална асоциация на децата и младите хора с диабет.

Според нея най-належащо за пациентите е отпускането на повече тест ленти за измерване на кръвната захар. До 18 г. заболелите имат право на 1100 ленти годишно, а след пълнолетие броят им пада на 300.

Над 1000 души преминаха през 4 мобилни пункта за безплатни измервания на кръвната захар в Добрич. За втора година в града се организира кампания по повод 14 ноември - Световен ден за борба с диабета.




Siemens купува американската Mentor Graphics за 4.5 млрд. долара


Германската група се стреми да се превърне във водеща индустриална компания

Йоан Запрянов

Капитал Daily  стр. 18  

Германският индустриален конгломерат Siemens ще добави към портфолиото си американската група за индустриален софтуер Mentor Graphics, съобщава Financial Times. Сделката е на стойност 4.5 млрд. долара, като това ще е поредно разширение в бизнеса на Siemens, който в момента разполага с дивизии от електроенергия до газ и финансови услуги. Преди дни от Siemens обявиха, че смятат да пуснат на борсата най-печелившото си звено - здравното. Въпреки това от компанията обясниха, че го правят, за да наберат достатъчно капитал за бъдещи инвестиции, но смятат да запазят контрола си върху него.



Разширението

Mentor Graphics е базирана в щата Орегон и Siemens ще плати с 21% по-висока цена за акциите й от пазарната. Американската компания е основно специализирана в разработването на софтуер за автоматизация. От Siemens коментираха, че придобиването е свързано с плана "Визия 2020" на германската компания, който предвижда да бъдат разширени производствените възможности на групата. Придобиването вече е одобрено от борда на директорите на Mentor Graphics и ще бъде осъществено с подкрепата на един от най-големите акционери в американската фирма, Elliot Management.



Новата индустриална епоха

Президентът и главен изпълнителен директор на Siemens Джо Кайзер заяви, че придобиването е част от плана "Визия 2020". И според него компанията трябва да бъде водеща в новата индустриална епоха. "Mentor Graphics се връзва перфектно към нашето портфолио и целите, които сме си поставили: да бъдем дигитални лидери и да задаваме темпото в индустрията", коментира той. Джо Кайзер вече е подготвил плана си за радикална промяна на Siemens. Главната цел е да бъдат увеличени печалбите и поради това компанията се разделя с някои от звената си. Софтуерният бизнес е важен за Siemens и тя насочва голяма част от инвестициите си към него. По-рано през годината Siemens купи и софтуерната компания CD-adapco 1 млрд. долара.

През миналата седмица акциите на Siemens достигнаха 16-годишен връх, след като компанията обяви отделянето на бизнеса си в сферата на здравеопазването. Ръстът на акциите е впечатляващ предвид предупрежденията от страна на Siemens за по-слабо нарастване на приходите през следващата година и несигурността на компанията заради Brexit и предстоящата смяна на властта в САЩ.



Семейните лекари искат търговете за ваксини да са година по-рано


Аида Ованес

Дума  стр. 5  

За да се избегнат евентуални бъдещи проблеми с осигуряване на достатъчен брой ваксини, необходими са промени в начина на планиране и провеждане на търговете и те да се провеждат поне една календарна година по-рано от изисквания момент за доставка. Това предлага Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в свое консенсусно становище. Документът е изпратен до здравния министър и заместниците му, главния държавен здравен инспектор и председателя на парламентарната комисия по здравеопазване.

Личните лекари са категорични, че приоритет трябва да бъде всекидневното информиране на хората за ползите от доброто ваксинално покритие, а не спорове с антиваксинални движения. Те смятат, че е необходима целенасочена държавна политика с ясни послания и финансиране.

Обмисляне на разширяване на имунизационния календар, като се включат антигени за ваксини срещу менингит тип Б, варицела и др., е друго предложение на лекарите. Те предлагат и мерки за повишаване на ваксинационния обхват по задължителния имунизационен календар. Например въвеждане от държавните институции на по-сериозен контрол и санкции за тези, които отказват прилагането на ваксини от задължителния имунизационен календар при липса на противопоказания; въвеждане на изисквания при постъпване в учебно заведение да са извършени задължителните ваксини, да се увеличи финансирането, което получават медицинските специалисти за извършване на ваксинопрофилактика, и да се улесни и опрости начинът на заявяване и доставка на ваксините от и до медицинските специалисти. Личните лекари предлагат да има поне частично реимбурсиране на препоръчителните ваксини.



460 хил. българи са с диабет


Дума  стр. 5  

Над 460 хил. души в България живеят с диабет, а около 200 хил. са засегнати, но не знаят и не се лекуват. Това съобщиха специалисти в Световния ден за борба с диабета - 14 ноември. Много болници в страната предлагат този месец безплатни изследвания на кръвната захар. Кампаниите за отбелязване на 14 ноември започнаха от началото на месеца. Атлетката Ивет Лалова посети 119 СОУ В София като лице на кампанията "Открито за диабета".

Представена бе премиерата на документалния филм "За всяка единица живот", в който главни герои са деца и млади хора с диабет, както и алпинистът Боян Петров, проведе се и конференция на тема "Диабетът през моите очи".



Лекарите искат търговете за ваксини да са поне година преди доставката им


Земя  стр. 4  

Търговете за доставка на ваксини да бъдат реализирани поне една календарна година по-рано от изисквания момент за доставка. Според тях това ще осигури устойчивост на процеса и по-голяма сигурност за компаниите производители, стана ясно по време на браншова конференция. Позицията на съсловието бе съобщена от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. По време на форума е взето и решение да се засили всекидневното информиране на хората за целите и ползите от доброто ваксинално покритие за сметка на споровете с антиваксинални движения. Сред решенията е и разширяване на имунизационния календар на страната, като се включат например антигени за ваксини срещу менингит тип Б, варицела, като израз на положителна оценка за значението на по-пълната ваксинопрофилактика. На събитието е обсъдено и въвеждане от държавните институции на по-сериозен контрол и санкции върху тези, които отказват прилагането на ваксини от задължителния имунизационен календар, при липса на противопоказания, и по този начин излагат на повишен риск останалата част от населението. Медиците предлагат да се изисква при постъпване в учебно заведение документ, че са извършени изискуемите до дадения момент задължителни ваксини. Наред с това предлагат да се увеличи финансирането, което получават медицинските специалисти за извършване на ваксинопрофилактика. Наред с това е предложено да има начин за отделно, коректно регистриране на трайно пребиваващите извън страната деца, които по обективни причини не могат да бъдат обхванати. В противен случай те генерират немалък дял неимунизирани, което води до отчитане на намален ваксинационен обхват. Също така да има уеднаквяване на отчетната информация по ваксинопрофилактиката, която се изисква от медицинските специалисти. Информацията да се подава към една институция и всички останали да я ползват оттам, призовават специалистите. Те признават, че през последните няколко години нееднократно са променяни кодовете на имунизациите. Това е причината софтуерите да не се справят с извеждането на имунния статус на децата, претърпели тези метаморфози на кодировки на имунизациите. Извлеченията за имунизационния статус на децата се правят "на ръка", което е изключително трудоемко.



Повишена


Земя  стр. 4  

заболеваемост от варицела за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция във Велико Търново, става ясно от справка, публикувана на сайта им. 48 са новите случаи на заболяването за седмицата от 7 до 13 ноември. От тях 38 са в Павликени. По четирима души са заболелите във Велико Търново и Горна Оряховица. В началото на месеца болните от варицела са били 25, а в края на октомври - 32-ма, е видно от документа на Здравната инспекция. 38 са болните от остри респираторни заболявания за седмица. Има тенденция за увеличаване на заболеваемостта. В началото на месеца болните са били едва 7. През изминалата седмица са регистрирани и 8 случая на гастроентероколит, съобщиха още от Регионалната здравна инспекция в старата столица. От остри респираторни заболявания са били болни 38 души.


14.11.2016
Национални телевизии


Световен ден за борба с диабета


bTV  Новини в 19.00 часа

Световен ден за борба с диабета. Почти половин милион българи живеят с това заболяване. 200 хил. от тях не знаят, че са болни и не се лекуват. Възможно ли е заболяването да се мотивира. Кураж от алпиниста Боян Петров.

Алпинистът Боян Петров не подчинява живота си на инсулина. Напротив, нуждата от него го мотивира да доказва себе си. За няколко години Боян вече е изкачил 8 от най-високите върхове в света. Сред тях са най-труднодостъпните К2 и Нанга Парбат.

Боян Петров: Болестта просто е едно от многото усложнения в живота, които имаме, така че това ни прави още по-отговорни. Аз лично откакто съм диабетик, всъщност ходя много повече на контролни прегледи. Т.е. един вид болен си, обаче полагаш усилия и накрая излизаш достатъчно свят, така че да превземаш световните върхове.

Днес Боян се среща с малкия Мариян, на когото преди 2 месеца са открили диабет.



Боян Петров: Ти как си днеска?

Мариян: Добре.

Боян Петров: Колко са ти стойностите, помниш ли?

Мариян: Ами 5.6.

Боян Петров: Е, супер.

Боян го мотивира да следва мечтите си.



Мариян: Аз много харесвам Боян, защото е много смел и искам да изкачвам планини като него.

Мариян е едно от 120-те деца от Националната асоциация на децата и младите хора с диабет, които се срещнаха с алпиниста. Заедно те образуваха син кръг – символа на борбата със заболяването.



Лекар от спешна помощ в неадекватно състояние


bTV  Новини в 19.00, 23.30 часа

В рубриката ни „Аз, репортерът” ви показахме лекар от спешна помощ в неадекватно състояние. На кадрите ясно се вижда как медикът от спешната помощ трудно се държи на крака.

Така завършва прегледът на д-р Марио Павлов, който се отзовава на адрес в кв. Факултета снощи. Той е изгонен от жената, подала сигнала.

Гражданин: Даже не искаше да излезе. Трябваше насила да го изгоним човека. То се гледа в камерата какво е състоянието. Бяхме 4-5 семейства отвън, когато видяхме реакцията на господина. И ние казахме, снимайте да видят, защото ни лекуват пияни медици.

Тодор Павлов: Гледам го пиян, налита. Викам: Ало, докторе, ти дойде да лекуваш жената или дойде да пиеш. Ако искаш ела да пием по едно пиене, викам, двамата.

Пристига полиция и втори екип на спешна помощ.



Гражданин: Ние трябваше да му дадем дрегер, да покажем обаче много бързо избяга.

Вместо проба с дрегер на д-р Павлов е направена електрокардиограма.



Репортер: Защо не е направена процедурата с проба от дрегер?

Д-р Красимир Манчев, завеждащ смяна в спешна помощ: Защото не е пил.

Репортер: Откъде сте сигурен?

Д-р Красимир Манчев: Кога ще пие и къде.

Репортер: На много места може да се пие.

Д-р Красимир Манчев: Не може да пие, той не е сам. Проба с дрегер не е направена, защото е преценено, че не е необходимо да се прави.

Според спешна помощ лекарят имал невралгично заболяване. Отговорни за неадекватното му състояние били лекарства.



Д-р Светла Богданова, зам.-директор на спешна помощ: Това са медикаменти, които действително седират човек. Седират означава като тип опиянение, защото е правил двукратно някакви пристъпи.

Д-р Павлов вече е депозирал оставката си. Дали ще бъде приета зависи от ръководството на спешна помощ.



Пиян лекар, който едва се държи на краката си в спешната медицинска помощ


БТВ, Новини в 12.00 часа

Пиян лекар, който едва се държи на краката си в спешната медицинска помощ. За това сигнализираха късно снощи близките на пациент в нашата платформа Аз, репортерът. Инцидентът е станал в столичния квартал Факултета. След като лекарят пристига във видимо нетрезво състояние, близките на пациента се обаждат отново в Спешна помощ, за да изпратят друг специалист. Междувременно лекарят залитайки си тръгва, за да даде проба на дрегер, както сам обяснява.




Лекар от спешна помощ – София отишъл пиян при пациент


Нова телевизия  Новини в 19.00, 23.30 часа

Лекар от спешна помощ – София отишъл пиян при пациент. За това сигнализираха близките на болния. Случката е от столичния квартал Факултета. Жена извикала бърза помощ заради съпруга си, който бил с диабет и му прилошало. След като видяла, че д-р Марио Павлов едва стои на краката си, повикала друг екип от бърза помощ. От там обаче обясниха, че д-р Павлов не е пиян, а е получил пристъп. Имал епилепсия и полиневропатия. Приемал силни успокоителни. Колегите му не знаели, че състоянието му се е влошило. Работел в системата от около 10 години, бил добър кардиолог и досега не е имало жалби срещу него. Тази сутрин е напуснал работа.



Д-р Светла Богданова: Колегата от месеци наред двукратно е лежал в болнично заведение. Имал неврологични проблеми със загуба на съзнание. Лекува се и взима медикаменти, противоепилептични средства, които влияят много на поведението, на статуса, на походка. Така че колегата му е прилошало.
Национални радиа


Днес е Световният ден за борба с диабета


БНР  Новинарски час

Днес е Световният ден за борба с диабета. 460 хил. българи живеят със заболяването. От Асоциацията на децата и младежите с диабет настояват тест лентите, с които засегнатите следят състоянието си, да бъде увеличен на 1100 на година за хората над 18 години. репортерът Гергана Хрисчева разказва как се справят пациентите с диабет у нас.

Камелия и Георги Богданови, родители на малката Гергана, която е с инсулин зависим диабет, са герои във филма за диабета, заснет с помощта на Асоциацията на децата и младите хора с диабет. Ето техните проблеми.

Камелия Богданова: Най-важната цел беше да разбера, че тези деца не са различни.



Георги Богданов: Трябва да се показват такива филми, за да може да има контрол за диабета при хранене.

Камелия Богданова: По-скоро е по-трудно да се справяш с хората, с институциите, това, с което се сблъскваш във всекидневието, отколкото с диабета. Ходи на детска градина и това ни е най-основният проблем. Две години в общи линии си ходим по мъките. Тя не трябва да яде сладките неща, които ги дават в градината. След толкова много войни извоювахме сестрата да го поставя, но не искаха да гледат проблемни деца.

Главно действащо лице във филма е и алпинистът диабетик Боян Петров.

Боян Петров: Аз участвам в тази кампания вече над 10 години, защото съм забелязал, че живият пример на диабетици, които правят някакви постижения, пред деца, пред техните родители най-силно им въздейства.

Пациентите ще живеят качествено само при осигурен достъп до лекарства, помпи и сензори за мерене на кръвната захар, каза председателката на пациентската организация Елисавета Котова.



Елисавета Котова: Тази година ще се направи премиера на филма, който заснехме за живота на децата и младите хора с диабет и очакваме много скоро този филм да бъде в национален ефир.

Сега здравната каса осигурява 1100 тест ленти годишно за децата до 18-годишна възраст 300 тест ленти за възрастните, страдащи от диабет, което е крайно недостатъчно, посочи проф. Цветалина Танкова от Университетската специализирана болница за активно лечение по ендокринология.



Цветалина Танкова: Би било добре това искане на пациентската организация наистина да бъде удовлетворено и смятам, че има политическа воля да бъде решен този въпрос. По самоконтрол на кръвната захар и брой тест ленти на хора на инсулиново лечение, на хора на инсулинови помпи бих казал, че сме на последно място в Европа.

С наличните 300 ленти за мерене на кръвната захар по 3-4 пъти на ден за хората над 18 години, лентите стигат за около 3 месеца, отчита проф. Танкова.

За втора поредна година в Добрич организираха кампания за борба с диабета под надслов „Включи се”. Гражданите можеха да се изследват безплатно за болестта на 3 пункта д не – пред многопрофилната болница, пред дома-паметник „Йордан Йовков” и пред хотел „България”. Организаторът на кампанията д-р Калоян Велков обясни:

Д-р Калоян Велков: Миналата година пожънахме страхотен успех, изследвахме около 1200 човека. 34 от тях не подозираха, че имат проблем. По този начин ние целим да образоваме малко обществото, да ги научим що е това профилактика и наистина ако някой има проблем, за който не подозира, да достигне по-бързо до лекарските кабинети, за да започне своевременно лечение.

Личните лекари искат санкции за отказ от имунизация


БНР

Личните лекари искат санкции за отказ от имунизация. Националното сдружение на общопрактикуващите лекари предлага да се въведе по-сериозен контрол и санкции за отказващите да се имунизират, с изключение на тези, които имат противопоказания. Личните лекари настояват още търговете за ваксините от задължителния имунизационен календар да бъдат правени 1 година преди момента на доставката.



14 ноември се отбелязва като световен ден за борба с диабета


БНР

14 ноември се отбелязва като световен ден за борба с диабета. 460 000 българи живеят с това заболяване. 200 хил. души са засегнати, но не знаят и не се лекува, казват медици.

Захарният диабет е метаболитно заболяване, при което има повишени нива на кръвната захар. Когато е установено частично намаление или нарушено действие на инсулина, тогава заболяването е диабет тип 2, а когато има пълна загуба на инсулин в организма, това е диабет тип 1. Пациентите с диабет тип 1 са задължително на инсулинова терапия. При спазването на определен хранителен и двигателен режим и ефективното лечение човек може да живее нормално. Ранното диагностициране ограничава и тежките усложнения. При захарен диабет тип 2 голяма част от пациентите нямат никакви признаци в продължение на години. Повечето от тях обаче са с наднормено тегло или затлъстяване. Другите симптоми могат да включват непрекъсната умора, трудно заздравяващи рани и инфекции.

Кампания за борба с диабета е организирана в Добрич за втора поредна година


БНР

Кампания за борба с диабета е организирана в Добрич за втора поредна година. Инициативата е под надслов "Включи се" и е по повод Световния ден за борба с диабета. Подробности от кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.



Репортер: Три са пунктовете, на които гражданите на Добрич днес могат да се изследват безплатно – пред Многопрофилна болница Добрич, дом-паметник Йордан Йовков и хотел България. Кампанията се организира с подкрепата на Община Добрич, с доброволци от БЧК и фондация Ръка за помощ. Ето какво сподели за идеята организаторът на кампанията доктор Калоян Велков:

д-р Калоян Велков: Тази кампания организираме за втора поредна година в нашия град. Миналата година пожънахме страхотен успех, изследвахме около 1200 човека. 34 от тях не подозираха, че имат проблем и най-вероятно вече са започнали лечение. По този начин ние целим да образоваме малко обществото, да ги научим що е това профилактика. И наистина, ако някой има проблем, да стигне по-бързо до лекарските кабинети, за да започне своевременно лечение.

Репортер: В България заболелите от захарен диабет са около 970 000 души. Изследването отнема няколко секунди и една капка кръв.

Партия ГЕРБ може да изтегли проекта за бюджет 2017


БНР

Партия ГЕРБ може да изтегли проекта за бюджет 2017, научи Хоризонт. Ако това се случи, от догодина няма да има увеличаване на минималната заплата и няма да бъдат увеличени парите за редица сектора като образованието и здравеопазването. Репортерът Марта Младенова с още информация по тази тема.



Репортер: По закон, ако няма приет бюджет, държавата ще остане да работи по стария закон, но ще може да харчи до 1/12 всеки месец, което ограничава правенето на политики през бюджета, обясни за Хоризонт икономическият експерт Мика Зайкова.

Мика Зайкова: Нищо от това, което е заложено в бюджет, колкото и малко да е то, в социалната сфера, няма да се сбъдне, нито в областта на доходите. Минималната работна заплата ще си остане на нивото на 2016, защото няма да бъде приет бюджетът.

Репортер: В сферата на доходите ще бъдат засегнати служителите от най-важните сфери.

Мика Зайкова: Нито ще станат увеличенията за учителите, нито евентуално ще станат увеличенията, още по-трудно ще бъде за увеличенията, които са предвидени за лекарските заплати. А и без това здравеопазването ни е в ужасно състояние.

Репортер: Липсата на гласуван бюджет ще доведе до допълнителна икономическа нестабилност.


Две от медицинските сестри, съдени в Либия при режима на Муамар Кадафи, са част от екипа на болница Унихоспитал в Панагюрище


Дарик радио

Две от медицинските сестри, съдени в Либия при режима на Муамар Кадафи, са част от екипа на болница Унихоспитал в Панагюрище, съобщават от лечебното заведение. От следващия месец там е назначена Нася Ненова. Тя ще се труди в неонатологичното отделение към АГ сектора. На половин щат в педиатрията е наета и Валентина Сиропуло, която работи и в една от частните болници в Пазарджик. Там бе наета почти веднага след завръщането си от Либия. След 8 години в либийските затвори заради несправедливи обвинения седмината медици – 5 медицински сестри, д-р Здравко Георгиев и палестинския лекар Ашраф ал Хаджуч бяха освободени и пристигнаха в България на 24 юли 2007 и бяха помилвани от тогавашния президент Георги Първанов. Те бяха съдени за умишлено заразяване на над 400 либийски деца с вируса на СПИН. До справедливия развой се стигна след намесата на ЕС и най-вече на френския президент Никола Саркози. Преди дни, 17 години след началото на скандала, излязоха наяве чудовищни разкрития, че режимът на Кадафи е отговорен за заразяването на децата, направено срещу град Бенгази, известен като бастион на съпротивата срещу диктатора. Данните за престъплението са били открити в тефтера на бившия либийски премиер Шукри Ганим и бяха в основата на разследване на френския сайт Медияпар.



ОбС на Пловдив решава за оставката на шефа на Онкологичния център


Дарик радио

На следващото заседание на местния парламент в Пловдив съветниците ще трябва да решат дали началникът на онкологичния център там д-р Красимир Вальов ще остане на поста, съобщи кметът Иван Тотев. На заседанието на ОбС ще бъде разгледан и одитния доклад на Министерството на здравеопазването за болницата. Припомням, медицински одит констатира нарушения при лечението на осем пациенти в лечебното заведение. Нарушенията са били свързани със системно и грубо нарушаване на медицинските стандарти и правилата за добра медицинска практика. Информациите за сгрешени диагнози и ненужно отстраняване на органи бяха изнесени в предаването Господари на ефира. Миналата седмица здравният министър Петър Москов издаде заповед лекарските права на патолога от Онкологичния център в града д-р Петко Маслев да бъдат отнети за две години. Москов изпрати и писмо до кмета на Пловдив и до председателя на Общинския съвет с настояване в най-кратки срокове да предприемат действия за привеждане на дейността на болницата в съответствие с добрата медицинска практика, промяна в ръководството му и начина на управление, както и въвеждане на постоянен контрол на качеството на работата.






Zdrave.net

София, бул. Др. Цанков” 31 Б, офис 10; Тел.: 0893 33 53 07



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница