25 – 27 април 2009 г. Тема: здравеопазване открихме 15 празни банкови сметки



страница1/4
Дата05.11.2017
Размер0.53 Mb.
#33931
  1   2   3   4
25 – 27 април 2009 г.
ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Открихме 15 празни банкови сметки
С д-р Божидар НАНЕВ, председател на Българския лекарски съюз, разговаря Диана Тенчева
Трябва да се знае, че реално за здравеопазване у нас годишно се харчат 7,7% от брутния Вътрешен продукт. Това са данни на Европейската комисия. Държавата отделя 4,2 процента за системата, което означава, че разликата - милиони левове – се плаща от болните. Тези пари се дават под масата, те са в сивата икономика и трябва да се намери начин да се извадят на светло. Не може повече да си затваряме очите.
- В какво състояние за­варихте Българския ле­карски съюз (БЛС), д-р Нанев?

- В много тежко положе­ние. Но основният проблем беше липсата на доверие в организацията ни - и от стра­на на държавните институ­ции, и от самите лекари и районните колегии. В поме­щенията на съюза не открих и документация на БЛС -счетоводната, архива, меж­дународната кореспонден­ция, протоколи и решения от управителни и национални съвети, нямаше ги и послед­ните решения на съборите. Документацията за послед­ните три години въобще липсва! Това ни постави в условия, според които трябва­ше да започнем работа на голо поле.

- Има ли информация какво се е случило с архи­ва на БЛС?

- Разполагаме със сведе­ния, а и свидетели твърдят, че документацията се е из­насяла и е била товарена на автомобили. Изключително ценни например в нея са ре­шенията на управителните съвети, защото по време на заседанията са обсъждани различни проблеми. Но е бил отбелязан и начинът, по който са вземани решения­та. А именно дали е имало кворум. Ако той не е бил на­личен, тези решения ведна­га стават незаконни! Друг интересен факт е, че наме­рихме около 15 празни бан­кови сметки, въпреки че организация като нашата не би трябвало да има повече от 3-4 такива сметки. Бяха ни оставени и задължения за близо половин милион лева. Става дума за два банкови кредита за около 400 000 лв. и едно неизплатено задъл­жение.

- За какво е то?

- За проекта за построява­нето на Дома на лекаря.

- Разбрах, че той бил на стойност 235 000 лв.Не е ли могло да се мине по-евти­но?

- Нямам представа какви са били условията, в момен­та тече ревизия. Проблемът е, че няма налични решения за подкрепяне на финанси­рането на проекта от управи­телния съвет. А по закон точ­но този орган управлява иму­ществото на организацията. Може би затова е и изнесено всичко? За да не разберем какво се е случило, защото в противен случай решенията могат да бъдат оспорени. Още нещо: след като влязох­ме в помещенията на съюза, започнаха да идват фактури за различни плащания от различни фирми и агенции по някакви договори, които са били сключвани. Дойде и сметката от проведения т.нар. събор в Сандански (б. р. - след като законно д-р Божидар Нанев беше по­ставен на поста от събора на лекарите с нужния кво­рум, бившият шеф на БЛС д-р Андрей Кехайов направи втори, нелегитимен събор. Той беше незаконен, защо­то на него отидоха много малко делегати). Дойде сметката и от хотел „Феста Барсело" на стойност около 6000 лв. за проведения там събор в средата на декември м.г.

- Стана ясно, че с част от тези пари е плащан алко­хол и по-специално уиски „Джак Даниелс"?

- Да, имало е алкохол, но да не говорим за това. Като свърши проверката, всичко ще стане ясно. Та да се вър­нем на темата-започнаха да валят писма със задълже­ния. Сред тях и 2500 лв. за нелегалния брой на вестник „Кво Вадис". При всички слу­чаи изброените борчове бя­ха за над 80 000 лв. Да не говорим, че не бяха плащани

и пътувания в чужбина и как­во ли не. Повечето от тези фактури отказахме да пла­тим. Някои обаче не успяхме да спрем, защото вече бяха издадени с името на органи­зацията. След като свърши одитът, ще предприемем всички законови мерки, за да се потърси отговорност от виновните за извършени не­основателни плащания.

- Вече сезирахте проку­ратурата за изчезналата документация.

- Да. Като влязохме в по­мещенията на БЛС, открих­ме, че докато някои от слу­жителите на организацията са били в отпуск, в същото време са се водили и в ко­мандировка. Което е сериоз­но нарушение на трудовото законодателство, трети въ­обще пък не са идвали на работа, а счетоводителят се върна от отпуск на 34-тия ден след избирането на новото ръководство на съюза. Т.е. 34 дни ние нямахме счетово­дител, не можехме да напра­вим нищо, защото би се раз­тълкувало като самоуправство. В продължение на един месец беше блокиран и на­ционалният регистър на ле­карите. А основна задача на съюза е поддържането и ак­туализирането му. Всеки ден се правят някакви справки и промени.

- Късно дойдохте на по­ста. Вече беше подписан Националният рамков до­говор за 2009 г. Но имате право да поискате анекс към него. Какво ще пред­ложите да бъде промене­но?

- Вече изпратихме писмо до Националната здравноосигурителна каса. Настоява­ме да се преразгледат усло­вията за сключване на дого­вори.

- Дайте конкретни при­мери.

- Искаме оптимизиране на диагностично-лечебните ал­горитми.

Да отпадне това, което е из­лишно, да се премахнат ду­блиращи се изследвания на един пациент в доболничната и болничната помощ. По отношение на рентгеновите, лабораторни или компютър-томографски изследвания, които са фиксирани в строго определен ден от лечението, искаме да се назначават по преценка на лекаря. Защото някои от тях се правят според състоянието на болния - при един може и да се налагат, но

при друг - не. Настояваме да има сериозни глоби и нака­зания за тези лекари, които извършват документни из­мами или водят фиктивни па­циенти. Защото те на практика крадат пари от тези, които наистина работят. От друга страна, сме категорично „за" да се премахне заложеният механизъм за една грешна точка или запетая да не се изплащат пари на болниците за извършена дейност. В анекса сме предложили да има пък финансови стимули за колегите, които работят качествено и пациентите са доволни от тях. А в момента се сблъскваме с един преце­дент.

- Какъв?


- Болницата не може да приеме за лечение пациент, ако той не е насочен към нея от друго лечебно заведение или от лекар от доболничната помощ. Представете си -болницата, която е компе­тентна, всъщност е послед­ната инстанция, която може да се намеси в терапията на човека. А преди не беше така - болният можеше да дойде в лечебното заведение и на място да попълни направле­нието за хоспитализация. Сега обаче пациентът се раз­карва за документа между инстанциите.

- Може ли да направите нещо и примерно болните

с инсулт да остават повече от минимал­ния престой от 3 дни в болница? Защото няма лечебни заве­дения за долекуване, които да поемат такива хора, докато дойде време за рехабилитацията?

- Когато се създаде клинична пътека за долекуване, болницата ще може да ги преме­ства в тези звена за до-лекуване. А сега, ако примерно админи­стративно се наложи тези пациенти да оста­ват в интензивното от­деление в болница, то това е изключително скъпо, няма и нужното финансово обезпече­ние. По този начин сти­гаме до основния про­блем - недостига на пу­бличния ресурс. Това е причината лекарите да искат заплащане на избор на екип напри­мер. Защото в проти­вен случай не могат да си вържат бюджетите. Ако, да кажем, издава­те вестник и той струва 1000 лв., но ви дават 800 л в., как ще си наба­вите останалите 200 лв.? Ами ще търсите допълнителни приходи. В болниците ги осигурява па­циентът.

- Властта веднага ще ви контрира, че българинът не е толкова богат, че да доплаща.

- Колко пари ще се отделят за здравеопазване е полити­ческо решение. А не да се стига до противопоставяне на лекари и пациенти. По­стоянно трябва да повтаря­ме, че трябва да се намери по-добро финансиране за системата. За да стане това, има два начина: или да се ограничи основният пакет от услуги, или да се освободи доплащането. В първия слу­чай пакетът може да се надгради с услуги, покривани или от задължително здрав­но осигуряване (както е при пенсиите), или чрез добро­волно осигуряване. Вижте, трябва да се намери механи­зъм за осигуряване на нуж­ните средства. И това не е наша работа, а на държава­та. Нека хората знаят: ако искаме качество и достъп до модерна медицинска помощ, това не може да стане с на­личния финансов ресурс.

- Какво друго сте си по­ставили за цел?

- При преговорите за след­ващия рамков договор за 2010 г. БЛС ще предложи да се въведат диагностично свързаните групи и да отпад­нат клиничните пътеки, кои­то не съществуват никъде другаде по света. Последни­те се съсредоточават върху определена диагноза, с тях не се плащат дейности при лечението на съпътстващите заболявания, няма диферен­цирано заплащане за по-тежко или по-леко състояние на пациенти с една и съща диагноза и т. н. Да не говорим колко силен е лобизмът. Кли­ничната пътека ще е по-добре финансирана, ако пред касата за нея лобира лекар, близък до политическа сила. При диагностично свързани­те групи не е така и е предви­дено лечение и на основно­то, но и на придружаващите заболявания, степента на те­жест и т.н.



3/4 от българите може да останат без лекар

Само 23% от джипитата имат специалност обща медицина
Има опасност на 13 юли т. г. три-четвърти от българите да останат без личен лекар. Причината е, че до заветната дата всички джипита у нас трябва да са придобили специалност обща медицина и само по този начин могат да продължат да практикуват и да работят със здравната каса.

Към момента обаче само 23 % от семейните лекари са със специалност обща медицина, съобщи д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Организацията е инициирала промени в Закона за лечебните заведения, с които срокът за получаването на специалността да се удължи с още 6 години. Здравната комисия гласува промените на първо четене в четвъртък. Ако обаче парламентът не подкрепи важната поправка до края на мандата си, може да се стигне до невероятен хаос, обясни д-р Киров. Той обясни, че джипитата, които не отговарят на изискванията на закона, ще могат да работят само под надзора на свой квалифициран колега. Но въпросът е дали последните ще се съгласят да приемат пациентите и на друго джипи и да се затрупат с по 5000 души.

Горещ спор по темата се развихри на последното заседание на здравната комисия по внесените промени за удължаване на срока. Бившият здравен министър проф. Радослав Гайдарски (сега депутат от БСП) обясни, че преди две години, докато е бил на поста, екипът му е синхронизирал Закона за лечебните заведения с европейското законодателство. Така сме записали, че ако даден лекар работи 3 години в една специалност, то той може да продължи да я практикува.

Ще поемете ли пациентите на колегите си без специалност?

• Варна - д-р Милен Ру­сев със специалност въ­трешни болести: Реално

погледнато, сис­темата ще се . срине. Тя и така е обречена на провал, незави­симо какво ще реши парла­ментът. Предполагам, че ще се прекратят практиките на тези колеги, които не са си подали документите за при­добиване на специалността и не са се записали за нея.

• Пловдив - д-р Кирил Еленски със специал­ност обща медицина: Несамо че по-голя­мата част от се­мейните лекари нямат специал­ност, но и поло­вината от тези, които са се зачислили за та­кава специалност от 1998 до 2004 г., не са се явявали на изпити. Това е защото няма разлика в правата, дейността и заплащането между специализиралите и тези, които не са го сторили. Д-р Георги Цигаровски с обща медицина: фактите наистина са стряскащи. Ко­гато касата пре­крати договори­те с лекарите, които не са завършили об­ща медицина, изходът е те да започнат работа под супервизията на джипитата със специалност.

• Видин - д-р Еми Тодорова с обща медицина: Смя­там, че подобно изискване не би могло да се при­ложи.

• Русе - д-р Стефка Стефанова със спе­циалност педиатрия:

Не искам да ха­бя повече нерви с пациенти и на други колеги, ако те отпаднат от списъците на касата.

Петролни афери изяли главата на Халвата
Ивайло Крачунов

Финансовият стратег на братята Маргени Христо Халваджиев създал перфектна схема за петролни афери. Обвинителният акт срещу него е готов и до дни ще бъде внесен в съда. Известният още и със сладникавия прякор Халвата бизнесмен ще отговаря пред Закона за манипулиране на търгове за горива в Медицинския университет в Пловдив и община Златоград. Компания на подсъдимата скамейка ще му правят служителят на “Европетролеум” Веселин Иванов, ректорът на Медицинския университет Васил Будев и фирмаджиите Валентин Хаджиев и Венцислав Кутев.

Разследването срещу Халваджиев стартирало след подслушване на близкия до него Иван Иванов-Малкия, за който се предполага, че е помагал за счетоводните дела на бившите босове на СИК. При избухването на грандиозния скандал в МВР през пролетта на м.г. стана ясно, че са били прихванати GSM-разговори между Халвата и бившия заместник-началник на ГДБОП Иван Иванов. Според запознати с разследването ексантимафиот №2 го е зареждал с богата оперативна информация.Преди да се заеме с ловкото манипулиране на търгове за горива под тепетата и Златоград Халваджиев е оглавявал клона на СИК в Смолян. Халвата има дялово участие и в половин дузина фирми с третия брат на Маргените Димитър.

През 2004 г. Халваджиев насочил дейността на едно от своите дружества “Паралакс-Х” към мениджмънт на бензиностанции и газостанции, както и търговия с петролни продукти. Две години по-късно той предпочел да се оттегли от фирмата, като прехвърли дяловете си в нея на Веселин Иванов и Петър Митов. Иванов бил определен за управител на дружеството, което променило името си на “Европетролеум” ООД. На хартия Халвата нямал нищо общо с фирмата, но според разследващите продължавал да трупа имане от печалбите й. Преди да сключи сделка, Веселин Иванов задължително се допитвал до Халваджиев.

Амбицията на Халвата за печелене на бързи пари нараснала и освен в частния бизнес, той се насочил и към апетитните държавни поръчки. Така през 2007 г. контролираната от него “Европетролеум” се включила в търга за доставка на гориво за зимното отопление на Медицинския университет. За да спечели състезанието в пловдивския ВУЗ на Халваджиев му била необходима къртица. Той и Иванов я намерили в лицето на Будев. В периода 19 октомври - 2 ноември 2007 г. между Иванов и Будев били прихванати няколко разговора. Когато шефът на “Европетролеум” разбрал че Будев ще участва в тръжната комисия, му обещал тлъст рушвет, ако му помогне с предварителна информация за условията, които предлагат другите участници, и по този начин спечели първото място.

През цялото време Иванов информирал по GSM-а Халвата за хода на преговорите. Така останалите участници в търга - ЕТ “Анри 64” и ЕТ “Мигео Милчо Георгиев” били елиминирани. И “Европетролеум” без проблем била определена за изпълнител на поръчката.

“С действията си Халваджиев, Иванов и Будев са причинили недоверие и разколебаване на гражданите в държавната система и са уронили авторитета на Медицинския университет в Пловдив”, категорични са магистратите.

Според разследващите събраните доказателства срещу Халвата и компания са достатъчно, за да настояват за осъдителни присъди.




Германец отстрани 18 кг тумор
БЕРЛИН Ваня ЕНЧЕВА кореспондент

Известният германски хи­рург д-р Хайнц Цурбрюг от­страни от 18-килограмов ту­мор хрондосарком - най-го­лемия в света от този тип, от пациентка с тегло 37 кг, съ­общи говорител на Сдруже­нието на лекарите. Туморът се развил в таза на жената, обхванал и дес­ния й крак. Ракът на костите бил установен у 35-годишната майка на три деца в родната й Саудитска Ара­бия още през 2003 г. Д-р Цурбрюг я подложил на химиотерапия, за да се свие туморът. После опери­рал пет пъти за 5 седмици, като в сряда била последната интервенция. Сега съ­стоянието на пациентката е стабилно и се подобрява.



Наш лекува множествена склероза със стволови клетки
Българският невролог д-р Борис Минев от Калифорнийския университет, заедно с екип свои колеги, е открил революционен начин за лечение на множествена склероза - чрез стволови клетки от мастна тъкан, съобщи БТА. Пълното изследване е било публикувано в списанието “Джърнъл ъв транслейшънъл медисин”. Минев и екипът му открили, че инжекция от собствени стволови клетки от мастна тъкан стимулира производството на веществото миелин, което съставя обвивката на нервите. Множествената склероза е резултат именно от разрушаването на тази миелинова обвивка.

“Нито едно от сега достъпните лечения не потиска атаката на имунната система срещу нервната система, нито стимулира регенерацията на увредената тъкан. Доказахме, че стволовите клетки от мастна тъкан могат да запълнят тази празнина”, обяснява Минев.

Учените направили експеримент с трима пациенти. Единият през трите години преди лечебната процедура е имал над 600 пристъпа, а след инжекцията не е получил нито един, вече цяла година. Друг пациент дори подкарал колело едва 10 дни след лечението.



Божидар Нанев, шеф на Българския лекарски съюз: Много болници свършиха парите за годината
Системата на клиничните пътеки е стара, работи само у нас и е в ущърб на пациента

Д-р Божидар Нанев е роден на 19 януари 1963 г. в Димитровград. Специалист е по обща, гръдна и детска хирургия. Хирург е в Клиниката по гръдна хирургия и Сектор по детска хирургия в Университетската многопрофилна болница във Варна. Хонорован асистент е по детска хирургия към Катедрата по обща и оперативна хирургия, анестезиология и интензивно лечение в Медицински унивеститет – Варна. Владее френски, английски и руски език. Член е на Българско хирургично дружество, Българската асоциация по гръдна и сърдечносъдова хирургия, Българското научно дружество по детска хирургия. От 2005 до 2008 г. е член на Комисията по професионална етика на варненската колегия. През 2008 г. беше избран за председател на Управителния съвет на районната колегия на БЛС във Варна. Председател е на БЛС от 11 януари тази година.
- Г-н Нанев, синдикални лидери обявиха, че парите на НЗОК ще стигнат едва до септември. Възможно ли е това да се случи?

- Трябва да се знае, че има един преходен остатък, който е натрупан от предишни излишъци и е в размер на 400 млн. лв. Решението за неговото изразходване може да се вземе единствено от парламента. Имаме и един резерв, който е създаден към БНБ и е в размер на 400 млн. лв. Той се събира въз основа на увеличената с два процента здравноосигурителна вноска. При всички случаи тези средства трябва да бъдат използвани, при условие че парите се свършат. Сериозният проблем се знае и той е в несъбираемостта на тези средства, но не е работа на лекарите да се занимават с това. Има си държавни институции, които трябва да търсят законов механизъм да се прилага на практика Законът за задължителното здравно осигуряване. Факт е, че доста от директорите на болници се оплакват, че вече са изразходвали предвидените им средства за годината. При това положение парите, предвидени за лечение, ще отидат за лекарства. Това ще повлияе на количеството и качеството на здравните услуги и ще доведе до фалити на медицински заведения.

- Ваши колеги твърдят, че клиничните пътеки трябва да бъдат премахнати. Какви са аргументите?

- Трябва да дадем шанс на пациентите в България да бъдат лекувани по-добре. Системата на работа чрез клинични пътеки е много стара и вече работи май само у нас. Ако те отпаднат и се премине към диагностично свързаните групи, обслужването на пациентите ще се подобри, самото качество на услугите ще бъде по-добро. Зная, че това не може да стане веднага, но можем да тръгнем към промяна още отсега с изготвянето на новия рамков договор за 2010 и 2011 година.

- Как ще се реши проблемът със сключването на такъв договор и има ли вариант, в който всички страни да са доволни?

- Най-вероятно за анекс към националния рамков договор (НРД) от 2006 г. ще бъде много трудно да се постигне договореност, но за НРД от 2010 г. има възможност да бъде подписан. Има време, за да се помисли по него, да се водят преговори и да се стигне до решение, за да бъде подписан. Преговорният процес ще покаже дали всички ще са доволни и дали ще се стигне до там клаузите по договора да удовлетворяват и двете страни.

- Дали ли сте си становището по Закона за правата на пациентите, който предстои да бъде приет у нас?

- Ние сме заинтересовани да има по-добро лечение и винаги бихме участвали с професионализма си в това отношение. Пациентите имат права, но и задължения. А именно: когато се лекуват да бъдат длъжни да спазват предписаното лечение, да се явяват на профилактични прегледи, на имунизации. Защото ако те не съдействат, не може да се постигне добър резултат.

Страната ни може би е единствената в ЕС, в която не са уредени отношенията между лекар и пациент. В проектозакона, който предстои да бъде приет у нас, за първи път е предвидено лекар да не носи отговорност в случаите, когато пациентите не спазват предписанията. Медицинското лице дори може да откаже да лекува даден пациент, когато липсват условия за изпълнението на неговите професионални задължения. Както и когато потърсената медицинска помощ е извън неговата компетенция или когато върху него е упражнен натиск

- Как намирате идеята на пациентските организации да се създаде гаранционен фонд, с парите от който да се обезщетяват пациентите при лекарска грешка?

- Това е много добра идея, практиката й до момента във Франция показва отлични резултати. Парите идват от застраховките на гражданите и ако се събере качествен фонд, ще има пари за обезщетяване при евентуални грешки, които, силно се надявам, да не се случват.

- Защо здравната реформа у нас се случва толкова бавно?

- Има реформирани сектори в здравеопазването, има и такива, които са по-слабо реформирани. Това е един непрекъснат процес и никога не можем да стигнем до удовлетворяваща реформа, която да реши всички проблеми. Винаги, когато се създадат противоречия, трябва да се търси решение. За мен основният проблем е недофинансирането на здравеопазването от обществения ресурс и липсата на достатъчно събираемост от здравноосигурителни вноски. Трябва да се търси механизъм първо да се съберат вноските от тези, които не ги плащат, като задължително действие. Ако е необходимо, може да се създадат и допълнителни доброволни фондове, както при здравното осигуряване. Те трябва да надградят системата на НЗОК или да се подсигурят доплащания под някакви други форми. Но недофинансирането на системата и на лечението за мен си остава най-големият проблем.

- Новият позитивен списък предизвика доста коментари. Ваши колеги заявиха, че в него са включени лекарства на твърде високи цени. И в същото време липсват важни медикаменти като тези, които например лекуват рахит при децата. Защо се получава така?

- Най-вероятно не е добре балансиран и преценен лекарственият списък, което ще доведе до преразход на лекарства от парите за лечение. Ако това се случи, ще се окаже, че или трябва да ограничим здравните услуги, или да се търсят други начини да се дофинансира употребеното за лекарствата. Един вид лекарствата си изяждат пациентите, защото няма пари за лечение.

- Здравната карта също не е факт, но поне има някакви предварителни проекти. Вие какво мислите за нея?

- Мисля, че още е рано да изказвам мнение по въпроса. Факт е обаче, че по отношение на наличните вече структури здравната карта е рестриктивен механизъм. Не може отделение по хирургия, което има над 1000 операции годишно, да се закрива. Дори всички лекари да отидат в други болници, то и там ще има нуждата от определен брой операции, за да се поддържат като специалисти.

- Доста аптеки затварят врати, намирате ли това за нормално?

- Притеснява ме този факт, но все пак по него трябва да се произнесат колегите фармацевти и да си търсят правата. Но не го намирам за нормално, при условие че има нужда от тях в различните населени места.

- Как виждате занапред развитието на съюза?

- Страхувам се за състоянието му. Разбрахте, липсват близо половин милион лева пари на съюза, 15-те му банкови сметки са изпразнени. Кредити, операции с преводи, отлагане на плащания, много проблеми са ни завещани от предишното ръководство. Липсва документацията на различни проекти, включително и за изграждането на Дома на лекаря. Липсва дори международната ни кореспонденция от последните 6 години. Заварихме голи помещения, празни шкафове, липсват протоколи от заседанията на управителния съвет и от съборите на организацията. Ние не можем дори да съберем членския внос, който е по два лева на месец. Силно се надявам да се справим, но предупредихме и прокуратурата за това. Всичко трябва да стане ясно. Според мен не става дума за престъпление, но тази липса е злонамерена. Затова създадохме и консултативо-експертен съвет, който ще ни помага в работата. Предстои да създадем и обществен съвет, в който ще участват много икономисти, финансисти, общественици, които, надявам се, да ни помогнат да излезем от това лошо положение.

- Много лекари напускат страната, и то доста специалисти. Как виждате занапред лечението на хората в България при липсата на квалифицирани кадри?

- Това е другото ми притеснение. Много колеги напускат страната, защото тук няма добри условия за работа, както и добро заплащане. Само за тези три месеца близо 150 души поискаха да им бъдат оформени документите, за да могат да напуснат България и да отидат на работа в чужбина. Ако продължава така, до края на годината близо 500 изградени специалисти ще отидат в Ирландия, Франция, Великобритания и ще взимат там поне 20 пъти по-голяма заплата, отколкото получават тук. Не зная как ще се справим с това. У нас започва да се усеща силно липса на анестезиолози, патоанатоми, педиатри.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница