26 декември 2009 г. Тема: здравеопазване лекари без пари за Коледа



Дата07.01.2017
Размер240.46 Kb.
#12214
26 декември 2009 г.
ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Лекари без пари за Коледа
ПЛОВДИВ. Лекари от основни болници в Пловдив остават без пари за Коледа заради забавени траншове от здравната каса. В най-голямата лечебница "Св. Георги" по 100 лв. са взели само сестрите и обслужващият персонал. Докторите чакат парите си за ноември между Коледа и Нова година. Шефовете на болницата признаха за проблема и обясниха, че дружеството има да получава пари по клинични пътеки. Забавените заплати и осигуровки са за над 3 млн. лв. Шефът на здравната каса в Пловдив Борис Джурджев увери, че до последния работен ден на годината парите ще бъдат в сметките на болниците.

Руси Чернев


Медиците подписаха рамковия договор
След близо четириго­дишна пауза медицинско­то съсловие като че ли по­лучи втори шанс да възс­танови доверието в себе си и в институциите. „Под­писаният Национален рам­ков договор за 2010 г. оз­начава споделена отговор­ност за бъдещите рефор­ми в здравеопазването", заяви здравният министър Божидар Нанев в понедел­ник (21 декември), след ка­то узакони документа с подписа си. С цената на взаимни компромиси съсловните организации и На­ционалната здравна каса също си стиснаха ръцете.

Основният приоритет в договора през следваща­та година ще е здравето на подрастващите. Децата ще имат неограничен достъп до педиатър, т.е. направ­ленията за тях няма да са лимитирани. За целта в бю­джета на ресорното ведом­ство са заложени допъл­нително 4 млн. лв., с които средствата за извънболнична медицинска помощ стават общо 158 милиона. Увеличава се и сумата, ко­ято здравната каса ще пре­вежда на джипитата за профилактичния преглед на лицата до 18-годишна възраст, а вместо 5.30 лв. догодина те ще получават по 7.70 лева. Останалите услуги, предоставяни от специалистите и от лични­те лекари, обаче не се предвижда да поскъпват. Потребителската такса също запазва размера си от тази година -1% от ми­нималната работна заплата, или 2.40 лева. Единст­вено пенсионерите ще зап­лащат по левче за посеще­нието си при джипи, а раз­ликата ще бъде компенси­рана от държавния бю­джет.

Болниците обаче ще ра­ботят по нови правила. Вся­ко лечебно заведение, ко­ето иска да подпише дого­вор със здравната каса през януари 2010-а, ще трябва да осигурява 24-часов прием на пациенти, както и да осигурява въз­можност за транспортира­нето им до друго здравно заведени. За да разчита на финансиране по отделни­те специалности пък, ще е необходимо болницата да е назначила съответните специалисти на трудов до­говор.


Виртуалните аптеки са бъдещето на фармацията
Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки
Николай Костов е роден през 1964 г. в Плевен. Завършва фармацевтичният факултет към Медицинския университет в София. Костов е бил научен сътрудник в Центъра за биогенни стимулатори към Научноизследователски химико-фармацевтичен институт. Той е собственик и управител на веригата от аптеки "Ремедиум". През 2007 г. оглавява Асоциацията на собствениците на аптеки в България.
Г-н Костов, фармацевтите се оказаха едни от малкото щастливци, които като че ли бяха подминати от финансовата криза... Чувствате ли се привилегирован?

- Не бих казал. Наистина лекарственият пазар в по-малка степен се влияе от кризата, но отражение все пак има, и то се усеща в намалелите обороти. Свикнали сме на много по-сериозни годишни увеличения в приходите. Разбира се, много зависи от аптеката, но на места има спад от порядъка на 20-30 процента. През последните години нормалният ръст бе около 25-28 на сто, а сега е не повече от 5-7 процента. Хората започнаха да се ориентират от по-скъпите към по-евтините продукти, особено тези, които не са пряко свързани със здравето им. Например т. нар. дермокозметика, която нерядко допълва лечението на различни кожни заболявания. Клиентите все повече се интересуват от изгодни предложения и са по-чувствителни към промоции.

А промени ли кризата потреблението на лекарствата?

- Факт е, че се купуват по-малко лекарства. Много по-често се търсят генерични продукти, защото са по-евтини. Хранителните добавки са лесно достъпни, защото се продават без лекарско предписание, но са скъпо удоволствие и не са избор на хората с ограничени доходи. Освен това са продукти, без които всеки може.

Това означава ли, че българинът се е простил с любимата си практика да се самолекува?

- По-скоро търси по-евтин начин да го прави.

Това не е ли по-опасно - хем избягва личния си лекар, хем търси възможно най-евтиния вариант за лечение?

- Съвсем нормално е. Всички, които се грижат за здравето си, търсят алтернативи и възможности за по-добро лечение. Живеем във време, в което информацията е изключително достъпна, а потребителската култура непрекъснато расте. Не намирам нищо странно в това, че хората се интересуват от продукти, които могат да подобрят здравословното им състояние или да намалят разходите им. Говорим, разбира се, за медикаментите без лекарско предписание. По никакъв начин не бих искал да стимулирам самолечението с продукти, които се предписват от лекар. Но много често фармацевтът е най-лесно достъпният консултант и винаги може да бъде използван като такъв. Още повече когато по медиите се появява заблуждаваща реклама. Има медикаменти, особено против грип, за които хората си мислят, че са панацея, защото са го прочели във вестника или са го чули по телевизията. А всъщност общоизвестно е, че препаратите за настинка и грип повлияват симптомите, но не лекуват основния причинител.

Като заговорихме за грип, отмина ли епидемията? Май да, ако съдим по продажбата на противогрипни препарати?

- Да, категорично отмина. Има прогнози, че се очаква втора вълна през втората половина на януари, но специалистите смятат, че тя няма да е от същия вид грип A(H1N1), а от обикновения. И заболеваемостта няма да е толкова висока, защото в обществото вече си създаде доста силен популационен имунитет.

Но винаги са възможни изненади ... Преди една-две седмици се заговори за кози грип в Европа... Какви ли неща не се появиха вече ... (смее се).

Това вече не е ли спекулация?

- Без съмнение има намесени много търговски интереси, но интелигентният човек трябва да разграничава чисто комерсиалните неща от медицинските. Лошото е, че те са така смесени и преплетени, че невинаги може да се направи разлика. Но на мен ми направи много сериозно впечатление твърдението, че само определени лекарства, и то две - да не ги споменавам, действат срещу свинския грип. Беше обявено например, че ремантадин не действа срещу болестта. А то е едно от най-известните антивирусни лекарства. Освен това е в пъти по-евтино от тиражираните и няма изследвания, които да доказват, че е неефективен. Очевидно е, че някой има интерес това лекарство да не се продава.

Да разбираме ли, че психозата около епидемията със свински грип беше предизвикана от заинтересовани производители на ваксини и антивирусни препарати, или от желанието на фармацевтични компании да печелят повече пари в условията на криза?

- Не бих могъл да потвърдя или отрека. Все пак проблемът беше сериозен, а в борбата срещу епидемията се включиха международни некомерсиални институции като Световната здравна организация. Интереси сред фармацевтичния бизнес вероятно има, но не вярвам конспирацията да е чак толкова голяма.

Факт е обаче, че когато се създаде психоза, повече хора си купуват лекарства...

- При всички случаи може би половината от покупките на антивирусни лекарства бяха породени не от реална болест, а от психоза. Особено преди самата епидемия. Защото когато тя се разви, вече имаше основания да се купуват лекарства.

В този ред на мисли има ли българинът навик да се презапасява с лекарства?

- Мисля, че да, особено по-възрастните хора. Много често на пациентите им остават лекарства, защото или им се предписват в големи количества, или им се сменя терапията, и така се трупат във времето. Някои хора дори започват да си ги подаряват един на друг. При мен са идвали пациенти да ме питат дадено лекарство за какво е - показват ми дори блистера и се оказва, че той е стоял с години в домашната им аптечка и отдавна е с изтекъл срок на годност, дори не се произвежда вече. А това представлява сериозна опасност за здравето.

Тогава на кого вярва повече българинът - на лекаря или на фармацевта?

- Не мисля, че трябва да се противопоставят специалистите, те по-скоро се допълват. Докторите често са натоварени с попълването на излишни бумаги и не могат да отделят достатъчно време на пациентите си. Особено пък да ги информират за предписаното лечение. И в този случай фармацевтът се оказва единственият наистина леснодостъпен специалист, който може да отдели време и да обясни на болния как действат предписаните му медикаменти.

В повечето случаи обаче пациентите прескачат посещението при доктора и влизат директно в аптеката!

- Защото е лесно. За посещение при някои доктори се чака с часове, дори с дни, а в аптеката просто влизате и питате.

Това вероятно стимулира порочната практика лекарствата с рецепта да се продават свободно в аптеките, без предписание ...

- Действително има обекти, в които персоналът си позволява и продължава да го прави, но броят им значително намаля. Причината е, че се засилиха проверките, а и глобите сериозно се увеличиха. Не е за подценяване и публичността, която придоби този проблем. Между другото реакцията на обществото е доста противоречива, защото, от една страна, има известна доза нетърпимост към тази практика от страна на пациентите, а от друга, самите те настояват да получават лекарствата си свободно, защото не им се ходи на лекар. Но законът е повече от ясен и трябва да се спазва.

По-строгите правила успяха ли да ограничат броя на гаражните аптеки?

- До голяма степен - да. Но и самите клиенти помогнаха за това, защото стават все по-взискателни. В гаражна аптека не може да се предложи комплексна услуга. Даже нормална услуга не може да се предложи. Аптеките стават все по-отворени, асортиментът им расте, услугите са все по-разнообразни. В една аптека на Запад например могат да ви опаковат лекарствата така, че да са удобни за прием. А това е изключително полезно за възрастните хора, които пият множество медикаменти няколко пъти на ден. За тях се приготвят специални блистери с отделни кутийки, всяка от които е надписана с ден от седмицата или час за прием. В тях фармацевтът поставя съответната комбинация от хапчета, които пациентът трябва да вземе в съответния ден и час, и така няма риск лекарствата да се изпият два пъти или да се пропусне приемът им. Има възрастни хора, които пият силни медикаменти за сърце, а те трябва да се приемат само веднъж на ден, защото предозирането е опасно. Хората над 60 години обаче често забравят и ги пият два, дори три пъти, а подобна концентрация би могла да ги убие.

По какъв начин биха се подобрили услугите в българските аптеки?

- Според мен например е абсолютно безсмислено да се ограничава доставката на лекарствата по домовете. Например болен човек, който не може да се движи - той не може да отиде сам до аптеката и да си купи лекарства. Защо от аптеката да не му бъдат доставени нужните медикаменти. Защо трябва да е забранено? В Германия например пред всяка аптека можете да видите собствения й автомобил и фармацевтът, след като получи рецептата - по електронен път, по телефона или от лекаря директно, може да достави продуктите до дома на хората. Това е услуга, която е необходима и не може да бъде заменена.

Тогава би трябвало да се освободи и продажбата на лекарства по ИНТЕРНЕТ, т.е. асортиментът на една аптека да се качи в електронен магазин и всеки да може да си поръчва лекарствата срещу електронна рецепта, направо.

- Основният аргумент за това да не се продават лекарства по ИНТЕРНЕТ, е, че голяма част от тях са фалшиви. Но ИНТЕРНЕТ е просто среда за продаване и не може да бъде виновна за това, че има фалшиви лекарства. Вината не е в глобалната мрежа, а в регулациите. Когато са ясни доставчикът и пътят, по който е минало лекарството, проблеми няма. Така, както е регламентирана търговията във физическата аптека, така тя може да бъде регламентирана и във виртуалната. Няма никакъв проблем - тя също си има адрес, документи за доставка, документи за продажба, склад. Това, че е качена във виртуалното пространство, не означава, че не съществува във физическото. И не означава, че не може да бъде контролирана. Хората искат да пазаруват по този начин, искат да им е лесно и това е неизбежно. Това е бъдещето и няма как да бъде спряно. Въпрос на няколко години е да навлезе и у нас. Включително и по отношение на лекарствата с рецепта, защото е много важно и защото е социално необходимо.

Нужно ли е да помислим какви лекарства да си вземем преди празниците срещу махмурлук и преяждане?

- Не е необходимо да се пазарува предварително - всички аптеки работят по празниците. Добре е хората да се консултират с личния си лекар, ако имат проблеми със стомаха, но най-подходящи са медикаментите, съдържащи храносмилателни ензими. Те обикновено нямат никакви странични ефекти. Много е важно да се знае, че не бива да се комбинират лекарства с алкохол, защото ефектът може да е много опасен. Препоръчвам на пациентите да се консултират с лекарите си преди празниците.

Няма ли да е по-добре да изядем една шкембе чорба, вместо да пием храносмилателни ензими и лекарства против махмурлук?

- Със сигурност ще е по-приятно и по-вкусно, но едва ли ще има същия ефект. Въпрос на предпочитания. Най-добре ще е да не се преяжда и да не се препива. Във всеки случай не бива да се фаворизира ролята на лекарствата, колкото и те да са важни за здравето. От всеки човек в много по голяма степен зависи неговото здраве, отколкото от лекарствата. Трябва да сме отговорни сами за себе си и за собственото си здраве, защото то е най-голямата ни ценност. Дори здравната система да е идеална, тя не предоставя здраве априори, ако сам не мислиш за себе си.

Разговора води Слава Аначкова


Нов ред за прием в болниците от 2010 г.
Изписват ни с касова бележка

Коригират бюджетите на лечебниците на 3 месеца според работата
МОНИТОР
Болниците ще ни дават фиш и писмен отчет за всяка медицинска дейност и манипулация, която са извършвали лекарите, докато са ни лекували. Това предвижда разпореждане на Националната здравноосигурителна каса, което влиза в сила от януари, съобщи шефката на дирекция "Икономически дейности и финансов контрол" в касата Жени Начева. То ще бъде задължителна клауза от договорите, които местните поделения на касата ще подписват с лечебните заведения.

Във фишовете ще бъде описвано коя от дейностите се плаща

от НЗОК по клинична пътека, колко струва, какво се поема от Министерството на здравеопазването по програми и какво е за сметка на самия болен, обясни Начева.

Това означава, че занапред при поставянето на тазобедрена става например, за която касата плаща 1600 лв., а цената є в действителност варира между 2800 и 3200 лв. в зависимост от модела и големината, ще бъде описвано подробно какво е платено от НЗОК и какво следва да плати пациентът при изписването. Самото разплащане ще става на специални каси, които ще бъдат открити до самите регистратури.

Всеки лев, даден извън тези места, ще бъде санкциониран най-строго от здравната каса. Пациентите трябва да ни информират за нерегламентирани плащания и да водят дела срещу лекарите рушветчии призова Жени Начева.

На видно място пред самата регистратура, както и при входовете на клиниките, ще бъдатразлепени ценоразписи с медицинските услуги които не се поемат от НЗОК.

От догодина делегираните бюджети на болниците ще бъдат коригирани на всеки три месеца в зависимост от извършения брой операции и други лечения в предходното тримесечие, както и от самото му качество.

С близо 100 болници касата няма да подпише договори от 2010 година. Те са предимно в малките населени места. От финансиране от НЗОК ще отпаднат лечебниците без специалисти на трудов договор и пълен работен ден, без съвременна диагностична апаратура и възможност да осигуряват денонощен прием и транспорт на пациентите, предвидени за планови операции.

Според данните на „Евробарометър" България е с най-много болници сред страните от Европейския съюз, а в същото време е с най-болно население. .

Затягаме финансовата дисциплина

Финансовата дисциплина в болниците ще бъде затегната след Нова година, съобщи министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев пред БНР вчера.

Въпреки делегираните бюджети тези, които работят добре, не бива да имат причини за тревога, че няма да им бъде платено, обясни той.

По думите му лечебните заведения ще си получават парите по клинични пътеки дори за лекуван болен, който в процеса на лечението е преместен в друга болница. .




Психото в Русе преля

Пускат болните предсрочно
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА
Психодиспансерът в Русе се пръска по шевовете. За да освободят легла за спешните случаи, лекарите изписват недоизлекувани болните с по-леки душевни разстройства. За проблемите в здравното заведение съобщи директорът му д-р Теменужка Матева.

Дългогодишни психиатри са се хванали за главата от невиждани до този момент тежки психози и зачестилите в последно време амфетаминови душевни разстройства. Болните се самонаранявали жестоко, като ръфали парчета месо от собственото си тяло, а после пиели кръвта си.

Вчера например им се наложило да прибират с ченгета млад мъж с шизофрения, който при минус 10 градуса навън се съблякъл чисто гол и отказвал да помръдне от терасата на жилището си. После се оказало, че от осем месеца човекът не е вземал лекарствата си.

Тежката финансова криза принуди близките на болните да не са в състояние повече да се грижат за тях и да не им купуват медикаментите или пък да ги изоставят напълно, е констатацията на д-р Матева. В диспансера имало цял куп молби, в които роднините посочвали, че искат да се отърват веднъж завинаги от болния си роднина. Останал без грижи, много скоро след лечението болният отново изпадал в безпомощно състояние. Намирали сме пациентите си да живеят съвсем сами в коптори с плъхове, които ръфат краката на болните хора.




Лекарите сключиха договор със здравната каса
След тригодишно прекъсване Българският лекарски съюз сключи национален рамков договор (за цените и вида на оказваните медицински услуги) с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Основните промени са в болничната помощ. НЗОК вече няма да бъде длъжна да сключва договори с всички болници, а само с тези, които предоставят 24-часова услуга и имат наличната апаратура и специалисти. В документа е отбелязано, че здравната каса ще плаща лечението на още 22 диагнози в болниците, или общо по 304 клинични пътеки. Всяка клиника ще трябва да има списък с услугите, които се заплащат от пациентите. При изписване от клиниката всеки ще получава подробна справка за разходите за лечението му. Болниците отново ще работят с лимити за прием заради ограничения бюджет на НЗОК. Увеличен е броят на направленията за преглед при лекари специалисти. Децата вече ще имат директен достъп до педиатър, без да се налага личният лекар да им издава направления за това. Потребителските такси за преглед остават 1% от минималната работна заплата, както и досега. За всеки преглед пациентите ще плащат 2.40 лева с изключение на пенсионерите (1 лев) и освободените от такси хронично болни.

 

Историите на 2009



6 януари
България и част от Европа започнаха годината със спрени доставки на газ заради конфликт между Русия и Украйна за цената на горивото. Москва спря кранчето, а правителството на Станишев се оказа без резервен вариант. Кризата донесе на българските фирми загуби от над 500 млн. лв.

12 януари
Чешкият художник Давид Черни изобрази България като инсталация от турски тоалетни на изложба в Брюксел. Това разгневи чувствителните български дипломати, които реагираха необичайно бързо... и пикаха на изкуството.

14 януари
Недоволни студенти, пенсионери, екозащитници, млекопреработватели и майки се събраха пред парламента. Организираният дълго онлайн протест приключи за час и половина. Стълкновенията на протестиращите с полицията вкараха България в международния новинарски обмен. После всичко отново потъна в апатия.

20 януари
Барак Обама, първият чернокож президент в историята на САЩ, положи клетва в присъствието на повече от един милион американци и чуждестранни туристи, изпълнили пространството пред Капитолия.

27 януари
Българските блогъри заложиха Google бомба на сайта на Министерския съвет – при изписването в търсачката на думата "провал" първият резултат, който излизаше, беше страницата на правителството.

8 февруари
Coldplay спечелиха "Грами" за най-добър рок албум - Viva La Vida or Death and All His Friends.

11 февруари
Лидерът на опозицията в Зимбабве Морган Цвангирай положи клетва като премиер на правителството на националното единство на Зимбабве пред своя политически съперник, президента Робърт Мугабе. Правителството на националното единство беше резултат от подписаното през септември 2008 г. споразумение за поделяне на властта.

12 февруари
Европейската комисия не прихвана от оптимизма на българските управляващи и заключи за пореден път в междинния си доклад, че страната не може да постигне напредък без функционираща съдебна система и борба с корупцията и организираната престъпност.

8 март
София беше зарината с боклук, след като концесионерът "Новера" спря да чисти столицата. В отговор кметът Бойко Борисов развали договора и възложи чистенето на други десетина фирми.

13 март
Рожденият ден на "Синята коалиция" (СДС + ДСБ = ВНЛ).

13 март
Премиерът Сергей Станишев предложи на Европейската комисия експерти от чужди страни членки да участват пряко в държавното управление на България. Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу му отговори, че Брюксел не може да замени българското правителство.
За съжаление.

23 март
БНТ организира кампанията "Голямото четене", която в крайна сметка се превърна в голямото патриотарстване: 1."Под игото", 2. "Време разделно" и, слава богу, 3."Тютюн".

24 март
В разгара на кризата Чехия и Унгария останаха без правителства. Унгарският премиер Ференц Дюрчани подаде оставка заради тежката икономическа ситуация, а кабинетът на Мирек Тополанек падна след вот на недоверие в чешкия парламент.

1 април
Албания и Хърватия влязоха в НАТО.

6 април
Над 8 хиляди младежи протестираха в Молдова срещу победата на управляващата комунистическа партия на парламентарните избори. Масовите демонстрации не доведоха до смяна на управлението.

6 април
Земетресение с магнитуд 6.3 по Рихтер разтърси Централна Италия, разрушавайки сгради в историческия център на Акуила. Загинаха близо 300 души, повече от 1500 бяха ранени.

20 април
В. "Ню Йорк таймс" обра журналистическите награди "Пулицър" в 5 от 20-те категории - за разследване, гореща новина, международен репортаж, публикация, фотография и критика.

1 юни
General Motors обяви най-големия фалит в промишления сектор в САЩ и влезе в процедура по защита от кредитори. Някогашният гигант се преструктурира в по-малък и ефективен производител под държавен контрол. Медиите в САЩ масово започнаха да наричат компанията Government Motors.

1 юни
Самолет на "Ер Франс", изпълняващ полет от Рио де Женайро за Париж, се разби в Атлантическия океан. Загинаха всички 228 души на борда.

2 юни
В Брюксел отвори врати музей на Рене Магрит, съдържащ най-голямата колекция от работи на прочутия сюрреалист.

7 юни
ГЕРБ спечели изборите за Европейски парламент с 24.36% от гласовете.

11 юни
СЗО обяви пандемия от свински грип. Въпреки уверенията на лекарите, че новият вирус не е по-опасен от сезонните, настана световна паника. Спечели фармацевтичната индустрия.

12 юни
Махмуд Ахмадинеджад спечели отново президентските избори в Иран, което предизвика масови протести заради съмненията в манипулция. Въпреки цензурата от властите Twitter пренесе картините от улиците на Техеран до външния свят.

18 юни
Плевенският лобист Красимир Георгиев, по-известен като Красьо Черния, разрази голям корупционен скандал в съдебната система, след като се оказа, че е общувал със съдии и прокурори от цялата страна, кандидатствали за ръководни постове в съдебната система.

23 юни
След три десетилетия планиране, ремонти и противоречия Музеят на Акропола най-после посрещна първите си посетители.

25 юни
Светът осъмна с вестта за смъртта на краля на попа Майкъл Джексън. Онлайн реакциите и съболезнованията на милионите скърбящи  почитатели увеличиха интернет трафика до безпрецедентни нива. 

5 юли
ГЕРБ спечели убедително парламентарните избори. Рекордно високата избирателна активност (близо 4.2 млн. души) обезсмисли купуването на гласове и контролирания вот. Партията на Бойко Борисов сформира самостоятелен кабинет и получи подкрепата на "Синята коалиция", "Атака" и РЗС.

20 август
Шотландия освободи либиеца Абделбасет ал Меграхи, осъден за атентат срещу американски самолет над шотландския град Локърби, заради тежкото му заболяване. САЩ протестираха срещу решението и настояха либиецът да остане зад решетките.

20 август
Юсейн Болт от Ямайка отбеляза два зашеметяващи рекорда в бягането на 100 м с изумителното време от 9.58 сек. и на 200 м с 19.19 сек.

29 август
Мадона на стадион "Васил Левски". Още не е за вярване.

5 септември
15 българи загинаха, след като туристически кораб се преобърна в Охридското езеро. Най-вероятната причина е претоварване на кораба. Все още няма повдигнати обвинения за инцидента.

7 септември
Еврокомисията съобщи, че ще размрази 19 милиона евро за България по програмата САПАРД. Това стана, след като новото правителство предприе мерки, за които Брюксел настояваше от месеци, но предишната власт отлагаше по политически причини.

8 септември
Бившият земеделски министър Валери Цветанов стана първият от кабинета "Станишев", получил обвинение за длъжностно престъпление.

22 септември
След оспорвана надпревара и не без известна доза късмет Ирина Бокова стана първата жена - генерален директор на ЮНЕСКО.

27 септември
Режисьорът Роман Полански беше арестуван в Швейцария със съдебна заповед, издадена от американските власти през 1978 г. През 1977 г. Полански е обвинен в изнасилване на 13-годишна манекенка. Успява да напусне САЩ преди края на делото и 30 години не стъпва там.

1 октомври
Международният валутен фонд обяви, че рецесията в световната икономика е приключила, а пред глобалното стопанство остава предизвикателството на устойчивото възстановяване.

6 октомври
Българската оперна певица Красимира Стоянова получи титлата камерзенгерин на Виенската опера – най-високото звание за оперен певец в Австрия.

8 октомври
Нобеловата награда за литература беше присъдена на родената в Румъния германска писателка Херта Мюлер.

19 октомври
Технически доклад на еврокомисията за ситуацията с усвояването на европейските средства в България и Румъния обобщава, че най-често срещаните проблеми в България са конфликт на интереси, слаб финансов контрол, недостатъчен административен капацитет и законови слабости.

9 ноември
Берлин отпразнува 20-годишнината от падането на Берлинската стена със събаряне на символична стена от парчета домино. Те рухнаха под натиска на легендарния Лех Валенса.

15 ноември
Йорданка Фандъкова от ГЕРБ стана първата жена - кмет на София.

17 ноември
Варненското златно съкровище заблестя в Манхатън на изложба в Института за проучване на древността към NYU. Археологическата експозиция, включваща общо 2000 предмета от България, Румъния и Молдова, предизвика огромен интерес и продължава до април следващата година.

19 ноември
Европейският съюз си избра безлични и компромисни лидери - белгиецът Херман ван Ромпой за президент и британката Катрин Аштън за върховен представител за външната политика.

6 декември
Световните лидери се събраха в Копенхаген, за да обсъдят проблема с климатичните промени. Срещата премина трудно, бедните страни бойкотираха преговорите с настояването да не бъдат задължавани да намалят парниковите си газове, а екоактивисти протестираха за по-сериозна борба с глобалното затопляне. 

19 декември
Отпадна официално визовият режим за гражданите на Македония, Сърбия и Черна гора при пътуването им в страните от ЕС с изключение на Великобритания и Ирландия.


Кампанията за здравословно хранене при децата навлиза в крайна фаза
Раздават награди на млади европейци
Политика

Кампания на ЕС за здравословно хранене - играта в мрежа "Търсене на съкровището" навлиза в крайната си фаза, припомнят от Еврокомисията. Целта е младите европейци да проверят какво знаят за балансирания хранителен режим и здравословния начин на живот, да преоткрият ползите от консумирането на плодове, зеленчуци и млечни продукти, както и да спечелят големи награди в областта на спорта и добрите готварски навици.

За да спечелят наградите децата трябва да открият съкровището в играта под наслов "Хапни с нея, пийни с нея, играй с нея" до 31 декември (вж. IP/09/1366). В играта са представени различни герои - плодове, зеленчуци и млечни продукти, изглеждащи вкусни и ефектни, които разказват своите истории на учениците.

Играта "Търсене на съкровището" се състои от 8 кръга с по 2 въпроса, като "вкусната дружина помага" да се намерят отговорите на уебсайта. Могат да участват деца под 16 г. Наградите са колело за планински терен, машини за кисело мляко или сок, както и комплект пособия за игра на тенис на маса.

Кампанията за здравословно хранене се провежда паралелно със схемите на ЕС за раздаване на плодове и мляко в училищата. Над 17 000 деца и техните учители участваха в игрите на вкусната дружина, представени като пътуващо шоу в Белгия, северна Франция, Обединеното кралство, Ирландия, Естония, Литва и Полша. Според организаторите шоуто трябва да продължи заради големия брой искания за втора вълна от посещения в още повече европейски училища. Във видео материал участваха белгийската шампионка по тенис Жюстин Енен и 8-годишният рекордьор на Гинес Росолино Канио, които насърчават изграждането у децата на по-добри хранителни навици.

За родителите са предвидени набор от полезни съвети и начини как да накарат децата си да си направят балансирана закуска или да изберат здравословни леки закуски между основното хранене. В къта на учителя се предлага достъп на всички езици на ЕС до рубриките - "Най-добри инициативи", "Факти и цифри" и "Учебен материал".

Неотдавнашно проучване на Евробарометър сочи, че три четвърти от участниците са "напълно съгласни", че в "днешно време изглежда, че има повече деца с наднормено тегло, отколкото преди пет години". В действителност в ЕС около 22 млн. деца са с наднормено тегло, като 5 млн. от тях са със затлъстяване.

В България около 10.8% от децата на възраст между една и пет години са с наднормено тегло, 8% от тях са със свръхтегло, а 2.8% - със затлъстяване. Това показват данни от проучване, направено през 2007 г. у нас, оповестени от проф. Стефка Петрова, директор на Националния център по опазване на общественото здраве.

Данните от проучване през 2008 г. пък сочат, че 30,6% от децата в първи клас са с наднормено тегло, 17% от тях - със свръхтегло, а 15,6% - със затлъстяване, което ясно показва, че проблемът се задълбочава. Причините за това са нездравословното хранене и обездвижването на малчуганите. Според проучването 68% от децата между 13- и 15-годишна възраст прекарват над три часа дневно в чата и пред компютрите.


След 3 години подписаха нов рамков договор
Велин ЯВОРСКИ

Здравната каса, ле­карският и зъболекарс­кият съюз подписаха нов рамков договор след тригодишно прекъсване. Документът бе предподписан от здравния ми­нистър д-р Божидар Нанев в понеделник. Един от акцентите за 2010 г. е, че през следващата година децата ще имат неограничен достъп до педиатър. Промени в потребителските такси за пациентите не се предвиждат. Основната част от промените в работата на здравната каса ще е в болничната помощ. Всеки пациент, който постъпва и се из­писва от лечебното за­ведение, при поискване ще получава информа­ция за вида и обхвата на оказаното лечение.




Неправителствени организации показват случки от живота на конкретни пациенти

Приключи кампанията "По-добри инвестиции за по-добро здраве" 2009
Велин ЯВОРСКИ

От екрана Диана , Борлакова споделя патилата си, които в про­дължение най-малко на пет години са я съпътс­твали в живота й на чо­век, на който са открили рак. Видеофилмът е по инициатива на Асоциаци­ята на пациентите с он­кологични заболявания и приятели. Диана Борлакова говори за нуждата да се води борба за нужните и полагащите се лекарс­тва, за да можеш да продължиш живота си. Ис­торията й стана извес­тна поради намесата на медиите, които постави­ха нейния случай във фо­куса на общественото внимание. И на обществе­ното здравеопазване. Ди­ана Борлакова задава и риторичния въпрос какво могат да направят онези хора, които нямат възможност с личните си доходи да си купуват необходимите лекарст­ва. Но тя задава и друг въпрос, който е не по-малко неудобен - колко хо­ра мълчат и колко хора намират смелостта да говорят публично? Като допълнение към житейс­ката си история тя при­бавя и позабравения слу­чай с депутат от предиш­ния парламент, който бе казал, че няма нужда от лекарства за онкоболните, защото те са обрече­ни. Само онзи, който не се е сблъсквал с подобен човешки, медицински и публичен цинизъм, може да не отговори или да вземе отношение. За Ди­ана Борлакова е непрос­тимо през XXI век да има случаи, когато поради ед­ни или друго управленско и професионално решение може да си отиде един човешки живот.

Тази история е само част от онези, които мо­же да се видят на интернет страницата на

Кон­федерация "Защита на здравето". Обстановка­та, при която са снима­ни тези кадри, е официал­на или дори може да се каже - малко лъскава. Геро­ите седят в удобни крес­ла, интериорът е добре режисиран. Макар че ду­мите и споделеното от Тодор Петров, заразен с вируса на хепатит в, не са никак лустросани, филмът е по инициати­ва на сдружение "Хепасист", което има сме­лостта и отговорност­та да предяви първия в България колективен пациентски иск към здрав­ната каса. Причината бе достатъчно аргументи­рана - беше спряно след първите три месеца на годината финансирането

на лечението на заболели­те от хепатит. След съ­дебни саги делото бе спе­челено от пациентите.

Това са само два от отличените видеофилма на националната кампа­ния "По- добри инвести­ции за по-добро здраве" на програмата на Конфеде­рация "Защита на здраве­то" за подкрепа на пациентски неправителствени организации в Бълга­рия. Според организато­рите на програмата от конфедерацията целта е чрез субсидиране на рабо­тата на пациентските неправителствени орга­низации да се активизи­ра решаването на ключови проблеми в българско­то здравеопазване и да се даде възможност орга­низациите да бъдат естествен регулатор в изграждането на политики­те в здравеопазването в бъдеще. По програмата са кандидатствали 12 пациентски организации, като шест от тях ще по­лучат финансиране от по 2000 лева.

Проектите са били оценени от независимо жури или както се изра­зи на пресконференцията по връчване на сертифи­катите Марта Димит­рова, в тази комисия са били включени хора, кои­то нямат пряка връзка с проблемите на пациен­тите. Яна Пеловска, ме-диен експерт от Центъ­ра за развитие на медиите, Боян Петров, алпи­нист и зоолог, Инна Славова - преводач от Marianna НИГ s Interpretorium u Христи­на Ангелакова - оперна певица са оценявали ви­деофилмите. Всеки, кой­то пожелае, може да ги види на интернет сайта на конфедерацията -www.iskamzdrave.org, в You Tube u Facebook. За Христина Ангелакова тази кампания е най-го­лемият коледен подарък, който е получавала до­сега.
Конфедерация "Защита на здравето" (КЗЗ) е най-голямата пациентска организация 8 България. Тя обединява 25 организации на пациенти с разли­чен тип заболявания, повечето от които социал­но значими като рак, диабет, астма, епилепсия, бъбречна недостатъчност, невромускулни заболя­вания, редки болести и др. Броят на реалните па­циенти, които КЗЗ представлява, надхвърля 1000 000 души. Организацията е създадена, за да представлява здравно осигурените български граждани в качеството им на пациенти пред държавните институции, политическите организации, биз­неса и неправителствения сектор. КЗЗ е член на Европейския пациентски форум (EPF) и от сеп­тември 2009 г. е първата национално представи­телна пациентска организация, получила сертифи­кат от Министерството на здравеопазването.

По последни данни конфедерацията реално за­щитава интересите на пациенти, които страдат от различни заболявания:

• Над 230 000 българи с онкологични заболявания

• Приблизително 85 000 страдащи от епилепсия

• 22 000 деца с церебрална парализа

• Над 6000 пациенти с невромускулни заболява­ния

• Около 250 000 диабетно болни

• Над 600 000 страдащи от различни форми на астма

• Около 16 000 страдащи от паркинсон

• Над 500 деца с нарушено зрение

• Около 4000 българи с интелектуални затрудне­ния

• Около 100 деца, страдащи от фенолкетонурия и др.обменни заболявания

• 4500 болни от множествена склероза

• 15 000 души с хронична бъбречна недостатъч­ност и 2 500 хемодиализирани.


Снимка на три колони - Момент от връчването на сертификатите за развитие на гражданското общество и за ефективност Q усилията да се подобри достъпът до съвремен­но лечение. Първият сертификат бе връчен на представител на Българския съюз на трансплантираните. Оперната певица Христина Ангелакова поздравя­ва единия от класираните кандидати.


Промениха процедурата по извършване на трансплантации
През последните сед­мици от здравното ми­нистерство съобщиха, че правят поредната промяна по извършване­то на трансплантации на органи. От средата на декември решението за избор на реципиенти за органите за трансплантация ще се взема от Обществен съвет, а не от директора на Изпъл­нителната агенция по трансплантации. В съ­вета ще влизат водещи хирурзи от трансплантационните центрове в страната. Решенията за реципиентите на ор­ганите ще се вземат единствено по медицин­ски показания. Две от досегашните специали­зирани дирекции 8 И АТ се обединяват дирекция "Регистри, информация, контрол и развитие на трансплантацията". Тя ще изготвя проекти за медицински стандарти за трансплантация на органи, тъкани и клет­ки, ще актуализира кри­териите за подбор на донори и реципиенти, предвиждат промени­те в приетия Устройствен правилник на аген­цията. Целта е подоб­ряване на координация­та, ефективността и контрола върху дейнос­тите по транспланта­ции на органи, тъкани и

клетки. Новата дирек­ция ще организира дей­ностите по линия на международния обмен и ще осъществява конт­рол върху разпределени­ето на тъканите и клетките.



С преструктуриране­то на агенцията се про­филират специалисти­те в областта на тран­сплантацията на орга­ни, тъкани и клетки и на асистираната репродук­ция. Във всяка от тези области ще бъдат поддържани актуални служебни регистри, които включват и клинични прегледи на всички чака­щи с цел във всеки един момент да има пълна картина на тяхното състояние. Вече функци­онира институционална връзка с ЕСГРАОН за извършване на незабав­ни проверки в случай на необходимост. С оглед проследяване на състоя­нието на пациентите след извършване на трансплантация ИАТ ще контролира, коорди­нира и анализира дей­ността на лечебните за­ведения по осигуряване и трансплантация на ор­гани. За тази цел специ­ален софтуер ще свърз­ва трансплантационните центрове с центрове за хемодиализа в цялата страна. (БА)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница