26 март – 17 април 2012 Откриване – 26 март (понеделник), 18. 30 часа



Дата08.06.2018
Размер18.42 Kb.
#72223
Галерия Credo Bonum

в сътрудничество с АГИТПРОП

представя
Царят, който беше момче

Предмети, истории, отпаднали сцени от един филм

Куратор: Светлана Куюмджиева
26 март – 17 април 2012

Откриване – 26 март (понеделник), 18.30 часа
Това не е обикновена момчешка детска стая. Сред неутралните бели мебели се открояват предмети и играчки, непривични за едно дете. Препариран койот, миниатюрна истинска пушка и макет на влакче са само част от богатия инвентар, чрез който изложбата ще въведе посетителите в детството и въображението на момчето-цар и неговото „царство”. Всички тези обекти носят автентичността на малките истории във филма-биография за Симеон Сакскобургготски „Момчето, което беше цар”. Както и на някои от големите проблеми на българската реалност.

Докато съществува някой, когото българското общество припознава като цар, то ще има и царство. Един филм винаги е началото на разговор...” Андрей Паунов, режисьор на филма


Изложбата представя реквизитни предмети и открояващи се епизоди (повечето непоказвани до сега) от документалния филм “Момчето, което беше цар” – една картина на сантименталната и противоречива носталгия по бившия цар и бивш министър-председател на България. В детската стая на момчето-цар ще видим отделни кратки сцени, от абсурдно-смешни до реалистично-трагични, появяващи се на екрана на компютър, във фотографска рамка, музейна витрина, отворено чекмедже.
Многостранните материали и истории, събрани от екипа на филма по време на 4-годишното им проучване, разкриват удивително откровен портрет на съвременното българско общество. Цар Симеон – човекът, заел българския престол на пределно крехка възраст и малко след това изселен със семейството си от комунистическата власт – се превръща в обект на митове, идеали и надежди, които имат различни и често абсурдни проявления. Изложбата се фокусира върху личностите и историите зад кадър като извадки на най-типичните черти и слабости на обществото ни.
„Детството ми беше щастливо... Почти като в приказките. До деня, в който баща ми почина.”, разказва царят. Останал в спомените на едно поколение като обичания и жизнерадостен Симеончо, очакван като месия и освободител години наред, биографията на този човек се превърна в събирателен образ на много съществени трансформации през последните 60 години.

Филмът „Момчето, което беше цар” (Сценарист и режисьор – Андрей Паунов, , Оператори - Борис Мисирков и Георги Богданов, Музика - Иво Паунов , Продуцент - Мартичка Божилова, Продукция - AGITPROP, zero one film, Bayerischer Rundfunk)

За повече информация: Галерия Credo Bonum – 815 96 19; Светлана Куюмджиева – 0897 967 121
Каталог: press
press -> Іі. 2016 година Първа стратегическа цел
press -> Списък на одобрени за финансиране проекти сесия м. ІІ. 2016 година Втора Стратегическа цел
press -> Конкурс за първи и втори филми, Големите пет, Киното днес, Киното утре, Ново българско кино, Балкански конкурс и други. За девети път ще бъде присъдена
press -> Пресинформация – 28 февруари 2012 16-и международен филмов фестивал
press -> Търговски дела в окръжен съд- пазарджик
press -> Европейска комисия Съобщение за медиите
press -> Тема: здравеопазване
press -> Обществени и политически нагласи октомври 2014


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница