26 септември – европейски ден на езиците



Дата27.10.2018
Размер27.42 Kb.
#101663
26 СЕПТЕМВРИ – ЕВРОПЕЙСКИ ДЕН НА ЕЗИЦИТЕ

Езикът, на който говорим, ни помага да определим своята идентичност. Многобройните езици, които се говорят от 500-те милиона граждани на ЕС, се простират над целия континент като голяма цветна мозайка. Владеенето на един или няколко чужди езика дава възможност за мобилност и намиране на работа в чужбина. Тази мобилност на пазара на труда спомага за създаване на нови работни места и насърчава икономическия растеж. Владеенето на чужди езици стимулира и контактите между различни култури, взаимното разбирателство и директното общуване между отделните граждани в един непрестанно разширяващ се и все по-разнолик Съюз.

В ЕС има 23 официални езика. Обикновено когато една страна стане членка на ЕС, националният език на тази страна става един от официалните езици. Решението на този въпрос се взема от съвета на министрите на ЕС. Това гарантира, че отделните граждани на ЕС имат възможността да ползват същия език при всички контакти с ЕС и неговите институции. Всеки новоприет законодателен акт от ЕС се превежда на всички официални езици. Писмените и устните преводи са сред основните задължения на ЕС.

През 2007г. ЕС обособи нова политика, която бе посветена на многоезичието. Сред основните и цели са: насърчаването на изучаването на чужди езици в Общността, гарантирането на свободен достъп на гражданите до структурите на ЕС на родния език и пълноценното възползване от приноса на езиковото многообразие за икономическото, социалното, културното и политическо развитие на ЕС.

23-те официални езика на ЕС са английски, български, гръцки, датски, естонски, унгарски, ирландски, испански, италиански, латвийски, литовски, малтийски, нидерландски, немски, полски, португалски, румънски, словашки, словенски, фински, френски, шведски, чешки. ЕС има по-малко официални езика, отколкото са държавите членки. Това е така, защото Германия и Австрия използват един и същ език. В Гърция и Кипър се говори гръцки език, а Белгия и Люксембург ползват същите езици като своите френски, германски и нидерландски съседи. Немският е най-широко разпространеният език в ЕС и се говори от около 90 000 000 души или това е 18% от населението на ЕС. Английският, италианският и френският език представляват всеки един по отделно като майчин език, съответно за 60 000 000 – 65 000 000 или това е 12 – 13% от цялото население. Въпреки това, английският е първи чужд език за около 38% от европейските граждани, което го прави по-широко използван език, отколкото немския и останалите езици. В резултат на исторически и геополитически фактори, руският е първият или вторият език, който се говори в повечето новоприсъединени страни. Доказано е, че пет езика преобладават като най-често говорени от европейските граждани - това са английски, немски, френски, испански и руски.

Гражданите на ЕС имат право да работят и в други държави членки, освен в своята родна страна. ЕС дава възможност хората да отидат да работят там, където има работни места. Владеенето на чужд език е ключът към истинската мобилност в ЕС, който ни позволява да се възползваме максимално от възможностите за работа, учение и пътуване из целия континент. Способността да разговаряме на чужд език ни позволява да осъзнаем по-добре общото помежду ни и да се отнасяме с по-голямо уважение към културните различия.

ЕС предлага програми за насърчаване на хората да изучават чужди езици. Всяка от тях е наречена на името на известна европейска фигура в сферата на образованието.

1.Програма “Коменски” е посветена на основното и средно образование.

2.Програма “Еразъм” има за цел да даде възможност на студенти и университетски преподаватели да прекарат известно време в университет в друга страна на Общността. Тази програма предлага интензивни езикови курсове за участниците преди престоя им в друга страна.

3.Програма “Леонардо да Винчи” поставя акцент върху професионалното образование и обучение.

4.Програма “Грундтвиг” е специализирана за обучение на възрастни хора

Всяка година на 26 септември се отбелязва Европейският ден на езиците.



Идеята на тази проява е да се запознае по-добре широката общност с езиците, които се говорят в Европа и да се подчертае колко е важно изучаването на чужди езици, за да има повече толерантност и взаимно разбирателство.

Европейският ден на езиците чества езиковото многообразие като една от силните страни на Европа и насърчава изучаването на езици както в училищата, така и извън тях.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница