27 май 2010 г. Тема: здравеопазване лекари: Талоните за преглед свършват за 5 дни



страница1/3
Дата17.10.2018
Размер391.13 Kb.
#90479
  1   2   3
27 май 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Лекари: Талоните за преглед свършват за 5 дни
Лекарският съюз и пациентските организации искат нов ред за прегледите при специалист и изследванията, защото здравната каса е орязала почти наполовина талоните. Направленията са с 40 на сто по-малко, съобщи първо в интервю за "24 часа" д-р Георги Ставракев, зам.-шеф на БЛС. Според него трябва да се мисли за пряк достъп до специалист вместо първо формално да се минава през джипи. Можело например таксата да се дели между здравната каса и пациента. Това предполага човек да дава 7 лв.

Сега направленията свършват още на 5-ия ден и после хората напират за приемане в клиники. Повечето болници обаче са във финансов колапс и се стига до условия човек да си носи лекарства, храна, чаршафи. И вместо касата да плати изследване за 30-50 лв., покрива клинична пътека за 500 лв., пресметнаха лекарите. (24часа)




1,5 млрд. нов държавен дълг

Още 220 млн. лв. за здравната каса
Държавата да потърси финансиране с нов дълг за 1,5 млрд. лв. Това е записано в проектозакона за актуализация на бюджета, който е бил разглеждан от тристранката във вторник, съобщи зам.-шефът на БСК Димитър Бранков. Емитирането на вътрешен дълг е вторият основен инструмент за покриване на дефицита от 3,7 млрд. лв., който е заложен. Първият е вземането на 1,8 млрд. от фискалния резерв.

Вчера на форум в Румъния обаче финансовият министър Симеон Дянков обяви, че смята да емитира не повече от 300 млн. лв. дълг през тази година.

Бюджетният дефицит всъщност не е толкова голям, колкото изглежда на касова основа, успокои вчера зам. финансовият министър Владислав Горанов.

По думите му парите, които ще бъдат взети от резерва, ще са достатъчни, за да се покрие целия дефицит. Прогнозата за по-голям била консервативна. Промяна в данъците до края на годината няма да има, увери Горанов. От думите му стана ясно, че актуализацията е одобрена от правителството на "предишно заседание". Във вторник с тристранния съвет бил обсъден окончателният вариант. След приемането му на първо четене от НС щели да се готвят промени и в бюджета на здравната каса.

Преди това на среща с германския бизнес Горанов обясни, че касата ще получи допълнително 220 млн. лв. С тях болниците ще могат да покрият задълженията към доставчиците си, отговори заместникът на Дянков на въпрос как ще бъдат погасени те.

Същия въпрос зададох и аз на ръководството на болниците, обясни пред германския бизнес и премиерът Бойко Борисов по повод на необезпечените договори. Затова се правела и актуализацията на бюджета - "да се опитаме да издължим безобразията".




С 40 на сто орязани направленията за преглед

Последни сме в Европа по здравни разходи на глава от населението
С 40 на сто по-малко са направленията за преглед при специалист и талоните за изследвания за първото тримесечие на годината, съобщи д-р Георги Ставракев, заместник-председател на Българския лекарски съюз, и алармира, че тези ограничения- водят до намаляване на достъпа до качествена и навременна медицинска помощ. По-малкият брой на направленията, предвидени за общопрактикуващите лекари, е продиктуван от промяната в нормативната уредба за прегледите при специалист, уточниха от здравната каса. Според националния рамков договор за 2010 г. за децата до 18-годишна възраст личните лекари могат да издават неограничен брой направления за консултация със специалист по повод остро състояние, като тези направления са извън определените стандарти. До миналата година тази възрастова граница е била 14 години. Средствата за здравеопазване у нас за 2010 г. са около 20 лв. на глава от населението и не постъпват редовно, но затова пък ни нареждат на последно място в Европа, съобщи д-р Цветан Райчи-нов, председател на лекарския съюз. Той подчерта, че след настъпване на кризата във всички европейски държави рязко се е покачил процентът от БВП, отделян за здравеопазване, като единствено в България той е намален.


С 40 на сто орязани направленията за преглед

България е на последно място в Европа по здравни разходи на глава от населението
С40 на сто по-малко са направленията за преглед при специалист и талоните за изследвания за първото тримесечие на годината, съобщи пред БНР вчера д-р Георги Ставракев, заместник-председател на Българския лекарски съюз. По думите му тези ограничения водят до намаляване на достъпа до качествена и навременна медицинска помощ. Той обясни, че БЛС заедно с пациентските организации ще настоява за промяна на регулативните стандарти. Като пример той даде други европейски страни, в които пациентът има директен достъп до специалисти, и обясни как това би могло да се приложи у нас. Според него заплащаните от здравната каса 14,50 лева за посещение при специалист могат да се поделят с пациента, без да ' се налага той да минава през личния си лекар. Мотивите, с които се намаляват направленията за медицински прегледи, са, че средствата, с които разполага НЗОК, не са достатъчни и касата е длъжна по закона да се вмести в бюджета, който й е отпуснат, обясни пред PRO.BG д-р Димитър Ленков, главен секретар на лекарския съюз. Според него с намалението на направленията се нарушава правото на лекаря да лекува качествено. По данни на Световната здравна организация от 2006 година България отделя годишно 283 долара на глава от населението за здравеопазване и е на последно място в Европа. За сравнение в Гърция тази сума е 2733 долара, в Румъния - 315 долара, в Аржентина - 551 долара, на МалДивите - 306 долара, Ливан - 468 долара, Ботсвана -371 долара. По данни на Българския лекарски съюз публичните средства за здравеопазване за 2010 г. са около 20 лв. на глава от населението и те не постъпват редовно, каза на пресконференция вчера д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС. По думите му реалният процент от БВП за здравеопазване, с който се работи, е 3,2 на сто, а не 4,2 на сто. Той отбеляза, че по данни на СЗО след настъпване на кризата във всички европейски държави за 2010 г. рязко се е покачил процентът от БВП, отделян за здравеопазване. Намалени са средствата за останалите сектори, но никой не е посмял да пипне средствата на страната си за здравеопазване, единствено в България те рязко намаляват, каза Райчинов. Според председателя на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев не може да се говори за конфликт между лекари и пациенти, а за натрупани проблеми в системата. Българското здравеопазване се върти в порочен кръг и той се задълбочава, подчерта Хасърджиев.


Още 15 деца ще се лекуват чрез фонда за лечение
Още 15 молби одобри на последното си заседание Общественият съвет към фонда за лечение на деца, съобщиха от Министерството на здравеопазването. За три от децата е осигурено лечение в България, 12 ще заминат в чужбина. Сумата по одобрените 15 молби е на стойност 356 376 лева. Други шест са одобрените за финансиране на лечение, пет - за поемане на разходите за следващ етап от лечението им, и четири - за дофинансиране на лечението им.


Софка пя на доктора си
Ромската перла Софи Маринова пя на рождения ден на доктора, който й наду циците със силикон - д-р Ангел Енчев. Фолкпевицата бе атракцията на купона заедно с рапъра Устата. Пластичният хирург и неговият брат близнак чукнаха 40 години, но от суеверие не направиха по-мащабно тържество. Енчев се изфука сред малкото си гости, че си е поръчал костюм в Disizo Monni при италианския моделиер на марката Джани Елия, а за юбилея ще си подари и чисто ново мазерати. "Моят пиар Евгени Минчев кара такова, защо аз да нямам", разсъждавал на глас над поредната чаша с вино майсторът на скалпела в компанията на годеницата си Милена, с която догодина ще сключат граждански брак.


Дават още 220 млн. на касата
Бюджетът на здравната каса ще бъде актуализиран, като от хазната ще й бъдат отпуснати допълнително 220 млн. лв. Това обясни вчера зам.-министърът на финансите Владислав Горанов. Той допълни, че едно от направленията, по които могат да се използват тези пари, е разплащане с бизнеса. Според представители на фирми от бранша дълговете на държавата към доставчиците на лекарства и апаратура са в размер на около 100 млн. лв., като допълнително от лихви са се натрупали и 10 млн. лв. Актуализацията на бюджета се прави именно за да издължим безобразията, които е направило предишното правителство с подписването на подобни договори, заяви Борисов. Той посъветва фирмите да не изпълняват договори, които не са финансово обезпечени. По същия начин в момента имаме доставена апаратура за хеликоптери, като те дори не са наши и нямаме право да завием и един болт по тях, обясни пък премиерът Бойко Борисов.


Плащаме по 7 лева за доктор
Скоро ще си носим чаршафи и лекарства в болницата, предупреждават бели престилки
Да плащаме по 7 лв. за преглед при специалист предлага Българският лекарски съюз. Така няма да има нужда джипито да ни дава направление и достъпът до необходимия лекар ще е директен. Сега касата дава по 14 лв. на тези доктори за консултиран пациент. Идеята на БЛС е сумата да се подели поравно между болния и НЗОК, обясни Георги Ставракев, зам.-шеф на БЛС. За целта обаче трябва да се актуализира бюджетът на касата. Всеки месец джипитата свършват направленията още до 10-о число, жалват се хората. Причината е, че НЗОК е намалила ценните картончета с 30% в сравнение с м.г. Административно спиране на консултациите води до влошаване състоянието на пациентите и после здравната каса плаща 10 пъти повече за лечението им в болница, изтъкна шефът на БЛС Цветан Райчинов. В 19 страни от ЕС достъпът до специалист е директен. За второто тримесечие на годината увеличихме направленията с 500 000, казаха междувременно от касата.

България е на опашката в ЕС по пари за лечение на човек от населението, сочи пък обявено вчера проучване на СЗО. Данните са от 2006 г. У нас за здравето на един човек са отивали едва 283 долара годишно, а сега са около 100 долара на човек. За сравнение, в Гърция сумата е почти 10 пъти по-голяма - 2733 долара, а в Португалия - 1830. Дори Черна гора е по-добре от нас с 306 долара на човек, изтъкна шефът на БЛС Цветан Райчинов. Заради нередовните плащания на касата по клинични пътеки съвсем скоро хората ще започнат да си носят чаршафи и лекарства в болниците, алармира още Райчинов. По думите му в някои лечебници това вече се случва. От недостиг на пари болничните шефове ще започнат да пестят медицински материали, прогнозира той. Причината е, че НЗОК не се е издължила напълно още за март, а крайният срок за това е бил 30 април. Заради нередовните плащания лечебниците натрупаха дългове за милиони към доставчици на медицински консумативи.



Румяна Милева


Медиците по градовете според болежките
Лекарите в градовете да се определят според болежките на хората там. Над тази идея умуват експертите на здравното ведомство. В момента хората на Анна-Мария Борисова събират данни от цялата страна в кои региони от какви болести най-често страдат хората. На базата на цифрите след това експертите ще определят колко специалисти трябват за даден регион.

На 1000 души от населението ще се падат по 3 болници. Така ще бъде разграфена оптимизацията на здравните заведения в страната по евростандартите, научи "Стандарт". Кабинетът планира да въведе максимален и минимален праг на леглата за лежащо болните в различните региони на страната. Населението ще бъде изследвано според възраст, брой и вид на заболяванията в региона, допълниха депутати. Здравната карта категорично ще стане задължителна.

По думите на управляващите целта е да се намалят болниците и да се увеличат местата на долекуване и предварително лечение.

Надя Панкова


Лондон слага юзди на илачите

Новата британска коалиция обеща да държи под контрол цените на лекарствата
Новото британско правителство ще сложи край на свободното ценообразуване на лекарствата, съобщи Ройтерс. Според агенцията Великобритания е една от малкото страни по света, в които фармацевтичните компании сами определят цените на своите продукти. Кабинетът на консерваторите и либералите предлага да се премине към "основано на себестойността ценообразуване", т.е. държавата да казва кой илач колко струва.

Сега действащата на острова регулаторна система (Pharmaceutical Price Regulation Scheme - PPRS) определя печалбите, а не цените, при продажбите на Националната здравна служба (NHS), докато Националният здравен институт (National Institute for Health and Clinical Excellence - NICE) оценява дали лекарствата са рентабилни. Сега се подготвя променя. В програмата на правителството, разпространена миналата седмица, коалицията посочва, че ще реформира NICE, която също "ще премине към цени, базирани върху себестойността".

Из цяла Европа цените на лекарствата тази година са подложени на нарастващ натиск заради проблема с големите бюджетни дефицити в повечето членки на ЕС, посочва Ройтерс. Затова според анализаторите британското предложение, макар и засега да не е непосредствена заплаха за огромните печалби на фармацевтичните компании, обещава озаптяването им в по-дългосрочен план.


Ще тестват новородените за още 20 генетични проблема
ДНК чип лови 400 болести

Пийте фолиева киселина нонстоп, съветва проф. Иво Кременски
Националната генетична лаборатория е готова да изследва новородените българчета за още 20 генетични заболявания. Това стана ясно на традиционната среща с медиите в Албена, организирана през уикенда от Националната генетична лаборатория и фондация "МОСТ". До края на годината се очаква около 10 000 новородени и болни деца да минат през прецизния тест. Досега новородените у нас се изследваха само за 2 генетични заболявания - фенилкитонурия и вроден хипотиреодизъм, а от тази година и за 21-хидроксилазен дефицит (наследствена надбъбречна хиперплазия). Новите тестове ще "хващат" някои от най-тежките метаболитни нарушения, за част от които има ефективно лечение.

Присъда "генетична болест". Без профилактика около 3500-4000 новородени всяка година биха се родили с генетичен проблем. Повреда в гените застрашава между 3 и 5% от мъниците, обяснява генетик №1 проф. Иво Кременски. И тя е виновна за около 80 на сто от т.нар. редки болести. Най-ефективното оръжие срещу генетичните болести са съвременната профилактика и диагностика, обяснява шефът на Националната генетична лаборатория. Добрата новина е, че такава у нас се прави за около 120 болести. Има и супермодерна апаратура и подготвени специалисти. А "войната" с генетичните болести започва да се води още в първите месеци на бременността.

Не пропускайте биохимичния скрининг

Ранният биохимичен скрининг - между 11-ата и 13-ата седмица от бременността, е най-сигурният и щадящ метод за оценка на риска от раждане на дете със синдрома на Даун, обяснява проф. Кременски. При теста се откриват около 90 на сто от случаите на хромозомната болест. Скринингът е комбиниран - кръвна проба и ултразвуково изследване. Около 85 на сто от бременните показват нисък риск - по-малък от 1:1000, уточнява генетик №1. И последващите изследвания, които се налагат, са само ултразвукови. При бременните с т.нар. междинен риск - между 1:100 и 1:1000 се налага и късен скрининг - между 15-ата и 20-ата седмица от бременността, който хваща между 60 и 80 на сто от случаите с болест на Даун, обяснява генетикът. При този подход само около 3,5% от изследваните бременни минават през амниоцентеза или хорионбиопсия (изследване на хориона между 11-13 г.с.), които дават 100% точен отговор има ли генетично заболяване на плода. Диагностиката е много ефективна, за миналата година сме "изпуснали" само 4 от 49 случая на деца с Даун, доволен е проф. Кременски. Истината е, че най-ефективно е изследването с т.нар. ДНК-чип след амниоцентеза. С теста генетиците ни могат да хванат 400 болести. Изследването обаче е скъпо - около 350 евро. "Амбицията ни е да свалим цената му до около 350 лв. И касата да поема част от стойността му при семейства, които са с голям риск от генетични заболявания", обяснява проф. Кременски.

Чудото витамин B9

Известните генетични болести са около 8000, обяснява проф. Кременски. Съвременната медицина лекува ефективно 3-4 и е намерила поддържаща терапия за около 30 от тях. Освен тези болести има и стотици други с генетично предразположение. Една част от тях са вродените дефекти в развитието - вродени аномалии. Хубавата новина е, че някои могат да бъдат предотвратени. И то - с витамин. Фолиевата киселина е единствената доказана "застраховка" срещу спина бифида. Ако се приема фолиева киселина два месеца преди забременяването и през първите 2 месеца от бременността, ще бъде спестено увреждането при поне 70 новородени деца всяка година. "Лошото е, че повечето жени започват да я пият, след като забременеят", признава проф. Кременски. Желателно е витамин В9 да се взема поне година преди появата на бебето. Само около 15 на сто от всички бременности обаче са планирани. Затова проф. Кременски препоръчва на дамите - пийте фолиева киселина поне от 15-ата до 45-ата си година. Ценният витамин няма да ви навреди. Напротив - освен че ще ви спаси от спина бифида, ще намали и рискът от раждане на недоносени бебета с около 70 на сто. Черната статистика сочи, че около 10% от новородените са с ниско тегло. При тези деца се срещат най-често увреждания като детска церебрална парализа, напомня проф. Кременски. Затова в САЩ от години слагат в брашното фолиева киселина. А таблетките с витамина се подаряват във всяка дрогерия - на дамите, които си купуват противозачатъчни.

4 капки кръв = живот

4 капки кръв - толкова стигат, за да се разбере има ли новороденото ви бебче някои от коварните, но лечими, генетични болести. Хубавата новина е, че от тази година има технологична готовност тестът да "хваща" още 20 от тежките диагнози, за които има терапия - била тя и поддържаща. В новия пакет влизат доста метаболитни заболявания - смущения в обмяната на аминокиселините, органичните киселини и окислението на мастните киселини. Амбицията на проф. Кременски и екипа му е резултатът да излиза до 14-тия ден след раждането. И терапията да започне навреме, когато първите симптоми още не са се проявили и лечението ще е успешно, подчертава генетик №1.



Лора Симеонова
Що е то?

Известните генетични болести са над 8000. И засягат между 3 и 5 на сто от новородените деца. Делят се на три основни типа - хромозомни, моногенни (наследствени) и малформации (вродени грешки в развитието).
Хромозомни (0,6% от новородените)

При тях е нарушен броят или структурата на хромозомите. Ако няма профилактика, с такива болести биха се раждали около 400 българчета годишно. В над 50 на сто от случаите на хромозомни болести у нас се касае за синдром на Даун. Те не се лекуват, а шансът да се появят отново в семейството е около 1%. Прилагането на ДНК микрочипове ще позволи диагностицирането на около 400 редки хромозомни болести.
Наследствени (при 1,4% от новородените)

При тях е увреден 1 от 25 000 човешки гена. Най-честа у нас е бета-таласемията (около 12-15 деца годишно). Следват муковисцидозата и мускулните атрофии и дистрофии. При наследствените болести шансът за повторение в семейството е много висок - между 25 и 50 на сто.
Малформации (при 2,5% от новородените)

При болшинството от тях са засегнати множество гени. Някои, като спина бифида, са предотвратими с терапия с фолиева киселина. Над 80% от тях се "хващат" с високоспециализираното ултразвуково изследване фетална анатомия. Рискът за повторение в семейството е нисък - между 2 и 6 на сто.


Около 30% по-малко са направленията за специалист
С около 30% по-малко са направленията за специализирани медицински дейности за първото тримесечие на тази година в сравнение с миналата. Това заяви вчера председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. Той обясни, че ситуацията в здравеопазването продължава да се влошава, като вече не един лекар, а лекар и половина на ден напускат страната. Райчинов обясни, че практиката пациентите да си носят чаршафи и лекарства, когато постъпят в болница, се завръща с пълна сила. Причината - забавянето с два месеца на плащанията от здравната каса, което принуждава директорите на болници да издават тихомълком заповеди за икономисване на средства. Според лекарите друг голям проблем е тенденцията РЗОК да завеждат дела срещу лекари и болници за надвишени лимити. Само в Пловдив например са заведени 14 дела за суми от 3 до 70 000 лв. От НЗОК съобщиха вчера, че през второто тримесечие на 2010 г. са разпределени с 50 хил. повече направления за специалист спрямо тези за първото тримесечие. С 500 хил. лева повече пък са средствата за медико-диагностични дейности.


Здравеопазването буксува в безизходица

Няма полза от намалени клинични пътеки и лекари, които напускат страната
Около 30% по-малко са направленията за специализирани медицински дейности за първото тримесечие на тази година в сравнение с миналата. Това заяви вчера председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Цветан Райчинов. Той допълни още, че вече не по един, а по лекар и половина на ден напускат България.

Свиването на направленията е тревожен факт, от който страдат абсолютно всички българи, без оглед на социалния им статус. Още по-тревожна обаче изглежда информацията, че все повече лекари напускат страната. Същото се отнася и за медицинските сестри, които без особени затруднения си намират работа в различни европейски държави. Тази тенденция ясно изразява чувството на безизходица, което е обхванало голяма част от гилдията.

Министър Анна-Мария Борисова нееднократно заяви, че няма намерение да говори много-много, а да работи. От БЛС също я приеха с положителна нагласа и я обявиха за „диалогичен човек“. Точно тук се крие златният шанс управляващите и съсловната организация да решат в експертен диалог какви реформи са нужни на българското здравеопазване. Засега са ясни два неоспорими стълба – реформите не търпят отлагане и трябва да се направят в името на пациента. Само така ще можем да се надяваме на истинска национална здравна стратегия.


Владислав Горанов: Ще завършим 2010-а с по-малък дефицит
Дефицитът в края на 2010 г. може да бъде по-малък от прогнозираното, но правителството прави по-консервативна прогноза. Това обяви вчера зам. финансовият министър Владислав Горанов. Но за да се избегнат спекулации и да не се налага в ситуацията на нестабилност в рамките на цяла Европа отново да влизаме в някакъв етап за актуализация, ние предпочитаме да внесем един максимално консервативен вариант, от който във всеки случай крайният резултат ще бъде по-добър", каза Горанов.

До края на годината няма да бъдат увеличавани данъци, а стабилността на финансовата система няма да бъде нарушена заради използването на ресурс от фискалния резерв, категоричен беше той. След като се актуализира държавният бюджет, предстои актуализация и на бюджета на здравната каса, допълни Владислав Горанов. След актуализацията в НЗОК ще постъпят допълнителни 220 млн. лв., а управителният съвет на касата ще реши за какво да бъдат използвани. Очакваният дефицит по националния бюджет след корекциите е 3,9 на сто от прогнозния БВП, обявиха от Министерския съвет, след като на редовното си заседание вчера кабинетът одобри актуализацията на бюджета. До седмица актуализираният бюджет ще влезе в парламента за обсъждане.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница