27 октомври 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/7
Дата23.07.2016
Размер0.9 Mb.
#2621
  1   2   3   4   5   6   7
27 октомври 2011 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 1

В. Труд 2

В. Труд 3

В. Труд 4

В. Труд 4

В. Труд 5

В. Новинар 5

В. Новинар 5

В. Дневник 6

В. Дневник 8

В. Земя 9

В. Земя 9

В. Земя 10

В. Класа 11

В. Класа 12

В. Класа 12

В. Класа 12

В. Класа 13

В. Класа 13

В. Класа 14

В. Класа 14

В. Телеграф 16

В. Телеграф 16

В. Сега 17

В. Сега 17

В. Сега 18

В. Сега 19

В. Сега 19

В. 24 часа 20

В. Монитор 27

В.Пари 32

В.Стандарт 39

В.Дума 45

В.Дума 46

В.Дума 46





27.10.2011 г.,с. 2-3
Бюджет под знака на еврото
Усвояване, усвояване и пак усвояване! Под този девиз трябва да премине 2012 г., през която България иска да получи двойно повече европари от Брюксел. Амбициозната цел е заложена в проектобюджета за догодина.

Парите от европейските фондове остават основен източник на финансиране на проекти за строителство и ремонт. 67% от средствата за капиталови разходи догодина се очаква да са по това перо.

Драстичното ускоряване на разплащането по европроектите се налага, тъй като в противен случай може да се стигне до загуба на част от около 7-те млрд. евро от ЕС за периода до 2013 г.

Със 130% трябва да се увеличат постъпленията от Брюксел при възстановяване на парите по оперативните програми. През 2012 г. те трябва да стигнат почти 3,32 млрд. лв. при 1,66 млрд., заложени за тази година. Ускоряването е наложително заради европравилото, според което средствата по проектите, които се финансират по европрограми, трябва да се възстановят от Брюксел най-късно до 3 години (ако са започнати до 2009 г. вкл.), или до 2 години (от 2010 г. насам). Така излиза, че през 2012 г. трябва да бъдат поискани всички пари по проектите от 2009 и 2010 г. В противен случай ще бъдат загубени.

Досега неколкократно България е критикувана за забавянето, с което иска от Брюксел да й възстанови средства, платени от националния бюджет по европрограми. Причините основно са две - недостатъчен напредък на проектите, спечелили еврофинансиране или презастраховане чрез двойни проверки от страна на българските органи, за да не се стига до санкции от страна на ЕК. От началото на 2007 г. до сега платените от Брюксел средства са под 700 млн. евро, като според министъра по управление на еврофондовете Томислав Дончев трябва да стигнат близо 1 млрд. евро (2 млрд. лв.) до края на годината.

Заедно с националното съфинансиране по европрограмите в бюджета за догодина са предвидени общо разходи от 3,83 млрд. лв. Според министър Дончев плащанията по проекти догодина трябва да стигнат 40% от европарите за целия програмен период при 16% в момента.

Всяко забавяне на темповете би довело до намаляване размера на разходите, които се възстановяват от ЕК, а това ще доведе и до по-малко приходи по това перо в бюджета, пише в доклада към проекта за 2012 г. От друга страна, бързото възстановяване означава да се използват по-малко пари от бюджета за европрограмите.

Намалени спрямо плана за тази година са средствата за директни плащания към земеделските производители. Предвижда се догодина за това да бъдат изразходвани 976,6 млн. лв., което е с около 84 млн. лв. по-малко спрямо предвиденото за 2011 г.

По програмата за развитие на селските райони трябва да бъдат разпределени 595 млн. лв.

В проектобюджета е записано още, че Министерският съвет може да предостави допълнително средства за разходи по програмите на ЕС, ако усвояването на парите през 2012 г. е по-голямо от предвиденото.




27.10.2011 г.,с. 2
В регионалното и екологичното министерство: Колкото дават - толкова ще харчим
“Парите по принцип никога не стигат за всичко, което бихме искали да направим”, заяви пред “Труд” Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). “Извън бюджета от 248 млн. лв. (в т. ч. не влизат 9 млн. лв. за компенсация на хора с увреждания с безплатни винетки), имаме и допълнително предоставен бюджет от 180 млн. лв. за държавно инвестиционните заеми. С тях не можем да покрием абсолютно всички пътни отсечки, които се изграждат, и затова част от тях отиват в 2013 г. Така че ще отложим малко във времето довършването на част от обектите, но ще се постараем повечето да бъдат завършени през 2012 г.”, допълни Павлова.

Парите за Министерството на околната среда и водите (МОСВ), предвидени в проектобюджета за 2012 г., са същите като през 2011 г. Запазва се тазгодишният разходен таван от около 45 млн. лв., с което ще се съобразим при харчовете си, заявиха от ведомството на министър Нона Караджова.




27.10.2011 г.,с. 9
Свлачище повлече , 9 къщи към морето
Красен КОСТОВ

Девет къщи тръгнаха към морето, след като се активира старо свлачище край с. Кранево. Сградите се намират на козирка над рибарското селище на стръмния бряг. Районът е известен като вилна зона „фар Кранево". Свлачището се е активирало след поройния дъжд, който се изсипа над Варненско преди седмица.

Четири от най-пострадалите къщи са собственост на двама кипърци и на две английски семейства. В две живеят местни хора, а в останалите не личи скоро да е стъпвал човешки крак, видя екип на „Труд".

Частният път към дворовете, който собствениците сами са направили от бетон, се е нагънал като юфка и на места по него са се образували пукнатини и стъпала. Подпорните стени са се кипнали, а електрическите стълбове висят заплашително на жиците си.

Англичанката Сузи Ханко, собственик на една от къщите, призна, че няма застраховка, но се надява държавата или общината да й плати някакво обезщетение. От община Аксаково твърдят, че в някои от пострадалите къщи са правени назаконни надстроявания.

Така изглежда дворът на една от засегнатите от свлачището къщи. Част от терена е пропаднал с повече от метър под старото ниво.




27.10.2011 г.,с. 9
Четирима министри зад гърба на Павлова
Милена ИЛИЕВА

Добромир Симидчиев и Асен Антов са двете нови лица в ръководния екип на министерството на регионалното

развитие и благоустройството (МРРБ). Те бяха представени от министър Лиляна Павлова навръх Димитровден -професионалния празник на строителите.

Симидчиев е назначен за зам.-министър с ресор ВиК, а Антов застава начело на новата Национална компания за стратегически инфраструктурни проекти

(НКСИП). Тя ще координира и контролира изграждането на магистралите „Струма" и „Хемус". В сряда и двамата новоназначени казаха, че министър Павлова ги е поканила да заемат постовете по такъв начин, който е изключвал отказ.

Добромир Симидчиев е четвъртият зам.-министър в МРРБ. Досега новият зам.-министьр е бил директор „Инженерни услуги и активи" в „Софийска вода". Участвал е и в изготвянето на плана, с който Столична община получи финансиране по ИС-ПА за модернизиране на ВиК мрежата в столицата.

Останалите зам.-министри в МРРБ са Екатерина Захариева, Николай Ненков и Николина Николова. Последните двама бяха назначени, след като Лиляна Павлова бе избрана за министър.

Асен Антов е работил в Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) до 2009 г., след което е бил консултант по управлението на пътни проекти по линия на „Джаспърс" и Европейската инвестиционна банка.




27.10.2011 г.,с. 10
Мегафонд ще покрива щети при земетресения

Възражда се идеята за задължително застраховане на жилищата
Леонора Лекова

Жилищата ще се застраховат задължително срещу бедствия, а парите от полиците ще се събират в мегафонд с участието и на държавата. Тази идея обсъждат представители на държавата и на застрахователите, научи “Труд”.

Обмисля се да бъде създаден мегафонд, от който да се покриват щети при големи наводнения и земетресения, съобщи шефът на сдружението “Инициатива за управление на катастрофичните рискове” Румен Гълъбинов. Това е нов вариант на широко дискутирания преди години катастрофичен пул. Идеята излиза отново на дневен ред заради увеличаващата се опасност от природни бедствия в резултат от климатичните промени.

Т.нар. фонд бедствия ще се управлява от държавата, но няма да бъде придатък към бюджета, за да не се ползва за други цели, обясни Гълъбинов. В него ще постъпват парите от задължителни застраховки срещу бедствия на всички жилищни имоти в България. Държавата може да участва с първоначален капитал от 2-3 млн. лева. Световната банка е предложила да даде кредит на България.

По думите на Гълъбинов, ако в страната има 3 млн. жилища със средна застраховка около 10 лв. годишно (виж карето), още на първата година във фонда ще бъдат събрани близо 30 млн. лв. Половината от риска ще бъде презастрахован в чужбина срещу покритие от 150 - 200 млн. лв.

Един от вариантите е българският катастрофичен пул да прилича на турския, коментира Гълъбинов. Там застрахователите не са акционери, а само дистрибутори на полици. Пулът работи вече 10 г. и в момента 40% от имотите в южната ни съседка са застраховани.




27.10.2011 г.,с. 10
От 5 до 35 лв. за полица според вида на имота
Размерът на премиите, които ще плащаме за застраховка на имотите си, ако мегафондът стартира, ще бъде от 5 до 35 лв. Цената зависи от зоната, в която се намира сградата и от вида на нейната конструкция.

България ще бъде разделена на четири района според степента на риска. Ако имотът се намира в най-рисковата първа зона и е от стоманобетон, цената на полицата ще бъде 20 лв. За същия тип постройка, но във втора зона ще се плащат 15 лв., в трета - 10, а в четвърта - 5 лв.

На второ място по надеждност са поставени масивните постройки (тухла и бетон). Полицата за такава къща в първа зона ще струва 25 лв., във втора - 20 лв., в трета - 15 лв., а в четвърта - 10 лв. Премиите за паянтовите постройки са най-високи. Те тръгват от 15 лв. и стигат до 35 лв. според местоположението.

За сравнение премиите, които се събират при застраховка на имот в Румъния, където бе създаден катастрофичен пул, са по 10 или 20 евро при покритие съответно от 10 хил. или 20 хил. евро. Там вече са застраховани 3,377 млн. жилища от общо 7 млн. У нас няма точна статистика колко жилища имат полици срещу природни бедствия, но е сигурно, че са далеч под 10%.




27.10.2011 г.,с. 11
Борсов коментар

Плете не раздвижиха пазара
Владимир МАЛЧЕВ, управител на „Бул Тренд брокеридж"

На фона на зелените вълни на международните пазари, през последните дни търговията на Българската фондова борса остава спокойна. - Индексите отчитат минимални изменения, като първите финансови отчети на компаниите за третото тримесечие засега не оказват никакво влияние върху цените на акциите.

В сряда борсовият оборот надхвърли 1,1 млн. лв. благодарение на пакетни сделки с абсолютно нетъргуваната иначе емисия от акции на „Маунтин Парадайс Инвест",

която формира сделки за близо 361 000 лева. Пакетни сделки видяхме и при „фонд

за недвижими имоти България". Компанията е на път да продаде успешно някои от , най-ключовите си активи, което беше добре прието от инвеститорите. Това направи позицията една от най-поскъпващите за последната седмица с ръст от над 16%. Добра сесия имаха акциите на „Унифарм" и БАКБ, които поскъпнаха с близо 3%.

На обратния полюс бяха книжата на ЦКБ, които бяха разпродадени до малко над 93 ст. за брой, което е понижение от 2,1%.

Най-голям дневен спад регистрираха акциите на ихтиманското предприятие „Чугунолеене", което стана поредната жертва на кри-

, затаи лош мениджмънт. На 21 октомври дружеството беше обявено в несъстоятелност, което доведе до панически разпродажби и дневен спад от 44,5%.

На пазара на компенсаторни инструменти остава скучно. Боновете за земя поевтиняха до 32 ст., а компенсаторните записи поскъпнаха при малки обеми до 19,6 стотинки. Материалът не е препоръка за инвестиции.


27.10.2011 г.,с. 3
Руският иск за АЕЦ "Белене" може да скочи двойно
Искът на руската компания „Атомстройекспорт” срещу Националната електрическа компания (НЕК) може да набъбне до 130 млн. евро. Това стана ясно от изказване на президента на компанията Александър Глухов пред български журналисти.

„Атомстройекспорт” заведе съдебен иск срещу НЕК в Париж през юли. Руската компания претендира за близо 58 млн. евро и твърди, че НЕК не си е платила поръчано и произведено от руските подизпълнители оборудване за АЕЦ "Белене".

Българската компания на свой ред заведе съдебно дело за 63 млн. евро срещу руснаците в Женева с мотива, че „Атомстройекспорт” по договор е трябвало да изкупи старото оборудване от площадката в Белене, но тя не е сторила това в пълния му обем.

Руснаците обмислят увеличаването на иска, тъй като са изтекли нови отлагания за плащане на поръчано оборудване в размер на около 70 млн. евро. Глухов обаче посочи, че това не са много пари и те не биха попречили на преговорния процес




27.10.2011 г.,с. 4
Тормозят ни доставчици на ток, ипотечни кредити и имотни посредници

Най-доволни сме от козметичните и развлекателните услуги
Петър Чергаров

Доставчиците на ток, ипотечните кредити и имотните посредници най-много мъчат средния българин. Това съобщиха от асоциация „Активни потребители”, които цитираха проучването „Индекс на потребителските пазари” на Европейската комисия (ЕК). Данните сочат, че българите са най-доволни от услугите в областта на въздушния транспорт, козметичните, културните и развлекателните услуги.

От проучването става ясно още, че съществуват големи разлики между българските резултати и общото класиране на пазарите на услуги. Така например българите оценяват много по-високо от средното за Европейския съюз (ЕС) пет вида услуги, между които банковите сметки, застраховките живот, услугите за къщата и градината, доставката на интернет и кабелна телевизия. Трите услуги, които сме класирали по-ниско в сравнение с европейските, са хазартът, градският транспорт и поправката на автомобили.

По отношение на продуктовите пазари българските потребители оценяват по-високо от средното за ЕС големите домакински уреди. В същото време обаче рейтингът на хляба и млечните продукти е оценен по-ниско от средното за Стария континент. Три пазара са се издигнали значително в класацията спрямо миналата година. Това са туристическите пакети (от 17-а до 7-а позиция), автомобилите под наем (от 18-а до 8-а) и стоките за свободното време (от 17-а до 9-а).

Отбелязан е обаче драматичен срив в доверието към мобилните оператори. Техният рейтинг е спаднал с над 10 пункта, пропадайки в общата класация от 10-о на 27-о място. Най-значителен положителен ръст се наблюдава при резултатите на културните и развлекателните услуги и тези по поддръжка на дома и градината.

И тази година продължават да са слаби пазарите на услуги, като финансовите и мрежовите услуги имат рейтинг под средния. Трите най-ниски показателя са за потребителските пазари на инвестиции (включително пенсии и ценни книжа), услуги в областта на недвижимите имоти и ипотечните заеми.

Пазарите на стоки са започнали да работят значително по-добре, с изключение на колите втора употреба и автомобилните горива. В сравнение с 2010 г. пазарите на електроенергия и горива са се влошили най-много, което може би отразява и нагласите на потребителите за цените на електроенергията и горивата.


27.10.2011 г.,с. 4
Цените на жилищата в столицата продължават да падат
Средните пазарни цени, по които се сключват сделки с жилища в страната, продължават да намаляват. Това става ясно от индекса на Райфайзен имоти, който следи динамиката на реалните продажни цени на недвижимите имоти у нас.

Според данните средните пазарни цени на жилищата в София са отбелязали спад от 6,8 процента през третото тримесечие на годината спрямо същия период на миналата година. Подобна е и ситуацията в Пловдив и Варна, където средните продажни цени на недвижимите имоти през третото тримесечие са намалели съответно с 4,1% и 3,6 на сто спрямо периода юли-септември 2010 г.

През последните две тримесечия се отчита засилена динамика на цените на пазара на нежилищни имоти в най-големите градове в страната.

Ценовите изменения в София и Варна отчитат на тримесечна база спад съответно от 9,6% и 6,4 на сто. В Пловдив и Бургас обаче цените са нараснали съответно с 2,5% и 6,8 на сто поради по-големия брой на продадените търговски обекти в централните градски части за сметка на намаляващите средни размери на имотите.




27.10.2011 г.,с. III
Регионалното министерство се готви да поеме водната инфраструктура

Нов заместник министър ще отговоря за сектора
Георги Жечев

Пречиствателните станции и другата водна инфраструктура в България могат да преминат на управление към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. От днес във ведомството работи нов зам.-министър – Добромир Симидчиев, бивш директор в концесионера на столичната ВиК мрежа "Софийска вода". Той ще отговаря за реформата във ВиК сектора в страната.

Днес строителният министър Лиляна Павлова представи новия си мениджърски екип и шефа на новата Национална компанията "Стратегически инфраструктурни проекти" Асен Антов (виж карето).

В момента управлението на водите е разпръснато между няколко министерства – на регионалното развитие (язовири), на околната среда и водите (пречиствателни станции, минерални извори), на икономиката, на земеделието и на здравеопазването.

"Със сигурност министерството на регионалното развитие трябва да си управлява инфраструктурата, защото ние сме инфраструктурното министерство. Така че ще работим в тази посока", отговори Павлова на въпрос на "Дневник" за пречиствателните станции. Обсъжданите до момента варианти за окрупняване на институциите, свързани с водите, бяха учредяване на нова агенция, на една държавна компания или на няколко регионални дружества.

Министърът на околната среда Нона Караджова коментира, цитирана от mediapool, че с новото назначение най-накрая може да започне отлаганата с 10 години реформа във водния сектор – предимно да се регламентира собствеността на ВиК съоръженията. Заради неефективното управление на водите загубите по мрежата на много места са над 50% от подаденото количество, а изграждането на пречиствателните станции се бави.

"Дали ще бъде под шапката на МРРБ, не можем да кажем категорично. Това, което ще се опитаме, всички министерства, е да изградим обща стратегия как да управляваме водите. Нормално е инфраструктурното министерство да отговаря за инфраструктурата. В каква форма - това е въпрос, който трябва да решим в следващите три месеца", поясни Павлова.

Тя каза още, че предстоят промени в Закона за водите, така че управлението на водоизточниците да се разграничи от това на водопреносната мрежа. "Дневник" очаква отговор от министерството на околната среда дали, кога и в какъв вид ще се извършат окрупняването на собствеността и управлението на сектора.

Проблемът с изграждането на пречиствателни станции отново излезе наяве, след като предшественикът на Павлова - Росен Плевнелиев, заяви, че държавата няма да даде пари за съоръженията в населени места, за които данните за населението се разминават драстично.

Проблемът е особено остър в морски общини като Созопол, където според местните власти има 80 хил. легла, а според икономическото министерство става дума за 2000.

Анализ на екоминистерството, оповестен през март, показа, че за разширяване, рехабилитация и поддържане на водната инфраструктура са необходими между 20 и 40 млрд. лева през следващите 30 години. "На някои места амортизационните срокове на ВиК мрежата отдавна са изтекли – при по-високо налягане тръбите направо се пукат", каза тогава министърът на околната среда Нона Караджова.

Днес строителният министър изтъкна, че "над 2.5 млрд. евро ни трябват само за пречиствателни съоръжения. Ако добавим към тях и самата ВиК инфраструктура, тази сума ще набъбне."

Добромир Симидчиев каза, че има собствено виждане за това как трябва да се развива секторът, но отказа да навлезе в конкретни подробности.

Симидчиев е бил директор "Инженерни услуги и активи" в "Софийска вода", технически мениджър в дружеството "Делфин проект екотехника" и преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия. След официалното си представяне той потвърди пред журналисти родствената си връзка с бившия шеф на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) Иван Симидчиев.


Пътен инженер поема инфраструктурната компания

Инженер със стаж в Агенция "Пътна инфраструктура" и с опит в подготовката на пътни проекти по програмата "Джаспърс" оглави новата Национална компания за стратегически инфраструктурни проекти. Асен Антов беше представен вчера от министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова. Компанията беше създадена от правителството, за да ускори проектирането и изграждането на магистралите "Струма", "Хемус" и "Черно море". Антов е работил в пътната агенция от 2001 до 2009 г., а след това е бил консултант в частния сектор. Плановете му са новата компания да бъде структурирана изцяло до средата на 2012 г. и дотогава да поиска от Европейската комисия одобрение, за да управлява евросредства.




27.10.2011 г.,с. VIII
Русия обмисля иск в двоен размер за АЕЦ "Белене"

Сумата може да се увеличи до 130 млн. евро
Руската държавна компания "Атомстройекспорт" (АСЕ) може да увеличи повече от два пъти, до 130 млн. евро, размера на иска си срещу Националната електрическа компания (НЕК) заради забавени плащания по проекта за АЕЦ "Белене".

Това е съобщил пред журналисти президентът на АСЕ Александър Глухов, предаде mediapool.bg.

През юли руската компанията заведе иск срещу НЕК в арбитражния съд в Париж за 58 млн. евро с аргумента, че българската компания не е платила за изпълнени дейности по проекта за втора атомна електроцентрала в България. В началото на октомври икономическият министър Трайчо Трайков съобщи, че НЕК е завела контраиск заради старо оборудване на площадката в Белене. На този фон преговорите за изграждането на централата бяха удължени до края на март 2012 г.

Увеличаването на размера на руския иск по думите на Глухов се обмисля, защото са изтекли нови отлагания за плащане на поръчано оборудване в размер на около 70 млн. евро, пише още mediapool. "Това обаче не са много пари и те не пречат на преговорния процес", смята президентът на "Атомстройекспорт". Компанията беше избрана за изпълнител на проекта през 2006 г.

"Когато отсрочката за изплащане на поръчаното оборудване изтече, то трябва да се плати", е коментирал преди това Сергей Кириенко, президент на държавната корпорация "Росатом", която обединява всички дружества, свързани с ядреногоривния цикъл в Русия. Според него е нормално, когато две компании имат противоречия, да се търси съдействието на съда. "Те може да имат своите претенции, но съдът е този, който ще реши спора, и ние се доверяваме на европейското законодателство", допълва Кириенко. По думите му и руската, и българската страна са на общо мнение, че правителствата не бива да се месят в споровете между НЕК и АСЕ.

Вчера Кириенко за пореден път повтори предложението на Москва за финансиране на проекта, като руското участие може да достигне 100% според преценката на българското правителство.

"Има голяма вероятност да спечелим в съда и тогава НЕК ще трябва да плати не само предявената сума, но и разноските по воденото дело", посочи Глухов.

До Коледа проектът "Белене" трябва да има одобрението на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), прогнозира вицепрезидентът на АСЕ Генадий Тепкян. Mediapool съобщава, че през периода от 12 до 16 декември ядреният регулатор заедно с експерти от Международната агенция по атомна енергия ще проведе стрес тест за сигурността на АЕЦ "Белене", независимо че за ядрените централи в проект Европейската комисия не иска да се проведат такива тестове както за съществуващите реактори.

Ако АЯР одобри проекта и между НЕК и АСЕ се постигне съгласие по параметрите на основния договор – крайна цена на централата, капиталова структура на участието, което се очаква да стане до края на март 2012 г., руската компания може да започне полагането на първия бетон на площадката, чиято стабилност трябва да е подсилена, пише още mediapool.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница