3 май 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/10
Дата10.05.2017
Размер1.48 Mb.
#20994
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
3 май 2012 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:


В. Труд 2

В. Труд 5

В. Монитор 12

В. Сега 18

В.Земя 27

В. Класа 29

В. Класа 30

В. Класа 31

В. Класа 33

В. Класа 34

В. Телеграф 34

В. Капитал Daily 35

В. Капитал Daily 36

В. Капитал Daily 37

В. Капитал Daily 39

В. 24 часа 40

В. 24 часа 40

В. 24 часа 41

В. 24 часа 41

В. 24 часа 42

В. 24 часа 43

В. 24 часа 44

В. 24 часа 44

В. 24 часа 44

В. 24 часа 44

В. 24 часа 46

В. 24 часа 47

24 часа 49

В. Дума 51

В. Дума 51

В. Дума 52

В. Дума 53

В. Дума 53

В. Преса 54

В. Преса 54

В. Преса 54

В. Преса 55

В. Преса 55

В. Преса 56

В. Преса 56

В. Преса 57

В. Преса 58

В. Преса 58

В. Преса 58

В. Преса 61

В. Преса 65

В. Новинар 72

В. Стандарт 74

В. Стандарт 77

В. Стандарт 78




03.05.2012 г., с. 4
Конфискацията спря времето в парламента
ГЕРБ поиска депутатите да работят докато мине спорният закон
Надцакването между мнозинството и опозицията в парламента продължи и вчера заради закона за конфискацията.

По правилник дневният ред на Народното събрание всяка първа сряда от месеца се определя от опозицията. В резултат народните представители се занимаваха с проектозаконите за българския език (виж стр. 6). Конфискацията остана последна точка, но от ГЕРБ бяха взели мерки. Шефът на парламентарната група на управляващите Красимир Велчев предложи вчера парламентът да работи, докато приеме оставащите над 70 члена от проекта. С 85 гласа "за" идеята му бе приета.

Преди седмица депутатите работиха до 23,30 ч по закона. Вчерашното искане за безкрайно удължаване бе определено от Мая Манолова (БСП) като "шегаджийски подход, който не е безотговорност, а престъпление". "Дали знаете какво искате - това ще продължи до сутринта!", изуми се тя.

За да се гарантира депутатско присъствие за важния закон, шефката на парламента Цецка Цачева забрани задграничните командировки. Така Димо Гяуров от десницата не замина като наблюдател на ОССЕ на изборите в Армения. Самата Цачева пристигна по спешност от Оборище, където бе на честванията на годишнината от Априлското въстание.

Депутатите от ГЕРБ често получаваха съобщения на телефоните си да се явят в залата.

Велчев бе натоварен с дипломатическа мисия - да убеди някоя от останалите парламентарни групи да поиска следобед проверка на кворума. В едно заседание може да се направят до 2 поименни проверки. След тях дори кворумът в залата да падне под 121 депутати, отсъствието на народните избраници не може да бъде установено. Така опозицията няма да може да прекрати заседанието заради паднал кворум и законът ще се гласува. Първата поименна проверка бе поискана в 15,35 ч от Тодор Димитров от ГЕРБ. Велчев опита да накара Синята коалиция да поиска втора проверка по-късно. Сините отказали с аргумента "няма да ги спасяваме, да си сърбат каквото са надробили", разказаха избраници.

Дебатът вчера започна в 13,25 ч с това какви сведения събира при проверките си комисията за конфискация. Спор предизвика текстът, че ще се търсят данни за пазарната стойност на имуществото към момента на придобиването му. Според Манолова това може да засегне всяко второ българско семейство, тъй като много често прехвърлянето на наследствени имоти се оформя като покупко-продажба, за да се избегнат спорове между наследниците. Това се прави по данъчна оценка, без реално да се плаща.

"Ще се създадат колосални проблеми на хората. Колко граждани ще могат да докажат доходи, с които да оправдаят дарения", обърна се тя към мнозинството.

Христо Бисеров също предупреди за страшни последици. По думите му този текст е една от лъжите на ГЕРБ: "Не е вярно, че законът ще преследва само членовете на организираните престъпни групи. Той ще постави на изпитание всяко българско семейство, което ГЕРБ прецени."

Много критики отнесе и идеята на ГЕРБ комисията за конфискация да може да иска "съдействие и сведения" от всички - държавни и общински органи, фирми и кредитни институции, както и самите граждани. "Всеки териториален директор от комисията ще може да принуди всеки да стане доносител и никой няма право да откаже", обясни Христо Бисеров. И предположи, че може да поиска от съпрузи например да се шпионират. Няма и защита срещу лъжесвидетелстване, допълни той. "Това е чудовищен текст, създавате местни деребеи", подкрепи го и Мая Манолова. В крайна сметка гражданите отпаднаха като задължени да дават сведения.

Споровете по проекта продължиха и след редакционното приключване на броя.
Снимка на три колони- Депутатката от БСП Мая Манолова беше един от малкото представители на опозицията в залата.
Снимка на две колони – Част от депутатите използваха времето на дебатите, за да прегледат пресата


03.05.2012 г., с. 7
Турчин си взе 800 дка
Общинският съвет в Благоевград гласува за стопроцентово възстановяване на над 800 дка имоти в землището на село Българчево на фамилията на турския шивач Саид Митушев. Той, брат му и техните деца извадиха документи, че са собственици на огромни земи и имоти в благоевградско село и в центъра на града. Една част от имотите в града си върнаха преди години, фамилията на Саид обаче осъди държавата в Страсбург заради отказа на служба „Земеделие" да им върне ливадите, които са около 24 на брой с обща площ 809 дка. Съдът постанови, че ако не се върнат земите, общината ще бъде глобена със 120 хиляди евро, а държавата ще плаща неустойки от 500 хиляди евро.


03.05.2012 г., с. 7
11 фирми напират да строят завода за боклука
ВАНГЕЛИНА МИХАЙЛОВА

Единадесет големи български и чуждестранни компании напират да строят основната инсталация от завода за боклука на София. Вчера комисия в общината отвори техническите оферти на кандидатите. Веднага отпадна чешката„СКД Прага Диз", тъй като папката й не съдържаше нужните документи. Индикативната стойност на обекта е 208 млн. лв. с ДДС

Това е втора процедура за изпълнител на завода. Първата бе прекратена, въпреки че бе избран „Хут Станилов", тъй като от Европейската комисия поискаха проектът да бъде преработен. Новото изискване бе от отпадъците да се получава гориво за „Топлофикация-София".

„Станилов" сега участва в консорциум с италианската „Данеко". Сред кандидатите са и германската „Хохтийф", сдружение „Главболгар-строй" и италианската „Еурека", „Трейс" заедно с австрийската „Мут", консорциум между „Геотехмин", „Геострой" и френската „Воше", „Енергоремонт холдинг" с германската „ГеБа", испанският консорциум „Елекнор" и гръцкото обединение „Актор - Хелектор". Кой ще строи завода, ще стане ясно до октомври. Срокът за изпълнение е 21 месеца.

„Еврокомисията ни даде зелена светлина за конкурса, одобрени са и техническите параметри на проекта", каза зам.-кметицата Мария Бояджийска. Все още обаче не е ясно кога София ще получи от Брюксел окончателно решение за финансиране на завода.


03.05.2012 г., с. 8
Почина жената на Мишо Бирата
ЮЛИЯ KУHEBA

Съпругата на Михаил Михов-Мишо Бирата почина в столична болница. Въпреки че от години Ева Михова се бе преселила в столицата и рядко прескачаше до Варна, вчера приятелите й в морския град бяха потресени от новината за внезапната й кончина. Сред опечалените е и шефът на Двореца на културата и спорта Симеон Варчев, с когото познанството на двойката датира от десетилетия.

Гадже на I Гойко Митич

По време на снимките на култовия филм „Оцеола" на Ропотамо кръшната Ева е станала гадже на филмовата звезда Гойко Митич, припомнят нейни познати.

Влюбени и млади, по спомени на техни познати, изключително стройната и красива варненка Ева и Мишо заживяват заедно на таван под наем във Варна по време на зрелия социализъм. По това време Мишо е пиколо в хотел в курорта Албена. Двамата са продавали и плодове в Златни пясъци. Това се е случило, въпреки че Ева има фамилни имоти в града. Баща й е бил главен счетоводител на банка „Биохим" в зората на демокрацията.

Постепенно амбициозното семейство се замогва и печели все по-добри икономически позиции, вече след 10 ноември. Мнозина твърдят, че двигателят в бизнеса на съпруга си е била Ева. Смята се, че в най-добрите си времена общо Михови са имали авоари от порядъка на 150 млн. лв. Твърди се обаче, че големите пари за покупката на двете пивоварни - във Варна и Мездра, и на варненския винзавод, са направени с помощта на кредити.

Меценатка

С натрупването на състоянието им Ева Михова се отдава на меценатство. За няколко години в зората на демокрацията тя ръководеше собствената си галерия „Артея" срещу Военноморския музей, която канеше известни в държавата художници и литератори. Знае се, че Ева бе лична приятелка с Любомир Лев-чев, Дора Бонева, Цветана Манева, Йосиф Сърчаджиев и покойната Катя Паскалева. Михова е основателка на клуб „Сороптимист" във Варна. Тя бе член на „Лайънс клуб" и на женската секция на „Ротари клуб" в града. 53-годишната Ева Михова има само едно дете - син Пламен, от първия й брак с моряк. Черната вест го застигнала в Лондон.

Михаил Михов-Мишо Бирата бе намерен мъртъв през март м. г. в хотел в Правец. Прякорът му нашумя няколко месеца по-рано, след като изтече подслушан разговор между Бойко Борисов и шефа на митниците Ваньо Танов.

„Ало, здрасти. Абе тоя, Мишо Бирата, ми се обади сега пак. В неговата фабрика влезнали митничари ли са, полицаи ли са, правят там некаква акция... Хайде прибирай ги оттам. Като съм му обещал, че няма да го закачам, няма да го закачам", казва Борисов.

Кредиторите се обадиха

Кредиторите на покойното семейство Михови се активизираха веднага след кончината на Ева. Най-големият производител на стъкло в България „Терахим 97" АД заведе изпълнително дело срещу починалата жена с договорна ипотека за 74 дка от плажната ивица край Дунава до град Мартен. Искът за над 2 млн. лв. трябва да обезпечи дълговете на „Леденика ММ" и други дружества за произведени, но неплатени бутилки за бира.


Снимка на две колони - Ева Михова и синът й Пламен на погребението на Мишо Бирата.


03.05.2012 г., с. 9
Снимка на две колони- За пета поредна година Архитектурният факултет на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър" организира Изложение за ландшафтна архитектура, озеленяване, проектиране и дизайн. Майският фестивал на цветята ще продължи до 6 май на входа на Морската градина във Варна.


03.05.2012 г., с. 13
27% по-малко нови строежи
Спадът при издаването на нови разрешителни за строеж на жилищни сгради ускорява темпове през първото тримесечие на т.г. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ), обявени вчера.

В периода януари-март са издадени разрешителни за строеж на 868 жилищни сгради с 1 944 жилища в тях и 281 787 кв. м разгъната застроена площ. Това е с 27,3 процента по-малко спрямо последното тримесечие на миналата година.

През последните три месеца на 2011 г. броят на разрешителните за строеж на жилищни сгради пак намаля, но с по-малък процент (10,6% на годишна база).

Най-голям брой разрешителни за строеж на нови жилищни сгради са издадени в Пловдив, Варна, Бургас, София-град и Благоевград, показват данните на НСИ. През първото тримесечие на 2012 г. е започнал строежът на 382 блока и къщи с 1262 апартамента.




03.05.2012 г., с. 14
Приходите на фондовата борса спадат с 10%
Приходите на Българската фондова борса (БФБ) са се понижили с 18% за първото тримесечие на 2012 г. в сравнение със същия период на м.г., като възлизат на 402 хил. лв., показва отчетът й. В същото време загубата на оператора се увеличава от 68 000 лв. на 97 000 лева.

Спадът в приходите на институцията се дължи основно на намаляването на оборота с 37% в сравнение с първото тримесечие на 2011 п, показва междинният доклад за дейността на БФБ. Според борсовите експерти причината са глобалната криза и

спадналото доверие в капиталовите пазари като източник на приходи за българските инвеститори. Негативна роля за борсовата търговия играе и освобождаването на средства от договорните фондове за покриване на поръчки за обратно изкупуване, както и неблагоприятните икономически условия у нас. Продължава тенденцията за ръст на търговията с акции на дружества, които инвестират в недвижими имоти. Най-голям оборот през първото тримесечие е регистриран с книжата на „Еларг фонд за земеделска земя" - 13 610 291 лв., „Прайм Пропърти БГ" - 3 335 086 лв., и „Адванс Терафонд" - 2 852 351 лева.


03.05.2012 г., с. 15
Великото преселение на чиновниците
ВЕСЕЛИН СТОЙНЕВ

И в третата година от мандата, понеже освен да режат ленти не знаеха какво друго да правят, взеха да режат и разхвърлят ведомства из страната. Животновъдството, растениевъдството, туризмът и евентуално железопътната инфраструктура - в Пловдив. Морската администрация - в Бургас, пристанищната инфраструктура - във Варна. Във Велико Търново - НАП, в Русе - митниците. Ще има някоя централна административна гайка и за Благоевград.

Първата вълна размествания започва наесен, напролет още 20 администрации ще се заселят из страната. Има още много да се умува коя къде да се запрати. Все с нещо трябва

да се пълни управленският дневен ред

Ако на вицепремиера Дянков му секне въображението, може да предложим и ние нещичко. Например културното наследство на културното министерство да отиде в Силистра, за да е най-близо до Онгъла, където първо е покълнало прабългарското наследство по европейските земи. А цялата разходна част на бюджета, воглаве с финансовия министър, да се курдисат в Габрово, което с пословичната му пестеливост може в кризата даже да издигнат за световна столица на бюджетната икономия.

Великото преселение на чиновници по страната иначе е проста работа. Като да си преместиш тенис топката от левия в десния джоб. Даже проста и половина. Половин-

ката е да се гьделичка регионалния патриотизъм. На пловдивчани - задето са не-сбъднала се столица, но винаги вицестолица. На варненци - задето са морска столица, но напоследък с апетити за цяла вицестолица. На търновци - задето са стара столица, но отколе с претенции за боляри. На русенци - задето са Дунавска столица, но с позагубен евроаристократизъм. На благоевградчани - задето са младежка столица с двата си университета, но и те с производство на безработни висшисти.

Цялото на простата работа пък е байтошовския й калъп. През 1987 г. правешкият стратег намали областите от 28 на 9 и шашардиса цялата местна номенклатура. Тогава В. Търново, Габрово и Плевен станаха вилает на Ловеч, Видин и Враца - на Монтана,

Русе, Силистра и Търговище - на Разград, а Кърджали и Ст. Загора - на Хасково.

Новото живковско административно-териториално деление издържа едва 12 години и старото бе върнато при демокрацията. Защото нищо особено не се бе променило -старите поделения на ведомствата си останаха в старите окръзи, само губернаторските местоседалища се промениха. Но с мястото при Живков безкръвно се сменяха и отговорните другари. Това бе начин да се поразместят местните партийни феодали, като в битката се включи и местното население - хората от новите областни центрове се почувстваха ощастливени, тези от загубилите статута -унизени. И цялата местническа пара под налягане отиде в свирката на административното псевдопреустройство.

Още по-фалшив звук издава сегашната реформистка свирка. Едно на ръка, че на гражданина или бизнесмена не му пука особено до кой град ще ходи да си свърши работата в таз земя като човешка длан. А пък ако има електронно правителство, ще е все едно къде се намира администрацията. Тогава столица може да е и някое село.

За разлика от по Живково време сегашните идеи за разквартируване на ведомства не целят властови размествания по места. Какво като еди-кой си зам.-министър, шеф на агенция, дирекция или държавно предприятие се премести от София еди-къде си? Той не е местен велможа и спокойно може да бъде преместен направо вкъщи, ако искат да му бутнат стола. Но не, сега ще натовари обоз с бюра, секретарки, кабели и

пр. присъщ инвентар на друго място. Ще се местят и чиновниците под него и за всички ще има финансови компенсации. Ще има ремонти на кабинети и цели сгради, ще има суетня по настаняване, ще има проблеми с комуникацията с министерството майка и какви ли не още екзистенциални проблеми. Изобщо администрацията още повече ще се занимава със себе си и от сега. А за местните хора работа пак почти няма да има. Но ще се чувстват малко по-значими, защото в града им ще стърчи парче от министерство.

Ако иска да надскочи Тодор Живков, а не да е под нивото му от 1987 г., Бойко Борисов може да захване истинска административно-териториална реформа. Да съкрати безбройно многото области и общини и хем да намали чиновниците, хем да подобри еврофинансирането, което е насочено към региони, а не към административни джуджета. Пък и така може да даде интифа за кадрова конкуренция и обновление в не особено мощната си откъм човешки ресурси партия.

Ако пък държи докрай на пушилката, да я направи като хората. Вместо да разквартирува парчета от министерства из страната, всички ведомства да тръгнат да пътуват по областните центрове. По почина на изнесените заседания на Министерския съвет. Така един месец всяко министерство ще е в София, друг - в друг град. Нима не е по-достойно да имаш цял пътуващ цирк, отколкото само приседнали тук-там негови , I филиалчета?
Снимка на три колони - Красивата сграда на земеделското министерство ще напуснат над 150 чиновници от агенцията по рибарство, която ще отиде във Варна, и от агенцията по лозата и виното, която ще отиде в Плевен.


03.05.2012 г., с. 19
Трите хикса земеделието
ДРАГОМИР НИКОЛОВ

Три големи червени хикса! Такава оценка заслужават част от последните спорни промени в Закона за горите и поправеният наскоро Закон за собствеността и ползването на земеделските земи.

Според поправките в Закона за горите, които предстои да се приемат окончателно в парламента, в бъдеще държавата ще може да строи ловни съоръжения върху частни гори, без да пита собствениците за разрешение. Това ще се случва, ако из частните лесове броди дивеч, отглеждан от държавните ловни стопанства. Предложението дойде от депутата на ГЕРБ и запален ловец Емил Димитров.

Досега законът изрично предвиждаше държавата да сключва договори с частните собственици, преди да строи.

Дали от недоглеждане, дали от други подбуди, но и депутатите от опозицията не обърнаха внимание на поправката и текстът вече мина на два пъти през аграрната комисия в парламента.

Погазва се конституцията

Първи внимание върху скандалния текст обърнаха еколозите от Коалиция „Да остане природа в България". В отворено писмо до президента, премиера и медиите природозащитниците подчертават, че се нарушава чл. 17 от конституцията за неприкосновеност на частната собственост. Съгласно закона за лова под ловно-стопански съоръжения се разбира чакала (дървени бараки, в които ловецът дебне и изчаква дивеча), хранилки, солища, калища, водопоища. Реално съществува хипотезата държавата да ползва част от горите на гражданите, дори безвъзмездно, след като занапред няма да е длъжна да ги информира и да сключва договори с тях.

Не са за подценяване и по-далечните притеснения на еколозите в бъдеще законът да се прочете така, както дяволът чете евангелието. И под претекст за ловно-стопанско съоръжение да изникне цяла хижа например.

„Труд" направи многократни опити да се свърже с депутата Емил Димитров, за да мотивира предложението си, но той не отговори нито веднъж на мобилния си телефон. От Изпълнителната агенция по горите отказаха коментар с мотив, че предложението е дошло от народни представители, а не от експертите на горското ведомство.

Поправката е спорна, дори лобистка и според горския експерт от ГЕРБ Георги Костов, който за година бе зам.-министър на земеделието. Именно той написа чисто нов закон за горите, който в момента се прекроява. „Ако човек има

частна собственост гора и тя попада в територията на държавна дивечовъдна станция, ловно стопанство или държавен дивечовъден участък, той губи правата си върху нея, защото върху тази гора, без да го питат и информират, ще може да се изграждат ловно-стопански съоръжения -нещо, което мисля, че е и противоконституционно като подход. Т.е. избягва се от въпроса за равенството и децентрализацията, като се дават значително повече правомощия на търговски дружества, каквито са държавните горски предприятия и техни служители да налагат правила, да контролират останалите играчи на пазара, колкото и да са малки те", коментира Костов.

Частниците -вън от дърводобива

Другият голям X са абсурдните мераци на държавата да изтласка частните фирми от горите. „Труд" подробно проследи цялата сага, в която държавата се опита да даде неограничени права на над 100-те си държавни горски стопанства да секат навсякъде в ущърб на частния бизнес. В един момент бе направен опит направо да се върне комунизмът в горите. Агенцията по горите бе най-дръзка през декември м. г., когато покрай промените за ски лифтовете и пистите записа в поправките възможността държавните фирми да секат без никакви ограничения. Въобще не бе помислено как държавните дружества хем ще правят търгове за възлагане на дърводобив, хем ще се състезават с частниците, за да получат терени за сеч. След серия от протести на частните предприемачи и извънредни срещи с министъра на земеделието Мирослав Найденов даде обещание, че държавните предприятия ще секат само до 30% от дървесината, попадаща на територията им. Подчертаваше се, че държавните секачи ще добиват само болна дървесина или пострадала от природни бедствия, а качествената суровина ще е за предприемачите.

Да, ама не! финалният текст вече е разписан. Там въпросните до 30% реално фигурират, но те не се отнасят за болни или обрулени от бури и урагани дървета, а за качествена дървесина,която за капак на всичко ще се добива без търг или конкурс от държавните дружества. Териториите, в които ще секат държавните стопанства, ще се определят не чрез търг и конкурс, а от изпълнителния директор на държавната фирма след съгласуване с министъра на земеделието и храните.

Категорично може да се каже - държавата яко отхапа от сечта далеч над споменатите 30%. Чак над този праг е разписано, че ще се секат болни дървета. Освен това държавните фирми получават правото да изсичат държавните горски терени, чийто статут се променя в строителни площадки, след като са закупени от частни лица. В тези случаи дървесината ще остава за държавата, а не за частното лице, което придобива гората. Държавата ще сече и в случаите, когато нито една частна фирма не се е явила на търг за дърводобив.

„Готвим се за протест в деня на гласуване на промените в парламента. Текстовете ясно показват, че държавните фирми ще добиват много повече от 30% качествена дървесина, което е в разрез с дадените пред нас обещания", коментира пред „Труд" Антоний Стефанов от коалиция „Да спасим горското предприемачество".

Комасацията

Частната инициатива и частната собственост изглеждат празни понятия не само когато става дума за горите, но и за земеделските земи. Преди две години депутатите на ГЕРБ Десислава Танева, Стоян Гюзелев и Димитър Аврамов вкараха в закона т. нар. комасация на ползването. На човешки език това означава, че пустеещите ниви или тези, чиито собственици не са обявили, че ще ги обработват пред общинската служба по земеделие, ще се разпределят пропорционално между

арендаторите в землището. С други думи неприкосновеността на частната собственост престава да важи и нивата директно се взима от друг арендатор.

Парадоксът е, че често пъти собствениците на ниви дори не знаят, че всяка година трябва да отидат до общината и да пуснат декларация, че ще обработват нивите на дедите си. Ако няма такава декларация, арендаторът има право да засее земята, а собствениците не могат да го изгонят. Този спорен текст бе прекроен пак от парламента на 14 март по инициатива на депутата от ГЕРБ Владимир Тошев, но бе пипнат само срокът за подаване на декларациите, който вече ще изтича на 31 юли.

От министерството на земеделието са категорични, че в случая не може да става и въпрос за заграбване на чужда земя. Юристите му се облягат на римското право -земята трябва да се обработва, а не да пустее. Освен това след пропорционалното завземане на нивите кметовете трябва да разкрият извънбюджетна сметка, в която арендаторите да платят аренда на собственика, чиито земи обработват. Масово обаче такива сметки липсват, а агроведомството прехвърля топката към кметовете, които не изпълняват закона.

За хиксовете винаги се намират виновници, но обикновено не истинските.


Снимка на четири колони - До 31 юли т.г. собствениците на ниви трябва задължително да обявят в общинските служби по земеделие и гори дали ще ги обработват. Пропуснат ли срока, рискуват земята им да бъде дадена на арендатори.
Снимка на две колони - По предложение на депутата от ГЕРБ Емил Димитров държавните ловни стопанства ще могат да строят в частни гори съоръжения, без да питат собствениците им.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница