3 септември 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/14
Дата23.07.2016
Размер2.13 Mb.
#2788
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
3 септември 2011 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Класа 2

В. Класа 3

В. Класа 3

В. Класа 3

В. Класа 4

В. Класа 4

В. Телеграф 7

В. Телеграф 7

В. Телеграф 7

В. Сега 7

В. Монитор 8

В. 24 часа 19

В. 24 часа 20

В. 24 часа 20

В. 24 часа 20

В. 24 часа 21

В. 24 часа 23

В. 24 часа 25

В. Капитал 26

В. Капитал 26

В. Капитал 27

В. Капитал 27

В. Капитал 29

В. Капитал 29

В. Капитал 29

В. Капитал 30

В. Дума 33

В. Дума 34

В. Дума 34

В. Дума 35

В. Дума 35

В. Дума 36

В. Дума 37

В. Дума 37

В. Дума 37

В. Дума 37

В. Дума 38

В. Труд 39

В. Труд 40

В. Труд 41

В. Труд 41

В. Труд 41

В. Труд 42

В. Труд 42

В. Труд 43

В. Труд 44

В. Труд 47

В. Труд 49

В. Труд 51

В. Стандарт 54

В. Стандарт 55

В. Стандарт 55

В. Стандарт 56

В. Стандарт 56

В. Стандарт 56

В. Стандарт 57

В. Стандарт 57

В. Стандарт 57

В. Стандарт 57

В. Стандарт 58

В. Стандарт 58

В. Стандарт 58

В. Стандарт 58

В. Атака 60

В. Атака 60

В. Атака 62

В. Атака 64

В. Банкеръ 65

В. Банкеръ 68

В. Банкеръ 68

В. Банкеръ 69

В. Банкеръ 69

В. Банкеръ 69

В. Банкеръ 69

В. Банкеръ 70

В. Банкеръ 70

В. Банкеръ 72

В. Банкеръ 73

В. Банкеръ 74

В. Банкеръ 78

В. Банкеръ 81

В. Банкеръ 81

В. Банкеръ 81

В. Банкеръ 82

В. Банкеръ 82

В. Банкеръ 85

В. Банкеръ 86

В.Банкерь 90




03.09.2011 г., с.2
Строителството на лот 1 от "Струма" започва на 1 октомври
Снимка на четири колони- Изграждането на лот 1 (от Долна Диканя до Дупница) на магистрала "Струма" ще започне на 1 октомври, съобщи регионалният министър Росен Плевнелиев при старта на ремонта на път край Разлог. Изграждането на лот 4 (между Кулата и Сандански) от аутобана пък ще стартира на 1 ноември. Срокът за изпълнение и на двете отсечки е 25 месеца. Правителството мисли много активно как да се подпомогне туризмът в Разлог и Банско,

без да се наруши националният парк, заяви министър- председателят

Бойко Борисов при първата копка. По думите му хората, които инвестират в туризма в ре­гиона, ще имат ос­новна задача да пазят природата повече от всички останали.


03.09.2011 г., с.3
РУСЕ. Министър-председателят Бойко Борисов и министъ­рът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев ще пуснат 8 експлоатация рехабилитирания Дунав мост 1. След това ще открият обновената централна градска част на Русе.


03.09.2011 г., с.4
Симеон похвали кабинета за Дунавската стратегия
Специални поздравления за активното и ангажирано участие при подготовката на Дунавската стратегия отправи към управляващите бившият министър-председател Симеон Сакскобургготски по време на Международната конференция "Стратегията на ЕС за Дунавския регион“, състояла се вчера в столицата. Той не скри надеждите си, че новата стратегия ще бъде от практическо значение за държавите в тази част на Европа, и подчерта очакванията до 2020 година страните край Дунав да предложат по-високо качество на живот на гражданите си и повече икономически възможности за разкриване на работни места. Сакскобургготски препоръча още пред участниците във форума в дебатите активно да бъде включено гражданското общество.

"За мен лично Дунав мост 2 е бил приоритет за България и го обявихме за обект от национално значение. Макар и с голямо закъснение, най-сетне мостът е пред завършване и съм убеден, че той ще промени наистина живота на Северозападна България, която е един от най-бедните региони в Европейския съюз. Дунав не бива да разделя, а да обединява българи и румънци“, каза още Симеон Сакскобургготски.

"За съжаление дори и след като се присъединихме заедно към ЕС, продължаваме да бъдем разделени от остарели стереотипи, а двустранните ни връзки все още не са задоволителни", допълни бившият премиер.


03.09.2011 г., с.4
Прокуратурата: Няма нередности при тъста и тъщата на Цветанов
Прокуратурата не е установила нарушения при проверката на тъста и тъщата на вътрешния министър Цветан Цветанов. Това съобщи зам. градският прокурор Божидар Джамбазов. Наблюдаващият прокурор Бисер Кирилов на базата на получените материали от проверката, която е извършена от НАП, е преценил, че няма данни за извършено престъпление, поради което е отказал да образува досъдебно производство.

Проверката е на база на отделени материали от друга преписка с оглед установяване дали има разлика между приходи и разходите, които са направени от тъста и тъщата на вътрешния министър Цветан Цветанов, и нередности не са установени. До проверката се стигна, след като РЗС изнесе информация, че за няколко години Цветанов се е сдобил с шест имота. Проверката за самия Цветанов, която продължи 4 месеца, не откри никакви нарушения. Тогава обаче от НАП признаха, че има несъответствия между приходите и разходите на тъста и тъщата на министъра - Стефанка и Васил Георгиеви. От 2004 до 2010 г. възрастното семейство е подарило на вътрешния министър и на съпругата му над 150 хиляди лева. Те разполагали и с 14 банкови сметки, въпреки че са пенсионери.




03.09.2011 г., с.10
Пускат метрото от "Младост 3" до "Цариградско шосе" през май догодина
Норман, форумът на "Класа"

Макар и с известно закъснение, метрото в "Младост" ще свърже района не само с центъра и "Ллин", но и със съсед­ния квартал "Дружба" и летището. Това веднага ще се отрази на наземния транспорт и автомобилно движение, като ще се намали значително тяхната интензивност и задръстванията ще бъдат избегнати. Освен това КАТ вече ще осигурява и "зелена вълна" в "Младост" и Люлин".




03.09.2011 г., с.14
Проф. Божидар Бояджиев, шеф на Катедра „Живопис“ в НХА: Кризата е постоянна, а с музеите не бива да се бавим
Връзката на изкуството със системата на парите винаги ще съществува
Проф. Божидар Бояджиев е сред художниците, които получиха откупки за колекцията от съвременно изкуство на Европейския парламент. Роден е през 1956 г. в София. Завършва Националната художествена академия при професор Найден Петков. Ръководи Катедра “Живопис” в Националната художествена академия. Бил е ръководител на Международния отдел на СБХ, член на Изпълнителното бюро на AIAP/ UNESCO. Участва в авторитетни колективни изложби в чужбина, има пет самостоятелни изложби и множество награди.
- Г-н Бояджиев, разкажете как един български художник може да стигне до откупка в Европейския парламент?

- Преди няколко месеца бях поканен от г-жа Виолета Станичич, ръководител на Информационното бюро на Европейския парламент в България, на среща. Стана ясно, че фигурирам в една листа от български художници, избрани да участват в представителна колекция на българско изкуство, която ще бъде откупена от Европарламента. Набелязахме няколко предложения и се спряхме на Screenshot 2. Разговорите по уточняването на детайлите преминаха в един изключително коректен и професионален тон и аз бих искал да благодаря за този стил на правене на нещата, изцяло на висотата на тази най-представителна европейска институция.

Работата по Screenshot 2 има вече история. Тя е създадена през 2005 г. като част от самостоятелната ми изложба Screenshots, състояла се в галерия „Кръг+” в столицата. Screenshot е термин от жаргона на компютърните игри и забавления. Не подлежи на точен превод. Би могъл да означава “отстреляни образи” или “фиксирани екранни образи”. Всъщност става дума за “стоп-кадри” с присъщата им непривичност и даже случайност. От композиционна гледна точка те са източник на неподправени и често пъти “погрешно съставени” изображения. Screenshots могат да бъдат и метафора на образните отрязъци, които плуват в света на нашето въображение и памет. Screenshot 2 е свързана със спомена за моя детски „Москвич” с педали, донесен ми като подарък от СССР и Хрушчовата демокрация, събуден днес от автомобилните симулатори на INTERNET забавленията. Screenshot 2 бе на Биеналето за съвременно изкуство-Национална галерия Прага в Чехия, бе част от изложбата PLASTIC/CONCEPTUAL, която обиколи цяла Европа, бе в колекцията на Aktuelle Szene Bulgarien, експонирана в музея „Лудвиг” в град Кобленц, Германия.

- Познавате ли колекцията от съвременно изкуство на ЕП? Как българските творци се вписват в нея?

- Не познавам колекцията от съвременно изкуство на Европарламента, но я предугаждам. Познавам до известна степен съвременното изкуство днес и допускам какво може да присъства в тази колекция. Със сигурност тя е създадена с помощта на експертното мнение на утвърдени капацитети и познавачи. Така е направен и българският подбор. Ще има интересни пресечни точки и експонация на „национални особености” въпреки доста консолидираните рамки на иначе безкрайно многообразната картина на съвременната световна и европейска художествена сцена.

- Вие сте художник авангардист, създател на групата „Градът“. Трябва ли да има война между традиционното и авангардното?

- Бих могъл да приема със задоволство определението „авангардист”. Това звучи малко като комплимент, а комплиментите се осмислят с усмивка. Ако да си авангарден означава да си напредничав, иновативен или търсещ, аз бих искал да съм наистина такъв. Нека за по-широкия кръг публика да съм „авангардист”. Иначе авангардите отдавна са в историята. Те принадлежат на модерното изкуство, а сега сме в епохата на постмодерното, т.е. съвременното. Днес репликираме авангардите от позицията на личната ни неповторимост или новите медийни технологии. В огромния „миш-маш” на днешния исторически момент най-много тежи личността на художника, писането на манифести като че ли не подхожда на неговия опортюнизъм. Спомням си за групата „Градът” със смесени чувства. Голямата истина обаче е, че с активността си тя обективира желанието на нашето поколение да се еманципира и да направи свои приноси в българското изобразително изкуство. Само година и нещо по-късно, след 1989-а, имаше бум на „авангардни” прояви. Групата „Градът” обаче успя да се заяви най-концентрирано, най-професионално.

Конфликтът между традиционното и авангардното е стар колкото света. Не може да бъде и другояче. Темата е огромна. Тук думата „трябва” е неуместна. Нещата в света се случват извън „трябва” и всъщност нищо не „трябва”. Има обаче и друга разделителна линия в изкуството. Това е съдържателната линия. Ако човек се умори да залага само на „ново-старо”, може да премине за разнообразие към „смислено-безсмислено” или просто да търси изкуството на всякъде.

- Как се разбирахте с вашия учител проф. Найден Петков, един художник, който по-скоро може да бъде определен като традиционен? Какво би казал той за картината ви, която отива в Европарламента?

- Много съм любопитен да разбера какво би казал проф. Найден Петков за работата ми днес. Вие споменавате, че той би могъл по-скоро да бъде определен като традиционен, но всъщност не е така. Ето как стигнахме до относителността на определенията. Найден Петков има огромна заслуга за извеждането на българското изкуство от доктринерския му период след войната и наложената комунистическа нормативна естетика към модерните хоризонти. Нямате представа колко много художници се уповаваха на неговия пример, на неговата интелигентност, на неговата оригиналност във всичко, на неговата чувствителност и професионализъм. Нямате представа колко много колеги искаха да го познават, да се позовават на неговите преценки, а аз получих всичко това наготово, по случайност, когато съдбата ни събра в неговия първи випуск в НХА през 1976 г. От него разбрах, че в изкуството всеки е сам и свободен да успее или пропадне. От него разбрах, че няма кумири и че е невъзможно един художник да научи друг художник на изкуство.

- Смятате ли, че у нас има добре подготвена публика за съвременно изкуство?

- Смятам, че хуманистичната култура е в отстъпление, смятам, че масовата култура е в настъпление, смятам, че това е обективен процес, който произтича от голямата „демократизация”, наложена от системата на парите и късата сметка. Подривните процеси, които съпътстват нашето развитие, се оказват много сложни за обозряване и контрол и те са причина за сменената ценностна система на публиката. Днес художникът не може просто да очаква и да се надява, че ще бъде разбран от някого. Той трябва да води битка за всеки индивид, за всяка личност, за всеки съмишленик.

- Трябва ли по време на криза да се строят музеи? Какво е мнението ви за Музея за съвременно изкуство и за проекта „Български Лувър“?

- Моето мнение е много позитивно. Аз съм реалист и знам колко скъпо и специфично от гледна точка на моженето и управлението е да имаш такъв музей. Ето че е сложено едно начало, ще вървим напред и ще направим това, което е във възможностите ни. Доколкото ми е известно, музеите, които предстои да се открият, се създават с малко наши и много чужди средства. Получава се както при магистралите. Строи се инфраструктура в културата. Създават се работни места по време на криза, извинете ме за клишетата. Мисля, че това е много разумно. Моето предчувствие е, че така наречената криза ще е постоянна. Не можем да чакаме да премине, за да строим музеи. А що се отнася до проекта „Български Лувър”, той няма ли си българско име, предназначение, смисъл, съдържание и т.н. В този „български Лувър” ще има ли „българска Нике от Самотраки”, „българска Джоконда” или „българска Одалиска” от „български Енгър”? Виждате ли колко е смешна липсата на самочувствие. А музеят трябва да стане просто защото сме културни хора. А ако случайно не сме, ще трябва да убедим загрижените за благосъстоянието на нацията икономически съставители на нейното битие, че днес има значение как изглеждаш в очите на останалите. След като нямаме совалки и беемвета, ще правим музеи, тях поне има с какво да напълним. Имаме забележително историческо културно наследство. Не мога да разбера не ни ли омръзна вече да сме на последно място по всичко.

- Какво се случи с вашия проект „Гилотина“?

- Проектът „Гилотина” беше създаден, за да представи България на Биеналето в Сао Пауло през 1996 г. Той се базираше на предварително проучване на ешафоди, т.е. машини за обезглавяване, което направих във Франция по време на резиденция в Cite Internationale des Art, Paris. Сред многото технически решения на „гилотини” френската оставаше най-софистицирана и даже перверзна. В 1996-а вече се досещах, а днес знам, че в света има уродливи същности за посичане. Инсталацията „Гилотина” бе едно фантазно очистително, едно катарзисно усилие, един отчаян компенсаторен жест, осъществен на територията на изкуството. Проблемите около устройството на съвременността и нейните връзки с миналото ме занимават сега повече от всякога. Дългосрочният проект, който осъществяваме сега с група колеги, носи общото заглавие „Субистории”, а в последната си версия просто „Суб“. В този случай става дума за вторите планове, за подмолните течения или за подмените значения. Ако има възможност, при друг случай с удоволствие ще разкрия повече подробности около всичко това.

- До каква степен художникът е зависим от политиката, непременно ли трябва да робува на политически пристрастия?

- По време на социализма българският художник се радваше на толкова свобода, колкото ръководството на Съюза на българските художници можеше да отвоюва от партията, т. е. политическата власт. На финала на стария режим примката беше доста разхлабена. Тогава си казвах: „Ех, да можеше да дойде една демократична система, та да бъдем абсолютно свободни.” Ето, тя дойде. Връзката на изкуството със системата на парите, ерго с политическото устройство, съществува и днес по един специфичен и по-прикрит начин. Не ми остава нищо друго, освен да се пошегувам отново, но този път горчиво: „Изглежда, че няма изкуство без власт.”

- А какво бихте казали за житието на съвременния български артист? Оценен ли е достатъчно в родината си?

- Никой не е пророк в собственото село. Извън тази шега ще се въздържа от отговор.

- Съветът ви към младите хора, които се готвят да постъпят в академията?

- Ще им кажа, че са избрали най-хубавата професия на света.




03.09.2011 г., с.8
Издадохме 300 000 визи на руснаци
300 000-та виза на руски гражданин за 2011 г. бе издадена на 1 септември от кон­сулската служба на посолството в Москва. Съгласно установена­та практика, тя е изда­дена безплатно на за­явителя, пътуващ ка­то собственик на нед­вижим имот в Китен. Може да се очаква, че при запазване на до­сегашния ритъм на ра­бота до края на кален­дарната година ще бъдат издадени близо 350 000 визи за руски граждани. До момен­та консулската служ­ба в Москва отчита 40% ръст на издаде­ните визи в сравнение с 2010 г. и почти 100% в сравнение с 2009 г.


03.09.2011 г., с.8
Пускат движението по моста „Чавдар"
Мостът „Чавдар" в София ще бъде отво­рен за движение ид­ния четвъртък. От 4,00 часа сутринта на 8 септември се разре­шава движението на автомобили. Възста­новяват се и маршру­тите на тролейбусни линии с номера 1,2 и 4 от ул. „Злетово„ до ул. „Черковна,,", съобщи­ха от Центъра за град­ска мобилност.


03.09.2011 г., с.16
С метро до „Цариградско”
Снимка на три колони- Кметът на София Йорданка Фандъкова провери хода на изграждането на метрото и се повози с дрезина в тунела между „Младост" и Интер Експо център на „Цариградско шосе". Градската железница ще стигне дотам през май догодина, а още на 12 септември ще бъдат пуснати за движение затворените ленти на „Цариградско" и „Ломско шосе".




03.09.2011 г., с. 5
МС оправда ремонта на летището в Балчик със здравето на варненци
Ралица Пейчева

Транспортният министър Ивайло Московски обясни нуждата от модернизация на летището в Балчик с грижа за здравето на варненци, които страдат от интензивния трафик на автобусите към морето и дишат вредните газови емисии. Вместо да покаже анализ за ползите от модернизацията на летището, по време на петъчния парламентарен контрол той уточни, че по този начин ще бъде подпомогнат бизнесът по северното Черноморие, а наземният трафик ще намалее значително. На питането на червения депутат и бивш транспортен министър Петър Мутафчиев какво налага изграждането на новата аерогара на 30 км от варненското летище, което също ще бъде обновено, Московски обясни, че това щяло да привлече повече нискобюджетни чартърни компании, които щели да освободят интензивното движение в морската столица през лятото. "Не разбирам защо трябва да се дават 40 млн. лв. за ново летище толкова близо до Варна, при положение, че дори не се очаква броят на пътниците да скочи драстично. Варненската аерогара също подлежи на сериозна модернизация, ще бъдат удължени писти. Имате ли изобщо някакъв анализ за ползите и значението на летището в Балчик? Защо прехвърлихте на летище София да даде толкова пари за инвестиция, която очевидно е само от политическо значение?", попита Мутафчиев. Според Московски обаче плащането на парите от бюджета е свързано с тромави и бавни процедури, трябва да се иска и одобрение от Брюксел. За да спечели време, хазната ще прехвърли 12 млн. лв., вместо да ги прибере като дивидент от печалбата на държавното летище София, която е общо 15 млн. лв. От миналата седмица под шапката на софийското летище е и това в Балчик.


Снимка на три колони - Ивайло Московски награди вчера победителя в първото по рода си състезание по икономично и екологично шофиране на камиони в България. В парламента той поясни, че летището в Балчик ще облекчи трафика във Варна и ще подобри бизнес климата по Черноморието.



03.09.2011 г., с. 1-13
Сделката одобрена от парламентарно представените партии, само БСП против
Продадоха „Булгартабак Холдинг”
Секнаха корупционните схеми на Р. Овч. и Корнелия Нинова
Надзорният съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол одобри продажбата на 79,83% от „Булгартабак холдинг” на базираната в Австрия „БТ Инвест”.

„За” гласуваха всички парламентарно представени партии (ГЕРБ, ДПС, „Атака“ и ДСБ) в Надзорния съвет на приватизационната агенция, против беше само БСП. Позицията на червените обаче никак не е изненада, защото по време на тяхното управление холдингът беше разтърсван от корупционни схеми. За замесени в тях се спрягаха Румен Овчаров и дясната му ръка Корнелия Нинова, която по-късно застана начело на „Булгартабак холдинг” В резултат на това пазарният дял на тютюневия холдинг се срина от 70% на 34 на сто. С одобрението на сделката вчера секнаха корупционните схеми на Овчаров и Нинова.

За да бъде приключена продажбата, беше нужно съгласието само на четирима от членовете на надзора. Договорът ще бъде подписан след почивните дни. След това

сделката ще бъде пратена за одобрение в Комисията за защита на конкуренцията.

За 79,83% от тютюневия холдинг „БТ Инвест” предложи цена от 100,1 млн. евро.

Освен това офертата включва изкупуване на 5000 тона български тютюн през всяка една от годините по време на задължителния 5-годишен срок. Предложените инвестиции за първите две години са в размер на 7 млн. лв. общо.

Часове преди Надзорният съвет да даде одобрението си, стана ясно, че проектодоговорът между „Булгартабак Холдинг” и „БТ Инвест” е бил парафиран ден по-рано. Той обаче няма как да бъде подписан окончателно без положително становище от Надзорния съвет на приватизационната агенция.

Шефът на Агенцията за приватизация Емил Караниколов коментира, че е много доволен от сделката. Според него в договора са гарантирани всички социални ангажименти, поискани от синдикатите. В резултат на това три години средносписъчният състав на заетите в холдинга няма да се променя, а купувачът ще има ангажимента да запази предмета на дейност на дружеството за срок от 10 г.

В последния момент са били предоговорени неустойките при неизкупуване на записаните в договора количества тютюн. В крайна сметка е било постигнато съгласие те да са от 1,7 лв. на всеки неизкупен кг тютюн.

Освен това Агенцията за приватизация ще наложи ипотека върху активите на „Булгартабак”, така че да е привилегирован кредитор и по този начин се защитава държавният интерес. Заради претенциите на Русия към „Булгартабак” в договора е предвиден текст, според който, ако руската държавата успее да си върне например 70% от "Булгартабак", то държавата ще трябва да върне на купувача същия процент от платената цена, но без да дължи неустойки.

Още вчера по обяд икономическият министър Трайчо Трайков, който е принципал на тютюневия холдинг, коментира, че „Булгартабак” може да се смята за продаден. По думите му двете страни са уговаряли параметрите по критичните въпроси и клаузи за приватизацията. Те се отнасят за социалните ангажименти и неустойки, поясни той, но не пожела да конкретизира.

Трайков отново коментира, че договорът е изгоден

"Всичко останало, което се чува в публичното пространство, не отговаря на истината", каза още той.

Зад базирания в Австрия кандидат за „Булгартабак” стои руската банка ВТБ (Внешторгбанк). Тя е втората по големина банка в Русия, чийто уставен капитал надхвърля 1 млрд. евро. .

Вдигат минималната пенсия с парите от приватизацията

Въпреки че от министерството на финансите нямат отношение към сделката, от там коментираха неофициално, че тя се одобрява от вицепремиера Симеон Дянков. При по-добра политика на доходите догодина тези 200 млн. лв., които ще дойдат от продажбата, може да позволят да се вдигне минималната пенсия през 2012 г. Дебатът по този въпрос ще се състои след октомври, когато стане ясно какво е изпълнението на приходите за третото тримесечие на 2011 г.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница