31 октомври 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/3
Дата05.01.2017
Размер447.93 Kb.
#11823
  1   2   3
31 октомври 2011 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 1

В. Труд 1

В. Труд 2

В. Труд 2

В. Капитал Daily 4

В. Телеграф 4

В. Телеграф 5

В.Дума 7

В.Класа 9

В.Монитор 12

В. 24 часа 14

В. 24 часа 14

В. 24 часа 15

В. 24 часа 16

В. Сега 16

В. Сега 17

В. Стандарт 18

В. Стандарт 18

В. Стандарт 19

В. Новинар 21




30.10.2011 г,. с. 2
Снимка на четири колони - Мостът на бул. „Драган Цанков" вече е ремонтиран и по него движението е пуснато от събота. В чест на рехабилитирания участък хигиенисти дори почистиха тротоарите на съоръжението от есенните листа.


31.10.2011 г,. с. 10
Асфалтират на фарове пътя Кюстендил - Дупница
Кирил ФАЛИН

Усилено върви ремонтът на 40-километровия път Кюстендил - Дупница, като на места асфалтирането се прави и след залез слънце. Екипът на сдружение „Пътища-Кюстендил", в което влизат „Път инженеринг М" от Монтана и,,ВиаАпия" от Кюстендил, полагат нов пласт асфалт в района при ТЕЦ „Бобов дол".Според пътни експерти асфалтирането на тъмно не е проблем, защото машините работят на електронен режим, който не се влияе дали е светло, или не. Параметрите на асфалтополагане се спазват напълно.

Заради ремонта движението се регулира с временни светофари, като се чака доста за преминаване и е двете посоки.Рехабилитацията на второкласния път беше подновена през юли т.г. За обекта първоначално бяха отпуснати 14,77 милиона евро, но през ноември м.г. субсидията временно бе спряна заради затруднения в агенция „Пътна инфраструктура". Първоначалният срок за предаване на обекта бе 31 декември 2012 г., но той едва ли ще бъде спазен заради принудителното спиране по финансови съображения, коментират специалисти.


31.10.2011 г,. с. 11
SOFIX С 0,05% седмичен ръст
Водещият индекс на Българската фондова борса SOFIX отчете едва 0,05% ръст през миналата седмица, покачвайки се до 343,68 пункта, съобщи „Инвестор.бг".

Сред дружествата в индекса най-добре се представи „Стара планина холд", чиито книжа поскъпнаха с 3,42% до 2,9 лв. за акция.На второ място по ръст бяха акциите на „фонд за недвижими имоти България", покачили се с 2,21% до 0,695 лв. за брой. Инвеститорите реагираха положително на новината, че дружеството е продало земеделската си земя и част от парцелите си в кв. „Младост 4" в София.Най-зле се представи ЦКБ с 5,83% спад до 0,953 лв. за акция, при положение че във вторник стартира търговията с права за участие в увеличението на капитала на банката при емисионна цена от 1,50 лв. за акция. Книжата на „Монбат" бяха втори по спад с 2,24% за седмицата до 6,10 лв. за брой, като вероятно причината е спадът на печалбата на дружеството с 88% на годишна база през септември.




31.10.2011 г,. с. 20
Криенето на сделки с общински имоти е „установена практика"
Купувачът искал сделката му с общината да остане в тайна - това е доводът за отказ на информация за нея?!
Александър КАШЪМОВ

На дневен ред е приемането на закон за държавния бюджет за 2012 г. Както обикновено, сега вървят и приказките за нуждата от финансова дисциплина и затягане на коланите. Какво прави обаче държавата, за да убеди данъкоплатците, че техните пари се разходват честно и почтено, особено що се отнася до обществени поръчки и въобще до плащането с обществени пари на дейности в частния сектор?

Законът за достъп до обществена информация (ЗДОИ) бе изменен през 2008 г., за да се постигне по-голяма прозрачност на сделките между държавата и общините, от една страна, и частните фирми - от друга. Един от поводите за промените очевидно бе замразяването на еврофондовете, което предизвика желание да демонстрираме пред ЕС (а може би и пред българския данъкоплатец-избирател?), че ще има промяна.

Едно от измененията в закона бе свързано с ограничаване на обхвата на така наречената търговска тайна, а друго - с въвеждането на проверката за надделяващ обществен интерес. Тази проверка означава, че администрацията задължително трябва да установи дали въпреки наличието на някаква защитена тайна интересът на обществото да научи информацията не е по-голям от интереса от запазването в тайна.

Как проработиха тези нови текстове за администрацията и съда? През 2010 г. журналистът от в.„Труд" Максим Караджов подаде заявление до Столичната

общинска агенция за приватизация (СОАП), с което поиска достъп до договора от 2007 г. за приватизацията на бившата общинска фирма „Въжени линии" ЕАД от „Витоша ски" АД. Агенцията отказа информацията поради несъгласие на дружеството-купувач за предоставянето й и случаят бе отнесен до съда. На този етап се оказа, че непредоставянето на текста на приватизационните договори не е изолиран случай, а „установена практика" на СОАП, както са написали в самото решение за отказ.

За да докаже тази практика, СОАП представи в съда 12 произволно избрани отказа на сходна информация за периода 2005 - 2010 г. Сред скритите сделки са продажбите на ателие за дамско фризьорство в жк „Света Троица", БКС „Средец" (от 1999 г.!), цех за хлебопроизводство в жк „Западен парк", часовникарско ателие на ул. „Алабин", бакалия на ул. „Гео Милев" и др. Три от отказите са постановени по искания за предоставяне именно на цитирания договор за приватизацията на „Въжени линии". Оказа се, че администрацията не е чела изменението в ЗДОИ от 2008 г, според което не представлява търговска тайна информация, която „е свързана със страните, подизпълнителите, предмета, цената, правата и задълженията, условията, сроковете, санкциите, определени в договори, по които едната страна е задължен субект по чл. 3".Тази норма не е обсъдена обаче и в решението на Административния съд - София град, с което жалбата бе отхвърлена като неоснователна в началото на 2011 г. Според съда информацията се намирала в публичния регистър към СОАП. При справка в този онлайн регистър се оказва, че там се намира следната драгоценна информация: име на дружеството, седалище и адрес, БУЛСТАТ и данъчен номер и кратко (явно за да не се изморяват гражданите) описание на дейността, цена на сделката, инвестиции и брой

работни места.Ако някой си мисли, че подобни перипетии стоят само пред достъпа до приватизационни договори, дълбоко се лъже. Макар и по-подробна от приватизационния регистър, информацията в регистъра на обществените поръчки понякога просто не се подава там. Така се оказа през 2011 г., че не е вписана цената на два общински договора в Смолян, свързани с третиране на битови отпадъци и чистотата, сключени с „Еко-титан груп" АД и „Титан клинър" ООД. Вписаната в регистъра цена на тези 15-годишни договори е нула лева и нула стотинки. Естествено, след подадено заявление по ЗДОИ от община Смолян отказаха достъп до скритите цени. Административният съд този път отмени отказа като незаконосъобразен и задължи кмета да предостави поисканата информация. Общината обаче продължава борбата за запазване на тайна и отнесе случая до Върховния административен съд (ВАС).Ако договорите не попадат в публичен регистър като свързаните с приватизацията, обществените поръчки или концесиите, чакането за получаването им по ЗДОИ може да се окаже и по-дълго. Така журналистът Росен Босев от в.„Капитал" продължава да води години наред дело, за да получи договора между правителството и „Майкрософт", сключен още по времето на министъра на държавната администрация Димитър Калчев през 2002 г. И ако след воденото от нас дело за достъп до друг договор, сключен без обществена поръчка - този на Министерство на финансите с „Краун Ейджънтс", вече отдавна е разсекретен, сагата „Майкрософт" продължава. Това е така въпреки съдебно решение от 2006 г., с което е отменен отказ за предоставянето му и друго от 2009 г.,с което правителството е задължено да даде достъп. Днес обаче друга, вече българска фирма претендира, че нейните интереси се били засягали от предоставянето на договора, подписан някога лично от Бил Гейтс. Спорът вече е за това има ли тази несвързана с договора фирма право да иска отмяна на съдебното решение за разкриването му.Извън публичните регистри попада не само цялото съдържание на договорите, но и доста важната за обществото информация каква работа е свършена от фирмите срещу платените пари.Така тече битката за повече отчетност на държавните и местните институции - ту напред, ту назад. Но ако

наистина принадлежим към Европа, са нужни пълни и актуални регистри, публикувани в интернет документи по сделки на държавата, бърз и безпрепятствен достъп по заявления и експедитивни съдебни дела при откази на информация.
Малка портретна снимка на една колона – без текст



31.10.2011 г,. с. 12
Ръстът в продажбите на компаниите вече се забавя
Външно търсене повишава резултатите на износителите, но анализатори предупреждават за спад
Има тенденция за свиване на печалбите
Христо Съпнов

Производствените компании, които разчитат на външните пазари, продължават да бележат ръст в продажбите, но темпът му значително се забавя спрямо предишните месеци. Ясно се откроява и тенденция към намаляване на печалбите. Това показват отчетите за деветмесечието, публикувани от публичните компании. Увеличението на продажбите е по-малко, отколкото беше в началото на възстановяването от кризата, но това е обяснимо, като се вземе предвид и по-високата база от деветмесечието на миналата година, с която се прави сравнение.Ръст на оборотите има при компаниите от фармацевтичния сектор, машиностроенето, електротехниката, металургията и селското

стопанство. Като цяло негативно се представят дружествата, чиято дейност е свързана със строителството, и тези, които разчитат повече на вътрешни продажби. Възстановяването на европейската и световната икономика увеличи търсенето и помогна на експортно ориентираните компании отново да обявят подобри резултати като машиностроителните „М+С хидравлик", „Хидравлични елементи и системи".

Анализатори обаче предупреждават, че ръстът на износа може скоро да приключи, а тази година да се окаже последната с висок ръст на продажбите.

„Въпреки приятните изключения обаче при повечето компании има значително по-ниска рентабилност и свити маржове на печалба, С оглед на икономическото забавяне в Европа тази ситуация е нормална и ще продължи да се отразява върху икономическите резултати и през следващите няколко тримесечия", коментира Иво Толев, управляващ партньор в „Ултима капитал мениджмънт". Толев отбеляза, че силно впечатление прави разминаването в очакванията за резултатите при туризма. Макар досега да излиза информация за добър сезон, финансовите данни са донякъде противоречиви. При „Албена" печалбата спада, а продажбите растат само с 2.6% за година въпреки 6% ръст на броя посетители в курорта.
Графики на шест колони - Фирмени резултати


30.10.2011 г., с. 4
И бизнесклиматът захладня през октомври
Бизнесклиматът през октомври се влошава с 0,7 пункта спрямо предходния месец, сочи анализ на Националния статистически институт.

Основното притеснение на мениджърите е несигурната икономическа среда.

През октомври бизнесклиматът в промишлеността намалява най-много спрямо всички останали сектори - с 1,8 пункта. Една от причините за това е спад в натоварването на мощностите.

Бизнесклиматът в строителството запазва нивото си. Мениджърите предвиждат намаление на строителната активност през следващите три месеца и съкращаване на персонал. Всичко това обаче си има сезонно обяснение.

Запазва се и бизнесклиматът в търговията на дребно. В сектора са оптимисти, че продажбите през следващите три месеца ще се увеличат. Не се предвижда обаче увеличение на цените.

С 0,7 пункта намалява бизнесклиматът при услугите. Там се предвижда и повишение на цените идните месеци.




30.10.2011 г., с. 8
Местят спирка заради ремонт
Заради извършване на текущ ремонт на тротоарната настилка на ул. „Лавеле" се измества спирката, намираща се в кръга на ул. „Позитано" между ул. „Алабин" и ул. „Позитано". Това съобщиха от Столичната община. Спирката ще бъде разположена в кръга в посока ул. „Княз Борис ". Промяната е валидна от 4,30 часа сутринта на 29 октомври до 4,30 часа сутринта на 3 ноември. От общината се извиняват на столичани за причиненото неудобство.


31.10.2011 г., с. 7
Ремонтират детски градини на север
В детските заведения в Лехчево, Монтана, Видин, Ловеч, Дъбован и Гулянци ще бъдат направени освежителни ремонти от доброволци. Те ще бъдат част от кампанията „Европейската година на доброволчеството". Сред предвидените дейности са боядисване на съоръженията за игра в дворовете на детските заведения, закупуване и монтиране на осветителни тела и детски столчета. Изборът в кои детски градини да бъдат направени ремонтите е направен в сътрудничество с администрацията на съответните общини.


31.10.2011 г., с. 9
Квартали на София без вода
Части на София ще останат без вода утре. В жк „Манастирски ливади,,, вилна зона „Бункера,,, кв. „Кръстова вада,,, кв. „Симеоново,, и кв. „Горна баня,,, където има авария, това ще стане от 10 до 22 ч. От 9 до 21 ч пък водата ще бъде спряна в жк. „Надежда,, - първа и трета част. При продължителност на строително-ремонт-ните дейности над 12 часа „Софийска вода" ще осигури алтернативно водоснабдяване с водоноска.


31.10.2011 г., с. 15
Двойно повече пари за студентски заеми
СОФИЯ СИМЕОНОВА

СТАНИСЛАВ ДИМОВ

Двойно повече пари за държавно гарантиране на студентски кредити са предвидени в проекта за бюджет за 2012 г.

Съгласно проекта в рамките на следващата година Министерски съвет ще може да издава гаранции от името и за сметка на държавата по Закона за кредитиране на студенти и докторанти в общ размер до 80,5 млн. лв. За тази година сумата бе двойно по-ниска -40 млн. лв. Промяната означава, че повече желаещи ще могат да се доредят до заем. В момента студентски кредити се дават в 3 банки. От подобен заем може да се възползва всеки студент, като парите му се отпускат единствено за покриване на таксата. В началото на всеки семестър банката превежда парите по сметката на университета. Лихвата е 7%. Погасяването му започва година след получаване на дипломата. Ако ползвателят обаче не е започнал работа и не може да покрива кредита си, държавата връща на равни вноски неговия дълг. В бюджета са предвидени и повече пари за ваучери за храна. Квотата догодина ще бъде 180 млн. лв. - с 8 милиона повече от 2011 -а.


31.10.2011 г., с. 15

ЗА ДА НИ ДАДЕ ИПОТЕКА
Банка иска тайни договори от клиенти
Показваме пред трезора условията на конкурентите му
НИКОЛАЙ НЕЙЧЕВ

Родна банка изисква копия от договори за всички кредити, които сме вземали, преди да ни одобри заем за жилище.

Финансовата институция задължава кандидата за ипотека да представи документите за кредити, овьрдрафт, лизингови договори, поръчителства и други. Освен това човекът трябва да удостовери актуалното състояние на задължението към момента. Това пък означава, че новодомецът трябва да заплати допълнителни такси, тъй като в повечето случаи подобни удостоверяващи бележки се издават срещу заплащане.

Регистър


Досега банките проверяваха кредитното досие на кандидатите за заем директно в Централния кредитен регистър към БНБ. Там обаче фигурира информация само за размера на кредита, от кой трезор е отпуснат и дали се погасява редовно. Самите условия в договорите са тайна, понеже са важна

част от конкуренцията между банките. „Информацията за тези

задължения със сигурност е конфиденциална", каза за „Телеграф" Левон Хампарцумян, председател на управителния съвет на Асоциацията на банките в България и на Уникредит Булбанк. Отпускането на ипотека обаче обвързва банката с голяма сума пари за около 30 години напред. Затова било нормално тя да иска добре да „опознае" своя клиент, преди да одобри подобна сделка. „Представете си, че напълно непознат човек отива в кварталния магазин и иска да му дадат на вересия стоки за 500 лв. Няма как да стане", коментираха експерти.

Пазар


Той добави, че всички финансови институции у нас са регистрирани като оператори на лични данни и спазват надлежно изискванията на закона. Освен това на пазара за ипотечни кредити има достатъчно най-разнообразни предложения и никой не е задължен да приема изисквания, които не са му по вкуса, коментира банкерът.
Снимка на три колони – без текст


31.10.2011 г., с. 3
Премиерът:
Ще видим дали Доган и БСП са се цункали
Доган се подигра на БСП като им каза: "Цункайте ме и аз ще ви дам гласовете". Довечера ще видим дали са се цункали. Аз казвам, че ако мен някой ме призове да го цункам, аз няма да му поискам целувката, коментира още Борисов.

Гласувах за много по-добра България, заяви премиерът. "Аз мога да кажа какво искам да довърша за следващите две години - инфраструктурата, магистралите, пречиствателните станции, детските градини, училищата и всичко останало, което сте чували много пъти. Ние нека да довършим това, което сме започнали. Снощи (събота-б.р.) имаше концерт на Шаде. Как са се чувствали Станишев и Калфин, които също са били в залата?", намеси Борисов звездата. "Когато бяха Иван Костов, Петър Стоянов, Никола Филчев, абсолютно цялата власт беше в сините и никой не казваше нищо, след това, докато Първанов беше президент, Станишев беше премиер - цялата власт беше в тях и никой не казваше нищо. Сега е: "Олеле майко, какво ще стане", ожали се примиерът след като гласува.




31.10.2011 г., с. 18
Софийското метро може да е по-полезно
Ако се мисли за него в перспектива, то трябва да бъде градено по модела на по-големите си събратя
Валери Костов,

доктор по икономика

При изграждането на софийското метро трябва да се използва не само техническият опит на други страни, но също така техният исторически опит в цялостните схемни решения и в дългосрочната последователност при реализацията им.

За времето от 1935 до 1944 г. са влизали в действие значителни централни участъци от първите три диаметъра на московското метро, удължавани впоследствие към периферията. След края на войната започва изграждането на кръговата линия, завършена през 1954 г. След 1958 г. е характерно изграждането най-напред на участъци в посока от кръговата линия към периферията, след което двата отделни лъча са съединявани в цял диаметър през централната част на града. Последният от втората тройка диаметри на московското метро е съединен през 1994 г.

В строителството на софийското метро е достигнато онова състояние, което е в московското метро през 1944 г. Изградени са два диаметъра по цялото им протежение с пресечна точка под самия градски център. За разлика от Москва обаче в центъра на София тунелите са разположени под платното на булеварди и широки улици. Това е белег, че те са прокарани на малка дълбочина, вероятно по технически и финансови съображения. В централната градска част вече не могат да се посочат "свободни" булеварди или улици, които свързват диаметрално два периферни района и биха могли да служат като "приемници" на следващи пълни диаметри на метрото. В най-добрия случай такива булеварди или улици вървят от един периферен район до централната част на града, без да продължават нататък. Другият въпрос, отнасящ се до всички следващи диаметри, е къде биха се намирали техните взаимни пресечни точки и съответно къде в гъсто застроения център на София има място за двойките преходни станции. Специално по отношение на третия диаметър и пресичането му с първите два този въпрос няма друг отговор освен този съгласно първоначалния проект за метро от 70-те години - Софийския университет и НДК. Такова решение обаче ще стане бариера пред перспективите за оптимално разрастване на Софийското метро според съвременните и бъдещите потребности.

За по-нататъшното строителство на метрото в София твърде полезен може да се окаже опитът от прилагането на втория подход при строителството на московското метро. Той се състои в използването на кръговата линия не само като транспортно съоръжение наравно с наличните диаметри, но преди всичко като опора на нови лъчи, чрез които приоритетно и относително по-бързо се снабдяват с метро периферни райони на града при осигурена връзка по кръга с всички други елементи на метросхемата. Софийските булеварди "Сливница", "Васил Левски", "Ген. Скобелев" и ул. "Опълченска" могат да се присъединят към метросхемата като "приемници" на кръгова линия. Булеварди като "Цар Борис III" и "Ген. Тотлебен", "Мадрид" и "Янко Сакъзов", "България" и "Прага", "В. Вазов" и "А. Дондуков", "А. Стамболийски", както и ул. "Оборище" намират мястото си в метросхемата като "приемници" за периферните лъчи на още три диаметъра, свързани с кръговата линия. Актуалният към момента трети диаметър може да се раздели на два отделни лъча: Княжево - пл. "Македония" и храм-паметник "Александър Невски" - жк "Левски". А метростанциите при Софийския университет и НДК трябва да станат преходни между първите два диаметъра и кръговата линия, което единствено може да открие перспективи за разрастване на Софийското метро по доказалата своите възможности кръгово-радиална схема. За да бъде някога, в далечното бъдеще възможно и под централната част на София на необходимата дълбочина да се съединят още два-три пълни диаметъра на метрото, сега трябва да се гледа близкото бъдеще, в което съвсем реалистична е кръговата метролиния с периферно ориентирани лъчи.

Кръгова линия в софийското метро може да даде следните възможности:

1. Избягва се претоварването на линиите и особено на трите двойки централни преходни станции. Което би било неизбежен резултат от предвижданите удължения и разклонения само на три диаметъра, като се има предвид колко периферни райони на София по първоначалния проект са извън обсега на мрежата на метрото.

2. Постига се висока пропускателна способност на централната част от цялостната схема на метрото. Заедно с двойката преходни станции под пл. "Света Неделя" работят всички преходни и единични станции по кръговата линия, плюс крайните станции на някои от лъчите навътре от нея.

3. Увеличават се вариантите за избор на най-удобните комбинации от лъчи, диаметри и станции, по които всеки отделен пътник може да пътува от периферията към конкретна точка в централната част на града и обратно. Това води до равномерно разпределение на пътническия поток по цялата централна част на града в противовес на принудителното му струпване в три градски точки, и особено на централния площад.

Разбира се, метросхема, съставена от кръгова линия с периферни лъчи, при формирането на конкретни маршрути за пътуване в много случаи предполага двукратно прекачване от вида "лъч - кръгова линия - лъч". Едва ли си струва обаче на фона на реалните условия да се фетишизират удобствата на другата схема, при която всички пълни диаметри се пресичат взаимно два по два и преминаването е еднократно. При пътуване с метро най-важният въпрос е на какво разстояние се намира най-близката станция спрямо началната и/или крайната точка от движението на пътниците. Ако този въпрос може да се реши удобно, неудобството от двукратното преминаване между диаметри, лъчи и кръгова линия остава на заден план. При движението между две станции за преход няма кръстовища и светофари, няма вятър, студ и сняг. Мотрисите в метрото спазват много по-строг график, отколкото автобусите и трамваите на повърхността. Ето защо прекачването в метрото се възприема като част от самото пътуване. Влизането и напускането на метрото са начало и край на пътуването, между тях прекъсване няма, има само кратковременна промяна на начина за придвижване в единна и сигурна транспортна система.

Ако проектантите, строителите и гражданите приемат тази истина, София многократно ще увеличи шансовете си при наличните реални условия да има едно добре работещо метро.
Снимка на две колони – без текст
Схема на три колони – без текст




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница