31 януари 2012 г. Тема: здравеопазване novini bg



страница1/6
Дата01.03.2018
Размер0.79 Mb.
#60626
  1   2   3   4   5   6
31 януари 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Novini.bg
Откриха пропуски по случая с починалата след операция на сливици варненка

В болницата не е имало дежурен лекар

Започналата проверка по случая с починалата 23-годишна жена във варненската "Сити клиник" е констатирала няколко пропуска, заяви пред "Дарик радио" д-р Божанка Георгиева, шеф на Регионалната здравна инспекция.

Пациентката е постъпила за планова операция за отстраняване на сливици на 26 януари, а на следващия ден е починала заради кръвозагуба, сочат резултатите от извършената съдебно-медицинска експертиза.

След интервенцията жената е останала за 24 часа в здравното заведение, като през нощта е била само под наблюдението на медицинска сестра, тъй като не е имало дежурен лекар, коментира на този етап нарушенията д-р Георгиева. Нейното ведомство все още изяснява фактологията по случая.

Засега е установено също, че извършилият операцията доктор е работил на граждански договор към клиниката. Той заедно с останали медицински лица, извадили сливиците на 23-годишната жена, са отстранени от работа до приключване на проверките, каза за Дарик управителят на "Сити клиник" д-р Венелина Милева. По думите й преди интервенцията на пациентката са направени всички изследвания, които не са показали усложняващи заболявания. След операцията жената е била оставена за 24-часово наблюдение и през нощта не е имало оплаквания от нейна страна.

Според разказа на д-р Милева на следващия ден при опит да се изправи пациентката се е оплакала, че й се вие свят и й причернява. След преглед от УНГ специалист се установява, че на мястото на операцията има съсирек. На болната започват да й вливат разтвори с кръвоспиращи медикаменти и се взема решение тя да бъде транспортира в болница "Св. Анна". Преди да напусне клиниката жената обаче колабира.

"Свиканият по спешност екип не установява кървене под въпросния съсирек. В този момент пулсът на жената започва ту да изчезва, ту да се появява. Извиканият реанимационен екип отвежда пациентката в болница "Света Анна", където два часа по-късно тя почива", разказа пред Дарик д-р Милева.

Полицията вече е разпитала всички медицински лица, които са участвали в операцията. По случая е образувано досъдебно производство за причиняване на смърт поради немарливо изпълнение на задълженията.

В "Сити клиник", която до преди носеше името медицински център "Варна", през 2009 г. имаше друг смъртен случай след операция на сливици. 6-годишният Марин Георгиев от Белослав почина на операционната маса. Тогава не беше открита лекарска грешка, а като причина за смъртта експертизите посочиха сърдечносъдова и дихателна недостатъчност на детето.


Облечете се като кромида – с няколко слоя свободни дрехи
С минус 24 градуса Чирпан бе най-студеният български град вчера. Но още 14 синоптични станции в страната са измерили минимални температурни рекорди за деня според данните в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН.

Кнежа спази традицията да е сред ледените градове - там живакът падна 22 деления под нулата, Русе се класира трети с 2 деления отгоре. Пренебрежимо малките на този фон минус 5 запазиха авторитета на Сандански като най-топлото място в България.

Заради арктическия фронт, който сковава целия континент, повечето държави предупреждават хората за опасност от измръзване. НИМХ обяви оранжев код за всички области, с изключение на Кюстендил, Благоевград и Смолян. За Бургаска, Варненска и Добричка област рискът е двоен заради силния вятър, който изостря усещането за студ. За днес прогнозите са за още по-свирепо време.

Възможно е отрицателни рекорди да има и в сряда и четвъртък. Дължат се на арктическия циклон, който в Сибир понижи температурите до минус 50 вчера и въпреки че губи сила по пътя си на юг, затруднява живота до Балканите.

Студът сега не е нещо необичайно, подобни бяха зимите 1999/2000, 2001/2002, 2004/2005, 2005/2006, много ниски бяха температурите и през януари 2008, обясни проф. Веселин Александров от НИМХ. Той очаква и през февруари сибирски студ. Вероятно до средата на месеца ще минат и две вълни обилен сняг.

Какво можем да направим, за да избегнем фатални ситуации? С малко подготовка и повече благоразумие инцидентите са предотвратими, твърдят спасители от аварийните служби и лекари.

Универсалното правило при екстремно ниски температури е да стоим на топло колкото е възможно повече. Ако обаче греете дома си с печки на твърдо гориво и камини, не подценявайте рисковете за пожари и отравяне с въглероден окис. Това предполага чест контрол на отоплението и кратки проветрявания на помещенията въпреки студа. Когато топлото идва "по жицата", предвидете и резервни варианти в случай на проблеми с електричеството.

Ако ограничим излизанията навън и пътуванията до наистина неотложните, ще си спестим простуди, измръзвания, травми от падания, катастрофи. Излагането на ниски температури може да причини сериозни или животозастрашаващи здравословни проблеми.

Рискът е за сърцето, заради спазми на кръвоносните съдове, и за дихателните пътища, но и за организма като цяло според кардиолога д-р Борислав Ацев, зам.-шеф на болница "Св. Екатерина". Затова много активна физическа дейност повече от 15 минути може да е натоварваща и опасна дори за млади хора, които не са свикнали. При сърдечно заболяване или високо кръвно питайте лекаря си безопасно ли е да ринете сняг или да извършвате друга интензивна дейност. Ако е наложително, се облечете топло и действайте бавно - не забравяйте, че и без това натоварване тялото работи усилено, за да поддържа постоянна температурата ви. Екстремните студове са опасни и за астматиците, белодробно болните, хората с неврологични и кожни проблеми. Също и за подложените на строга диета за отслабване.

След бездомниците най-уязвими на открито са малките деца и възрастните хора, но и "здравите и правите" не са застраховани. Треперене, изтощение, объркване, конвулсии, загуба на паметта, неясен говор, сънливост са класически симптоми на преохлаждане.

Заимствайте начина си на обличане от кромида - няколко слоя тънки дрехи, достатъчно свободни, една върху друга топлят повече от една-две дебели. Другото условие да пречат на преохлаждането на тялото е да са вълнени или от полар. Задължителни са шапката, шалът и топлите чорапи и дебели обувки с грайферни подметки.

Внимавайте да не пострадате от ледени висулки, натежали от много сняг клони на дървета и навеси и хлъзгави пътеки и стълби. В травматологията на "Пирогов" само до обед бяха минали 60 души с изкълчени и счупени китки, глезени и тазобедрени стави. Според шеф-екипът д-р Михаил Рашков в ледени дни до вечерта бройката почти се удвоява и е значително по-висока от обичайните 60-80 души при по-хубаво време.

Екстремният студ може да се превърне в убиец за блокирани от лошото време пътници или туристи. Ограничете придвижванията до наистина неотложните. Следете прогнозата и предупрежденията за опасни метеорологични явления по маршрута си. Ако не можете да изчакате времето да омекне, сложете в багажа термос с топъл подсладен чай, сандвичи, шоколад.

Запасете се с достатъчно от лекарствата, които пиете редовно, мушнете и хапчета и прахчета срещу простуда, температура, болки в гърлото, мокри кърпички, резервни батерии за медицинските изделия, които ползвате. Ако сте с кола, напълнете резервоара, вземете непременно одеяла, вериги, лопата, торбичка с пясък, фенерче, пътни карти. Ако закъсате и се наложи да чакате помощ, сигурно ще се топлите с парното на колата. Но докато двигателят работи, отваряйте през 1/2 час леко прозорецана колата за вентилация и периодично чистете снега от ауспуха. Това ще ви предпази от възможно отравяне с въглероден окис.

Докато седите, движете ръцете и краката си - така подобрявате кръвообращението и топлинния си баланс.

Не водете излишни разговори по мобилния, за да можете да разчитате на батерията в случай на спешна нужда от лекар или спасителен екип.




Проф. Огнян Хаджийски: Дайте 1-2 л топъл чай на премръзналия
- Проф. Хаджийски, във вашата клиника в "Пирогов" идват тежките случаи на преохладени хора и тези с измръзвания. През кои градуси минава линията между живота и смъртта?

- Когато при общо преохлаждане температурата на тялото падне до 22-23 градуса, измерени ректално, обикновено няма връщане назад. Но още от 33-34 градуса започват рисковете да се стигне до бяла смърт. Тя обкновено върви по петите на много уморенихора, прекарали дълго на студа, при получили инсулт или инфаркт на открито, при самотници, останали без отопление, паднали на открито пияни, недохранени, хора с психични проблеми, бездомни... Охлаждането много често е съпроводено и с измръзване.

- Кои са най-уязвимите части?

- Пръстите на ръцете и краката, носът, брадичката, ушите. Първо усещането от студа е неприятно, болезнено, появява се зачервяване, но после се появява бледост, скованост, човек губи чувствителност. Затова при първите признаци на измръзване трябва да потърси начин да затопли критичните места.

- Как?

- Важно е да намери максимално топло място, в което да се подслони. Трябва да се свалят мокрите ръкавици, чорапи, шалове. Може премръзналите части да се разтрият леко, при възможност - да се обливат с умерено топла вода, но да се внимава заради понижената сетивност да не се стигне до изгаряния. Експериментирането с разни мазила е излишно. На травмираните места е достатъчно да се направи суха превръзка, която ги пази чисти до отиване на лекар.



- А при общо преохлаждане каква е първата помощ?

- Ако човек си дава сметка за състоянието си, трябва да търси за помощ близки или да звъни на тел. 112. Целта е колкото се може по-бързо да започне отстраняване на всички мокри и вледенени елементи от облеклото и затопляне на тялото. Разменяните между хората съвети за разтривания със сняг не са препоръчителни, защото върху премръзналата кожа кристалчетата играят ролята на шкурка. По възможност постепенно се дават 1-2 литра затоплени подсладени течности, най-добре чай. Въпреки разпространеното мнение, че алкохолът топли, такова "лечение" е грешка, защото бързо настъпва обратен ефект.

- Има ли вече в клиниката пострадали от януарската ледена вълна?

- Лекуваме десетина души, изпаднали в хипотермия - ниска телесна температура, част от тях са ни били пациенти по няколко пъти. За цялата зима случаите вероятно ще станат 25-30. Още толкова са хората с тежки рани от измръзвания, понякога уврежданията са необратими и се стига дори до ампутация. Клиниката и в момента е пълна, но повечето пациенти са пострадали в пожари и изгорени.

Смеските срещу лед дразнят лапите

Ако имате домашни любимци, които живеят предимно навън, вече е време да ги приютите на по-топло. В случай че е невъзможно, ги защитете максимално от неблагоприятните условия. Увеличете им храната и се погрижете да имат достъп до прясна вода.

Заради снега и леда зимните улици и тротоари са сериозно препятствие не само пред хората, но и за четириногите ви любимци. Не че ще се подхлъзнат и ще си счупят крака като стопанина си, но могат да пострадат от смеските срещу заледяване. Колкото по-ниски са температурите, толкова по силни съставки се използват. Затова ветеринарите препоръчват разходките по обработените терени да се сведат до минимум. А след прибиране лапите да се измият съвестно. За деликатните породи тоалетът включва и мазила.


56% против пълната забрана за пушене
56% от българите не подкрепят въвеждането на пълна забрана за пушене в заведенията, сочат резултатите от проучване сред 1500 души на агенцията за маркетингови изследвания "Ноема". Допитването е по повод на планираното ограничение, което трябва да влезе в сила от 1 юни.

Според 77% пълната забрана за пушене в заведенията ще се отрази негативно на сектора на ресторантьорите и хотелиерите. Според същия процент сега действащите ограничения се спазват. 79 на сто твърдят, че пълната забрана обаче няма да се прилага навсякъде. С действащите сега правила са запознати 93% от хората. Най-висок дял на незнаещите имат хората до 35 г.




Тръгва акция срещу хранителни добавки

Ако твърдят, че лекуват, трябва да има доказателства
ТИХОМИР ТОНЧЕВ

От днес започва масирана акция на агенцията за безопасност на храните срещу продажбата на хранителни добавки, съобщи вчера министърът на земеделието Мирослав Найденов. В момента имало десетки продукти, които твърдят, че лекуват от рак до цироза и жлъчка.

Често с тези добавки производители и търговци заблуждават потребителите, използва се вратичка в законите, твърди Найденов. Години наред никой не обръщал внимание на продажбата им.

Всичко, което е нерегламентирано, ще бъде иззето и изтеглено от пазара. Ако има и едно изречение в текста на опаковката, което е подвеждащо, също подлежи на санкция, обясни министърът. Той е разпоредил и да се подготвят промени в закона за храните, кои-

то да сложат ред в продажбата на продукти, които имат претенцията, че са лечебни. Предвижда се техните производители и търговци да дадат доказателства, че написаното на етикета е вярно, и да получат положително становище от Министерството на здравеопазването. Едва след това те ще имат право да се предлагат на потребителите.

България ще пусне писма до 13 държави от ЕС, където все още има кокошки носачки, които се отглеждат в неразширени клетки. Ще. поискаме стриктен контрол яйца от тях да не се допускат до пазарите в ЕС, защото това е нелоялна конкуренция, заяви министър Найденов. Поводът е, че при проверка в голяма търговска верига са открити опаковки от

яйца от Полша, в които има немаркирани и такива с червена точка, които са само за преработка. За нарушението веригата ще бъде глобена с 10 000 лв.

У нас контролът на инспекторите бил денонощен и било невъзможно да се продават яйца от кокошки в неуголемени клетки. Те отивали само за преработка, а птицевъди вчера обещаха на министъра, че до края на май всички български кокошки ще бъдат "щастливи".




18 кметове подписват за 88 млн. лева
договори за оборудване на болници. Те събират днес в Благоевград в присъствието на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова и на здравния министър Стефан Константинов. Общините са cпечелили проекти по схема "Подкрепа реконструкция, обновяване и оборудва на общински лечебни заведения" по оперативна програма "Регионално развити 9 специализирани онкоболници и още те кова големи общински здравни заведен ще получат общо 88,4 млн. лв.


Фрактура папуасикум

Бъдете внимателни! Осакатявайте се само в подходящо време и на подходящо място
ДИМИТЪР БЕЖАНСКИ

ЗИМА. Студ. Сняг. Поледица. Хлъзгаво. Народът масово пада и се осакатява. Един си изкълчва глезен, друг си пуква кратуната, трети си троши ръка, крак и няколко ребра едновременно. Абе, неприятна работа. Но освен контузията, която сама по себе си е неприятна работа, работата може да стане още по-неприятна впоследствие.

Какъвто е случаят с моя колега Станислав.

Колегата Станислав се подхлъзнал на заледен тротоар, краката му хвръкнали нагоре като при клоунски цирков номер, той се подпрял на ръце, едната му ръка казала "хррусс!" и готово - колегата Станислав от редови хуморист за секунди се превърнал в редови пациент.

Да, обаче колегата Станислав имал късмета да се подхлъзне в близост до столична поликлиника. Стенейки и псувайки, той отърчал дополиклиниката и казал на съответните медицински работници - така и така, паднах, потроших се, оправяйте ме.

Медицинските работници се отнесли много учтиво и възпитано с него. Веднага му направили рентгенова снимка, наместили му изместеното на ръката, стегнали му я обинт и му обяснили, че сега трябва да отиде в "Пирогов", за да му гипсират кунката.

Колегата Станислав благодарил и понечил да си тръгне. Учтивите медицински работници обаче учтиво му казали да не бърза много-много, ами първо да си плати. За рентгеновата снимка - еди-колко си, за наместването - еди-колко си и за бинтоването - горе-долу пак толкова.

Колегата Станислав, разбира се, платил, как няма да плати - той бил толкова благодарен на учтивите медици, но все пак плахо попитал - защо плаща, след като е, първо - здравно осигурен . и второ - претърпял е злополука. Сега вече родните ескулапи му обяснили някои работи, за които колегата Станислав изобщо не подозирал.

Значи, ако се подхлъзнеш на улицата и си строшиш нещо, за да ти ремонтират строшеното безплатно, трябва да отидеш или директно в "Пирогов", или от местопроизшествието да те вземе линейка на " Бърза помощ", или пък да имаш направление от личния си лекар (от джипито си, демек) за травматолог. Инак, отидеш ли, мойто момче, директно в най-близката поликлиника без направление от джипито, там по закон те приемат като здравно неосигурен и си плащаш на общо основание

или казано по народному -плащаш си като поп.

Е, колегата Станислав си платил като поп, но все пак попитал - ами нали имат в тая поликлиника компютри, не могат ли да проверят по егенето дали той е съвестен вносител на здравната каса и да не му вземат допълнително пари. Отговорили му, че в компютъра могат да проверят всичко, дори кога е следващият концерт на Мадона, но щом е дошъл без направление -плаща! Бърка в джоба си с контузената ръка и плаща! Такъв е законът, такова е правилото, такова е нареждането, такова е положението! Казах вече, че колегата Станислав си платил като поп, но все пак изразил мнение, че това е някакво безумие. Учтивите медицински работници изразили мнение, че цялата система на нашето здравеопазване е безумие, но... И вдигнали рамене.

Какво направил след това колегата Станислав? Ами отишъл в" Пирогов", там го гипсирали, след което седнал и съчинил няколко полезни съвета към здравно осигурените сънародници. Съветите са простички и лесни за запомняне:

Ако ще си чупите ръка, крак, чене или друго нещо -чупете ги в близост до "Пирогов".

Ако ще си чупите ръка, крак, ребро или друго нещо - чупете ги в близост до личния си лекар, за да ви издаде той направление за травматолог. И гледайте това да стане, когато личният ви лекар е на смяна.

Ако ще си чупите ръка, крак, ключица или друго нещо, носете си в джоба предварително издадено направление за специалист, както, надявам се, здравният министър носи в джоба си предварително написана оставка.

Ако ще си чупите каквото и да е, най-добре го чупете някъде в чужбина, където не са запознати с папуаските правила на българското здравеопазване.




Пластични хирурзи съветват: Сменяйте опасния френски силикон

Поне 1300 българки с вредната „екстра” в сутиена
Фани Серафимова

Силиконовите импланти за гърди на френската фирма PIP са вредни и опасни, премахнете ги незабавно. С тази препоръка към всички българки, които са си сложили такива протези, се обърнаха официално вчера от Българската асоциация по пластично-възстановителна и естетична хирургия. Това съобщи нейният секретар д-р Страхил Ефремов и обясни, че не е необходимо операциите да се правят спешно, но

пациентките не бива да изчакват много дълго време, а да намерят време за това в следващите месеци.

По информация на асоциацията у нас не повече от 1300 жени са си сложили от опасните френски импланти. Между 8000 и 10 000 души у нас всяка година си правят някакъв вид пластична операция.

Скандалът с въпросните протези на фирма PIP гръмна през декември, когато здравното министерство на Франция разкри, че въпросната фирма ги е произвеждала не от медицински, а от промишлен силикон и оцветители. Германски лекари пък заявиха, че 19 пациентки с импланти на същия производител са се разболели от рак.

Българките, които са с такива протези, да потърсят хирурга, който ги е оперирал и да си направят контролна ехография и дори мамография. При необходимост да се направи и магнитен резонанс, посъветва още д-р Страхил Ефремов.

С тези изследвания се проверява не само целостта на импланта, но и дали няма туморни образувания в гърдите.

При всички случаи е задължително образното изследване да е назначено от лекар след обстоен клиничен преглед. При него се откриват изменения на тъканта на жлезата, на мастната тъкан, на мускулатурата, ако имплантът се намира под нея, на лимфните възли, които могат да бъдат увеличени. Също така може да се прецени състоянието на капсулата със силикон.

В България няма регистър на пациентките с гръдни импланти. Необходимо е той да бъде създаден, коментира още д-р Ефремов и подчерта, че в него е редно жените да не фигурират с имената си, а с код или с псевдоним, за да се запази конфиденциалността.

Според него така ще се пресече всякакъв опит за навлизане у нас на пазара на гръдни импланти без сертификат и неясно производство, например от Китай или Индия.

Информацията в регистъра може да ни бъде много полезна и за съставянето на анализи, за по-добра отчетност, за да има ясна представа за насоките, в които се развиват процесите, каза още д-р Страхил Ефремов.


Варна - 23-годишна почина след операция на сливици
23-годишна варненка е починала след операция на сливиците във Варна, съобщиха от Областната дирекция на МВР-Варна. Варненската окръжна прокуратура е образувала досъдебно производство, уточниха оттам. Трагедията се е разиграла само преди дни. В четвъртък момичето постъпило за планова операция на сливиците в частна клиника „Клиник Сити”. Шеф на здравното заведение е Венелина Милева, а операцията извършил д-р Димитър Габровски. На следващия ден след стандартната манипулация обаче пациентката издъхнала. Според резултатите от назначената тройна съдебномедицинска експертиза причината за смъртта е остра кръвозагуба.

От полицията припомниха, че преди малко повече от 2 години, отново при операция на сливици в същата клиника, умря 6-годишно дете. Предвиденото наказание за причиняване на смърт по непредпазливост е от 1 до 6 години затвор.




В Панагюрище - Разследват смъртта на новородено
Диана Варникова

Лекарска комисия, оглавявана от зам.-шефа на панагюрската болница д-р Петко Митев, прави вътрешна проверка за смъртта на новородената Николета, която издъхна в линейка по пътя за Пазарджик, потвърди вчера директорката на МБАЛ “Събо Николов“ в Панагюрище д-р Мая Влайкова. Медицинската шефка уточни, че очаква официалното заключение след аутопсията на починалото бебе. Бебето е първородно за 19-годишната Линка Якимова от панагюрското село Оборище, която била приета и родила нормално в „АГ“ отделението на болницата в средногорския град. Момиченцето с тегло 2,800 кг обаче не изплакало и имало проблеми с дишането, което наложило да бъде транспортирано до Пазарджик. По първоначална информация детето е родено с малформации ­ няма бял дроб и няма начин да оцелее, заяви д-р Влайкова.

Майката не е имала представа за това в какво състояние е плодът и затова е нормално родителите да са в стрес и да негодуват. Съчувствам им, но този случай е повод да се породи дискусия за това каква е профилактиката и наблюдението за това как протича бременността, коментира шефката на панагюрската болница, която преди 2 години оглавяваше районната здравноосигурителна каса в Пазарджик.

.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница