4. крайни гранични състояния (основни положения)



Дата05.03.2018
Размер22 Kb.
#60853

Иванчев, Иванова – Методични указания за проектиране на ст. б. мостове, 2005 г.

4. КРАЙНИ ГРАНИЧНИ СЪСТОЯНИЯ (основни положения)
Достигането до крайно гранично състояние е свързано с разрушаване на цялата конструкция, или на отделни нейни части. Експлоатацията на съоръжението при това е невъзможна. Към крайните гранични състояния се отнасят:

а) Разрушаване предизвикано от големи стойности на разрезните усилия: от огъващи моменти (вж. фиг. 5.1), от напречни сили (вж.фиг. 6.4), от усукващи моменти, от нормални сили, или от комбинираното действие на две или повече разрезни усилия. В раздел 5 са разгледани проверките по крайни гранични състояния за сечения подложени на действието на огъващи моменти (евентуално комбинирани с нормални сили). Раздел 6 е посветен на поемането на напречните сили.

б) Загуба на устойчивост на равновесието. При този вид проверки изследваната конструкция или неин елемент се разглежда като абсолютно кораво тяло. Примери за този вид крайно гранично състояние са: преобръщане (вж. фиг. 4.1 а) и подхлъзване (фиг. 4.1 б) на подпорна стена или устой, преобръщане на лека връхна конструкция от хоризонтални сили (фиг. 4.1 в).

Фиг. 4.1. Примери за нарушаване на устойчивостта на равновесието:

а) преобръщане на подпорна стена; б) подхлъзване на подпорна стена

в) преобръщане на връхна конструкция

в) Загуба на устойчивост на формата - тук се отнасят всички задачи от устойчивостта на деформируемите системи, напр. вж. фиг. 4.2.




Фиг. 4.2 Примери за загуба на устойчивост на формата


а) изкълчване на колона; б) измятане на тясна готова греда в монтажно състояние
г) Умора на материалите. При многократно натоварване и разтоварване се изменят напреженията в материалите, както по стойности (за бетона и за армировката), така и по знаци (само за армировката). При това може конструкцията или елементът да бъде разрушен от разрезни усилия, със стойности по-ниски от тези предизвикващи разрушаването при еднократно натоварване. Не бива да се бърка разрушаването от динамичното влияние, което се отчита по други начини (напр. с динамични коефициенти). Гранично състояние на умора е от особено значение за ж.п. мостовете и в по-малка степен за пътните. Не се проверяват за умора конструкциите под насип и масивните опори. Според проекто-нормите за мостове са дадени предписания за тази проверка, но тя не е включена в курсовия проект.

д) Превръщане на конструкцията в механизъм. При изчисляването на статически неопределима конструкция може да се ползва метод от теорията на пластичността, т.е. да се допуска пластифицирането на отделни сечения или зони. При това се образуват пластични стави. За пример на фиг. 4.3 е разгледана една мостова конструкция, чиито стълбове в горния си край са кораво свързани с връхната конструкция и запънати въ фундаментие. От земетръсно въздействие в долните краища на стълбовете могат да се образуват пластични стави. Крайно гранично състояние ще настъпи, ако във всички стълбове има пластични стави в долния им край, защото тогава системата става геометрично изменяема (механизъм), фиг. 4.3.




Фиг. 4.3. Образуване на пластични стави в стълбовете

е) Местни разрушения, напр. в областите около лагери, закотвяния на напрягаща армировка и др. подобни.






Каталог: UACEG site -> acadstaff -> userfiles
userfiles -> Curriculumvita e трифон Славчов Германов Професор, д-р-инженер
userfiles -> Определението за карта1 Станислав Василев
userfiles -> Determination of ecological flow after the intake for the small-scale hydropower plant "manastirska"
userfiles -> Годишник на университета по архитектура, строителство и геодезия – софия 2002-2004 annuaire de l’universite d’architecture, de genie civil et de geodesie – sofia
userfiles -> Задача по пиис на Иван Петров Иванов студент от специалност ссс, I курс, 10 група, ф. №11222
userfiles -> Рубрика Повишаване на изискванията за безопасност на водните системи и екипировка


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница