4 юни 2010 г. Тема: здравеопазване орязаха с 30 парите на психодиспансерите Диана Тенчева



страница1/3
Дата12.10.2018
Размер276.5 Kb.
#84274
  1   2   3
4 юни 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Орязаха с 30 % парите на психодиспансерите
Диана Тенчева,
Парите за психодиспансерите са орязани с 30 % от 1 юни т. г., притеснени съобщиха вчера за “Труд” лекари.

Става дума за 12 лечебни заведения в страната. Те са много важни, тъй като приемат хора, ненадейно изпаднали в буйстващо състояние, както и такива с отключила се за първи път психична болест, пациенти за освидетелстване и др.

Психодиспансерите са към общините, но издръжката им идва от Министерство на финансите. Бюджетът им по правило се формира на база броят на болните през предходната година в съответния диспансер и за всеки се отпускат по около 600 лв. Така е направен и този за настоящата година.

От 1 юни сумата от 600 лева вече е 420, казаха лекари. И обясниха, че ще бъдат принудени да започнат да връщат пациенти. Защото за разлика от болниците не разчитат на пари по клинични пътеки. Директори на диспансери вчера споделиха, че не са изненадани, тъй като от отдавна имали сигнали за кризисната мярка.

От финансовото ведомство официално съобщиха вчера, че намалението на парите за психодиспансерите е част от общото орязване на субсидиите за общините. “Целта е осигуряване на стабилна бюджетна позиция през 2010 г.”, коментираха хората на финансист №1 Симеон Дянков.

И напомниха, че в разработените промени за изменение на държавния бюджет е предвидено от 1 януари т. г. орязване с 15 % на парите, които общините получават от централния бюджет. От намалението на общата субсидия за местна власт са пощадени само образование, социално подпомагане, отбрана и сигурност както и капиталовите разходи за екологични проекти.




Лазерни процедури: само при доктор
Всички лазерни процеду­ри за разкрасяване ще се правят само от квалифици­рани лекари.

Край на практиката козметички и доктори без спе­циалност да поставят ботокс и филъри, както и да премахват с лазер косми, бенки и петна.

Ботокс ще инжектират единствено дерматолози и пластични хирурзи. Разкрасителни околоочни проце­дури ще извършват очни ле­кари и пластични хирурзи. С липосукция ще се заемат хирурзи. А правата за ла­зерните процедури са деле­гирани на дерматолози и пластични хирурзи, и то ми­нали през обучение за съо­тветния апарат.

Промените са записани в новия Стандарт по естетич­на дерматология. Той влиза в сила от 1 юли т. г., съобщи вчера проф. Стоян Тонев, национален консултант по кожни болести и началник на ВМА. Той е и почетен председател на Лятната академия по практична дер­матология и естетична ме­дицина, която се провежда в София. „Към стандарта ще бъде написана и наредба със санкциите", уточни доц. Мирослава Кадурина, пре­зидент на лятната акаде­мия. Шефката на Клиниката по дерматология във ВМА обясни, че досега е нямало регламент по тази тема и затова козметични права са имали много студиа за кра­сота. От 15 юли центрове по здравеопазване и лекар­ствената агенция ще кон­тролират реда.

Ген. Тонев напомни още, че 10 000 са направените манипулации с ботокс м. г. В същото време вносителят официално е осигурил материал едва за 140 души.


Първите 3 дни болнични плаща работодателят
Първите три болнични дни вече ще се плащат от работодателя със 70% обезщетение. От четвър­тия ден то се поема от НОИ с 80% от осигурителната заплата. Това приеха вче­ра депутатите, които гласу­ваха на първо четене про­мени в осигурителния ко­декс. Сега първият ден бол­нични се плаща 100% от бизнеса, а след това от НОИ 80%.

Поправките предвиждат

още да бъде отменено за 2012 г. увеличението на вдовишките добавки на 25%. Сега те са 20% от пен­сията на починалия съпруг и трябваше да се повишат от 1 юли т. г. Отменя се уве­личението и на добавките към пенсиите на възраст­ните над 75 години.

Обезщетението за без­работица става 60% от оси­гурителния доход на човек, а не от 6 до 12 лв. на ден, както е ceгa.




Лекарка - бушон на „Мошениците"
Заловеният по време на МВР операцията „Мошениците" Адриан Чолаков и съучастничката му д-р Елена Панайотова да останат в ареста. За това на­стоя вчера прокурор Стоян Ди­митров пред Софийския град­ски съд. Обвинителят поиска „домашен арест" за третия за­държан - пенсионера Георги Костов, който претърпял ня­колко онкологични операции.

Чолаков и хората му бяха арестувани в понеделник за присвояване от германската компания „Дьолер България". „Ако клиентът ми е действал срещу интересите на „Дьолер", е щял да бъде изключен от управата й", обясни адвокатът на Чолаков - Васил Василев. „Д-р Панайотова не е взела и стотинка. Била е използвана за бушон", обясни пред „Труд" за­щитникът й Христо Георгиев. До редакционното приключва­не на броя съдът не беше произнесъл решението си.




Второ самоубийство на доктор след смърт на дете
Боряна ДИМИТРОВА

„Тежък ми е животът, ще му сложа край и няма да се мъча повече. По-добре да ме няма, отколкото да стра­дам."Така говорел в послед­ните дни от живота си д-р Здравко Кескинов, който бе открит мъртъв в дома си в Пловдив.

Лекарят анестезиолог бе осъден през август м. г. на 2,7 г. пробация за причиня­ване на смъртта на Илия Па­влов (11 г). Момчето почина на операционната маса в болницата в Пирдоп на 19 ноември 2008 г. Хирургът д-р Николай Велчев, който бил дежурен в деня на трагедия­та, също се самоуби, като скочи от болницата на 6 де­кември 2008 г.

Според разследването детето постъпило за опера­ция от остър апандисит, а Кескинов допуснал грешка, като поставил тръбата за интубация в хранопровода, а не в трахеята. След инци­дента докторът изпаднал в тежка депресия и се върнал в родната си къща в Плов­див. Ходел да се разписва в пробационната служба, но последния път не се появил и полицаи отишли да го търс­ят. Открили го провесен на въже в стая на първия етаж. Докторът е сложил край на живота си на 20 май, открит е три дни по-късно.

„Живееше сам, разведен е, роднините му са в чужби­на. Изпадаше в странни състояния, вървеше умислен, но не е бил агресивен", раз­казаха съседите.

Кескинов имал поставена преди две години диагноза циклофрения, лекувал се е в болница. В биографията си той има и друг смъртен слу­чай през 1996 г. Тогава е бил осъден на 8 месеца условно в Кърджали за грешна ане­стезия на пациент.




С лудите шега не бива!
За финансовия гуру на държавата Симеон Дянков няма невъзможни неща. Първо каза, че кризата е свършила. А сега реши, че... психич­но болните могат да се лекуват без пари.

Заради кризата Ми­нистерството на фи­нансите вече превежда с една трета по-малко пари на общините за психидиспансерите им. Но нима хората с ду­шевни проблеми нямат право на лечение?

Нима Европа не знае на какво приличат луд­ниците ни и не ни шамаросва яко, че не обръща­ме внимание на болни­те?

Да не говорим, че с душевно разстройство е всеки трети бълга­рин...

Всяка заигравка със здравето на хората е грозна и позорна. Но да лишиш от средства именно онези, които не могат да се грижат за себе си... намирисва на лудост.

И не е толкова страшно, че психично болните явно скоро ще тръгнат по улиците. Както казва проф. Вуч­ков, „кретени и идиоти" вече пълнят телеви­зиите.

По-страшното е, че лудите Влизат в парла­мента и институции­те и дори имат претен­циите, че ни управля­ват... добре!


Новата стратегия за национална сигурност предупреждава:
Има опасност от удар с балистична ракета

Не признаваме чужди претенции към територията ни

Намалява качеството на образованието

Влошава се здравният статус на населението
Иван ДИМОВ
Правителството публикува вчера проекта на стратегия за националната сигурност. До­кументът бе разработен от междуведом­ствена група, ръководена от вицепремиера Цветан Цветанов. По време на работата си експертите проучили Концепцията за нацио­нална сигурност и двата проекта за стратегии от 2005 и 2008 г. Освен това изследвали аналогични документи на европейски държа­ви. Проектът бил съобразен и с новата стра­тегия за националната сигурност на САЩ, обнародвана от Белия дом преди броени дни. Докато американската стратегия се съ­стои от 27 769 думи и се шири върху цели 52 страници, българският документ е от скром­ните 8293 думи и 23 страници. Все пак има

напредък. Концепцията за национална сигур­ност от 1998 г. например бе от едва 6 странички и 3100 думи. В нея се казваше, че българските спецслужби трябва да се ръководят от специални закони. 12 г. по-късно все още няма закон за Националната разузнавателна служ­ба.

Публикуваме с големи съкращения докумен­та на кабинета „Борисов".
Стратегията за нацио­нална сигурност на Ре­публика България има за цел гарантиране на об­щочовешките ценности: свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедли­вост и толерантност; пра­вата на човека и неговата сигурност; защита на кон­ституционното устрой­ство, националното и държавното единство, благоденствието и прос­перитета на нацията. Ре­публика България няма претенции към терито­риалната цялост на други държави и тяхното исто­рическо минало, като се придържа и спазва прин­ципа на ненамеса във въ­трешните им работи. Ре­публика България не признава претенции от други държави към ней­ната територия и културно-историческо наслед­ство.

Жизненоважни инте­реси са:

- гарантиране правата, свободите, сигурността и благосъстоянието гражданина, обществото и държавата;

- запазване на сувере­нитета, териториалната цялост на страната и единството на нацията;

- защита на конститу­ционно установения ред и демократичните ценно­сти;

- защита на население­то и критичната инфра­структура при кризи, бед­ствия, аварии, катастро­фи и други рискове и за­плахи;

- съхраняване и разви­тие на националната идентичност;

- преодоляване на не­гативните демографски процеси и изграждане на социално-икономическа среда, осигуряваща ус­ловия за развитието на поколения български граждани, способни да гарантират на Република България достойно място в ЕС и в световните поли­тически, икономически, финансови и социални процеси.

Съществува възмож­ност за нанасяне на уда­ри по стратегически обекти на страната с ба­листични ракети със сре­ден радиус на действие от страни в отдалечени региони.

Тероризмът е значима заплаха за глобалната сигурност. Икономиче­ските и финансовите кри­зи изострят допълнител­но тази заплаха. Терористичните организации децентрализират струк­турите си, разнообразяват способите на дей­ствие и умело се интегри­рат в демократичното об­щество, което затрудня­ва неутрализирането на отделните им елементи. Нараства възможността за достъп до информа­ционни бази и техноло­гии, което им позволява да добиват изпреварваща информация за пла­нираните антитерористични мерки и да въз­действат върху киберпространството.

Промените в климата генерират и мултиплици­рат ефекта от недостига на ресурси, с което се съ­здават условия за масо­ва миграция и увелича­ване на миграционния натиск върху страни с по­добри условия на живот и по-висок жизнен стан­дарт.

Рискове за екологич­ната сигурност произти­чат от промишлени ава­рии с изпускане на вред­ни емисии, трансгранично замърсяване на въз­духа, водите и крайбреж­ната ивица, както и от за­плахата за терористична дейност с използване на вещества, които са осо­бено опасни за природ­ната среда.

За международната сигурност важно значе­ние имат стратегически­ят диалог и партньор­ството на Съединените американски щати и ЕС с Руската федерация по въпросите на борбата срещу тероризма, нераз­пространението на оръ­жия за масово унищожа­ване, контрола върху въ­оръженията и енергий­ната сигурност.

В Западните Балкани преобладават положи­телните тенденции бла­годарение на активното ангажиране на междуна­родната общност с раз­решаването на тради­ционни и нововъзникващи проблеми. Важна стъпка по пътя на трайно­то стабилизиране на ре­гиона е присъединяване­то на Албания и Хърватия към НАТО през 2009 г. и запазването на перспек­тивата за последващо присъединяване и на дру­ги държави от региона.

Същевременно се за­пазват някои сериозни рискове пред демокра­тичното и устойчивото развитие на държавите в региона. Продължават опитите за възпроизве­ждане на стереотипи от миналото, породени от специфичната регионал­на среда и създаващи ри­скове за сигурността. Членството на Република България в НАТО и ЕС и обстоятелството, че ни­то една от съседните дър­жави не я разглежда като потенциален противник, са определящи фактори за външната й сигурност и ще възпрепятстват поя­вата на пряка военна за­плаха за суверенитета и териториалната й цялост в дългосрочна перспек­тива.

Негативните фактори, характерни за вътрешна­та среда, се формират от злоупотреби с публични финанси, финансовата и икономическата криза, недостатъци в админи­стрирането на централ­но, териториално и ме­стно равнище, проблеми в управлението на дър­жавната и общинската собственост, - криминогенната обстановка, от­носително високия ръст на пътнотранспортните произшествия и последи­ците от тях, тенденция за обезлюдяване на отдел­ни региони от страната вследствие на миграция към големите админи­стративни и икономиче­ски центрове, влошаване на здравния статус на на­селението, влошаващи­те се показатели за съ­стоянието на образова­телното и квалифика­ционното равнище на значителни групи от бъл­гарското общество и не­достатъчната интегрираност на някои етносоциални групи в него.

Корупцията остава един от основните про­блеми на съвременното българско общество. Не­йното развитие е след­ствие от непрозрачната промяна на собственост­та, неадекватното регу­лиране на обществените и икономическите отно­шения, неефективния контрол и пропуските в правораздаването.

Наблюдава се намаля­ване качеството на обра­зованието. Нараства бро­ят на гражданите, които

не са обхванати от систе­мата на задължителното образование. Този про­цес въздейства върху ква­лификацията на работна­та сила, структурата на трудовия пазар и крими-ногенната обстановка.

При противодействието на глобалната заплаха от тероризъм основните усилия на службите за сигурност и службите за обществен ред се насочват към

предотвратяване и пре­сичане на опити за из­граждане на структури на международни теро­ристични организации на българска територия и превенцията срещу терористична дейност. Пълният текст на стратегията е пу­бликуван на прави­телствения сайт www.government.bg в рубриката „Докумен­ти".


Само лекари ще бръснат с лазер, козметичните правели рани

Акне мъчило и Карл Маркс
ЯРОСЛАВА ПРОХАЗКОВА

Махане на мустаци с ла­зер вече ще може да се пра­ви само в център, в който има лекар - дерматолог или пластичен хирург. Това предвижда стандартът, който е приет на 1 юни и влиза в сила от 15 юли.

Създаването на регла­мент в услугите за разкра­сяване обяви вчера доц. Мирослава Кадурина на Лятната академия по прак­тична дерматология и есте­тична медицина.

Документът фиксира, че само пластични хирурзи и дерматолози имат право да слагат ботокс. Околоочна операция могат да поемат

специалисти по естетичес­ка хирургия или очни лека­ри. Премахване на т.нар. престилка на корема може да се прави и от хирурзи с обща практика.

Районните центрове и Изпълнителната агенция по лекарствата пък ще следят за качеството на ма­териалите, използвани за разкрасяване. Нужен е строг контрол, защото у нас има незаконен внос на препарати от Корея и Ки­тай, допълни доц. Кадури­на.

От месеци изработваме наредбата, но битката сре­щу нерегламентираните услуги водим от години, обясни тя.

Според нея било много опасно да се подведеш от рекламите „махане на бенки с лазер" . В много от центровете не работел дер­матолог. Самата тя имала пациентка с напреднал меланом (б.р. - рак на кожата) след подобна манипула­ция. ,

В лекцията на доц. Каду­рина за акнето пък стана яс­но, че болестта се провоки­ра от мазнините и въглехи­дратите. Сладкиши, пици, пържени картофи, както и цигарите развалят кожата.

Лекари установили, че ескимоси, които се хранят по тяхна традиция, никога не страдат от акне. Ако еми­грират обаче и кухнята им се промени, придобиват проблема.

Заболяването имало връзка и със стреса. Често младежи, които веднага след гимназията заминат в чужбина да следват, сподел­ят, че получават акне. При­чината била именно стресът от новата среда.

И Карл Маркс е страдал от вид акне, каза проф. Герд Плевих от Клиниката по дерматология в Мюнхен. Затова авторът на „Капита­лът" често бил кисел и скло-

нен към насилие. Мехурите, които имал в слабините и под мишниците си, сам ря­зал с нож. Бил е тежък пу­шач, нещо, което рядко се среща у вас, пошегува се проф. Плевих.


Болни си продават къщите за лечение
ИРЕНА ЧЕРНИШЕВА

Българи, страдащи от ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест), продават коли и къщи, за да се лекуват. Това каза вчера пулмологът доц. Ко­ста Костов, шеф на друже­ството по белодробни бо­лести. Страната ни е една от малкото в ЕС, които не реимбурсират апаратите за дихателна недостатъч­ност и пациентите ги запла­щат сами, обясни той. Нов струва 2000 долара, а на старо е 2000 лв.

У нас с ХОББ са близо половин милион души, а през 2050 г. вероятно ще са над 600 000, сочат прогно­зите.


Смъртта на дете уби втори лекар
„Животът ми е тежък, ще се обеся. Не ми дават да работя, какво да правя." Така се оплаквал пред съ­седи анестезиологът д-р Здравко Кескинов. Той е открит обесен в дома му в Пловдив на 23 май, но е сло­жил край на живота си 3 дни по-рано. През август 2009 г. бе осъден на 2 г. и 7 месеца пробация, защото причини смъртта на 11-го­дишния Илия Павлов. Де­тето почина на операцион­ната в болницата в Пирдоп на 19 ноември 2008 г. На 6 декември край на живота си сложи хирургът д-р Ни­колай Велчев, след като скочи от 6-я етаж на здрав­ното заведение.


Незабавна и твърда революция за чиновника
Еврокомисарят Кристалина Георгиева показа висш пилотаж как да се говори за реформите. Голямата пречка за тях днес е блокажът на администрацията
Eврокомисар Кристалина Георгиева направи онова, което по принцип се прави от политическите ръководители: събра проблемите в една система и постави в една обща картина решенията им.

Това е начинът да се изясни - не само на хората, но и на самите управляващи - какво се прави и защо. Алтернативата е разпадане на управлението на боричкащи се помежду си различни ресори, напълно безполезни за обществото.

С няколко изречения Кристалина Георгиева успя да очертае онази правителствена философия, която гражданството се умори да чака.

По отношение на кризата тя изговори онази разумна линия на поведение, която е очевидна (но незнайно защо необяснена внятно) от месеци. А именно: че България, макар да трябва да съкращава разходи, все пак е в луксозната позиция да може да стимулира и търсенето - чрез завъртане на резерва в реалната икономика.

Това обаче е висш пилотаж, който в България е рядкост.

За да не потънат освободените пари в каци без дъно, напомня еврокомисарят, те трябва да бъдат обвързани с решителни реформи. Колкото и пари да наливаш в нереформирани сектори, те никога няма да произведат резултат.

Затова в здравеопазването, пенсионното дело и съдебната власт е наложително да се следва пътят, прокарван в образованието, където решителни - и спестяващи пари - реформи текат от години.

Инак правителството просто няма правото да иска затягане на коланите; единственият начин то да добие това право е да каже на гражданите, по думите на Георгиева: “ние ще затегнем тези колани, но от това ще се получи по-добра държава”.

Права е Георгиева и за това, че вече не може да се скрие основен правителствен дисбаланс: МВР си върши работата, докато в останалите сектори онова, което се вижда под гъстата мъгла от думи, е предимно лутане и липса на решителност Управлението е въпрос на системни действия, “стъпка по стъпка” (пак по думите на Георгиева), които стъпки трябва и да са обвързани помежду си. Ще рече: само с арести не става (не че това не се пише от месеци наред...).

На фона на обичайното управленско говорене Кристалина Георгиева е свеж полъх, стигнал до нас от “нормалните” страни. Не че такива неща не излизат от Синята коалиция от месеци - излизат, но правителството благоволява да не се вслушва.

Дано поне сега, когато същото им съобщава издигнатата от техните среди Георгиева, да престанат да се лутат и се заемат с онези системни действия, които са самата същност на управлението като такова.

ГЕРБ-ерите не могат обаче да разчитат на еврокомисаря за всичко.

Например в изказванията си от оня ден Георгиева показа необяснима степен на неразбиране на административната ситуация в страната - и дори не включи административната реформа в списъка си от неотложни промени.

И затова изрече нещо, което е напълно невъзможно да се случи тук и сега: фискалният резерв трябвало да се използва за съфинансиране на проекти по европейски програми, тъй като това ще подпомогне стимулирането на икономиката.

Какви, за Бога, проекти? Онова, което се случва, е, че проекти по европейски програми НЯМА.

И няма да има, докато не се проведе незабавна и твърда революция в администрацията на държавата.

Всичко е напълно блокирано: нито се плаща за завършени проекти, нито се тръгва към нови такива. Администрацията е спряла да работи и усвояването на структурните фондове продължава да е около нулата.

А е спряла по три причини: а) едни чиновници разбраха, че вече не може лесно да се краде; б) други така и не разбраха, какво точно трябва да се работи; в) трети знаят какво трябва да се работи, но не искат да го правят, за да не привличат внимание.

Резултатът: за пръв път от началото на прехода в България едновременно не работят всички ключови администрации. Дори не се имитира дейност, както се правеше досега. Просто - никой нищо не прави.

Министрите, сблъскващи се с тази стена, на свой ред правят най-гибелното, което може да се направи. Опитват се да свършат цялата работа сами, за да компенсират отказа от работене на своите подчинени. С което увеличават хаоса.

Според Георгиева проблемът на министрите е, че нямат управленски опит, но щели да го изградят. Да, ама не. Когато едно министерство не работи, виновен е министърът. Чиновникът е страхливо животно и прави онова, което му се нарежда - освен, ако “началството” не може да внушава необходимия страх. Решението е лесно, но поради гордост (може би), не се прилага. А то е: онези министри, на които чиновниците са се качили на главата, да попитат своите другари, които не са допуснали това (Цветанов например или Игнатов) - какво да правят? И да тръгнат да го правят. Не е трудно.

Освен лутането на правителството, внимателно критикувано от Георгиева, основният проблем на България е блокажът на администрацията - т.е. на онази система от предавки, която привежда в сила взетите “горе” политически решения.

Чиновниците са онези, които успяват да подплашат министрите така, че да ги откажат от необходимите реформи. Чиновниците са онези, които изградиха непробиваема стена между българите и европейските средства. И пак чиновниците са онези, които спряха да работят каквото и да е, за да гледат сеира на министрите си - и да чакат да ги надживеят, както си седят, докато министрите се потят заради тях.

Еврокомисар Георгиева е права за всичко освен за най-важното: системното управление, което тя предлага, не може да се случи с тази администрация. Затова най-важното - преди всичко останало - е чиновничеството да бъде незабавно пречупено и бързо преформатирано. Който не е разбрал това - нищо не е разбрал. И нищо няма да може да постигне.

Следващия път чакаме от еврокомисар Георгиева да се заеме с този именно въпрос.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница