41. копроративно подоходно облагане



Дата14.01.2019
Размер74 Kb.
#110003
41. КОПРОРАТИВНО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ

Копоративното подоходно облагане е облагане с преки данъци. Тенденцията при подоходното облагане е към намаляване на системата на отстъпки, преференции и засилване на неутралността на данъка в условията на конкуренция и пазарно стопанство. При подоходното облагане на ЮЛ се облага финансовият резултат от стопанстката дейност, респективно печалбата.



Данъчно задължени лица по ЗКПО са :

1)местни ЮЛ – за печалбите и доходите си от всички източници в Република България и в чужбина.

2)чуждестранните ЮЛ – за определени доходи, реализирани от източника в Б-я

3) определени разходи посочени в закона

4) лица, извършващи определени дейности с алтернативен данък вместо с корпоративен

5) ЕТ-и-те формират данъчната си основа по реда на ЗКПО, но дължимият данък се определя по реда на ЗДДФЛ



Данъчна снавка - тя е 10%

Системи за данъчно облагане на корпоративните доходи

Най-разпространените системи са:



I. Класическа система

Та е най-разпространената в практиката на корпор.данъчно облагане. Нашата страна също се придържа към този модел на данъчно облагане. При тази система отделно се третира доходът на корпорацията като ЮЛ и доходът на акционерите като ФЛ (собствениците на капитала).



  • печалбата се облага без оглед на нейното последващо разпределение на неразпределена (капитализирана) и разпределена печалба ( за дивиденти).

  • разпределената печалба ( за дивиденти) се облага отново с данък.

Фактически корпоративният доход се облага с 2 независими един от друг данъка : данък в/у печалбата и данък в/у дивидентите.

II. Интегрираща система

Корпорацията се третира като организация създадена и ръководена от акционерите. Доходът на корпорацията се интегрира в индивидуалния подоходен данък на акционерите. Корпорацията плаща данък при източника на дохода, а акционерите включват дивидента в индивидуалния си доход и ако доходът се облага с по-висок % доплащат разликата. Тази система е в хармония с въэгледа за глобално облагане на дохода, независимо от неговия източник. Така се съдават условия за по-справедливо облагане на индивидите и се преодолява двукратното облагане на печалбата.

III Система за поделено дан.задължение. тя избягва двойното дан.облагане на дивидента. Ако дивидентът се облага с данък върху дохода, то акционерът ползва определен дан.кредит за платения вече от корпорацията данък в/у печалбата. Той ще приспадне дан.задължения по подоходния данък.

IV Система на поделената данъчна ставка

Комбинира принципите на класическата и интегрираната система. Прилага се в Германия, Франция, Австрия и Португалия. Облагаемата печалба се облага с по-висок данък в сравнение с данъка върху дивидентите или данъка върху капитализираната пичалба т.е.облагането е разделено:



  • с по-висок данък се облага разпределената печалба за дивиденти

  • - с по-нисък –капитализиранта печалба

В България се утвърждава класическата система чрез облагане веднъж на неразпределената печалба и втори път на разпределената под формата на дивидент. Получава се двойно облагане. Съществува тенденция към непр.намаляване на дан.р-р на неразпр.печалба. това е с цел да се активизира ик.дейност на стопанските субекти.
Видове корпоративни данъци:

  1. корпоративен данък = ДАНЪК ВЪРХУ ПЕЧАЛБАТА– това е старото понятие

2)алтернативни данъци. Някои лица извършващи определени дейности се облагат с алтернативен данък вместо с корпоративен.

-Операторите на кораби в морското търговско плаване – те имат за пръв път право да избират по-благоприятен режим между стандартния корпоративен данък и алтернативния, които се определят в зависимост от нетния тонаж на корабите и дните им на експлоатация. Право на избор за 5 данъчни години или повече, което цели намаляване на административните разходи. Данъчната ставка е 10 %.

-Държавни и общински предприятия, когато извършват дейност по Търговския закон, отдават под наем движимо и недвижимо имущество. ДО е пределно широка и е равна на приходите от тези сделки. Данъчните ставки са пренебрежимо ниски – за държавните предприятия – 3 %, а за общинските – 2 %. Причината да се облагат с алтернативни данъци приходите им е фактът, че те са търговци (ЮЛ) и все по-малко би следвало да разчитат на бюджетни субсидии. Това би могло да стане, ако тези предприятия са натоварени по договор с държавата да извършват общественополезни дейности безплатно или по пренебрежимо ниска цена. Практикува се до 50 % преотстъпване на този данък на висши училища, държавни научно-изследователски предприятия за стопанската им дейност пряко свързана или помощна с основната им дейност.

-Организатори на хазартни игри – при тях облагането също е върху пределно широка ДО, която включва приходите им от залагания, както и приходи от увеличена цена на телефонни или други телекомуникационни връзки. За разлика от държавните и общински предприятия, те плащат между 10 % и 12 %. Причините за това се свързват с:



    • Хазартните игри са свързани със свободното време;

    • Към това благо има привикване (addiction) => има ниска ценова еластичност на търсенето, в резултат, на което държавата се надява на изобилие от приходи;

    • Демериторично благо т.е. вредата за обществото е по-голяма, отколкото вредата за конкретната личност и затова държавата гледа да го оскъпи;

    • В България има специфични ренти за организаторите на хазартни игри, които държавата се мъчи да обложи.




  1. данък удържан при източника - облагат се изплащаните дивиденти и ликвидационни дялове от МЮЛ в полза на:

- ЧЮЛ. Дивидентите разпределени в полза на дружества майки от държави членки на ЕС са освободени от облагане.

- МЮЛ, които не са търгови, вкл. Общините

Данъкът се удържа от МЮЛ, разпределящи дивидентите и е в размер на 5 %

С данък при източника се облагат и следните доходи на ЧЮЛ:

- лихви и доходи от наем

- доходи от фин.активи, издадени от МЮЛ, държавата и общините

- възнаграждения за тех.услуги, авторски и лицензионни възнаграждения

- възнаграждения по договори за франчайз и факторинг

- доходите от недвижимо имущество или сделки с недвижимо имущество

- възнаграждения за контрол и управление на българско ЮЛ

Данъкът е в размер на 10%. В случай, че м/у Б-я и съответната чужда страна е сключена СИИДО, се прилагат разпоредбите на СИИДО. Обикновено чуждестранните ЮЛ, които са платили данък при източника в България се стремят да го ползват като данъчен кредит спрямо корпоративния и сродните на него данъци, прилагани в държавите им. НАП издава удостоверение на подобни данъкоплатци и въз основа на него чуждестранните администрации прилагат спогодбите за избягване на двойното данъно облагане, а ако не разпоредбите на корпоративния или както се нарича в страната данъчен закон.

3) данък върху разходите – облагат пределно опростени разходи на корпорацията, които се счита, че са свързани предимно със социалната политика и имиджа на корпорацията. Законодателят не ги забранява, но оставя финансов избор на фирмите дали да ги правят или не. Опасенията са, че не са твърде производителни и биха могли да станат “вратичка” за приходи и източване на данъци. При тях значително се увеличава текущото данъчно бреме, тъй като се плащат до 15-то число на месеца следващ месеца на начисляването им. Разходите заедно с данъците, които ги облагатсе признават за разходи и за данъчни целии не преобразуват СФР. Ставката е съизмерима със ставката на корпоративния данък.



Примери:

- Представителни мероприятия, свързани с дейността – брутният им размер е 10%

- Социални разходи в пари – считат се като личен разход на облагодетелстваните лица и се облагат със стандартния ЛПД;

- Социални разходи в натура – с 10 % се облагат като включват:



    1. Разходи за ваучери за храна до 40 лв. на месец на човек;

    2. Разходи на работодателя/осигурителя за допълнително пенсионно осигуряване, социлано, здравно осигуряване и застраховка “Живот” направени в полза на служителите, както и лицата, извършващи контрол в търговското дружество (до 60 лв. на месец)’

Ако осигурителят има подлежащи на принудително изпълнение задължения, то се облага целия размер на разходите з асоциални цели в натура, а не само превишението. Тук се отнасят и разходи за транспорт от местоживеене до месторабота и обратно, но те не се облагат с данък върху разходите.

Разходи за ремонт, поддръжка, експлоатация на превозни средства, които участват в административната дейност на търговското дружество. ДО = тези разходи – евентуални приходи от обезщетения в резултат на настъпили застрахователни събития, но до размера на ремонтните разходи на превозното средство.



Определяне на данъчната основа

За да бъде определен корпоративният данък за годината дан.задълженото лице изчислява дан.фин.резултат.Той е осчетоводеният фин.резултат преобразуван за дан.цели по ЗКПО.

Когато след преобразуване дан.фин.резултат е положителен е налице дан.печалба, а когато е отрицателен-данъчна загуба. Дан.печалба е основата върху която се прилага ставката от 10%, за да се определи подлежащия за внасяне корпоративен данък. Дан.загуба може да бъде приспадната от дан.печалба през следващите 5 год. при определяне на корпоративния данък за тези години.

Основата за облагане на бюджетните предприятия е размерът на приходите от стоп.дейност, а на хазарта е стойността на поручените за всяка игра залози. Хазартът се облага с с месечен и окончателен данък.

Данъчният фин.резултат се получава като счетоводният фин.резултат ( приходи-разходи) се преобразува с:


  1. данъчните постоянни разлики – това са тези счетоводни приходи и разходи, които не са признати за данъчни цели никога. Непризнат за данъчни цели разход, означава, че при определяне на дан.фин.резултат с този разход се увеличава счетоводния фин.резултат в годината на счет.отчитане и не се преобразуват счет.фин.резултати през следващите години. Непризнат за данъчни цели приход, означава, че при определяне на дан.фин.резултат с този приход се намалява счетоводния фин.резултат в годината на счет.отчитане и не се преобразуват счет.фин.резултати през следващите години.

Примери за непризнати за дан.цели счетоводни разходи:

  • разходи, несвързани с дейността

  • разходи, които не са документално обосновани

  • разходи за глоби и др.санкции за нарушение на нормативни актове, лихвите за просрочие на публични държавни или общински задължения

  • разходи за дарения – разликата над сумата, за която е предвидено облекчение:

    • Ако е над 10 % от положителния счетоводен финансов резултат;

    • Ако превишава 15 % от счетоводния финансов резултат, когато дарението е за култура;

    • Над 50 % от счетоводния финансов резултат (СФР), когато е дарение за “Център за лечение на деца”;

    • За компютри и периферия на български училища стига компютрите и периферията да са произведени до 1 г. преди датата на дарението.

Разходите за дарения да са до 65 % от положителния финансов счетоводен резултат като обща сума. С дарението да не се облагодетелстват ръководители на тези, които ги отпускат или ползват, както и да има документални доказателства, че дарението е получено.

  • Разходи за брак и липси на материални запаси освен в случаите, когато имаме липси и брак породени от непреодолима сила, изтичане на трайност, технологичен брак

Примери за непризнати за данъчни цели счетоводни приходи:

- Начислени дивиденти от местни ЮЛ в полза на местни ЮЛ, които са търговци и чуждестранни ЮЛ с място на дейност у нас

- Приходи от лихви по надвнесени или недължимосъбрани данъчни задължения, както и приходи от лихви по невъзстановен в срок данъчен кредит по ЗДДС.



  1. данъчните временни разлики- това са разходи или приходи, непризнати за данъчни цели в годината на счетоводното им отчинате, които обаче ще бъдат признати през следващи години, когато настъпят условията за признаване съгласно закона

Примери за данъчни временни разлики:

- Регулиране на слабата капитализация - Разходите за дълг се признават като разход и се вадят от приходите на корпорацията, въпреки това съществува така нараченото “регулиране на слабата капитализация”. Обект на регулиране това са лихвените разходи свързани със заеми от съдружници, акционери, търговски кредити като от обхвата се изключват лихвите по банкови кредити, лизингови договори, неустойките, лихвите във връзка с закъснели плащания включително и към държавата. “Регулирането на слабата капитализация” е условно и касае онези корпорации, при които средногодишния размер на привлечен капитал е 3 или повече пъти по-голям от средно годишния размер на собствения капитал.

Регулирането на слабата капитализация се свързва с изчисляването на норматив на т. нар. “непризнати разходи за лихви”.

НРЛ = РЛ – ПЛ – 0,75 ФРПЛ

РЛ – разходи за лихви

ПЛ - приходи от лихви

ФРПЛ – е финансов резултат, който не отчита разходите и приходите от лихви.

Ако финансовият резултат е отрицателна величина, нормативът се изчислява без него.

С тези непризнати разходи за лихви се увеличава счетоводният финансов резултат, текущо и това я санкционира да плати по-голям данък. Това увеличение се отразява с обратен знак през следващите 5 данъчни години, ако фирмата е спазила норматива за т. нар. “признати разходи за лихви”.

ПРЛ = 0,75 ФРПЛ + ПЛ – РЛ

Ако има признати разходи за лихви и предходната година сме увеличавали до размера на увеличението можем да намаляваме текущия финансов резултат до този размер.

- Счетоводните разходи за провизиране на задълженията – в годината на начисляването си те не се признават за данъчни разходи. Намалението на счетоводния финансов резултат с разходите за провизии става в годината, когато задължението се погасява до размера на погасеното задължение.

- Начислени доходи в полза на ФЛ, които към края на годината не са им изплатени реално. Намалението с тези разходи става тогава, когато те се изплащат реално в годината, когато се извършва данъчното им облагане с личен подоходен данък (ЛПД)- например разходи за неизползвани отпуски на персонала. Изключение от режима правят доходи за работна заплата и доходи в полза на ЕТ.


  1. определени суми, предвидени в закона

Примери за други суми:

- Резултат от сделки на Българска Фондова Борса АД – когато ЮЛ е реализирало капиталова печалба от тази дейност, тя се отнася в намаление на текущия му СФР, а когато е реализирало капиталова загуба в увеличение на последния;

- Данъчна загуба – има възможност да я пренасяме за 5 г. до размера на положителния финансов резултат;

-Разходите, които работодателят прави за работна заплата и за задължителни осигуровки (в частта на работодателя) в полза на следните наети лица:



    1. Регистрирани безработни лица повече от една година в Бюрото по труда;

    2. Регистрирани безработни лица над 50 г.;

    3. Безработни с призната инвалидност от компетентните органи.

Тази сума намалява СФР в годината, в която се навършват 12 последователни плащания на посочените по-горе лица.

От 2007 г. данъчната администрация предоставя отстъпка на лица, които са подали декларация и са я внесли по електронен път до 31 март (1 %, но не повече от 1000 лв.).



Амортизиране за данъчни цели - Амортизирането за данъчни цели е независимо от амортизирането за счетоводни цели. С амортизациите за дан.цели се намаля счет.фин.резултат, а с тези за счетоводни- се увеличава. С превишаванета на счет.над данъчно признатата амортизация се увеличава фин.р-т за облагане с данък, а с превищаване на признатата амортизация над счет.се намалява фин.р-т за облагане. Начисляването на дан.амортизации става посредством изготвяне и водене на дан.амортизационен план. Той е специален дан.регистър, в който се отразява придобиването, последващото водене, амортизиране и отписване на активите. Основните моменти при амортизирането за данъчни цели са:

  • В закона са определени максимално допустими амортизационни норми. Годишните амортизации не могат да превишават тези норми. Те са класифицирани в 7 категории активи. Най-висока (50 %) е годишната амортизационна норма е за компютри, периферия, софтуеър и от тази година и телефони. Има възможност с 50 % да се амортизират и машини, апаратура, производствено оборудване, ако те отговорят едновременно на две условия: 1) те са част от първоначална инвестиция, и 2) те са фабрично нови, неексплоатирани до момента. Ако тези условия не са изпълнени максималната амортизационна норма е 30%.

  • Амортизирането е помесечно

  • Прилага се само линейния метод като няма възможност да се ползват нелинейни методи, които в по-голяма степен държат сметка за настоящата стойност на парите, които в условия на значителна инфлация биха довели до по-висока настояща стойност на спестените корпоративни данъци


Начин на плащане

Корпоративният данък е годишен. Предприятията са длъжни до 31.03 на следващат година да декларират годишната печалба. Когато данъчната декларация и годишният финансов отчет са подадени по електронен път и данъкът е платен до 31.03, лицето има право да ползва отстъпка в размер на 1% от дължимия карпоративен данък, като отстъпката не може да превишава 1000 лв. Всяко данъчно задължено лице следва да прави авансови вноски за този данък през текущата година. Те са месечни. Авансовите вноски за първото тримесечие се правят месечно въз основа на счет.баланс и фин.отчет. в размер на 1/12 от годишната облагаема печалба, декларирана за предходната година, коригирана с коефициент за промените в икономическите условия за предходната година. Коефициентът се утвърждава със закона за бюджета. Когато облагаемата печалба за предходната година е отрицателна величана, авансовите вноски са тримесечни, на база на облгаемата печалба за съответния период на текущата година с натрупване. Месечните авансови вноски се изплащат до 15 число на текущия месец, 3-месечните-до 15 число на месеца следващ 3-месечието. Годишният данък се плаща до 31.03. При определяне на годишната вноска се съпоставя годишният данък с авансовите вноски, като разликата се довнася или приспада от първата авансова вноска за следващата година през м.април.



Преотстъпване на данък

1)Корпоративният данък може да се преотстъпва на спец.предприятия, кооперации и производствени единици, в които работят 30% слепи и слабозрящи лица. За всички останали предприятия персоналът със заболявания трябва да е 50%. Данъкът се начислява, но не се внася в бюджета, а в специален фонд” Рехабилитация и социална интеграция на инвалидите”.

2) Преотстъпва се за инвестиции в админ.единици на общини, в които за последните 2 години преди текущата има безработица 1,5 пъти по-висока от средната за страната.

3) Преотстъпва се изцяло на здравни и лечебни заведения със 100% държавно и общинско участие.



4) На земеделски производители- ЮЛ-за непреработена растителна и животинска продукция при условие, че средствата се използват за инвестиции.





Каталог: 2014
2014 -> Закон за правната помощ Обн., Дв, бр. 79 от 04. 10. 2005 г.; изм., бр. 105 от 2005 г., бр. 17 от 2006 г., бр. 30 от 2006 г.; изм и доп., б
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> На финала на предизборната кампания голямата интрига са малките партии
2014 -> Рекламна оферта за Избори за народни представители 2014
2014 -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница