5 февруари 2010 г. Тема: здравеопазване конгретюлейшън, гмс!



страница1/2
Дата01.06.2018
Размер0.5 Mb.
#70163
  1   2
5 февруари 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Конгретюлейшън, ГМС!
Столичният общи нар Владимир Каролев цити­ра вчера премиерското „конгретюлейшън" Опитите на Бой­ко Борисов в английския език явно възхитиха родните политици. Не бива да забравят, че той е творец и в други области. Достатъчно е да си спомним, че след посещението му в БАН генномодифицираните организми станаха... съ­щества.

За едно обаче можем да сме спокойни - Бори­сов явно ще отиде добре подготвен в Лондон.




Очаква се през април да внесат поправки в Закона за здравето
Цигарена” коалиция омекотява забраната за пушене

Ще доведе до фалити на заведения, мотивират се депутати от 3 партии
Тихомир Тончeв

Разноцветна коалиция на пушачите се оформя в парламента. Депутати от ГЕРБ, БСП и "Атака" са готови да се обединят при внасяне на проект за омекотяване на режима за пушене на обществени места, показа проверка на "24 часа".

Поводът е, че от 1 юни влиза в сила пълната забрана на дима в затворени помещения. Той вече няма да се извива в ресторанти, барове, дискотеки, обществени и административни сгради, на работното място. Рестрикцията бе приета в Закона за здравето през пролетта на 2009 г. Според депутати и ресторантьори забраната ще доведе до фалити на заведения.

Разноцветна коалиция на пушачите се оформя в парламента. Депутати от различни партии са готови да се обединят при внасяне на проект за либерализиране на режима за пушене на обществени места, показа проверка на "24 часа".

Поводът е, че от 1 юни влиза в сила пълната забрана на дима в затворени помещения. Той вече няма да се извива в ресторанти, барове, дискотеки, обществени и административни сгради, на работното място. Рестрикцията бе приета в Закона за здравето през пролетта на 2009 г. Тогава отпадна възможността Министерският съвет да определя с наредба зоните, в които може да се пуши.

Поправки в текстовете първи обяви, че е готов да внесе, депутатът от ГЕРБ Емил Димитров. Според него в кризата подобна забрана ще удари допълнително туризма.

Той предлага у нас да се въдеде испанският модел - заведенията сами да избират дали да са за пушачи. Плановете му са да внесе поправките към април дори и с колеги от други парламентарни групи.

Към вносителите е готова да се присъедини Корнелия Нинова от Коалиция за България. Според нея трябва да остане сегашното положение - да има обособени места. Зад идеята за по-лек режим за пушенето на закрито стои и Венцислав Лаков от "Атака".

Сондажът на Димитров сред колегите му от ГЕРБ показал, че противниците и подкрепящите идеята са разделени поравно. Цигара палели повече от половината и затова е възможно те да подкрепят по-мекия режим.

В БСП също са разединени. Нали сме в ЕС, реагира непушачът Румен Такоров. Бившият финансов министър Пламен Орешарски е готов да подкрепи предложението. Той си спомни предишния опит за въвеждане на тоталната забрана - през 2007 г. Тогава правителството не я прие и отхвърлянето му било приписано като на един от пушачите в кабинета. По същото време той обаче бил в Брюксел.

Най-остро срещу идеята скачат лекарите в парламента. Против съм, трябва да се мине към ограничаване на пушенето, категоричен бе вчера шефът на здравната комисия Лъчезар Иванов. Като пулмолог бил наясно с вредите от цигарите. Самият Иванов скъсал с тях преди 8 г. За поддръжник на радикалните непушачи пък се обяви анестезиологът Хасан Адемов.

Макар и да пали цигара понякога, председателката на парламента Цецка Цачева следи зорко дали се спазва забраната за пушене в клуба на народния представител. Освен че инспектира лично, от вчера там на пост стои и пожарникар.

В СДС деликатният въпрос не е обсъждан. Макар всички сини депутати да подкрепиха забраната от европейски подбуди, там също войната на пушачи срещу непушачи върви с пълна сила. “Според мен принципът трябва да е следният - да не се пуши при доказана вреда за други лица. Не може заради един човек да страдат останалите”, смята лидерът на СДС Мартин Димитров. Забрана в градините на заведенията и откритите пространства той намира за прекалена. Но пък смята, че с идеите на Емил Димитров реално всички ресторанти ще си изберат да са за пушачи и нещата ще си останат по старому.

Никой не е говорил с нас официално, казаха от здравното министерство. Позицията им била категорична, че твърдият режим не трябва да се отлага. (24часа)




АЕЦ: Козлодуй не може без болница
В писмо до здравния министър Божидар Нанев ръководството на АЕЦ се обяви за запазване на болницата в Козлодуй.

Според шефовете работещите в дружеството и семействата им разчитали на нея. Тя била доказала правото си на съществуване, защото в нея работели висококвалифицирани лекари и сестри. В случай на авария по договор болницата трябвало да осигури легла и е включена в националния авариен план, пише още в писмото.

Кметът на Ардино Ресми Мурад пък предупреди, че до дни ще заведе дело срещу отказа на районната здравна каса да подпише договор за 11 клинични пътеки с болницата в града. Одобрени били 20 вместо 31 пътеки, а болницата имала акредитация до края на 2010 г. Ардино първи се вдигна в защита на здравното си заведение.

10 малки общински болници в Свиленград пък решиха на дадат здравната каса на Комисията за защита на конкуренцията заради орязаните пари и монополистите. "Пари има, всичко е манипулация, от която да спечелят големите болници", заяви бившият зам.-министър Стойчо Кацаров. (24часа)




Актавис” номер 1 по лекарства у нас
"Актавис България" остава лидер на българския фармацевтичен пазар и през 2009 г, сочат данните на международната компания за анализи IMS. "Актавис" продала лекарства за 133 953 458 лева, и е станала лидер и в продажбите на продукти без лекарско предписание - 26 883 473 лв.

През миналата година компанията е извела на българския пазар 11 нови продукта най-вече в областта на кардиологията и централната нервна система. Тази година ще представи 35 нови - продукти без лекарско предписание, онкология, централна нервна система, кардиологични и антибиотици.

"2009 г. бе предизвикателна, но и много интересна и успешна. "Актавис" постигна своите цели и продължава да бъде най-голямата фармацевтична компания в България по продажби и производствен капацитет", коментира изпълнителният директор на компанията Илия Пашов. "Вярвам, че 2010-а ще ни донесе очакваните реформи в здравеопазването, които да осигурят на българския гражданин възможност за адекватно лечение с качествени медикаменти и стабилна перспектива за развитието на генеричните фармацевтични производители", допълни Пашов. (24часа)



Българите най-недоволни от живота си

След нас по песимизъм са само Унгария, Гърция и Румъния
Марин КръстевПовечето българи имат собствени жилища, но са недоволни, че по-голямата част от доходите им отиват за ремонти и поддръжка. Политика5 Февруари, 2010 Cредният европеец е като цяло удовлетворен от личното си положение и по-малко от икономическата ситуация, обществените услуги и социалните политики в страната, в която живее. Това показва проучване на общественото мнение, проведено от Евробарометър. Измерването на социалния климат в ЕС също така открива големи различия между държавите, като хората в северните страни и Холандия са като цяло най-доволни от личното си положение. Проучването е част от Доклада на Европейската комисия, който разглежда социалните тенденции в ЕС в дългосрочен аспект с цел да предостави актуална, надеждна и изчерпателна информация за социалното положение. Тази година той акцентира върху 2 ключови за публичната политика въпроса: жилищните условия (включително статута на собствеността и разходите за имотите) и вероятните последици от рецесията.

„Успокояващо е, че въпреки трудното икономическо положение, повечето европейци продължават да са доволни от живота си, въпреки че изпитват известна несигурност за бъдещето си", заяви Владимир Шпидла, европейският комисар по трудовата заетост, социалните въпроси и равните възможности. „Докладът илюстрира още веднъж значението на нашите усилия за насърчаване на заетостта и икономическия ръст в Европа с цел да се гарантира социалното благосъстояние на хората в бъдеще. Трябва да продължим усилията си като част от нашата бъдеща стратегия за 2020 г. да превърнем ЕС в една по-интелигентна и екологична социална пазарна икономика", категоричен е той.

Според проучването на Евробарометър мнозинството от европейците са доволни от живота си като цяло и го оценяват средно с +3,2 точки (по скала от -10 до +10). Въпреки това съществуват големи различия между държавите-членки: най-високите нива на одобрение са отчетени в Дания (+8.0), като в Швеция, Холандия и Финландия оценката също е висока. Най-ниски нива на одобрение са отчетени в България (-1,9), следвана от Унгария, Гърция и Румъния.

Що се отнася до обществените услуги, средният европеец не е доволен от начина на работа на публичната администрация (-1,2 точки). Във всички държави, освен в Люксембург и Естония, европейците са на мнение, че през последните пет години се наблюдава влошаване на положението, и изразяват очакване тази тенденция да продължи да се задълбочава (с изключение на Люксембург).

Запитани за конкретни обществени политики, европейците като цяло са доволни от здравеопазването (+1,3 точки), като най-високи резултати са отчетени в Белгия, Холандия и Люксембург (над +5 точки), а най-ниски - в България, Гърция и Румъния (-3 точки или по-малко).

Европейците са най-недоволни от начина, по който в държавата им се решават проблемите на неравенството и бедността (-2 точки). Единствено анкетираните в Люксембург и Холандия са дали положителен резултат, докато най-силно недоволство са изразили анкетираните в Латвия и Унгария (-5 точки или по-малко).

Последният годишен доклад на Европейската комисия за социалното положение показва, че в сравнение с времето преди 10 години в момента европейците заделят по-голяма част от доходите си за жилищата си, (близо 4 процентни пункта повече), а ипотечните заеми са се увеличили рязко в целия ЕС.

Средно европейците изразходват една пета от наличния си доход за жилище. Плащанията за наем или ипотечен заем заемат само до 30 % от общите жилищни разходи в целия ЕС, докато останалите 70 % са свързани с разходи по ремонтни дейности, поддръжка и горива. Вследствие на приватизацията по-голямата част от населението на новите държави-членки от Централна и Източна Европа притежава собствени жилища, като при тях разходите за ремонтни дейности, поддръжка и горива възлизат на близо 90 % от общите жилищни разходи.

В доклада се разглежда и качеството на жилищата, като според проучванията много европейци считат, че живеят в условия под необходимия стандарт, а много хора с ниски доходи сигнализират за проблеми с подсигуряването на жилище.

Въпреки че е твърде рано да се направи пълна оценка на социалните последици от кризата, докладът изследва какви поуки могат да бъдат извлечени от предишните рецесии. Според документа социалните разходи са изиграли роля в защитата на засегнатите по време на рецесиите, но вероятността безработен да получи помощи варира в различните държави-членки на ЕС.

Специалното проучване на Евробарометър за социалния климат, проведено през май-юни 2009 г. сред граждани на 27-те държави-членки на ЕС, е първото от серия годишни проучвания, имащи за цел да проследят субективното благосъстояние на европейските граждани. То се допитва до мнението на хората относно тяхното лично положение, националното икономическо и социално положение, както и относно политиките, провеждани от правителствата им в редица области, включително здравеопазването и пенсионната система. .

.

Лъчезар Иванов, председател на Комисията по здравеопазване в НС: БСП подбужда протестите срещу реформата
Броят на болниците не решава здравните проблеми на нацията
Елизабет Дафинова

- Г-н Иванов, може ли да обясните какво ще представлява цялостната реформа в здравеопазването?

- В момента правим първата крачка - реформиране на болничния сектор като го оптимизираме. Имам предвид, че броят на многопрофилните болници в България ще бъде намален и ще се появят лечебни заведения за продължително лечение, хосписи, което от своя страна намира също израз в клиничните пътеки. Но ако спрем до тук, реална реформа няма да има. Втората крачка от реформата ще бъде вкарването на здравноосигурителните фондове, които ще донесат свежи пари на здравеопазването. На този етап не можем да си позволим вкарването на свежи пари преди да сме реформирали системата. През последните години, от 2000-та насам, бюджетът за здравеопазване се увеличи, но здравните показатели на нацията на България показват обратни резултати, т.е. имеме влошаване на всички показатели за здраве. Което ни дава повод да пристъпим към изключително непопулярната мярка реформа в болничния сектор. Видяхте колко правителства се смениха, никой нямаше смелостта и доблестта да направи реформа в болничния сектор. И след като реформираме болничния сектор, преминаваме към здравноосигурителните фондове - това ще бъде втората значима крачка. След като направим и нея, считаме, че здравеопазването ще се стабилизира и ще имаме едно по-добро, по-професионално здравеопазване.

- Има обаче известно объркване на понятията закриване и преструктуриране. Затова хората са разтревожени, че ще бъдат затворени 160 болници и те ще останат без медицинска помощ. Това не е ли много, още повече, че става дума за населени места, където живеят предимно възрастни и хронично болни хора?

- Първо, искам да кажа, че в България имаме една криворазбрана философия за здравна услуга. Искам да бъда много ясно разбран: болниците се явяват върха на пирамидата в лечението, те не определят здравния статут на българите. Когато говорим за болниците, не може да не говорим за извънболничната помощ. Отговарям конкретно - в населените места основната грижа за здравето на хората е на общопрактикуващите лекари и на специалистите в извънболничната помощ. Ако те извършват добре своите ангажименти, а именно профилактика, да правят контролни прегледи, да пращат при специалисти, тогава постъпването в лечебните заведения ще бъде с пъти по-малко. Какво имам предвид? Ако пациентът отиде на профилактичен преглед и то качествено извършен, и се установи, че той е с висок холестерол, с високо кръвно налягане, с тахикардия, то този пациент веднага трябва да бъде насочен към кардиолог. А не, той, незнаейки за всички тези свои проблеми, да направи инсулт или инфаркт. И тогава какво се случва? Отива в болницата. Ето затова искам ясно да се разбере, че количеството на болниците като цяло не решава проблемите на здравето на българската нация. Трябва да направим така, че в болниците да се постъпва, когато има реална необходимост, т.е. да не се влиза в болницата, за да си направим изследване, а за конкретно заболяване и конкретно лечение с точен брой дни престой. Ще се закриват болници, които не отговарят на критериите. А те са толкова минимални - да имаш двама души специалисти по дадена клинична пътека на основен трудов договор. Иначе за какво лечение ще говорим, ако ни лекуват хора, които току що са излезли от университета. Без да обиждам никой от колегите, но тези хора нямат нужната професионална подготовка и познание. Или ще говорим за болници, в които си носим одеалата, чаршафите, храната, лекарствата. И за какво постъпваме? Нека да бъде правилно разбрана тази реформа - това се прави в името на хората - постъпвайки в болница, значи положението на пациента е сериозно, специалистите в доболничната помощ не са могли да се справят със заболяването и се отива на по-високо качество, на по-високо ниво в медицината.

- На какви критерии трябва да отговарят болниците, за да оцелеят?

- Що се отнася до стандартите, които определят критериите, ще ви кажа, че от 2000 до 2008 г. имаше приети 31 стандарта. От идването на ГЕРБ на власт имаме утвърдени нови 31 стандарта. При критерия и стандарта има изисквне и то е - болниците да отговарят на някакво технологично ниво, да имат нужните подготвени специалисти. А сега, в един момент се получава така, че почват да се търсят дипломи, специалисти и системата се изражда.

- Т.е. отваря се „черен пазар" за лекари с изискването на НЗОК да има двама специалисти по една пътека?

- Това нещо сме го играли с аптеките, когато се купуваха дипломи на магистър-фармацевти. Искам да кажа, че всеки, който си помисли да направи това нещо, ще получи студен душ, тъй като при проверките - от НЗОК, от финансовото министерство, от РЦЗ - всички, които са подписали клинични пътеки с такива дипломи, ще загубят, първо, клиничната пътека, а след това болницата ще бъде махната от списъка на Здравната каса. Ще бъдат отнети договорите на болници, които са излъгали.

- Реформата, която ГЕРБ подхвана, обаче предизвиква протести. Твърди се, че тя е започната без да е направен анализ къде наистина не е необходима болница и къде трябва да остане. Имате ли представа кой инспирира протестите?

- Мога откровено да кажа, че тези протести се инспирират от БСП и партийните секретари са тръгнали да обикалят из страната. Една политическа партия, която се провали изцяло в сектора здравеопазване, миналата неделя прави пресконференция между сауната и басейна в Хисаря. И забележете кой я прави - бившият премиер г-н Станишев заедно с един от "титаните" в реформата в здравеопазването на БСП г-н Райнов, който направи най-големите каши в сектора лекарствена политика. И това не е инспирация, а открити призиви за съпротива от Станишев и компания, тъй като те няма какво друго да кажат, защото ни оставиха само огромни задължения. Близо 260 млн. лв. неразплатени дългове имат държавните лечебни заведения, общинските болници имат 57 млн. неразплатени, с комбинирана собственост - държавна и общинска - някъде към 350 млн. имаме загуби. Съберете всички тези неплатени дългове и какво се получава? Отговорът е, че в нереформираната система колкото и да се наливат пари, няма как да заработи. А що се отнася до протестите, аз разбирам тези хора, те искат да запазят хляба си. Бързам да ги успокоя - те ще запазят работните си места, но малките болници няма да функционират само заради това те да получават заплати.

- Някои медии писаха, че от закриването на болниците ще се спестят „жълти стотинки", само 56 млн. лв. Така ли е?

- Категорично не е така. Първо, не става въпрос за 56 млн. лв. В България по статистически анализи парите за здравеопазване, които не достигат, са между 2,5 и 3 млрд. лв. И тези пари, за които говорим, уважаемите експерти трябва да са наясно, че няма как да се спестят, защото ако в едно лечебно заведение постъпи един пациент, той пролежава там 7 дена, Касата плаща за тях, но след тези 7 дена клиничното състояние на пациента се е влошило и постъпвайки в следващото лечебно заведение, за него трябва да се дадат три пъти повече пари, отколкото ако той беше отишъл директно в специализираната клиника. Мисля, че е абсолютно ясно. И спестените пари за нас не са най-важното. За нас най-важното е състоянието на пациента и грижата за него да бъде на токаво ниво, така че да може по-бързо да се върне в дома си и да отиде на работа. А това не се изчислява на 56 млн., много повече са.

- Все пак не се ли получи така, че се впряга каруцата преди коня. Не трябваше ли първо да се изградят спешните центрове, за които говори министър Нанев, а след това да се затварят болници, за да не се получи тази психоза?

- Такава психоза няма. Всички граждани в България са обезпечени медицински със своите лични лекари и с т. нар. медицински центрове и лекарите, които са в доболничното лечение. Искам да акцентирам върху това, че основната грижа е на личните лекари и доболничната помощ.

- Говорим за дълбоката провинция...

- Затова отговарям - след като тези болници не покрият критериите, те се превръщат в медицински центрове за доболнично лечение. В някои от тях, в зависимост от големината на центъра, ще има и стационари с по 10 легла. В доболничните центрове ще се запазят специалистите, които до вчера са работили в болниците, само че ще бъдат трансформирани. Допълнително ще има създадени кабинети за спешна помощ, съответно с линейки. Казвате, че сме поставили коня зад каруцата. В случая правим промяна и се трансформира лечебното заведение, ако въобще можем да го наречем такова...Защото аз съм ходил в дълбоката провинция в ткива болници, в които понечих да си светна лампата и ме хвана ток. А мога да ви кажа един истински случай - отивайки към интензивното отделение, за да направи инжекция на един пациент, сестрата беше ударена и повалена от ток. И това се случва в Североизточна България, в един град на Дунав, умишлено няма да кажа кой. Това се случва в нашите болници. Сестрите работят с риск за живота си. Мога да дам много примери.

- Добре. Но все пак идеята за хеликоптери, които да превозват болните, не е ли научна фантастика за нашите възможности?

- Вижте, мисля, че така спонтанно изпуснатата дума от министъра се вади от контекста, но ще отговоря. Считам, че скоро ще дойде времето, когато за пациенти, които са в изключително тежко състояние, държавата ще може да изпрати хеликоптер и те да бъдат преведени в съответната болница. Виждате, че хора, които са пострадали на ски в Банско например или в друг от нашите планински курорти, и се е налагало, са се пращали хеликоптери. Дай, Боже в България, когато действително реформираме здравеопазването и когато влязат здравноосигурителните фондове, пациентите да бъдат подсигурени с такъв вид техника.

- Кога горе-долу виждате това да стане? Звучи толкова хубаво.

- Да, то звучи хубаво, но хората трябва да мислят позитивно, защото когато се прави реформа, тя винаги поражда проблеми, недоволство. Но ние слагаме пръст в раната, искаме действиетлно да реформираме здравеопазването. Като време, мисля, че реално в края на мандата това може да стане...Защото това, което сме се заели да правим, не става за месец-два. Необходими са поне 6 до 8 години, за да можем да вдигнем здравеопазването на крака, т.е. ще са ни необходими два мандата. Ние ще предприемем и допълнителни мерки, след като видим как върви реформата в болничния сектор, постепенно ще преминем към едно реално финансиране на здравните услуги. Наясно съм с това, че клиничните пътеки не финансират реално извършената дейност. В момента се опитваме да устойностим реално колко струва една клинична пътека. И да излезем да кажем честно пред гражданите - държавата може да си позволи да отдели за здравеопазване примерно 2,5 млрд. лв. Останалото ще се поеме от частните здравноосигурителни фондове, като на тях се пада, да кажем, по-малък дял от здравните услуги. Тогава вече здравеопазването ще бъде 100% финансирано. Ще се спре това плащане под масата, тези нерегламентирани пари. .




Визитка

Лъчезар Иванов е роден на 13 август 1962 г. в София. Лекар по професия. Специализирал е и медицински мениджмънт. Депутат в 40-ото Народно събрание от НДСВ, по-късно напуска парламентарната група и става независим. В 41-ото НС е народен представител от ГЕРБ, председател на здравната комисия и зам.-председател на парламента. Владее английски език. .


Лекува ли рак Продан Христов
Отново се раздухва истерия около илач, който не е разрешен за продажба в нито една държава по света
ДАНИ ЗЛАТАНЧЕВА

Hова истерия покрай лекарството чудо на Продан Христов - антималигноцит, е на път да завладее България. Биохимикът за пореден път рециклира откритието си у нас. Той се опитва да внуши на обществото ни чак от Виена, че с гълтане на таблетки и пиене на отвари се лекува една от най-коварните болести - рак.

Желанието му за бързо патентоване на вълшебното хапче очевадно е повече от силно. Доказателство за това са непрекъснатите опити да вмъкне в едно или друго телевизионно предаване свой последовател, който емоционално да обясни на стотиците болни, че могат да се излекуват и без доктори. Обяснението - остарявал, а нямало на кого да завещае ноу-хауто за приготвянето на антималигноцита. Чудно защо ли не го подари - съвсем благородно, на човечеството! Та нали това е смисълът на всяко откритие.

С Продан Христов се запознах преди десетина години. Биографията му бе повече от пикантна за всеки журналист - роден в карловското село Мръченик, имал трудно детство и интересна уговорка с брат си. Понеже нямали достатъчно пари, за да се изучат и двамата, брат му решил да работи почти по 24 часа на ден. Спечелените пари пък давал на Продан, за да учи. Така единият си останал цял живот общ работник, а другият - биохимик, откривател.

Отидох на пресконференция в НДК, където Продан Христов бе посрещнат от стотици граждани като месия. Всички искаха да му изплачат болката си, да го докоснат. Близо час той говореше за лекарството и неговите чудодейни свойства. И тогава, както и сега, се оплака, че не среща разбиране нито от властите, нито от министерствата на здравеопазването в България и в Австрия. Искал да помогне на милионите болни от рак по света, но онези лоши хора с бели престилки го спъвали, защото се съмнявали в съдържанието на течността. Тогава антималигноцитът беше течен.

Малцина от присъстващите бяха чували за лекарството. Някои дори го бяха пробвали. Внасяли го нелегално в ръчния багаж. Обясняваха ми, че се пиел по схема и струвал доста скъпо - между 80 и 90 долара /б. р. - днес опаковката върви по 182 евро/. Една жена ми се закле, че познавала Продан Христов отдавна. Двамата дори се виждали във Виена, ходили на сладкарница, пиели кафе и тя лично от него си вземал шишенца, които препродавала на болни в България. Не можа да ми отговори на въпроса от какво е направен антималигноцита - било фирмена тайна. Е, колко да е фирмена тази тайна? Дори рецептата на „Кока-Кола" миналата година бе разсекретена под натиска на потребителите - хората трябва да знаят какво приемат. Друга женица, подочула разговора ни, каза, че в сместа имало божур и котешки нокти, плюс още нещо си. Изцяло природен продукт. Тоест, би следвало да струва десетина лева, а не 90 долара.

Продан Христов беше отделил час за пресконференция и още толкова за среща с журналисти. За мой късмет търпеливостта ми бе възнаградена, защото доста колеги се отказаха. Откривателят ме погледна отвисоко, но все пак ми даде голямо интервю. В него обясни, че в недалечни времена в Австрия имало бум на ракови заболявания. Именно за това той решил да насочи изследователския си труд в тази насока. След 6 месеца къртовски труд, успял да открие антималигноцита - чудото на чудесата. Било направено от 2 билки - див божур и овча опашка, и лекувало "всички видове ракови заболявания, като унищожава само раковата клетка, без да вреди на здравата". Чувах се веднъж или два пъти и с Продан Христов. Той се жалеше от неразбирането на здравните власти. Разказваше, че лекарството му е нетоксично, че е клинично изпробвано в Раковия институт във Виена върху животни и хора. Говореше за частната си клиника в австрийската столица. Всичките му пациенти били в последен стадий на болестта, но антималигноцитът показвал до 70 % лечимост.

Питала съм българи, живеещи във Виена, къде се намира клиниката на доктор Продан Христов. Нито един от тях не знаеше за съществуването й. Естествено, не знаеха и за 1300 пациента, успешно излекувани.

Преди година пък главният прокурор Борис Велчев излезе със следното становище: „В продължение на няколко години този продукт неоснователно се внася, разпространява и продава незаконно, макар че не е разрешен за продажба нито в България, нито в която и да било друга страна".

Днес отново се създава истерия за това лекарство, като му се приписват чудодейни качества. Не искам да вземам страна в този спор. Но се питам: осъзнават ли колегите, които показват Продан Христов по телевизията като новия прероден Спасител, че сензацията и високия рейтинг не бива да са аргумент за излъгани надежди. .






Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница