5 ноември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/11
Дата20.04.2017
Размер1.67 Mb.
#19625
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
5 ноември 2008 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Дневник 2

В. Дневник 5

В. Дневник 6

В. Дневник 7

В. Дневник 7

В. Дневник 9

В. Дневник 11

В. Дневник 12

В. Дневник 13

В. Дневник 14

В. Дневник 15

В. Дневник 15

В. Дневник 16

В. Дневник 17

В. Земя 18

В. Земя 19

В. Земя 19

В. Земя 20

В. Новинар 20

В. Новинар 21

В. Новинар 21

В. Нощен труд 21

В. Дума 23

В. Дума 24

В. Дума 24

В. Дума 25

В. Дума 25

В. Дума 26

В. Дума 26

В. Стандарт 29

В. Стандарт 30

В. Стандарт 30

В. Стандарт 31

В. Стандарт 31

В. Стандарт 31

В. Стандарт 32

В. Стандарт 32

В. Стандарт 32

В. Стандарт 33

В. Стандарт 33

В. Стандарт 33

В.Стандарт 34

В.Монитор 40

В.Сега 55

В.Труд 58

В. Труд 62

В. Труд 63

В. Труд 64

В. Труд 64

В. Труд 65

В. Труд 67

В. Пари 68

В. Телеграф 74

В. Телеграф 75

В. Телеграф 76

В. Телеграф 76

В. Телеграф 77

В. 24 часа 79

В. 24 часа 80

В. 24 часа 80

В. 24 часа 81

В. 24 часа 81

В. 24 часа 82

В. 24 часа 83

В. 24 часа 84

В. 24 часа 85

В. 24 часа 85

В. 24 часа 87

В. 24 часа 88




05.11.2008 г., с. 2
Известен дискомфорт за фондациите на властта
от Юлиана Колева І ulianak@dnevnik.bg
Член на правителството създава и управлява неправителствена организация, която с проекта си печели финансиране от държавния бюджет. Изглежда парадоксално, но е напълно възможно. Трябва да стане изключено от 1 януари. Тогава представителите на централната и местната власт ще трябва да напуснат постовете си в третия сектор.
Още по темата

Неправителствени бенефициенти се оказват плътно до властта

Опааа...к
Задължението произтича от приетия неотдавна закон за конфликта на интереси, който в края на миналата седмица беше обнародван в Държавен вестник. Освен самите членове на изпълнителната власт и висшите чиновници, техните близки или т.нар. свързани лица също не би трябвало да участват в сдружения и фондации.

Идва ли краят на конфликтите на интереси

Повечето от попитаните, които би трябвало да се подчинят на закона, вече декларираха готовност да го направят и от началото на следващата година да излязат от неправителствените организации. Проверката колко точно хора с позиции в централната и местната власт участват, създават или управляват фондации би отнела твърде дълго време, защото само от кабинета близо три четвърти от членовете са в НПО, а някои членуват и в по 4-5. Но докато премиерът и министрите са във фондации по-скоро с почетни функции или пък в сдружения, които на практика не работят, то ситуацията в местната власт или в държавни агенции не е такава. Кметове създават организации, които предстои да спечелят европроекти, а ръководители на агенции са във фондации, развиващи дейност, пряко свързана с оглавяваното от тях ведомство. Тъкмо разговорното фондация се наложи като синоним на неправителствена организация (НПО) или non-governmental organization (NGO), т.е. на структури на гражданското общество и с нестопанска цел.
Забраната за участие във фондации беше определена от експерти като едно от най-сериозните постижения на закона за конфликт на интереси, отлаган с години. Разпоредбите идват като отговор на явлението властта превзема гражданския сектор чрез свои сдружения, каза пред "Дневник" експертът от Центъра за изследване на демокрацията Тодор Ялъмов, който от години се занимава с темата за конфликта на интереси (виж блиц интервюто).

Срастване на секторите на местна почва


Едно от най-дълбоките сраствания на управляващи с неправителствения сектор е в местната власт, показват наблюденията на експертите. Кметове и заместник-кметове участват в сдружения, които печелят европроекти. Разследване на "Капитал", публикувано в края на юни, откри близо 20 случая, в които организации, създадени от кметове, печелят проекти по Оперативната програма "Административен капацитет" (ОПАК). Сред цитираните примери е фондация "Обществен фонд - Пазарджик", спечелила проект за близо 129 хил. лв., в управлението на която участва Тодор Попов, кмет на община Пазарджик. Фондация "Камчийски бряг" пък е спечелила проект за 199 хил. лв., като освен че в управлението на НПО е кметът на община Аврен Красимир Тодоров, но и адресът на регистрацията на самата организация съвпада с този на общината. Оказа се също, че "Екоживотновъдство" печели проект за малко над 191 хил. лв., а в управата на дружеството (според регистъра на Министерството на правосъдието) влизат кметът на село Долна Студена Йордан Трифонов Ангелов (НДСВ), кметът на Караманово Марин Анчев (БСП), Боян Боянов от "Атака", който е общински съветник в село Ценово, и т.н. Според информационния регистър ДАКСИ самото НПО пък е създадено няколко дни преди крайния срок за подаване на документите.

НПО и държавна организация - на един адрес



На партньорите ни в чужбина им идва в повече, когато разберат, че на адресите на държавни ведомства, областни управи или общини има "неправителствени организации" с шефове шефовете на тези ведомства, техни заместници, секретари или подчинени, коментира Тодор Ялъмов. Притеснително било също, че шефове на ведомства участват в организации, които работят в същата област като оглавяваната от тях държавна структура. Той даде пример с шефа на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС) Пламен Вачков, който според ДАКСИ участва в управлението на сдружение "Българска изследователска и образователна мрежа" (регистрирана на ул. "Гурко" 6, където се помещава ДАИТС), сдружение "Съюз по електроника, електротехника и съобщения" и сдружение "Обществен съвет за високи технологии". През 2006 г. ръководената от съпругата на Вачков "Трансбизнес" пък се включва в проекта на ДАИТС "Национална мрежа от виртуални библиотеки" и започва виртуално обучение по управление и развитие на човешките ресурси. Пред "Дневник" Пламен Вачков коментира, че досега законът не му е забранявал участие в неправителствени организации, но сега ще спази разпоредбите и ще излезе от всички неправителствени организации, в които е в момента.
Подобен е примерът с изпълнителния директор на Агенцията по обществени поръчки Миглена Павлова, която е и в сдружението "Национален институт по обществени поръчки". Фондацията организира обучения по възлагането, кандидатстването и изпълнението на обществени поръчки. Във вестникарски обяви пишеше, че някои от лекциите са платени, а Павлова беше посочена сред лекторите. От агенцията по обществени поръчки казаха, че Миглена Павлова ще се съобрази изцяло с изискванията на закона, но към момента не може да каже дали ще напусне сдружението, защото трябва да се запознае с конкретните разпоредби. Допълниха, че провежданите обучителни курсове от института не са свързани по никакъв начин с дейността на агенцията, а самото ведомство провежда свои собствени обучения. Досега Миглена Павлова не била участвала в прояви на сдружението и се водела само като почетен член.
В края на юни, когато правителството отпусна близо 1 млн. лв. на 24 фондации за проекти за утвърждаване на духовни ценности, за здравеопазване, образование, култура, социална интеграция, пък се оказа, че сред печелившите са организации, близки до властта. Например проектът "Васил Левски - гражданин на Европа" - за разпространението на биографията на Левски в Европарламента, беше предложен от фондацията, в чиято управа е и зам. военният министър Спас Панчев. Вчера от военното министерство увериха, че както министър Цонев, така и неговите заместници ще прекратят участието си в НПО съгласно законовите изисквания и в необходимите срокове.
"От 1 януари започваме да събираме встъпителните декларации за конфликт на интереси и ще направим всичко възможно след това да ги проверим", заяви депутатът от НДСВ Олимпи Кътев, който се очаква да оглави парламентарната подкомисия, която ще следи за конфликта на интереси на хората по най-високите етажи на управлението. По думите му макар да няма изрично законово изискване, което да задължава комисията да направи такава проверка, тя е възможна и е добре да бъде извършена.

Тодор Ялъмов, експерт от Центъра за изследване на демокрацията:


Властта реши, вместо да финансира външни организации, да си направи свои
След години напразни опити в крайна сметка законът за конфликт на интереси видя бял свят. Как ще коментирате приетите текстове?
- Въпреки че могат да се намерят много кусури, смятам, че трябва искрено да поздравим министър Тачева и парламента за бързото му приемане. Очаквам редица позитивни ефекти. На първо място описването на конфликта, защото по-рано разпоредбите лесно се избягваха, като в преходните и заключителни разпоредби на специализираните закони се запише, че законът за администрацията не важи (случая с пътния фонд). За първи път се обхваща и финансирането по европейските програми. Въведоха се ограничения за заемане на длъжности и участие в неправителствените организации, като реакция на опита за превземането на гражданския сектор от страна на властта чрез нейни сдружения.
Къде очаквате най-много случаи на конфликти на интереси?
- Там, където има най-много ресурси за разпределяне или ключов контрол - инфраструктурата, енергетиката, земята и горите и не на последно място неправителствените организации.
Казвате, че сериозен удар ще е разпоредбата за неправителствените организации. Какви са проблемите там?
- Държавата и кметовете решиха, че юридическите лица с нестопанска цел са хубав инструмент за държавна политика, но за съжаление вместо да финансират външни за тях организации, почнаха да си правят свои. Последните няколко години секторът се напълни с организации, създадени от хора във властта на високи постове, които използват позициите си в администрацията, за да им осигуряват я финансиране, я история с идеята, че като излязат от властта, ще си имат сигурно местенце. Ако разгледате инструментите за финансиране - от бюджета или по линия на европейските фондове, ще видите, че държавата няма ясна политика какво подкрепя - организации без никакъв опит или с по един човек.
Достатъчна гаранция ли е текстът за свързаните лица, за да предотврати възможността сега тези постове да бъдат просто прехвърлени на близки хора?
- Не, не е достатъчно. Но ще е сериозна спирачка за напред.
Къде е по-сериозното и опасно сливане между властта и неправителствения сектор - на централно или на местно ниво?
- Срастването между властта и бизнеса и властта и неправителствения сектор са най-опасни на местно равнище. На централно винаги имате опозиция, повече медийно внимание и НПО, които следят какво се случва и винаги ще има някой, който ще алармира обществеността.


05.11.2008 г., с. 2
София сама си реже европари, за да не го прави Брюксел
от Ирина Новакова, Брюксел
Финансова корекция ще бъде предложена от вицепремиера по еврофондовете Меглена Плугчиева за една от мерките по програма ИСПА, за да се избегне още по-голяма санкция от Брюксел. Става дума за средствата за техническа помощ по три пътни проекта, които заедно с магистрала "Люлин" бяха блокирани от Европейската комисия през юли.
Плугчиева съобщи новината в Брюксел, където днес ще информира за това и еврокомисаря по регионалното развитие Данута Хюбнер. Според източник на "Дневник" причината е конфликтът на интереси в бившия пътен фонд.
Правителството само ще оттегли финансирането по ИСПА за тази мярка и ще търси друго приложение на средствата по нея, които са поне 2 млн. евро. Общо по програмата бяха замразени 144 млн. евро. "Трябва да сме реалисти, корекцията е нужна, но няма нищо лошо, това е нормалният и естествен подход", каза Плугчиева. Предстои обсъждане на финансовата корекция в Министерския съвет, добави тя.
Както Данута Хюбнер обясни, корекцията е крайната мярка при системни слабости в управлението на еврофондовете. Комисарят посочи, че това е процедура в два етапа - ако българските власти сами открият конфликт на интереси или други нередности преди 23 ноември, когато се отчитат пред комисията, могат да изтеглят финансирането от засегнатите проекти и да го използват за други. Ако обаче проблемите са констатирани от одиторите на ЕК, България ще бъде принудена да върне неправилно похарчените средства в европейския бюджет.
Според експерти от екипа на Хюбнер комисията разглежда трите спрени мерки по ИСПА в пакет и финансова корекция в една от тях може да се отрази и на другите две. Положението е особено сериозно при мярката "Програма за рехабилитация на транзитни пътища", която вече е изцяло финансирана. Евентуална корекция по нея би означавала, че България ще трябва да връща в европейския бюджет цялата й стойност - 38.5 млн. евро. "Не искаме да задържаме парите по ИСПА безкрайно - или ще подновим финансирането, или ще има корекция", каза вчера Хюбнер.
След като получат плана за действие в Националната агенция "Пътна инфраструктура" и втория одит на KPMG, експерти от Еврокомисията ще направят своя оценка на реформите. Ако тя е лоша, финансовата санкция може да е още по-голяма.


05.11.2008 г., с. 5
Фалшивият подпис на Борисов - в центъра на масова схема
Според кмета зад измамите стоят бивши общинари
Нови шест-седем случая на кражби на общински имоти чрез фалшифициране на подписа на кмета бяха предадени от Бойко Борисов на прокуратурата. От началото на годината измамите с подправен подпис на Борисов върху договори за продажба на парцели са повече от десет, или поне толкова е огласила общината.
Коментар на Дневник: Фалшландия

Този път кметът, който лично връчи документите на главния прокурор Борис Велчев, не пожела да каже за какви имоти става дума в последните случаи и кой е замесен с аргумента, че разследването предстои. Това са парцели от по 14 дка, по 2.5 дка из цяла София, чудим се какво да правим, че да не ги продадат, каза вчера Борисов. "Много от имотите са свързани с хора от предишния общински съвет. Те тогава са нямали друга работа и само са оглеждали София за всички апетитни парцели, които са можели да заграбят", заяви кметът и добави, че измамите ще спрат, ако има превенция. Щом такива като Румен Овчаров не са в затвора, хората си мислят, че могат да правят каквото си искат, каза Борисов. Той обясни, че първи разбира за измамите, защото си има източници.


Единственото, което кметът съобщи за схемата, е, че е подобна на тази, в която беше уличен Петър Драшков, брат на вече бившия зам.-шеф на Държавната агенция "Национална сигурност" Иван Драшков. Тогава с договор за продажба на 14 дка в кв. "Стрелбище" с фалшив подпис на Борисов фирма на Петър Драшков получи нотариален акт за собственост. Схемата е възможна, тъй като за разлика от договорите за продажба на недвижим имот между частни фирми или граждани тези с общината не се сключват пред нотариус. Причината е, че самият кмет има удостоверителна функция. Измамниците се възползват и след това дори получават констативен нотариален акт. При случая с Драшков актът е издаден от нотариуса Емануил Каракашев, срещу когото още тече проверка на инспектората на Министерството на правосъдието. Драшков също още е разследван и е викан на разпит.


05.11.2008 г., с. 12
Схемата с подписа на кмета Борисов
Представете си само за миг какво би се случило, ако Лондон, Париж, Берлин или която и да е европейска столица осъмне с новината, че някой фалшифицирал подписа на кмета й, за да направи далавера. Много скоро фалшификаторът щеше да е в затвора, а медиите щяха да са проследили съдебния процес във всичките му детайли. Мечтайте си. Ако, разбира се, такива неща въобще ви вълнуват. В случай че ви - трябва много да сте се озадачили как така мине не мине месец и столичният кмет току предаде на прокуратурата сигнал за имотна преди всичко далавера, направена с неговия фалшифициран подпис. А в понеделник пък - цели "шест-седем" случая на кражби на общински имоти по утвърдената вече, види се, схема.
Преди доста време Борисов съобщи на главния прокурор, че подписът му е използван в подправени документи, с които може да бъде теглен кредит от 17.5 милиона евро, и дори "две банки са се подлъгали". Оттогава - ни звук, ни стон от т.нар. разследващи органи. Преди повече от месец пък гръмна скандалът с брата на уволнения зам.-шеф на ДАНС, чиято фирма по тази "методика" придобила цели 14 дка в скъпия столичен квартал "Стрелбище". Прокурорите обаче разследват, та пушек се вдига - сякаш имотът е отнесен от извънземни и не се знае кой е нотариусът. Сега били завзети други 14 дка "по цяла София". А както вече намекват съветници, скоро щяло да се окаже, че случаите не били "шест-седем", а "десет-единайсет" и съответно и декарите ще са повече.
Как ще свърши този цирк ли? Вариантите не са много, ако се има предвид семплата практика на прокуратурата. В единия случай може въобще да не свърши с години, в другия - да ни съобщят традиционното "няма данни", в третия - т.нар. разследване дотолкова да се забави, че терените междувременно да се продадат на "трети добросъвестни лица". Така дори и да се стигне до обвинение и съд, правосъдието безпомощно и невинно ще повдигне рамене пред грабежа. За някаква четвърта възможност ни е трудно да сетим.


05.11.2008 г., с. 16
Обезличаването на крайморската столица
от Гинка Христова, Диана Иванова
Слънчев октомврийски ден. Група туристи, въоръжени с карти на Варна, се лутат из Гръцката махала, в лабиринт от качващи се нагоре и спускащи се надолу пресечки. Спират случайни минувачи и питат нещо. Оказва се, че търсят Римските терми, един от символите на морския град. Тръгваме с тях, защото обясненията очевидно ги объркват. Как иначе - най-големите антични терми на Балканите и втори по мащабите си в Европа са скрити буквално зад китайска стена от извисяващи се жилищни сгради. Трябва да стигнеш до оградата на термите, за да разбереш, че се намираш пред археологически обект.
Подмяна на правилата
За съжаление през последните години това е само едно от множеството обезличени исторически пространства във Варна. Експертите съжаляват, че не са снимали Римските терми в целия им блясък, когато около тях е имало пространство и са били част от един цялостен ансамбъл. За последните две десетилетия Варна бавно и сигурно се лишава от културно-историческите си паметници. Според арх. Юлия Железова, един от авторите на тази част от Общия устройствен план (ОУП) на крайморския град, която се занимава с историческото наследство, е по-крайна в преценките си. "Цели архитектурни ансамбли по улица "Преслав" и булевардите "Сливница" и "Княз Борис І", които са в сърцето на резервата "Одесос", са безвъзвратно увредени. Цели ансамбли са изгубени, лицето на града ни е променено, пред очите ни изчезва уникалната и неповторима култура. Превърнахме Варна от град за културен туризъм в хазартна и алкохолна дестинация!", посочи арх. Железова. Причината за това обезличаване е подмяната на правила за нискоетажното строителство, посочиха и от Съюза на архитектите във Варна. Според председателя му Димитър Стефанов наложилата се практика с приемането на частични подробни устройствени планове (ПУП) променя не само архитектурния мащаб на централната градска част, но води и до физическото й унищожаване. Ситуацията допълнително се усложнява и от възможността инвеститорите сами да избират дали строежите им да бъдат съобразени със специфичните правила и норми за устройство и застрояване, които залагат ограничения за височина на сградите в историческата част.
Без контрол
Липсата на ефективен контрол върху инвеститорите обаче позволява всеки месец да сме свидетели на поредната унищожена старинна сграда във Варна. На местно ниво общинската администрация тотално е абдикирала от грижата за културното наследство. Този ангажимент е изцяло предаден в ръцете на Националния институт за паметници на културата (НИПК), който няма вече нито филиали по градовете, нито достатъчно служители, които да следят спазването на законите. Друг е въпросът, че все още е в сила анахроничният Закон за паметници на културата и музеите от 1969 г. Липсата на нормативна адекватност и инициативност може да бъде обяснена с факта, че паметниците на културата в централните градски зони са обект на мощни търговски интереси. В страните със стара демокрация балансът между интересите е постигнат преди столетия.
Подражанието
Тъкмо такъв опит реши да приложи във Варна кметът Кирил Йорданов след завръщането си от визита в Барселона. По примера на каталунската столица той реши да създаде две общински агенции, които да утвърждават или да отхвърлят всеки бъдещ инвестиционен проект. Агенцията за регионално развитие ще преценява дали проектите са съвместими с инфраструктурата в района, в който предстои да бъдат реализирани – подземни комуникации, канализация, места за паркиране и т.н. Другата агенция ще следи за съхраняване на паметниците на културно-историческото наследство. Кметът на Варна подчерта, че повод за обособяването на общинска структура в защита на културното и архитектурното наследство стана и скандалът, който ескалира във Варна, след като миналата седмица се стигна дотам, че инвеститор събори уникална сграда в самия център на града. Старинна къща, паметник на културата, беше заличена тихомълком в почивните дни.
Скандалът
Нито представители на централното варненско кметство "Одесос", нито служители на голямата община успяха да спрат събарянето на поредния паметник на културата на бул. "Княз Борис I" . По някакво неписано правило всички, свързани със случая, упорито са търсили буквата на закона, по силата на който да бъде срутена, а не съхранена сградата. Фирмата е получила три пъти отказ да унищожи уникалната къща от Националния институт за паметници на културата, каза директорът на института арх. Георги Угрински. "Подобна вандалщина обаче не може да бъде осъществена, ако няма подкрепа от местната власт", каза Угрински. Разследване на "Дневник" наистина показа, че т.нар. план за безопасност и здраве, който по същество е разрешително за събаряне, е бил утвърден още на 28 септември в общинската дирекция "Архитектура, градоустройство и устройствено планиране". Ръководителят на дирекцията е уволнен преди месец по друг повод. Но заради съборената къща от общината си отидоха още две служителки. "Работата е криминална, каза кметът на Варна. Те са утвърдили маршрут за извозване на строителните отпадъци, преди да е постъпила молба от инвеститора за това." Заличаването на уникалната сграда извади на бял свят и подробности за начина, по който въпросният инвеститор се е сдобил с нея. Чрез замяна на три панелки в кв. "Младост", кв. "Чайка" и в още един периферен варненски район, "Комар инвестмънт" е придобил два имота. Вторият етаж от къщата на бул. "Княз Борис I" 57 с площ 157 кв.м плюс таванските помещения - 127 кв.м, както и 295 кв.м от двора са оценени на... 207 020 лв. А триетажната сграда на бул. "Приморски" 57 с площ 102 кв.м заедно с още две постройки от 10 и 16 кв.м заедно с двор от 345 кв.м е с оценка... 178 796 лв. Апартаментите всъщност са заменени за собственост в идеалния, исторически център на Варна с двойно по-голяма обща квадратура - 412 кв.м и 640 кв.м дворни места. Сделката е стартирала през 2005 г., когато областен управител е бил Яни Янев, днес депутат от НДСВ, и е финализирана от наследника му Петър Кандиларов.
Със скандала с къщата на бул. "Княз Борис I" всъщност преля и чашата на обществената търпимост във Варна. Според представители на строителния бранш това е нанесло сериозен удар върху авторитета на целия отрасъл. Но пък може и да се окаже ново начало – на коренно различен подход при съчетаването на история и съвремие в облика на Варна. Както в целия цивилизован свят.

Добрите практики


Бизнесът във Варна даде няколко добри примера, че може да съхранява старините. "Лендмарк пропъртис" реконструира строена през 30-те години на миналия век сграда и я превърна в офис комплекс – "Опера билдинг". Строената през 1906 г. шестетажната сграда на ул. "Преслав" №19 също бе превърната в модерна офис сграда благодарение на инвеститора, ирландеца Джеймс Парсънс. "Планекс холдинг" възстанови сградата на бул. "Владислав Варненчик" и ул. "Братя Шкорпил" и я превърна в хотел "Сплендид. "Голдън Тюлип" (бившият бизнес хотел "Варна") реставрира раннохристиянска гробница и я вгради в основите на хотела. Добричката фирма "Прима 2000" реставрира и преустрои стара къща на ул. "Братя Шкорпил" 2, строена през 1889 г. В момента имотът се ползва за ресторант и офиси. Реставрирана и отлично поддържана е и сградата на първия хотел във Варна, където в момента отново се помещава хотел "Мусала палас", строена през периода 1906 – 1912 г. В миналото това е била най-високата и една от най-красивите сгради във Варна.


Каталог: press -> November 2008
press -> Конкурс за първи и втори филми, Големите пет, Киното днес, Киното утре, Ново българско кино, Балкански конкурс и други. За девети път ще бъде присъдена
press -> Пресинформация – 28 февруари 2012 16-и международен филмов фестивал
press -> Търговски дела в окръжен съд- пазарджик
press -> Европейска комисия Съобщение за медиите
press -> Тема: здравеопазване
press -> Обществени и политически нагласи октомври 2014
November 2008 -> 11 ноември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти
November 2008 -> 12 ноември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница