50 Основно училище “Васил Левски”



Дата25.07.2016
Размер402.48 Kb.
#5515

50 Основно училище “Васил Левски”

ПРАВИЛНИК ЗА ДЕЙНОСТТА НА УЧИЛИЩЕТО




I. ЦЕЛ

1. Настоящият правилник има за цел да създаде организация на работата в училището чрез рационално използване на работното време и укрепване на трудовата дисциплина.

2. Правилникът е изготвен и съобразен със Закона на народната просвета в Република България (ДВ бр. 31/92 г.), Правилника за приложението му, и постановление №162 от 30 юни 2009 г. На Министерски съвет за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на закона за народната просвета обнародвано в бр. 51/2009 на ДВ, като ги допълва с конкретни права и задължения на служители, учители и ученици в училището.

ГЛАВА ПЪРВА


ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1.(1) Учениците в 50 ОУ ползват правото си на безплатно образование като:

- 1.не плащат такси за училищното обучение в рамките на държавните образователни изисквания;

- 2.ползват безплатно училищната база за обучение и развитие на интересите си.

(2) Дейности извън държавните образователни изисквания, по желание на родителите, се организират от училището срещу заплащане по ред, определен от ПС и УН.

Чл.2(1) Училищното обучение до 16 годишна възраст се осъществява в дневна форма и е задължително за всички.

(2) Училището осигурява обучение и в индивидуална форма за ученици в задължителна училищна възраст, които, съгласно издаден от компетентните органи медицински документ, не могат да се обучават в дневна форма.

(3) Основна грижа на учителите, възпитателите и на родителите, чиито деца се учат в 50 ОУ, е да допринесат за обогатяването на духовната и нравствена същност на ученика в духа на най-исконните ценности на българското училище.

(4) В условията на демократичност и хуманност педагогическият колектив развива умения и знания у учениците в областта на фундаменталните науки, чуждоезиковото обучение, изкуствата и спорта; работи върху нравственото развитие на децата, духовното им обогатяване, възпитание към самовзискателност, самодисциплина и самообразование.

(5) Училището е отворено за всички родителски проблеми и е готово да окаже компетентна помощ.

Чл.3(1) 50 Основно училище “Васил Левски” – гр.София


  1. наименование – 50 ОУ”Васил Левски”; седалище и официален адрес – кв.Драгалевци, ул.”Бела Дона” №1;

  2. притежава собствен кръгъл печат;

  3. Булстат – Ю № 000668074

(2) 50 ОУ, като общинско училище има право да:

- 1.да притежава собствено движимо и недвижимо имущество и е в правото си единствено то да се разпорежда с него;

- 2.има право да предоставя собственото си имущество под наем, да извършва педагогически услуги, ако това не е във вреда на образователния и възпитателния процеси ако са спазени санитарно-хигиенните изисквания;

- 3.има право да се разпорежда с бюджетните и извънбюджетните си средства;

- 4.да определя вътрешната си организация;

- 5.определя организацията, методиката и средствата на обучение и възпитание;

- 6.издава документи за завършен клас и степен на образование;

- 7.сключва договори за асоцииране с юридически лица от страната и чужбина, без да нарушава държавните интереси.

(3) 50 основно училище носи отговорност за:

- 1.изпълнението на държавните образователни изисквания, засягащи дейността му;

- 2.създаването на условия за опазване на живота и укрепване на здравето на децата и учениците по време на обучението и възпитанието им, както и на територията на училището;

- 3.законосъобразното изразходване на бюджетните средства и опазване на материално-техническата база;

- 4.извършването на дейности прояви, които противоречат на законите на страната, ограничават правата и свободите на личността или нарушават учебно-възпититателния процес;

(4) Като юридическо лице , 50 основно училище се представлява от директор, чиито права и задължения се уреждат с този правилник.

Чл.4 Основното образование се осъществява на два – начален и прогимназиален. етапа



  1. Началният етап е от І до ІV клас включително;

  2. Прогимназиалният етап е от V до VІІІ клас включително;

(3) 50 ОУ предлага на своите ученици следните варианти на обучение:

1.желанието за обучение в групи по СИП и извънкласни форми се заявяват от родителите на учениците 2 седмици преди приключването на учебната година. Молбите се преподписват от родителите.

2.новопостъпилите ученици заявяват желанието си за групите по СИП в заявленията за записване.

(4) Училището осъществява и подготовката на деца за училище в подготвителни класове за І-ви клас, като предварително родителите(настойниците) подават писмена молба.

Чл.5(1) В І клас постъпват деца на 7 години, навършени в съответната календарна година. Деца, навършили 6 години, могат да постъпят в І клас по преценса на родителите им или настойниците, ако физическото и умственото им развитие позволява това.

Чл.6(1) При постъпване в І клас родителите или настойниците на децата подават молба.

(2)Училището се избира от родителите или настойниците, като при по-голям брой желаещи с предимство се записват децата, живеещи в района на училището, определен от общината.

Чл.7(1) За деца, които следва да постъпят в І клас, но здравословното им състояние не позволява това, училищното обучение се отлага с решение на диагностична комисия към Инспектората по образование на МОН.

Чл.8 За деца, които следва да постъпят в І клас, подготвителният клас, е задължителен. Родителите/настойниците не заплащат такси за подготовката на децата за училище една година преди постъпването им в първи клас.

Чл.9 За учениците, постъпили в подгтвителният клас и І клас, училището изпраща сведение до 30.09 в съответната община, където се води списък на децата.

Чл.10(1) Учениците от подготвителен или от І до ІV клас могат да се преместват в друго училище при условие и ред, определен от приемащото училище, през време на цялата учебна година. Преместването се извършва с удостоверение за преместване, издадено от директора на училището, в което ученикът се е обучавал.

(2) След издаване на удостоверението за преместване директорът на училището уведомява писмено общината, където ученикът е включен в списъка на децата, подлежащи на задължително обучение

(3) Директорът на приемащото училище в 7-дневен срок от записването на преместилия се ученик писмено уведомява общината по местоживеенето му.

Чл.11(1) На учениците, завършили подготвителен клас, се издава удостоверение за училищна готовност.

(2) На учениците, завършили първи клас, се издава удостоверение, в което се вписва обща годишна оценка с думи за резултатите от обучението по всички предмети.

(3) На учениците, завършили ІV клас, училището издава удостоверение за завършен начален етап на основното образование.

(4) Учениците, завършили начален етап на образование, продължават обучението си в V клас.



Чл.12 Учениците от V до VІІІ клас могат да се преместват в друго училище при условие и ред, определен от приемащото училище, през време на цялата учебна година, но не по-късно от 30 учебни дни преди приключване на учебната година. Преместването се извършва с удостоверение за преместване, издадено от директора на училището, в което ученикът се е обучавал, и при спазване изискванията на чл.10, ал.2 и 3.

Чл.13.(1) Завършването на клас от прогимназиалния етап на основното образование се удостоверява с ученическа книжка.



(2) На учениците се издава удостоверение за завършен клас за приемане в училища, в които се постъпва чрез конкурсен изпит или след проверка на способностите за постъпване в профилирани професионални или спициализирани училища, както и по тяхно желание.

Чл.14. На учениците, завършили VІІІ клас, училището издава свидетелство за основно образование съгласно държавните образователни изисквания за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план и за документите за системата на народната просвета.

Чл.15(1) Учениците, завършили основно образование, могат да продължат обучението си в ІХ клас на средните общообразователни и професионални училища, гимназии, училища по изкуствата, специални училища или в паралелки за професионално обучение, средните общообразователни и специални училища.

(2) Учениците, завършили VІІ клас, могат да продължат обучението си в VІІІ клас на профилирани и професионални училища, гимназии, училища по изкуствата, спортни училища специални училища или в профилирани паралелки на средните общообразователни училища.

Чл.16(1) Дубликат се издава при наличие на училищна документация, от която е видно, че оригиналният документ е издаден.

(2) В случай, че липсва училищна документация за издаване на дубликат, заинтересованите лица могат да установят правата си по съдебен ред.

Чл.17(1) Дубликатът се издава по образец съгласно държавното образователно изискване за документите за системата на народната просвета.

(2) За издаване на дубликат се заплаща такса, определена със заповед на министъра на образованието и науката.



ГЛАВА ВТОРА


ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ

Раздел І

Форми на обучение

Чл.18 Формите на обучение за училището са дневна и индивидуална.

Чл.19 Дневната форма на обучение е присъствена форма, която се провежда между 7 и 19 часа в учебните дни.

(1) Индивидуалната форма на обучение включва учебни занятия, както и изпити или текущи проверки по учебни предмети, предвидени с индивидуалния учебен план, утвърден от директора.

(2) Индивидуалната форма на обучение се организира за:

1.ученици, които по здравословни причини не могат да посещават училището повече от 30 последователни учебни дни;

2.за даровити ученици, както и за ученици, които по семейни причини, желаят да завършат в други срокове обучението си за един или повече класове.

(3) В случаите по ал.2, т.1 училището организира индивидуалното обучение в домашни условия въз основа на медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисия, като осигурява от 8 до 12 учебни часа седмично.

(4) Знанията и уменията на учениците по ал.2, т.1 се оценяват чрез текущи проверки, а на учениците по ал.2, т.2 – чрез изпити.

(5) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определя със заповед на директора на училището.

Чл.20(1) Учениците, които следва да се обучават при условията на чл.19, ал.2, т.1 подават писмено заявление до директора на училището.

(2) Учениците, които се обучават в дневна или индивидуална форма на обучение, могат да променят формата на обучението си в началото на учебната година. Промяна формата на обучението се допуска и по време на учебните занятия, когато се преминава от самостоятелна в индивидуална.

(3) За промяна на формата на обучение, директорът издава заповед.

Чл.21(1) Училищното обучение се организира в последователни класове.

(2) Продължителността на обучение в един клас е една учебна година.

(3) Класовете се номерират във възходящ ред с римски цифри.

Чл.22(1) В зависимост от броя на приетите ученици класовете се разпределят на паралелки.

(2) Паралелките на един клас се обозначават с началните букви на българската азбука, които се поставят след номера на класа.

(3) В зависимост от учебния предмет паралелката може да се дели на групи, да се организират сборни групи от различни паралелки или да се организира индивидуално обучение.

(4) Училището може да организира сборни групи за извънкласни дейности в областта на изкуствата, спорта, компютърното и езиковото обучение.

Чл.23(1) Броят на учениците в паралелките, деленето на паралелките и организирането на индивидуалното обучение се определя с наредба на министъра на образованието и науката.

(2) Разпределението на учениците по паралелки се извършва от директора на училището при спазване на изискванията на ал1.

(3) В началото на учебната година директорът със заповед определя класните ръководители на всички паралелки. Класният ръководител организира и провежда часа на класа.


Раздел ІІ

Учебно време

Чл.24(1) Училищното обучение се организира в учебни години, учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове.

(2) През учебната година учениците ползват Коледна, междусрочна, пролетна или Великденска и лятна ваканция. Учениците от І клас ползват и допълнителни дни за отдих през първия учебен срок.

(3) Учебната година е с продължителност 12 месеца.

(4) Учебната година започва на 15 септември, а в случаите, когато денят е почивен, уч. Година започва на първия следващ работен ден.

(5) Учебните занятия са с продължителност не повече от 34 и не по-малко от 31 учебни седмици.

(6) Продължителността на първия учебен срок е 18 учебни седмици.

(7) Продължителността на учебната седмица е 5 учебни дни.

Чл.25(1) За всяка учебна година министърът на образованието и науката определя със заповед:


  1. Началото и края на ваканциите с изключение на лятната;

  2. Дните за отдих на учениците от І клас;

  3. Неучебните дни;

  4. Края на втория учебен срок.

Чл.25а (1) Учебни дни може да се определят за неучебни или неучебни за учебни със заповед на министъра на образованието и науката.

(2)В случай на разместване на почивните дни през годината на основание чл. 154, ал.2 от КТ обявените почивни дни са неучебни за учениците, съответно обявените работни дни са учебни дни, освен когато учениците са във ваканция.

(3) В случай на извънредни или непредвидени обстоятелства, както и за отбелязване на празника на общината, кметът на общината след съгласуване с началника на РИО може да обявява до три дни за неучебни за училищата на територията на общината.

(4) В случаите по ал. 1,2 и 3 след възстановяване на учебния процес и при необходимост началникът на РИО създава организация за преструктуриране на тематичното разпределение на учебното съдържание.

Чл.26(1) Броят на задължителните учебни часове за една седмица не може да бъде повече от

1.двадесет и два учебни часа в І и ІІ клас;

2.двадесет и пет учебни часа в ІІІ и ІV клас;

3.тридесет учебни часа в V, VІ, VІІ и VІІІ клас.

(2) Часът на класа се включва в седмичното разписание на учебните занятия извън броя на задължителните учебни часове.

Чл.27(1) Организацията на учебни ден е полудневна и целодневна и включва от 4 до 7 задължителни учебни часа. Полудневната организация може да се осъществява на две смени – предиобед и следобед.

(2) Целодневната организация може да се осъществява след съгласуване с финансиращия орган, при наличие на необходимите санитарно-хигиенни условия и желание на родителите. При тази организация задължителните учебни часове се съчетават с форми на самоподготовка, занимания по интереси и организиран отдих.

(3) Седмичното разписание на учебните занятия се съобразява с психо-физическите особености и възможности на учениците. Седмичното разписание се изготвя в съответствие с изискванията на наредба на министъра на здравеопазването и се утвърждава от директора на училището не по-късно от 3 дни преди започването на учебната година.

Чл.28(1) Продължителността на учебния час е:

1.тридесет и пет минути в подготвителен, І и ІІ клас;

2.четиредесет минути в ІІІ и ІV клас;

3.четиредесет минути в V-VІІІ клас.

(2) Почивките между учебните часове са с продължителност от 10 минути , а след третия учебен час – не по-малко от 20 минути.

(3) Учениците от І клас се обучават само предиобед.

Чл.29(1) Дневен режим за учениците е:

І и ІІ клас

І смяна ІІ смяна.

1.час - 08.20 – 08.55 0.час - 12.30 – 13.05

2.час – 09.10 –09 .45 1.час – 13.30 – 14.05

Голямо междучасие 09.45 – 10.10 2.час – 14.20 – 14.55

3.час – 10.10 – 10.45 3.час – 15.10 – 15.45

4.час – 11.00 – 11.35 Голямо междучасие 15.45-16.10

5.час –11.50 – 12.25 4.час – 16.10 – 16.45

5.час – 17.00 – 17.35

6.час – 17.50 – 18.25



ІІІ – VІІІ клас

І смяна ІІ смяна

1.час - 07.30 – 08.10 0.час - 12.30 – 13.10

2.час – 08.20 – 9.00 1.час – 13.30 – 14.10

3.час – 09.10 – 09.50 2.час – 14.20 –15.00

Голямо междучасие 09.50 – 10.10 3.час – 15.10 – 15.50

4.час – 10.10 – 10.50 Голямо междучасие 15.50-16.10

5.час –11.00 – 11.40 4.час – 16.10 – 16.50

6.час – 11.50 – 12.30 5.час – 17.00 – 17.40

7.час – 12.35 – 13.15 6.час – 17.30 – 18.10



ПОДГОТВИТЕЛЕН КЛАС

08.30 – 09-30 – дейност по интереси

09.30 – 11.10 – учебна дейност

11.10 – 13.30 – разходка, игри, дейности по интереси


Полуинтернатни групи за І – ІV клас

І смяна

07.30 – 08.00 – приемане на деца

08.00 – 10.30 – самоподготовка

10.30 – 13.30 – разходка, игри, дейности по интереси, обяд



ІІ смяна

12.30 – 13.30 – обяд, отдих, игри, дейности по интереси

13.30 – 16.00 – самоподготовка

16.00 – 18.00 – разходка, игри, дейности по интереси

18.00 – 18.30 – изпращане на децата

(2)Часовете по ЗИП, СИП и ЧК се провеждат като 0 час ,7-ми час или последния за деня.

Чл.30 Родитело-учителски срещи се провеждат най-малко четири пъти годишно – м. Х, ХІІ, ІІІ и V . Родителите имат възможност да се срещат с учителите ежеседмично в дните определени за консултации с родителите. През останалото време родителите нямат право да безпокоят учителите по учебни въпроси.
Чл.31 Неучебно време
(1)Ваканции:

- Есенна - 29.10.2011г. – 01.11.2011г., включително;



  • Коледна – от 24.12.2010 г. до 08.01.2012 г., включително;

  • Зимна – 23.02.2012 г. – 26.02.2012г. ., включително;

  • Пролетна и Великденска – 07.04.2012 – 16.04.2012г., включително;

(2)Неучебни дни:

1.Национален празник – 3 март

2.Официални празници – 06.ІХ, 22.ІХ, Коледа,

01.01, Великден,.

Гергьовден и допълнителни за малцинствените общности, съгласно чл.173 ал.2 и 3 от КТ

01.ХІ.2011 г.- Ден на народните будители,
21.05.2012г. - ДЗИ по Български език и литература и НВО в VII клас по български език и литература.

23.05.2012г. – Втори ДЗИ и НВО в VII клас по математика

25.05. 2012 г. – Неучебен ден по повод Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Начало на втория учебен срок на учебната 2011/2012 година:

07.02.2012г.

Край на втория учебен срок на учебната 2011/2012 година:

24.05.2012г. – I клас (13 учебни седмици)

31.05.2012г. – II–IV клас ( 14 учебни седмици)

15.06.2012г. - V-VI клас (16 учебни седмици)

3.Училищни празници :15.ІХ - Откриване на учебната година, 22-23-Коледни тържества, 19.ІІ - Патронен празник, м. ІІІ – Празник на буквите, 1.06- Ден на детето, 15.06-Закриване на учебната година и др. Съгласно плана на училището.

Раздел ІІІ


Съдържание на училищното обучение



Чл.31(1) Общообразователната подготовка е задължителна, задължителноизбираема и свободноизбираема и се осъществява чрез учебни предмети, групирани в културно-образователни области, както и в други области и дейности.

(2) Задължителната подготовка осигурява постигането на общообразователния минимум до VІІІ клас.

(3) Задължителноизбираемата подготовка осигурява усвояването на знания и умения на по-високо равнище по учебните предмети от културно-образователните области съобразно интересите и индивидуалните възможности на учениците.

(4) Свободноизбираемата подготовка осигурява обучение освен по учебните предмети от културно-образователните области, но и подруги области и дейности на учениците по избор, и се провежда извън задължителните учебни чаасове.

Чл.32 Учебният план систематизира съдържанието и организацията на училищното обучение и вклюва видовете подготовка, броя и разпределението на учебните предмети по класове и по часове, графика на обучението, начина на завършване на степен на образование.

Чл.33 Учебната програма определя структурата и обема на учебното съдържание по всеки учебен предмет и за всеки клас.

Чл.34 Усвояването на знания и придобиването на умения се подпомага от учебници и учебни помагала.

Чл.35 Учебното съдържание, чрез което се осигурява общо образование, се определя съгласно държавните образователни изисквания за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план и за учебното съдържание.


Раздел ІV

Форми на проверка и оценка


Чл.36(1) Знанията и уменията на учениците при училищното обучение се оценяват чрез текущи и периодични проверки, както и чрез изпити.

(2) Формите на проверка са устни, тестови и други писмени и практически форми.

Чл.37(1) Текущата проверка се осъществява от учителите, системно през първия и втория учебен срок, чрез избрани от тях форми за проверрка и оценка.

(2) Периодичната проверка се осъществява от учителите по график, утвърден от директора на училището.

(3) Знанията и уменията на учениците могат да се проверяват от упълномощени длъжностни лица от инспекторатите по образование и от Министерството на образованието.

Чл.38(1) Знанията и уменията на учениците при училищното обучение се оценяват с отличен(6), много добър(5), добър(4), среден(3) и слаб(2) и съгласно държавното образователно изискване за системата на оценяване.

(2) В случаите, когато знанията и уменията на учениците се оценяват по друг начин, оценките им се приравняват към оценките по ал.1.

Чл.39(1) Текущите, срочните и годишните оценки се вписват в ученическата книжка и в дневника на класа, а годишните-и в главната книга.

(2) Оценките от изпитите се вписват в съответните изпитни протоколи и в главната книга.


Раздел V

Завършване на клас

Чл.40(1) Ученикът завършва класа, ако по учебните предмети от задължителната и задължително избираемата подготовка има годишна оценка най малко среден(3).

(2) Ученици, които имат оценка слаб(2) по учебни предмети от задължителната или задължително избираемата подготовка, полагат поправителни изпити по тях, но на не повече от две редовни поправителни сесии през учебната година. Редовните поправителни сесии се провеждат след приключване на учебните занятия – ПЪРВА през юли от 1 до 10 и ВТОРА – от 1 до 10 септември по ред, определен със заповед на директора.

(3) Ученици, които по здравословни причини, удостоверени с медеценски документ, не са се явили на поправителни изпити в сесиите по ал.2, могат да се явят на допълнителна поправителна сесия по ред, определен със заповед на директора на училището, но не по-късно то 10 октомври.

(4)Ученици, които имат оценка слаб(2) по учебен предмет от задължителната или задължителноизбираемата подготовка на редовните и/или на допълнителната поправителна сесия или не са се явили на поправителните изпити, повтарят класа.

Чл.41(1) Учениците от І клас, които не са усвоили учебното съдържание, както и ученици от ІІ до ІV клас включително, които имат годишна оценка слаб(2) по един или повече учебни предмети от задължителната или задължителноизбираемата подготовка, не повтарят класа.

(2) За учениците по ал.1 се организира допълнително обучение по време на лятната ваканция при условия и по ред, определени със заповед на директора на училището. При необходимост допълнителното обучение може да продължи и през следващата учебна година.

Чл.42(1) Учениците имат право еднократно да се явят на не повече от три изпита за промяна на оценката по учебни предмети след приключване на учебните заняти за последния клас от съответната степен на образование.

(2) Изпитите по ал.1 се полагат при условия и ред, определен със заповед на директора на училището, върху учебното съдържание за съответния клас.

(3) Получената оценка по ал.1 е окончателна. Когато получената оценка е слаб(2), ученикът се явява на поправителен изпит.

Чл.43(1) За ученици, застрашени от отпадане, училището с помощта на инспектората по образование на МОН и съвместно с общината, училищното настоятелство и други органи и организации създава допълнителни образователни възможности, като организира и провежда:

- 1.индивидуални програми за психо-педагогическо въздействие на ученика;

- 2.допълнителна работа с ученика по време на учебните занятия и през ваканциите;

- 3.извънкласни и извънучилищни дейности, съобразени с образователните потребности на ученика;

- 4.консултации и насочване към професионално обучение съобразно с възрастта и интересите на ученика.

(2) За ученици, които постъпват в І клас без удостоверение за завършена подготвителна група или подготвителен клас, както и за ученици, за които в удостоверението за завършена подготвителна група или подготвителен клас е посочено, че нямат училищна готовност, училището с помощта на РИО и съвместно с общината, училищното настоятелство и други органи и организации организира и провежда подходящи форми за допълнителна работа през началния етап на основното образование, включително допълнително обучение за усвояване на книжовния български език.

Раздел VІ



Съдържание на документите за завършен клас и за степен на образование
Чл.44(1) В педагогическата характеристика за завършен подготвителен клас се вписва динамиката в развитието на детето по учебни предмети и се определя готовността му за постъпване в І клас.

(2) В удостоверението за завършена подготвителна група или подготвителен клас при необходимост се правят препоръки за насочване на ученика към подходящи форми за допълнителна работа през началния етап на основно образование, включително допълнително обучение за усвояване на книжовния български език.

Чл.45(1) В удостоверението за завършен – І клас се вписва общата годишна оценка с думи за резултата от обучението по всички предмети.

(2) В удостоверението за завършен начален етап на основното образование се вписват годишните оценки за ІV клас по всички учебни предмети от задължителната и задължителноизбираемата подготовка, както и по свободноизбираемата подготовка , определени с училищния учебен план.

Чл.46 В свидетелството за завършено основно образование се вписват годишните оценки за VІІІклас по всички учебни предмети от задължителната и задължителноизбираемата подготовка, както и по свободноизбираемата подготовка, определени с училищния учебен план.

Чл.47 В удостоверението за завършен клас се вписват годишните оценки по всички учебни предмети, определени с училищния учебен план.

Чл.48 Удостоверението за завършен клас, удостоверението за завършен начален етап на основното образование и свидетелство за основното образование съдържат следните задължителни реквизити:

- 1.данни, индентифициращи притежателя на документа;

- 2.данни за обучението на притежателя – вид, наименование, местонахождение на училището, форма на обучението, завършен клас, резултати от обучението, подпис на директора, регистрационен номер и дата; серия и номер на свидетелството за основно образование;

- 3.наименование на държавата по Конституция и кръгъл печат на училището.


ГЛАВА ТРЕТА

УЧАСТНИЦИ В УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ И ВЪЗПИТАНИЕ


Раздел І

Учители и възпитатели
Чл.49(1) Учителят в подготвителния клас организира и провежда възпитанието и обучението на децата с цел достигане на училищна готовност.

(2) Учителят в училището организира и провежда образователно-възпитателния процес по учебния предмет, проверява и оценява знанията и уменията на учениците, съдейства за пълноценното им интегриране в училищната и социална среда.

(3) Възпитателят организира и провежда образователно-възпитателни дейности с учениците извън задължителните часове.

Чл.50 (1) Учителските длъжности са:

1. „ Младши учител”;

2. „ Учител”;

3. „ Старши учител”;

4. „ Главен учител”;

5. „ Учител методик”.

(2) Длъжностите по ал.1, т. 1, 2 и 3 се заемат от лица с придобито висше образование на образователно-квалификационна степен „ бакалавър” или „ магистър”, а длъжностите по ал.1, т.4 и 5 – с висше образование на образователно-квалификационна степен „ магистър”.

(3) Длъжността „ възпитател” се заема от лица с придобито висше образование на образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „ магистър”.

(4) Условията и редът за заемане на длъжностите по ал.1 и 3



се определят съгласно държавните образователни изисквания за учителската правоспособност и квалификация.

(5)Условията и редът за заемане на длъжности, свързани с възпитателната, с диагностичната, корекционната и рехабилитационната дейност с деца и ученици, се определят съгласно държавните образователни изисквания за предучилищното възпитание и подготовка, за обучение на деца с хронични заболявания и/или специфични образователни потребности и за извънкласната и извънучилищната дейност.

(6) Директорът на училището в рамките на делегирания бюджет, съответно на утвърдените му разходи, и/или за сметка на целево предоставени средства диференцира възнагражденията на учителите в зависимост от длъжностите по ал.1, при условие че не са налице ограничения за увеличаване на разходите за работни заплати.

Чл.51 Длъжностите по чл.50, ал.1 и 3 не могат да се заемат от лица, които:

- 1.са осъдени на лишаване от свобода с влязла в сила присъда;

- 2.са лишени от право да упражняват професията си;

- 3.страдат от заболявания и отклонения, които застрашават живота или здравето на децата и учениците, определени с наредба на министъра на образованието и науката, съгласувана с министъра на здравеопазването.

Чл.52(1) Обществеността, административните органи, децата и учениците изразяват почит и уважение към учителите.

(2)Административните органи и обществеността оказват помощ и съдействие на учителите за провеждане на ефективна възпитателна и образователна дейност.

(3)Учителите, постигнали високи резултати при възпитанието и обучението на деца и ученици, се награждават с грамоти и други награди, а дейността им се популяризира.

Чл.53 Учителят има следните права:

1. Свободно да определя методите и средствата за провеждане на образователно-възпитателния процес, като активно използва интерактивни методи на преподаване и възможностите на информационните и комуникационните технологии;

2.Да участва в класирането на проектите на учебници по съответния учебен предмет и при избора на учебник, по който ще се провежда обучението;

3. Да получава информация по върпоси, свързани с изпълнение на служебните му задължения, както и за възможностите за повишаване на професионалната му квалификация;

4. Да повишава образованието и професионалната се квалификация;

5. Да дава мнения и да прави предложения зя развитие на училището;

6. Да използва училищната материално-техническа база за изпълнение на ксужебните си задължения.

Чл. 54(1) Учителят има следните задължения:



  1. Да изпълнява нормата на задължителна преподавателска

работа и другите задължения, включени в длъжностната му характеристика;

2. Да преподава учебния предмет на книжовния български език, с изключение на учебните предмети „чужд език” , както и на учебните предмети на чужд език, да общува с децата или учениците на книжовен български език и да ге и подпомага да усвояват книжовно-езиковите норми;

3. Да уведомява своевременно директора, когато се налага

да отсъства от учебни часове, за осигуряване на заместник с оглед недопускане на свободни часове;

4. Да участва в работата на педагогическия съвет и да

изпълнява неговите решения;

5. Да изпълнява предписанията и препоръките на органите, осъществяващи методическа дейност и контрол в системата на народната просвета;

6. Да опазва живота и здравето на децата или учениците по време на образователно-възпитателния процес и на други дейности, организирани от училището;

7. Да поддържа и повишава професионалната се квалификация;

8. Да информира писмено и на индивидуални срещи родителите за успеха и развитието на детето или ученика, за спазването на училищната дисциплина, както и за уменията му за общуване и интегриране в училищната среда , да ги насочва към форми за допълнителна работа с оглед възможностите, потребностите и желанията на детето или ученика при зачитане на тяхното право да вземат решения;

9. Да не ползва мобилен телефон по време на час;

10. Да не пуши, да не внася и да не употребява алкохол в училището, както и извън тях- при провеждане на мероприятия и дейности, в които участват деца или ученици.(;

11. Да се явява на работа с облекло и във вид, които съответстват на положението му на учител и на добрите нрави;

12. Да не внася в училището оръжие, както и други предмети, които са източник на повишена опасност.

(2) Индивидуалните срещи с родителите се провеждат в приемното време на учителя или в друго удобно за двете страни време;

(3) Директорът на училището съгласувано с педагогическия съвет определя конкретните изисквания по ал.1, т.11.

(4)Правилникът за дейността на училището може да предвиди и други права и задължения на учителите, доколкото те не противоречат на този правилник.

Чл.55 Учителят не може да нарушава правата на детето и ученика, да унижава личното им достойнство, да прилага форми за физическо и психическо насилие върху тях, както и да недопуска и да предотвратява расова сегрегация в обучаващата институция съгласно Закона за защита от дискриминация чл.29.(1)

Чл. 55а. (1) Учителите нямат право да предоставят образавателни услуги срещу заплащане при наличие на конфликт на интереси.

Чл. 55б.(1) Учител, който е и класен ръководител, има следните допълнителни задължения:

1.Да следи за успеха и ризвитието на учениците от съответната паралелка в образователно-възпитателния процес, за спазване на училищната дисциплина, както и за уменията им за общуване с учениците и учителите и интегриранито им в училищната среда, като периодично и своевременно информира родителите;

2. Да анализира и оценява рисковите фактори върху учениците от паралелката и да предприема превантивни и корективни мерки за справяне с тях.

3. Да контролира посещаемостта на учебните часове от учениците от паралелката.

4. Своевременно да уведомява родителите ако ученикът отсъства от учебни часове, както и когато спрямо него ще започне процедура за налагане на накавание или други мерки по този правилник;

5. Да консултира родителите за възможностите и формите за допълнителна работа с ученика с оглед максимално развитие на заложбите му, както и за възможностите за оказване на педагогическа и психологическа подкрепа от специалист, когато това се налага;

6. Да изготвя и да предоставя на родителя характеристика за всеки ученик в съответствие с чл. 138а;

7. Да организира и провежда родителски срещи;

8. Периодично да организира индивидуални срещи с учениците от паралелката, да организира и провежда часа на класа и да работи за розвитието на паралелката като общност;

9. Да участва в процедурите за налагане на наказания и мерки по отношение на учениците от паралелката в случаите и по реда предвидени в този правилник;

10. Да осъществява връзка с учителите, които преподават на паралелката и периодично да се информира за успеха и развитието на учениците от паралелката по съответния учебен предмет, за спазване на училищната дисциплина, за уменията им за общуване и интегриране в училищната среда.

11. Да осъществява постоянна връзка с останалите класни ръководители с оглед усъвършенстване и намиране на нови форми за общуване с учениците и родителите;

12. Да осъществява връзка и да подпомага специалистите, които работят с учениците от паралелката;

13. Да води редовно и да съхранява учебната документация за паралелката;

(2) По време на родителските срещи се обсъждат и се вземат решения по основни въпроси, свързани с развитието и възпитанието но учениците, включително с участието на специалисти. Класният ръководител не може да обсъжда публично въпроси, свързани с успеха и поведението на отделните ученици т паралелката.

(3) На първата родителска среща за учебната година класният ръководител предоставя на родителите информация за графика на приемното време на учителите в училището.



Чл.56. Училището създава условия на учителите да повишават професионалната си квалификация в организирани форми на обучение и чрез самостоятелна подготовка.

Чл.57. Средства за повишаване на професионалната квалификация на учителите се осигурява от Министерството на образованието и науката, ако се въвеждат нови или се променят съществуващите държавни образователни изисквания.


Раздел ІІ

Ученици
Чл.58 Учениците се обучават и възпитават при условия, които гарантират:

- 1.равни възможности за физическо, духовно и социално развитие;

- 2.техните права, свобода и сигурност;

- 3.зачитане на достойнството им, уважение и любов към детето;

- 4.приобщаване към националните традиции и културни ценности;

- 5.възпитание в дух на разбирателство, мир, толерантност и уважение към традициите и културните ценности на децата от малцинствените общности.

Чл.59 Учениците участват като партньори в училищното обучение и имат активна роля за постигане на целите на образователно-възпитателния процес.

Чл.60(1) Ученикът има следните права:

1. Да избира училището, както и учебните предмети, предвидени в училищния учебен план като избираеми, при спазване изискванията на нормативните актове;

2. Да получава информация по въпроси, свързани с неговото обучение, относно правата и задълженията му в училище, правилата за вътрешния ред и училищната дисциплина - при постъпването му в училище, в началото на всеки учебен срок, както и при поискване;

3. Да бъде консултиран във връзка с професионалното му ориентиране и развитие, да бъде насочван, стимулиран и подпомаган в съответствие с неговите потребности, желания и способности;

4. Да се обучава и възпитава в здравословна и сигурна среда, както и да получава защита при накърняване на правата и достойнството му;

5. Да се ползва от формите за насърчаване на равния достъп до образование при условия и по ред, определени в нормативен акт;

6. Да ползва безплатно училищната материално-техническа база по ред, определен от директора на училището, вучебно и в неуебно време за развитие на интересите и способностите си;

7. Да участва в извънкласни и извънучилищни дейности, в това число форми на ученическо самоуправление;

8. Да бъде поощряван с морални и материални награди за високи постижения в учебната , извънкласната и извънучилищната дейност и за приноса си за развитието на училищната общност;

9. Да дава мнения и предложения по отношение на организацията и провеждането на цялостната училищна дейност;

10. Да участва, включително сприсъствието на родител при решаване на въпроси, засягащи неговите права и интереси.



(2)Ученикът няма право да:

- 1.отсъства от учебни занятия , без уважителна причина;

- 2.участва в хазартни игри, да пуши, да употребява наркотични средства и алкохол;

- 3.участва в политически партии и организации до навършване на 18 години;

- 4.взема чужди вещи, нито училищни, нито намерени в училище или на друго място, принадлежащи на някой друг;

- 5.се присмива никому и най-вече на болните, възрастните и недъгавите;

- 6.унижава личното достойнството на съучениците си, да прилага физическо и психическо насилие върху тях;

- 7.проявява расизъм и религиозна нетърпимост към учениците от малцинствените общности;

- 8.накърнява с поведението си авторитета и достойнството на учителя;

- 9.създава пречки на учителя при и по повод изпълнение на служебните му задължения.

Чл.61(1) Ученикът има следните задължения:

1. Да съхранява авторитета на училището и да допринася за развитие на добрите му традиции;

2. Да не отсъства от учебни часове без уважителна причина- за присъствените форми на обучение;

3. Да се явява в училище с облекло и във вид, които съответстват на положението му на ученик и на добрите нрави;

4. Да носи униформено облекло или други отличителни знаци на училището, когато такива са предвидени, във вида и с елементите, които са описани в провилника за дейността на училището;

5. Да уважава и да не накърнява честта и достойнството на другите, както и да не прилага физическо и психическо насилие; да недопуска и да предотвратява расова сегрегация в обучаващата институция съгласно Закона за защита от дискриминация чл.29.(1)


6. Да не участва в хазартни игри, да не пуши, да не употребява наркотични вещества и алкохол;

7. Да не ползва мобилен телефон и други технически и електронни средства по време на час без разрешение на учителя;

8. Да не пречи на учителя при и по повод изпълнение на служебните му задължения, както и на съучениците си по време на учебните часове;

9. Да не носи оръжие, както и други предмети, които са източник на повишена опасност;

10. Да не бъде на обществени места без придружител в съответствие на закона за закрила на детето;

11. Да опазва материално-техническата база и чистотата на територията на училището;

12. Да носи ученическата си книжка в училище и да я предстамя при поискване на учителя или директора;

13. Да носи ученическата си лична карта в училище и извън него.

(2) Правилникът за дейността на училището може да предвиди и други права и задължения на учениците доколкото те не противоречат на този правилник.

(3) Неизпълнението на задълженията, предвидени в този правилник и в правилника за дейността на училището е нарушение на училищната дисциплина.

Чл.62(1) Ученикът може да отсъства от училище по уважителни причини :

1. При представяне на медицинска бележка или документ от спортния клуб, в който членува;

2. До три дни в една учебна година с уведомление от родителя;

3. До седем дни в една учебна година с разрешение на директора на училището въз основа на писмена молба от родителя.



(2) Ученик, обучаван в дневна форма, чиито отсъствия, извинени или неизвинени, не позволяват да се оформи срочна/годишна оценка по учебен предмет/и от задължителната или от задължително-избираемата подготовка , се явява на приравнителен изпит, съгласно Наредба №3 за системата на оценяване по предложение на педагогическия съвет и заповед на директора.

(3) Броят на отсъствията по уважителна причина на учениците със специални образователни потребности не се отразява на формирането на срочна оценка.

Чл.63(1) Отсъствието на ученик от учебен час, без уважителни причини, се оформя като неизвинено отсъствие.

(2)Ученикът носи отговорност за допуснатите неизвинени отсъствия

(3) Закъснение до 15 минути за три учебни часа, без уважителна причина, се считат за един учебен час неизвинено отсъствие.

(4) В случаите по ал.1 ученикът повтаря класа, когато в края на учебната година няма оформена оценка, без да са налице уважителни причини за това.



Чл.64 (1) За допуснатите отсъствия съгласно чл.62 и наложените наказания по чл.63 класният къководител своевременно уведомява родителя или настойника срещу подпис и дирекция “Социално подпомагане по местоживеенето му.

(2) Броят на отсъствията на ученика по чл.62 се отбелязва в дневника на класа и веднъж месечно се вписва в ученическата книжка.

Чл. 64а (1) В края на всяка учебна година класният ръководител изготвя характеристика за всеки ученик от паралелката, в която прави преценка за развитието на ученика в образователно-възпитателния процес и спазването на училищната дисциплина. В характеристиката се посочват както положителните, така и отрицателните страни в развитието на ученика. Характеристиката се предоставя на родителя срещу подпис.

(2) При завършване на основно образование класният ръководител изготвя цялостна характеристика за развитието на ученика. Характеристиката е неразделна част от свидетелството за основно образование.

(3) Характеристика се изготвя и в случаите на преместване на ученици в друго училище.

Чл.65(1) За неизпълнение на задълженията си, определени с ППЗНП и този правилник, ученикът се наказва със:

1. Забележка;

2. Извършване на дейности в полза на училището в свободното от учебни часове време;

3. Предупреждение за преместване в друго училище;

4. Преместване в друго училище.

(2) Дейностите в полза на училището по ал.1, т.2 не трябва да са такива,които с оглед на естеството или интензивността се и не са съобразени с възвастовите особености и здравословното състояния на учениците или унижават тяхното достойнство. Видовете дейности се уреждат с правилника за дейността на училището.

(3) Когато ученикът се яви в училище с облекло или във вид, които са в нарушение на този правилник или на правилника за дейността на училището, както и когато състоянието му не позволява да участва в образователно-възпитателния процес, той се отстранява от училище до отпадане на основанието за отстраняването му, за което класният ръководител уведомява родителя.

(4) Когато ученикът пречи на учителя и / или на съучениците си по време на учебен час, учителят може да го отстрани до края на учебния час.

(5) При тежки или системни нарушения на задълженията, определени в този правилник и правилника за дейността на училището, освен наказание по ал.1 на ученика може да се наложи мярка намаляване на поведението.

(6) Освен налагането на наказание по ал.1 ученикът може да бъде насочен към консултации и педагогическа и психологическа подкрепа от специалист, допълнително обучение в извънучебно време, включително в периода на ваканциите, участие в извънкласни и извънучилищни дейности, професионално ориентиране и други дейности с оглед недопускане на нарушения и на отпадане от училище.

Чл.66 (1) За едно нарушение не може да бъде наложено повече от едно наказание.

(2) Мерките по чл. 65, ал.5 и 6 се налагат заедно с наказанията по чл. 65, ал.1.

Чл. 66а (1) Наказанията и мерките са срочни.

(2) Срокът на наказанието по чл. 65, ал.1, т.1 и 4 е до края на учебната година, а по чл. 65, ал.1, чл.2, 3 и 5 се определя в заповедта за налагането му.

(3) Когато наказанието по чл.65 ал.1 т.4 и 5 са наложени до 30 учебни дни преди края на ІІ учебен срок, те влизат в сила от началото на следващата учебна година.

(4) Срокът на мярката по чл.65, ал.5 се определя в заповедта за налагането й.

Чл. 66б (1) Видят и срокят на наказанието се определят, като се отчитат видът, тежестта на нарушението и личностните особености на ученика.

(2) Наказанията по чл. 65 ал.1 т. 4 и 5 се налагат като крайна мярка при тежки и системни нарушения.

(3) Наказанията по чл.65 ал. 1 може да се налагат и за допуснати неизвинени отсъствия, като условията за налагането им се определят с правилника за дейността на училището. Наказанията по чл. 65, ал. 1 т. 4 и 5 може да се налагат за допуснати повече от 15 неизвинени отсъствия за учебната година.

(4) Мярката по чл. 65 ал.4 не може да се налага на ученици със СОП, когато поведението им е резултат от увреждане или нарушаване на здравето.

(5) Срокът на мярката по чл. 65 ал.5 се определя, като се отчита видът , тежестта на нарушенията и личностните особености на ученика.

(6) Видът и срокът на мерките по чл. 65, ал. 6 се определят, като се отчитат възможностите на училището.

Чл. 66в (1) Наказанието по чл. 65, ал.1,т.1 се налага със заповед на директора по предложение на кл. Ръководител, а наказанията по чл. 65, ал. 1, т. 2-5 със заповед на директора по предложение на ПС.

(2) Мярката по чл. 65, ал. 3 се налага със заповед на директора, а по чл. 65 ал. 5 и6 със заповед на директора по предложение на ПС.

Чл. 66г(1) Класният ръководител писмено уведомява родителя за извършеното от ученика нарушение и за правата на родителя в процедурата по налагане на наказание.

(2) За всяко производство за налагане на наказание по чл.65, ал.1 и на мярката по чл.65, ал.5 се определя докладчик. Докладчик е учител, който преподава на ученика.

(3) Преди налагане на наказание по чл. 65, ал.1 и ча мярката по чл. 65, ал.5 директорът- за наказанието по чл. 65, ал.1 т.1 съответно ПС-в останалите случаи изслушва ученика и проверява фактите и обстоятелствата, свързани с конкретното нарушение.

(4) Родителят има право да присъства на изслушването и за изрази мнение.

(5) При необходимост изслушването са е извършва в присъствието на психолог, педагогически съветник или ресурсен учител.

(6) За изясняване на фактите и обстоятелствата на изслушването могат да бъдат поканени и да бъдат изслушане учители, които преподават на ученика, както и ученици.

(7) Преди налагането на наказанието по чл.65, ал.1 от тл2-5 и на мярката по чл. 65, ал.5 задължително се уведомява дирекция социално подпомагане по настоящ адрес на ученика, представител на която може да присъства на изслушването с оглед защита на правата и интересите на ученика. По желание на ученика и неговите родители дирекция социално подпомагане може да го консултира преди налагане и на останалите наказания и мерки.

(8) Преди налагане на наказанията и мерките и с изключение на мярката по чл. 65, ал.3 се взема мнението на кл. р-л на ученика.

Чл. 66д (1) В заповедта за налагане на наказанията и мерките се посочват видът на наказанието и/или мярката, срокът и мотивите за налагането им.

(2)Заповедта може да се обжалва пред началника на РИО- за общинските училища.

Чл. 66е (1) Кл. ръководител уведомява родителя за наложените на ученика наказания и мерки.

(2) Наложените наказания и мерки се отразяват в ученическата книжка и в характеристиката на ученика.

(3) Наложеното наказание по чл. 65, ал.1, т.1се обявява от кл. р-л пред класа.

Чл.66ж (1) При налагане на мярката по чл.65, ал.3 за времето на отстраняване на ученика се отбелязват неизвинени отсъствия.

(2)При налагане на мярката по чл.65, ал.4 за часа, за който ученикът е отстранен, учителят отбелязва неизвинено отсъствие. Ученикят няма право да напуска територията на училището по време на отстраняването си. Училището създава условия за възпитателна работа със учениците при изпълнението на мярката.

(3)Ученик, на когото е наложено наказание по чл. 65, ал.1 т.4 продължава обучението се и в друго училище при условие и ред определени със заповед на началника на РИО.

(4)Ученик, на когото е наложена мярка по чл. 65, ал. 5 за срока на мярката се лишава от правото да участва в представителни прояви от името на училището.

(5)При равни други условия при приемане на ученици с предимство се ползват учениците, на които не е наложена мярката по чл. 65, ал5.

Чл. 66э (1) Наказанията и мерките се заличават с изтичане на срока, за който са наложени или предсрочно по реда, по който са наложени.

(2) По желание на ученика след заличаване на наказанието по чл.65, ал.1 т4. той може да продължи обучението си в училището, в което е преместен.



  1. Заличаването се отбелязва в ученическата книжка.

ГЛАВА ІІІ


РАЗДЕЛ ІІІ

РОДИТЕЛИ
Чл. 66и (1) Училището осъществява процеса на подготовка, обучение и възпитание на децата и учениците във взаимодействие и сътрудничество с родителите.

(2) Родителите имат следните права:

1. Периодично да получават информация за успеха и развитието на децата им в образователно-възпитателния процес, за спазване на училищната дисциплина, уменията им за общуване с учинеците и учителите и интегрирането им в училищната среда.

2. Да се срещат с кл. ръководител и учителите в определеното приемно време или в друго удобно за двете страни време.

3. Да участват в родителските срещи.

4. Да изразяват мнение и да правят предложение за развитие на училището.

5. Да присъстват и при желание от тяхна страна да бъдат изслушвани, когато се решават въпроси, които засягат права и интереси на детето или ученика.

6. Да участват в училищното настоятелство, когато такова е създадено.

7. Да бъдат консултирани по въпроси, свързани с възпитанието на децата и учениците от специалист, за което училището им оказва необходимото съдействие.

(3) Родителите имат следните задължения:

1. Да осигуряват посещаемостта на ученика в училище.

2. Да се запознават срещу подпис с училищния учебен план и правилника за дейността на училището при записването на детето и ученика.

3. Да не допускат явяването на ученика в училище в облекло или във вид, който не съответства на правилника на училището, положението му на ученик и на добрите нрави.

4. Редовно да се осведомява за развитието на детето или ученика в образавотелно-възпитателния процес за спазването на училищната дисциплина, за умението му за общуване с децата или учениците и учителите и интегрирането му в училищната среда.

5. Да се явяват в училището,когато важни причини налагат това и бъдат поканени от кл. ръководител или директора.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

УПРАВЛЕНИЕ НА УЧИЛИЩЕТО


Раздел І

Административно ръководство
Чл.67 Органът за управление на 50 основно училище е директорът.

Чл.68 Директорът като орган за управление на училището:



  • 1.организира, контролира и отговаря за цялостната дейност;

  • 2.спазва и прилага държавните образователни изисквания

  • 3.осигурява безопасни условия за възпитание, обучение и труд;

- 4.представлява училището пред органи, организации и лица и сключва договори с юридически и физически лица в съответствие с представените му правомощия;

  • 5.разпорежда се с бюджетните средства;

  • 6.сключва и прекратява трудовите договори с помощник-директора,

учителите, възпитателите, служителите и работниците по реда на КТ;

  • 7.обявява свободните работни места в бюрата по труда и инспектората

по образованието в 3 дневен срок от овакантяването им;

  • 8.награждава и наказва ученици, учители и служители в съответствие с

Кодекса на на труда, закона за народната просвета и този правилник;

  • 9.организира приемането на деца и ученици, както и обучението им и възпитанието в съответствие с държавните образователни изисквания;

  • 10.подписва и подпечатва документите за преместване на ученици, за

завършен клас, за степен на образование и съхранява печата на училището с държавния герб;

  • 11.съдейства на компетентните органи за установяване на нарушения по чл.15 от ЗНП;

  • 12.контролира и отговаря за правилното водене и съхраняване на

задължителната учебна дакументация;

  • 13.осигурява условия за здравно-профилактична дейност в училището.

(2) Директорът на училището е председател на педагогическия съвет и осигурява изпълнение на решенията му.

(3) Административните актове на директора могат да се отменят от началника на инспектората по образованието.

Чл.69(1) Длъжността “директор” се заема въз основа на конкурс при условия и по ред, определени в Кодекса на труда и чл.37 от ЗНП.

(2) При отсъствие на директора за срок повече от 30 календарни дни, началникът на инспектората по образованието сключва трудов договор с друго лице за временно изпълняване на длъжността “директор”.

(3) При отсъствие на директора за срок по-малък от 30 календарни дни, той определя със заповед свой заместник от педагогическия състав на училището.

Чл.70 Помощник-директорът подпомага директора при организирането на учебната и административната работа, съгласно нормативните актове в системата на народната просвета и съответната длъжностна характеристика.

Раздел ІІ

Педагогически съвет
Чл.71(1) Педагогическият съвет на училището е специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:

1.приема стратегия за развитие на училището, която се актуализира всяка година;

2.приема правилника за дейността на училището

3.приема училищния учебен план

4.избира формите на обучение

5.обсъжда и взема решения по резултатите от обучението

6.определя начина за приемане на ученици в училището при спазване изискванията на нормативните актове

7.приема учебни планове за индивидуално обучение

8.прави предложения на директора за награждаване на ученици и за налагане на наказания по чл.65, ал1, т.3

9.определя дейностите извън държавните образователни изисквания и приема програми за осъществяването им

10.приема годишен план за дейността на училището

11.обсъжда резултатите от работата на училищната библиотека

Чл.72(1) Педагогическият съвет включва в състава си помощник-директора, учителите, възпитателите и други специалисти с педагогически функции.

(2) В състава на педагогическия съвет с право на съвещателен глас могат да участват председателят на училищното настоятелство и медицинското лице, което обслужва училището.

Чл.73(1) Педагогическият съвет се свиква най-малко веднъж на два месеца от директора. Извънредно заседание се свиква по писмено искане до директора на най-малллко от 1/3 от числения му състав.

(2) Решенията се приемат с обикновено мнозинство при присъствието на 2/3 от числения състав.

(3) Решенията на педагогически съвет могат да се отменят от самия педагогически съвет с квалифицирано мнозинство (2/3 от гласовете на присъстващите) или от началника на инспектората по образованието.

(4) За всяко заседание на педагогическия съвет се води протокол.


Раздел ІІІ

Училищно настоятелство
Чл.74(1) Училищното настоятелство е обществен орган за подпомагане дейността на училището.

(2) То е юридическо лице с нестопанска цел

(3) Функции на училищното настоятелство:

1.осигурява допълнителни финансови и материални средства за подобряване на материално-техническата база;

2.популяризира постиженията на учители и ученици сред родителите и кварталната общественост;

3.подпомага организирането на ученическия отдих, различни тържества, празници и други извънучебни и извънучилищни мероприятия;

4.дава предложения на директора на училището относно перспективното развитие на училището, както и за решаването на текущи проблеми, свързани с дейността му;

5.подпомага ефективното стопанисване и целесъобразно използване на имотите на училището;

6.подпомага реализирането на възпитателно-образователни програми по проблемите на учениците;

7.съдейства за включване на родителите при организирането на свободното време на учениците;

8.предлага на педагогическия съвет за утвърждаване униформено облекло, училищни символи и ритуали;

9.подпомага по-успешната социализация на децата от малцинствените етнически общности;

10.извършва и други дейности, незабранени от Закона, в съответствие с определените от Устава на настоятелството цели.

(4) Устройството е дейността на училищното настоятелство се урежда с правилник, издаден от министъра на образованието и науката.

(5) Съветът на настоятелите представя информация за дейността си при необходимост на регионалните инспекторати на МОН.

ГЛАВА ПЕТА


ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ДОКУМЕНТАЦИЯ В УЧИЛИЩЕТО
Чл.75(1) Задължителната документация в училището и срокът за нейното съхранение са:

1.книгата за подлежащите на задължително обучение деца до 16-годишна възраст, вкл. и в подготвителния клас – 5 години

2.сведение за организацията на дейността в училището за учебната година (Списък-образец №1) – 5 години

3.дневник за всяка паралелка, вкл. и в подготвителния клас – 5 години

4.материална книга за взетите учебни часове - до следващата финансова ревизия

5.главна книга на учениците от подготвителен до VІІІ клас - постоянен

6.протоколни книги – 10 години

7.книга за резултатите от изпитите на учениците в индивидуална и самостоятелна форма на обучение - постоянен

8.регистрационна книга за издадените документи (за завършена степен на образование) - постоянен

9.входящ и изходящ дневник – 5 години

10.книга за контролната дейност в училището – 5 години

11.книга с протоколите от заседанията на педагогическия съвет– 5 години

12.инвентарна книга и отчетни счетоводни форми – срок съгласно Закона за счетоводството

13.книга за санитарното състояние – 5 години

14.книга за регистриране на даренията – постоянен

(2) Документите по ал.1, т.1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 15 се водят по образци, утвърдени от министъра на образованието и науката.

(3) В училището маже да се води летописна книга и друга документация, свързана с дейността на училището.

Чл.76(1) Ученическата книжка, удостоверението за завършен клас, удостоверението за преместване, удостоверението за завършен етап на основното образование, свидетелството за основно образование се издават по образци, утвърдени от министъра на образованието и науката и се заверяват от директора на училището.

(2) В училището се водят и документи за здравословното състояние на ученика.

Чл.77 Изискванията към формата, съдържанието, воденето и съхраняването на задължителната документация в училищата се определят с държавно образователно изискване за документи в системата на народната просвета и с други нормативни актове.



ГЛАВА ШЕСТА


ФИНАНСИРАНЕ
Чл.78(1) Финансирането на училището се осъществява със средства от общинския бюджет

(2) Размерът на средствата по ал.1 се определя съгласно държавно образователно изискване за едногодишна издръжка на общинските училища.

(3) Чрез общинския бюджет се осигуряват средства за: заплати, социални осигуровки, учебници и поддържане на материално-техническата база, хранене.

(4) Училищата могат да реализират приходи в левове и във валута за подпомагане на издръжката и развитието на материално-техническата им база в съответствие с нормативните актове.

(5) Средства за издръжка и развитие на материално-техническата база училището осигурява ат собствени приходи (наеми, такси, дарения, целеви средства от юридически и физически лица).

(6) Училището може да получава дарения за подобряване на материално-техническата база.

Чл.79(1) Директорът разработва проект за бюджет и го предлага за утвърждаване на кмета на района.

(2) След утвърждаване на бюджета, директорът осигурява изпълнението му, за което се отчита пред финансиращия орган.



Настоящият правилник е приет на Педагогически съвет, Протокол №8/12.09.2011г.
Каталог: images -> pages -> file
file -> 50 оу "Васил Левски" празнува с почит към миналото и грижа за бъдещето
file -> Развитие на неземеделски икономически дейности на територията на миг-кнежа, възможности, насоки и добри европейски практики, с цел конкретизиране на възможностите за повишаване на местните доходи и подобряване качеството на живот”
file -> 19. антиревматоидни лекарства
file -> Модернизиране на земеделските стопанства
file -> Аналитично проучване на потенциала на територията на миг-кнежа за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (веи) с цел еко-съобразна експлоатация на налични и остатъчни ресурси в работата на селските стопанства”
file -> Секторен анализ „Развитие на биологичното земеделие на територията на миг-кнежа: Възможности и добри европейски практики, с цел подобряване качеството на живот чрез популяризиране на алтернативни земеделски практики”
file -> Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница