540 лв за гипс в Слънчев бряг



страница1/8
Дата10.02.2018
Размер0.53 Mb.
#57468
  1   2   3   4   5   6   7   8



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
24.05.2016
Национални вестници



540 лв. за гипс в Слънчев бряг


Монитор  стр. 14  

540 лева за гипсиране на крак, 400 лева за гипсова шина на ръка, още толкова за обездвижване на крайник, наместване на фрактура -200 лева. Прегледът пък стартира от 80 лева. Тарифите са официални, а ценоразписът излезе в публикувано решение на районния съд в Несебър, цитиран от "Дарик". Решението засяга становище на Изпълнителна агенция "Медицински одит", която е наложила глоба от 1000 лева за нарушение на Закона за здравето на медицински център в курорта.

Експерти на държавната агенция ревизирали медицинския център, след като пациент се оплакал от високата сума, която трябвало да плати за гипсиране на крак.

Според съда в Несебър макар пациентът да е платил за оказаната му помощ по ценоразпис, в случая са нарушени икономическите му права. В издадената фактура не е било посочено какви видове дейности са включени в понятието "медицински услуги", каква е стойността на всяка една от тях и на отделните медикаменти.

"По този начин правото на пациента да разбере основанията за извършеното от него плащане за отделните манипулации съответстват на утвърдения ценоразпис, дали посочената във фактурата цена не надвишава тяхната стойност и дали е следвало въобще да ги заплаща по силата на закона, при условие че тези разходи или част от тях следва да се покрият от здравната каса, е нарушено съществено", посочват магистратите в решението си.

Съдът е намалил наложената санкция на медицинския център от 1000 на 500 лева, тъй като в случая се касае за първо нарушение.

Проблемът с високите такси за прегледи и лечение в Слънчев бряг е на дневен ред от години. Въпреки всичко обаче чужденците признават, че им излиза по-евтино да получат медицински услуги тук, отколкото в родината си. От хуманни съображения лекарите са въвели разделение в ценовата политика за българи и чужденци. Така например в курорта поставянето на инжекция струва 5 лева за нашенци, докато за западните туристи манипулацията е 10 евро.

Патриархът откри православен медицински център


Монитор  стр. 6  

Патриарх Неофит откри нов православен медицински център в София. Идеята за създаването на центъра е на д-р Елена Станчева и е съвместен проект на Софийската св. митрополия и православно сдружение "Св. Марина", съобщава сайтът ,Добротолюбие".

Центърът бе открит с тържествен водосвет от Браницкия епископ Григорий, викарий на Софийския митрополит, в съслужение със свещеници от столицата.

Той ще работи съвместно със Софийската св. митрополия, като в него ще могат да се приемат свещеници и монаси от Софийската епархия, а и от Българската православна църква по принцип. Центърът работи и със Здравната каса, а инициаторите обещаха скоро да започне и процедура по създаване на безплатни прегледи веднъж месечно за социално слаби хора.

Освен духовници, в центъра ще могат да се лекуват ученици от Софийската духовна семинария, както и студенти от Богословския факултет. В момента православният медицински център разполага с 12 специалисти, а до края на годината ще бъдат привлечени още 4. В него има и трима общопрактикуващи лекари и ще се извършват апаратни и инструментални изследвания. Центърът работи в партньорство и с близката до него Военномедицинска болница.

Спасиха англичанка след неуспешна операция на Острова


Съдови хирурзи и реаниматори изправиха на крака 53-годишната жена

Монитор  стр. 14  

53-годишната Марго Изет е на гости на сина си и снаха си в Каблешково, когато получава остра исхемия на двата крака и е приета по спешност в УМБАЛ "Дева Мария". Причината е запушена аксилобифеморална реконструкция, направена в Англия преди малко повече от две години.

"Това е нестандартна операция, която се прави в редки случаи, при особени ситуации и е с по-кратък живот - колегите в Англия са взели кръв от шията, а колкото по-дълъг е байпасът, толкова шансовете му да оцелее са по-кратки. Когато тя постъпи при нас, трябваше да решим въпроса как да спасим двата й крака, но при много тежко увредено общо състояние с агресивно заболяване на артериите на коремната аорта и на долните крайници със захарна болест, след току-що прекарана пневмония, което усложни лечебното поведение", коментира методичният ръководител на отделението по съдова хирургия на УМБАЛ "Дева Мария" проф. д-р Тодор Захариев.

Заедно с екипа на д-р Борислав Денчев, началник на отделението по съдова хирургия, лекарите най-напред премахват неработещия байпас.

"Бяха се получили сраствания, което създаде допълнителни трудности при нашата реоперация. Преодоляхме ги, но видяхме, че пациентката има само по една годна артерия на всеки крак. Направихме аортобифеморален байпас - от коремната аорта към двете бедрени артерии.

По време на операцията се установи, че патологията на артериите е много тежка - променени са от артериит, вероятно от автоимунни процеси, както и от захарната болест. Тези артерии са много неподходящи за ендоваскуларно оперативно лечение, но при нея нямаше друг избор", допълва проф. Захариев.

Налага се байпасът да бъде продължен с нови две операции - за всеки крак поотделно, които да отпушат запушените надолу артерии. Хирурзите вземат решение да ги направят поетапно, за да е по-щадящо за болната.

"Бедрените артерии не бяха достатъчни по калибър и по проходимост, за да поемат кръвта, която бяхме взели при бипрофундния байпас от коремната аорта, и се наложи да направим пролонгация първо на критичния десен крак, а на следващия ден да решим исхемията и на левия крак", коментира д-р Денчев.

Трите интервенции са успешни, което осигурява на пациентката напълно проходими артерии на крайниците

След тежките съдови операции и лекарите в реанимацията извършват медицински подвиг, за да изправят на крака пациентката. Състоянието й е критично, тъй като всяка следваща интервенция е увеличила риска от развитие на усложнения на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).

"След третата операция Марго Изет остана на изкуствена вентилация, защото белият дроб не можеше да се разгърне, имаше вече инфекция, която дисеминира двустранно.
Наложи се за по-добрата аспирация на секретите от трахеобронхиалното дърво да направим трахеостома, която да помогне за по-лесното обгрижване на пациентката. Постепенно тя премина на по-лек режим, с по-ниска концентрация на кислород, за да може да се адаптира и отново да премине към спонтанно дишане", обяснява началникът на ОАИЛ д-р Николай Игнатов.

След животоспасяващите манипулации пациентката е изписана в стабилно общо състояние.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница