6 октомври 2009 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/13
Дата23.07.2016
Размер1.8 Mb.
#2883
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
6 октомври 2009 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Пари 3

В. Пари 3

В. Пари 4

В. Пари 5

В. Пари 6

В. Пари 6

В. Пари 7

В. Труд 9

В. Труд 9

В. Труд 10

В. Труд 10

В. Труд 11

В. Труд 11

В. Труд 11

В. Труд 11

В. Труд 12

В. Труд 12

В. Труд 12

В. Труд 13

В. Труд 13

В. Труд 14

В. Труд 14

В. Труд 14

В. Труд 15

В. Труд 18

В. Труд 19

В. Труд 20

В. 24 часа 21

В. 24 часа 23

В. 24 часа 24

В. 24 часа 24

В. 24 часа 25

В. 24 часа 26

В. 24 часа 26

В. 24 часа 26

В. 24 часа 27

В. 24 часа 28

В. 24 часа 28

В. 24 часа 36

В. Монитор 38

В. Монитор 38

В. Монитор 39

В. Монитор 40

В. Монитор 40

В. Монитор 41

В. Монитор 41

В. Монитор 42

В. Монитор 42

В. Монитор 42

В. Монитор 43

В. Монитор 43

В. Монитор 45

В. Монитор 46

В. Монитор 47

В. Монитор 47

В. Монитор 47

В. Монитор 48

В. Монитор 49

В. Монитор 49

В. Монитор 50

В. Монитор 50

В. Сега 54

В. Сега 55

В. Сега 56

В. Сега 57

В. Сега 58

В. Сега 58

В. Дневник 60

В. Дневник 61

В. Дневник 62

В. Дневник 62

В. Дневник 63

В. Дневник 64

В. Класа 66

В. Класа 67

В. Класа 68

В. Класа 68

В.Класа 68

В.Класа 69

В.Класа 69

В. Дума 72

В. Дума 72

В. Дума 73

В. Дума 73

В. Дума 73

В. Дума 74

В. Дума 75

В. Дума 75

В. Дума 76

В. Новинар 78

В. Новинар 79

В. Новинар 80

В. Новинар 80

В. Новинар 81

В. Новинар 81

В. Стандарт 81

В. Земя 93




06.10.2009 г., с. 2
Помагаме ли на чужди фирми без опит да строят пътища
Съкращаването на разходите може да доведе до намаляване на качеството, което ще ни струва твърде скъпо
Илиана Тончева, itoncheva@pari.bg

От една страна, инициативата на регионалното министерство да бъде намалена стойността на сключените от предишния екип на ведомството договори за ремонт и изграждане на нови републикански пътища с пътностроителните компании е похвална. Така се съкращават разходи в бюджета и се отваря възможност повече проекти да бъдат реално завършени, вместо да бъдат замразени за неопределено време или изобщо да бъдат прекратени.

От друга страна обаче, не може

подобна практика да се прилага при всички проекти и при всички фирми, твърдят експерти. Още повече да се поставя условие пред изпълнителите или да се съгласят да намалят стойността на поръчката или да се откажат от нея. Няма съмнение, че големите фирми в строителния бранш ще оцелеят. Неслучайно при последното проучване за състоянието на строителния бранш, оповестено преди дни от регионалния министър, стана ясно, че по-големите фирми може да си позволят да съкратят само 10% от персонала си, а по-малките трябва да се разделят с 30% от работниците си.

Когато става въпрос за изграждането на особено трудни трасета в свлачищни райони, където разходите на фирмите и без това са по-големи, тогава ситуацията се влошава съвсем, коментират специалистите. Компаниите трябва да работят едва ли не без всякаква печалба, което в момент на криза, когато почти няма поръчки, е пагубно за бизнеса.

Евтин популизъм би било да се смята също, че чужди фирми ще дойдат и ще строят пътища и магистрали по-евтино от нашите компании. Според бившия строителен министър Евгени Чачев така отваряме вратите за навлизането отново на турски и гръцки фирми без опит, които печелят търговете с дъмпингови цени, след което или искат допълнителни средства за проекта, или се налага друг да го довършва заради некачествено изпълнение. Според Чачев никой няма полза да се повтори печалният опит с изграждането на пътната връзка Карнобат - Бургас, търгът за която се печели от турска фирма. Първоначалната цена е около 40 млн. EUR, впоследствие става 84 млн. EUR. В същото време от регионалното ведомство обявиха, че изграждането на някои от основните магистрали например ще се забави, защото се налага да се правят нови проекти за част от трасетата, за което ще трябват и допълнителни средства. Според специалистите това е напълно излишен разход, защото, независимо че са правени отдавна, проектите трябва само да се актуализират.

Струва си да се замислим дали така не даваме отново повод на Брюксел да ни заподозре в тънки сметки - да спестим от едни, а да дадем на други. Вече нямаме право да грешим. Европейската комисия ни даде кредит на доверие, но ние трябва да го оправдаем и да сме пределно прецизни в действията си.
Снимка на четири колони – Български фирми построиха и ще продължават да строят пътища, въпрос на държавата е да намери механизъм да помогне на бизнеса, което ще доведе до увеличаване на приходите в бюджета


06.10.2009 г., с. 3
pari.bg реплики
► Отделно от това карти­ни като тази на снимката представляват нелицеприятна гледка и може да разрушат имиджа на всяка европейска столица. Преди време премиерът Бойко Борисов, тогава все още кмет на столицата, Заяви, че София трябва да Заприлича на Виена с алеи за велосипедисти. Добре е сега като министър-председател да вземе всички необходими мерки подобни олющени мазилки и полу­разрушени сгради да няма дори и в крайните квартали на столицата. Вярно е, че има много по-важни въпроси За решаване в държавата, но какво по-важно от човешкия живот може да има? Освен това едва ли ще искаме да ни уважават в Ев­ропейския съюз, след като сами не правим нищо, за да се представим в по-добра светлина пред света.

Красимира Начева
► Последният инци­дент с рухнала сграда 6 чешката столица Прага, при който загинаха двама българи, поставя отново на дневен ред въпроса колко сгради представляват подоб­на опасност и у нас. Кой носи отговорност За стопанисването на полурухналите стари къщи в центъра на голе­мите градове. Преди дни имаше инцидент и във Велико Търново. Всеки ден както в центъра, така и в някои крайни квартали на София може да станем Жертва на паднал прозорец или дори цял блок от стена на запустяла сграда. Две години минаха от случая, при който загинаха две момичета точно в сто­лицата при рухването именно на такава непод­държана постройка.

Михаил Денев
Снимка на две колони -В центъра на София често се срещат подобни гледки на полуразрушени сгради


06.10.2009 г., с. 5
При отчуждаване в София ще дават имоти вместо пари
Общината ще строи концертна зала до Универсиада
Красимира Янева

Столичната община предлага да се даде възможност при отчуждителните процедури собствениците да се обезщетяват с имоти, а не с пари. Например, когато става въпрос за земеделска земя, ще им се предоставя земеделска земя, съобщи главният архитект на София Петър Диков. За целта общината вече е започнала разговори за промяна в Закона за устройство на територията с Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Проблеми

От столичното кметство искат да се направи такава промяна, защото за последните няколко години се отделят все по-големи суми за отчуждаване.

По-сериозният проблем обаче е, че собствениците на имотите оспорват направените пазарни оценки и всяка следваща е все по-висока. Освен това тези пари не са блокирани и дори когато оценките се оспорват чрез съдия-изпълнители, собствениците на имоти изтеглят от общинските сметки сумите, които кметството е трябвало да им плати.

Има случаи, при които разликата в оценките на недвижимия имот, който общината иска да отчужди, е десетки пъти.

План

При представянето на Общия устройствен план на София пред съветниците от комисията по образование в общинския съвет арх. Диков посочи, че в далекоперспективните райони за развитие, заложени в плана, има общински терени за детски градини и училища. В случая там, където терените са малки, ще се прилага методът на комасацията на земеделски земи, за да се окрупнят, обясни главният архитект.



С предвидените два терена за нови гробища - 850 декара в източната и 500 декара в западната част на София, както и с разширенията на съществуващите сега гробищни паркове ще бъдат обезпечени гробните места за следващите 50 години, каза Диков.

Зала


В новия Подробен устройствен план на район Слатина ще има определен терен за строителството на концертна зала до зала Универсиада, допълни Диков. По думите му в този случай теренът е най-малкият проблем, защото заедно с него трябва да се осигурят и средства за строителството на залата.

Скоро


Пловдив взема 800 хил. лв. за боклука на София

Пловдив ще получи тази седмица първия транш от обещаните от правителството 4.5 млн. лв. за почистване на коритото на река Марица, съобщи кметът Славчо Атанасов. Той изтъкна, че парите са обещани и лично от премиера. Тази седмица в сметката на общината трябва да постъпят 800 000 лв.

Следващите траншове ще бъдат поетапни в зависимост от това как тече почистването на реката.

Средствата са част от обещаните от правителството 25 млн. лв. за новите 100 000 т боклук от София, които трябва да поеме сметището в Цалапица.

Екозаводът в Шишманци ще бъде официално открит в четвъртък на обяд. Премиерът Бойко Борисов също е обещал да пристигне за откриването, казаха от община Пловдив. Това е първият екологичен завод за преработка на твърди битови отпадъци у нас.


06.10.2009 г., с. 6
Два кандидата искат дял в АЕЦ Белене
Москва не се е отказала от отпускането на заем за проекта
Ралица Христова

Два инвеститора са много заинтересовани да кандидатстват преди крайния срок през ноември за АЕЦ Белене. Toва заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков за агенция Дау Джоунс Нюзуайърс.

По думите му преговорите за продажба на до 30% от държавния дял в бъдещата атомна централа бележат напредък.

В момента Националната електрическа компания е мажоритарен собственик на 51% от проекта, а останалите бяха спечелени от германската RWE. Досега единствено Русия заяви открито намерението си да участва в конкурс за закупуването на част от държавния дял.

Заем

Вчера в Истанбул руският вицепремиер и министър на финансите Алексей Кудрин съобщи, че Moсква ще разгледа възможността за отпускане на заем на България за изграждането на АЕЦ Белене. Кудрин е в Турция за годишната сесия на МВФ и Световната банка. На нея присъства и българският вицепремиер Симеон Дянков. България не е поискала заем от Москва, увери министърът на икономиката Трайчо Трайков.



Предложение

Предложението от страна на Русия да финансира българския ядрен проект с 3.8 млрд. EUR беше заявено още през пролетта на тази година. Москва обаче постави условие да получи държавни гаранции.

Това накара българските управляващи да се въздържат от финансовата помощ от Русия, въпреки че в условията да икономическа криза няма много варианти за намиране на финансиране.

Енергетика

Секторът е най-податлив на корупция

Енергийният сектор е един от най-непрозрачните и податливи на корупция сектори в България.

Това се посочва в изследване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) за диверсификацията и сигурността в енергетиката, представено на тематичната кръгла маса в парламента.

Според ЦИД съществуват публични доказателства, че в държавния енергиен сектор има системни злоупотреби и корупция.

Като пример се посочва случаят с Топлофикация-София заради обвиненията към бившия шеф на дружеството Валентин Димитров в длъжностно присвояване в особено големи размери.

Има и нерегламентиран износ на електрическа енергия, а срещу чуждите инвеститори в комплекса Марица-изток е извършван рекет, твърдят от ЦИД.

Препоръките на центъра към правителството са да се стреми към създаване на механизми за повишаване на прозрачността и контрола в сектора. Само по този начин може да се сведе до минимум рискът от завладяване на публични средства от заинтересовани частни кръгове.


06.10.2009 г., с. 6
Енел пусна първия си вятърен парк край Каварна
Съоръжението Камен бряг е с обща мощност от 21 MW
Enel Green Power, дъщерно дружество на италианската Енел, стартира експлоатацията на първия си вятърен парк в България, съобщиха от дружеството. Проектът Камен бряг се намира на територията на община Каварна и е с обща мощност от 21 MW. Паркът се състои от 7 турбини, всяка с мощност от 3 MW, и покрива 70 хектара. С този капацитет съоръжението ще може да произвежда над 56.5 млн. kWh електроенергия годишно, която може да покрие нуждите на 19 хил. домакинства. Заедно с това паркът ще спестява изхвърлянето на 50 000 т въглероден диоксид годишно.

Нови мощности

Изграждането на вятърния парк Камен бряг от Enel Green Power започна в края на 2008 г., когато компанията закупи проекта от датската Global Wind Power. Освен това Енел придоби от същата компания и друг подобен проект, намиращ се в община Шабла.

Компанията очаква неговите 21 MW вятърни мощности да бъдат пуснати в експлоатация до края на 2009 г.

Разрастване

Франческо Стараче - президентът на Enel Green Power, коментира, че с този първи проект се отбелязва разрастването на бизнеса на Enel в България. Компанията вече притежава у нас ТЕЦ Енел Марица-изток.




06.10.2009 г., с. 12
Десет компании са раздали над 90% от общия дивидент
Едва 67 публични дружества зарадваха акционерите с разпределяне на бонуси
Атанас Христов

Десет от компаниите, които раздадоха дивидент на акционерите си през тази година, формират 90.36% от общия размер на средствата, отделени от публични дружества за бонуси. Това показва анализ на в. Пари за раздадените дивиденти от печалбите на компаниите за 2008 г. Топ 10 на дружествата, които са отделили най-много пари за бонуси, са дали общо 475.82 млн. лв. при 526.54 млн. лв. за всички компании, листвани на БФБ.

Най-голяма сума за инвеститорите отдели БТК АД, като за всяка акция бяха получени по 1.25 лв., или 360.96 млн. лв. Парите, които даде телекомът на инвеститорите си, са 68.55% от всички раздадени дивиденти.
Компании

На добри постъпления се радваха и притежателите на акции във Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ. Общото събрание на дружеството реши да раздаде по 0.48 лв. бруто на акция, като отдели почти 29 млн. лв. за дивиденти. За сравнение цената, при която книжата на компанията затвориха вчерашната сесия, е с 14.4% по-ниска от сумата, която ще получат акционерите под формата на дивидент.

Булгартабак холдинг АД раздаде на инвеститорите в компанията по 3.6 лв. за всеки притежаван дял, като отдели за стъпката 26.5 млн. лв. Дружба стъкларски заводи АД задели 16.6 млн. лв., или 0.31 лв. дивидент на акция, а петицата на компаниите, раздали най-много пари, допълва Булгари резерв пропъртис АДСИЦ. Фондът зарадва акционерите си общо с 12.7 млн. лв., което при емитирани малко над 650 хил. книжа прави по 19.56 лв. за акция. Разликата между дивидент и цена на последна сделка при Булгари резерв е 18.5 пъти в полза на бонуса, тъй като стойността на дял е 1.06 лв. при последната сключена сделка на БФБ.

Плащането на дивиденти в период на криза цели да стабилизира цената на акциите и да върне доверието на инвеститорите, твърди Цветослав Цачев от Елана Трейдинг. По думите му обаче изплащането на бонуса не е гаранция, че акция-

та в портфейла е по-добра. Инвеститорите на БФБ разчитат не толкова на дивидентите, а на капиталовата печалба от книжата, е мнението на Развигор Христов от ПОД Бъдеще. По думите на Марин Костурски от БенчМарк Финанс трябва да има баланс между финансовия ресурс, който се отделя за дивиденти, и този, който е предвиден за бъдещи инвестиции. Това защитава интересите на малки и големи акционери, твърди Костурски.
Задължение

Общо 67 от листваните на БФБ дружества зарадваха акционерите си с дивидент за 2008 г. От тях 28 са акционерните дружества със специална инвестиционна цел, които обаче са задължени да разпределят 90% от печалбата си. През тази година фондовете за имоти са раздали близо 75 млн. лв. Освен ФНИ България и Булгари резерв сериозни суми за акционерите си заделиха ФеърПлей Пропъртис АДСИЦ, Интеркапитал Пропърти Дивелопмънт АДСИЦ и Сердика Пропъртис АДСИЦ. ФеърПлей отдели 7.26 млн. лв., или 0.13 лв. на акция, а Интеркапитал се отчете пред инвеститорите с по 1.16 лв. на дял, като раздаде общо 5.57 млн. лв. Фондът Сердика задели за дивиденти 3.4 млн. лв., което прави по 5.22 лв. за всяка притежавана ценна книга.

Дивидентът е един от инструментите, който при падащ пазар се използва, за да подкрепи цената на акциите, твърдят анализатори. Другите механизми за задържане на капитализацията са обратното изкупуване на акции или раздаването на безплатни чрез увеличение на капитала със собствени средства. Предприемането на някоя от тези стъпки зависи от възможностите на компанията и от политиката на мениджмънта.


06.10.2009 г., с. 24
Газинженеринг усеща настроенията на пазара
Конкурс Компанията кандидатства за подизпълнител в изграждане на газопровода Добрич - Силистра
Мария Добрева

Бумът на газификацията в Добрич вече е отминал. Сега само насищаме системата, разкрива подробностите от работата на общинската фирма Газинженеринг ЕООД нейният управител инж. Георги Генчев. Дружеството е специализирано в изграждане на газови инсталации и всички дейности в енергийната сфера. Пикът на газификацията в Добрич е през периода 2005-2007 г. Тогава дружеството е имало по около 300 клиенти, на които е извършвало строителството на газовите инсталации. През следващите две години - 2006 и 2007, клиентите вече са около 200. Разбира се, фирмата не е единствена на територията на Добрич, която се занимава с тази дейност, уточнява Генчев. Големият интерес към газификацията на общински и битови абонати е и поводът за създаване през 2005 г. на общинското дружество Газинженеринг ЕООД.

Клиенти

Основните клиенти, които в момента обслужва дружеството, са общинските обекти в Добрич, като административни сгради, детски градини, ясли, училища, които са изцяло на газ. Дружеството е ангажирано в поддръжката и ремонта на тези обекти. Паралелно с това обаче се извършва и строителство и изграждане на нови инсталации на абонати, но ангажиментите сега са много по-малко, признава инж. Генчев. За тази година сме обслужили не повече от 20-30 битови абонати. Има сериозен застой в това отношение. Кризата е отнела над 50% от обема на работа на фирмата.

Резултати

В добрите години Газинженеринг е изпълнявала обем от дейности за близо 1 млн. лв. С течение на времето с насищането на системата започват да намаляват и поръчките, а заедно с това и оборотът. До този момент за деветмесечието фирмата е изпълнила поръчки за около 200 000 лв., което е едва 1/3 от оборота за предходната година. Все пак при нас поръчките обикновено се засилват в края на годината, но въпреки това за 2009 г. е немислимо да залагаме на оборот над 350-400 000 лв. Освен с битова газификация Газинженеринг участва в изграждането на газопроводи. Фирмата е била един от изпълнителите на газопровода Казанлък - Стара Загора. Дори в момента има свои представители, които работят в този регион по газопровода.

Амбиции

Дейността на компанията сега се затруднява от намаления обем поръчки, но и от неиздължени средства. Генчев признава, че междуфирмената задлъжнялост спъва и забавя работата им. Газинженеринг има да получава над 70 000 лв. за извършена дейност от свои партньори. В същото време заради неизплатените средства те също дължат пари на свои колеги. Георги Генчев се надява, че със старта на газификацията на община Тервел нещата ще се подобрят. Фирмата е кандидатствала и очаква в най-скоро време да получи поръчката. Надяват се да бъдат включени и като подизпълнители при изграждане на трасето на газопровода Добрич - Силистра.

Акцент

Соларни инсталации



Още едно направление в алтернативните източници на отопление са овладели от добричката фирма - соларните инсталации.

Генчев твърди, че това вече не е скъпо удоволствие, а практична придобивка. Например солар от 2 кв.м струва около 400 лв. и той е достатъчен, за да затопли водата на бойлер от 200 л.

Хората вече мислят икономично и с перспектива, обяснява инж. Георги Генчев, а ние като гъвкава фирма трябва да съумеем да реагираме на пазара. Само така ще имаме перспектива за работа и развитие.

Дейност


В партньорство с австрийската Винхаге

Поскъпването на електроенергията и проблемите с доставка на синьото гориво са отворили нова ниша в дейността на Газинженеринг.

От година фирмата е представител на австрийската фирма Винхаге и на фирма Фероли за доставка и монтаж на палетни котли. Това са котли, които горят палети от растителни отпадъци. В Австрия например около 30% от домакинствата са се върнали на палетно гориво.

Това е много благодатно гориво, тъй като у нас, в Добруджа, има много растителни отпадъци. И практически няма как да се изчерпи или спре доставката на палети за отопление, а излиза и много по-евтино от електричество или газ, обяснява инженерът.

Вече има засилен интерес към палетните котли. Монтаж на такива фирмата е извършвала в Разлог. Освен това и в Добричкия регион хората започнали да проявяват интерес към алтернативното отопление. Генчев казва, че разполагат с достатъчно количество котли и могат да задоволят необходимостта от тях.

Освен това представители на фирмата са преминали обучение в Австрия при своите партньори, така че се чувстват напълно подготвени да отговорят на потребностите на населението.




06.10.2009 г., с. 2


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница