6 октомври 2010 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/7
Дата03.04.2017
Размер1.04 Mb.
#18367
  1   2   3   4   5   6   7
6 октомври 2010 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 2

В. 24 часа 2

В. 24 часа 3

В. 24 часа 3

В. 24 часа 4

В. 24 часа 5

В. Пари 7

В. Пари 8

В. Пари 9

В. Пари 9

В. Пари 10

В. Пари 11

В. Пари 11

В. Пари 12

В. Пари 13

В. Пари 13

В. Дневник 13

В. Дневник 13

В. Дневник 15

В. Дневник 16

В. Дневник 17

В. Дневник 20

В. Стандарт 21

В. Стандарт 22

В. Стандарт 22

В. Стандарт 22

В. Стандарт 23

В. Стандарт 24

В.Класа 25

В.Класа 25

В.Класа 26

В. Класа 26

В. Класа 26

В. Класа 28

В. Земя 29

В. Земя 29

В. Земя 29

В. Земя 30

В. Атака 32

В. Атака 32

В. Атака 33

В. Атака 34

В. Атака 34

В. Атака 35

В. Атака 36

В. Атака 38

В. Атака 38

В. Атака 40

В. Атака 41

В. Атака 41

В. Атака 42

В. Телеграф 43

В. Телеграф 44

В. Телеграф 45

В. Телеграф 46

В. Телеграф 46

В. Телеграф 46

В. Монитор 47

В. Монитор 47

В. Монитор 48

В. Монитор 48

В. Труд 48

В. Труд 49

В. Труд 50

В. Труд 50

В. Труд 51

В. Труд 51

В. Труд 51

В. Труд 52

В. Труд 52

В. Труд 53

В. Труд 53

В. Труд 54

В. Труд 54

В. Труд 55

В. Дума 55




06.10.2010 г., с.1
Две снимки на две колони- Бургаският кмет Димитър Николов разби бутилка и неволно се окъпа с шампанско при първата копка за ремонт на улиците „Гурко” и „Адам Мицкевич” в близост до Пантеона в Морската градина. Така ще се създаде по- добра връзка с пешеходната зона


06.10.2010 г., с.6
Брокер точи 10 бона от сметка на британка
ДИМА МАКСИМОВА

26-годишен брокер на недвижими имо­ти застава пред съда в Търново за злоупо­треба с доверието на клиенти.

Районната прокуратура е внесла обви­нителен акт срещу Михаил Михайлов, който източил с генерално пълномощно над 10 000 лв. от сметка на британка.

В края на 2008 г. младежът, който вла­деел няколко чужди езика, работел към агенция за недвижими имоти в Търново. Мишо спечелил доверието на англичан­ката Маргарет, която търсела селска къ­ща у нас.

Брокерът се нагърбил да намери под­ходящ имот. Жената му направила гене­рално пълномощно и се върнала на Острова. Оставила и 20 000 лв. в банкова сметка, за да бъде разплатена сделката.

Не след дълго брокерът спазарил за 10 хил. лв. къща в с. Полски Сеновец. Британката я харесала, сделката била изповя­дана пред нотариус. Маргарет обаче про­пуснала да оттегли пълномощното си. Така около Коледа същата година с него Михаил изтеглил остатъка от 10177 лв. от чуждата банкова сметка и си пожи­вял царски. Едва тази година англичанка­та потърсила депозита, за да ремонтира имота си в Полски Сеновец, иразбрала, че сметката и е празна.




06.10.2010 г., с.9
Малките концесии отиват в общините
Концесиите за подземни богатства с обем до 500 000 куб. метра да се дават от общините, а не от минис­терствата. Това предвижда промяна в закона, внесена от група депутати от ГЕРБ, която ще се обсъжда днес от икономическата коми­сия в парламента.

Изменението е част от обявената от премиера програма за децентрализа­ция, обясни един от вноси­телите - Емил Димитров.

Така общините щели да по­лучат повече приходи. За да не стават злоупотреби, се предвижда да има неза­висим контрол и рамки за конкурсите.

Делът за общините от приходите от останалите концесии да се вдигне от 30 на 50 на сто, предвижда друга поправка. Така те щели бъдат компенсирани по-справедливо за щетите от кариерите на тяхна територия.




06.10.2010 г., с.9
Хотел в сарая? Елате след 2-3 дни, казват от двора
От 8 г. Гюнай Сефер е съквартирант на Ахмед Доган в т.нар. сараи в Бояна. Това разказа самият той пред bTV.

В сарая идват основно активисти на ДПС, общински и областни председатели. Запитан дали човек може свободно да се настани в сараите, Сефер бе категоричен: "Всеки може да отиде. Да, ако тази вечер отидете, можете да си вземете стая. Със закуска е 80 лв.".

Оказа се обаче, че достъпът до т.нар. хотел в сараите въобще не е свободен, както твърди Сефер. "24 часа" провери може ли случаен гражданин да плати за стая във въпросния хотел. И, естествено, не получи достъп дори до евентуалната рецепция на хотела.

13,40 ч. Бояна, ул. "Беловодски път" 46.Входът за сараите се оказва с масивна порта, табелка, че е хотел, обаче няма. Две камери следят кой се приближава по пътя и още преди да сме стигнали вратата, от будката на охраната се отваря прозорче. Вътре има униформен, а на шапката му има емблема, на която пише НСО.

- Добър ден, търсим хотел за нощувка и ни насочиха насам. Дали има свободни стаи? - питаме ние.

- Тук няма хотел, това е частна собственост - учуден е униформеният. - Кой ви насочи насам?

- Хората от квартала.

- Нещо са ви объркали- вдига рамене той.

В този момент пред портала спира бяла "Лада Нива". От нея изскача човек, който, за разлика от охраната, веднага се досеща, че не сме случайни туристи.

- Какво търсите?- тонът му не е дружелюбен.

- Казаха ни, че тук има хотел, търсим място за нощуване.

- Няма свободни стаи - отсича той и разтоварва от колата две големи торби с покупки от хипермаркет.

- Значи все пак има хотел, защото охраната каза друго.

- Да, има хотел, но няма свободни стаи. Елате след 2-3 дни.

- Бихте ли ни казали цените и условията, за да се ориентираме?

- Разговорът приключи - тросва се той и отказва да се представи кой е и като какъв работи в сараите. Качва се обратно на ладата и влиза с нея през портала.

Въпреки че Доган живее в сараите в Бояна, по документи те не се водят негова собственост, установи данъчната проверка, която завърши през август. Тогава бяха проверени всички имоти, които се свързват с лидера на ДПС, но за нито един не бе доказано, че е негова собственост.
Последната информация за собственика на сараите е от 2008 г., когато като кмет на София Бойко Борисов разкри, че това е 28-годишният Иван Хаджийски. Той придобил сараите на 22 г., когато те му били прехвърлени от сдружение "Толерантност". (24часа)
Снимка на четири колони- Опитите на екип на “24 часа” да наеме стая в хотела в сараите на Доган в Бояна се оказаха безуспешни.


06.10.2010 г., с.10
Гюнай Сефер: В ДПС бях един от най-богатите. Сега съм назад
Пространно интервю за бизнеса, прокурорските обвинения и наложения запор върху имотите му даде депутатът от ДПС Гюнай Сефер пред bTV. Той се закани да обжалва решението, с което се запорират 21 автомобила и имоти за 2,8 млн. лв.

Отхвърли обвиненията към себе си и напомни, че се занимава активно с бизнес от 1990 година. "Мога да докажа всяка стотинка", отсече депутатът от ДПС, който се води сред приближените на Ахмед Доган. Сефер обаче каза, че отношенията им са между началник и подчинен.
За Кушлев и запора

Стоян Кушлев е запорирал, без да проверява нищо. Той не знае какво означават 10 000 дка. Това е оттук до Драгалевци. Ако той ги докаже, ще подаря всичките си имоти на държавата и няма да обжалвам решението на комисията за запора. Стоян

Кушлев е един научен работник, който цял живот е бил на държавна ясла. Той харчи пари на данъкоплатеца заради прищевки на други хора. Те ще се чуят, като му дойде времето. Ние сме четирима обвиняеми, а запорите са на Гюнай Сефер. Всеки би помислил, че е умишлено. Аз получавам решението официално вчера, а Кушлев от миналата седмица дава интервюта.
За бизнеса и богатството

Парите са ми от бизнес - строителство, дърводобив, горива, производство на хляб. Имам 350 работници. От описаните 23 автомобила имам един мерцедес. Всичко друго са тирове, трактори, фадроми. Аз първата си фирма съм я регистрирал на 29.09.1990 г. Не съм дошъл в парламента като някакъв безработен, не съм правел кафе или чай някъде. И преди това съм имал имоти, продавал съм и съм купувал. Мога да покажа всичко до стотинка, в това число и даренията. Построил съм два храма, един параклис на Дева Мария и една джамия със собствени средства. За последните 3 г. съм внесъл 4 млн. данъци на държавата.

Убеден съм, че и без да съм в ДПС, щях да имам такъв бизнес. Аз съм лидер на областния съвет в Силистра през последните 8 г. Когато дойдох в ДПС, бях почти един от най-богатите. Тогава. Сега съм може би много назад.
За обществените поръчки

Дай (боже) всекиму да печели обществени поръчки. Отиваш на търг, даваш по-ниска цена, работиш с по-малка печалба, на голям оборот.

Няма недовършен проект, за който да съм прибрал парите. Това просто не може да стане. Пътят до село Окорш е направен, има експертиза. А искът е срещу мен и Росица Милчева, с която и едно кафе не съм пил.

Нищо не съм бързал да продавам. Има продажба на един имот за 100 000 лв. и на малко движеща се техника. Аз в момента имам да получавам от държавата между 2,5 и 3 млн. лв. по европейски програми. Продал съм ги, за да мога да завърша, да платя на доставчиците. Кой ще ти достави материали насред кризата, без да му се плаща?


За политическата кариера

Всеки човек, който се развива, иска да бъде или депутат, или ръководител.


За страха в Дулово

Преди да стана областен председател, ДПС имаше 16 000 гласа. Сега са 30380. Как гласуват хората, като се страхуват? Какво означава да се страхуват, като имам 350 работници? Валери Стойчев ли е казал това (шефът на комисията "Кушлев" в Силистра)? Той беше 5 г. юрисконсулт на община Дулово и си вземаше заплатата. Защо не ги е предотвратил тия работи, като са били нередни?


За имотите в София

Нищо не ги правя. Дъщеря ми учи право в СУ втора година, тя живее там. Другият стои празен. Голямата ми дъщеря държи казина. Тя е омъжена, съпругът й е бизнесмен. А малкият ми син е на 14, догодина ще дойде в София.


За местния патриотизъм

В региони с население от 10 000 души никой не отива да инвестира. Аз, ако не бях проявил местен патриотизъм, можех да инвестирам в София. Нямам имоти за 2 милиона, имотите ми в Дулово струват над 10 милиона. Не съм ги купувал от измислени неща, ползвал съм агенции,нека дойде Кушлев, данъчните, да проверят. Само центъра на ЦК за белодробни заболявания във Владая съм купил по времето на ДПС и Мехмед Дикме (земеделски министър в кабинета "Сакскобургготски").


За притесненията

Няма от какво да се притеснявам. Комунистите на дядо ми вземали кладенците и земите, сега демократите ще ми вземат имотите, какво от това?




6.10.2010 г.,с. 24
Търсят имоти до € 50 000, продавачи искат 100 000
Въпреки голямото предлагане има малко сделки
СОФИЯ ТЕРЗИЙСКА

Търсенето на малък апартамент, който да е на цена 40 00-50 000 евро, се оказва изключително трудно въпреки падналите цени в кризата и голямото предлагане, показа проучване на "24 часа". Или жилището ще е в сграда без улица до нея, или ще е с голям процент общи части, които надуват цената, или е на партерен етаж без светлина. Ако пък намерите добър имот на разумна цена, той ще е в непрестижен квартал или в старо ЕПК на 20 етажа. На добри локации пък имало архитектурни недоразумения -скосявания в спалнята започвали от средата на стаята, а дневната била смалена с поне 1/3 заради огромна колона в центъра. В новострояща се сграда пред акт 16 например през вратата можело да влезе само дете, и то настрани. Причината е, че на входа те посрещала квадратна колона, разположена на по-малко от половин метър от вратата. От двете й страни оставали също по няколко сантиметра за минаване. Това са само малка част от примерите, които илюстрират състоянието на пазара на имоти в момента. Въпреки непрестанното обяснение на експертите, че предлагането е огромно и надхвърля търсенето, до сделка се стига трудно. Една от причините е, че критериите на купувачите се повишиха. А в кризата търсят най-доброто, което се предлага, за възможно най-малко пари. Не са склонни на компромиси, защото купуват за себе си, а не с инвестиционна цел. От друга страна, финансовите им възможности са ограничени. Банките все още трудно дават кредити. Много хора разчитат на спестяванията си или на продажба на друг имот, за да купят жилище. В същото време предлаганите имоти в голяма степен са с не особено добро качество Много от апартаментите са строени в години на бума. Тогава предприемачите бързахаспроектите, не спазваха изисквания за площ, разположение, и т.н. Нароиха се множество нефункционални жилища. Влияние оказва и нежеланието на продавачите да отстъпват. Много от тях купиха на високи цени и не искат да губят. " Пазарът в София е пред труден период. Въпреки че банките активно предлагат ипотечни кредити и намаляват лихвите, броят на сключените сделки за продажба не расте. Причината е в сериозното разминаване между търсене и предлагане", обясни Цветелина Тасева, шеф на "Адрес". Проучване на агенцията показва, че от 10 клиенти продавачите и купувачите са по равно - по пет. Пазарът изглеждал балансиран, но в повечето случай се предлагат имоти над 100 кв. м за над 100 000 евро, а се търсят двустайни за 40 000-50 000 евро. Разликата е твърде голяма, за да се тушира с отстъпки или преговори, коментира Тасева. В София в момента не били извадени за продажба имотите, които се търсят, което правело сделките трудни. От "Явлена" също наблюдават разминаване в качеството на предлагане. "В момента няма проблеми човек да намери жилището, което търси, от гледна точка на сумата, с която разполага. Ако става въпрос за качество обаче, не-винаги е така. Има хора, които идват с бюджет от 30 000 - 35 000 евро, като в повечето случаи за тези пари може да се купи панелно жилище в немного престижен квартал или маломерен апартамент монолитно строителство", обясниха от агенцията. Оттам са на мнение, че в масовия случай се търсят двустайни и тристайни жилища в средния ценови клас от 600 до 900 евро/ кв. м, за каквито в момента има достатъчно предлагане. В престижните централни райони таванът на купувачите бил 1200-1500 евро/кв. м. Добромир Ганев, шеф на "Форос", обяснява разминаването между търсене и предлагане с повишаване на изискванията на купувачите, които са наясно със състоянието на пазара, знаят какво искат и срещу каква сума би трябвало да го получат. Според него следващите 6 месеца са подходящо време да се купува. Ганев съветва продавачите, които искат действително да се освободят от имота си, да размислят за цената. " Ако до 1 месец след пускането на обявата няма особен интерес, добре е цената да се актуализира", смята той. Според "Адрес" изходът е на пазара да се появяват "тъмни прозорци". Това са жилищата, които собствениците не използват, но не ги и продавали, въпреки че някои имали високи разходи за тях - за данъци и такса смет, за изплащане на кредити и т.н. Те изчаквали в повечето случаи по-добри времена, когато могат да получат повече пари.

Цените се стабилизирали, но няма да тръгнат нагоре

Цените започват да се стабилизират, сочат наблюденията на брокерите. Според тях няма да станем свидетели на резки спадове, но и на ръст. "Има стихване на спада на цените, възможно е в някои сектори да паднат още малко. В следващата половин година може да се стигне до баланс между търсене и предлагане, но криза обаче все още има и това ясно личи от броя сделки, казват от "Явлена". Стабилизиране наблюдават и от "форос". Средно спадът последните месеци е бил с 3 до 8%. На места дори е отчетено леко повишение, но то все още не може да се определи като тенденция. Лек ръст в някои квартали в София като Лозенец, Център, Борово регистрират и от "Адрес". В Люлин Дружба и Студентски град цените продължват да вървят надолу. Според "Адрес" противно на икономическата логика въпреки слабото качествено предлагане цените не могат да скочат. "Ситуацията на криза не го позволява - бюджетите на купувачите са ниски и трудно могат да бъдат надвишени, тъй като спестените средства са ясни, а външното финансиране е изчислено от банката при минимален риск и с това не се прави компромис", смятат от агенцията. Дори и да се- появи по-качествено предлагане, то може да повлияе върху броя сделки, но не и върху цените, е обобщението на брокерите.

Аукцион като в Лондон

Продажбата на имоти на аукцион с явно наддаване, организиран от собственика чрез т. нар. частни търгове, набират скорост напоследък. Все по-често по този начин се търсят собственици на терени и на цели фирми, сочат наблюденията на Георги Палпурин, шеф на консултантска компания. По негови наблюдения този начин за продажба е много популярен особено във Великобритания, където общият пазар на търгове за имоти възлизал на над 3,3 млрд. евро. Частните търгове били подходящи във времена на криза, защото продажбите ставали по-бързо, а в повечето случаи продавачите искали да получат свежи пари възможно най-скоро. При стандартна продажба до сделка се стигало за 6-12 месеца. Ниската оферирана цена и състезателният характер могат да доведат до продажба при 20% no-висока цена от първоначалната, смята експертът.
Снимка на четири колони - В квартали като Люлин жилищата продължават да поевтиняват.


06.10.2010 г., с.3
Тука има, тука няма

В МОСВ все пак има внесена екооценка за „Бургас - Александруполис"
Министерството ще даде мнение след месец, окончателно­то решение по про­екта остава със срок февруари
В Министерството на окол­ната среда и водите все пак е внесена екооценка на петролопровода „Бургас - Александруполис". Ин­формацията беше съобщена в понеделник от руската информационна агенция „РИА Новости", според която тя е била изготве­на от две консултантски компании. След като ми­нистерството първоначално отрече, във вторник се ока­за, че такава има. Срокът в който екоминистерството трябва да оцени качеството на доклада за оценката на въздействие върху околната среда (ОВОС) на проекта „Бургас - Александрупо­лис", е един месец.

Оценка


Да се оцени качеството на доклада означава да се пре­цени дали е предоставена аб­солютно пълна информация, дали има пропуски, дали те са от съществено значение и т. н. Ако липсите не са от зна­чение за крайния резултат, министерството трябва да даде положителна оценка на доклада по ОВОС. В проти­вен случай обаче тя ще бъде отрицателна.

Докладът по ОВОС, прис­тигнал в българското екоминистерство, е за тази част от тръбата, която минава през българската територия, обясниха от ведомство­то. Докладът за тръбата в Гърция е подаден в южната ни съседка. Както българ­ското, така и гръцкото екоминистерство трябва да се произнесе по качеството на доклада за ОВОС. След това трябва двете държави да ко­ординират помежду си про­веждането на обществените обсъждания с населението в районите, които може да бъдат засегнати от проекта. От българското екоминистерство припомниха, че са поискали да бъде предоста­вен алтернативен вариант на използването на буйовете.



Решение

В началото на юли преми­ерът Бойко Борисов отсече, че държавата ще се откаже от проекта, защото не е изгоден. Няколко дни по-къс­но обаче беше обявено, че правителството все пак ще изчака екологичната оценка на проекта. След като тя бъде готова и съгласувана с гръц­ката страна, окончателната оценка ще бъде обявена през февруари и след това прави­телството ще вземе решение какво да прави с тръбата.



Според данните на фи­нансовия министър Симеон Дянков стойност на петроло­провода е около 2 млрд. EUR и за него ще се търси проект­но финансиране. Той обаче призна, че за петролопрово­да не може да бъде осигуре­но необходимото количество нефт, и това поставя под въпрос икономическата це­лесъобразност на „Бургас - Александруполис".

Красимира Янева
Снимка на две колони- ► България трябва да обяви окончателната си пози­ция за петролопровода след няколко месеца


6.10.2010 г.,с. 7
Тиха атака срещу Георги Гергов
Стопанската камара твърди, че Пловдивският панаир отблъсква изложителите си, и настоява за действия на икономическото министерство
Българската стопанска камара (БСК) настоява държавата в лицето на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) да активизира участието си в Международен панаир - Пловдив (МПП), за да може панаирът отново да се използва като „инструмент на икономическа политика", както е в други държави. Това се казва в писмо на камарата до икономическия министър Трайчо Трайков. От организацията настояват министърът да инициира спешна дискусия за бъдещето на панаира с браншови организации и големи компании с водеща роля за икономиката на България, тъй като МПП губи водещите си позиции в региона и отблъсква изложителите. С натрупвания Мотивите за писмото до МИЕТ според камарата са с натрупване и засягат „предоставянето на държавните активи на панаира без търг, конкурс или конкретни условия за развитие, липсата на визия за използването и развитието на МПП, както и демонстративна пасивност от страна на държавните представители в борда на директорите в продължение на години". От всичко това според БСК следва отблъскване на изложители - първоначално на българските производители и индустриални съюзи, а вече и на чуждестранните. Именно изброените в писмото факти доведоха до това, че държавата парадоксално се раздели с мажоритарния пакет в собствеността на панаира, който мина в ръцете на частното дружество „Пълдин Туринвест" на Георги Гергов. Въпреки това критиките и недоволството на БСК са пряко адресирани към МИЕТ, а не към ръководството на панаира. „Не искаме да коментираме въпросите със собствеността на, „Международен панаир - Пловдив" и споровете между държавата и частния собственик. По-важно в случая е, че е недопустимо да няма държавна визия за какво може да се използва панаирът и в каква посока да се развива. В министерството се говори твърде много за енергетика и твърде малко за икономика, а това не е редно", каза Веселин Илиев от БСК. Неточен адрес или не съвсем Твърденията на организацията, че интересът на изложителите спада, са свързани с наскоро приключилото есенно техническо изложение в „Международен панаир - Пловдив". Според БСК „много хора говорят за продължаващ упадък на панаира в Пловдив. Все по-малко са българските производители, които поставят изложението в своите маркетингови планове, а браншови асоциации ограничават или дори прекратяват участието си". От БСК добавиха и че е имало оплаквания на фирми за лоша организация. Те обаче отказаха да уточнят кои са организациите и компаниите, които имат предвид, и какви точно са оплакванията. Разочаровани чужденци Според БСК чуждестранни дипломатически представители също са споделили разочарованието на своите изложители, които не виждали смисъл да участват. За първи път изложението се откри и не на ниво министър, а на ниво началник на кабинет, което е обидно за чуждите представители, казаха от БСК. „Изложението се откри от началника на кабинета на министъра Милена Ценова, там беше и зам.-министър Марий Косев. Това беше възможно най-високото представително ниво, тъй като министър Трайков и зам.-министър Иво Маринов бяха в чужбина", коментираха от пресцентъра на МИЕТ. Ръководството на панаира от своя страна смята есенното техническо изложение за много успешно и отчита над 1500 участвали компании от 41 държави и сключени сделки за милиони. Според Георги Гергов това говори за успеха на панаира и за европейско признание. От БСК смятат обаче, че цифрите са нереално раздути. Тези проблеми все пак не са адресирани към ръководството на панаира, а се канализират към министерството на икономиката. От министерството заявиха, че писмото на БСК не е получено в деловодната система на МИЕТ и засега не могат да дадат официален отговор.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница