65 поучения върху стария завет



страница1/9
Дата25.06.2017
Размер1.12 Mb.
#24430
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
СЪДЪРЖАНИЕ


УРОК




СТР.

53

54



55

56

57


58

59



60

61

62


63

64



65


ПОУЧЕНИЯ ВЪРХУ СТАРИЯ ЗАВЕТ
ПЛЪТСКИЯТ ИЗБОР НА АВРААМ............................................

ОБРЯЗВАНЕТО: ПЕЧАТ НА БОЖИЯ ЗАВЕТ С АВРААМ................

БОГ ОБЕЩАВА СИН НА АВРААМ И САРА.................................

АВРААМ ХОДАТАЙСТВА ЗА СОДОМ........................................

РАЗРУШЕНИЕТО НА СОДОМ И ГОМОР....................................
ПОУЧЕНИЯ ВЪРХУ НОВИЯ ЗАВЕТ
ПРЕВЪЗХОДСТВОТО НА ДУХОВНИТЕ ВРЪЗКИ.........................

ПРИТЧАТА ЗА СЕЯЧА...........................................................

НЯКОЛКО ИЛЮСТРАЦИИ НА БОЖИЕТО ЦАРСТВО....................

ОТХВЪРЛЯНЕТО НА ХРИСТОС И МЪЧЕНИЧЕСТВОТО НА ЙОАН..

ИЗПЪЛНЕНОТО С ЧУДЕСА СЛУЖЕНИЕ НА ХРИСТОС................
СПЕЦИАЛНИ ПОУЧЕНИЯ
ЛЮБОВТА И ЕДИНСТВОТО В ЦЪРКВАТА.................................

МОЛИТВА И ПОСТ...............................................................

СВЕТЩИНАТА И СВЕТСКИТЕ УДОВОЛСТВИЯ...........................



2

6



11

16

20


26

30



35

39

45


50

53



56





Урок

53



ПЛЪТСКИЯТ ИЗБОР НА АВРААМ



Стих за запомняне: “...нека държим непоколебимо надеждата, която изповядваме, защото е верен Оня, Който се е обещал(Евреи 10:23)


Текст: Битие 16:1-16
От времето, когато Бог призова Авраам да излезе от бащиния си дом в Ур Халдейски, той ходеше с Бога в святост и съвършено покорство. Дотук Авраам поддържаше взаимоотношението си с Бога неопетнено. Обаче тази благочестива тенденция беше прекъсната от един злополучен инцидент, който е във фокуса на нашето учение тази седмица.

Думата ‘плътски’ е образувана от латинската дума in carne, което значи, ‘в плътта’. Да бъдеш плътски значи да си воден от желанията на плътта. Авраам се вслуша в погрешния съвет на жена си, Сара, да влезе при слугинята й. Макар и в напреднала възраст, по-рано Бог им беше обещал дете, чрез което ще бъдат благословени всички земни нации. Но годините минаваха и Сара не можеше повече да издържа укора на безплодието:

А Сарайя, жената на Аврама, не му раждаше деца; но, като имаше слугиня, египтянка, на име Агар... (стих 1)

И тя посъветва мъжа си:

Виж сега, Господ не ми дава да раждам; моля ти се влез при слугинята ми; може би ще придобия чадо, чрез нея (стих 2)

Авраам и Сара имаха болезнена нужда от деца. Тогава те потърсиха начин да се сдобият с наследник със собствени усилия, неодобрени от обичайните закони по това време. Като Адам (Битие 3:6), Авраам послуша грешния съвет на жена си.

Неопетненото ходене на Авраам с Бога, което го поставяше рамо до рамо с Енох, който ходи неотклонно с Бога, беше помрачено от един миг на неблагоразумие.

И тъй, след като Аврам беше преживял десет години в Ханаанската земя, Сарайя Аврамовата жена, взе слугинята си Агар, египтянката, и я даде на мъжа си Аврама да му бъде жена. И той влезе при Агар и тя зачна (стихове 3,4)




Въпрос 1: Защо Сара посъветва мъжа си да придобие деца чрез нейната слугиня?



ПРИЧИНИ ЗА ПЛЪТСКИЯ ИЗБОР

(Исая 28:16; Лука 21:19; 1 Царе 13:8-14; 2 Петрово 1:5-6; Яков 5:7-11)
Авраам направи плътски избор под натиска на жена си. Нуждата, която имаха, го накара лесно да се съгласи. Вярващите трябва винаги да са нащрек, когато имат някоя много належаща нужда; противникът винаги може да се възполза от това и да планира тяхното падане от благодатта в блатото.

Нетърпението е друга причина, поради която хората правят плътски избор. Сара беше нетърпелива и така взе погрешно решение, което по-късно атакува собствената й позиция като сънаследник с Авраам на Божието обещание. Божието Слово казва: Който вярва … не ще прибърза да бяга (Исая 28:16, KJV) и Чрез твърдостта си ще придобиете душите си (Лука 21:19). Помним Саул, първият цар на Израел. Неговото нетърпение му коства царството.

И чака седем дена, според определеното от Самуила време; а понеже Самуил не беше дошъл в Галгал, и людете се разпръсваха от него, затова рече Саул: Донесете тука при мене ... И щом свърши принасянето на всеизгарянето, ето, Самуил дойде ... Но сега царството ти няма да трае(1 Царе 13:8-14)

Хората притискаха Саул и той стана нетърпелив. Търпението е християнска добродетел, която всяко Божие дете трябва да развива у себе си (2 Петрово 1:5-6). Християните трябва да внимават за външен натиск, който може да ги подтикне да вземат нещата в свои ръце. В дните на Сара безплодието се е считало за проклятие и това трябва да я е поставяло под силния натиск на подигравателите. Когато в живота на вярващия се умножат светските грижи, това ще отклони погледа му от Господа.

Друга причина за плътския избор са плътските сравнения – “да бъда като другите”. Винаги е най-тъмно преди зазоряване. Мнозина губят надежда, точно когато решението на техния проблем е само на една ръка разстояние. Апостол Павел писа: спасението е по-близо до нас сега, отколкото, когато изпърво повярвахме (Римляни 13:11). Господ Исус каза: Но който устои до край, той ще бъде спасен(Матей 24:13). Трябва да вземе и Йов, като пример за търпение.



Въпрос 2: Изброй причините, поради които някои вярващи правят плътски избор.


СЪВЕТ КЪМ ХРИСТИЯНСКИТЕ СЪПРУГИ

(Битие 3:1-7; 3 Царе 21:1-13; Йов 2:1-10)

Жените трябва да бъдат водени от божествена мъдрост, когато съветват своите съпрузи. Ева, Езавел и жената на Йов са позорни примери. Сара, в това учение, даде съвет, който противоречеше на откритата им съвършена Божия воля за техния живот. Съпрузите-християни, от друга страна, би трябвало да знаят кога съвета на съпругите им е в разрез с божествения стандарт и твърдо да застанат на страната на благочестието.


ПЛЪТСКИЯТ ИЗБОР И НЕГОВИТЕ ПОСЛЕДСТВИЯ
Авраам взе необмислено решение. Подтикът да се втурне в аферата със Сарината слугиня без водителство от Духа, не беше от Бог. Ето само няколко примера на хора, които направиха плътски избор с тежки последствия: Адам, Давид, Дина, Ровоам, Самсон, Гиезий и Юда.

Решението на Адам да яде от забранения плод доведе цялата човешка раса под робството на греха и игото на страданията. Прелюбодеянието на Давид с Витсавее донесе Божието осъждение над целия Израил. Неразумната разходка на Дина при моавските дъщери доведе до нейното обезчестяване. Решението на Ровоам да бъде суров с израилтяните, в разрез със съвета на старейшините, му костваше Северното царство. Решението на Самсон да си вземе жена измежду филистимските дъщери, въпреки несъгласието на родителите му, го доведе до загуба на силата му и, в крайна сметка, на живота му. Решението на Гиезий да вземе тайно подарък от Нееман, в разрез с волята на господаря му, му донесе проказа. Решението на Юда да предаде своя Учител, Господ Исус Христос, за тридесет сребърника, го доведе до осъждение на душата му.




Въпрос 3: Какви са последствията от плътския избор?

В случая с Авраам, плътският му избор го доведе до отклоняване от първоначалния Божий план. След като зачена Агар, Сарината слугиня, стана надменна и непокорна. Авраам беше пренебрегнал закона и загуби достойнството си. Той, който трябваше да упражнява строг контрол над безочието на слугинята, беше изгубил авторитета си! Грехът отслабва влиянието и властта на водача, такъв е резултатът и ако сгреши в отсъждане на провинение. Давид, който беше смел пред Голиат, трепереше пред Натан на своя собствена територия, защото беше съгрешил.




Въпрос 4: Покажи от опита на Авраам как грехът отслабва влиянието и авторитета на водача?



ЯЗВИТЕЛНИЯТ ЕЗИК В ДОМОВЕТЕ С ПОЛИГАМИЯ

(1 Царе 1:1-7; Битие 30:1-8,14,15; 37:1-4; 2 Царе 13:1-15, 23-32)
Тогава Сарайя рече на Аврама: Поради тебе ми дойде тая обида. Дадох слугинята си в твоите обятия; а като видя, че зачна, аз станах презряна в очите й. Господ нека съди между мене и тебе. А Аврам рече на Сарайя: Ето, слугинята ти е в ръката ти; стори с нея, както ти се вижда угодно (Битие 16:5-6)
Отношенията между Авраам, Сара и Агар са типични за полигамните семейства. Те се характеризират с препирни, завист, замеряне с думи, съперничество, злословене и т.н... Фенина провокираше Анна, която беше нейна съперница в дома на Елкан.

Полигамията беше едно от злочестите последствия от падението на човека. Тя е отклонение от Божия стандарт. Мирната дорук атмосфера в дома на Авраам се разруши, поради неговото отклонение от изявената му Божия воля. Семейната лодка беше разклатена. Това беше като буря в чаша вода. Отклонението от Божията воля винаги води бури, както стана и в живота на Йона. Този, който сее вятър, ще пожъне вихрушка (Осия 8:7). Все пак Авраам постъпи зряло в отговор на препирните на своята съпруга. Той не й отвърна със същото. Мек отговор отклонява от ярост, а оскърбителната дума възбужда гняв (Притчи 15:1).



Въпрос 5: Спомени някои проблеми, свързани с полигамията.



ПОСЛЕДСТВИЯТА ОТ НЕПОКОРСТВОТО И БОЖИЯТА МИЛОСТ

(Битие 16:4-6; Лука 15:11-16; Второзаконие 21:18-21; Битие 16:7-11; Изход 33:19)
Прочее, Сарайя се отнасяше зле с нея, така щото тя побягна от лицето й(Битие 16:6)
Агар изпита неимоверни страдания, защото не се покори на господарката си. Тя побягна в пустинята и наистина това беше 'пустинно' преживяване за нея. Децата, които са избягали от дома си, винаги имат да разказват истории за нищета, беди, бедност и лишения. Павел увещаваше слугите да се покоряват на господарите си (Ефесяни 6:5). Но въпреки това, в Божието отношение към Агар, ние виждаме доказателство за Неговата милост и любов. В Неговото ненадминато състрадание, Той изпрати ангела Си при Агар. Ангелът й каза да се върне при господарката си и да й се покори. Липсата на покорство е една от главните причини за разцепленията, разколите и умножаването на църковните деноминации днес. Поучително е да отбележим, че ангелът не назова Агар 'Авраамова жено', а 'Сараина слугиньо' (Битие 16:8). Небето не одобри нейното съединяване с Авраам. Моногамията е единственият тип женитба, който Бог одобрява. Валидността на този факт се удостоверява и от първата брачна двойка в Библията (Битие 2:18,24). Бог показа милост на Агар и й даде обещание.

Ангелът каза, че детето й ще бъде див мъж, който ще вдига ръка срещу всекиго. Отклонението от Божията воля често оставя белези, които не минават с времето. Исмаил беше син, роден чрез плътски усилия. Той стана родоначалник на арабските народи, които и до ден днешен остават източник на постоянно противопоставяне на евангелието.




Въпрос 6: Какви опасности характеризират отклонението от Божията воля?

Агар нарече кладенеца, при който я срещна ангелът Господен, 'Беер-Лахай-Рой', което означава 'Кладенец на Живия, Който ме вижда' - Всеприсъстващия, Всезнаещ Бог. Божията милост се простря и към нея. Това показва всеобщата Божия благодат към цялото човечество. И макар езичниците да са изключени от пълното Божие благословение, пак Бог и до днес показва благоволение към Агар и детето й, въпреки грешката на Авраам и Сара.


ВСЕКИДНЕВНО ЧЕТЕНЕ НА БИБЛИЯТА





сутрин

вечер

Понеделник

Вторник

Сряда


Четвъртък

Петък


Събота

Неделя




frame1


frame2






Урок

54



ОБРЯЗВАНЕТО: ПЕЧАТ НА БОЖИЯ ЗАВЕТ С АВРААМ


Стих за запомняне: Ето Моят завет, който трябва да пазите между Мене и вас и потомците ти след тебе: всеки между вас от мъжки пол да се обрязва(Битие 17:10)


Текст: Битие 17:1-27

Ходенето на Авраам с Бога започна когато той беше призован да напусне отечеството си и да отиде в земята, която Бог му покаже. Неговото незабавно покорство е предизвикателство за нас. По-късно, обстоятелства свързани с безплодието на Сара, го подтикнаха към противни деяния. Например, той слезе в Египет, без да потърси лицето на Бога. Там той представи на египтяните жена си Сара само като своя сестра. После, следвайки съвета на Сара, той взе слугинята й Агар като втора жена. Връзката между Авраам и Агар доведе до раждането на Исмаил, но не и без конфликти в дома им след забременяването на Агар (Битие 16:1-6).

Нашият текст днес ни разкрива Божието желание да изпълни обещанията, които по-рано беше дал на Авраам при неговото призоваване. Той призова Авраам към едно обновено общение - съвършеното ходене пред Него. Бог установи завета Си с Авраам чрез обрязване краекожието на плътта на всеки от мъжки пол в дома му. Авраам получи новото си име (старото му име беше Аврам - 'баща'). Той щеше да бъде баща на много нации. Бог обеща да го наплоди, да му даде ханаанската земя за вечно притежание и да бъде негов Бог. Жена му Сара щеше да му роди син. Отново можем да се поучим от отговора на Авраам. Той се обряза заедно с Исмаил и всички мъже в дома му в същия ден, в който Бог му говори за завета.


Въпрос 1: Какви бяха противоречията в живота на Авраам, преди призоваването му към съвършено ходене с Бога?

Обрязването на сърцето или опитността на освещението е нещо, което Бог желае за всеки вярващ. Святото ходене с Бог сега и във вечността не е възможно без тази опитност. Години по-късно, чрез Мойсей, Бог даде обещание на вярващите, че ще обреже сърцата им.


"Господ твоят Бог ще обреже сърцето ти и сърцето на потомството ти, за да любиш Господа твоя Бог с цялото си сърце и с цялата си душа, та да живееш” (Второзаконие 30:6)

СЪВЪРШЕНОТО ХОДЕНЕ

(Битие 17:1; Левити 20:26; Второзаконие 7:6; 13:4; 18:13; 2 Летописи 16:9; Матей 5:48)
При установяването на завета си с Авраам Бог постави условие за морална чистота. Авраам беше призован да поддържа едно по-близко общение с Бога.
В начало Бог създаде небето и земята(Битие 17:1)
Бог не наложи тези изисквания просто така. Бог беше сложил началото на чудесен план за спасение, който щеше да засегне дори неродените. Всички семейства по земята трябваше да бъдат благословени чрез Авраам. Израел, Божият избран народ, произхождаше директно от Авраам. Също и Спасителят на цялото човечеството, обещан от Бог (Битие 3:15), трябваше да дойде по линията на Авраам. Онези, които са били забележително използвани от Бог в която и да е епоха, са били хора на абсолютно посвещение, изцяло отдадени на Неговата кауза. В Авраам ние виждаме човек, изцяло предаден на Божията цел. Затова не е чудно, че той се е радвал на такова интимно общение с Всемогъщия.

 


Въпрос 2: Защо Бог призова Авраам да ходи съвършено пред Него и какъв беше отговорът на Авраам?

Израилтяните бяха призовани няколкократно при пътуването им в пустинята да се отделят за Бога чрез водене на свят живот. Израил беше Божията перла и святостта трябваше да отличи Божия народ от заобикалящите ги идолопоклоннически езически народи.


"И бъдете свети на Мене; защото Аз, Иеова съм свет, и ви отделих от племената за да бъдете Мои" (Левити 20:26)
Това, което се очакваше от Авраам тогава, се изисква и от всички вярващи днес. Последователите на Исус трябва да бъдат посветени на Бог, водейки свят живот. Свидетелството на християнина ще бъде опетнено и служението му ще бъде безплодно, ако той не излъчва Христоподобен живот и любов в този бързо израждащ се свят. Както Авраам, при спасението си ние влизаме в заветно взаимоотношение с Бога. За да се радваме напълно на всички превилегии от изкуплението си, Бог ни призовава към по-високото ниво на святостта.

След Божието изявление,Аврам падна на лицето си” (Битие 17:3) – знак за покорство на Божията воля. Праведността е неизбежният резултат от изкуплението. Ние трябва да обновим взаимоотношенията си с Бога, за да си осигурим свят живот през всичките си дни” (Лука 1:75). В тези полседни времена Бог търси хора, на които да може да възложи отговорни задачи. Въпросът е: Бог може ли да разчита на тебе?



ЗАВЕТЪТ С АВРААМ

(Битие 17:2-4,7,9-14,23-27; 21:4; Изход 4:24-26; Исус Навиев 5:2-9; Деяния 15:1; Римляни 2:25-28)
Белегът на завета, който Бог направи с Авраам, беше плътското обрязване. Това беше вечен завет, който Авраам и неговите потомци трябва да пазят във всичките си поколения. Всеки от мъжки пол, който беше живял една седмица в този свят (т.е. осем дни и повече), трябваше да се обреже съгласно изискванията на завета. Нито един мъж не правеше изключение.
"Да обрязвате краекожието на плътта си; и това ще бъде знак на завета между Мене и вас. Всяко мъжко дете между вас във всичките ви поколения, като стане на осем дни трябва да се обрязва, както роденото у дома ти, така и онова, което не е от твоето потомство, купено с пари от някой чужденец. Непременно трябва да се обрязва и роденият у дома ти и купеният с парите ти; и Моят завет в плътта ви, ще бъде вечен завет..." (Битие 17:11-13)
Авраам се обряза сам, обряза също Исмаил и всички мъже в неговия дом. Исаак, обещаният му от Бога син, също беше обрязан след неговото раждане. Евреите спазваха тази наредба във всичките си поколения. Синът на Мойсей също беше обрязан по пътя му към Египет. Бог заповяда на израилтяните за втори път да се обрежат, когато те бяха пред Ерихон. Дори Господ Исус беше обрязан на осмия ден, съгласно заповедта.

Обрязването, което беше белегът на Авраамовия завет с Бога, стана нещо престижно за юдеите. Те често гледаха отвисоко на езичниците, които, разбира се, бяха необрязани. Давид беше дълбоко наскърбен, когато необрязаният Голиат хвърли презрение върху войските на Живия Бог (1 Царе 17:26). На хълма Гелвуе Саул помоли оръженосеца си да го убие с меча: "Тогава Саул каза на оръженосеца си: Изтегли меча си, та ме прободи с него, за да не дойдат тия необрязани та ме прободат и се поругаят с мене. Но оръженосецът му не прие, защото много се боеше. Затова Саул взе меча си та падна върху него” (1 Царе 31:4).





Въпрос 3: Какъв беше белегът на Авраамовия завет с Бога?



Въпрос 4: Спомени трима други библейски персонажи, с които Бог прави завет, и опиши белезите на всеки от тези завети.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница