8 декември 2009 г. Тема: здравеопазване лечение в поликлиники прогнозират доктори



страница1/3
Дата01.06.2018
Размер377.1 Kb.
#70158
  1   2   3
8 декември 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Лечение в поликлиники прогнозират доктори
Хората трябва да знаят, че догодина ще ги лекуват в поликлиники­те, а не в болниците. За това предупреди вчера шефът на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов по повод налага­нето от страна на МЗ, парламента и здрав­ната каса на лимити и делегирани бюдже­ти в болниците. Райчинов бе кате­горичен, че управля­ващите не са взели под внимание мнението на лекарското съсловие и преду­прежденията му, че не бива да има лими­ти, а прогнозни бюд­жети за лечебните заведения. Според приетия бюджет на касата, ако една бол­ница има лимит за 100 пациенти, за 101-ия пари за лечение няма да има и той ще бъде върнат, възмути се Райчинов. Ние не искаме да участваме, когато има риск за здравето на хората. Така Райчи­нов обясни защо БЛС е снел доверието си от здравния министър Божидар Нанев. Ос­вен това медиците са против и активното включване на финан­совия министър в ре­формите, извън чисто финансовото осигуря­ване на средства за медицинските дейно­сти. Само преди сед­мици обаче БЛС си стисна ръцете със здравния, финансо­вия министър, шефа на здравната комисия и с премиера в пар­ламента и се отказа от протести.


Д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз: Здравният министър забрави, че е лекар
Съсловието отказва да носи отговорност за реформа, в която не участва
Илияна Ангелова

- Как се стигна до там, лекарското съсловие да се изправи срещу бившия си лидер? Знаете ли защо всъщност Божидар Нанев стана министър?

- Официалната версия беше, че премиерът го е избрал, защото очевидно заслужава, щом лекарите са му гласували доверие да бъде председател на професионалния им съюз.

- Значи премиерът е гласувал доверие на ваш представител в кабинета...

- Така е и Божидар Нанев заяви именно това, когато пое поста - че отива там като представител на съсловието, за да продължи политиката, която е водил до този момент.

- Но много бързо помежду ви се появиха проблеми.

- Появиха се принципни различия и те се натрупаха през последните месеци. Проблемът е в разминаване на заявени намерения, искания и това, което се реализира.

Не може преди няколко месеца да заявяваш, че всичко трябва да е честно и почтено, а да назначаваш в комисията по позитивния лекарствен списък човек, с когото Българският лекарски съюз няма нищо общо. След това да обявиш, че не желаеш и си против създаването на медицинския инспекторат. Да дадеш пресконференция по въпроса и да сезираш омбудсмана. Да заявиш категорично, че такъв орган не трябва да съществува, а после да го създадеш... Не ми се вижда много логично.

Да заявиш, че ще запазиш договорното начало, а после: няма да има рамков договор, защото били изтървани срокове. Още когато Нанев беше председател на БЛС направихме предложения за промяна в закона. След това, когато той стана министър, на 15 септември направихме отново същите предложения.

Освен до него изпратихме същото писмо до председателя на здравната комисия. За съжаление никой не внесе тези промени за разглеждане. Не е вярно, че министърът няма право на законодателна инициатива. Той може чрез Министерския съвет и парламента да внася предложения. Как сега движат закона за болничните заведения? Исканите от нас промени можеха да станат по същия начин. Това, че и парламентът нямал време, също не е вярно. Текст от едно изречение може да се разгледа в рамките на няколко минути.

- Министърът каза, че скоро предстои разглеждането на второ четене.

- Предполагам, че има предвид четене в комисията. По наши сведения ще го гледат в четвъртък. Ние нямаме официална информация какви са текстовете, нито дали от нашите предложения нещо ще бъде прието. Нашето участие ще се сведе до това да научим фактите. Това означава, че като алгоритъм на лекуване всичко се диктува едностранно от здравната каса вече 4-а година.

- С какво ви притесняват делегираните бюджети на болниците, по които са сериозните ви възражения?

- Те са залегнали в бюджета на НЗОК. На практика означават, че средствата са фиксирани и ограничени. В доболничната помощ например има лимити за прегледи при специалисти. Същото е и с болниците - дават им се едни средства и в тези рамки те могат да лекуват.

Няма никаква яснота какво прави болницата и съответно пациентът, когато този лимит бъде изчерпан. Дали влиза в листата на чакащите или отива в друга болница? Още по-малко е ясно какво да прави една болница, ако е изчерпала бюджета си, а пристигне спешен случай. Да го лекува за своя сметка ли? Делегираните бюджети не са това, което хората си мислят, че парите идват според броя на пациентите. В доболничната помощ си пише съвсем конкретно - лимитират се брой и дейности. Не е съобразено с медицинските нужди - на каква база ще бъдат направени тези разчети. Единствено знаем какви средства се отделят за всички болници в страната - за 2010 г. ще са средно по 60 млн. месечно, а сега са около 100 млн. лв.

- Здравната каса има доста голям резерв. Може би и с идеята за допълнително стимулиране на болниците?

- Не е за това. Единствено се предвижда, че след 1 юли 2010 г. при икономическа възможност ще се повишат цените на медицинските дейности. Това не решава проблема с достъпа на пациентите до специалисти. Дали ще има 100 клинични пътеки по 1000 лв. или 100 пътеки по 1200 лв., е от значение единствено за това болниците да се издържат.

- Ясни и мотивирани ли са критериите за закриване на болници?

- Министерството контактува с отделни републикански консултанти, дружества по специалности. Там се приемат критерии, но те не минават през БЛС. Не че е задължително, но ние можем да намерим винаги баланса между интересите на различните специалности, на отделните лекари. Когато нещо се договаря с отделни специалисти, опасността от лобизъм е много голяма. Твърде сериозна е тази опасност за големите болници и ликвидирането на малките. Невинаги една малка болница е некачествена. Мисля, че така стои и въпросът с частните болници. Това сериозно ще се отрази на качеството.

Не виждам ясна концепция и при заместващото здравеопазване. Там, където ще се ликвидират структури, ако те са единствени, какво ще остане. Сега, макар и малки, има някаква медицинска помощ.

- Сега това не се ли предвижда?

- Предвижда се, но не виждам да има заделени пари за това. Един спешен център струва много - да се оборудва, да има транспорт. Трябват и достатъчно квалифицирани специалисти.

- Реформата няма да приключи през 2010 г. Тази година ще бъде нещо като подготвителен клас.

- Така е, но ние очертахме няколко преходни стъпки за период от 6 месеца. Една от тях е наличието на договор за догодина, за да няма трусове в системата. Друга е за изработването на ясни и обективни стандарти по специалности. Но те трябва да предвиждат и по-малките звена, за да могат те да оказват ефективна помощ.

Не може навсякъде да има супертехника и суперспециалисти, това ще е разхищение. Предвиждахме и правила за добра практика. Но ние 3 месеца се занимавахме с подготовката на националния рамков договор, докато хората ни работиха по алгоритмите на клиничните пътеки, които трябваше да бъдат приложение към него.

Не може обаче да казваме, че ще ликвидираме някои структури, ще въвеждаме лимити от 1 януари, а пък реформата ще почне чак през 2011 г. Има риск от сериозен трус в системата.

Ние сме казали своите опасения в различните комисии, но не ни чуха. Затова се оттегляме от реформата и не искаме да носим отговорност за нещо, в което не участваме.

- Критикувахте, че има различни виждания за здравна реформа - на министерството, на парламентарната комисия. Подозирате ли че тази разнопосочност се диктува от лобистки интереси?

- Възможно е, макар че не мога да кажа точно какви са.

Ето обаче един пример за размисъл. Назначената - в нарушение, като уж наш представител колежка в комисията по позитивния лекарствен списък. Та там се разпределят огромни средства - близо 1 милиард лева. Какви други интереси бих подозирал освен корупционни?




ДИСКУСИЯ
Няма здравна реформа, а хаос, обяви в неделя председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов и декларира позицията на докторите, че оттеглят доверието си от министър Божидар Нанев и заместника му Валерий Митрев. Аз съм министър на всички българи, а не на лекарския съюз, контрира Нанев. Какво скара БЛС и властта и как ще завърши възникналият конфликт? "Стандарт" потърси мнението на шефа на здравната комисия в парламента Лъчезар Иванов и Цветан Райчинов.Здравето винаги е надпартийно

Не споря с Нанев, а с министъра

Цветан Райчинов председател на БЛС
- Къде е нарушен диалогът?

- Ще ви дам пример с НРД. Повече от 3 месеца работа, а накрая се оказва, че такъв документ няма да има. Това означава, че БЛС не участва в балансираното разпределение на средствата. Останалото са едностранни решения.

- Казахте, че премиерът е бил подведен...

- Става дума за официалното решение на МС за състава на комисията по позитивния лекарствен списък. Членовете й се определят на квотен принцип от отделните организации. Не мога със сигурност да твърдя, че и с другите организации е така, но членът от квотата на БЛС няма нищо общо с нашето решение.

- Защо реагирате чак сега?

- Защото от МЗ твърдяха, че е грешка и нашият истински представител д-р Кирил Еленски ще бъде включен, но това не се случи. И сега, когато се твърди, че комисията е допуснала грешка за инсулина, не можем да позволим да бъдем обвинени в съучастие в тази грешка.

- Това прави ли комисията нелегитимна?

- Прави я фалшифицирана. И всеки трябва да се замисли защо една комисия, която определя парични потоци в размер на около 1 млрд. лв., се прави на тъмно, а хората в нея се подбират по неизвестни критерии.

- Личен лие конфликтът ви с министъра?

- Очаквах подобни обвинения, но категорично твърдя, че не става въпрос за личен конфликт с д-р Нанев. Нямам причина за такива. Говорим за принципни неща.



Лъчезар Иванов

шеф на здравната комисия в парламента
- Как приемате решението на БЛС?

- В момент, когато има проблеми, е най-лесно човек да си тръгне и да затръшне вратата. Много по-отговорно е да останеш и да намериш допирните точки, които да доведат до решение. Реформите не ги правим в името на лекарите, а в името на обществото, защото и лекарите в един момент стават пациенти. Считам, че тук се подхожда емоционално. Това не е и защита на българските лекари, защото те искат реформа.

- Как отговаряте тогава на твърдението, че вие и МЗ давате разнопосочни сигнали за реформата?

- Философията, която изповядваме, е една. Има някои детайли за реализирането на промените, по които се водят дискусии, и има различни мнения. Може би се търси възможност помежду ни да се вкара клин, но мога да уверя всички, че сме в отлични отношения и работим добре.

- Като председател на комисията ще продължите ли да търсите БЛС?

- Категорично да. Аз подавам не една, а двете си ръце и към д-р Райчинов, и към всеки, който иска да допринесе за реформата. Здравето не е на ГЕРБ или на БЛС и не могат в него да се преследват тесни интереси на партия или съсловна организация. Здравето е надпартийно.

- Как ще коментирате обвиненията на д-р Райчинов, че премиерът е подведен да подпише неверен документ?

- Не искам да коментирам отношения между министър Нанев и премиера Борисов.



Боряна Йотова


С докторите се разбрахме, сега по медиите говорят друго

С министъра на здравеопазването Божидар Нанев разговаря Илияна Ангелова
- Основният конфликт с БЛС се очерта липсата на национален рамков договор? Ще го има ли скоро?

- Не виждам защо се насочва лично към мен въпросът за този договор. Аз винаги съм твърдял, че трябва да го има. Но двете страни, които го сключват, са здравната каса и лекарският съюз (БЛС). Когато бях председател на съюза работата по договора се възобнови. Имаше колебания на двете страни какво ще се случи - дали ще има други здравни каси, други осигурителни дружества. А ако има такива промени, рамковият договор също не би могъл да остане същият.

95% от рамковия договор е готов с изключение на някои неща в графата ценообразуване. Проблемът дойде от това, че по закон рамковият договор може да бъде подписан само преди бюджета на НЗОК. Друг вариант бе да се промени законът и договорът да бъде подписан след бюджета. В едната ситуация имаш договор, но не знаеш колко точно пари ще получиш, а в другата - на базата на парите, които имаме, подписваме договора.

- Вторият вариант отпаднал ли е?

- Не е, но зависи какво ще приеме Народното събрание. Аз не мога да се бъркам в неговата работа. Това беше и упрекът към мен, но не от целия БЛС, а от някои негови представители.

Мислят, че аз едностранно съм вземал решения за условията на работа с НЗОК. Това не е и не може да бъде така. Второто обвинение е, че сме правели структура в министерството, която да изземе функциите на съюза по продължаващото медицинско обучение.

Ние правим звено, което има за задача технически да подпомогне тази работа. Третото е, че с изявления в медиите съм уронвал престижа на лекарската професия. Винаги съм подчертавал колко благородна и важна е тя.

Много пъти съм го казвал, че аз не съм министър на лекарския съюз, а представлявам интересите на всички обществени групи. Така че всички тези обвинения от няколко души са неадекватни и безсмислени. Знам, че ако се стигне до едностранно решение на касата, в него ще залегнат всички неща, които са договорени на преговорите. Така че те не са били безсмислени.

- Но поправката е много малка и отдавна би могла да мине в парламента.

- Защо питате мен? Тя не е внесена до мен. А и депутатите могат да решат, че не е уместна. Заради това, че едно искане не е прието в парламента да кажем, че светът се свърши, ние се оттегляме, не искаме да работим, а хората да заминават за чужбина...

- Според изчисленията на лекарите догодина за болниците ще се отделят средно месечно по 60 млн. лв., а сега са 100 млн.

- Такава информация мога да имам, когато касата си направи бюджета и го разпредели месец по месец. Когато се види с колко изпълнители ще има работа. Ако чисто механично пренесем 708 млн. върху 12 месеца, излизат вероятно тези 60 млн. Тука не се отчита резервът от 125 млн. лв., който обикновено отива за болниците. не се отчита тази договорка, която имахме със синята коалиция, че ще влязат още 350 млн. лв. от здравни вноски при добра събираемост, а ние разчитаме на това. Всички тези проблеми бяха изложени и на лекарския, и на зъболекарския съюз на среща с премиера. Каза им се, че тези пари са толкова заложени, защото толкова има засега. Казахме им, че подписваме политически меморандум с още една партия дори, че тези пари ще влязат в касата. Парите не би трябвало да станат по-малко. Но да не проявиш разбиране в една икономическа криза, че се прави всичко възможно, при условие, че се прави всичко възможно - това не го разбирам. На онази среща се договорихме, но после по медиите излизат други неща.

Най-вероятно парите средно на месец ще бъдат около 90 млн. лв. Стремежът е да не бъдат по-малко от 2009 г. Но понеже ги няма в момента, търсим механизмите, по които да ги заложим.

- Какво означават за пациентите делегираните бюджети на болниците? Какво става при изчерпването им?

- Ако една болница пренасочва пациенти, то това няма да е заради липса на пари, а защото няма капацитет.

Целта на тези делегирани бюджети е да се дисциплинира системата. Ако една болница направи повече разходи, то допълнителните пари ще й бъдат отпуснати след обстойна проверка. На тримесечие ще се правят изравнителни отчети и ще се променят парите, ако има необходимост от повече. Да не става както сега - да произвеждат дългове - и текущи, и просрочени, а после някой да ги плаща. Защо е направено така? Отчита се, че има доста злоупотреби с хоспитализациите.

Има случаи, когато в болниците се приемат хора, които може нямат нужда от точно такова лечение. Може да е по-добре да им се помогне в извънболничната помощ, но все пак се хоспитализират.

Целта на делегираните бюджети е да се спре цялото това трупане на дългове, които в крайна сметка ние трябва да плащаме, а не да се откаже лечение на някой болен.

- В комисията по позитивния лекарствен списък е имало лекарка от БЛС, която обаче не е била излъчена от тях. Какъв е точно случаят?

- Отговорността за позитивния лекарствен списък, за политиката, която ще се води, е на министъра и на Министерския съвет. Затова членовете на комисията се предлагат от министъра, който събира и предложения от съсловните организации. По принцип съм се разбрал с лекарския съюз, че ще взема и техен представител.

На този етап обаче беше много спешно да заработи комисията, защото в предишния списък не бяха включени важни лекарства като някои препарати за онкоболните. Аз подадох имена на хора, за които сметнах, че ще свършат работа.

Спазил съм закона, проверено е от юристи, че мога да постъпя по начин, който смятам за целесъобразен. Това, че веднага не съм включил представител на БЛС, не означава, че няма да включа в бъдеще.

Комисията досега беше обект на лобистки политики. Там се осъществяваше влиянието на някои фирми да се реимбурсират някои техни лекарства срещу определени проценти чрез позитивния списък.

Комисията се беше превърнала в място за лобизъм на фирмите, затова исках този път хората да бъдат подбрани много внимателно. Има ли смисъл да казвам, че към момента, когато аз трябваше да дам предложенията за членовете на комисията към Министерския съвет сред предложените имена бе това на д-р Райчинов?

Тя обаче така или иначе ще се осъвремени и тогава ще бъде включен предложеният от БЛС д-р Кирил Еленски. Мисля, че той е напълно подходящ. Но ще има и някои промени в здравната каса - там по закон за здравното осигуряване ще се променят ръководните органи, искахме всичко да стане с едно решение на кабинета. Просто промените в комисията не са се случили досега, защото имахме спешни задачи.

Но не съм си надвишил правомощията и не съм нарушил закон. В моите правомощия е да се съобразя с предложенията на съсловните организации или не. Това, което съм направил, е било подчинено на желанието ми да избегна лобизма.




СДС се извини на симпатизантите си за разколебаната вяра
СДС дължи извинение на симпатизантите си, че са допуснали да се разколебаят във вярата си към партията. Дължим им и благодарност за подкрепата”, заяви лидерът на партията Мартин Димитров вчера, когато се навършиха 20 г. от създаването на синята партия. “СДС не е партия на прехода, а последователна политическа сила, дала същественото реформиране на държава”, се казва още в документа.

След заседанието на Националния съвет на СДС се разбра, че новият главен секретар на партията се казва Димитър Иванов, а председателят на предизборния щаб - Борис Марков.

Синият пленум обсъдил и декларация за здравеопазването. В нея се настоява да се спазва споразумението с ГЕРБ за допълнително финансиране на здравната реформа. “Конфликтът между Българския лекарски съюз и Министерството на здравеопазването задълбочава здравните проблеми. Няма причини съсловните организации да бъдат изолирани в процеса на здравната реформа, но и няма разбираеми за пациентите причини БЛС да се дистанцира от участие в този процес”, се казва в документа.


Диабетици се вдигат на протест
Диабетици ще протестират пред Министерския съвет в четвъртък срещу отнемането на безплатния инсулин. Към тях ще се присъединят и други пациентски организации. До бунта ще се стигне, ако в сряда кабинетът не реши въпроса с доплащането на три вида човешки инсулин.

От 1 декември диабетиците трябва сами да си го доплащат. “Отделно се плащат тест лентите, които излизат около 100 лв. на месец”, каза Елисавета Котова, шеф на асоциация на децата с диабет.



Цветомир ЦЕКОВ


От здравната реформа страдат болните

Неприемливо е пациентите да се превръщат в заложници на спорове между лекари и управляващи
Представители на пациентски организации запла­шиха вчера, че ще проте­стират пред сградата на Министерския съвет в четвъртък, ако правителството не предложи реше­ние на проблема с доплаща­нето на инсулина.

Тази гражданска инициа­тива за пореден път на­помня, че зад скандалите между управляващите и Българския лекарски съюз (БЛС) стоят живи хора, ко­ито страдат от пробле­мите в здравеопазването. Зависимите от инсулин у нас например са над 80 000

души, а всички диабетно болни са над 180 000 души, от които над 3000 - деца.

На фона на тази стати­стика БЛС не са прави да бойкотират реформата и да изтеглят експертите си от комисиите в Министер­ството на здравеопазва­нето. Защото интересите на пациентите стоят над интересите на съсловието и защото никой не е за­страхован, че няма да се разболее. Почти всеки бъл­гарин се е сблъсквал с ха­оса в здравната система и затова на хората им омръ­зна от вечните сръдни, взаимни обвинения и сдобрявания между тези, от които зависят реформите. Здравеопазването не е просто тежък и отговорен ресор, защото нашата страна е на челните места в пове­чето черни статистики по отношения на здравния статус. Неприемливо е па­циентите да се превръщат в заложници на спорове, не­зависимо от това кой е прав и кой е крив. Затова и всички отговорни фактори - лекари и управляващи, са длъжни да направят компро­мис и да седнат на масата на преговорите.




Пациенти готвят протест пред Министерския съвет
Пациентски организации планират протест пред Министерския съвет в четвъртък, съобщи агенция "Фокус". Те ще се съберат, ако в сряда на редовното си заседание кабинетът не разгледа мерки за решаване на въпроса с доплащането за инсулин, каза Елисавета Котова, председател на Националната асоциация на децата с диабет.

"За първи път се доплаща инсулин. Останалата част от лечението на диабета също се доплаща от пациента, който купува и голяма част от тест лентите. Държавата абдикира от лечението на диабетно болните", коментира Котова.

От 1 декември около 50 000 инсулинозависими доплащат около 5 лв. за опаковка от препаратите на най-използваните инсулини у нас - на "Ново Нордиск". Така стоят нещата и с още 240 препарата за други болести, които също се водят напълно поети от здравната каса, но реално пациентът доплаща. Причината е нормативна неуредица. Тя беше създадена в края на мандата на предното правителство, но и това още не я е решило.

Ако сега НЗОК трябва да поеме и останалата част от парите за инсулина за диабетноболните, ще са й нужни още 4.1 млн. лв. за догодина, съобщиха пък от здравната каса.




Как болницата в Стара Загора (не) си купи когенератор

От поредна обществена поръчка замириса на връзкарство и нечисти отношения
Марин Божков

Преди месеци организирахме медийно наблюдение и разкрихме сериозни нередности при провеждане на обществената поръчка за ВиК инфраструктура на град Дулово, в която бяха замесени активисти на ДПС начело с кмета Мидхат Табаков. Табаков и съпартиецът му Гюнай Сефер станаха депутати, но малко след това изгубиха имунитетите си - правосъдието се зае с тях заради тази и други афери. А разкриването на нарушенията в Дулово обнадежди много хора да търсят и защитават обществения интерес, дори когато далаверата изглежда съвсем опечена. Сезираха ни за опорочен търг и в Ст. Загора и понеже процедурата се точи от месеци, този път организирахме наблюдение по документи.

През пролетта старозагорската болница МБАЛ "Проф. Ст. Киркович" решава да си купи когенератор - сложно съоръжение, което произвежда едновременно топлинна и електрическа енергия. То пази болничните апарати от токови удари и аномалии, а осигурява и топлоснабдяването на болницата. Неоползотвореният ток пък се продава. Когенераторът се свързва с газопреносната и с електропреносната мрежа на страната, контролира се много строго и при завишени изисквания за безопасност. Не случайно с когенерация се занимават малко на брой и тясно специализирани фирми.

На 29 април 2009 г. е обявена обществена поръчка за: "Доставка, монтаж и пускане в експлоатация на компактна газово блокова отоплителна централа за производство на електрическа и топлинна енергия, предназначена за нуждите на болничния комплекс, на територията на който е разположена МБАЛ "Проф. д-р Ст. Киркович" АД, гр.Стара Загора". Сложно обяснено и никъде не се споменава думичката "когенератор". Все едно, ако искаш да си купиш магаре, да обявиш, че търсиш "нечифтокопитно впрегатно и ездитно животно с маса до 300 килограма, дълги уши и опашка с пискюл". Така, ако някой производител на когенератори търси в регистрите какви поръчки са обявени, със сигурност няма да открие тази.

Техническите изисквания пък се оказват буквално преписани от реклама в интернет. И не само свалени от сайт, но и неграмотно преведени, та търсеното съоръжение се оказва снабдено "със звънец (?!?) и еластичен съединител (!!!)" - чудо, непознато в техниката. В заданието е посочена и желаната бутална скорост на машината - параметър, който свежда избора не до една определена марка, а направо до точно определен модел. Само дето не е написано, че болницата си поръчва "KUHSE greenPower 140 MG". Тръжната документация дори указва какви надписи трябва да има на таблото - и те преписани буквално от таблото на въпросния модел.

За поръчката се състезават "Екоенерджи технолоджи"-Ямбол, "Чайм"-Ботевград и "Темпо КЛ"-Ст. Загора. Първите две фирми са познати в сферата на когенерацията, а третата е неизвестна.

"Чайм" започва да задава уточняващи въпроси, понеже в техническо задание има доста неясноти. От болницата отговарят изнервено. Признават, че има неточности и грешки в документацията. Но не прекратяват процедурата.

Следва отваряне на офертите. Цената е основен критерий - с 50% тежест. Другите два - квалификация на изпълнителите и начин на плащане, са с тежест по 25%. Балът се изчислява по ясна формула. С цена 393 690 лв. "Чайм" събира най-много точки. "Екоенерджи технолоджи" предлага 788 000, а "Темпо КЛ" - 665 000 лв. Но резултатът явно обърква нечии сметки.

"Чайм" не предлага точно онова съоръжение, описано в заданието, а друго - чешко производство. То обаче отговаря напълно на обявените технически изисквания, дори е с малко по-добри показатели и два пъти по-евтино. Вместо да е доволна, тръжната комисия с остър тон изисква обосновка на цената.

Получава подробна аргументация, но пак не е доволна. Сега се опитва да докаже, че съоръжението, което ще достави спечелилата фирма, е различно от онова, което е предложила. С нов документ и това "обвинение" отпада.

Тогава комисията изведнъж се сеща за уточняващите въпроси, т.е. "открива" дефекти в техническото задание и на 11 август процедурата е прекратена. От "Чайм" заявяват, че няма да обжалват прекратяването, защото сами са посочили грешките още в началото.

На 1 септември стартира нова процедура. Сега вече е съвсем ясно, че се търси когенератор - предметът е: "Доставка, монтаж, пуск и въвеждане в експлоатация на газов когенерационен модул". Техническото задание отново води към KUHSE greenPower 140.

Логично е да се запитаме кой го е изготвил. Автор е "Енерджи ефект" ЕООД -Ямбол с управител Васил Алексиев. Инж. Алексиев управлява и "Енергопроспект" - гражданско дружество, в което участва кандидатстващата за доставка на когенератора фирма "Екоенерджи технолоджи". С други думи, натъкваме се на класически "конфликт на интереси". Това обяснява защо условията на обществената поръчка са толкова удобни за един от кандидатите - и при първата процедура, и при втория опит.

А сега има и промени във формулата за оценяване. Срокът на изпълнение е с 50% тежест, а цената и квалификацията на изпълнителя - с по 25%. Разместването на показателите по важност поражда съмнения, че целта е да бъде "отсвирена" най-добрата ценова оферта. Но възложителят има право на такива корекции, а и, както впоследствие обяснява, срокът е важен "предвид настъпващия зимен сезон и необходимостта от своевременно изграждане на съоръжението".

В новата процедура се включват старите участници. "Чайм" намира техническо решение и предлага когенератор, който не само покрива изискванията, но и превъзхожда по някои показатели фаворизирания когенератор (например "минимална работа без основен ремонт - при изисквани 20 000 часа, при "Чайм" е 54 000 часа; интервал на смяна на маслото - при изискване 1000 часа, е 1500 часа; интервал на смяна на свещите - при изискване 1000 часа, е 3000 часа). Но в крайното класиране "Чайм" се оказва на последно място.

За победител е обявена "Екоенерджи технолоджи", която предлага да изпълни поръчката фантастично бързо - за 5 (пет) дни. Но според техническото задание "изпълнителят е длъжен да изготви и предостави на възложителя всички необходими документи за въвеждане в експлоатация на съоръжението "Газов когенерационен модул". А само за документалното уреждане са необходими поне 9 седмици - ако се спазват сроковете в съответните закони.

Ето защо в офертата на победителя пише "ДЕСЕТ ДНИ", но после дребни буквички поясняват, че десетте дни започват да се броят "след даване на фронт за монтаж". Кой да даде фронта и колко време ще отнеме това - не става ясно. От гледна точка на правото този израз има същото значение като "продаване на чалъм" и "стартиране на далавера". Той дава възможност на доставчика да стовари оборудването в кашони, да си вземе парите и да остави болницата да се оправя с крайно трудната работа по уреждането на документите с общината, газопреносната, енергопреносната система, безопасността и т.н.

"Чайм" напразно пише писма и настоява да се уеднаквят критериите и да се уточни понятието "срок за изпълнение". Според комисията няма какво да се уточнява - другите две фирми били разбрали всичко.

Че машината няма как да заработи до настъпващия зимен сезон, е ясно. Пита се дали въобще ще заработи. "Екоенерджи технолоджи" при всички положения няма да носи вина, ако някой не й дава "фронт за монтаж".

И така, възложителят започва подготовка за сключване на договор с фирмата фаворит. Но междувременно политическата конюнктура се променя, ръководството на болницата - също, и директорката д-р Катя Бекярова, смятана за близка до бившия здравен министър Евгений Желев, е сменена. Сделката увисва.

Новият изпълнителен директор - д-р Николай Колев, държи да се запознае с цялата документация за обществената поръчка. Ще прочете и нашия доклад от наблюдението, който разкрива и връзката между изготвителя на заданието и фирмата победител. После ще реши дали да прекрати процедурата и дали да сезира органите, занимаващи се със замърсени обществени поръчки.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница