8. използваемост в интернет използваемост и потребители в интернет Използваемост в интернет



Дата22.07.2017
Размер159.54 Kb.
#26280

ИЗПОЛЗВАЕМОСТ В ИНТЕРНЕТ

8. ИЗПОЛЗВАЕМОСТ В ИНТЕРНЕТ

8.1.Използваемост и потребители в интернет
Използваемост в интернет

Използваемостта в интернет според речника Dictionary.com включва следните показатели:



  • удобство за използване.

  • ефикасност, продуктивност и удовлетво­реност, с които потребителите могат да постигнат задачи в определена конфигурация на продукта.

  • система с добра използваемост е лесна за научаване и запомняне, ефикасна, приятна за окото, забавна за ползване и бързо възстановяваща се от грешки.

От посоченото по- горе се извеждат пет показателя за използваемост:

  • научаемост: колко лесно е за потребителите да изпълнят прости задачи още първия път, щом се сблъскат с нов интерфейс?

  • ефикасност: колко бързо потребителите могат да изпълняват задачи, след като са усвоили даден интерфейс?

  • запомняне: колко лесно потребителите възвръщат умението си да работят с интерфейс, който не са използвали от известно време?

  • удовлетворение: колко приятен за употреба е даден интерфейс?

  • грешки: колко грешки допускат потребителите и лесно ли се справят с тях?

Основен ключов показател е ефективността – ползата. Тя има отношение към функционалността на интерфейса: прави ли това, от което имат нужда потребителите?

На практика използваемостта в интернет има непосредствено влияние върху работата, времето (за работа) и отношението на потребителите като степен на удовлетвореност (фиг.8.1.)

Отчитането на всички тези показатели е важно, защото конкуренцията в интернет е само на едно щракване разстояние. Така че ако потребителите се разочароват, те могат бързо да обърнат гръб на даден сайт.

Това много често е вярно, макар че има и хора, бродещи дълго из сайтове, които ги разочароват. Част от тези, които срещат трудности с някой сайт, обвиняват себе си, а не сайта.

Даден сайт може да не е ле­сен за намиране и посети­телите да не знаят алтер­нативи, а перспективата да започнат търсенето отначало невинаги е особено привле­кателна.

Правенето на страници, кои­то са очевидни и нямат нуж­да от обяснение, е като доб­рото осветление в магазина – всичко изглежда по-добре. Използването на сайт, който не изисква обмисляне на маловажните неща, изглежда лесно, хората прекарват по-малко време в неудачни опити да се справят със задачата, която решават.

С


Фиг.8.1. Влияние на

използваемостта

ледователно, за да бъде един сайт ефективен, трябва да предаде своето послание от пръв поглед. А най-добрият начин е създаване на страници, които са очевидни и нямат нужда от обяснение.

Поведение на потребителите в интернет

Разпространена заблуда е, че потребителите щателно преглеждат усърдно написаните и разкошно подредени страници (фиг.8.2). Основен принцип, характеризиращ поведението на потребителите в интернет, е беглото преглеждане на страниците. В повечето случаи голяма част от страниците остава незабелязана.

Естествено е да се проектира с мисълта за разумния и внимателен потребител, но ефективното проектиране включва и приемането на фактите от реалния свят:

Потребителите не четат, те сканират

Голяма част от потреблението на мрежата е мотивирано от нуждата за бързо намиране на информация, което кара потребителите да сърфират светкавично.




Фиг.8.2. Как разглеждат потребителите

Често потребителите се интересуват от нещо опредено и сканирайки, се опитват да го намерят. В ежедневието ние непрекъснато преглеж­даме вестници, списания и книги, за да намерим това, което ни трябва.



Потребителите не правят оптималния избор

Когато човек е изправен пред различни алтернативи, не търси най-добрата възможност, а първата разумна. И тъй като обикновено се бърза ужасно, а оптимизирането отнема време, то задоволителният избор е по-ефикасен. А и вземайки предвид, че наказанието за грешния избор е само едно щракване на мишката, задоволителният избор става още по-ефикасен. Дори и внимателно да се претеглят всички алтернативи преди предприемане на действие, това няма много да помогне, ако сайтът е лошо проектиран. В такъв случай по-приятното занимание ще е налучкването на верния път към целта. В крайна сметка изборът на потребителите се влияе от тяхното настроение, доколко са притиснати от времето и дали имат доверие в конкретния сайт.



Потребителите не искат да разберат как работи сайтът, те просто минават.

Характерно при ползването на технически приспособления, в това число и сайтове, е, че масовият потребител ги използва, без да знае как точно работят или пък има съвсем различна представа от действителната. Много малък е процентът на хората, които, срещайки нова технология, първо изчитат ръководството за експлоатация. Вместо това човек се хвърля с главата напред и започва да изучава новата си играчка. В крайна сметка потребителят започва да ползва сайта или продукта по начин, който дизайнерът не би предположил. Това се случва, от една страна, защото човек не се интересува как работи сайтът, стига той да върши работа. От друга страна, веднъж намери ли нещо работещо, човек се придържа към него и не търси по-добра алтернатива. Разбира се, когато се появи тази алтернатива, на драго сърце се заменя обектът на внимание.


8.2.Проектиране на страници
Общи правила и препоръки

След като е известно, че потребителите сканират страниците, а не ги четат, следва те да са проектирани за това. Ето защо:



Информацията на страницата трябва да е подчинена на стриктна визуална йерархия

Един от най-добрите начини да се направи страницата лесна за бързо разбиране е още във външния си вид съставните елементи на страницата да са ясно и коректно свързани помежду си.

Ето и няколко правила:


  • По-важният елемент да е по-очевиден.

  • Елементите, които са свързани логически, да се свържат и визуално.

  • Елементите да показват своята принадлежност, като влизат в други елементи.



Фиг.8.3. Степен на забележимост

Примери за визуална йерархия могат да се вземат от вестниците. Всеки от тях използва изтъкването, групирането и вграждането на елементи, за да даде полезната информация за съдържанието още преди да е прочетено.

Добрата визуална йерархия пести време. Тя обработва страниците предварително, организира ги и задава приоритети на съдържанието (фиг.8.3).
Обичаите са полезни

Всички средства за разпространяване на информация си имат своите неписани правила, които с времето се променят и еволюират, това важи с пълна сила за интернет като една нова медия. Обичайно за интернет е наличието на текстови хипервръзки между страниците, които обикновено се подчертават или се оцветяват в отличаващ цвят или комбинация от двете.

Защо са важни обичаите:


  • Те са полезнипо правило обичаите са плод на привички, които помагат при работа. Добре приложените обичаи правят използването на интернет интуитивно, лесно и бързо. Обичайно е да видите главно меню с няколко големи бутона, разположено в началото на страницата; дори и понякога това да изглежда еднообразно, то със сигурност е разбираемо и работещо.

  • Дизайнерите, често с неохота се възползват от обичаите в интернет – те считат за нещо погрешно да използват обичайни елементи в проектите си. Водени от желанието на клиентите за нещо “по-разчупено”, те се оказват в позиция да измислят “топлата вода” всеки път. Разбира се, има и случаи, когато това поведение дава добри резултати. Трябва да е сигурно, че новите неща, които се въвеждат, не изискват „ръководство за потребителя", за да бъдат разбрани и за кратко време потребителите да се научат на нещо много по-полезно. В противен случай е добре да се използват обичаите с пълна сила.


Групирането на информацията в страниците

Разделянето на страницата на групи или карета със сходна информация и поставянето на смислени етикети със сигурност ще позволи на потребителите значително по-бързо да се фокусират върху желаната информация. Навиците на потребителите за бързо преглеждане на страниците определят тяхното поведение, блуждаещият им поглед трудно навлиза в конкретика. Обобщавайки информацията, броят на елементите на страницата се свежда до едно обозримо множество.



Видимост на хипервръзките

На всеки се е случвало да се разхожда безцелно из интернет.


В такива моменти се търси следващата хипервръзка. Ако човек е притиснат от времето и търси нещо конкретно от списъка с резултатите в Google, той отваря напористо страница след страница и всяка следваща се оказва “нова вселена”, а спешно се търси онази хипервръзка, която да е вратата към търсената информация. Общото в тези примери е желанието на потребителя да открие бързо и безпроблемно следващата хипервръзка. Начините да постигнете това са разнообразни – от обичайните подчертани в синьо думички, до обемните бутони. Особено важно за всеки сайт е да има бързо разпознаващи се и недвусмислени хипервръзки.

Избягване на визуалния шум

Враг на бързото ориентиране в страниците е визуалният шум. Това се случва, когато всички елементи в страницата надникват една през друга, борещи се за вниманието на потребителя.

Прекалено големият визуален шум е като развален телевизор със звездички, поради което картината се вижда трудно. Потребителите понасят по различен начин шума в страниците, някои са свикнали с това, но други много се затрудняват. Затова е необходимо критично отношение към всякакви елементи с недоказан смисъл и предназначение.

Лесен избор

Въпросът с колко щраквания на мишката трябва да се достига до желаната информация, без да се разстрои потребителят, е изпълнил доста слънчеви дни на хората, занимаващи се с разработването на сайтове. В едната крайност стои вариантът за сайтове с плитка навигационна йерархия, тук плюсът е, че с малко щраквания може да достигнете до всяка страница. Недостатъкът е в големия брой страници на всяко ниво, което определено кара потребителя да се замисля поради сложността на избора. В другата крайност са сайтовете с дълбока навигационна йерархия, тук страниците на едно ниво са малко на брой и изборът е по-лесен. Недостатък е по-големият брой необходими щраквания, за да се достигне желаната информация. В крайна сметка правилният избор се корени в баланса между двете крайности. Потребителят едва ли би имал нещо против да щрака повече с мишката, ако целта му е обозрима през целия път.

Използването на смислени заглавия и означения е от особена важност. Използването на съкращения от професионалния или фирмен жаргон е добре да се избягват, за да могат външни хора лесно да разбират сайта. За да бъдат страниците в интернет лесни за ползване, трябва да се улесни изборът на потребителя.

Важно е да се отчитат и естествените възможности на зрението и психиката, илюстрирани на фиг.8.4. за връзката между броя на предлаганите заглавия на страница и броя на забелязаните от потребителя.





Фиг.8.4. Брой заглавия, забелязвани от потребителя

при разглеждане на страница

Специфика на текстовете за интернет

За разлика от печатните медии, в интернет мястото и броят страници не е така ограничено. Тук количеството оказва по-малко влияние върху себестойността на продукта. Но тази разлика не бива да подвежда, четенето на текст от екран за момента е доста по-трудно от четенето на хартиен носител. Текстовете в интернет трябва да са стегнати, да не съдържат излишни думи. Не е нужно да се запълват страниците с текст, за да не изглеждат празни. Добре премерената “празнота” може да е приятел, тя помага за по-лесното четене и възприемане на информацията. Тук не става въпрос за съкращаване на интернет версията на „Под игото", художествените текстове се ползват с привилегии. Изискването е за текстове с информационен и пропаганден характер.

Отстраняването на излишните думи помага за намаляване на шума в страниците, за открояване на полезното съдържание, намаляване на броя страници, с което те стават по-обозрими.

Използван прийом в интернет са поздравителни текстове, приветстващи потребителите за избора на вярната страница. За нещастие тези текстове не съдържат никаква смислена информация и често са пример за лошо написана възхвала към собственика на сайта.

Изхождайки от проблематиката в изграждането на структура на сайтове, за да се навлезе в дълбочина в сайта, често проектантите правят сборни страници за начало на дадена категория. Тези страници нямат определен смисъл освен да запълнят място в навигационната структура, и априори са обречени на безсмислено съществуване и единственото, което могат да ви кажат, е какво се съдържа в следващите страници.

Началната страница

Началните страници са най-ценното „недвижимо имущество” на света на интернет. Всяка година цели компании и отделни хора вкарват милиони долари в място, което не заема дори и един квадратен метър. Но имат основателна причина. Влиянието на главната страница върху баланса на една компания е много по-голямо от сумата на приходите от електронна търговия: главната страница е лицето на съответната компания пред света. Все по-често, още преди да започнат работа, потенциалните клиенти разглеждат как тази компания присъства в интернет — независимо дали имат намерение да купят нещо онлайн.

Началната страница е най-важната страница на повечето уеб сайтове. Разбира се, потребителите не винаги влизат в един сайт през главната страница. Сайтът е като къща, в която всеки прозорец е и врата: хората могат да последват връзка от търсачка или друг сайт и да попаднат дълбоко из съответния сайт. Но едно от първите неща, които правят потребителите, когато попаднат на нов сайт, е да отидат на главната страница. Използването на дълбоки връзки е много полезно, но не дава на потребителите такъв широк поглед върху сайта, както главната страница — но само в случай, че дизайнът на главната страница следва строгите правила за използваемост.

Цел на сайта

Целта на сайта трябва да е ясна – да включва обяснение за това кой и какво прави.



Задачи на сайта

Главната страница трябва да предлага на потребителите ясна отправна точка към основните задачи, изпълнявани на сайта.



Изречение, изясняващо смисъла на сайта

Страницата на сайта е добре да започва с фраза, обобщаваща какво прави компанията, представяна чрез този сайт. Дори широко известните компании се надяват да привлекат нови клиенти и трябва да кажат на посещаващите ги за пръв път целта на сайта. Особено важно е да се състави добро изречение, което да казва на потребителите какво ще спечелят, посещавайки сайта, особено ако маркетинговата абревиатура на компанията е неясна.



Информация за компанията да се събере на едно място

Рядко първата цел на потребителите е да научат нещо за компанията, но понякога хората имат нужда от подробности за това. Добрата корпоративна информация може да се окаже особено важна, когато сайтът се надява да подпомогне привличането на инвестиции, нови работници или връзките с обществеността, но освен това може да служи за увеличаване на доверието към нова или малко известна фирма. Секция "За <име на компания>" е най-добрият начин за свързване на потребителите с по-задълбочена информация, отколкото тази, представена на главната страница.



Поле за търсене

Търсенето е важна част от всеки голям сайт. Когато потребителите искат да търсят, те обикновено преглеждат главната страница, гледайки за "малката кутийка, в която могат да пишат, така че търсенето трябва да е в кутия. Добре е да е широка поне 25 знака, така че да побира повече думи, без да скрива части от заявката на потребителя.



Съдържание на сайта

Съдържанието на сайта да се показва с примери. Конкретното се цени повече от абстрактното, затова е добре да се показва част от най-добрата и най-"прясната" информация.

Имената на връзките да започват с ключовата дума

Потребителите преглеждат страницата, опитвайки се да намерят областта, която ще им помогне да достигнат целта си. Връзките на главната страница са елементи за действие и когато името на връзката започва с уместна дума, се подпомага по-бързото й различаване от останалите връзки на страницата. Често това правило се нарушава, когато всички връзки започват с името на компанията, защото им добавя „малко стойност”, но така се намалява възможността на потребителите да намерят бързо това, което търсят.



Осигуряване на лесен достъп

до скорошни новини от главната страница

Често потребителите помнят статиите, продуктите или промоциите, които са били представени временно на главната страница, но не знаят как да ги намерят след като са вече преместени навътре в сайта. За да се подпомогнат потребителите да открият ключовите съобщения, на главната страница е добре да се пази кратък списък със скорошните новини, подкрепен с връзка към постоянен архив от всички останали новини.



Използване на визуален дизайн за подобряване на взаимодействието

Стилизиран външен вид на основното съдържание

Важните части от главната страница не изискват щателно разработени илюстрации, кутийки и цветове. Потребителите често пренебрегват графиките, вземайки ги за реклами и се съсредоточават върху онези части от главната страница, които е по-вероятно да са полезни.



Използване на смислени графики

Изображенията са мощни посредници, когато показват нещо интересно на потребителите, но са нож с две остриета, ако изглеждат фриволни или неуместни. Така например почти винаги е най-добре да покажеш снимки на истински хора, свързани с темата, вместо снимки на фотомодели.


Други препоръки за използваемост в интернет

По-добра използваемост в интернет може да се постигне, ако се вземат предвид и посочените по-долу препоръки с обратен знак, т.е. посочват се неща, които си струва да бъдат избегнати:



Използване на най-новите технологии

Преди всичко – днес посетителите имат още по-малко търпениер откакто мрежата е доминирана от последните версии на браузърите, а времето за ъпгрейд на браузърите и plug-in-ите все повече се удължава. Потребителите, които открият дори и една грешка в JavaScript кода, обикновено напускат сайта незабавно. Просто не си заслужава губенето на време да се чудиш как работи нещо, след като има 5 милиона други сайта, които те очакват.



Превъртащ се текст и повтаряща се анимация

Днес да се чете превъртащ се текст е също толкова трудно, както и преди, но агресивната употреба на разсейваща анимация предизвиква още повече проблеми, защото потребителите възприемат подобни дизайнерски решения като реклама, която по навик пренебрегват. В наши дни е изключително важно всички елементи на навигацията и съдържанието да са много различни от околните реклами, защото потребителите подминават всичко, което не се отнася до тяхната задача.



Сложни URL

Днес потребителите отделят по-малко внимание на URL (Uniform Resource Locator) адресите. Откакто повечето сайтове вече имат навигационна поддръжка, потребителите също разчитат по-малко на URL, когато искат да разберат къде се намират из сайта. Но дългите URL адреси все още могат да създадат проблеми, когато потребителите си разменят адреси на страници по електронната поща.



Задънени страници

По-малко вероятно е потребителите да заседнат някъде, понеже повечето хора знаят как да се доберат до главната страница, изтривайки края на интернет адреса. Все още е катастрофа за начинаещите потребители; все още е досадно за опитните потребители.



Превъртане на навигационното меню

Голяма част от потребителите – около 90%, са свикнали да не превъртат навигационното меню, а просто да избират от видимите опции. Това се промени, откакто повечето потребители в мрежата разбраха, че страниците могат да се превъртат и че понякога важните връзки могат да са "по-надолу" в страницата. Дори и в този случай, видимите опции се избират многократно и потребителите често прескачат алтернативите, предоставени в края на страницата. Това може да се окаже още по-вредно, ако видимата част на страницата ясно определя някаква цел или някакъв подход: в такъв случай доволните потребители ще си помислят, че знаят какво да правят, и няма да отделят време за останалата част от страницата.



Отсъствие на навигация

Все по-рядко срещано, но е проблем, когато се появи. Хората вече свикват с някои канонични навигационни елементи като емблема на сайта в горния ляв ъгъл (която води до главната страница) или пък указания към коя част на сайта принадлежи настоящата страница (връзка, водеща към главната страница на съответния раздел). Така че, ако тези елементи липсват, потребителите се чувстват като изгубени.



Нестандартни цветове за връзките

Продължава да бъде проблем, защото потребителите разчитат на цветовете на връзките, когато се опитват да разберат кои части на сайта вече са посетили. Често се наблюдава как потребителите се въртят постоянно в малък кръг от страници, без да знаят, че ще се върнат на същата страница отново и отново. (Освен това, понеже нестандартните цветове за връзките се използват все по-често, потребителите се объркват от всяко подчертаване на текст, който всъщност не е връзка.)



Стара информация

Старата информация трябва да се избягва, защото толкова много други страници в мрежата предлагат постоянно обновяване. Освен това с развитието на електронната търговия доверието става все по-важно, а остарялата информация е сигурен начин да загубиш доверие. (Забележка: архивната информация и информацията за стари продукти е плюс и е много по-различна от остарялата информация.)


Основна препоръка: тестване
Има много методи за изучаване на използваемостта, но най-основният и полезен е тестването с потребители, което се състои от три компонента:

  • Намиране на няколко репрезентативни потребители (хора от целевата група на вашия дизайн), като например клиенти на сайт за електронна търговия или работници, използващи интернет (във втория случай те трябва да работят извън вашия отдел).

  • Потребителите изпълняват репрезентативни задачи с дизайна.

  • Наблюдаване на дейността на потребителите, къде успяват и къде срещат трудности с потребителския интерфейс.

Важно е потребителите да се тестват индивидуално и се оставят да решават всички проблеми сами.

За да се открит най-важните проблеми с използваемостта на един дизайн, обикновено е достатъчно тестване с пет потребителя. Вместо големи и сложни проучвания, се правят няколко малки теста, ревизиране на дизайна, веднага щом се идентифицират проблемите. Итеративният дизайн е най-добрият начин да се увеличи качеството на потребителското преживяване. Колкото повече версии и идеи за интерфейс се тестват с потребителите, толкова по-добре.

Тестването на потребители е различно от фокус групите, които не са добър начин за оценка на използваемостта. Фокус групите имат място при изследването на пазара и дефинирането на целите и задачите на сайта. За да оцените един интерактивен дизайн, трябва да наблюдавате отблизо потребителите, докато те изпълняват задачи чрез потребителския интерфейс. Ако слушате какво говорят хората, можете да се подведете: трябва да гледате какво правят реално.



Литература


  1. http://psychology.wichita.edu/surl/usabilitynews/
    71/toolbox_summary.html

  2. http://sigchi.org/chi95/proceedings/tutors/jr_bdy.htm

  3. http://www.usabilityhome.com/

  4. http://cordis.europa.eu/infowin/acts/ienm/bulletin/
    03-1997/usinacts.htm






Каталог: users -> Iliev -> zveno -> biblio2 -> 2010 -> Karamanska uchebnik
Karamanska uchebnik -> 1. използваемост и техническа използваемост
2010 -> Част първа методологични проблеми
2010 -> Част трета ергономична характеристика
2010 -> Работоспособност и умора. Организация на труда на човека–оператор част пета работоспособност и умора
zveno -> Развитие на електронното обучение в хтму софия веселин Илиев, доцент, д-р инж
Karamanska uchebnik -> Техническа използваемост 10. Техническа използваемост
biblio2 -> Колоидна химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница