8 януари 2010 г. Тема: здравеопазване



Дата08.05.2018
Размер301.14 Kb.
#68195
8 януари 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Днес на Бабинден почитаме акушерите, гинеколозите и всички онези, които помагат на бял свят да дойде нов живот

Дете почина, докато чака лек от държавата
10-годишната Искра от Велинград почина, докато чакаше държавата да одобри лечение за нея и останалите 6 деца със смъртоносната диагноза мукополизахаридоза. Това съобщи председателката на асоциацията на хората със заболяването Десислава Христакева.

При страшната диагноза липсва ензим и организмът не може да разгражда муко-полизахаридите. Така не-разградените вещества започват да се трупат в сърцето, черния дроб, дихателната система, стига се костни деформации, лицеви аномалии, езикът на болните се удебелява и те не могат да говорят.

Лечението е близо 1 млн. лв. на година и затова държавата досега не е осигурила средства за него. А още от 2007 г. здравните министри обещават да решат проблема. Ако това не стане, тежка участ чака Павел (8 г.) от Сливен, Ники (11 г.) от Перник, Петър (11 г.) от Велико Търново, Назив (11 г.) от Кърджалийско, Атанас (15 г.) от Гоце Делчев и Нейчо (5 г.) от Ямбол.


Трансплантирани се жалват на премиера
„Разбрахме, че всеки момент е възможно досегашният имуносупресор (той потиска защитните сили на организма и така не се отхвърля присаденият орган), който българи с трансплантации пият от 15 г., да бъде заменен с по-евтин генеричен аналог (с изтекъл патент)." Това съобщи вчера секретарят на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания Иван Димитров.

Той внесе в кабинета на премиера Бойко Борисов спешно писмо от името на болните, в което са описали проблема и разчитат на неговата намеса. Защото пациентите смятат, че има реална опасност организмът да не се адаптира към смяната на медикамента и може да пострадат от тежки нежелани реакции. За някои от тях това означава да се върнат отново на хемодиализа, каза Димитров.




Още 380 000 може да отпаднат от здравната система

След 1 март неосигурените ще плащат и глоби от 500 до 1000 лв.
Още 380 хил. души са застрашени да отпаднат от здравната система, съобщи в сряда Катя Кашъмова, началник-отдел "Осигурителна методология" в Националната агенция за приходите (НАП). Причина са влезлите в сила от 1 януари промени в закона за здравното осигуряване, според които здравната каса няма да покрива лечението на хората с повече от 3 неплатени вноски за последните 36 месеца. Досега достъпът до услугите на касата зависеше от платените вноски през последните 12 месеца.

Изчисленията на НАП са направени към 1 декември 2009 г. Към тази дата 380 хил. души имат повече от 3 неплатени вноски за последните 36 месеца. Възможно е през последния месец на миналата година част от хората да са внесли дължимите суми и числото да се окаже по-малко, уточниха от приходната агенция. До 1 март е преходният период, в който загубилите права могат да ги възстановят, като платят всички дължими суми заедно с лихвите. В противен случай след тази дата ще бъдат глобени с 500 до 1000 лв., предвиждат още поправките в закона. Досега възстановяването на права ставаше с погасяването на вноските за 12 месеца, а глоби не се предвиждаха.

Големият брой неосигурени винаги е бил сериозен проблем за здравната система. През последните няколко месеца хората, които не си плащат вноските, се увеличиха заради кризата и нарастващата безработица. Сега здравно неосигурени са около 1 млн. души, което означава, че със затягането на правилата броят им ще се увеличи с 40 на сто. За сравнение - по данни на националната статистика заетите в страната са 3.280 млн. души.

От НАП вчера обясниха, че не са правили профил на хората, които не си внасят редовно вноските, и не са наясно дали те са самоосигуряващи се или са безработни, които няма да могат да си платят и ще останат извън системата. От институцията се надяват хората да се издължат навреме. Според Министерството на здравеопазването приетите от парламента промени в закона целят да се повиши събираемостта на здравните вноски и да се дисциплинира системата.

"Здравното осигуряване в България е задължително и е изградено на солидарен принцип. Това означава, че всички граждани трябва да внасят своите осигуровки и когато имат нужда, да ползват съответната медицинска помощ. Несправедливо е човек да не се осигурява редовно, а да иска да ползва безплатно лечение, гарантирано със средствата на останалите платци", заявиха от ведомството пред "Дневник" вчера.

От пресцентъра припомниха, че за всички социално слаби хора, деца, военнослужещи здравните вноски се плащат от държавата. Освен това, ако работодателите не са внасяли осигуровки за служителите си, работниците не губят здравноосигурителните си права. В края на миналата година депутати от "Синята коалиция" изнесоха данни, че стотици фирми са натрупали дългове за общо над 200 млн. лв. от неплатени здравни осигуровки.

Шефовете на здравната каса отказаха да коментират как отпадането на още хора от системата ще се отрази на финансирането й. По принцип бюджетът на НЗОК е изчислен при 6.6 млн. осигурени граждани, тоест е предвидено около 1 млн. души да не плащат вноски. Експертите на касата смятат, че увеличените вноски за самоосигуряващите се от 10.40 лв. на 16.80 лв. месечно (заради по-високия осигурителен праг от 1 януари) ще увеличат и приходите на касата.

Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването изрази сериозни съмнения, че новите правила ще доведат до по-добра събираемост. Според него извън системата са предимно самоосигуряващи се, които ще трябва наведнъж да платят доста сериозни суми за 3 години назад. Тези хора ще останат проблем на здравната система, защото болниците нямат право да връщат неосигурени пациенти, каза Кацаров. Според него, за да се подобри събираемостта, здравната вноска трябва да се намали, а не да се увеличава, като даде за пример размера на данъците.

Според Кацаров, както и според Българския лекарски съюз недостигът на средства за здравеопазване основно е заради държавата. Причината е, че тя не плаща редовно вноските на хората, които осигурява по закон. Така само работещите и работодателите издържат цялата система, каза Кацаров. От лекарския съюз допълниха, че държавните трансфери отиват директно в резерва на касата в БНБ и не се използват за финансиране на медицински дейности.

От началото на тази година самоосигуряващите се трябва да подадат еднократно и нова декларация - Образец 7, с която обявяват, че задължението им да внасят здравни осигуровки за своя сметка е възникнало. Това трябва да стане до края на месеца, следващ този, в който статутът на самоосигуряващ се е придобит. Глобата за неподаден документ е от 500 до 1000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 3000 лв.




Редакционен: А държавата кой ще я глоби?

380 000 българи може да изпаднат от здравната система
Заради новите условия за участие в здравноосигурителната система в България от нея може да изпаднат наведнъж близо 380 000 души. Според приходната агенция толкова са българите, които имат повече от 3 неплатени вноски за последните 36 месеца. И ако до края на януари не изплатят накуп дълговете си към здравната каса заедно с лихвите, ще се присъединят към армията на сегашните 1 млн. здравно неосигурени. А в допълнение ще бъдат глобени.

От началото на реформата преди (вече) 10 години здравното осигуряване е задължително. И досега обаче законът не се оказва достатъчен мотив за част от хората, които работят за собствена сметка, да си плащат вноските. Причините са различни. Вътре влизат и проблемите с качеството на медицинските услуги, плащани от здравната каса, и съпътстващата ги бюрокрация, което кара някои платежоспособни българи директно да се насочват към частните форми на лечение. И които недоумяват защо да плащат за нещо, което не ползват. Със сигурност има и хитреци, които могат, но не плащат, а в същото време се възползват от принципа, че лекарят няма право да върне пациент със спешни и тежки симптоми.

Също толкова сигурно е, че има и хора, които биха си плащали и обикновено го правят, но понякога (и по различни причини) месечните им бюджети се зануляват, преди да стигнат до превода точно на тази вноска. Независимо от смешния й на пръв поглед размер. И едва ли някой се съмнява, че в последната кризисна година техният брой се е увеличил. Тук идва логичният въпрос защо точно сега държавата решава не само да накаже с глоби хората, които не спазват закона, а и да затрудни спазването му. И да не забравяме, че това прави държава, която непрекъснато закъснява да плати здравните вноски за децата, студентите, пенсионерите, военните, администрацията... А нея кой ще я глоби?


Д-р Димитър Димитров: Още нямаме стандарт що е то болница
Хората няма къде да се долекуват след острия период, казва председателят на Асоциацията на работодателите в здравеопазването
Д-р Димитър Димитров завършва Медицинския университет в София, а по-късно и магистратура по "Обществено здраве и здравен мениджмънт". Доктор е по медицински науки. Ръководи Окръжна болница от 1997 г., а от 2000 г. е изпълнителен директор на обновеното и разширено лечебно заведение - Университетската болница "Св. Анна". Председател е на Асоциацията на работодателите в здравеопазването.

- Какво се очаква от реформата в болничната система?

- Ще върна нещата малко назад. Реформата в болничната помощ започна през септември 2000 г. Тогава за пръв път в България болниците бяха пререгистрирани и превърнати в търговски дружества. Така се промени и начинът на финансиране, защото работеха на базата на извършена дейност и преминали болни...

За жалост в България през последните години се симулираше, че се прави реформа. Така и не се разбра какво е здравна реформа. Сега, близо 10 години по-късно, освен пререгистрирането на болниците, нищо не се случи. Те са търговски предприятия, които плащат корпоративни данъци, цените на лекарствата и консумативите са с ДДС. По смисъла на всички закони медицинската услуга е освободена от ДДС, а в същото време лечебните заведения трябва да отчитат ДДС. Този парадокс продължава 10-а година и към момента продължава да съществува.

За да отговаря една болница на българските, съответно и на европейските стандарти, трябва да има добър сграден фонд, съвременна медицинска апаратура и не на послденто място - квалифициран човешки ресурс, в това чесло и администрация. Последното все още подценяваме.

- С какво ни завари тази година?

- През последните 4 години нямахме рамков договор, не бяха актуализирани цените по клиничните пътеки. А в същото време консумативите - ток, вода, парно - поскъпнаха. Лекарствата и медицинските консумативи доставяме от Европа и съответно цените им са средноевропейски. В края на 2005-а в началото на 2006 г. болниците имаха 254 млн. лв. задължения, това лято бяха около 270 млн. лв. - почти същото. Даже се учудвам, че задължениета останаха почти същите и не нараснаха при тази ситуация. Проблемът е, че никой не казва откъде са тези задължения, как са формирани и не е ясно кой ги поема - държавата ли, народът ли? В началото на мандата на това правителство се задаваше този въпрос, но вече никой не пита. Може би са намерили някакво решение. Това е политически въпрос и трябва да се реши веднъж завинаги.

- "Св. Анна" има ли задължения?

- Не, никога не сме имали.

- Как става така, че вие нямате задължения, а други болници имат?

- Не знам. Работим при същите условия и при същите цени като останалите... Проблемът с натрупването стана до края на 2005 г., когато 1/3 от болниците работеха по клинични пътеки, а 2/3 - на бюджета. От 2006 г. всички работят по клинични пътеки. Нормално е след това търговските дружества да няма как да покрият тези задължения, защото в болницата няма производствен процес.

- Вече сериозно се заговори за преструктуриране, за затваряне на болници и болнични звена, дори има закрити отделения в Нови пазар например... Как ще се промени потокът на пациентите към големите болници според вас?

- Именно преструктуриране. А не закриване... Един тежък негативизъм налегна цялото общество, 5 месеца все се повтаря - "съкращаваме болници", "съкращаваме медицински персонал", "ще уволняваме директори", "пари няма", "делегирани бюджети" (не се даде определение за това), "касата има пари - касата няма пари"... Ясно и точно трябва да се формулират стъпките, сроковете за изпълнението им, да има яснота за финансовата им обезпеченост... Какво значи да се съкращават болници? Та те и без това са 306. Това са лечебните заведения за болнична помощ, включително и частните. Не са нито 410, нито 450. Проблемът е, че 2/3 от тези лечебни заведения са болници за активно лечение. Тоест, лекува се острият здравен проблем - интензивното, хирургичното лечение и пациентът се изписва. След това обаче той има нужда от долекуване, от медицинско наблюдение например още 10-15 или 30 дни, което никой не му го осигурява.

Не може да се налагат административни ограничения. Ето, случаят в Ивайловградската болница - затвори се, защото не отговаряла на стандиртите. От 1 януари няколкото лекари и сестри остават без работа. Евентуалната пререгистрация на болниците ще стане март. Какво ще правят тези хора? Най-логичното е да си заминат. Тогава населението в този и без това тежък район, се лишава и от здравно заведение, и от лекари и сестри. После откъде ще се намерят лекари?

Казват, че болниците били много. Не са много - броят им, както и броят на болничните легла и на лекарите на глава от населението е приблизително толкова, колкото и в Евросъюза. Дори малко по-малко. И защото се говори, че са много, след като лицензите ги дава държавата. Ако това е щета, то тя е нанесена именно от държавата.

И още нещо важно: у нас няма нормативен документ, в който да се посочва що е то болнично легло, що е болнично отделение, що е клиника, що е болница, колко и какви отделения минимум трябва да има една болница. Имаше една Наредба 29, която тихомълком в годините така се промени, че не остана и помен от стандарта що е болница.

- Как според вас това може да се реши?

- Смятам, че решението на проблема е елементарно и то е в ръцете на министъра на здравеопазването - пререгистрация на болничните заведения. Например общинските и районните болници, за които се казва, че нямали достатъчно съвременна апаратура, нямат достатъчно кадри, могат да бъдат пререгистрирани като болници за долекуване. Но не да се превърнат в хосписи. Има голяма разлика между болница за долекуване и продължителни грижи и хоспис.

- Може ли да стане тази пререгистрация, ако няма клинични пътеки за долекуване?

- Именно. Трябва да се направят клиничните пътеки за долекуване. Още никой не знае какви са и за какво са. Последно казаха, че през март ще са готови. Добре. Но не е ясна и финансовата им обезпеченост на тези клинични пътеки... Когато ги има тези неща, болниците ще сключат съответните договори с касата, ще извършват дейността си и лека-полека нещата ще потръгнат. Тогава на големите болници ще им олекне. Защото огромният проблем на един лекар е, когато трябва да изпише болния, изваден от острото състояние, но няма къде да иде за долекуване. Казваме на близките: "Намерете някъде", но къде - никой не поема ангажимента за този болен. Ако има обаче болници за долекуване, ще знаем къде да насочим пациента, а колегите от малката болница ще знаят какво да правят с този човек.

Сега се налага един и същи пациент с една и съща диагноза да се приема веднъж в областната болница, после - в общинската.

Има още един голям нерешен проблем. Полтравмата. Няма такава клинична пътека. При нас карат по спешност пострадали при катастрофи. Тежките случаи обикновено се нуждаят от няколко операции - на глава (от неврохирург), в гръдната област или корем, на крайници (ортопед-травматолог). А касата плаща само за една диагноза. Какво значи това? Ще оперираме главата, а корема и крайниците оставяме?

Всички тези идеи трябваше да бъдат облечени в законова форма, да бъдат разписани и от 1 януари да се даде ход на тези промени... Колегите от общинските болници разбраха, че нещата се бавят, няма нови правила и си работят по старите. Просто работят.

- Има ли вероятност да се увеличи броят на пациентите в големите болници?

- Едва ли. И без това в момента тежките случаи са в големите болници. Например една онкологична операция не се прави в общинска болница, а в областната или в университетската. Важното е така да се преструктурира болничната помощ, че малките болници да се грижат за долекуването на пацинетите.

- Как всичко това ще се отрази на пациентите?

- За жалост българинът мисли за здравето си едва когато стане пациент. В този смисъл искам да кажа за здравнонеосигурените. Като ги притиснем, някои отиват да плащат накуп осигуровките си. Но не е работа на лекарите да карат пациентите да плащат осигуровки, а на държавата. Лекарят трябва да говори с пациента за здравето му, а не за пари. За мен е много интересен фактът, че хора с хронични заболявания, които постъпват в болница в много тежко състояние, не са плащали осигуровките си. Странно ми е, че хора, които пият и карат и с това си поведение стават причина за тежки катастрофи, не са плащали осигуровките си. Та, някои си плащат осигуровките за времето назад. Други - просто изчезват малко преди да бъдат изписани. Често, поне при нас, има случаи, преди да бъде изписан, пациентът открадва врътките на умивалника или огледалото от болничната тоалетна. Така бяха откраднали дори тоалетна чиния... Измислили са хиляди начини.

От тази година вече има поправка в закона - здравнонеосигурените ще заплащат лечението си.




Нови 380 000 души излизат от здравната система
От 1 февруари за неосигурени ще се броят всички, които не са платили повече от 3 вноски за последните 3 години
Цветелина Соколова

Нови 380 000 души ще изпаднат от здравноосигурителната система на 1 февруари, ако спешно не платят вноските си. След тази дата здравни права губи всеки, които не е платил повече от 3 вноски за последните 3 години. Ако не покрият задълженията си към осигуряването, тези хора ще трябва да си плащат за всички здравни услуги.

Това съобщи вчера Катя Кашъмова от Националната агенция за приходите.

През последните години броят на неосигурените се задържаше около 1 милион души, като по последни данни техният брой възлиза на 1 030 647 души. В края на миналата година обаче депутатите гласуваха промени в Закона за здравното осигуряване. Досега правата се прекъсваха, ако гражданинът не е платил повече от 3 вноски за последните 12 месеца. След 1 февруари обаче неплатените 3 вноски се броят за три години назад. Това значи, че дори и в момента някой да се води осигурен, тъй като си е платил всичко за последните 12 месеца, отново може да се окаже длъжник, защото му липсват повече от 3 вноски от предната и по-предната година.

Хората, които ще загубят правата си, могат бързо да се върнат в системата, ако платят в НАП всичките дължими вноски за последните 3 години. Всеки може да провери дали е с непрекъснати права на сайта на Националния осигурителен институт http://www.noi.bg. Размерът на дължимата сума заедно с лихвите обаче може да се научи само на място в офиса на НАП по постоянен адрес на гражданина, като парите се превеждат по банков път.

Здравноосигурителните права се възстановяват от датата на плащане на вноските. Ако невнасянето на осигуровките е по вина на работодателя или на университета например, гражданинът не губи здравноосигурителните си права.

Освен това от 1 януари данъчните могат да глобяват с между 500 и 1000 лв. всеки самоосигуряващ се, който не плаща вноските си за период, по-дълъг от 3 месеца. Досега глобата беше 10 пъти по-малка - от 50 до 100 лв. В последния момент при гласуването на закона отпадна идеята на управляващите освен дължимите суми неосигурените да превеждат и глоба от още 3 наказателни вноски.

Всички, които се осигуряват за своя сметка, вече ще трябва да подават декларация пред НАП. Става дума например за земеделски стопани, трайно безработни, които не получават обезщетение от бюрата по труда, студенти над 26 г. и т. н. Който не подаде такава декларация, ще бъде глобен между 500 и 1000 лв. Минималният размер на здравната вноска за тези хора от 1 януари се повишава от 10.40 лв. на 16.80 лв. заради увеличението на минималния осигурителен доход от 260 лв. на 420 лв.

От Нова година НАП вече няма да възстановява здравните вноски на българи, пребивавали в чужбина, но внасяли осигуровки в България, припомниха вчера от данъчната агенция.


Назначен е новият директор на фонда за лечение на деца
Новият директор на фонда за лечение на деца е д-р Цветана Джурова, съобщиха от Министерството на здравеопазването. До момента тя беше зам.-директор на спешния център в София-област. Работила е в болницата в Пирдоп, има специалност по педиатрия.

Досегашният директор на фонда д-р Николай Добрев подаде оставка, след като ревизия на Сметната палата установи, че заради бюрокрация и лоша организация молби на деца за лечение са бавени необосновано дълго. Основната причина за забавянето е била лошата координация между фонда и комисията за лечение в чужбина в МЗ, където се подават първоначално молбите. Затова и занапред молби ще се подават директно във фонда.

9 молби са одобрени на първото заседание на обществения съвет на фонда за тази година. Четири деца ще се лекуват във Франция, Германия и Австрия. 2 от децата ще получат пари за лекарства и медицински изделия, които са нужни за лечението им у нас. За останалите три средствата са за покриване на транспортни разходи. Общата сума за деветте деца е 461 хил. лева. През 2009 г. помощ от фонда получиха 105 деца. За лечението им бяха отпуснати общо 3.5 млн. лв.


Мистерия с парите за селска лечебница
Митко Костов
ШЕФКАТА на правната комисия в парламента е забъркана в мистериозното изчезване на две хиляди лева за изграждане на здравна служба в монтанското село Благово, обяви пред „168 часа" бившият кмет Митко Костов.

Според Костов парите били дарени от местен бизнесмен по време на предизборна среща на ГЕРБ през 2007 г.

„На 25 октомври се проведе общоселско предизборно събрание. Освен кандидата на ГЕРБ присъстваха Искра Фидосова и бизнесмени от Монтана. Щом стана дума, че в селото ни няма помещение за кабинети на личните лекари, един от предприемачите се изправи и връчи на фидосова плик с две хиляди лева. Обяви, че това трябва да е първата вноска за селски здравен пункт", спомня си бившият кмет на Благово.

■ ИНВЕСТИЦИЯ: Тук е трябвало да бъде изграден здравният пункт в Благово.

Искра Фидосова прибрала лично парите и обявила, че се ангажира да осигури останалите пари, необходими за строежа. Въпреки обещанията такъв и до ден днешен не е започнал да се строи.

„За пореден път излъгаха хората. Какво стана с парите, които Фидосова

прибра, така и не е ясно", възмущава се Костов.

Въпросът с дарението бил повдигнат и при посещението на Искра Фидосова в Благово преди парламентарните избори.

„Щом започна с обещанията, едно момче стана и я попита: Къде е здравната служба, която ни обеща? Взе парите, ние гласувахме за ГЕРБ, а кабинети за лекарите няма!"- пали се Митко Крумов, сочейки протокола от общоселското събрание, отразил въпросите към депутатката от ГЕРБ.

Изведнъж се оказало, че такова обещание никога не е давано.

„Кога съм обещавала такова нещо? Търсете този, който е поел ангажимента", изрепчи се Фидосова и отказа да отговаря на други въпроси"- спомня си друг от присъствалите на предизборното събрание.


Toкудa" преглежда онкоболни без пари
Безплатни прегледи за пациенти с хематологични и онкологичи заболявания ще се проведат в болница „Токуда" в София на 9 януари, събота, от 9 до 14 часа. Лекарите от отделението по „Хематология и онкология" ще консултират над 120 пациенти, ще извършват клинични прегледи и ще дават препоръки за лечение, съобщи пресслужбата на болницата.

За да бъдат прегледани, пациентите трябва предварително да се запишат на телефон 403 4000 в София.

Целта на безплатните прегледи е да дадем възможност на повече хора да получат навременна и високоспециализирана помощ, тъй като превенцията и ранната диагностика на злокачествените заболявания са решаващи за хода на тези болести", каза д-р Атанас Радинов - началник на отделението по Хематология и Онкология. МБАЛ „Токуда Болница София" има сключен договор с Националната здравнооси гурителна каса за всички хематологични клинични пътеки, като химиотерапията се извършва според изискванията на европейските стандарти, уточни той.


380 хиляди остават без здравни права?
Надвзетият данък на младите семейства с ипотечен кредит ще се възстановява в едномесечен срок
380 000 лица могат да изгубят здравните си права заради промени в осигурителните закони, съобщи вчера Катя Кашъмова от Националната агенция за приходите. Това са хора, които не са платили най-малко три месеца здравните си осигуровки през последните три години. От тази година здравните вноски скачат от 10,40 на 16,80 лева. С почти двойното увеличение на вноската и нарастването на безработицата се очаква броят на хората без осигуровки да продължи да расте. Кашъмова припомни, че хората, които се осигуряват сами, трябва да плащат здравните си вноски до десето число всеки месец за предходния. Освен това те трябва да подават нова декларация или така наречената декларация образец 7. За хората, които към 1 януари са самоосигуряващи се, срокът за подаване на тази декларация е 1 март, поясни Кашъмова. Тя посочи, че според промените в Закона за здравното осигуряване, от 1 януари 2010 г. здравните права на всички българи ще се осигурят тогава, когато „имаме внесени всички здравноосигурителни вноски за последните 36 месеца към датата на настъпване необходимостта от ползване-на здравна услуга от НЗОК". Ако здравноосигурителните права са прекъснати, те могат веднага да бъдат възстановени, щом се платят дължимите суми и лихвите по тях.

Боряна Георгиева от дирекция „Обслужване" на НАП заяви, че надвзетият данък на младите семейства, които имат ипотечен кредит, ще се възстановява в 30-дневен срок. Лихвите по кредита няма да се връщат механично, а ще бъдат приспадани от данъчната основа, обясни Георгиева. Условията, при които млади семейства ще могат да използват облекчения за данъка върху доходите на физическите лица, са сключен граждански брак, ипотечен кредит на един от съпрузите на възраст до 35 години. Тогава лихвите до 100 000 лв. от главницата ще бъдат приспаднати от данъчната основа. Например при кредит от 60 000 лв. за 20 години, 8 на сто лихва и месечна заплата от 1000 лв. данъкът ще се намали с 500 лв. Хората, които получават доходи само по трудов договор, не подават подоходни декларации, защото данъкът им се внася от работодателя. Ако искат да използват облекчението обаче, те ще трябва да подават копие от свидетелството за граждански брак и документ от банката за платените суми по кредита, както и удостоверение, че това е единственото им жилище. Парите, които са надвзети, ще бъдат възстановявани. Ако съответният човек обаче има други неплатени публични вземания, облекчението ще се прихваща, фирмите пък ще ползват 1 % отстъпка от дължимия годишен корпоративен данък, ако подадат годишната си декларация по електронен път през 2010 г. Декларациите за корпоративни данъци се подават до края на март 2010 г.




В Бургаската болница поставят изкуствени стави
В Бургаската болница отскоро вече се извършват операции за поста­вяне на изкуствени стави, съобщиха от здравното заведение. Ендопротезирането на големи стави - тазобедрена и колянна, е в списъка с дейностите, които се извършват по клинична пътека.

От отделението по ортопедия в Бургас вече са изписани около 30 възстановени пациенти, на които са имплантирани стави. За операция се записват хора от цялата страна. Бургаските ортопеди са оперирали най-вече жени с фрактури от падания при поледиците през тази зима. Само за три дни импланти са поставени на над 40 души.




Дете почина заради забавени лекарства
Докато държавата отпусне животоспасяващи лекарства за хората с редки заболявания, по Коледа е починало още едно дете с мукополизахаридоза. Това обяви вчера Влади­мир Томов, председател на Националния алианс на хората с редки болести.

Така държавата решава проблема с финансирането на този тип болести, защото сега, вместо да лекува шестима пациенти, ще трябва да се грижи само за петима, възмути се Томов. Той допълни, че и през тази година има редки заболявания, които остават без осигурени медикаменти.

"Ако не бъдат намерени средства за тези заболявания, пациентите са обречени. Лечението е изключително скъпо и е непосилно за семействата, които имат болен с рядко заболяване. Тук става въпрос за животоспасяващо лекар­ство, не просто за пари. Ако не получат тези лекарства, болните загиват", обясни председателят на Алианса на хо­рата с редки болести.

Томов допълни, че пациентите с редки заболявания са изключително малко, но това не означава, че държавата не трябва да се грижи за тях. Основна пречка за получаване­то на медикаментите е тромавата процедура, по която се лицензират лекарствата.




Държавата ще плаща лечението на бедните

Обмислят се различни варианти за доплащане на здравни услуги
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Бедните и безработните да бъдат освободени от здравни осигуровки и лечението им да е за сметка на държавата. Това предвижда единият от вариантите, който ще обсъждаме от март, съобщи здравният министър Божидар Нанев след среща с премиера Бойко Борисов, финансовия си колега Симеон Дянков и директорите на болници от цялата страна. Възможно е да бъде въведен и процент за доплащане на здравните услуги, разясни Нанев. Тепърва ще се обмисля и дали то да е за сметка на пациента или на частен здравен фонд, в който болният се осигурява допълнително. Обсъждането на вариантите със съсловните и пациентските организации ще започне най-рано след месец. Ако идеята за доплащане бъде приета, то ще влезе в сила най-рано през 2011 г. По думите на здравния министър Нанев това не може да стане по-скоро, тъй като остойностяването на медицинските услуги, което досега не е правено, се очаква да бъде завършено до края на февруари. Самата идея за доплащане в болниците е част от реформата в здравеопазването и преструктурирането на болничната помощ, припомниха от Министерството на здравеопазването. Преструктурирането на лечебните заведения пък ще започне още тази година. Тези от тях, които не отговарят на критерии за бърз и лесен транспорт на болни, модерна апаратура и 24-часов прием на пациенти, ще бъдат превърнати от многопрофилни болници в такива за долекуване или в хосписи.

"Реформата в здравеопазването правим в услуга на пациентите, а не за лекарите или за правителството", подчерта министър-председателят Бойко Борисов. Искаме всеки един детайл да бъде включен в наредби и да знаем, че след 10 години ще имаме здравеопазване на европейско ниво. За тези, които имат пари, трябва да им се даде възможност да си доплащат.

Укрепването на Спешната помощ ще бъде един от приоритетите на провежданите промени. За тази цел през следващата година са предвидени с 30 млн. лв. повече в бюджета. Предвижда се обновяване на апаратурата и повишаване на квалификацията на хората, подчерта министър Божидар Нанев и добави, че заплатите на работещите там ще бъдат увеличени с 10 на сто.

Между 550 лв. и 700 лв. вземат месечно сега спешните доктори. Заради ниските заплати в центровете има непрекъснато текучество, над 300 свободни щата има в спешната помощ в цялата страна, припомниха от центъра за спешна помощ София - област.
Пуснаха 140,5 млн. лв. на болниците

140.5 млн. лв. преведе Министерството на финансите по сметката на Националната здравноосигурителна каса, за да се разплати тя с болниците и общопрактикуващите лекари. Това стана във вторник сутринта по разпореждане на зам.-министъра на финансите Владислав Горанов.

"В пика на кризата сме. Декември беше труден, януари също няма да е лек, но усилията ни са насочени към това да се осигурят необходимите средства за всички социално значими сектори", коментира той. Сумите представляват заплатите и издръжката на лечебните заведения за ноември и бяха забавени с близо три седмици. С превеждането на парите няма да се налага болните да си плащат цялата цена за преглед при джипи, която е 10 лв., както и да броят за лечение в болниците. Такива закани отправи в понеделник председателят на Българския лекарски съюз д-р Стоян Райчинов.

На практика лекарите нямат законово основание да искат от здравноосигурените граждани да им броят пари кеш. Такова нещо е незаконно и попада под ударите на наказателното законодателство, обясниха юристи. Забавянето на плащанията се получи, защото нямаше пари в бюджета за 2009 г., не скри финансовият министър Симеон Дянков. В началото на 2010-а имаме повече пари и затова още във втория работен ден от годината пуснахме дори по-голяма сума, отколкото беше необходимо, каза той и обясни, че правителството и занапред ще плаща приоритетно за най-важните разходи всеки път, когато намери средства в условията на криза.




Лекари апелират за хирургическа намеса в здравеопазването

Пациентите може и да доплащат за медицински услуги
Велин ЯВОРСКИ

Премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков и съсловните организации на лекарите подкрепиха реформите, които провежда Министерството на здравеопазването. Това стана ясно по време на обидата им среща в началото на седмицата. Домакин на срещата бе министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев. Сред участвалите в дискусиите бе и началникът на ВМА генерал-майор Стоян Тонев.

Според мнението на директори на водещи лечебни заведения у нас преструктурирането на болничната помощ е необходимо условие, за да се осигури равен достъп до качествени медицински услуги на пациентите. Общото експертно мнение е, че българското здравеопазване се нуждае от сериозна "хирургическа намеса". На срещата бе отново потвърдено, че през настоящата година здравното министерство предвижда въвеждането на по-строги критерии, на които трябва да отговарят лечебните заведения за болнична помощ, за да могат да сключват договори със здравната каса.

Всички промени, които се правят, са в името на пациентите, каза премиерът Бойко Борисов. Укрепването на спешната медицинска помощ ще бъде един от приоритетите на провежданите промени. За тази цел средствата през настоящата година ще са с 30 млн. лв. повече от тези за 2009 г.

След приключването на срещата пред журналисти здравният министър съобщи, че е бил обсъждан и въпросът за доплащане на медицинските услуги. При социално слабите хора то ще се поема от държавата, уточни министър Нанев. За да се определи размерът на доплащането, е важно да се направи реално остойностяване на медицинските услуги у нас. В момента то се извършва от икономисти и финансисти към Министерство на финансите и ще бъде готово към края на февруари.


Болниците ще трябва да осигуряват непрекъснато 24-часово изпълнение на лечебната дейност
Приетите от Министерският съвет изменения на Закона за лечебните заведения разширяват правноорганизационната форма на лечебните заведения - индивидуални практики за първична и специализирана извънболнична помощ. Те ще могат да се учредяват като еднолични търговски дружества от лекари и лекари по дентална медицина. В момента те се учредяват само от физически лица - лекари и лекари по дентална медицина, както и от учредени от тях еднолични търговци.

Поради несъответствие с принципа на свободния достъп на пациентите до медицинска помощ, заложен в чл. 4 от Закона за здравното осигуряване, отпада определянето на видовете лечебни заведения за болнична помощ като

районни, областни, междуобластни и национални, в зависимост от териториалния обхват на обслужваното население. Отпада и определянето на болниците като многопрофилни. Регламентират се критерии за определяне на една болница за университетска, визиращи необходимия преподавателски състав и материално-техническата осигуреност. Болниците за активно лечение ще могат да разкриват структури за долекуване и продължително лечение или рехабилитация.

Регламентира се изрично възможността домовете за медико-социални грижи (ДМСГ), лечебните заведения за стационарна психиатрична помощ и хосписите да предоставят социални услуги по реда на Закона за социалното подпомагане с оглед оси-

гуряване на участието им в реализирането на редица проекти, условия за допълнително финансиране на тяхната дейност и комплексна грижа за хронично болните лица. Разкриването на дневни центрове за деца с медико-социални проблеми към ДМСГ за деца, както и на дневни центрове или защитени жилища за лица с психични разстройства към лечебните заведения за стационарна психиатрична помощ, е насочено към разширяване възможностите за грижа към тези лица и е стъпка към тяхната деинституционализация.

Предлага се ново определение на хосписа като лечебно заведение, като дейностите му се уеднаквяват с хосписите в други държави членки на Европейския съюз (лечебно заведение за терминално болни). По този начин се разграничава дейността на хосписа като вид лечебно заведение от хосписите,предоставящи единствено социални услуги за възрастни хора. Създава се нов вид лечебно заведение - център за психично здраве, който ще извършва диагностика, лечение, регистрация, рехабилитация, социална и експертна дейност на лица с психични и поведенчески разстройства, както и промоция, превенция и подобряване психичното здраве на населението.

Създава се задължение за лечебното заведение за болнична помощ да осигурява непрекъснато 24-часово изпълнение на лечебната дейност по медицинските специалности, за които е получило разрешение, за да може да се гарантира медицинското обслужване на населението.


Сменят икономиката с медицина
СОФИЯ. Българските кандидат-студенти в Европа загърбиха икономическите специалности. Това показват статистиките на консултантските къщи за обучение в чужбина, които работят у нас.

По техни данни за първи път банковото дело не е сред десетте най-привлекателни специалности, избрани от нашенчетата. Изместват го кризисен мениджмънт, архитектура и медицина. Веднага след тях се нареждат типично научни специалности, които никога досега не са били на челните места по търсене. Най-напред са биология и химия, много желани са и нанотехнологиите, каза Бистра Илиева от консултантска къща "Дарби". Според експертите нашенците вече осъзнавали, че всеки втори е с икономическа диплома и все по-трудно ще пробият на трудовия пазар.




Шефът на джипитата искал да се занимава с изкуство

Рицарят на белите престилки

Д-р Любомир Киров снима всяко кътче на България
Той е шефът на личните лекари в България. Определя се като воин на светлината и приема за своя движеща цел да се бори за това, което е правилно, без да се страхува да обяви позицията си. Той е д-р Любомир Киров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в България. В края на миналата година докторът пръв обяви, че има проблем с ноемврийските пари на личните лекари, и не се кротна, когато здравният министър Божидар Нанев даде 30 милиона на болниците, нито пък когато на 5 януари зам. финансовият министър и шеф на НЗОК Владислав Горанов отпусна 140 милиона за задълженията на касата към лекари, болници и аптеки.

Киров признава, че като ученик медицината не е била първият му избор. По това време в пловдивската английска гимназия мечтите му стигали до история на изкуството. Към лекарската професия обаче го насочил не баща му, който бил офталмолог, а майка му, която била начална учителка. От онзи момент на вземане на решение запомнил думите й, че лекарят е лекар навсякъде по света и във всеки един момент. И той не дели хората на раса, пол и възраст. За себе си Киров признава, че едни от най-хубавите моменти, както и най-тежките, са били битката със смъртта в интензивното кардиологично отделение. Никога не се свиква с това, признава джипито, който в крайна сметка е избрал да се бори не за живота на своите пациенти, а и за техните права. Ние сме неправителствена организация, която постоянно има връзка със своите членове във всяка точка на страната, и затова сме в състояние да реагираме най-бързо и най-точно, разказва той и допълва, че не се интересува от това, коя политическа сила е на власт, а от здравната политика, която може да донесе добро както за лекарите, така и за пациентите. Разказва с носталгия как баща му го е учил не само да разпознава болестите на своите пациенти, но да разбира и техните диалекти, и тяхното ежедневие, дори когато става дума за реколтата, която садят или прибират, и за начина им на мислене, свързан с тях. Може би затова се очаква от лекарите да бъдат с най-широка обща култура и да има техни колеги както в изкуството, така и във всички сфери на живота, размишлява д-р Киров. За себе си признава, че е открил едно специално място за бягство, и то не е конкретно кътче от страната, а всеки миг, който може да се откъсне от всекидневието и да хвърли въдица за час или два в някой язовир. България е най-красивото място на света, затова е нужен човек с отворени очи, който да го види, е убеден шефът на джипитата. Другото му изкушение са книгите. От Стайнбек и Казандзакис през Байрон до Йовков, Ботев и Стефан Цанев. Харесва и фантастиката на Клифърт Саймък, но не и изкуствено създадените нереални светове. Признава обаче, че за да бъде един лекар добър, той трябва постоянно и по собствено желание да чете специализирана литература и да поддържа квалификацията си. От обществена дейност обаче така и не му остава време да приключи с докторантурата си по вътрешни болести. Като зодия Телец не отказва на приятелски компании. В тях често той е душата, докато подрънква на китара. В репертоара му обаче категорично няма попфолк. Предпочита музиката на "черните перли", хубаво кънтри, както и поп песни в изпълнение на Елтън Джон или Фил Колинс. Ако за нещо може да каже категорично "не", то е правенето на снимки. Предпочитам да се насладя на емоцията, които ми предоставя гледката. Тя няма как да бъде запечатана и предадена от фотоапарата. Докато ме има мен, ще ги има и моите снимки. След това просто ще изчезнат, завършва докторът.




Бащата на бебето с пъпна връв в легена:

Лекарите отказаха да дойдат вкъщи

Диригентът на оркестъра предложил името Януш
Дни преди да започне раждането, търсихме лекар или сестра, които да присъстват вкъщи. Това разказва габровецът Ивайло Ангелов, чиято приятелка - швейцарката Лаура, роди бебе навръх Нова година. По думите му никой не се съгласил, защото не искал да си сложи главата в торбата. След раждането Ивайло се обадил в Спешна помощ. Докторът още от вратата бил готов да реже пъпната връв. Когато отказах,

той се разсърди и си отиде

Пъпната връв вече е паднала, а бебето е преглеждано три пъти от личния лекар на Лаура. На въпрос за избора на името на бебето бащата дяволито се усмихва. „Помогна ми диригентът на оркестъра, в който свиря. Един ден на майтап той каза, че тъй като Лаура била от Швейцария, а аз от България, трябвало да се съберем и да заживеем някъде по средата - например в Унгария. След като помислихме, избрахме Януш. Хем е хубаво, хем е унгарско. А Ноел



на френски значи Коледа

Ивайло ще прави клуб за хуманно отношение на лекарите към бъдещите майки. След вдигналия се шум около раждането с Ивайло се свързала габровката Моника. Тя споделила, че в началото на декември при раждане в болницата също се натъкнала на грубо отношение на лекарите и сестрите от местното АГ отделение. Ивайло и Моника смятат да изготвят апел до ръководството на родилното с искане



бащите да присъстват при раждането

на децата си. Таткото обвинява гинеколозите, че са превърнали даването на живот в печеливш бизнес,  като искат да им се заплаща допълнително „под масата" за израждането. Ивайло Ангелов старателно крие приятелката си от хорските погледи. За нея той казва, че е аристократка  по дух и потекло. Баща й Дитер Колтхоф е богат бизнесмен и притежава фирма за производство на порести материали с клонове и филиали в много страни по света. Майка й Марита е счетоводителка във фирмата. Преди да пристигне в България, Лаура е била една година в Индия. В Габрово, където е българският филиал на бащината й фирма, среща любовта на живота си Иво. Едно от любимите занимания на аристократката е да язди купения наскоро кон  и да чете книги. Телевизия не гледа, защото не виждала в нея нищо качествено и смислено.   




Във ВИП стаята имаше хлебарки
Не получихме това, което желаехме, от габровската болница, каза вчера младата майка  Моника Костадинова. Тя е родила бебето си в началото на декември. Моника сподели, че е избрала самостоятелна стая, защото тоалетните в общите стаи приличали на обществени. Във ВИП стаята пък имало хлебарки. Ние не искаме да обидим директорката на болницата в Габрово. Условията в която и да е друга болница в България са същите. Даже тази в Габрово е една от най-добрите. Но нивото на държавните болници у нас е такова, подчерта съпругът й Радослав.

Той каза още, че в продължение на 5 дни лекарите отказвали да оставят детето при майката с аргумента, че нямало достатъчно добра хигиена в отделението, където е била Моника. Него пък изгонили от отделението, тъй като според правилника бил външно лице.



zdrave.net
Джипитата ще наемат допълнителен персонал и за пациенти с неизрядни вноски
Ако иска да сключи договор с РЗОК Силистра, д-р Иво Тодоров ще трябва да наеме помощен персонал, категорична е шефката на районната здравна каса д-р Снежана Нончева. Тя беше потърсена от Zdrave.net във връзка със сигнал от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, че на лекар от Силистра е отказано сключване на договор, защото не е наел помощен персонал, при положение че в пациентската му листа фигурират 1118 души с изрядни здравни вноски и 292-ма загубили здравноосигурителни права. Според Националния рамков договор, при повече от 1200 пациенти в листата джипитата са задължени да наемат допълнителен персонал. Неосигурените не са обект нито на рамковия договор, нито на дейността на здравната каса, аргументираха се от сдружението на семейните лекари у нас.
Съгласно Закона за здравното осигуряване обаче, всички български граждани са задължително здравноосигурени лица – децата от момента на раждането си, а възрастните от приемането на закона, отбеляза д-р Снежана Нончева. Националният рамков договор пък определя наемането на помощен персонал на база регистрирани задължително здравноосигурени лица. „Никой не може да каже днес в даден момент съответното лице дали е осигурено или не. За нас всички лица са задължително здравноосигурени. Днес тези хора може да са платили и да са си възстановили правата”, каза д-р Нончева. И допълни, че ако действително миналата година здравната каса се е ръководила от осигурителния статус на записаните лица, както твърди засегнатият лекар, това най-вероятно се е дължало на липсата на рамков договор.
От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари днес предупредиха, че ако условията на силистренската каса за назначаване на допълнителен персонал останат такива, това ще създаде опасен прецедент и много практики ще бъдат затворени. Според д-р Нончева, проблем може да възникне само с наемането на втори лекар, защото в района действително не достигат лекарите. В такъв случай обаче, за да се гарантира достъпа на пациентите до медицинска помощ, касата ще прави изключение и ще дава възможност вместо лекар да се назначава повече помощен персонал.

Проф. Христо Тасков е новият директор на Националния център по заразни и паразитни болести
Проф. Христо Тасков е назначен за директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.
Проф. Тасков е доктор на медицинските науки с научна специалност „Имунология” и ст.н.с. I ст. с научна специалност „Имунология и алергология”. До заемането на новия пост е бил заместник-директор на Националния център от 1993 г. Д-р Тасков е завършил Висшия медицински институт в Пловдив със специалност „медицина”. През 1983 г. получава диплома за медицинска специалност по „Микробиология”, а през 1994 г. – по „Клинична имунология”. Освен това има специализация по „Медицинска информатика и здравен мениджмънт”. Веднага след дипломирането си започва работа като асистент, а по-късно като доцент в Катедрата по микробиология и имунология при ВМИ-Пловдив. От 1998 г. е ръководител на Националната референтна лаборатория по имунопатология и алергология, година по-късно е представител на НЦЗПБ в Института за клинична лаборатория и стандарти на САЩ, а от 2001 г. – председател на Специализирания научен съвет по микробиология, вирусология и имунология при Висшата атестационна комисия.
От 2003 г. проф. Тасков участва в разработването на националната политика, свързана с превенцията и изследването на вируса на синдрома на придобита имунна недостатъчност. Той е консултант на Регионалното бюро за Европа на СЗО в областта на консултиране и изследване на ХИВ, участва във въвеждането на национален биологически и поведенчески надзор на ХИВ сред рисковите групи в региона на Централна и Източна Европа. Проф. Христо Тасков е ръководител на групата за разработване на Национална стратегия за ХИВ/СПИН и Национална програма за профилактика и контрол на ХИВ/СПИН.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница