8 юли 2010 г. Тема: здравеопазване привличаме спецове извън ес



страница1/4
Дата25.02.2018
Размер0.54 Mb.
#59171
  1   2   3   4
8 юли 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Привличаме спецове извън ЕС
Висококвалифицирани работници извън ЕС ще могат да пребивават у нас със семействата си и да ра­ботят. Това става ясно от приети вчера от правител­ството промени в Закона за чужденците.

За да получат статут на дългосрочно пребивава­щи, тези граждани трябва да са били легално и непре­къснато на територията на страната 5 г. Необходимо е да докажат, че разполагат с достатъчно средства и със здравна застраховка.

Полученият статут е по­стоянен и може да се отнеме само когато лицето пред­ставлява опасност за нацио­налната сигурност и обще­ствения ред. Губи го и ако в продължение на година е било извън ЕС. (24 часа)


Присаждат черен дроб и бъбреци
от млад мъж с доказана мо­зъчна смърт, съобщиха от здравното министерство снощи. Трансплантацията на дроба започна в болница "Лозенец". Получава го пациент с хронично черно­дробно заболяване.

Екип от различни спе­циалисти пресява пациен­ти за бъбречните трансплантации според имуно­логичната им съвмести­мост, клиничното им съ­стояние и медицинските показатели. Обсъждането се прави от консилиум в присъствието и на предста­вители на пациентски орга­низации. Бъбречните трансплантации ще бъдат извършени в Александровска болница.

Това е 14-ата донорска ситуация от началото на годината, уточниха от здравното министер­ство. (24 часа)


Шеф на АГ си преряза гърлото със скалпел

Д-р Емил Матеев се уби на нощна смяна. Защо - загадка
Началникът на АГ-отделението в разградската болница се е самоубил, съобщават от полицията в града.

52-годишният Емил Матеев е открит рано тази сутрин в кабинета си от дежурната сестра. Когато започнали да търсят Матеев, сестрата установила, че вратата на лекарския кабинет е заключена. След като отворили, намерили колегата си целия в кръв, а в ръката си е държал скалпел, затова полицаите предполагат, че става въпрос за самоубийство. Инцидентът се разследва.

Всички в болницата в Разград са изненадани от самоубийството на д-р Матеев и от случващото се, каза д-р Иван Петров, изпълнителен директор на лечебното заведение.

Той бе на работа през целия ден вчера, дори извърши операция. Тази нощ също беше на смяна, заяви д-р Петров. Починалият за последно е видян около 22:30 часа. Според д-р Петров явно нещо се е случило, но за сега не е ясно какво. В момента полицията прави оглед на мястото, но затруднения в работата на АГ отделението няма.

Междувременно говорителят на Областната дирекция на МВР Илияна Георгиева потвърди, че завеждащият АГ отделението д-р Емил Матеев е бил намерен мъртъв тази сутрин в самата сграда на болницата. Сигналът за инцидента е подаден от старшата сестра в отделението, която го е намерила сутринта.

Георгиева съобщи още, че най-вероятната причина за самоубийството са семейни проблеми. Основната версия продължава да бъде самоубийство, макар да не е намерено предсмъртно писмо или друг документ, оставен от мъжа.

Причината за смъртта е остра кръвозагуба, стана ясно от заключението на съдебния лекар след извършената аутопсия на тялото. От двете страни на врата му имало две порезни рани, нанесени със скалпел, който докторът държал в дясната си ръка.

Нараняванията са в областта на сънните артерии - в такива случаи смъртта настъпва бързо, обясняват медиците. Други рани или нарези по тялото не са открити. От тялото му е взета и кръв за изследване в лаборатория. Резултатите ще покажат и дали в кръвта има упойващи вещества.




Болница плаща с 30 000 лв. грешка
СВЕТЛА СТОИМЕНОВА

30 хил. лв. трябва да заплати пернишката бол­ница "Рахила Ангелова" заради увредено новоро­дено през 2006 г.

Екатерина В. трябвало да роди по естествен път, въпреки че пренос-вала бебето. Медиците пропуснали да съобразят някои рискове и 4,2-килограмовото бебе се роди­ло с увита пъпна връв. В резултат на грешката дясната ръка на детето била с намален муску­лен тонус. За да се въз­станови, се наложила дългогодишна рехабилитация. (24 часа)


Бойко уволни Лъчезар от всички постове

Иванов аут и от здравната комисия. Той: С журналисти вече не разговарям
Репортаж за митнича­ри със скъпи палати и едно обаждане по теле­фона на журналистка от Нова тв „изядоха глава­та" на зам.-председателя на Народното събра­ние Лъчезар Иванов.

Той напуска всички длъжности, които зае­ма, отсече вчера по обед Бойко Борисов. Така премиерът сложи точка на лобисткия скандал в ГЕРБ от понеделник на­сам.

Борисов уволни бив­шия си личен лекар и от шефското място в здравната комисия. При това броени часове след като Иванов обяви на­мерението си да се оттегли само като зам.-шеф на парламента и лидер на ГЕРБ в София. Репортаж на Нова тв в неделя вечерта разкри, че Иванов се е опитал да спре разследване срещу негов близък митничар. (Виж на 15-а стр.) Иванов обаче остава депутат и няма да бъде изключен от ГЕРБ, ут­очни Борисов. „Разгова­рях с него, че това, което се създаде като напре­жение, се отразява пря­ко на партията. Мисля, че е правилно да си пода­де оставката от всички длъжности, които зае­ма", обясни премиерът. Уточни, че изключване от партията не е нужно, защото не са възникнали вредни последствия от това, че е опитал да помогне на приятел.

При мен приятелства няма, отсече Борисов

Иванов не е оказвал натиск върху репортерката от Нова тв, защити го премиерът и разказа, че той лично е бил ин­формиран от Диляна Гайтанджиева за дей­ствията на депутата. (Какво каза тя - виж долу.) „Изрично помолих журналистката да каже в своя репортаж, че Иванов се е опитал да окаже натиск. Не само, че няма натиск върху медията, а обратното - тя имаше санкцията от моя страна, като.най-висша инстанция на партията и на правителството, да пусне този материал", подчерта Борисов.

С журналисти вече не разговарям, заяви вчера самият Лъчезар Иванов. Два дни след началото на скандала той ходеше като попарен из парламента и

правейки невероятни маневри за избягване на репортерите,

отказваше коментар. Единственото му изя­вление бе след спешна сбирка с Цецка Цачева и съпредседателите на ПГ на ГЕРБ Красимир Вел­чев и Тодор Димитров.

Преди нея Иванов бе въ­веден в кабинета си под охраната на квестори и сътрудник на парламен­тарната шефка. 20 мин по-късно той направи кратко обръщение пред медиите. Обясни, че в ГЕРБ имат нови принци­пи и възгледи за про­зрачност в управление­то и затова било доблестно да си подаде остав­ката. След което се прибра в кабинета си и го напусна за кратко само в 12 ч., за да обядва набързо и сам в стола

Час по-късно Изпълнителната комисия на партията обяви, че приема оставката му. Стана ясно обаче, че шефовете на ГЕРБ не са заседава­ли, а решението е взето по телефона. Очаква се дискусията да бъде следващия вторник, а членове на комисията се заканиха да поискат и остав­ката му като депутат.

В края на пленарния ден Цачева обяви за по­стъпилата в деловод­ството оставка на Ива­нов като зам.-шеф на НС. До края на работния ден той не бе депозирал оставка от здравната ко­мисия. (Мнението на Цачева виж долу.)

Веднага в ГЕРБ тръг­наха залагания за новия зам.-шеф на НС, който със сигурност ще е юрист. Спрягат се Тодор Димитров, Пламен Нунев и Павел Димитров. Силно преувеличени били слуховете, че той номинирал шефове в здравната каса, както и на болници.

„Лъчо и премиерът имат дългогодишно приятелство, Борисов може да му отреже ухото, но не и главата", коментираха близки до двамата. Има 2-3 предложения, в 14-дневен срок ще ка­жем, обясни премиерът. В събота и неделя той щял да се занимава с те­мата, да изслуша струк­турите и изпълнителна­та комисия. За шеф на ГЕРБ-София, се спряга председателят на СОС Андрей Иванов.

От опозицията пък призоваха комисията за парламентарна етика да се занимае със случая. „По отношение натиска върху медиите Иванов е като първолак в сравне­ние с Борисов, затова и първи изгоря", обвини червеният депутат Ан­тон Кутев. Според коле­гата му Петър Курумбашев пък Лъчезар е „сготвен" от своите.

„Лъчо е добро момче, но никога не е бил фак­тор, определящ неща­та", коментираха авто­ритетни лекари. Преди 20 г. бил обикновен ор­динатор пулмолог във ВМА. Напуснал, наел 2 кабинета и си направил ДКЦ, след което станал личен лекар на Бойко Борисов. Колегите му дори не се дразнели, че се вземал на сериозно, защото думата му не те­жала особено.


Репортерката: Разказах на премиера всичко на 4 очи
Когато снимахме една от митничарските къщи, която е на ул. „Секвоя", от НСО дойдоха да ни питат какво правим там. Този митничар (Пламен Иванов - б.р.) е съсед на Бойко Борисов, по улицата има видеонаблюдение и е нормално охраната да се поинтересува от нас. В първия момент се почудих какво да отговоря, да разкривам ли какво точно снимам.

Тогава звъннах на премиера и се оказа, че той тъкмо излиза нанякъде. Дойде при мен и говорихме на 4 очи. Аз му разказах за обаждането на Лъчезар Иванов. Бо­рисов не се замисли и секунда и каза: „Пускайте абсо­лютно всичко - и за Лъчезар Иванов, и за митничари­те, и за връзките, няма чадър над никого."

Повече не съм звънила на премиера, той не е искал отчет от мен. Нормално е оттук нататък институциите да си вършат работата. Не е нормално за всяко нещо да търсим премиера. Но за съжаление се получава точно така.

За това, което се случи, искам първо да благодаря на моите шефове. Те никога не са се поддавали на на­тиск, винаги са заставали зад разследванията и на Ва­сил Иванов, и моите. Получи се и заради Борисов, кой­то веднага взе мерки. Далече съм от мисълта, че Лъче­зар Иванов дълбоко съжалява за това, което направи. Той беше поставен в ситуация сам да си подаде остав­ката и това беше най-добрият начин да му се запази достойнството.

Темата ми беше за митничарите и начина им на жи­вот, а стана как депутат оказва натиск върху медии. От друга страна, се видя защо митничарите се чувстват недосегаеми. (24 часа)


Цветан Цветанов: Осъзна грешката си, не вреди на партията
„Лъчо осъзна грешката си и естествено, че той самият стигна до този извод след разговорите, които бяха проведени и с пре­миера, и с мен, и естествено, че не трябва да допускаме такива поведения, които да създадат подобни публикации". Така комен­тира подадените оставки Цветан Цветанов. Според него решението на Иванов е достой­но поведение на човек, който не иска дей­ствията му да влияят на имиджа на ГЕРБ и парламента. Такова нещо досега не се било случвало в българския политически живот.

Питан защо депутатът няма да бъде от­странен от ГЕРБ подобно на други местни лидери, Цветанов обясни, че вредите от по­ведението на изключените от партията об­щинска съветничка от Пловдив Дани Каназирева и кметът на Горна Оряховица Йордан Михтиев са причинили много по-големи вре­ди от тези на Иванов.

Вицепремиерът призна, че опитът за на­тиск над репортерката не е единственото прегрешение на депутата. Намесата му в работата на митниците обаче не довело до вреди, тъй като никой не взел предвид него­вото обаждане. „В случая по-голямо прегре­шение е, когато ти се обаждаш да спреш или манипулираш журналист. Това е недо­пустимо за демократична страна от ЕС", до­пълни Цветанов. (24 часа)


Викам жената на митничаря
В Цецка Цачева ще привика на разговор сътрудничката на здравна­та комисия Елеонора Бранкова, която е съпруга на митничаря, за­ради когото гръмна скандалът около Лъчезар Иванов. Това обяви самата парламентарна шефка вчера. Тя уточни, че едва след това ще вземе решение дали сътрудничката да бъде уволнена. Бранкова е главен експерт в комисията и преди 2 дни Иванов разказа, че я е взел на работа, защото имал

нужда от юрист, а тя била та­кава. Преди това обаче Бран­кова е работила в МВР.

„Бих предпочела да го няма­ше този случай", заяви Цачева, запитана как скандалът с Ива­нов се е отразил- на имиджа на институцията. Тя определи

оставката му като „достойно поведение", доказващо новия стил на работа на управляващото мнозинство - „тогава, когато някой е съ­грешил, да не се разпъват чадъри върху него, да няма завоалиране на случаите, а действително да се носи политическа отговорност." Тя обясни, че съгласно правилника на НС оставката на Иванов са­мо се обявява в пленарна зала и не се коментира или гласува от депутатите. (24 часа)




Ваньо Танов, шеф на митниците:

Обади се възпитано, за да направя Сергей Бранков шеф на Калотина
„Пожелавам ви приятен ден на всич­ки". Така с твърд, но любезен глас, мит­ничарят Сергей Бранков отговори на покана на „24 часа" за разговор по събитията около името му в последните дни.

Пред Нова тв вчера сутринта шефът на митниците Ваньо Танов потвърди, че Лъчезар Иванов е ходил при него лично да ходатайства за Бранков „да се развие на някаква по-голяма длъжност". Танов обясни, че разговорът бил коректен.

Иванов само гарантирал за Бранков и искал той да оглави пункта на Калотина. Последващ натиск от страна на депута­та нямало. От БСП веднага попитаха за­що шефът на митниците чак сега си спомня за този случай. Бранков е начал­ник смяна на митница Калотина. Получава 600 лв. заплата, живее във вилна зона „Кубратово" в София, като имотът му е от 1,5 дка. Кара джип за 100 000 лв., бил му даден от приятел. (24 часа)


Двама отстранени за наркопоправката
Двама депута­ти от ГЕРБ ще се разделят с шеф­ските си постове в комисии заради скандала с по­правката, която за малко да по­зволи рекламата на наркотици.

Светлин Тан­чев да бъде махнат от комисията по евроинтеграция, а Пламен Цеков - от зам.-председателското мя­сто в здравната, ще бъде една от препоръките в докла­да на временната комисия по случая. Очаква се той да бъде готов в петък.

Докладът обаче няма да докаже конкретна вина на Танчев и Цеков, защото до­казателства за такава няма­ло, разкриха запознати.

От декларацията на Свет­лин Танчев, подадена за пу­бличния регистър в Сметна­та палата, става ясно, че през 1997 г. той се е сдобил с половин къща от 185 кв. м и двор 1185 кв. м в Суидад Каседа на стойност 337120 лв. Тогава Танчев, който е ро­ден през 1978 г, е бил на 19 г. (24 часа)




Д-р Tотко Найденов, гл. редактор на в. „Български лекар":

ДА НАПРАВИМ 15 АВГУСТ ДЕН НА СПАСЕНИЕТО
СТАНИСЛАВ ДИМОВ

- Д-р Найденов, искате да направите 15-и ав­густ ден на спасението. Разкажете ни повече за тази идея.

- Националният ден на спасението е посветен на доктор Стефан Черке­зов. Това е и денят на Св. Богородица, майката на Спасителя. На този ден през 1963 г. доктор Чер­кезов, който е бил само на 26 г., е спасил над 10 души и е починал при из­пълнението на служеб­ните си задължения. От 2005 г.насам в началото на август разпращам писма на колегите от всички болници в страна­та, за да ги уведомя, че денят наближава. Те са подписани от съответния здравен министър. Цел­та е хората да излязат пред лечебните заведе­ния и както се чества втори юни, да почетат паметта на загиналите спасители на човешки животи с минута мълча­ние и сирени. България ще бъде единствената страна в Европейския съ­юз, която ще почита сво­ите спасители.

- Разкажете ни повече за патрона на този празник, д-р Черкезов.

- Той е роден в село Виноград, Великотърновс­ко. Бил е лекар на друго село в района - Стрелец. Във въпросния ден се е връщал от служебна ко­мандировка от Горна Оряховица към родното си село. Пътувал е в пре­тъпкан автобус. На изли­зане от града превозно­то средство се блъска в камион и избухва в пламъци. На доктора му няма нищо.Ударната вълна го я изхвърля в канавката край пътя, щ но е добре. След като се свестява, се връща и започва да вади хора от пламналия автобус. Запалва му се косата, но потушава пламъците с ръце. Вътре са били 47 души, включително и де­ца и старци. Той вади всички. Но понеже е об­лечен с бяла найлонова риза, тя се стопява и при­чинява много тежки из­гаряния. Когато идват линейките от Горна Оря­ховица, той товари пост­радалите хора на носил­ките в тях. За линейка са били около 10 души, но той не е поискал лекарс­ка помощ, преди да нато­варят и последния. След като всички са откарани, той тръгва пеш към гра­да. Последната линейка го пресреща по пътя и го докарва в амбулатория­та в Горна Оряховица. Там той си чака реда, ма­кар че е най-тежко изго­рял. И по едно време припада. Лекарите се втурват към него, но той им казва: „Колеги, оста­вете ме. Аз ще умра. Гле­дайте другите пациен­ти". На другия ден, 16-и август, той умира в адски мъки и оставя моми­ченце на 7-8 месеца сираче. По-късно бол­ницата във Велико Тър­ново получа­ва негово­то име, което е голя­ма чест. Цялата та­зи история и този подвиг ме накара да предложа тази дата за Нацио­нален ден на спасението.

- Има ли други такива случаи на хора, риску­вали собствения си жи­вот, за да спасят няко­го?

- Аз намерих 115 такива лекари и 12 медицински сестри, които са умрели, докато изпълняват своя служебен дълг. От тези 115 лекари 80 са почина­ли, оперирайки или не­посредствено след теж­ка операция или нощно дежурство. Всичко това става от преизтощение и отговорността, която са имали. Причините са или ритъмна смърт, или маси­вен инфаркт, или инсулт. От тези 80 души, 50 са хирурзи, а 17 са били от „Пирогов". Това е болни­цата с най-много лекари, които са умрели по време на работа. Останалите 30 са акушер-гинеколози, ортопеди, 4 общопрактикуващи лекари. Има 15 души, заразени от пациенти и умрели от техните болести. Най-често хепатит. 12 колеги и 3 медицински сестри пък са починали вследствие на катастро­фа, дока­то са били в линейката. Отделно има и хо­ра, които са получавал и инфаркти и инсулти и са оцеля­вали. Освен всички тях има и полицаи, огнеборци, минни спасители, които риску­ват живота си. Този ден ще е за всички, които са загинали, докато спася­ват човешки живот.

- Сещате ли се за кон­кретни случаи?

- Сещам се за двама братовчеди от Златог­рад, Цеко и Божидар Хикимови. Хиким на турски значи лекар. Били са хи­рурзи и умират по един и същи начин. Отиват в родния си град, оперират и на излизане умират в двора на болницата. А те са били и в отпуск. Този род е дал 7 поколения лекари на България и 5 от тях са умрели по вре­ме на работа. Още дядо им, по време на чумна епидемия, се заразява от пациент и умира.

Друг случай е с лекаря на едно търговишко село Борис Байданов. Веднъж със свой колега и дъще­ричката му се качили на една лодка в едно езеро за разходка. Лодката им обаче се преобръща, той започва да ги вади и се дави и той. Една сестра на 34 години от „Пиро­гов" пък карала слята дневна и нощна. След смяната отишла на спир­ката и там паднала и ум­ряла от ритъмна смърт. А тя е трябвало да се оже­ни само след 5 дни. Една колежка от Кюстендил е блъсната от кола, оти­вайки към пациент. Тя е със счупени ребра, вадят й далака. Налага се пре­ливане на кръв,но й пре­ливат заразена с хепа­тит. След 20 дни умира. 2 сестри от Бургас придру­жават заедно лекар и па­циент до болницата. На жп прелез ги блъска "- влак и те умират на място. Лекарят е с начупени ръце, но оживява. Подобно нещо става и със сестра от Трявна, която придружава родилка до В болницата. След Е като ги блъска ш влак, всички остават на място. - От Министерството за здравео­пазването одобряват ли идеята за честване на ден на спасението?

- Ами през всичките 5 г., в които имаше чествания във ВМА, сме били подк­репяни от министерство­то. Това е гражданска инициатива на един чо­век, но тя е подкрепена от профсъюзите и Лекар­ския съюз. Докато Божи­дар Нанев беше минис­тър, аз подготвих едно проектопостановление, което той така и не внесе в Министерския съвет. То беше преподписано от най-видните български лекари. Ние не искаме пари или почивни дни. Искаме една минута мъл­чание. Почит, това е. На­дявам се новият ни ми­нистър Анна-Мария Бо­рисова да го внесе. Аз вече съм й пратил писмо. Засега съм разговарял само със зам.-министъра проф. Иван Миланов, който горещо подкрепи идеята. Надявам се ско­ро да получа отговор и от самия министър. Наисти­на не мисля, че такова предложение трябва да бъде отхвърляно.

- Мислите ли, че бъл­гарите ще започнат да почитат деня на спаси­теля?

- На втори юни някой кара ли ги? Ние никого не караме на сила. Малко ли са полицаите, които спа­сявайки човешки живот, са загинали? Ами огнеборците или минните спасители? Замислете се и за обикновените хора, които всяко лято се хвър­лят да спасяват хора в морето и се давят. Те не са само лекари. И тези имена, които съм наме­рил сигурно са много по­вече от 115.

- Какво е нивото на българското здравео­пазване в момента?

- Отчайващо. Мизерия и хаос. И се очертава все по-зле. Три са дефицити­те на българското здра­веопазване. Финанси, квалификация и човеко­любив. Последният е много лош. Лекарят трябва да гледа пациен­та в очите, а не в ръцете. Но понеже медицината се меркантилизира, сега на пациента се задава първо въпроса „здравно осигурен ли си?", вместо „какво те боли?". Така от вратата лекарят удря шамар на пациента. Те не трябва да мислят за пари. Просто трябваше да вдигнат решително парите на лекарите и сестрите 4-5 пъти. Всяка година 500 лекари напус­кат България. Там за 1 месец ще взимат колко­то тук за 1 година. И са прави. Като отидеш в Германия и специализи­раш някаква специал­ност, те ти плащат. Ти ра­ботиш наравно с другите лекари. Тук, като завър­шиш медицина, 6 г. си на издръжката на баща си. След това още 4 г. пак си на издържка, за да ста­неш специалист. Рабо­тят като бели роби наши­те лекари. След 10 г. из­държка щат-не щат част от тях се увълчват.


Лъчезар Иванов губи всички постове, но остава в парламента

Премиерът: Помолих изрично да се каже, че депутатът се е опитал да окаже натиск
Юлиана Колева

Лъчезар Иванов ще се раздели с всички заемани до момента постове - зам.-председател на Народното събрание, председател на парламентарната здравна комисия и лидер на столичната организация на ГЕРБ.

Той обаче остава депутат от управляващата партия. Това свое решение за съдбата на Иванов, който направи опит да окаже натиск и да спре излъчването на телевизионен репортаж за охолния живот на негов приятел митничар, обяви вчера пред медиите премиерът Бойко Борисов.

"Разговарях с г-н Иванов, че това, което се създаде около него като напрежение, се отразява пряко на партията и че е правилно да си подаде оставката от всички длъжности, които заема", каза Борисов. И допълни: "От партията няма да го изключвам, защото няма вредни последствия от това, което се е опитал, според него - да помогне на приятел."

Премиерът отрече Лъчезар Иванов да е оказвал натиск на журналист с обяснението: "Първо, той не е оказвал натиск. Второ, самият журналист ме информира за този натиск и аз го помолих в своя репортаж изрично да напише и да каже, че г-н Иванов се е опитал да окаже натиск."

Първоначално Иванов заяви, че подава оставки като ръководител на ГЕРБ - София, и като зам.-председател на парламента. В лаконично изявление пред медиите аргументира действията си с течащия трети ден скандал около него и с новия прозрачен стил на управление, който налага ГЕРБ.

Той обаче не пожела да отговори дали остава председател на здравната комисия, както и да коментира думите на шефа на митниците Ваньо Танов, че му се е обаждал да ходатайства за повишение на митничар (виж карето).

Около два часа по-късно оперативното ръководство на ГЕРБ - Изпълнителната комисия, одобри оставките му. В ГЕРБ ги оцениха като "достойна постъпка" и "морален акт за признаване на грешката". Водещи политици от партията обаче се разединиха по темата дали това е достатъчно. Преди премиерът да обяви, че отзовава Лъчезар Иванов от всички ръководни длъжности, сред управляващите течеше спор дали той трябва да бъде отстранен и от здравната комисия.

Не е нужно да смачкаме човек заради една грешна постъпка, при това той е осъзнал грешката си, кой друг е постъпвал така достойно, коментира член на ръководството. Друг смята, че може на Иванов да бъде даден последен шанс. Защо когато човек се подхлъзне, все гледаме да го ритаме, направи асоциация политик, който също подчерта, че досега нито едно друго мнозинство не е взимало такива радикални мерки към провинил се колега.

Според други членове на Изпълнителната комисия обаче "чашата е преляла", като в подкрепа на думите си припомняха стари провинения на Иванов. Те се чувствали засрамени и изпитвали неудобство да говорят пред медиите, че партията им не толерира лобизма и корупционните схеми, при положение че се случват подобни неща.

Тръгнахме с големи обещания, че няма да прикриваме никого, имаше хора, които "изгоряха" за много по-малко. Случилото се оставя петно и трябва да се предприемат радикални действия, мисли политик от ГЕРБ.

Опозицията също изразяваше учудване защо Иванов не обявява, че напуска и шефското място в здравната комисия (виж по-долу). БСП и ДПС поискаха още той да напусне парламента, а случаят да бъде разследван.

Засега в ГЕРБ не са обсъждали кой да замени Иванов на зампредседателския пост на парламента. Очаква се в близките дни ръководството на ГЕРБ да се събере, за да потърси варианти. За новото назначение има 14-дневен срок. В столичната организация нещата са по-ясни - за смяната се говори от няколко месеца, а за председател на структурата като почти сигурен се сочи председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница