9 април 2010 г. Тема: здравеопазване баш касиерка ни трябваше!



страница1/4
Дата15.01.2018
Размер0.56 Mb.
#47826
  1   2   3   4
9 април 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Баш касиерка ни трябваше!
Анна Мария Борисова с Бойко Борисов Бъдещата здравна министърка Анна-Мария Борисова е била касиерка в блока си. При това толкова оправна била, че събрала пари от 50 души, за да им оправи гаражите.

Най-после качествен човек се появи и в тая система. Точно касиерка му е нужна на здравеопазването ни. И то такава, която умее да събира пари, а не да харчи. Пък, ако реши, може да почне от гаражите за линейките и да стигне до покрива на здравната каса!




БСП: Мерките срещу кризата да влязат в парламента
Антикризисните мерки на правителството трябва да се обсъдят от парламента, за да не може после правителството да ги променя всеки ден. Това заявиха от БСП вчера. Соцдепутатът Антон Кутев се пошегува, че средният живот на антикризисните мерки на ГЕРБ е една седмица, но някои не траели и 24 часа. Червените дадоха пресконференция по повод решението на Конституционния съд, с което бяха отменени текстове в закона за бюджета, които даваха право на правителството само да понижава разходи. Така падна една от антикризисните мерки на кабинета, заяви Явор Куюмджиев, председател на съвета по икономика на “Позитано” 20.

С поправките в НПК полицията се превръщала в политически инструмент, каза пък Кутев. А за номинирането на Анна-Мария Борисова за министър на здравеопазването заяви: “Когато един кораб потъва, много трудно се намират моряци за него. Тя е тежък компромис от страна на управляващите.” “Приватизацията на електроразпределителните предприятия (ЕРП) беше грешка. Но сега не могат да ми кажат, че продажбата на миноритарните дялове на държавата е правилна”, каза депутатът по повод сигналите от кабинета, че може да се развалят договорите за ЕРП. “Но нека да видим дали решението на премиера Бойко Борисов за ЕРП ще остане. Той може утре да се откаже от него”, добави Кутев.




Съседи: Наш’та комшийка е голямо попадение

Проф. Анна-Мария Борисова била касиерка във входа си
Диана Тенчева

“Проф. Анна-Мария Борисова, която е наша комшийка и бивша касиерка на входа, е най-доброто попадение на премиера Бойко Борисов! Макар че тя не беше представена по най-добрия начин в сряда на Министерския съвет.”

Това казва Димитър Димитров, един от съседите на бъдещата здравна министърка. Мъжът се оказва и архитект на спретнатата бяла кооперация, в която живее професорката със съпруга си. Той е доц. Стефан Кривошиев, началник на отделението по хемодиализа в столичната университетска болница “Царица Йоанна”-ИСУЛ.

“Борисова е много кадърен, оправен и абсолютно организиран човек. Представете си как се събират пари от един вход! А тя с лекота успя да ни строи, да наберем средства и с тях да си оправим гаражите и да асфалтираме, където е необходимо”, впуска се в обяснения Димитров. И добавя, че бъдещата здравна шефка също така е много “стабилна и добър човек”. Такъв бил и съпругът й. Синът им - също лекар, отишъл във Франция да учи и като завършил, се установил за постоянно. “Борисова не е далавераджийка! За разлика от министъра в оставка, дето му светкаха очите. Много е точна”, подчертава два пъти Димитров.

Друг комшия - проф. Николай Тодоров, ветеринарен специалист, допълва описанието на председателката на Българското дружество по ендокринология: “Беше толкова стриктна, докато събираше парите на входа. А винаги е усмихната, вежлива. Вчера (в сряда - б. р.) тя тръгна с голям кураж, като се нагърби да става министърка, дано да й върви”. Съседът професор също е категоричен, че и съпругът на проф. Борисова - доц. Кривошиев, е душа човек.

Достъпът до входа на бъдещата министърка съвсем не е свободен. За да стигнете до входа на докторската фамилия, първо трябва да преодолеете портиерката. Биляна Кръстева чевръсто проверява журналистическите карти на екипа, уверява се със собствените си очи, че сме наистина от “Труд” и едва тогава отваря входната врата и показва стълбите към жилището.


Семейство Кривошиеви живее на шестия етаж. Коридорчето пред вратата им е чистичко, с изрядно поставена изтривалка. А вдясно чинно се извисява фикус в саксия с оранжев цвят. Явно са прибрали цветето на топло през зимата, да не измръзне на балкона.

“Няма я професорката, излезе рано сутринта. Много работа има сега”, обяснява вещо портиерката.

Първата среща на проф. Борисова вчера беше с ректора на Медицинския университет в София проф. Ваньо Митев.

“Нямахме много време за говорене, но уточнихме принципни неща. Обсъждахме колко специализанти са нужни и колко места реално се отпускат”, каза Митев. Той издаде, че си приказвали и за кадрови промени, но естествено не ги сподели. На въпрос дали е поканен за зам.-министър Митев отвърна: “Не, в никакъв случай. И министър не бих приел да ставам!”

Докато вървяла срещата между двамата, по същото време - от 8,30 ч пред кабинета на професорката в ендокринологията на 13-ия етаж, я очакваха петима души с куфарчета и папки. Тя обаче не се появи.


Реанимация” е спасението
С докторите Евгений ЖЕЛЕВ, Хасан АДЕМОВ и Лъчезар ИВАНОВ разговаря Диана Тенчева:

"Труд” потърси вчера депутати, които са здравни експерти, от различни парламентарни групи, за да споделят мнението си за бъдещата здравна министърка проф. Анна-Мария Борисова и за започналата реформа.

Пред вестника застанаха д-р Лъчезар Иванов от ГЕРБ, зам.-председател на парламента и шеф на Комисията по здравеопазване, д-р Евгений Желев, депутат от “Коалиция за България” и бивш здравен министър, и д-р Хасан Адемов, народен представител от ДПС и повече от 10 години член на здравната комисия.

- Познанията на ендокринолог (каквато е проф. Анна-Мария Борисова) достатъчни ли са, за да “реанимират” болното ни здравеопазване?

Евгений Желев: Интересен въпрос. Най-вероятно - да. Поне се надявам да е така. За да се съживи системата.

Хасан Адемов: Ендокринолозите имат една от интелигентните медицински специалности, което предполага, че упражняващите я са носители на такива качества. Те обаче трябва да бъдат подплатени с познания в организацията на здравеопазването. Защото то преди всичко е политика, а не медицина (тя пък е наука).

Многократно съм защитавал тази теза. Затова е добре, ако новата министърка има идеи, които да реализира бързо. Както настоява премиерът. Тъй като системата изисква бързи и спешни мерки, за да може да бъде “реанимирана”.

Лъчезар Иванов:Министърът на здравеопазването престава да бъде специалист по ендокринология, хирургия или примерно пулмология в момента, в който поеме поста. А дали ще може проф. Анна-Мария Борисовада “реанимира” здравеопазването, времето ще покаже.

- В момент като настоящия кое е по-добре: лекар №1 на България да е добър доктор или добър мениджър?

Е. Ж.: Добре е да бъде лекар мениджър...

- Е, такава комбинация се случва рядко?

Е. Ж.:Ако ми позволите да се пошегувам, аз бях такъв (смее се).

Х. А.: При всички положения здравният министър трябва да е мениджър, но и да има политически опит... Пак се връщам на тази теза.

Л. И.:Това е избор на кабинета. Така е преценил министър-председателят. Такова е неговото решение.

- Вие познавате ли проф. Борисова?

Л. И.:Познавам проф. Анна-Мария Борисова. В предишния парламент сме правили кръгла маса за борба с остеопорозата. Затова ми е позната като специалист по ендокринология.

Е. Ж.:Лично не, но имам наблюдение над болницата по ендокринология като цяло. А тя е много сериозна структура. Може би една от най-добрите в страната.

Х. А.:Не я познавам лично, не съм чувал за нито една нейна теза по отношение на организация на здравеопазването, по отношение на реформата. А тя трябва да знае какво се е правило и прави. Реформата е естественото състояние на един такъв сектор. Тя никога не може да приключи, защото става дума за консервативна система. Именно затова промените трябва да са постоянни.

- Много добри лекари бяха министри, но не видяхме доведена докрай здравна реформа...

Е. Ж.: За здравната реформа на първо място е нужен национален консенсус - за това какво ще се прави, за какви срокове и как ще се прави. Необходима е подкрепа и от всички политически сили. Иначе, който и да бъде начело и който и да се опитва да прави нещо, а се налагат тежки и сериозни промени, няма да успее.

- Колко време трябва на един нов екип, за да се ориентира в организацията и проблемите на Министерството на здравеопазването?

Л. И.:В зависимост от това дали избраните излизат от клиника и дали преди това са се занимавали с обществено здравеопазване. Имам предвид като макрорамка. Според мен - нужни са поне 3 месеца.

Е. Ж.:Около 6 месеца.

Х. А.:Шест месеца са необходими да се запознаеш със законодателството.

- Значи ли, че през това време системата ще застине на едно място, няма да има никакви промени?

Е. Ж.:Според мен зависи на какви хора ще се разчита, какъв екип ще бъде създаден.

Х. А.:Да се надяваме, че не. Зависи. Примерно дали екипът ще бъде подбран внимателно, а не министърът на финансите да посочва кой да бъде заместник на здравния му колега. Не можах да запомня името на съветничката на Симеон Дянков, която бе обявена за зам. здравен министър (Десислава Димитрова - б. р.), и дали тя има познания в областта на здравеопазването. Говоря конкретно за българското. Защото нашата система е строго специфична, има си характерни особености и ако госпожата не е запозната, а тепърва навлиза, каква е ползата, че разбира от икономика на здравеопазването изобщо?

Та, екипът е от значение, но е важно и да има приемственост. Защото има експерти в министерството, които са започнали промените. И по някакъв начин те биха помогнали за плавен преход. Категоричен съм, че с воля, с агресия, с ентусиазъм и бодрост системата не може да бъде реформирана. Тя изисква съгласие. И съгласуване. Изисква преследване на целите, а не силовото им налагане. Т. е. свръхенергия и свръхентусиазъм са равни на неуспех.

Л. И.:Не смятам, че през този опознавателен период системата би стояла на едно място. А днес тя се нуждае от спешни мерки. Считам, че когато има екипност, дори да не си напълно навлязъл в материята, пак ще се реализират предвидените проекти за реформи в здравеопазването като закон и т. н. Така например вече минаха на първо четене промените в Закона за лечебните заведения, т. е. реформата не може да спре и няма как да се спре.

- Какъв съвет може да дадете на проф. Борисова като човек, който вече е бил на министерския пост, д-р Желев?

Е. Ж.:Съвет?! Ако ми го поискат, ще го дам. Но в медицината има един важен принцип и най-вероятно тя го знае - “Примум нон ноцере” (“Преди всичко не вреди”). Сложна е системата на здравеопазването. Тя е и много консервативна, затова грубите действия са обречени на неуспех. Пак казвам, ако ми искат съвет, ще го дам.

- Д-р Адемов?

Х. А.: Съветът ми към проф. Борисова е да търси съгласие. Не само в средите на управляващите, а и в опозицията, гражданското общество и неправителствените и съсловните организации, в синдикатите. За да бъде разпределена тежестта на реформата върху по-голяма част от обществото. Непопулярни мерки без подкрепа не са по силите на която и да е политическа сила. Колкото и да е популярна. Повтарям - да потърсят и опозицията, защото най-малкото могат да се поучат от негативния опит.

- Вие имате ли съвет към проф. Борисов, д-р Иванов?

Л. И.: Давам съвети, когато към мен се обърнат с въпрос. Надявам се да бъдем един добър екип и тандем. Аз съм готов 24 часа в денонощието да бъда полезен с моите познания и опит. Стига да поискат от мен такава помощ.

- Как могат да се спрат течовете в здравната система? А резултатите бързо да се усетят?

Е. Ж.: Няма как да се усетят бързо. Но добра формула е строгият контрол и доброто заплащане.

Х. А.: Явно това е задача №1, която е поставена от премиера. Но тя включва признаването на пациента, който трябва да бъде поставен в центъра на системата. Т. е. да бъде признато неговото право на избор. Защото той трябва да определи коя болница да остане и коя не. Пациентът е този, който на практика по пътя на своя мотивиран избор и чрез конкуренцията на лечебните заведения, ще определи къде се оказва качествена медицинска помощ. А държавата трябва само да посочи на какви стандарти да отговарят заведенията, каква апаратура и кадри да има. С лекарския съюз пък да се определят правилата за добра медицинска практика. Да обвиняваш по презумпция, че съсловието е виновно за течовете в системата, за мен това е несъстоятелно.

Л. И.:Всички, които се занимаваме с финансиране в областта на здравеопазването, много добре знаем къде са течовете. Някои от тях се извършват чрез т. нар. мнима хоспитализация, надписване на нереални клинични пътеки, за да се вземат повече пари, търговете за консумативи и медикаменти, от начина на изписване на лекарства, отчитане на фиктивни прегледи и т. н. Повтарям - всички добре знаем къде са течовете и стъпка по стъпка ще спираме подобни харчове.

- А какъв да е моделът на здравната система, който да отговаря на нашата действителност?

Е. Ж.:Никой досега не е питал каква система искат хората... Тревожното е, че и съсловието не се пита.

Х. А.: Моделът за нашата действителност трябва да стъпи на традициите ни от една страна, от друга - да се следва модел на осигуряване с демонополизация на здравната каса.

Л. И.:Моделът на българското здравеопазване е солидарният и той е наложен в голяма част от европейските страни.

- Оптимист ли сте за бъдещето на здравеопазването ни с оформящия се нов екип в МЗ?

Е. Ж.:Мисля, че ще му е трудно. Но в здравеопазването никога не е лесно.

Х. А.: Времето ще покаже.

Л. И.:Още не виждам подменен екип. Виждам един разширен екип. А по принцип съм оптимист за българското здравеопазване, свикнал съм да мисля позитивно. Смятам, че за да се оправи една работа, тя трябва добре да се разбърка. В момента доста сме разбъркали нещата.

- Проф. Борисова потърси ли ви вече, д-р Иванов?

Л. И.: Все още не, но и аз й нямам координатите, за да я потърся. Тя все още не е избрана, може би това е причината да не сме се свързали.


2 нови ваксини задължителни от април
Едната е срещу пневмококи, другата за пет различни инфекции
Две нови ваксини влизат в задължителния имунизационен календар от април. Това съобщи доц. Евгений Генев на представянето на учреденото сдружение по ваксинопрофилактика. То е създадено от водещи експерти в областта. Целта е да се повиши обществената здравна култура и изготвянето на професионални консултации. Едната нова ваксина е срещу пневмококи, а другата е петвалентна. Търговете вече са минали, сега трябва да бъдат осигурени 10 млн. лв. за покупката на препаратите. Страната ни заделя едва 10 млн. лв. годишно за имунизации, каза доц. Генев. Пропуските в имунизациите обаче струват скъпо. 20 лв. е ваксината за морбили, а за лечението касата плаща по 400 лв. на болен, допълни д-р Атанас Мангъров, инфекционист. (24часа)


За колегите тя е новата Кристалина на Бойко

Не се нагажда към ситуацията, другите вървят след нея
Илияна Ангелова

Професор по ендокринология на 60 г. с доказани научни постижения у нас и в чужбина поема поста здравен министър. Новината обиколи медиите още в сряда. Публичните изяви на Анна-Мария Борисова, завеждащ отделението по тиреоидни заболявания в болницата по ендокринология “Иван Пенчев” към Медицинския университет в София, досега са свързани главно с битката срещу “тихата епидемия”, както е известна остеопорозата. В семейството й всички са лекари - тя самата, съпругът, който е нефролог в ИСУЛ и синът, който завършва медицина в Париж и остава да работи там.

Издига се в академичните среди до най-високото признание - професор, председател на Българското дружество по ендокринология и създател на Българска лига за профилактика на остеопорозата. Министерското кресло е ново, много по-сериозно предизвикателство.

Борисова е втората жена, която заема този пост след Мими Виткова.

Колегите й от болницата по ендокринология нямат и капка съмнение,че тя ще се справи блестящо с новата задача, както с работата си досега.

“Клиниката ни се занимава със заболяванията на щитовидната жлеза и паращитовидните жлези, също и на костния обмен като гуша, тиреотоксикоза, хипофункция на щитовидната жлеза, остеопороза. Това са социално значими заболявания, засягат много жени. Нежният пол обикновено е потърпевш”, казва доц. Русанка Ковачева, която ще поеме шефския пост в клиниката, след като проф. Борисова отиде в министерството.

Тя и другите колеги приемат работата си като мисия. “Имахме късмета да изведем на дневен ред остеопорозата като заболяване, за да започнат хората да се изследват и лекуват. Това стана още преди 10 г.”, добави доц . Ковачева.

Проф. Борисова ръководи вече два мандата дружеството по ендокринология. Като негов председател е участвала в различни кампании, свързани с ендокринните заболявания. Повечето от тях са социално значими, засягат големи групи от населението - 22% например страдат от гуша или възли в щитовидната жлеза. Тиреодитът на Хашимото засяга 18%. За остеопорозата се прави епидемиологично проучване в момента.

“Макар и малка клиника в малка болница, ние се занимаваме със социално значими заболявания.

Имали сме възможност да се докоснем до много проблеми в здравеопазването, свързани с диагнозата, лечението и реимбурсацията на лекарствата”, пояснява доц. Ковачева.

Затова според нея проф. Борисова ще бъде много полезна на новия си пост. Тя има дългогодишен стаж, издигнала се е в академичните среди. Познава проблемите на всяка гилдия. През последните години се занимава най-много с болните от остеопороза. Тя обаче няма право да подхожда едностранно към една група пациенти, ще трябва да мисли еднакво за всички, изтъкват колегите й, като хвалят и нейния организаторски талант.

След като пое дружеството по ендокринология, тя направи невероятна организация и модернизира структурите му. “От всички нас проф. Борисова най-добре пасна на този пост”, признава проф. Боян Лозанов, който се е състезавал с нея за председателското място.

Тя модернизира дружеството. Осъвремени организацията от юридическа гледна точка, комуникацията е по интернет, плащането на членски внос става по банков път, имаме собствен сайт, описва приноса й доц. Ковачева. Щом тя е избрана за министър на здравеопазването, ще настъпят промени там. Това е предизвикателство, но тя ще се справи.

Няма друг министър сред предишните, който да е от нейната класа, убедени са колегите й.

Като находкамога да я сравня единствено с Кристалина Георгиева, българския еврокомисар, обобщи проф. Лозанов. “Тя не е конформист, не се нагажда към ситуацията или нещо друго. Напротив, тя ще нагоди другите към това, което трябва да се свърши. Няма да е лесно, защото дълги години нищо не беше правено в здравеопазването”, коментират колегите на новия министър.

Поемането на министерския пост е жертва според колегите на проф. Борисова, защото тя оставя сигурността на заемания висок административен пост.

В по-голяма степен обаче е крачка напред, защото ендокриноложката е постигнала почти всичко в научната си кариера - професорска титла и ръководен пост на научно дружество.

“Българският народ ще спечели, защото тя ще разгърне всичките си възможности и ще постигне реални резултати. Тя има потенциал и аз съм голям оптимист. Дълги години здравеопазването беше на опашката в политиката на правителствата. Знаем, че няма пари, че има проблеми. Това, което може да стане, ще бъде направено”, разсъждава доц. Ковачева.

Предизвикателството за новияминистър започва от факта, че лекарката минава от другата страна на барикадата. Досега тя многократно е критикувала здравната политика на предишни правителства, макар и само в своята сфера.

“В България няма нито едно епидемиологично проучване на нито едно заболяване.

Как тогава администрацията планира пари за лечение?”, пита остро тя при една от публичните си изяви преди време.

Напада и пасивната позиция да се лекуват счупванията от остеопороза, много от които завършват със смърт, вместо да се инвестира в масовата профилактика. Проф. Борисова е горда, че благодарение на създадената от нея лига и дългогодишната работа с колегите преди години започва първото безплатно лечение с модерни медикаменти на хора с чупливи кости.

“Аз като лекар, а и всички колеги не можем да не се тревожим от факта, че не всички нуждаещи се получават адекватно лечение”, отстоява позицията си тя. Натрупалите си проблеми в здравеопазването, пред които ще се изправи Борисова, са много. В деня, когато бе издигната за министър, лекари от цялата страна протестираха за мизерното финансиране на системата и помпането на фискалния резерв със здравните вноски на обикновените граждани.

Болници в малки градове са на ръба на оцеляването, а изграждането на обещаните модерни спешни центрове се бави. Не само лекарите, но и пациентите очакват бързи действия и решения от новия министър, защото вълната от протести в цялата страна вече се надига.


ОПОЗИЦИЯТА

Когато един кораб потъва, много трудно се намират моряци за него, коментира вчера депутатът от БСП Антон Кутев. Той определи избора на Борисова като "тежък компромис" от страна на управлението и прогнозира, че това ще доведе до още по-голяма криза в здравеопазването. Поне началният анонс бе драматичен, каза Кутев, визирайки собственото представяне на министър Борисова пред журналистите. БСП не й дава 100 дни, защото ги няма, но й дава 1 месец спокойствие да навлезе, преди да я сложи на мушката си.
КОЛЕГИТЕ

Tя е точният човек за министър, казва проф. Боян Лозанов, който е работил заедно с проф. Борисова, преди да се пенсионира. Той й предава поста на завеждащ клиниката. “Тя е изключително борбена личност, затова е подходяща за поста министър. Работя с нея от 20 г.”, казва доц. Ковачева. Други нейни силни страни са, че умее да постига целите си и не оставя нещата недовършени. В повечето случаи резултатът е положителен. Проф. Борисова никога не се отказва от поставената цел. Умее да мотивира и да изисква. Прави това, като дава личен пример. Ако е необходимо, ще работи от ранни зори до късна вечер, но ще покаже на колегите как трябва да се свърши нещо.

Тя е изключителен организатор. Умее да вдъхнови хората да работят по даден проблем, добави още доц. Ковачева.


В публичните компании и заплатите стават публични
Промени в Закона за публично предлагане на ценни книжа предвиждат възнагражденията на всички шефове да се обявяват
Заплатите на всички директори в публичните дружества трябва да бъдат оповестявани. На публикуване ще подлежат и възнагражденията на всички директори в застрахователни, пенсионноосигурителни и здравно-осигурителни дружества. Това предвиждат промени в Закона за публично предлагане на ценни книжа, които са подготвени от Комисията по финансов надзор. Проектът е внесен в МФ.

Кой излиза на светло

Според промените ще бъдат оповестявани възнагражденията на всички заместници, икономически, финансови или търговски директори, както и на ръководителите на направления, главните инженери в производственото предприятие, ръководителите по качеството или управителите, на клон.Сега се оповестяват само възнагражденията на членовете на съвета на директорите, надзорния или управителния съвет. Публичните банки у нас са пет - ПИБ, ЦКБ, КТБ, СИБАНК и БАКБ. Публичните компании са над 300.

Причини за промените

Промените в законопроекта се правят по две препоръки на Европейската комисия

- 2009/384/ЕО и 2009/385/ ЕО. В много случаи се оказва, че финансовата криза е причина за неправилно разпределение на заплатите и прилагане |на краткосрочни политики на финансиране, които излагат на риск предприятията, обясни Ралица Агайн, зам.-председател на КФН.

Целим висока прозрачност

и отстраняване на ограничения, които ощетяват предприятията, допълни тя. Друга причина е, че инвестиционните банки обвързаха възнагражденията с финансовия си резултат, посочи София Христова, изпълнителен директор на ПОД „Алианц". Подготвяните промени са изцяло по препоръките на ЕК и не е потърсено мнението на инвестиционната общност, призна Агайн.

Резултат

Променливите компоненти на заплатите ще са подложени на контрол. Те няма да се изплащат веднага, а след определен период, когато се видят какви са реалните резултати от работата, обясни Агайн. По думите й резултатите трябва да допринасят за дългосрочна устойчивост. Ако критериите не са изпълнени или е подадена невярна или подвеждаща информация,

директорите ще трябва да връщат променливата част от възнагражденията си.

Ако се приемат промените, те със сигурност няма да се приемат добре от директорите на публичните компании, защото засягат интересите им, коментира зам.-предсе-дателят на КФН. В практиката се вижда, че има случаи, в които възнагражденията се плащат под друга форма, за да не бъдат обявявани, допълни Агайн. Тя обаче е убедена, че подготвените поправки обхващат всички възможни методи за възнаграждения и трудно може да се избяга от тях.

Контра

Комично е да се обявяват доходите не само пред акционерите, а пред всички лица, коментира банкер. Според него това е излишно престараване, а и не носи никаква полза на инвеститорите. Той коментира, че ако тези промени влязат в сила, част от



заплатите може да се насочат през други фирми, за да не бъдат обявявани. Според Христова първо трябва да се отговори на въпросите сега ли е моментът за тези поправки и къде другаде са приложени. Тя допълни, че текстовете трябва да се обмислят внимателно. Не сме против публичността, а против прекалената конкретика. Възнагражденията не са от значение за публиката, пък коментира Александър Керезов, зам.-председател на УС на „Химимпорт". Според него това няма как да подобри или влоши финансовия сектор. Целта на поправките в закона е да има повече информация, ако бъдат приети, ние ще ги прилагаме, » допълни той.

Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване подготвя становище по предвидените промени, което ще бъде внесено в МФ.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница