9 Дисциплина



Дата11.01.2018
Размер104.31 Kb.
#44792
ТипЛекции
Утвърдил: …………………..

Декан

Дата .............................

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

Факултет: Философски


Специалност: (код и наименование)

Ф

Ф

С

0

4

0

1

1

3

Социология


УЧЕБНА ПРОГРАМА

З

0

10

9



Дисциплина:

КОНТЕНТ АНАЛИЗ

Преподавател: Гл. ас. д-р Елена Стойкова Стойкова-Доганова


Учебна заетост

Форма

Хорариум

Аудиторна заетост

Лекции

30

Семинарни упражнения

30

Обща аудиторна заетост

60

Извънаудиторна заетост

Презентация

10

Работа с данни

20

Курсов учебен проект

40

Самостоятелна работа в библиотека или с ресурси

20

Обща извънаудиторна заетост

90

ОБЩА ЗАЕТОСТ

150

Кредити аудиторна заетост

2

Кредити извънаудиторна заетост

3

ОБЩО ЕКСТ

5






Формиране на оценката по дисциплината

% от оценката



Участие в екипна работа по задание

30%



Участие в семинарни занятия

20%



Изпит: подготовка, публично представяне и защита на индивидуален курсов проект

50%


Критерии на оценяване

Изисквания за допускане до изпит:

Наличие на текуща оценка и оценка от контролна работа.


Методи на оценяване и формиране на оценка:

  1. Текуща оценка от участие в практическата работа в курса – 30% от крайната оценка.

Индивидуална работа и работа в екип по практическо задание.

  1. Оценка от контролна работа20% от крайната оценка.

Контролната работа включва тест от 20 въпроса, правилните отговори на които носят 2 точки и примерна задача, чието решение носи максимален брой точки – 40.

Оценките се формират чрез интервална скала от точки:



Отличен

72-80 точки

Много добър

62-71 точки

Добър

52-61 точки

Среден

41-51 точки




  1. Подготовка, публично представяне и защита на курсова работа50% от крайната оценка.

Основни изисквания към съдържанието и оформлението на курсовата работа:

  1. Социологическа аргументация за избора на проблем, който е предмет на анализ на курсовата работа и която е направена въз основа на съществуваща научната литература по избраната тема.

  1. Очертаване на времевите граници на предмета на изследване, който задължително трябва да е в български контекст.

  2. Извеждане на основни термини и понятия използвани в текста; аргументация за използването на конкретния понятиен апарат, който използва задължителната и допълнителната литература, релевантна на изследвания проблем. Цитирането или представянето на определен автор да се използва не самоцелно, а да има статус на доказателство; чуждите мисли да бъдат поставени в кавички и ясно разграничено от собствените тези и твърдения.

  3. Да бъдат ясно описани обекта/обектите, целите и задачите на курсовата работа.

  4. Да бъде аргументирана употребата на метода на анализ на съдържанието за събирането на данни – описание на избрания тип извадка и единиците на извадка, на спецификата на институционалната среда, в което изследваното съдържание е създадено, аргументиране на изработената матрица и единиците на анализ, съобразно използваната теоретична рамка.

  5. Аргументирана интерпретация на данните, която да покаже доказателствения потенциал на метода на анализ на съдържанието. (Да се избягва голото съобщаване на числа или проценти, а анализът да се съсредоточи върху социологическата им интерпретация като основа на доказателствената плътност на текста.)

  1. В заключението – кратко резюме на проведения анализ, което представя предмета, който е бил анализиран, начина по който това е постигнато, данните, които са използвани с оглед поставените цели и задачи; подчертават се основните изводи от анализа. Очертават евентуално перспективите за по-нататъшни изследвания по дадения проблем, както и нови изследователски въпроси които са били забелязани, (рефлексия върху смисъла на постигнатите резултати и перспективите на изводите).

  2. Използвана литература: Пълно цитиране на използваните литературни източници (книги и статии от научни списания) при спазване на стандарта за цитиране, посочен в сп. Социологически проблеми (вътрешна задна корица). Пълно цитиране на архивните материали и/или други документни източници (публикувани мемоари, непубликувани лични и институционални архиви, адреси на интернет страници и др.). Подреждане на библиографията в края на текста според приетия стандарт (по азбучен ред първо на кирилица, а след това на латиница, вж. Списание Социологически проблеми)

  3. В Приложения: Задължително да бъдат приложени инструментариум на изследването – матрица за кодиране на данните, файл с единиците на изследването, файл с обработените данни.




Отличен

Изпълнени са всички изисквания към съдържанието на курсовата работа и са защитени в нейното представяне.

Много добър

Изпълнени са основните изисквания към съдържанието на курсовата работа и са защитени в нейното представяне.

Добър

Изпълнени са само част от изискванията към съдържанието на курсовата работа и са защитени в нейното представяне.

Среден

Голяма част от изискванията не са изпълнени и работата не притежава съдържателна и аргументативна завършеност.


Анотация на учебната дисциплина:

Курсът е основан върху класически и актуални теоретически интерпретации на метода на контент-анализ, неговия дизайн и употреба и е тематично разделен на две части. Първата част представя възникването и установяването на метода на контент-анализа в социалните науки, методологическите предпоставки за неговата употреба и логиката на неговия дизайн. Тази част запознава студентите и с основните техники на контент-анализ. Втората част на курса представя някои от най-популярните разновидности на метода, основанията и спецификите на тяхното използване, като обръща специално внимание на възможностите за цифровизиране на отделните техники на анализ.



Предварителни изисквания:

Няма




Очаквани резултати:

Курсът има практическа насоченост цели развиване на професионална компетентност на студентите за използване на контент-анализ в социологическата работа и формиране на стратегически умения при конструиране на конкретен дизайн на контент-анализ, които да бъдат използвани в социологическо изследване, в зависимост от неговия предмет и емпирични обекти (текст, изображение, аудио и видео материали).



Учебно съдържание




Тема:

Хорариум



Важни моменти в историята на възникване и използване на метода на контент-анализ. Практическо приложение на метода на контент-анализ: теоретически предпоставки. Силни и слаби страни на метода.

4 часа



Контекст и логика на проектиране на контент-анализ. Избор на съдържание. Типове извадки. Единици на извадка. Единици на кодиране.

4 часа



Техники за измерване и единици на анализ. Категории и тяхното “затваряне” в стойности. Ръководство за кодиране. Техники за кодиране. Създаване на матрица за кодиране.

4 часа



Кодиране и запис. Прилагане на тестове за валидност и надеждност на кодирането.

4 часа



Въвеждане на данните в електронен вид. Обработка и интерпретация.

4 часа



Описване и представяне на проведено изследване.

8 часа



Контент-анализ на неподвижни изображения в качеството им на социални данни.

4 часа



Aнализ на медийно съдържание. Конкретни инструменти за анализ на комуникирането на риска (risk communication theory).

4 часа



Анализ на видео съдържание. Най-разпространени приложения на контент-анализ на видео: телевизионно и филмово съдържание.

4 часа



Специфики на работа с онлайн архиви и анализи на онлайн съдържание.

4 часа



Специфики на анализа на публични политики. Анализ на нормативни рамки. Софтуерна програма QUING IntraNET Application Version 1.0.1

4 часа



Контент-анализ на учебно съдържание. Представяне на софтуерните програми Build Version 1.0. и Leningrad Version 1.0. и резултатите от тяхното приложение.

4 часа



Комплексен контент-анализ. Студентите избират конкретно проведено изследване и представят и коментират използваните методи – техните предимства и недостатъци.

8 часа


Библиография

Основна:

Berelson, Bernard. 1971. Content analysis in communication research. NY: Hafner Publishing Company.

Franzosi, Roberto. 2008. Content Analysis (SAGE Benchmarks in Social Research Methods series). Sage Publications.

Krippendorf, Klaus. 2003. Content analysis: An introduction to its methodology. Beverly Hills, CA: Sage.

Neuendorf, Kimberly A. 2001. The content analysis guidebook. Thousand Oaks, CA: Sage.

Neuman, Lawrence W. 2007. Basics of Social Research. Qualitative and Quantitative Approaches. Pearson Education Inc. Allyn and Bacon.

Weber, Robert P. 1990. Basic content analysis. Newbury Park, CA: Sage.

Допълнителна:

Димитров, Г. и Е. Стойкова. 2013. „Българин да се наричам, първа радост е за мене“ (могат ли да се формират граждани в съвременното българско училище – резултати от емпирично проучване). Стратегии на образователната и научната политика. 21(1): 41-65.

Стойкова, Е. 2006. „Полови неравенства в букварите за първи клас” В: Предизвикателства на докторантите (четири социологически изследвания) София: Изток-Запад: 13-53.

Bell, Philip. 2008. “Content analysis of visual images” in Theo Van Leeuwen and Carey Jewitt, eds. Handbook of visual analysis. Sage Publications: 10-35.

Benoit, William L. 2011. “Content Analysis in Political Communication“ in Erik P. Bucy and R. Lance Holbert, eds. The Sourcebook for Political Communication Research: Methods, Measures, and Analytical Techniques, Routledge: 268-283.

Berger, John. 1972. Ways of Seeing. London: British Broadcasting Corporation and Penguin Books.

Chong, Dennis and James N. Druckman. 2011. “Identifying Frames in Political News“ in Erik P. Bucy and R. Lance Holbert, eds., The Sourcebook for Political Communication Research: Methods, Measures, and Analytical Techniques, Routledge: 238-267.

Deacon, David. 2008. “Why Counting Counts“ in Michael Pickering, ed. Research Methods for Cultural Studies. Edinburgh University Press: 89-105.

Gibson, Rachel K., Andrea Römmele and Stephen J. Ward (Eds.) 2004. Electronic Democracy Mobilisation, organisation and participation via new ICTs. London and NY: Routledge.

Goffman, Erving. 1979. Gender Advertisements. London: Macmillan.



Goffman, Erving. 1986. Frame Analysis: An essay on the organization of experience. Boston: Northeastern University Press.

Hodson, Randy. 1999. Analyzing documentary accounts. London: Sage.

Hoi, Steven C. H., Jiebo Luo, Susanne Boll, Dong Xu, Rong Jin. 2011. Social Media Modeling and Computing. Springer: 3-121.

Jordan, Аmy B., Dale Kunkel, Jennifer Manganello, Martin Fishbein (Eds.) 2009. Media Messages and Public Health: A Decisions Approach to Content Analysis. Sage Publications.

Lerner, Robert, Althea K. Nagai and Stanely Rothman. 1995. Molding the Good Citizen. The Politics of High School History Texts. Westport, Cunnecticut and London: Praeger.

Maria Elizabeth Grabe and Erik Page Bucy. 2009. Image Bite Politics: News and the Visual Framing of Elections. Oxford University Press.

Riffe, Daniel, Stephen Lacy and Frederick Fico. 2005. Analyzing media messages: Using quantitative content analysis in research. Mahwah, NJ: Lawrence Erlbaum

Roberts, Carl W. 1997. “A Theoretical Map for Selecting Among Text Analysis Methods“ in Carl W. Roberts, ed. Text Analysis for the Social Sciences: Methods for Drawing Statistical Inferences from Texts and Transcripts. Hillsdale, NJ: Lawrence Erlbaum Associates: 275-283.

Rose, Gillian. 2002. Visual Methodologies: An Introduction to the Interpretation of Visual Materials. Sage Publications: 54-69.

Scharrer, Erica. 2005. “Content Analysis and Television” in K. Kempf-Leonard, ed. Encyclopedia of Social Measurement, Volume 1. Amsterdam: Elsevier. 487-493.

Sellnow, Timothy L. and

Matthew W. Seeger. 2013. Theorizing Crisis



Communication. Wiley-Blackwell.

Tiemens, Robert. 2005. “A Content Analysis of Political Speeches on Television” in Ken Smith, Sandra Moriarty, Gretchen Barbatsis, Keith Kenney, eds. Handbook of Visual Communication: Theory, Methods, and Media (Routledge Communication Series) Routledge: 405-428.

Walaski, Pamela. 2011. Risk and Crisis

Communications: Methods and Messages

. John Wiley & Sons, Inc., Hoboken: New Jersey



West. Darrell M. 2005. Digital Government. Technology and Public Sector Performance. Princeton University Press. Princeton and Oxford.

Дата: февруари 2016 г. Съставил: гл. ас. д-р Елена Стойкова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница