9 февруари 2010 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/13
Дата30.03.2017
Размер1.95 Mb.
#18110
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
9 февруари 2010 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 2

В. Труд 3

В. Труд 4

В. Труд 4

В. Труд 4

В. Труд 5

В. Труд 5

В. Труд 6

В. Труд 6

В. Труд 7

В. Труд 7

В. Труд 9

В. Труд 10

В. Труд 10

В. Труд 12

В. Труд 13

В. Труд 14

В. Сега 14

В. Сега 14

В. Сега 15

В. Сега 17

В. Сега 17

В. Сега 18

В. Сега 18

В. Сега 19

В. Сега 20

В. Сега 22

В.Класа 25

В.Класа 26

В.Класа 27

В.Класа 27

В.Класа 28

В.Класа 29

В.Класа 29

В.Класа 30

В.Класа 31

В.Класа 32

В.Класа 32

В.Класа 33

В.Класа 34

В.Класа 37

В.Класа 38

В.Класа 38

В. Телеграф 39

В. Монитор 43

В. Дума 45

В. Дневник 56

В. Дневник 59

В. Дневник 59

В. Дневник 60

В. Дневник 61

В. Дневник 62

В. Атака 63

В. Пари 64

В. Пари 65

В. Пари 68

В. Пари 69

В. Пари 70

В.Пари 70

В.Пари 72

В.Пари 74

В.Пари 75

В.Пари 76

В. Земя 76

В. Земя 76

В. Земя 77

В. Земя 78

В. Земя 78

В. Земя 79

В. Стандарт 80

В. Стандарт 80

В. Стандарт 80

В. Стандарт 81

В. Стандарт 82

В. Стандарт 82

В. Стандарт 83

В. Стандарт 83

В. Стандарт 84

В. Стандарт 85

В. Стандарт 87

В. 24 часа 88

В. 24 часа 92

В. 24 часа 92

В. 24 часа 93

В. 24 часа 95

В. 24 часа 96

В. Новинар 97

В. Новинар 97

В. Новинар 97

В. Новинар 98




09.02.2010 г., с. 1
Държавата замръзна

Размразяват „Супер Боровец”
Българските партньори - изненадани
Инвестиционна новина от Оман стопли мразовития български по­неделник.

„Супер Боровец" ще бъде завър­шен през 2012 г. и в него ще бъдат вложени 800 млн. евро, сензационно предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на анонимен пред­ставител на Държавния фонд на Султаната Оман. фондът е осно­вен акционер в мегапроекта. Съобщението от гр. Мускат обаче изненада кмета на Самоков Ангел Николов и представителя на един от по-малките акционери - „Главболгарстрой". От думите им

се разбра, че засега не се работи по мащабния обект, чиято първа копка бе през октомври 2007 г.


09.02.2010 г., с. 4
Полицейски ескорт за снегорините в София
Част от града бе почистена, на друго места снегът остана до обед
Вангелина Михайлова

Коли на КАТ ескортираха вчера снегорините по централни столични булеварди и осигуряваха бързо преминаване на техниката през натоварените кръстовища.

Намесата на полицията се наложи заради силния валеж (около 25 см снежна покривка), който за пореден път затрудни разчистването на преспите в пиковите часове на трафика. Новата тактика срещу снега бе приложена първо на бул. “Цариградско шосе”, а после на част от булевардите “Ситняково” и “България”.

Разчистването на снега този път даде сравнително добри резултати на някои места, но на други ситуацията бе трагична, както обикновено.

Столичани от “Лозенец”, “Слатина”, “Изгрев” и др. райони бяха изненадани, че успяха да стигнат до работните си места, без да преодоляват снежни преспи и навреме. Проблеми обаче имаше в “Надежда”, “Красна поляна” и др. Огромни задръствания имаше по някои ключови кръстовища и булеварди, където преспите си стояха. Хаос цареше по улиците около бул. “Ломско шосе”, който е затворен заради строежа на метрото. Машини минаваха по всички булеварди с градски транспорт, заявиха от общината. Към 10,30 ч обаче централният бул. “Васил Левски” при НДК бе покрит със сняг. Автобуси, тролеи и трамваи се движеха със закъснение от над 40 мин. До обед бяха станали една тежка и 25 леки катастрофи. 35 души постъпиха за 4 часа в “Пирогов” след падане.

Много от пешеходците съжаляваха, че не са излезли със снегоходки. На места тротоари, спирки и подлези не бяха почистени. От общината напомниха, че за тротоарите пред блокове, офиси и магазини отговарят собствениците. Спирките били чистени, но снегът продължавал да трупа. Служители на инспектората обикаляли районите и на фирмите щяло да бъде платено само за свършеното.

“При тази ситуация е направено всичко възможно”, обяви кметицата Йорданка Фандъкова, която от тъмни зори координираше чистенето. Снегът не изненадал общината, тъй като снегорини стояли на позиции в различни части на града в очакване на валежа, който обаче бил твърде продължителен.
Две снимки на три колони - Пазаруващите от Женския пазар в София намериха и положителен ефект от снега и теглеха като шейни пликовете с покупките си по преспите.Шофьорите пък не бяха никак доволни, когато автомобилите им бяха блокирани в преспите на бул. “Сливница” в най-големия трафик.
Снимка на шест колони – Трафикът по бул. „Цариградско шосе” вчера бе затруднен, но не толкова от обилния снеговалеж, колкото от невижданата досега гледка – снегорини, които риеха преспите и от трите платна, ескортирани от полицията


09.02.2010 г., с. 5
Има опасност от закриване на БАН, предупреди Станишев
“Ще настояваме за спазване на автономията на БАН, за да не се превърне реформата в ликвидация на академията, за което има реална опасност.” Това заяви вчера лидерът на БСП Сергей Станишев на среща с проф. Стефан Воденичаров, председател на общото събрание на БАН, и Николай Милошев, директор на Геофизичния институт към академията.

Станишев припомни, че според изискване на Лисабонската стратегия България трябва да достигне финансиране за наука в размер на 1% от БВП. Сега обаче се оголвали цели направления - възрастните учени се пенсионирали, а млади не идвали, защото заниманието с наука не било престижно.

Ваня Добрева, която e член на Изпълнителното бюро на БСП, каза по време на разговора с представителите на БАН, че имотите на академията на 4-ти и 8-и километър в София са на стойност около 2 млрд. евро. Атаката на правителството към научната институция издавала намерения за приватизация на терените и сградите. Учените я поправиха, че стойността на имотите е 3 млрд. евро. Те напомниха, че преди три седмици имало писмо от голяма търговска верига с копие до финансовия министър Симеон Дянков. Търговците проучвали възможността да купят терена до бул. “Шипченски проход” в столицата, където е Институтът по металознание и лабораториите му.


09.02.2010 г., с. 6
Нотариус спаси нивите на дядо от измамници

Нотариус от Велико Тър­ново спаси от измамници ни­вите на 79-годишен мъж от с. Водолей. В кантората на Петко Кънчевски се появила група граждани и се предста­вила за купувачи и продава­чи. Дали пълномощно от името на Йордан Ангелов, заверено от кметицата Ан­тоанета Тодорова. Клиенти­те искали да си прехвърлят 32 дка ниви. Нотариусът установил пропуски в пълно­мощното и се усъмнил в до­стоверността му. Докато клиентите били при него, из­викал полицията. А хората се оказали измамници.

Това бил четвърти опит мо­шеници да измъкнат земите на Ангелов. Преди няколко години личната му карта би­ла открадната с тази цел. Пе­чатът на кметството пък бил фалшив.


09.02.2010 г., с. 7
Общината във Варна си поиска Морската градина
Десимира ТОНЧЕВА

Инициатива да бъде про­менена собствеността на Морската градина във Варна от държавна в публична об­щинска подема председа­телят на общинарите Борис­лав Гуцанов. „Състоянието в момента е абсурдно. Мор­ската градина е държавна собственост, същевременно ние я поддържаме. Община­та харчи много за поддръжка - за озеленяване, осветле­ние и охрана", допълни ше­фът на местния парламент. Областният управител на Варна Данчо Симеонов ко­ментира изказването на Гу­цанов като поредното прехвърляне на някакъв проблем. „От обектите, които ще се дават под наем в Морската градина, областна управа по­лучава много по-малко от ед­на десета. Общината не губи финансово кой знае какво", каза Симеонов.




09.02.2010 г., с. 8
Двама депутати се отказаха от имунитет
Двама народни представители поискаха вчера да бъдат свалени имунитетите им - Димчо Михалевски от БСП и Емил Димитров от ГЕРБ. Причината е сагата със замяната на гори.

В петък соцлидерът Сергей Станишев атакува премиера Бойко Борисов с твърдението, че най-голямата замяна на гори през 2009 г. е на депутата от управляващата партия Емил Димитров. Димитров “удари” Михалевски, че като зам.-министър на регионалното развитие е допуснал съмнително завишаване на цената на проекта “Корекция на река Арда” в района на Кърджали.

Като резултат секретарките на двете парламентарни групи се сблъскаха пред вратата на деловодството на Народното събрание, за да подадат заявленията за отказ от имунитет съответно на Михалевски и на Димитров.

Михалевски обяви, че е пуснал молба до главния прокурор Борис Велчев да се провери проектът за р. Арда. Димитров пък призовава прокуратурата да разследва сделката по замяна на гори, в която се твърди, че е участвал.

“Върви подмяна на темата, с поредни медийни циркове замъгляват същността на въпроса, защото не аз, а министър-председателят и всички от управляващите среди казаха, че замените са престъпление. Аз това не го споделям, след като то е било регулирано в закона. Това действие на Емил Димитров е по-скоро пиар действие”, коментира пък Станишев.


09.02.2010 г., с. 8
Отложиха обвинението срещу Валери Цветанов
Ивайло Крачунов

Внасянето на обвинителния акт срещу бившия земеделски министър Валери Цветанов в съда внезапно бе отложено. Оказало се, че защитниците на ексшефа на аграрното ведомство са изпратили жалба до съда, в която настоявали да получат повече яснота по въпроса защо обвинителите са прекратили частично досъдебното производство срещу него за престъпление по служба и са го изпратили за доразследване от прокуратурите във Варна и Видин.

“Докато съдът не се произнесе по жалбата на адвокатите на Цветанов, обвинителният акт не може да бъде депозиран”, подчертаха магистрати. Първоначално Цветанов бе обвинен в престъпление по служба, но по-късно обвинението бе трансформирано в умишлена безстопанственост.

Според магистратите бившият министър в кабинета “Станишев” трябва да отговаря пред закона за 5 незаконни замени на земи от Държавния поземлен фонд. Изчисленията на експертите показали, че вследствие на въпросните сделки държавата е била ощетена с 200 285 лв. Ако вината на Валери Цветанов бъде доказана, той може да прекара зад решетките до 8 години.

Очаква се съдът да насрочи старта на процеса срещу бившия шеф на Държавната агенция по горите (ДАГ) Стефан Юруков. Той е обвинен, че е нанесъл щети на държавата за 12 729 415 лева от четири неизгодни замени, сключени в периода 23-26 януари 2009 г.

В момента Юруков е на свобода с мярка за неотклонение “подписка”.




09.02.2010 г., с. 8
Оборват слух за президентски заменки
Няма данни за извършени заменки на земеделски земи от Пернишко срещу ниви в Добруджа, съобщи вчера окръжният прокурор на Добрич Милчо Каменски пред агенция “Фокус”. Вчера той е получил запитване по въпроса от Върховната касационна прокуратура. Повод за него стана интервю за БНР в неделя, в което зам.-министърът на земеделието Георги Костов бе попитан от водещата вярно ли е, че президентът Първанов се е сдобил със земи в Добруджа след заменки. Костов отвърна, че не е запознат, но от отговора му остана съмнение, че е възможно това да стане чрез подставени фирми.

Прокурор Каменски вчера бе категоричен, че няма данни за образувани досъдебни производства за заменки от Перник в Добрич, нито следствие или дознание.




09.02.2010 г., с. 9
Оман размрази “Супер Боровец”, у нас не знаят
Нови ски писти засега не се изграждат
Пет години откакто тръгна подготовката за “Супер Боровец” и две години и половина след първата копка, най-сетне излезе съобщение, че мегапроектът може и да види бял ден.

“Супер Боровец” се размразява - тази новина долетя от оманската столица Мускат като приказка от “1001 нощи”. Пред агенция Ройтерс представител на държавния инвестиционен фонд на Оман е заявил, че новият ски курорт ще бъде завършен през 2012 г. и ще струва 800 млн. евро. И нищо повече. Фактът, че новината е от анонимен източник, суперкратка (три изречения) и без никаква конкретика, предизвика съмнения. Оказаха се оправдани.

“Аз съм най-големият привърженик на проекта, но в момента нищо не се строи. Не ми е ясно как за две години ще бъде завършено подобно мащабно строителство”, коментира кметът на Самоков Ангел Николов.

Първите съоръжения - кабинков лифт и паркинг, трябваше да са готови преди година. Николов уточни, че паркингът е до половината, а лифтът - доникъде. Така че новината за размразяване на “Супер Боровец” се оказа силно преувеличена.

През 2007 г. бе съобщено, че се предвижда строителство на 19 км ски писти и 10 нови лифта, както и на хотели и ваканционни имоти в района Самоков - Боровец - Бели Искър.

Идеолог на “Супер Боровец” беше покойният банкер Емил Кюлев. След неговата смърт делът му беше изкупен от Държавния фонд на султаната Оман и от “Екуест инвестмънтс Болканс”. Към днешна дата акционери в проекта са холандската “Боровец инвест” (67%), община Самоков (25%) и “Главболгарстрой” (8%). Оманците държат по-голяма част от холандската компания.

Вчерашното съобщение от Оман предизвика съмнение и по отношение на планираната инвестиция. Преди 2 г. бе оповестено, че в ски курорта ще бъдат инвестирани между 500 и 600 млн. евро, а вчера сумата набъбна до 800 млн. евро. И то, при положение че строителните услуги са поевтинели оттогава.

В целия проект “Супер Боровец” се предвиждаше изграждането на хотели и ваканционни къщи с общо 1 250 000 кв. м РЗП, концентрирани в осем ядра.


Снимка на три колони - На първата копка през 2007 г. лопати хванаха премиерът по това време Сергей Станишев, лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски, посланикът на Оман във Виена Варит ал Харуси, министър Асен Гагаузов, бизнесмените Симеон Пешов и Георги Крумов.


09.02.2010 г., с. 9
Калин Пешов: Строителство? Абсурд. Още не е готов планът
“Новината за размразяване на проекта е пресилена. Абсурд е да се говори за строителство в момента. Категорично такава дейност не е тръгнала. Не забелязвам раздвижване от оманска страна.” Това коментира Калин Пешов, представител на “Главболгастрой”, една от фирмите инвеститори в “Супер Боровец”.

По думите му все още се работи върху концепцията на проекта. Кризата е наложила разработването на нов бизнес план, който още не е утвърден от акционерите.




09.02.2010 г., с. 10-11
Гората е скъпа, ако се промени статутът й

Депутатът от ГЕРБ Емил ДИМИТРОВ, зам.-шеф на аграрната комисия в НС, пред Румяна Пенкова
Тоталната забрана за пушенето не може да реши проблема
- В събота показахте на журналисти обявената за ваша горска заменка. Вчера осъмнахте в парламента. Защо, г-н Димитров?

- Както заявих в края на миналата седмица, аз не съм собственик на тази заменка. Бях акционер във фирма, която е била акционер в друга фирма. А тя е съакционер със собственика на гората - “Фабрика Медикет”. Отдавна съм напуснал фирмата.

В понеделник (вчера - бел. ред.)сутринта отидох направо при председателя на парламента и подадох заявление за доброволно сваляне на имунитета ми. Направих това, за да дам възможност на компетентните органи да си вършат работата. И ако преценят, че около замяната на гора, която ми приписва бившият премиер Сергей Станишев, има престъпление, и ако евентуално решат, че трябва да бъда разследван, да имат възможност да го направят.

- Лична или политическа ежба е това?

- Аз съм почти сигурен, че като хвърля обвинение срещу мен, Станишев иска да каже: Ето, не сме само ние, и следващите са същите. А ако има персонална атака срещу мен, възможно е да идва оттам, че ГЕРБ наложи мораториум върху промяна на предназначението на заменените горски имоти. И аз съм един от вносителите му.

- С което бръкнахте в джоба на някои от придобилите парцели?

- Ако там им е болката, може да има и лични мотиви за атаката срещу мен. Искам да подчертая, че една гора става ценна, когато е сменен нейният статут. Докато това не е станало, дори да е в центъра на София, тя си остава гора и стойността й не е такава, каквато, ако се смени предназначението й.

- Повечето заменки са строителни терени?

- Да. И съвсем неслучайна бе идеята на премиера Борисов да бъдат показани на медиите всички заменки. Абсолютно всички. Да се изнесе черно на бяло кои са били със сменен статут, къде са. В Министерството на земеделието има списък. Защото има и големи имоти, които още не са застроени.

- Имате предвид и Кара дере, където Георгий Станишев е бил проектант?

- И този случай имам предвид. Това, че настъпи криза и че не са намерили финансиране, за да застроят терена, не означава, че няма да стане. Предназначението е сменено. Видях коментара на Георгий Станишев, че проектантът идва най-накрая. Но си задавам въпроса: Ако днес някой смени 700 дка горски имот, изключи го от държавния фонд и вземе разрешение за строеж, после направи офшорка или фонд с анонимни акционери и изведнъж примерно сестрата на премиера Борисов се появява и се обявява като консултант на строежа - как ще реагирате? Ако това стане, тези същите моралисти ще ни занесат не в Брюксел, ами ще ни качат на Марс. Не твърдя, че в Кара дере има престъпление. Почти всички замени вероятно са законни. Но дали са целесъобразни?! Според мен законодателят в началото е имал предвид замените като инструмент за комасация, но работата се опорочава.

- Преди заменките обстоятелствата ви вкараха в един друг скандал - със строителен парцел в София. Купихте го от Петър Драшков, брат на зам.-шефа на ДАНС. После се оказа, че той го е придобил с фалшификация на подписа на кмета - тогава Бойко Борисов. Докъде стигна тази сага?

- Води се следствие, но се води бавно и тъжно. Чакаме да приключи, за да можем да си предявим иска към Петър Драшков. Защото, докато не приключи следствието, по закон не можем да предявим финансов иск.

- Вие сте платили 5 млн. евро по банкова сметка. Какво става с тези пари?

- Неофициалната ми информация е, че са прехвърлени и са заминали за чужбина. От ГДБОП научих, че сметката не е била запорирана. Разбрахме, че 1 млн. евро от нашите пари са дадени на заем на Сашо Сълов.

- Кой е той?

- Навремето той беше нещо около бившия син министър Евгений Бакърджиев, около разпределението на някакви помощи...

Колкото до разследването на случая, дори бях разбрал, че следствието е направо спряно, защото Петър Драшков е поискал смяна на мярката му за неотклонение. А моята неофициална информация е, че той може би е напуснал страната.

- Брат му, Иван Драшков, се върна в ДАНС. Дали това няма нещо общо?

- Нямам представа...

- В парламента надигнахте глас против тоталната забрана на тютюнопушенето от 1 юли?

- Съгласен съм, че пушенето е вредно и винаги съм призовавал младите да не почват. Но в случая не става дума дали е полезно или вредно пушенето, ясно е, че трябва да се ограничава. Но това не става с крути мерки, които да водят едва ли не до геноцид на част от населението. Ако трябва със закон да направим хората престъпници, това е друга работа.

- Забраната е наложена...

- Да, но неслучайно испанците промениха закона си - след като приеха пълна забрана, прегласуваха. И намериха най-доброто решение. Избраха да има заведения за пушачи и за непушачи, или едно заведение, но с два отделни салона. И клиентите да си изберат къде да ходят в свободното си време. Крутите забрани водят до нарушения на закона, от една страна. И, от друга - застрашават с фалит семейните заведения и туризма. Ние афиширахме, че не сме съгласни с пълната забрана и предлагаме омекотен вариант. На летището във Франкфурт монтираха кабинки за пушачи - да не би немците да са по-малко европейци от нас - не, а разбраха, че с тотална забрана не става. Такива помещения трябва да има в офисните сгради, защото един пушач е направо неработоспособен, ако 8 часа мисли, че не може да запали.

- В същия контекст е и налагането от ГЕРБ на мораториум върху работата на учените с генномодифицираните организми?

-Съгласен съм с вас, че забраната не може да бъде решение на какъвто и да е проблем. Особено в България - когато нещо бъде забранено, то се нарушава сто пъти. Но законът беше прекалено спорен и прекалено много интерпретации и упражнения върху него се направиха - и от информирани, и от недотам информирани хора. На нас ни бе представен текстът като синхронизиране с европейското законодателство. Което е така. После започна да се говори, че със закона влизали отровни храни. И това се повтаряше многократно въпреки обясненията, че храните не са обект на този закон. Аз не съм специалист и, честно казано, съм раздвоен по тези въпроси. То и няма ясни доказателства дали е полезно или вредно. Но мисля, че опитите на учените да изследват и да изясняват проблемите едва ли ще навреди. Приемам, че разясняването и контролът са задължителни. И по това трябваше да се работи по-отрано. Но според мен не бяха направени навреме. Дори разбрах, че и Селскостопанската академия изобщо не е канена на дискусиите.

- Как коментирате усвояването на еврофондовете?

- Положението е тревожно. Но покрай предприсъединителните програми ФАР, ИСПА и САПАРД според мен има и доста силно стресиране. Много милиони изпуснахме безвъзвратно.

Според мен въпреки всичко САПАРД беше една успешна програма. Но във фонд “Земеделие” всяко влизане на прокуратурата, на ГДБОП и ОЛАФ стресира служителите. Разбира се, това не е оправдание за неусвояване на парите. Договорите, подписани по програмата за развитие на селските райони с общините, с младите фермери, са много добра крачка.

- В НС гласувате с пръстов отпечатък. А ако си направите силиконова отливка на пръста?

- Е, българинът е изобретателен. Не знам, може и да стане. Сигурно някой ще се пробва, тогава ще видим.
Портретна снимка на две колони






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница