Абв: За да имаме здравеопазване, трябват революционни, радикални промени



Дата26.10.2018
Размер312.95 Kb.
#100448
Пресклипинг: „Здравеопазване”
23.09.2014



АБВ: За да имаме здравеопазване, трябват революционни, радикални промени
В здравеопазването има системна грешка и то се нуждае от радикални, революционни промени в поне три направления. Те включват демонополизация на Здравната каса, чрез допълнителен здравноосигурителен фонд, остойностяване на медицинските дейности и саморегулация, чрез създаването на Лекарска камара, заяви на среща с медици от МБАЛ "Пазарджик", водачът на листата на АБВ в областта доц. д-р Стайко Спиридонов. Не е нормално Здравната каса да няма собствена банкова сметка и всички социални плащания, включително и здравната вноска да постъпват в единна сметка. Това превръща касата във финансиращ придатък към държавата, което пречи парите, които даваме за здраве, да отиват по предназначение, посочи доц. Спиридонов, според когото в програмата на АБВ е заложена идеята за осигурено и достъпно здравеопазване, както и безплатни лекарства за децата и пенсионерите. Според доц. д-р Стайко Спиридонов болниците страдат от недофинансиране на своите дейности, защото им липсва качествено остойностяване на услугата. "Лекарският и сестринският труд не са разчетени в клиничните пътеки. Да не говорим, че един обикновен апендицит трябва да бъде заплатен различно от един перитонит, както и това, че стойността на здравните дейности в една болница, която поддържа 24 часа 365 дни в годината Спешна помощ, е различна от тези на другите лечебни заведения. За това остойностяването на медицинските услуги е особено належащо", посочи той. Третата необходима промяна е създаването на Лекарска камара, категоричен бе доц. Спиридонов. По думите му Българският лекарски съюз е изчерпал своите възможности и съществува предимно като профсъюз. Лекарската камара ще осъществява саморегулация, като контролът ще се извършва от специалисти, а не от чиновници, добави той. Специалистът съобщи пред колегите си от Пазарджик, че е подготвил законопроект, с който се решават изцяло и по нов начин проблемите в здравния сектор. "Ние сме за либерализация в здравеопазването - повече държава към контрола и пазар при услугите. В медицината това означава по-свободен пазар на медицинските услуги с държавна, а не административна регулация", заяви в заключение доц. Спиридонов.



Партиите разчитат на щедри кандидат-депутати за кампанията

ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ







Дарените от щедри претенденти за депутатско място пари за предизборните кампании на партиите доближават по размер средствата от поддръжници, показа проверка на "Сега" в регистъра на Сметната палата. Казус се заформи с председателя на коалиция "Десните" Илко Семерджиев. Според публичния регистър той фигурира с двойно над допустимите 10 хил. лв. Зам.-шефът на ЦИК Мария Мусорлиева обясни пред "Сега", че този таван важи не само за симпатизанти, но и за кандидати като Семерджиев. Предвидената в Изборния кодекс глоба за неспазване на правилата е между 2000 лв. и 10 000 лв. Лидерът на БДФ - един от партньорите в коалицията, Жаклин Толева обаче обясни, че по невнимание декларацията на Семерджиев е попаднала два пъти в регистъра. 

Челното място по придобити средства с фрапираща преднина държи коалиция АБВ около едноименната партия на експрезидента Георги Първанов. Тя е получила 138 093 лв. при общо 188 263 лв. за всички участници в надпреварата за вота. Получилите място в листите на коалицията пък досега са се отблагодарили с 62 325 лв. Най-щедри от тях са философът Емил Кало със 7500 лв. и кметът на Мездра Иван Цанов с 8000 лв. При "БСП лява България" съотношението между донорствата от симпатизанти и кандидат-депутати е 3 към 1 - претендентите за парламента са помогнали с 34 768 лв., а обикновените поддръжници с 11 620 лв. Най-много е дал водачът на червената листа в Пловдив-област Димитър Дъбов - 6250 лв., следван от оглавяващия социалистите в Благоевградско Кристиан Вигенин с 5468.50 лв. Третото място неочаквано заема коалиция "Десните". Нейни кандидати са спонсорирали предизборната й кампания с 28 868 лв.

"Атака" е събрала 16 870 лв. от свои поддръжници и още 8903 лв. от кандидатите си. ГЕРБ по традиция не приема дарения. ДПС отчитат единствено 66 автомобила, предоставени им за ползване за кампанията. Десетина коли за същата цел е регистрирала и ББЦ на Николай Бареков. 

РАЗМАХ
Общо 406 са ангажираните от участниците в изборите социологически и рекламни агенции, медии, както и компании за връзки с обществеността. Тук ГЕРБ държат челото - имат договори със 102 такива фирми. По петите ги следва АБВ, които са ангажирали 96. Силен акцент върху рекламата и медийното отразяване поставят от коалиция "Десните", наели 44 различни компании за тази цел. "БСП лява България" ползва услугите на 34 агенции и медии.




Масовите лекарства поскъпват до една трета

Фервекс, упсарин и аспирин "Байер" скачат с повече от лев

Жулиета Недялкова
Най-масовите лекарства, които се продават свободно в аптеките, са поскъпнали, показа проверка на "Преса" в София, Пловдив, Варна и Кърджали. Повишението при някои продукти е над 1 лев и идва точно преди зимния сезон, когато всички видове хапчета против простуда, грип и главоболие се продават на килограм. Новият фервекс вече струва 7,20 лева за опаковка вместо досегашните 5,40 лв. Упсаринът скача от 5,30 на 6,40 лв., а разтворимият аспирин "Байер" - от 9,80 на 11,10 лв. Аспирин протект също поскъпва и цената му на дребно става точно 5 лева. Допреди дни опаковката можеше да се намери за 4 лева. Новата цена на болкоуспокояващия медикамент но-шпа става 5,10 лв. вместо 4,20 лв, а нурофенът поскъпва с 30 стотинки до 7,70 лв. Блистер от популярното хапче за болки в ставите диклак 75 мг скача от 1,20 на 1,90 лв.

Увеличението се дължи на факта, че цените на лекарствата с рецепта падат и фирмите производители се опитват да компенсират нивата на печалбите си, обясниха фармацевти.

Хапчетата на свободна продажба не подлежат на регулация от страна на държавата и цените им се определят от пазара.

За медикаментите с лекарско предписание компаниите са принудени да предлагат отстъпки на касата или на търговците на едро и дребно. "Освен това, когато патентът на един продукт изтече, цената му автоматично пада, защото много фирми започват да го произвеждат", каза за "Преса" Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България и член на надзорния съвет на здравната каса. Така някои медикаменти ще поевтинеят двойно и тройно. Например антибиотикът зинат 500 вече се продава за 11,70 лв., а само допреди два месеца цената му беше 37 лева. Широкоспектърният акцеф пък може да се купи за 23,70 лв. вместо досегашните 42,50 лв. Чувствително е намален и имуностимулаторът бронхо-ваксон, като цената му пада от 52,90 лв. на 37,50 лв. Макар и по-малко, понижение има и при лекарствата за сърце и високо кръвно.


Здравното министерство да удари здраво по масата

Евгени Генов
Наближи ли есента, а с нея и сезонът на настинките и грипа, фармацевтите са в стихията си. И тази не е изключение - лекарствата без рецепта започнаха да поскъпват драстично. Причината - аптеките компенсират намалението при илачите с рецепта, тъй като там се усеща твърдата ръка на държавата. Аптеките са като хазартните игри - каквото и да се случва, не работят на загуба. Защото търговията със здравето е неизбежна. Да, но българинът масово бори настинките с евтини фервекси вместо със скъпи вносни антибиотици.

И докато държавата се сети да сложи ред и в тази пазарна ниша на фармацевтичния бизнес, току-виж вирус ни натръшкал до един. Затова крайно време е здравното министерство да удари здраво по масата и да сложи ред в търговията с най-масовите лекарства.


Веселин Марешки: Фирмите си бранят печалбата
Има увеличение на лекарствата, които се продават без рецепта, призна пред "Преса" Веселин Марешки, собственик на верига аптеки. Според него повишението се дължи на факта, че фирмите производителки си бранят печалбата. "Цените на медикаментите по лекарско предписание падат и компаниите се опитват да намалят загубите, като вдигат цените на останалите си продукти", обясни Марешки.

"Няма абсолютно никаква причина лекарствата да поскъпват, но заради липсата на регулация фирмите се възползват от пропуските в нормативната база. Например има максимална продажна цена на търговец на дребно за продукт без рецепта, но нея си я посочва производителят. И може да каже минимална цена 1 лев, максимална 50 лева и държавата няма никакво право да го попита защо е тази разлика", коментира председателят на фармацевтичния съюз проф. Илко Гетов. Освен това заради едногодишната забрана за увеличение на тези медикаменти сега фирмите търсят компенсация, добави той.


Предлагат да се намалят болници като в Израел
Радикално да се намали броят на болниците и на леглата в тях, е друго от предложенията, с които бе запознат Бойко Борисов вчера.

"Има два модела в последните 30 години, които са проработили. Единият е Израел. До 1968 г. там е пълен комунизъм и разходите за здравеопазване растат като у нас. Но от 68 намаляват болниците си на 11. Вторият модел е Белгия. Там от 114 болниците им сега са 31", обясни проф. Божидар Давидов. Според него обаче важно е да се повиши събираемостта на здравни вноски.

Борисов обясни, че здравеопазването им е най-голямата грижа. "За нищо не сме се събирали толкова много и не сме умували толкова, колкото за болниците", каза той. На срещата вчера Борисов получи и проект на закон за лобизма, както и идея как страната ни да развие балнеологията.



40% от аптеките дават илачи без нужната рецепта

Едно на сто нарушения е за фалшив медикамент

Диана Тенчева
Във всяка втора проверена аптека, или точно в 40% от обектите, фармацевти продават медикаменти по лекарско предписание без пациентите да са дали задължителната рецепта за тях.

Това показват проверките на Изпълнителната агенция по лекарствата. Според справка, изготвена за «Труд", нарушителите се увеличават, доказателство за което е ръстът на наложените глоби. През 2012 г. за отпускане на медикамент по лекарско предписание без рецепта са написани санкции за 230 000 лв., през 2013-а сумата се увеличава на 253000 лв., а само до август т.г. наказанията са за 196 000 лв. Порочната практика се наблюдава при продажбата на антибиотици, особено през есента и пролетта, когато върлуват вирусите, и на кардиологични медикаменти.

Едно от сто нарушения, установени в аптеките, е за открит препарат, който не е разрешен за употреба в България, произходът му е неясен или направо е фалшив. Преди няколко седмици инспектори на ИАЛ се натъкнаха на фалшив медикамент за полова мощ в аптека в Несебър и веднага изтеглиха намерените опаковки.

Други 30 на сто от нарушенията се дължат на продаване на таблетки с изтекъл срок на годност, на неправилно съхраняване на препарати - примерно извън хладилника, което оказва негативно влияние на активните съставки, предлагат се и лекарства, чиято опаковка е накъсана, както и блистерите.

Сред добрите тенденции е, че остават в миналото случаите, при които митничари, моряци и гинеколози заставаха зад гишето и продаваха лекарства, особено в аптеките в курортите. Хванатите нарушители по този параграф през годината са все служители на трудов договор в аптеката, обикновено помощният персонал, казаха от ИАЛ.
Кой ще напише рецептата да ни третират като европациенти

Диана Тенчева
Европейската харта ни гарантира важни права, но до днес те не са записани в законите ни.

Някои лекари си позволяват да вземат пари под масата, тъй като доходите им са обидно ниски. А където и в ЕС да отидат, заплатата им започва от 5000 евро. Само че и никъде в чужбина пенсионерите не вземат 150 евро месечно.

Това казва възрастен мъж на жена на средна възраст, докато чакат за преглед при джипито в столична поликлиника.

Уви, констатацията му за нерегламентираните плащания е абсолютно вярна -доказват го и последните данни на медицинската ДАНО Увеличили са се жалбите на болни българи, от които медици са поискали рушвет. Повече са и оплакванията от грубо отношение в болниците. А колко пациенти не са се осмелили да подадат сигнал за некачествено лечение и неподобаващо държание, това вече само един Господ знае.

За съжаление отношенията между пациентите и лекарите с всеки изминал ден не стават по-малко обтегнати. Недофинансирането на системата, бумащината, с която институциите заливат белите престилки, проверките, които чисто формално следят за точките и запетайките в досието на болния ,и постоянните идеи за промени в сектора, които ражда поредният министър на здравеопазването, дошъл на поста за няколко месеца, едва ли не влудяват лекарите. И когато на вратата почука болният, много вероятно е докторът да си го изкара на него.

За което не е прав. А пациентът пък е най-малко виновен.

Заради цялата тази картина, която от години се наблюдава в сектора, до ден днешен Европейската харта за правата на пациента не е транспонирана в законите ни. А категорично тя би довела до по-ясен ред в системата, до повече правила и спокойствие.

От 10 години се говори за Закон за правата на пациента, а ако имаше добра воля от страна на управляващите, то важните текстове в писаните десетки проектозакони и от хартата все някак си биха намерили място поне в останалата нормативна уредба. Но това така и не се случва. И как да стане, като законотворците си казват: "Да, хартата има задължителен характер, но не се посочва период, в който всяка държава в Европа следва да я въведе."

А хартата задължава лекарите да уважават времето на пациента. Реалността у нас обаче изнервя до крайна степен отишлия на профилактика българин или случайно застигнатия от вирусна инфекция. Щом се озове пред кабинета на джипито, той открива тлъста опашка и му става още по-зле. Нормативен текст, налагащ на специалиста да направи по-добра организация на работата си, веднага ще намали градуса в отношенията между пациентите и семейните доктори.

В хартата пише още: "Всеки пациент има право на достатъчно обезщетение в рамките на разумен срок в случай на понесена физическа, морална или психическа вреда, причинена от медицинско обслужване." Какъв ти разумен срок у нас, като често с по 2-3 години не се събират специалисти, които да дадат мнението си за петорна или седморна експертиза по заплетен медициндски казус. А като се сложат и още толкова години за времето, в което се точи делото, то в България се случва всичко друго, но не и пациентът да се получи "обезщетение в рамките на разумен срок".

Според европейската харта и евродирективата за трансграничното лечение болният има право да получи информация за всички медицински постижение, които биха му помогнали да се излекува и да отиде в тези клиники в ЕС, където може да бъде спасен. Само преди 2 месеца Европейската комисия съобщи, че ще започне 5 наказателни процедури срещу страната ни, а едната от тях е именно по тази причина - България не е изградила структури, в които пациентите да получават важната информация как да ги поемат доктори от ЕС. Т.е. нито здравната каса, нито здравното министерство, нито Комисията за лечение в чужбина помагат на болните с данни в коя клиника в Евросъюза биха получили помощ без алтернатива или такава, за която държавата ни би платила. Затова днес пациентът сам се мъчи да разбере къде на Стария континент се намира отделението, в което най-адекватно биха го излекували. Нещо напълно абсурдно.

А както далече ни звучи краят на програмата "България 2020", така ни изглежда и записаното право в хартата, че на болния трябва да се гарантира достъп до иновации.

Това е почти невъзможно да се случи на фона на дефицита в системата и постоянните дупки в здравната каса. И така ще е, докато не се въведе електронното здравеопазване. Доказано е, че само с въвеждането на електронна рецепта Турция и Гърция са намалили разходите си за лекарства с 20 на сто. Това значи, че 20 процента повече пари ще могат да се пренасочат за покриването на други дефицити в сектора.

А каква ли ще е равносметката за болничната помощ, където годишно отиват 1,2 млрд. лв.?! Отговорът е - икономия от стотици милиони, които биха могли да отидат не само за по-качествени грижи, но и за по-високи възнаграждения на лекарите. А те категорично ги заслужават. Не само защото учат по над 10 години и продължават да се обучават през целия си професионален живот. Станат ли пък достойни доходите им, тогава няма да се водят разговори като в оная столична поликлиника.

Сигурно и жалбите за рушвети ще намалеят.

И сигурно пациентите в България ще започнат да се усещат като останалите болни в Европа.





12 200 с рак на простатата за една година

Силвия Ангелова
Бум на рак на простатата регистрират лекарите в последните няколко години у нас, съобщи Иван Димитров, председател на федерация "Български пациентски форум". До голяма степен вина за това имат пациентите, мъжете не обичат да говорят за този вид заболявания. Така те пропускат профилактичните прегледи и заболяването се открива в по-късен стадий, когато и резултатите от лечението са не дотам благоприятни, посочи той.

12 220 са диагностицирани с това заболяване само за година, показват данните от Националния раков регистър.

От него става ясно, че нарастването на заболеваемостта от 2008 г. до сега е скочило над 40 процента.

Онколози обясниха, че ракът на простатата обикновено засяга мъжете между 50- и 60- годишна възраст, като болестта протича бавно и понякога от нейното възникване до смъртта минават 25 години. Сред основните рискови фактори са високият прием на наситени мастни киселини, наднорменото тегло и обездвижването, както и наследствеността. Възможно е години човек да носи тумора у себе си, без да се проявят никакви симптоми. В този период той може да се открие само по време на профилактичен преглед. Затова лекарите съветват с навършване на 50 години мъжете да се преглеждат за това заболяване поне веднъж на година и половина. Едва на по-късен стадий се проявяват смущения в уринирането и след секс.

Онколозите уверяват, че когато ракът на простатата бъде открит в начален стадий, с подходяща терапия 60 на сто от пациентите се възстановяват и имат много добро и продължително качество на живот.
Медицинският университет в София с филиал в Сан Марино

Силвия Николова
Медицинският университет в София откри свой център за обучение в Сан Марино, съобщи за "Монитор" неговият ректор проф. Ваньо Митев.

Очаква се записванията на студентите чужденци да започнат след два месеца, тъй като кандидатстудентските кампании там са по-късно, отколкото нашите.

Структурата на Медицинския университет в Сан Марино ще представлява предклиничен център на факултета по медицина. Бъдещите лекари ще се обучават в него две години и ще изучават предклиничните дисциплини, но без практика. След това ще дойдат в България, за да довършат образованието си, като ще провеждат своите практики и стажове в наши университетски болници наравно с българските си колеги.

Обучението в Сан Марино ще бъде на английски език и ще се води от изявени български преподаватели.

Първият подобен център на университета беше разкрит преди две години в швейцарския град Киасо, като през миналата учебна година в него се обучаваха 72-ма души.

Това е голямо постижение за нас - да пробиеш в Швейцария, която е може би най-стабилната страна в Европа. Никое българско висше училище не е правило нещо подобно до момента. Затова и в Сан Марино пожелаха да имат такъв предклиничен център на Медицинския университет - София, посочи проф. Ваньо Митев.





Партиите изсипват рога на изобилието върху електората

Кандидатите за парламента обещават евтин ток, газ, високи пенсии, заплати, майчински, процъфтяваща индустрия и високотехнологично здравеопазване... Но не казват откъде ще вземат пари за всичко това

Галя Горанова, Диян Божидаров
Предизборната кампания е в ход. Партиите вече кръстосват страната да пръскат своята електорална стръв. Шарани не липсват, особено след наводненията. Кандидат-депутатите от ГЕРБ грабнаха лопатите и се завтекоха да помагат на пострадалите, удавени впрочем и от тяхната управленска некадърност и безхаберие. Соцлидерът нарами чувал с родопски картофи, за да покаже съпричастност към клетия български производител, когото партията му така и не защити, докато беше на власт. Политическото лицемерие отново достигна критични нива. В цялата страна е обявен код "безсрамно". Политически партии наддават в търга за предизборна благотворителност с пари на данъкоплатеца. Трошат народна пара, за да лъжат народа, че ей сегинка ще турят край на мъките му, останали нечути от десетилетия, стига да ги подкрепи с бюлетинка. При това повсеместно надлъгване предизборните партийни програми нямат кой знае какво значение. Рядко някой ги чете, още по-рядко им вярва. Но да видим какво все пак ни обещават партиите в своите политически платформи. Впечатление прави сходството в програмите на ГЕРБ, Реформаторския блок и ДПС, което е предпоставка за общо управление.

ГЕРБ - пълна либерализация

Най-голямата партия обещава либерализация във всички сектори - от енергетика през здравеопазване до образование.

Към електората се хвърлят две въдици - безплатно саниране на панелки и енергийни помощи за половин милион българи. И двете не решават никой от фундаменталните проблеми на обществото, но съблазняват. Хората най-много обичат "безплатното" и да им дават. Редом с двете примамки партията предлага завоалирано и увеличаване на данъка върху доходите с до 2%, като прехвърля отговорността за това на местната власт. Всяка община ще има правото да въведе по своя преценка добавка към данъка върху доходите на физическите лица до 2%. Мярка, която се рекламира с етикета "финансова децентрализация". Иначе на национално ниво се запазва 10-процентният плосък данък.

В програмата на ГЕРБ не се говори за замразяване на доходите, а за увеличение, пропорционално на ръста на икономиката. Предвижда се увеличаване на помощите за първите 3 деца в семейството като начин да се стимулира тридетният модел.

ГЕРБ не отваря и дума за взимането на нов милиарден заем в документа, но лидерът Бойко Борисов не спира да повтаря, че ще са нужни поне 5-6 млрд. лв. Според признанията на бившия икономически министър Делян Добрев на заем ще се разчита и за специалния фонд за саниране на панелките, който ще покрива разходите на 100% само през първите две години от програмата, след което помощта ще намалее до 75%. Партията ще работи за присъединяване към Единния банков съюз на ЕС.

В здравеопазването ГЕРБ ще замени досегашните клинични пътеки с диагностично свързани групи. Ще се разреши работата на парамедици в спешната помощ. Зад витиеватите формулировки в програмата прозира намерение за ограничаване на болничната помощ и заместването й с извънболнични грижи.

За пенсионната реформа не се споменава почти нищо, освен че ще продължи. Ако се запази вариантът, заложен по време на управлението на ГЕРБ, това означава увеличаване на стажа с по 4 месеца на година до 2020 г., когато ще стане 40 г. за мъжете и 37 г. за жените, както и постепенно повишаване на възрастта за пенсиониране, докато стигне 65 г. за мъжете и 63 г. за жените.

По традиция ГЕРБ обещават повече пари за образование и наука, въпреки че управлението й се запомни с пренебрежителното отношение на Симеон Дянков към "феодалните старци" от БАН. Партията обещава да въведе гражданско и здравно образование в училище.

Програмата предвижда пълна либерализация в енергетиката, като се даде възможност на потребителите сами да избират доставчика на ток и газ. Обещава се намаление на цената на газа с 35% чрез концесиониране на добива в Черно море. Големите енергийни проекти ще бъдат замразени. Споразумението с "Уестингхаус" за 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" вероятно няма да бъде подписано, подсказа вече Борисов. Ще се търсят възможности за удължаване на живота на 5-и и 6-и блок. "Южен поток" ще се строи само със съгласието на ЕС.

Електронното правителство, което ГЕРБ не създаде, докато беше на власт, отново е сред приоритетите. В областта на сигурността ще се възстанови положението отпреди кабинета "Орешарски". ГДБОП ще се върне в МВР, ще се изгради самостоятелна агенция за контраразузнаване, а президентът пак ще назначава главния секретар на вътрешното министерство. В малките населени места ще бъде създадена общинска полиция.



БСП - прогресивен данък върху доходите

Партията така и не е представила официално и в детайли предизборната си платформа, но от едрите й щрихи се вижда почти пълно припокриване с миналогодишната й програма. Социалистите очертаха 12 червени линии, от които няма да отстъпят, ако им се наложи да преговарят за коалиционно управление. Номер едно сред тях е отмяната на плоския данък и въвеждането на прогресивна скала за облагане на доходите. Този въпрос е предмет на спорове в столетницата от няколко години, тъй като тъкмо правителството на Станишев въведе 10-процентната ставка за всички доходи.

Същото обещание БСП даде и миналата година, но впоследствие се отказа от него заради съпротивата от страна на партньора им в кабинета "Орешарски" - ДПС. И за тези избори левите запазват обявения курс към "реиндустриализация" на икономиката, който също не бе осъществен. БСП обещава отново да подеме и несъстоялата се борба с монополите в икономиката. В социалната сфера социалистите обещават повишаване на минималната заплата и пенсиите, но само съобразно ръста на производителността на труда. Сред приоритетите са здравеопазване с по-силен обществен характер и образование, подкрепяно от държавата. Социалистите подкрепят както газопровода "Южен поток", така и възобновяване на строителството на втора атомна централа в Белене и изграждане на VII блок в Козлодуй. Акцент в програмата е и позицията на левите против налагането на санкции срещу Русия.

ДПС - стимули за българските стоки и производители

Достъп до електроснабдяване на всички българи, дори в най-малките села, е единият от акцентите в програмата на ДПС. От партията, също като ГЕРБ и БСП, обещават подобряване на системата за енергийни помощи. В енергетиката ДПС застава твърдо зад изграждането на VII реактор на АЕЦ "Козлодуй", докато за руския газопровод "Южен поток" е доста по-въздържана и поставя като условие "тотално съответствие със законодателството на ЕС".

Влизането в Европейския банков съюз е императив и за движението, подобно на ГЕРБ и РБ. Платформата предвижда и стимулиране на потреблението на български стоки и подпомагане на фирмите, износителки на българска продукция.

По пенсионната реформа ДПС предлага пенсионната възраст да бъде обвързана задължително с продължителността на живота.

Предлага се още финансирането на висшите училища да бъде съобразено с реализацията на завършващите студенти, а учителската заплата да нарасне до средната за страната.

ДПС предписва в платформата си държавните служители поетапно да поемат плащането на здравните си осигуровки, които сега плаща държавата.

В синхрон с ГЕРБ от движението смятат, че има нужда от нов Наказателен кодекс.

Реформаторите обещават.... реформи

Може да звучи невероятно, но Реформаторският блок, който тръгна да променя кардинално българската политика, не бе обявил програма на старта на предизборната кампания (5 септември). Миналата седмица обаче все пак програмата бе обявена в интернет и от нея стана ясно, че реформаторите обещават... реформи.

Блокът обеща "дълбоки реформи" на база на дясноцентристките принципи, както и операция "Чисти ръце". Ще бъдат реформирани правосъдието, сигурността, енергетиката, публичната администрация, също и образованието, здравеопазването, социалната сфера. Гражданите ще бъдат зарадвани с електронни услуги, бизнесът - с електронни обществени поръчки. До 2016 г. трябва да се подготви проект за промяна на конституцията и да се проведат избори за Велико народно събрание заедно с президентските. Точно същото предложение фигурира и в програмата на ГЕРБ. Съвпадат и вижданията на двете партии за влизане в Европейския енергиен съюз.

Реформаторите подкрепят и твърде спорното Трансатлантическо споразумение за търговия и инвестиции между ЕС и САЩ, известно с инициалите ТПТИ, което влече със себе си множество рискове като нахлуването на ГМО храните в Европа, отпадането на забраните за добив на шистов газ и др.



ББЦ - за всеки по нещо, дори и за КТБ

Николай Бареков е отправил в публичното пространство толкова много обещания, че е трудно да се прецени фигурират ли всички в предизборната му програма. Някои да - безплатен таблет за всеки ученик, връщане на казармата, образователен ценз за гласуване, както и въвеждане на задължителeн вот. Лекарствата ще са безплатни за децата до 7 години, както и на майките им и бременните, а най-ниските пенсии ще се вдигнат с 20%. Също с толкова и учителските заплати. После някой неща стават объркани ."По 350 лв. за раждане на второ дете. Еднократна помощ от 2000 лв. при раждане на дете", т.е. не се разбира кое точно дете ще бъде наградено. Но пък се знае, че ще се дават 1000 лв. за брак на студенти и висшисти. Младите ще бъдат зарадвани и с фонд "Чиста земя", който ще ги оземлява, а фермерите ще бъдат ощастливени с безлихвени кредити.

Най-благите вести идват обаче откъм реалната икономика. Всяка година ще се разкриват 150 000 нови работни места и тъй до 2022 г., когато новите работни места ще станат 1 млн. КТБ трябва да заработи някъде около 5 ноември, защото "България без цензура" (ББЦ) обещава отваряне на банката до 1 месец след изборите. Откъде ще се вземат пари за всичките тези неща Бареков не споменава.

АБВ - по президентски

Най-яркото предизборно обещание на АБВ е превръщането на България в президентска република. Предвижда се и референдум за промяна на конституцията, но не става ясно само по този въпрос ли ще е той, или и по друг. Партията на бившия президент Георги Първанов предлага още задължително гласуване и избирателна система, при която половината депутати се избират мажоритарно.

Кардинални промени се предлагат и в социалната политика. Здравеопазването ще е безплатно "за децата и техните майки и за бременните", пада таванът на максималния осигурителен доход и на пенсиите за стаж, натрупан след 1 януари 1997 г. За всеки регион на планиране е предвидена "поне по една високотехнологична болница", във всеки областен град - поне една многопрофилна, във всяко селище - център за доболнична помощ. АБВ не смята да пуска ГМО в България, също и офшорни компании до медии и публични фондове, а за физическите лица предвижда подоходно облагане (10, 15 и 20%).

Всички партии спестяват основния въпрос на своите програми - откъде ще дойдат парите за щедрите обещания. Някои са се задоволили просто да кажат, че ще увеличат приходите. Други обаче приемат парите като даденост, която само ги чака да дойдат на власт. Така че още отсега има съвсем обективни основания да се смята, че повечето партии нямат никакво намерение да изпълняват това, което обещават.





4 грипа ни удрят през зимата

Свинският поваля само един от трима

Мария Чипилева
Грипът идва с четири щама през този сезон. Според специалистите от Световната здравна организация половината са тип А, а другите два - В. Най-популярен безспорно е свинският грип или A(H1N1), който е известен и като Калифорния. Вторият е Тексас или A(H3N2), който е изключително близък до вируса Виктория. На практика Тексас е негов наследник, който е придобил малки изменения през сезоните. Вирусите от група В, които може да ни мъчат, са Масачузетс и Брисбейн. Тези щамове са върлували и през миналата зима, отчитат от СЗО. Четирите вируса обаче не са заразявали еднакво силно във всички страни. В Европа най-масово разпространен е бил свинският грип A(H1N1), отчитат от СЗО. В България също този вирус е разболял най-много хора. В началото на сезона в отделни места е имало случаи и на инфекции от вирусите, тип В, а в края от A(H3N2). Те обаче са били спорадични за разлика от свинския грип. Добрата новина е, че вече караме този вид на инфекцията по-леко. Това е така, защото сме си изработили имунитет срещу страшния вирус. Само 27% от заразените с AH1N1 са развили грип тази година, каза проф. Тодор Кантарджиев преди време за "Стандарт". Това означава, че тази зима, ако вирусът е същият, мно го хора ще имат имунитет. По принцип този вид грип - пандемичният, не причинява толкова тежки симптоми, но той е опасен за младите, бременните и хората с наднормено тегло, обясни проф. Кантарджиев.

Без значение кой вирус ще върлува, традиционно той поваля 20% от децата и 10% от възрастните. Миналия сезон обаче грипът взе помалко жертви. Колкото и да са заразените през този, около 25% от тях обикновено развиват усложнения и влизат в болница. Според официалните документи между 1000-1200 българи всяка година умират заради това. Според специалистите обаче реалната бройка е по-голяма. Затова, когато дойде болестта, е добре да не я подценяваме и да не я караме накрак, а да останем за 2-3 дни у дома. Така ще заразим и помалко хора около нас. Най-рисковата група са децата, защото нямат изграден имунитет. Ако са бебета и се кърмят обаче, те получават антитела от майка си. След отбиването, до 5-6 годишна възраст, обаче са подложени на изключително голям риск да се разболеят. Затова при епидемия около 45% от заболелите са деца. Найчестите усложнения при децата са отити и пневмонии. Нередки обаче са и менингитите, енцефалитите или конюнктивитите. Причината е, че от токсичните продукти, които отделя вирусът, малките кръвоносни съдове стават попропускливи и така влизат повече бактерии в организма.

Големите хора имат имунитет, но при повъзрастните обикновено има хронични заболявания като сърдечно-съдовите, диабета, белодробните или бъбречните проблеми, които също ги превръщат в рискова група. При възрастните чести са пневмониите, но може да се стигне и до сърдечни усложнения. Хората, които скоро са прекарали инфаркти, са най-голяма мишена.

Започва с главоболие, кръвното пада

Грипният вирус уврежда целия организъм, тъй като при размножаването си разрушава клетката. В този процес се отделят токсини, затова един от първите симптоми на инфекцията е главоболието. Вирусът въздейства и на терморегулационния център, което води до повишаване на температурата ни. Той разширява малките и средните кръвоносни съдове, затова пада кръвното и човек може дори да колабира. Токсините, които отделя вирусът,действат и на жлезните органи. Затова може да се активира захарта на един диабетик. Вирусната инфекция може да се усложни от бактериална или от друг вирус. Има бактериални ензими, които активират хемоглутинина, който отговаря за закрепването на вируса към клетката. Когато те се появят, навлизането му в организма става по-бързо и агресивно.



ИНКУБАЦИОННИЯТ ПЕРИОД Е 2 ДНИ

Два-три дни е инкубационният период на вируса. Това е времето между заразяването и настъпването на болестта. Повечето от хората се възстановяват от грипа за една седмица. Кашлицата обаче понякога може да е доста упорита и да продължи две седмици.



Медът засилва имунитета

Освен традиционните методи за борба с грипа съществуват и алтернативни. Те са по-щадящи, тъй като са от дебрите на природната медицина. Това, на което залагат, пък е повишаването на имунитета, тоест на силата на организма ни, за да се пребори сам с болестта. Част от тях са хомеопатичните продукти, които трябва да приемате доста преди да дойде грипът, защото действат с наслагване. Още по-известните пък са билките и медът. Ако ги прилагате под формата на много чай, съвсем няма да сбъркате. Така събирате в едно силата натечностите и полезните природни съставки. Разбира се, не трябва да забравяте и витамините. Хубаво е да ги вземате концентрирани в добавки, но още по-добре е да си ги набавяте под формата на истински плодове и зеленчуци. И в никакъв случай не забравяйте да се движите. Спортът не само осигурява добра фигура, но ни помага да сме здрави и във форма през цялата година. Какъв точно метод ще изберете зависи само от вашите предпочитания. Важното е да го вършите с желание.



Не всички лекарства помагат

Не всички лекарства помагат в борбата с грипа. Най-честата грешка е да посегнете към антибиотиците, твърдят специалисти. Тези медикаменти не лекуват грипа, защото той се причинява от вирус, а те действат само срещу бактерии. Ако ги вземете в този случай, може дори да си навредите, като развиете резистентност към антибиотиците - тоест в дългосрочен план да спрат да действат и да ви предпазват от бактериални инфекции. Понякога грипът се усложнява с бактериална инфекция, тогава вашият лекар може и да ви изпише антибиотик. Това обаче се случва след няколко дни от началото на заразата.

Обикновено в първите часове ефикасни могат да са само антивирусните препарати. Имайте предвид, че някои от тях не действат на всички вируси, затова се посъветвайте с вашия лекар или фармацевт, ако сте решили, да си купите такива лекарства. Важно е да знаете, че ако не вземете тези медикаменти в началото на инфекцията, после няма смисъл от тях. Традиционните лекарства, разбира се, са витамините и болкоуспокояващите. Те не спасяват от вируса, но облекчават симптомите. Съществуват и противогрипни ваксини, които може да си поставите, за да не се разболеете. Гаранцията обаче не е сто процента.

Отваряйте прозорците широко

Мръсният и застоял въздух е най-големият приятел на грипа при заразяването. Това е така, защото вирусът се предава по въздушно-капков път, тоест когато дишаме. Логично, когато сме в затворени помещения, е много по-лесно да се заразим. Затова специалистите съветват да се проветряват често офисите и домовете дори през зимата, а да не се седи на затворени прозорци. Когато сме в трамваи или автобуси пък, е добре да носим шалове. Другият начин на предаване на заразата е чрез мръсните ръце. Затова през зимния сезон мийте често ръцете си. Внимавайте, когато пипате дори очите си, да сте с чисти ръце. Сменяйте често носната си кърпа, перете редовно шала си и слагайте ръка на устата си, когато кихате или кашляте, за да пазите околните. Ако искате, може да носите маска, както и да ползвате дезинфектанти, когато сте извън дома. Също така не забравяйте да приемате много течности. Най-полезно е, ако сред тях има и чай. Също така не забравяйте да ядете плодове и зеленчуци.




Нова порция искания за по-високи осигуровки

Социалният министър и синдикатите предлагат максималният осигурителен доход да се равнява на 8 или 10 минимални заплати

Георги Желязков
Заседаващият на тъмно Консултативен съвет за оптимизиране на пенсионната система продължава да е източник на предложения за стабилизиране на сектора, без да представя анализ какъв ще бъде ефектът от прилагането им. На последното заседание на съвета през миналата седмица е било обсъждано максималният осигурителен доход да се повиши над 3000 лв. и да се вдигне пенсионната възраст, научи "Капитал Daily". Според неофициалната информация предложението за рязко увеличение на максималния праг, който в момента е 2400 лв., е на представителите на синдикалните организации и е подкрепено от социалния министър Йордан Христосков. От своя страна бизнес организациите настояват подобна промяна да няма, но пък искат пенсионната възраст да се увеличи.

Максимално натоварване

Рязкото повишение на максималния осигурителен доход ще доведе до нарастване на о сигурителната тежест за хората с по-високи доходи. В момента икономиката и пазарът на труда все още се възстановяват от кризата и подобно решение ще се отрази негативно върху тях, смятат анализатори.

"Има много хора в съвета, които са против да се увеличават вноските и максималният осигурителен праг, преди да се оправят другите проблеми в системата. В противен случай парите просто ще изтекат, както е ставало винаги досега, и няма да има никаква полза", коментира източник на "Капитал Daily", присъствал на закритото заседание. По време на срещата не е обсъждан процент, с който евентуално да бъдат увеличени осигурителните вноски към фонд "Пенсии" и фонд "Безработица".

Обсъждано е било обаче максималният осигурителен доход да бъде в размер на 8 или 10 минимални работни заплати (МРЗ). При сегашното ниво на МРЗ от 340 лв. означава, че таванът трябва да бъде между 2720 и 3400 лв. Още с идването на власт на кабинета "Орешарски" се заговори за повишаване на максималния доход до 3100 лв. и дори за неговото премахване. Бизнес организациите обаче са против подобни мерки, тъй като според тях по този начин ще се увеличи осигурителната тежест и съответно сивият сектор в България.



По-високи осигуровки

В края на август социалният министър Христосков обяви публично, че "евентуално биха постъпили предложения за увеличаване на осигурителните вноски с не повече от 1-2 процентни пункта". Той е на мнение, че няма как да се изплащат обезщетения на 100 хил. безработни, ако вноската за риск от безработица е само 1 процентен пункт, и трябва да бъде поне два. Според него осигуровките за фонд "Пенсии" също трябва да се увеличат с 1 пункт. В момента на работещите трета категория труд им се удържа 17.8% от брутното възнаграждение за фонд "Пенсии", ако са родени преди 1960 г. На останалите им се удържа 12.8%.

На едно от предходните заседания Националният осигурителен институт (НОИ) представи свой разчет, според който баланс между приходи и разходи в общественото осигуряване ще бъде постигнат, ако вноските се увеличат със 7.7 процентни пункта. Впоследствие Христосков категорично заяви, че никой "не си е и помислял да се повишават с толкова осигуровките". Още преди министърът да уточни за какво става въпрос, от Асоциацията на индустриалния капитал излязоха със становище, че подобно предложение е "смайващо" и "прокризисно", както и катализатор на още сива икономика и безработица.

И въпреки липсата на официална информация след всяко заседание изтича информация за обсъжданите теми. Така например наскоро стана ясно, че на едно от заседанията Националната агенция за приходите е предложила като решение на проблема с дефицита на средства държавните служители сами да плащат социалните си осигуровки. В момента държавата поема 100% социалните и здравните им осигуровки, като ставката е по-ниска.

Консултативният съвет за пенсионната реформа е орган, който няма правомощия да взима решения. Осигурителните прагове се регулират през Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, а вноските за пенсия - с Кодекса за социално осигуряване. Заседанията на съвета са закрити и още на първото е взето решение да не се съобщава какво се обсъжда. Официална причина за липсата на прозрачност не е обявена, но неофициалната е да не се използват в предизборната кампания.
Какво обсъжда консултативният съвет досега:

Максималният осигурителен доход да е между 2720 и 3400 лв.

Ако държавата престане да субсидира системата, социалните осигуровки трябва да бъдат увеличени със 7.7 процентни пункта

Вноските във фонд "Безработица" и фонд "Пенсии" да се вдигнат с по 1 процентен пункт

Държавните служители сами да плащат социалните и здравните си осигуровки

Увеличаване на пенсионната възраст.





Борисов прие външни идеи към управленската програма

Юри Галев не бе плащал здравни осигуровки, ВМА го лекува за 200 000 лв., разкри лидерът на ГЕРБ

Кристина Кръстева
Бойко Борисов включва добри идеи към управленската си програма, дори повече от първоначално обявените три. Това стана ясно вчера, след като лидерът на ГЕРБ покани 10-ина отличени в конкурса, който обяви във фейсбук преди дни.

На срещата присъстваха отговорникът за управленската програма на ГЕРБ Томислав Дончев, ген. Стоян Тонев, Владислав Горанов, Цепка Цачева и Десислава Танева.

Простреляният през 2010 г. шеф на "Рилски спортист" Юри Галев никога не е плащал здравни осигуровки, но ВМА "изхарчила 200 000 лв. да го лекува - от всички наши данъци", даде пример Борисов. 540 млн. са дълговете на болниците, 1 милион българи не плащат здравни осигуровки, допълни ген. Тонев. "4 милиарда отиват в момента за здравеопазване, за никой друг сектор не сме осигурявали толкова, но винаги трябва да се додава", отбеляза Борисов.

По повод солидарните бюджетни харчове лидерът на ГЕРБ заяви: "Ние сме филантропи, но с катастрофичния пул изкривяваме пазара. Хората малко тарикатски действат. Като дойдат наводнения, викат: "Няма държава" и искат по 20-30 хил. лева от нея, а иначе, ако застраховат, го правят на данъчна оценка."

"Много трябва да внимаваме, иначе се превръщаме в популисти.

Който няма, да му се помага, но който има - да си плаща данъците. Ако не го е направил, като отиде за услуга в общината, тя да не му я извършва, докато не донесе бележка, че се е издължил", начерта прагматичната линия Борисов.

Адвокатката от Варна Настя Костадинова пък донесе готов проектозакон за лобизма.

"170 неправителствени организации разпарчетосаха туризма, всички защитават свои интереси", отчете спецът в бранша доц. Красимир Георгиев от школата на лидера на "Старейшини ГЕРБ" проф. Николай Андреев. И предложи - министър на туризма да е бургаският кмет Димитър Николов или каварненският Цонко Цонев. "За Митко това е много малка длъжност", вметна Борисов, но другата номинация не отхвърли.

Той даде да се разбере, че министър на туризма ще има, както и такъв на енергетиката, а разтовареният министър на икономиката, който сега се занимава основно с тока, ще обикаля по света "да довежда инвеститори".

Борисов видимо се зарадва на друга вметка - че страната ни е по-ценна с балнеотуризма, понеже черноморският изостава заради бавните пътища. "Още римските войски са се лекували тук", оживи се лидерът на ГЕРБ по повод на изворите в Банкя и Вършец.

Той разкри, че при срещи със съсловната организация тези дни разкрил, че има

2500 незаети места за тираджии и шофьори на автобуси при заплата от 2500-3000 лв. "Бившият вратар на "Левски" Димитър Попов е шофьор на тир в САЩ. Знае всеки час труд колко му струва тук. А кафенетата в България - пълни. Вика, че ще се връща", развесели аудиторията Борисов.

Същото важи за селското стопанство, с което след войната сме си изплатили репарациите - сега никой не иска да пасе животни, удиви се лидерът на ГЕРБ. А Томислав Дончев го допълни духовито: "В Оперативна програма "Административен капацитет" пише, че човекът е ключовият фактор на животновъдството."


Нови разкрития за търговията с последна надежда
Нови разкрития за търговията с последна надежда. Несъществуваща израелска фирма праща онкоболни на лечение в Тайланд. Твърденията са на адвокат Кирил Захариев, който представлява семействата на две от лекуваните там българки. И Ева Иванова, и Татяна Василева, за които сме ви разказвали в БТВ Новините, починаха след терапията.

И Ева Иванова, и Татяна Василева заминават за Тайланд с надеждата, че имунотерапия на доктор Майкъл Хар-Ной ще ги изцели. И двете вече не са между живите.



Марина Иванова: И двете ги погребаха в един и същи ден, и двете.

За лечението в Тайланд двете семейства плащат по 80 000 долара. Татяна издъхва на родна земя, но Ева умира още зад граница.



Марина Иванова: Погребахме я, върнахме я, но 40 дена ние бяхме в ада! Да знаеш, че там някъде ти е детето.

Йордан Иванов: В съобщението за за смърт е цироза, черният дроб е уголемен от метастази. Въобще не е лекувана.

След лечението в Тайланд доктор Хар-Ной връща част от парите на близките на Татяна. Екипът ни го потърси за коментар, но не го откри.



Йордан Иванов: Той е доста интелигентен човек, знае какво прави. Но не вярвам, че лекува. Фирмата, която има уж към Израел, не съществува.

След мащабно проучване адвокатът на семействата Кирил Захариев се натъква и на други фрапиращи факти, свързани доктора и счетоводителя му Ицках Фарчи.



Кирил Захариев: Болниците, които е посочил като негови партньори, не го познават. На второ място - компанията, която сочи като негова, не е регистрирана в Търговския регистър.

Вместо фирмен офис на здравна компания, на адреса в Израел има жилищна сграда. Там никой не е чувал за доктор Хар-Ной и неговия счетоводител.




"Пирогов" организира Ден на отворените врати

Ден на отворените врати за консултация на пациенти със сърдечносъдови заболявания организира на 29 септември болница „Пирогов”. Поводът е отбелязването на Деня на сърцето. Прегледите ще се провеждат само след предварително записване, което започва от 25 септември, четвъртък между 14 и 16 часа.


Броят на жертвите на болестта ебола в Африка вече е 2793 души
Броят на жертвите на болестта ебола в Африка вече е 2793 души, съобщи Световната здравна организация. Над 5700 са потвърдените случаи на заразата. Две от петте засегнати африкански страни са успели да овладеят скоростта на разпространение на заболяването – това са Сенегал и Нигерия.

Същевременно властите на Сиера Леоне съобщиха, че въпреки тридневната забрана, наложена на 6-милионното население на страната, да не излиза, са регистрирани 130 нови случая на зараза, посочва Ройтерс.



Забраната изтече в неделя и беше най-крайната мярка на властите да спрат разпространението на болестта.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница