Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките



Дата10.04.2018
Размер84.26 Kb.
#66228
Институт по биология и имунология на размножаването

Акад.Кирил Братанов”



Българска Академия на Науките
Секция „Репродуктивни биотехнологии и криобилогия на гаметите”

Биотехнология за изкуствено осеменяване на крави

АВТОРИ:
Проф. дссн З. Захариев
Доц. д-р Ив. Николов
Доц. д-р М. Събев
Гл. асист. д-р Р. Стефанов
Развитието на говедовъдството в нашата страна в условията на частно фермерство, постави като основен проблем повишаването на заплодяемостта в този отрасъл. Най-перспективния път за постигане на висока заплодяемост е приложението на изкуственото осеменяване при заплождането на кравите.

Основните преимущества на изкуственото осеменяване пред естественото покриване са следните:



  1. Позволява максималното използване на високо ценни племенни производители.

  2. Произвеждане на системен контролна на възпроизводителната способност и биологичните качества на спермата при говежди разплодници.

  3. При изкуственото осеменяване, спермата се аплицира в маточната шийка, където условията за преживяемост на сперматозоидите са най-благоприятни и благодарение на това се увеличава възможността за получаване на по-висока заплодяемост при кравите. При естествено покриване само 10% от сперматозоидите попадат в маточната шийка, докато останалите 90% загиват във влагалището на кравата.

  4. В настоящия момент е разработен и приложен метод за дълбоко замразяване на спермата в течен азот при -196°С, който позволява съхранението и за практически неограничен период от време. Това дава възможност да се разшири племенния подбор на животните, независимо от териториалното им разпределение и от фактора време.

  5. При изкуственото осеменяване преди аплициране на спермата се извършва строг контрол на половите органи при кравите, което дава възможност да се избере най-благоприятния момент за осеменяване и евентуално да се открият някои заболявания на репродуктивната система.

Изхождайки от тази постановка, целта на програмата е да се използва максимално репродуктивния потенциал в говедовъдството чрез прилагане на методи за повишаване заплодяемостта на кравите при изкуствено осеменяване.


  1. Подбор на биците по показателя”оплодителна способност”

За изкуствено осеменяване се избират типични за породата бици, произхождащи от родители, чиито породни и продуктивни качества съответстват на целите на племенната работа в определен район. Биците трябва да бъдат в добро здравословно състояние, нормално телесно и теглово развитие и да са без екстериони недостатъци.

При оценка на спермата за оплодителната способност на сперматозоидите в селекционните центрове е необходимо да се въведе предлаган от нас индекс за оплодителна способност на спермата (IFSP). Криоконсервираната сперма с нормална оплодителна способност трябва да има индекс (IFSP) минимум 1.07 като се доближава до 2.16. Индексът де изчислява по следната формула: _

IFSP= C.N.N.A = \|D = 1.07 – 2.16

4000000

C – брой подвижни сперматозоиди в 5 средни квадратчета в камерата на Бюркер (между 80 и 150).

N- подвижност на сперматозоидите в % прясна сперма (над 80%).

N1- подвижност на сперматозоидите в % след рзмразяване (над 30%).

A- преживяемост на сперматозоидите при 39° С (над 6 часа).

D- подкоренно число


Известни са много показатели за преценка на оплодителната способност на сперма от бици. Всеки един от тях се явява като резултат от комплекси физиологични и биохимични процеси в организма. Предимство от използване на индекса за оплодителната способност на сперматозоидите (IFSP) се състои в това, че стойностите на най-важните показатели за преценка на сперма от бици преди и след замразяване са обединени в една. Това позволява да се придобие цялостна представа за биологичните качества на сперматозоидите. Освен това стойностите на индекса пряко отразяват оплодителната способност на сперматозоидите т.е. каква заплодяемост при кравите би се получила при нормалното им хранене и отглеждане при отстраняване на другите неблагоприятни фактори. Така при IFSP=1.07 е получена заплодяемост при първо осеменяване 56%, а при IFSP=2.16 заплодяемостта е вече 64%. Резултатите от тези изследвания са проведени при 33 190 крави, които са осеменени със сперма от 38 бика. Друго предимство на индекса е, че дава възможност да се прави строг подбор на спермата за осеменяване, като еякулати, които попадат под долната граница на индекса своевременно се отстраняват и не се използват за изкуствено осеменяване.

Предназначената за осеменяване сперма трябва да произхожда от бици, които са показали над 55% заплодяемост на първо осеменяване и да отговаря, след размразяване на следните показатели:

А. Подвижност на сперматозоидите – над 30%.

Б. Преживаемост на сперматозоидите при 39°С – над360 мин.



2. Технологични аспекти при криоконсервация на сперма от бици

2.1. Преценка на прясната сперма, подлежаща на криоконсервация

Непосредствено след получаването спермата от бик се подлага на оценка, за да се определи нейното качество и пригодност за използване. Прясната сперма от бик по биологични и санитарни показатели трябва да съотвества на изискванията посочени в табл. 1 от отрасловата нормала 1886444/93 г., разработена от доц. И. Николов и ст.н.с.І ст. Др. Загорски ( прил. 1-2). Методите за изпитване на спермата са описани на стр. 2 и 3 на същата нормала.



2.2 Криоконсервация на сперма от бици.

За криоконсервация се допуска само сперма от бици отговаряща на нормативите посочени в техническите изисквания за сперма от бици прясна ( ОН-1886444/93 г., прил.1) . Обработката на спермата за дълбоко замразяване включва манипулации, свързани с разреждане, еквилибрация, доразреждане, дозиране. За криоконсервмация се използват две технологии-в паети( Касу) и в гранули (Нагазе-Нива). По време на цялостния технологичен процес се спазват всички изисквания по технологиите за криоконсервация на спермата (прил. 2 БДС- Сперма от бик-замразена, проект разработен от доц. И. Николов и ст.н.с.І ст. Др. Загорски ).

Разреждането на спермата, която подлежи на криоконсервация се извършва с уневерсален сперморазредител ГХ 22 Л ( по Кичев и сътр., прил. 3, авт. св. №30 647/81 г. ), сух универсален разредител Лейцифос-478 или лактозен разредител.

Всички процедури по разреждане, еквилибрация, замразяване и размразяване на спермата се извършват съгласно възприетите технологии ( на Касу или на Нагазе-Нива).



3. Технологични аспекти при изкуственото осеменяване на кравите

Ефективността от изкуственото осеменяване при кравите, изразена в постигане на по-висока заплодяемост, зависи от редица фактори – качеството на замразената сперма в момента на осеменяването, откриването на разгонените крави, определяне на оптималния момент за изкуствено осеменяване, техника, доза и кратност на осеменяването.



3.1. Качеството на спермата след размразяване има особено важна роля и зависи от начина и условията, при които се провежда деконсервацията (прил.2 БДС – сперма от бик – замразена, стр.2,3 и 4).

За изкуствено осеменяване се допуска размразена сперма, която след биологична оценка трябва да отговаря на следните изисквания: сперматозоиди с праволинейни настапателни движения ( СПНД ) минимум 30% и брой на сперматозоидите в 1 доза не по-малко от 8 милиона ( приложение 2, БДС-Сперма от бик – замразена, проект, стр. 2)

При замразяване на спермата е необходимо да се спазват следните условия:


    1. за всяка крава да се размразява отделна гранула, която да се аплицира не по-късно от 10 минути след размразяването

    2. пипетите, с които се помпа размразената сперма трябва да бъдат стерилни и предварително затоплени

    3. преди аплициранито спермата се преценява под микроскоп, като СПНД трябва да бъде над 30%

    4. не се допуска използването на пипети или пистолети, по които има наличие на водни капки

3.2. Откриването на разгонените крави се осъществява по следните начини:

- наблюдение на признаците на разгоненост

- чрез използване на бик пробник

3.3. Определяне на оптималния момент за изкуствено осеменяване

Изкуственото осеменяване на кравите се извършва 7-8 часа преди овулацията т.е. в края на еструса. Това е оптималния момент за изкуствено осеменяване по отношение овулацията. За определяне на оптималния момент се използват следните методи:



    1. ректален контрол на овулацията

    2. чрез бик пробник

3.4. Технология за изкуствено осеменяване на кравите. При кравите и юниците се прилага цервикалния тип на изкуствено осеменяване. Спермата се аплицира на дълбочина 5-7 см в цервикалния канал. Използва се бимануелния метод на изкуствено осеменяване. В редки случаи при осеменяването на юници спермата може да се аплицира във влагалището.

Дозировката на спермата се определя от мястото, където тя се аплицира. При цервикалния тип на осеменяване използваната доза, когато спермата е под формата на гранули е 0.6-0.65, а когато е под формата на паети е 0.2-0.25 мл., съдържащи 8 милиона СПНД. При вагиналния тип на осеменяване дозата едвойно по-голяма.



3.5. Стимулиране моториката на матката

При нарушения в моториката на матката или при пълна атония, се затруднява придвижването на сперматозоидите след аплицирането им в цервикалния канал към мястото на оплождането. За стимулиране моториката на матката е необходимо да се осигури ежедневно движение на кравите. Благоприятен ефект оказва и масажирането на матката преди провеждане на изкуствено осеменяване в продължение на 2-3 минути.



3.6. Отстраняване на стресовите фактори

При грубо отношение-биене, викове, поява на необичайни дразнители и др. – животните изпадат в стресови състояния, при които повишава отделянето на хормони от надбъбречната кора и те неутрализират действието на окситоцина. Всичко това води до понижаване на резултатите от изкуственото осеменяване, респ. заплодяемостта.



3.7. Стимулиране на репродуктивните функции при кравите

При крави с тиха разгоненост, овулацията може да бъде стимулирана чрез използването на простагландинови преперати. В Европейския съюз за синхронизиране еструса на крави и юници най-често се използват препаратите на холандската фирма INTERVET. Прилигинето става по следната схема:



Ден -0

Ден-2

Ден-9-10

Време на И.О.


Поставяне на Crestar-импланта. Инжектиране на Crestar 2 ml. i.m.

Инжектиране на Prosolvin 2 ml. i.m.



Изваждане на Crestar-импланта. Инжектиране на Fologon 300-400 UI.

56 часа след изваждане на Crestar- импланта.

За да се повиши заплодяемостта, едновременно със синхронизирането на еструса се препоръчва инжектирането на: витамин Е – 800 mg , витамин А-500 000 UI, натриев селенит и комплекс соли на фосфорната киселина -2.7mg +100 ml дест. вода. Дозата на едно инжектиране е 25 ml и се прави двукратно през 5 дни.



3.8. Програма за ефективнос на възпроизводство на стадата

За да се постигне заплождане на кравите в оптимални срокове, с оглед да се отелват в най-подходящо време, е необходима подготовка на кравите, с цел повишаване на заплодяемостта от изкуственото осеменяване. Тази подготовка включва следно:



    1. въвеждането на адекватни системи за отчетност

    2. храненето на животните да се извършва съгласно съвремените научни постижения и нормативни изисквания

    3. основно внимание да обръща при отглеждането на кравите през сухостойния, родилния и следродилния период

    4. във всяка ферма да се разработи календар план на очакваната дата за проявата на еструса на всяка крава

    5. съкращаване на инденпенданс и сервис периодите

    6. ускоряване инволуцията на матката


ИЗПОЛЗВАНИ МАТЕРИАЛИ НА:

  • АКАД. К. БРАТАНОВ

  • ПРОФ. Г. КАЛЕВ

  • ПРОФ. П. МАРИНОВ

  • ПРОФ.Г. РАДЕВ

  • ПРОФ.П. МИНЧЕВ

  • ПРОФ.Р. ПРАХОВ

  • ПРОФ.СТ. ДОЙЧЕВ

  • ПРОФ. Н. БАНКОВ

  • ПРОФ.Н. ПРОКОПАНОВ

  • ПРОФ.Д. ЗАГОРСКИ

  • ПРОФ.З. ЗАХАРИЕВ

  • ДОЦ.Г. КИЧЕВ

  • ДОЦ. И. НИКОЛОВ И ДР.

Каталог: uploads -> user -> Биотехнологии
user -> -
user -> Решение на нс на Института по биология и имунология на размножаването "Акад. К. Братанов" бан е избрано научно жури, което да проведе конкурса
user -> Европейски формат на автобиография Лична информация
user -> Planet Travel Ltd
user -> Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките
Биотехнологии -> Българска Академия на Науките Секция „Репродуктивни биотехнологии и криобилогия на гаметите
Биотехнологии -> Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките
Биотехнологии -> Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките
Биотехнологии -> Българска Академия на Науките Секция „Репродуктивни биотехнологии и криобилогия на гаметите”
Биотехнологии -> Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница