Акценти интервю с Вивиана Бечалоси



Дата02.02.2017
Размер424.71 Kb.
#14074
Бюлетин No. 03 / Август 2013 г.


АКЦЕНТИ
Интервю с Вивиана Бечалоси

Съветник към Отдел „Земеползване и планиране”

Регион Ломбардия _____________________ 01

Пилотен проект УРМА

Регион Ломбардия _________________ 03

Скорошни събития по УРМА … _04

Предстоящи събития & публикации 08/09

Ключови факти за проекта


Проект – регионална инициатива, Приоритет 1: Иновации и икономика на знанието, под-тема: Иновация, проучване и развитие на технологиите

Продължителност: януари 2012 – декември 2014

Общ бюджет: 1.7 мил. €

Водещ партньор: университет HafenCity, Хамбург, Германия

www.urma-project.eu


“Това не е само въпрос на прилагане на оперативни инструменти: важно е да се научим да използваме методология и да постигнем нов манталитет на управление.”


Интервю с ВИВИАНА БЕЧАЛОСИ (ВБ) – съветник към отдел „Земеползване и планиране”, регион Ломбардия, осъществяван от Моника Пегион (МП), регион Ломбардия

(Територия, урбанизъм и опазване на почвите)

МП: Бихте ли разяснили статута на градско-селските партньорства в регион Ломбардия?

ВБ : За да бъде разяснена обвързаността между градските и селските райони в област Ломбардия , първо следва да се вземе предвид комплексността на нашия териториален контекст . Ломбардия се отличава с висока степен на урбанизация , от една страна , както и едновременно с релевантен селскостопански сектор . Съществува голяма хетерогенност по отношение на географията , територията , ландшафта и функционални аспекти . Във връзка с различните териториални типологии , различни връзки между градските и селските райони могат да бъдат взети предвид . Има области , в които селското стопанство играе съществена роля , например местни вериги продукти и други

С финансовата подкрепа на


Европейския структурен фонд

урбанизирани и / или градски райони, където


селскостопанските райони активизират партньорства в рамките на градските и метрополните системи.
Ломбардия се отличава с многостранна рамка, от тази гледна точка, с различни силни и слаби страни. Би било грешка да се тълкува комплексноста като ограничение, а вместо това да се разглежда като наша силна страна: Важно е да се стремим към развитие на система, която може да повиши разнообразието и валоризира консолидирани знания в дългосрочен план, както са предвидени за региона.
Комплексността е източник на богатство, но също така изисква внимание при разработването на политики и стратегии като се вземат голямо внимание на социалните и икономически конюнктури и околната среда.











Метрополния район на град Милано, например, се характеризира с традиционни и качествени продукти, паралелно с това страда от конфликти, доста често срещани във всеки европейски метрополен контекст.


МП: Каква е или каква трябва да бъде ролята на градско-селските партньорства в политиките за регионално развитие?

ВБ: Можем да видим идеална симетрия. В Ломбардия, градската и индустриалната зона на Милано служи като отправна точка на национално и международно ниво. Но региона се състои от широка мрежа от исторически градове, производствени центрове, които са "малки" само за техния размер, а не за тяхното стратегическо значение. Същото може да се каже и за селското стопанство. Значението на полетата Pianura Padana не може да оправдае пренебрежително отношение към хълма и планинските райони. Министерството на регионалното развитие и териториалното устройство трябва да работи в полза на цялата територия; целта е правилна експлоатация на различните териториални активи на региона; идеята е, че може да е грешка да се фокусира върху модели, които може да се окажат хипер-централизирани, или да се считат за привилегировани само определени територии. Необходимо е да се стремим към взаимодействие и създаване на съвместни инициативи за развитие.


МП: Бихте ли разяснили причините за партньорство между градските и селски райони в рамките на метрополните области?

ВБ: С проекта URMA, акцентът е поставен първо бърху градско - селското партньорство в метрополните зони. Но ние, също така, се опитваме да разработваме политики, инструменти и методология, които могат да бъдат пренесени в други региони и области, дори и на различни нива. Активното взаимодействие между градските и селските контексти в метрополните зони е една стратегия, която носи ползи за цялата регионална териториална система. Това означава повишаване на основните ресурси - икономически, природни и социални, както и насърчаване и подкрепа на местната икономика и сектора на селското стопанство, диференцирани услуги и възможности за града и за гражданите, изграждане на съюзи между хората и земята, подобряване на качеството на живот.


МП: Какъв тип градско-селски партньорства следва да бъдат създавани? И какви инструменти могат да се използват за засилване на тяхната роля?

VB: През последните години вниманието е все по-насочено към укрепване на регионалните политики и инициативи. Институционалното въздействие на политиките със сигурност е повлияно от намаляването на достъпните

С финансовата подкрепа на
Европейския структурен фонд
икономически ресурси и това е довело до акцент върху проекти, които биха могли да генерират повече възможности като краен резултат. От институциите се изисква осъществяването на т. нар. "културна" промяна. Това е един процес, чието развитие отнема много време и все още не е приключило и до днес. Досега, най-добри резултати са били получени от тези инициативи, които са били в състояние да включат гражданите, гражданското общество, както и сдружения и институции. Това е важен сигнал, че регионалните, областните администрации трябва да бъдат в състояние да разберат проблема и да действат по адекватен на ситуацията начин. Това не е само въпрос на прилагане на оперативни инструменти: Касае се за обучение за използване на метод и развиване на нова култура на управление.
МП: Какви предимства да очакваме от развитието на градско - селските партньорства?

ВБ: Можете да имате икономически предимства: подкрепа и поддържане на фермите и да се обърне настоящата тенденция на намаляване на земеделския сектор. Но той също така дава възможност за интеграция с други услуги и функции, в съответствие с политиките на ЕС и с това, което в регион Ломбардия вече е постигнато през последните години в областта на многофункционалността на селскостопанските райони. Околната среда и управление на ландшафта на крайградските селски райони е ключов аспект, за да се създава стойност. Населението и гражданите поискаха селскостопански ареали, характеризиращи се с качество на ландшафта и добра достъпност, в същото време, търсенето на качествени и местни селскостопански продукти се увеличава. Подобряването, запазването и повишаването на качеството на периферните градски пространства означава подобряване на качеството на живот и помощ в управлението на някои екологични проблеми като качеството на водата и микро-климата, които могат да станат критични през следващите години.


МП: Как и по какъв начин следва да бъдат окуражавани и стимулирани връзките между града и провинцията?

VB: Със сигурност, регион Ломбардия има възможности за засилване на между-регионалните политики чрез подкрепа на крайградските земеделски райони и прилагане на специфични селскостопански и регионални политики. Това се дължи на факта, че в региона вече има множество форми на сдружения и инициативи на принципа „отдолу - нагоре”, чиято цел е да се засили връзката между града и селото ("нула километри", асоциации за насърчаване на местното териториално развитие, промишлени асоциации…); всички тези въпроси стоят като ключови аспекти за развитие и регионална промоция. Като институция за регионално и териториално планиране в регионЛомбардия и въз основа на инициативите, започнати в рамките на



Бюлетин No. 03 / август 2013 | 2



проект URMA (и други европейски проекти), ние се стремим да е засегната тази тема дори и в местните инструменти за териториално управление. Ние имаме предвид, например, провинциални и общински планове, които трябва да отразяват политиките и стратегии за идентифициране и подкрепа на крайградските райони и насърчаване на действия и инициативи, които да създадат местни партньорства между градските и селските райони.


МП: Има ли конкретни примери за такива партньорства в регион Ломбардия? Можете ли да ги посочите?

ВБ: Да, има много примери. "Парковете от местно значение" изпъкват като примери. Тази форма на местна защита на земеделските земи е въведена от регион Ломбардия и е нараснала значително. Много общини, също и под натиска на гражданите, насърчават създаването на местни, предимно селскостопански паркове, които постепенно са се превърнали в цел на инициативи за насърчаване на местните селскостопански продукти. В днешно време, те са широко използвани от гражданите и обикновено се признават като области с голям растеж и екологична стойност. Има и редица инициативи, които бяха осъществени в сътрудничество със земеделските асоциации . Например, в област DAM (Земеделски район на град Милано) се включват земеделските производители от района на гр. Милано , както и други организации и институции. Те възнамеряват да насърчават селскостопанското производство, но също така и да модернизират земеделските райони (редове, обогатяване на качеството на зеленчуците и биологичното разнообразие) и да насърчават многофункционални дейности (например образователни ферми).


МП: Какви трудности и предизвикателства стоят на пътя на успешното изпълнение на такива партньорства?

ВБ: В момента съществуват някои големи трудности. На първо място е сегашната икономическа криза, която засяга всички сектори на икономиката. На второ място, определено има затруднение, произтичащо от сложността на регионалния контекст. Политиките и стратегиите за насърчаване на партньорствата трябва да водят към общи цели и ще трябва да бъдат използвани всички различни местни и други предимства, които стоят в регионалния контекст.
МП: Какви са очакванията от регион Ломбардия в рамките на участието им в проект УРМА?

ВБ: Участието в Европейския проект URMA предлага едно уникално предимство: позволява работа с други европейски региони по тези конкретни въпроси, с цел да се обмени опит и да се намерят решения. Регион Ломбардия работи по тема: „Политики, стратегии и действия, които могат да бъдат включени в каталога на инструменти за териториално местно самоуправление”, като се има предвид събитието EXPO 2015 като площта- обект на изследване (пилотно внедряване), с цел разработване на политики и насоки за насърчаване на крайградските райони и тяхната идентификация.


МП: Благодаря Ви за интервюто.

НА ФОКУС: УРМА ПИЛОТЕН ПРОЕКТ – РЕГИОН ЛОМБАРДИЯ


·
локализиране на гр. Милан в метрополната зона и близостта му до други градове (и типичния феномен, свързан с градските граници)


© Expo 2015 S.p.A.

The EXPO 2015 с девиза си "Да изхраним планетата, енергия за живот" ще бъде събитие, което цели показване на традиции, творчество и иновации в хранително-вкусовата промишленост. Площта на EXPO 2015 се състои от общините Arese, Rho, Pero, Bollate, Baranzate, Lainate и Milano и представя основните тенденции, свързани с трансформирането на "периферните градски територии".

Основни характеристики на EXPO 2015 са:

С финансовата подкрепа на
Европейския структурен фонд

·

·



·

·
·

Традиционни (и модерни) земеделски ландшафти

Значимост на селскостопанската продукция

Високо качество на природните ресурси (наличие на естествени и „земеделски” паркове), както и добре структурирана система за напояване, както по естествен, така и по изкуствен начин

Наличие на историческо наследство (напр. антични градски центрове, антични фермерски сгради, вили)

Голям брой проекти за разввитие, предложения, планове за действие (подход „отдолу-нагоре”, институционални териториални инструменти) с цел да подобрят
Бюлетин No. 03 / август 2013 | 3




териториалното устройство.




Целите на проучването и анализа в рамките на

пилотните проекти са:

Освен това, изпълнението на пилотните проекти цели

постигане на разбиране и събиране на различни заинтересовани страни, експертиза, проекти и предложения, които вече са налични в контекста на ЕКСПО 2015.




  • ·

Идентифициране на определението за крайградските райони , което ще се основава на :


а . тълкуването / разбирането на ландшафта , териториалния и социално - икономически контекст ( сравнение и синтез на карти , лекции , проекти ... ) ;
б . комуникация и обмен със заинтересованите страни , участващи в обсъждането на въпроси , ролята и стойността на крайградските райони ;
в . анализ и синтез на насоките за планове и програми ( синтез на П / П рамки съществуващи в различните административни скали ) ;
г . разработване на " Насоки за управление на периферните градски райони " , които биха могли да бъдат интегрирани в планирането / рамковите програми за подкрепа на местните инициативи .

По същото време, идентифицирането на силните страни и възможностите ще бъде включено във фокуса на пилотните проекти. За да се постигне тази цел е важно да се използва интегриран и мултидисциплинарен подход и да се обмислят всички стойности на крайградските територии: на околната среда и екосистемите услуги, защита на почвата, икономическата страна на въпроса, както и социалните и културните ценности. Необходимо е да се стимулира чувството на съвместна отговорност и обща култура на диалог между гражданите и местната администрация.

Определението на крайградските райони и насоките ще се основават на интегриран подход, който ще е в състояние да идентифицира множествена роля и стойност (икономически, екологични, социални и културни) на крайградските райони…

Основната цел е да активира диалога между много различни заинтересовани страни, които играят важна роля в крайградските райони. Поради тази причина, всички различни умения (на различни териториални мащаби, различните категории участници) ще бъдат включени в "мрежа" и считани за ресурси (от институциите към гражданите).

В рамките на проект URMA ще се проведат: проучвателно посещение , междурегионален семинар и среща на направляващия комитет в регион Ломбардия на 10-11 октомври 2013 г.

Ако имате някакви въпроси или искате да участвате в това събитие моля свържете се с Моника Пеггион (monica_peggion@regione.lombardia.it).




Какво се случи наскоро в рамките на проект URMA…
Доклад от трето проучвателно посещение:

Градско-селско сътрудничество в метрополната зона Флоренция (28.02-1.03.2013г.)
Партньорите по проект URMA се срещнаха във Флоренция в края на февруари за двудневна среща, продължаване на обмена на опит и за по-дълбок поглед към сътрудничеството между градските и селски райони в метрополната зона на Флоренция. Като част от срещата, работното посещение бе организирано от регион Тоскана до Parco Della Piana с цел да покаже градско-селски партньорства в метрополната зона на Флоренция.

В рамките на посещението в Пиана Фиорентина бяха представени различни аспекти на периферната зона между градовете Флоренция, Прато и Пистоя, който се характеризират с пътна инфраструктура, летища, природни резервати, фабрики и исторически паметници на архитектурата. The автобусна обиколка поведе партньорите по проекта към различни красиви

Гледката от замъка Калензано | © РЕМ · Консулт

С финансовата подкрепа на


Европейския структурен фонд




Бюлетин No. 03 / август 2013 | 4



Пиана Фиорентина | © РЕМ · Консулт


и исторически места в Пиана като парка WWF “Оазис Фокогнамо”, църквата на автомагистралата, археологически обект Гонфиенти, имението Cascine di Tavola и средновековния замък Калензано.

От автобуса можеше ясно да се види, че качеството на териториалното устройство на Пиана Матрополитана е повлияно от некоординирано развитие на перспективни райони и разпръснато местоположение на градски функции като военната школа и Научния университет.

Като резултат от гореспоментатото, същността на Пиана се е трансформирала от селскостопанска в „ урбанизирана – земеделска” Посредством развитието на Parco della Piana, регион Тоскана цели да засили качеството


на територията. Това беше ясно показано при разходката до замъка Калензано, където партньорите по проект URMA се насладиха на широка 360 градусов поглед върху метрополната зона.

От върха на замъка имаше идеална гледка на природните красоти, които ще бъдат част от метрополния парк на Флоренция.

Успешното проучвателно посещение доказа необходимостта от доброто планиране на баланс в „градско-селското”. Двудневното посещение даде възможност на партньорите развитието на партньорства в рамките на проект URMA.


2ри Европейски семинар по устойчиви градско-селски партньорства

(Варшава, 24-25 април 2013 г.)

Изграждане на градско-селски партньорства в бъдещите Европейски програми


Конференцията, организирана от Главна дирекция „Регионална политика и благоустройство” даде интересен поглед в настоящия дебат за партньорствата между градските и селските райони в Европа. Около 200 участници от цяла Европа имаха възможност да видят първите резултати от доклада на ОИСР относно RURBAN (партньорство за устойчиво градско развитие на селските райони) и да обсъдят въпроса за партньорствата между градските и селските райони.


Освен това събитието предложи добра възможност да се сподели и обсъжди опита, натрупан с URMA до момента заедно с представители на ГД Регио, ОИСР и други региони.
С финансовата подкрепа на
Европейския структурен фонд
Резултатите от доклада на ОИСР ще бъдат представени на конференция в Болоня през м. октомври - вижте програмата на предстоящите събития. Повече информация за конференциите ще намерите следния уебсайт:

http://ec.europa.eu/regional_policy/conferences/rurban/2013/index_en.cfm

Първата конференция, на кръгла маса за партньорствата между градовете и селата, бе организирана от METREX, EUROCITIES, PURPLE. университет HafenCity и Западнопомеранското войводство, на която бяха представени проекта URMA, както и беше проведена дискусия на кръгла маса.






Бюлетин No. 03 / август 2013 | 5




Конференция, семинар и проучвателно посещение в метрополен регион Хамбург (12-13 юни 2013 г.)


Средата на месец юни университет HafenCity Хамбург и Министерството на градското развитие и околната среда в гр. Хамбург организираха вдъхновяваща конференция,

Конференция по градско-селски партньорства

Въпроси и отговори по време на панелна дискусия. | © HCU Хамбург


Конференцията, която се проведе в красивата местност на Международната градинска изложба (IGS) в Хамбург, създаде условия за добра визия върху градско-селските партньорства в тази област. След експозе на опита с градските и селските райони в Германия и Европа бяха представени различни примери за сътрудничество. Самата IGS е един от тези примери. Показвайки оживени културни пейзажи от района на IGS различните околни селски райони са приведени в сърцето на Хамбург, като по този начин се засилва влиянието върху сътрудничеството и партньорствата. Също така, дадените примери в областта на енергетиката, регионалните хранителни цикли и
работна-среща, семинар и учебна визита по партньорствата между градските и селски райони в метрополен регион Хамбург.

обществения транспорт показаха, че сътрудничество между градските и селските райони се развива силно и допринася за икономическото и устойчивото развитие на региона на гр. Хамбург. Това бе и заключението на оживения дебат в панелната дискусия. Опитът с партньорствата между градските и селски райони укрепва бъдещото разширяване на това сътрудничество. Това е необходимо за здравословен растеж на регионите в Европа. От тези примери, можем да научим, че е от основно значение, че партньорите да се виждат един друг като равни. Освен това, поддържането на една добра неформална мрежа със силна координация е важен фактор за успех.


Семинар на тема Северно германско – Датско сътрудничество


Семинарът - сесия разгледа пилотния проект на Хамбург за засилване на немско - датското сътрудничество по коридора Ютланд. Освен всички партньори по проект URMA, имаше и представители от региона на Централна Дания, град Орхус, Южна Дания и от Държавната канцелария на Шлюзвиг-Холстейн.


защо транснационалното сътрудничество по маршрута Ютланд е необходимо и какви резултати могат да се очакват. В допълнение, Стефан Клайншмид (Агенцията за развитие / Ваксцентрет в Падборг) представи примери на успешни трансгранични мрежи от проекти.

След като проф. Йорг Книлинг (HCU) и Андреас Оберстег (HCU) създадоха условия за дискусия в по-голям мащаб на подхода за градовете и селата, Гуидо Семпел (Хамбург), Стиг Рун Мортенсен (регион Суданмарк) и Аня-Верена Шмид (Шлюзвиг-Холстейн) поясниха

Стефан Клайншмид (Агенция за развитие /Ваксцентрет в Падборг)

© HCU Хамбург

С финансовата подкрепа на
Европейския структурен фонд










Бюлетин No. 03 / август 2013 | 6




Бе постигнато съгласие, че сътрудничеството по коридора Ютланд е необходимо да контраатакуват и балансират динамиката на коридора Белт Фехмарн с цел по-добро интегриране на селските райони в центровете на растеж. Бе договорено също, че вече има много малък мащаб на сътрудничество на място, на което да се гради. Като следваща стъпка, Хамбург, Шлюзвиг - Холщайн и датските региони ще работят върху Наръчник с насоки, който ще очертае предимствата и възможностите на региона и ще се разглежда в глобален контекст, за да се идентифицира потенциала за съществуващите мрежи, когато се работи в по-голям мащаб, и който ще определи пропуските, по които има нужда да се работи върху сътрудничеството в бъдеще.

Участници в сесията на семинара | © HCU Хамбург
Проучвателно посещение с акцент върху добрите практики

По време на екскурзията, партньорите по проект URMA проучиха от първа ръка отношенията между градските и селски райони в югозападната част на Хамбург с автобус. Целта на екскурзията бе да покажат осезаемите резултати от вече съществуващите градско-селски проекти за сътрудничество и да се даде, също така, представа за мащаба и разнообразието им. По маршрута бяха представени и обсъдени три различни примери за добри практики. В Грюнендайх, Матиас Бунцел (управляващ директор на "Морска асоциация по Долна Елба") представи проекта за сътрудничество "Морска пейзажи по долното течение на река Елба" на крайградския регион на Хамбург. Целта на проекта е да се насърчи устойчивото развитие на региона с акцент върху отдих и туризъм въз основа на съществуващото културното наследство. Това е проект за сътрудничество, състоящ се от партньори от 23 окръга, градове и общини в Долна Саксония и Шлезвиг-Холщайн, граничещи с река Елба, както и с град Хамбург.

Следващ пример е "Регионален парк Розенгардтен". Регионалният парк не е законово определен като природен резерват, но представлява акт на доброволно сътрудничество между двете федерални провинции. Идеята за регионални паркове като "мост" между градските и селските райони се основава на концепцията за аксиален модел на плътност, който определя развитието на градовете по няколко оси и се простира от градското ядро на град Хамбург до селския хинтерланд в Шлезвиг-Холщайн и Долна Саксония. Измежду тези оси са открити пространства, които функционират като зелени пръсти, като предлагат редица развлекателни възможности. Целта на регионалния парк е да се развие този потенциал чрез подобряване на местните възможности за почивка, опазване на културното и историческо наследство и подкрепя, изграждане на общности и регионална идентичност, както и местния бизнес. Паркът е създаден през 2008 г. от Хамбург и
съседни общини в Долна Саксония и е с площ от 302 km². Последната спирка на екскурзията доведе партньорите по проект URMA до музей на открито "АМ Киекеберг".
Музеят е една от основните туристически атракции в

URMA партньори в Грюнендайх | © HCU Хамбург

метрополния регион Хамбург и е активен осъществява активно сътрудничество с регионалния парк. Марк фон Итер (изпълнителен директор на музея) преведе групата през т. нар. "Аграриум" - научен център за селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост - и след това, през изложбата от 17 до 20 век - живота в селските райони в северната Люнебург Хет и прилежащата Елбмаршен. Музеят е важно образователно място, комуникирайки традициите на живота в селските райони и продукти, главно за градските посетители - например, някои ученици идват от гъсто населените градски райони в Хамбург тук, за да отглеждат, ловят риба и да приготвят сами зеленчуци


Разходка – Музей на открито „АМ Киекебег“ | © HCU Хамбург


С финансовата подкрепа на
Европейския структурен фонд










Бюлетин No. 03 / август 2013 | 7




Обзор на примерите от Хамбург за градско-селски партньорства от партньорите по проект URMA – някои признаци,

Които могат да бъдат приложими за развитие на градско-селски партнцорства в други URMA региони:

·
·


·
Надграждане на вече съществуващи връзки и мрежи, вместо създаване на нови такива
Интегриране на доброволци, местни сдружения

и местен бизнес.


Неформален характер на липсата на силни институционални структури

·
··


Широко разнообразие от малки мащаби на сътрудничество, обединени в по-мащабна рамка.

Брандинг на сътрудничеството.

Култура на сътрудничество и организация.


Всички презентации от събитието са достъпни за сваляне на сайта на проекта.




Предстоящи събития
10-11 септември 2013 г.

Пета Международна конференция „Трансгранично териториално планиране.Икономика на границата” в Шчечин, Полша



18-20 септември 2013 г.

METREX Осло-Акерсхус Конференция



7-10 октомври 2013 г.

ОТВОРЕНИ ДНИ 2013 г. – Европейска седмица на регионите и градовете в Брюксел, Белгия Странично събитие: Умен, устойчив и приобщаващ икономически растеж чрез териториална обвързаност.Пример за храната като свързващ елемент (8ми октомври 2013 г.)



10-11 октомври 2013 г.

Проект URMA – Проучвателно посещение, Междурегионален семинар & Работна среща в регион Ломбардия (Италия)



23-25 октомври 2013 г.

ОИСР 9та Конференция по политиките за развитие на селските райони “Градско-селски партньорства: един интегриран подход към икономическо развитие” в Болоня (Италия)



22 ноември 2013 г.

Зимна конференция на Асоциацията за регионални изследвания: “Мобилизиране на регионите: Териториални стратегии за растеж” в Лондон (Великобритания)



22-23 ноември 2013 г.

Пространства и потоци: 4та Международна конференция по градски и екстра-градски проучвания в Амстердам (Холандия)






Актуални публикации

ОИСР (ред.): Зелен Растеж в Градовете. (Проучвания за Зелен растеж)

http://www.oecd-ilibrary.org/urban-rural-and-regional-development/green-growth-in-

cities_9789264195325-en
Давид Н. Лабанд, Б. Греъм Локаби, и Уейн К. Зипърър (ред.): Градско-селски взаимовръзки: Свързване на хората с природата

http://www.srs.fs.usda.gov/compass/2013/02/21/theres-nothing-simple-about-the-urban-rural-interface/

С финансовата подкрепа на
Европейския структурен фонд

Бюлетин No. 03 / август 2013 | 8




Полезни връзки


Кохезионна политика на ЕС за периода 2014-2020 г.: законови предложения

http://ec.europa.eu/regional_policy/what/future/proposals_2014_2020_en.cfm



Мрежата на Европейските метрополни региони и райони (METREX)

http://www.eurometrex.org/



EUROCITIES (ЕВРОГРАДОВЕ)

http://www.eurocities.eu/



Rurban (Селско-Градски) Партньорства

http://ec.europa.eu/regional_policy/what/cohesion/urban_rural/index_en.cfm

http://www.oecd.org/regional/rurbanrural-urbanpartnerships.htm

Периферни градски (Peri-urban) regioni – platforma Европа (PURPLE)

http://www.purple-eu.org


ПАРТНЬОРИ В ПРОЕКТ URMA ПО ПРОГРАМА INTERREG IVC

Германия


Полша

Италия
Холандия

Университет HafenCity, гр. Hamburg,

(Водещ партньор)

Министерство на градското развитие

и околната среда,

Гр. Хамбург

Регионален офис по УТ от

Западна Померания, Шчечин

Институ за градско развитие, Краков

Регион Тоскана

Регион Ломбардия

Община Борн

България


Община Еншеде
Областна администрация-Плевен

Борн
Хамбург

Еншеде

Шчечин
Краков


Милано

Фирензе
Плевен



Водещ партньор

Университет HafenCity Хамбург

Отдел „Градско развитие”

и Отдел „Регионално развитие”


Проф. Д-р. Йорг Книлинг

Андреас Оберстег

Марта Якуниак-Суда



Мениджмънт на проекта

Марейке Корб

Рем · Консулт

Хамбург, Германия



Хамбург, Германия

Тел:


Email:

+49(0)40 / 428 27 – 4596

+49(0)40 / 428 27 – 4515

marta.jacuniak@hcu-hamburg.de

www.hcu-hamburg.de

Тел:


Факс:

Email:


+ 49 (40) 657 903 76

+ 49 (40) 657 903 77

korb@rem-consult.eu

www.rem-consult.eu



С финансовата подкрепа на
Европейския структурен фонд




Бюлетин No. 03 / август 2013 | 9






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница