Алкохолна болест



Дата09.01.2018
Размер42.59 Kb.
#42151
Алкохолна болест
Алкохолна злоупотреба е наличие на опасни и нездравословни навици на пиене, като пиене всяка вечер или периодично препиване. Алкохолна зависимост или алкохолизъм означава физическо или психическо пристрастяване към алкохол.

Характерен е с това че вреди не само на личността но и на обществото. Алкохоликът деградира и е способен на жестокости и престъпления. При него постепенно изчезва чувството за дълг и тактичност към околните, а в поведението му започват да доминират инстинктите. По този начин в нетрезво състояние се извършват убийства, побои, злополуки, катастрофи, самоубийства.  

Прекомерната употреба на алкохол вреди на самата личност в два направления : Физиологично:

 1. Алкохолът предизвиква заболявания на стомаха , черния дроб, хранопровода, причинява гастрит и язва.



2.  От продължителната употребата на алкохол се развива хепатит.

3.  При редовна злоупотреба  се достига до необратима дегенерация на черния дроб наречена цироза

4.  Алкохолът има силно токсично действие върху клетката. Той преминава през клетъчните мембрани като ги разтваря, освен това отнема и водата от тъканите.

5. Алкохолът предизвиква спазми на кръвоносните съдове. Сърцето затлъстява и се отпуска, което предразполага към инфаркт

6.  Алкохолът може да е причина за мозъчен инсулт.

7. Алкохолът понижава половата функция при мъжете- при около 40% от мъжете води до импотентност

Психически:

1. Алкохолът засяга централната нервна система, периферната нервна система и сетивата. Аналитичната и контролна функция на мозъка се разстройва дори и при малки количества алкохол.

2.  Прекомерната злоупотреба води до алкохолни психози, протичащи с много мъчителни халюцинации.

3. Алкохоликът се характеризира с отслабване на паметта, апатия , равнодушие  духовно и интелектуално обедняване

4. Алкохолът "изтрива" привързаност към близките, децата и родителите

5. Алкохолът води и до друго психическо заболяване- параноята , обикновено проявяваща се в ревност към брачния партньор

От употребата на алкохол пряко или косвено ежедневно умират милиони хора. Широката му  употреба  е един от най-големите социални проблеми  на нашето време.

Алкохолът е проблем при жени изпиващи повече от 3 питиета наведнъж или повече от 7 питиета на седмица и при мъже, който консумират повече от 4 питиета наведнъж или повече от 14 питиета на седмица

Едно стандартно питие представлява: 1 халба бира (355мл), 1 чаша вино (148мл) или 1 питие (44мл) от ликьор, ракия, водка, джин, ром, скоч или уиски



АНАЛИЗ НА АНКЕТНО ПРОУЧВАНЕ


Проведено 2013г. сред ученици от УВЗ от гр. Бургас и Община Несебър във връзка с употребата на алкохол сред младите хора

Анкетирани са 335 ученика от 9, 10, 11,12 клас.

Целта на изследването е идентифициране на рисковите фактори и поведения, което да ни насочи към оформянето на достатъчно адекватна и ясна картина за употребата на алкохол сред младите хора.

Проучването се осъществи по метода на пряката анонимна групова анкета.

Разпределението по пол е 144 момчета и 191 момичета.

От проучването се установи:


Младите хора показват значителна толерантност към употребата на алкохол.

65% от анкетираните смятат, че връстниците им имат проблеми, свързани с употребата на алкохол . 23% повече от проучването извършено 2009 година.


По отношение личната употреба на алкохол само 20% съобщават, че никога не са консумирали алкохол, 29% признават, че са опитвали 1-2 пъти, 27% съобщават, че консумират 2-3 пъти седмично.
На въпроса „На каква възраст учениците започват да употребяват алкохол?” най- голям процент 25% съобщават възрастта 15-16год., 12% са отбелязали между 17- 18 годишна възраст.
На въпроса „Къде най-често употребявате алкохол?” 44% съобщават, че това става в заведения, дискотеки, собствения си дом, а 33% не употребяват спиртни напитки.
Най- често учениците започват първите опити, за употреба на алкохол с прием на бира – 84%, 12% - с прием на вино.
Във връзка с тревожните тенденции по отношение на употреба на алкохол сред подрастващите е и следващия въпрос „Случвало ли ти се е да се напиеш?” – 43% от изследваните ученици споделят, че никога не им се е случвало да се напиват, 33% са се напивали поне веднъж, докато други 21% им се е случвало повече от 5 пъти.
Почти всички от анкетираните лица 90% са готови да потърсят помощ и подкрепа за свой приятел, ако има проблеми с алкохола.
На въпроса „Ако Вие имате проблеми с алкохола, бихте ли потърсили помощ и от кого?” Най- голям процент от изследваните лица 38% биха се обърнали първо към родителите си, към специалисти – психиатър, психолог 8%, личен лекар – 6%, педагогически съветник 1%, учител – 1%. Подкрепа от приятел ще потърсят 30% от младежите, а само на себе си разчитат 30%, 4% признават, че не знаят към кого да се обърнат при евентуален проблем с алкохол.

Всички от анкетираните /100%/ желаят да получат по- конкретна информация за влиянието на видовете алкохол върху човешкия организъм и начините за лечението му.

60% от изследваните лица предпочитат това да става под формата на лекции, дискусии и филми. 11% биха желали да получат конкретна информация от здравно информационни материали, а 12% биха се включили в групов тренинг.

Основни изводи:
Достатъчно широкото разпространение и по- редовната употреба на алкохол във възрастовата група 15-18 годишните е сериозен показател за твърде голямата обществена и семейна търпимост към явлението „употреба на алкохол в тийнейджърска възраст”. Именно последното би следвало да стане един от възможните акценти на превантивната работа, като се търсят средства и послания, които да убеждават младите хора, че алкохолът нито решава проблемите, нито помага на решаването им.

За засилената употреба на алкохол свидетелстват следните факти: напиване повече от 3 пъти, напиване повече от десет пъти, които, макар и не масови прояви в тази възраст със сигурност представляват риск за още по- засилена употреба през следващите години.



В последните години разяснителната работа за вредните последици от алкохола в известен смисъл остана в сянка, въпреки безусловната им връзка с наркотиците. Наложително е темата за сериозните последици от алкохола постепенно да заеме мястото си във фокуса на общественото внимание като цяло и в превантивните дейности, осъществявани от РЗИ, НПО и посредством медиите сред подрастващите.
Каталог: Zdravni%20temi
Zdravni%20temi -> Бесът е остро заразно заболяване, поразяващо централната нервна система. Човек се заразява при ухапване, одраскване или олигавяне със слюнката на животно, болно от бяс. Причинява се от вирус
Zdravni%20temi -> Роля на комарите като преносители на малария
Zdravni%20temi -> Лечение с природни продукти(билки) на паразитните инвазии Морков Основно действие
Zdravni%20temi -> Ехинококоза на латински: Echinococcosis, наричана още Кучешка тения
Zdravni%20temi -> Ентеробиоза
Zdravni%20temi -> Профилактика на остеопороза какво представлява остеопорозата?
Zdravni%20temi -> 19-ти май Европейски ден за борба със затлъстяването се превръща в епидемия не само сред възрастното население, но и сред децата в България
Zdravni%20temi -> Генитален херпес
Zdravni%20temi -> Бластоцистис хоминис


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница