Анализ на особеностите и моделите за иновации в мениджмънта на отбраната



Дата22.10.2018
Размер259.86 Kb.
#92579
АНАЛИЗ НА ОСОБЕНОСТИТЕ И МОДЕЛИТЕ ЗА ИНОВАЦИИ В МЕНИДЖМЪНТА НА ОТБРАНАТА
Доц. д-р инж. Венелин ГЕОРГИЕВ1

ЦМСО – ИИКТ, БАН
Практиката е доказала максимата, че по дадени теми понякога е по-лесно и по-удобно да се говори отколкото да се работи, особено в момент когато те са актуални, перспективни и освен всичко друго от тях могат да бъдат извлечени политически, мениджърски, административни или друг вид дивиденти. От друга страна постигането на реални практически резултати по същите тези теми често пъти се оказва не дотам лесна задача, случващото се по тях се оставя на случайността, т.е. очакванията са, че декларираните като желани резултати ще се „случват” без да се работи достатъчно упорито или поне без да се подкрепят онези, които работят по този начин, и за тях не се намира достатъчен управленски и експертен потенциал, който да ги превърне в закономерност и двигател на конкурентната активност в различни области на социалния и икономическия живот, и в частност в сферата на отбраната. Подобна тема представляват иновациите в рамките на мениджмънта на отбраната. За новите, рационалните и ефективните инструменти на този специфичен мениджмънт се говори и пише, но малцина са онези, които успяват да видят тяхното приложение в практиката, да се убедят и да почувстват техния ефект. Стига се до там, че при опита да бъде открит термина „иновация” или негови производни в често цитираните концептуални, планиращи и административни документи, свързани с реформата на въоръжените сили и нейното управление, с мениджмънта на отбраната в условия на изменяща се среда за сигурност и среда за партньорство, се констатира, че подобни термини отсъстват от речника на мениджърите и експертите в сектора. Трудно би било да се извлече максимална полезност, и въобще някаква полезност, от един инструмент какъвто са иновациите след като дори не се използва по смисъл това понятие, а неготово ефективно управление остава встрани от вниманието на онези, които задават дневния ред в поредния етап от трансформирането на отбраната като дейност, призвана да осигури външната сигурност на обществото за сметка на разходите от страна на данъкоплатците.

В рамките на един анализ на особеностите на иновациите при мениджмънта на отбраната не бива да се пренебрегва и промяната в общото (генералното) отношение към иновациите като инструмент на икономическото развитие, конкурентна способност и просперитет на държавите и общностите. В недалечното минало, в началото на новия XXI век, част от теоретиците разглеждат иновациите и иновационната дейност като една от възможните причини за евентуална рецесия в икономиката. Сред аргументите на поддръжниците на тази теза е съществуващата тенденция за генериране на много повече на брой нови идеи отколкото могат да бъдат реализирани в практиката, в резултат от което се появяват няколко негативни последствия: стартиране на голям брой иновационни проекти, чието финансиране и управление е значително затруднено; влагане на огромни финансови ресурси на входа на иновационната система (дейност) и получаване на резултати, които често пъти се различават от желаните (в количествено и качествено отношение) и т.н. В областта на иновационната дейност в мениджмънта на отбраната примери в подкрепа на горната теза могат да бъдат приведени както от практиката на други страни, така и от националната практика. Красноречиво доказателство за качеството и ефективността на иновационната дейност са следните параметри на иновационния портфейл на САЩ в отбраната за 2007 г., според които2:

- общият брой на изпълняваните инвестиционни програми е 95;

- разходите за изследване и развитие по програмите са нараснали непредвидено с 40%;

- общите инвестиционни разходи по програмите са нараснали непредвидено с 26%;

- абсолютната стойност на общите непредвидени разходи по програмите е 295 млрд долара;

- броят на програмите с над 25% непредвидено нарастване на общите разходи представлява 44% от всичките инвестиционни програми;

- средното забавяне при изпълнението на инвестиционните програми е 21 месеца.

Ако се концентрираме върху националната практика, от анализа на ефективността на иновационната дейност при мениджмънта на отбраната могат да бъдат направени следните общи изводи:

- опитите да бъдат намалени разходите по иновационните проекти често пъти водят до разработване на непълна и следователно некачествена документация. Казано с езика на мениджмънта на иновационни проекти често пъти в практиката обхвата на иновационния проект не съвпада с обхвата на отбранителния продукт, който е обект на иновиране. Тук е достатъчно да бъдат споменати примерите с придобиването на кораби за нуждите на ВМС без съответните агрегати за осигуряване на електрозахранването им при престой в пристанищата или закупуването на учебно-тренировъчни самолети за нуждите на ВВС без включване в обхвата на инвестиционния проект на компютърен клас, с помощта на който се подпомага първоначалното обучение на младите летци. Като следствие от подобни нерационални и неефективни продуктови иновации се получават завишени разходите за жизнения цикъл на отбранителните продукти или необходимост от стартиране на допълнителни проекти за придобиване на необходимото оборудване. В крайна сметка резултатите сочат снижаване на качеството на управлението на ресурсите за отбрана и затрудняване изпълнението на поставените цели за изграждане на отбранителни способности;

- стремежът на всеки ръководител на програма да стартира своите иновационни проекти често пъти е причина за намаляване на оценките на инвестиционните разходи чрез занижаване на стойностите на разходните фактори, неотчитане на част от разходите за жизнения цикъл на отбранителните продукти и т.н. По този начин се стартират повече иновационни проекти отколкото могат реално да се финансират с бюджета за отбрана. Като следствие в хода на управлението на ресурсите за отбрана започва пренасочване на финансови ресурси от един инвестиционен проект към друг и от една основна програма към друга, което няма как да не се отрази върху качеството на техния мениджмънт и изпълнение. Нерядко се налага коригиране на иновационните проекти в посока към намаляване на обхвата, временно спиране или дори отказване от по-нататъшно изпълнението на част от проектите. Примери от практиката в това направление могат да бъдат проектите за иновиране на парка от транспортни самолети и вертолети за нуждите на ВВС, а също и за придобиване на автомобилна техника за нуждите на СВ. Като краен резултат от подобен неефективен иновационен мениджмънт на ресурсите за отбрана се достига до отлагане на сроковете за изграждане на необходимите отбранителни способности, което често пъти е съпроводено и с намаляване на количеството и качеството на тези способности.

Само десет години по-късно, изправени пред реалната възможност за задълбочаване на икономическата и финансова криза и прерастването и в рецесия, държавите разглеждат иновациите и иновационната дейност като средство (инструмент) за разрешаване на икономическите проблеми и създаване на условия за оживление и икономически подем. В тази посока, към днешна дата смислен изглежда въпросът в състояние ли сме да повишим ефективността на сектора за отбрана без да разработим и внедрим иновации (продуктови, процесни, организационни и системни) в областта на стратегическия мениджмънт на отбраната3 и не са ли именно рационалните и резултатни иновации онези стъпки, които ще изведат мениджмънта на отбраната от състоянието на криза и ще гарантират конкурентните предимства на този изключително важен сектор от обществения (публичния) живот.

Изборът на гледната точка, или с други думи на предмета на анализа, дефинирана като изследване на особеностите на иновациите в отбраната и на моделите на тяхното управление не е случаен и може да бъде подкрепен със следните аргументи. Ако едната страна на иновацията е създаването на нова идея, нов процес, нов продукт или нова организация за това как биха могли да бъдат разрешени съществуващи проблеми или как да се усъвършенства дейността на дадена организация или на даден публичен сектор, то другата страна на иновацията е свързана с нейното практическо реализиране и превръщане в действителна крачка към подобно усъвършенстване. От своя страна реализирането на новата идея става факт когато вземащите решение декларират аргументирано своята убеденост в нейната полезност и изразят желание и готовност за внедряването й в практиката. Двете страни на иновацията са еднакво важни за крайния резултат в предприетата промяна и акцентирането само върху една от двете става причина добрите намерения да не бъдат доведени до краен резултат, измерен чрез постигнатите цели и получените ефекти.

Втората съществена особеност на иновациите е свързана с необходимостта от разглеждане на тяхната същност в динамичен аспект, т.е. като процес или казано по друг начин като се отчита параметъра време в цялостната управленска (мениджърска) схема. Не става дума, че е невъзможно иновациите да се разглеждат от статична гледна точка, при което терминът „иновация” може да бъде заменен с термина „нововъведение”. По-скоро става въпрос за това, че отклоняването на вниманието от цялостния иновационен процес: от генериране на новата идея, през нейното усъвършенстване, тестване и внедряване, би ограничило възможността за и увереността в достигане на поставените цели в рамките на зададените ресурсни (времеви, финансови, човешки, информационни и др.) ограничения. Ако искаме да се предпазим от подобна грешка, то следва да използваме динамичния подход когато се опитваме да изследваме спецификата на иновациите по принцип и в частност при мениджмънта на отбраната.

Някои автори4 са склонни да сравняват иновационния процес с процеса на изкачване на стръмен, непристъпен планински връх, в който се включва катеренето стъпка по стъпка нагоре към върха, но също така и спускането от върха, което в никакъв случай не може да се приеме за по-лесната или по-безрисковата част на предизвикателството. Условният модел на иновационния процес, представян като преодоляване на планински връх, в частта „към върха” включва усилия, влагани в научни изследвания (фундаментални и приложни), разработване на прототипи, проучвания на пазари, стратегически анализи, финансово моделиране и т.н. Използваната аналогия подсказва също така, че както към всеки връх водят различни маршрути, така и при генериране на новата идея следва да бъдат анализирани различни алтернативи с идеята да се избере онази, гарантираща постигане на поставените цели в рамките на установените ограничения. За да свържем моделирането с практиката можем да кажем, че разработването и приемането през 2010 г. на Бяла книга за отбраната е резултат от един сложен и труден съзидателен процес, но едва ли някой очаква или се заблуждава, че реализирането на залегналите в нея намерения и амбиции ще бъде по-лесната и безпроблемна част на иновирането на отбранителния сектор.

Търсейки аналогията между иновацията и изкачването на непристъпния планински връх в моделен план трябва да споменем и някои различия между двата съзнателни и волеви човешки акта. За втория акт, свързан с изкачването на планинския връх, е характерно, че въпросът за обратното слизане от върха е екзистенциален въпрос, т.е. въпрос, свързан с оцеляването и по-нататъшното съществуване на онзи, дръзнал да предизвика природата и да изкачи непристъпния връх. Друга характерна особеност е тази, че слизащият от върха трябва да преодолее същите препятствия както при изкачването на върха без да може да промени нито изискванията, нито средата, т.е. той трябва да слезе от същия връх, който преди това е покорил. При първия акт, когато става въпрос за реализиране на иновация, не може да се говори със същата тежест за наличие на екзистенциалност, т.е. неуспехът при реализирането на новата идея не застрашава по толкова екстремален начин съществуването и бъдещето на дръзналия да променя (иновира) света около него. Нещо повече, той може да променя, адаптира и коригира своето иновационно намерение и решение в зависимост от параметрите на околната среда и собствените си възможности, с което да облекчи своя път за „слизане от върха”.

Участието в процеса за генериране на нови идеи е толкова предизвикателно, вълнуващо, сериозно и рисковано начинание каквото е и самото изкачване на планинския връх. То дава възможност за разгръщане на мисловна дейност, излизаща извън рамките на установения шаблон, което става причина иноваторите да се чувстват разтоварени и освободени от напрежението и рутината. Създаването на нови идеи като правило носи престиж и признание за автора. Дали това обаче е вярно за онези експерти от системата на отбраната, които се опитват да разчупят остарелите шаблони на мислене, да достигнат до нови рационални идеи, за което да получат заслужено признание от мениджърите и колегите? Отговор на един подобен въпрос можем да си дадем сами ако познаваме бюрократичните усложнения за предвижване на всяко предложение за промяна на съществуващото статукво по веригата на съгласуване, координиране, утвърждаване, приемане, внедряване. Показателен пример за това колко лесна и проста работа се оказва да бъде направено нещо ново в рамките на институция от публичната сфера (например в рамките на едно музикално училище и като се има предвид, че в институциите от сферата на отбраната разликата не е съществена) и какво признание можеш да очакваш за подобен акт е описаният пример на административен процес5: един гражданин, воден от добродетелни мотиви, решил безвъзмездно да дари едно пияно на музикалното училище, за което следвало учителите да напишат докладна до ресорния генерален директор, в която да му изложат случая. Той на свой ред уведомил писмено по-генералния директор, който написал резолюция до правния отдел. Правният отдел написал становище и го пуснал за съгласуване с финансовия отдел. Финансовият отдел върнал преписката за съгласуване с отдела за обществени поръчки, който през деловодството върнал преписката в музикалното училище за писмено обяснение: защо пиано, а не роял; защо руско, а не немско; на колко години е този, който подарява пияното, какъв е годишният му доход, каква недвижима собственост притежава и има ли роднини в чужбина; задължително ли трябва да му бъде отговорено с „благодаря” и не може ли да мине просто с „мерси”.

Продължавайки да се движим по модела на иновационния процес, представян като изкачване на планински връх достигаме до момента когато след като новата идея е генерирана следват предизвикателствата на нейната реализация в практиката. Колкото и неразбираемо да звучи за някой, в повечето случаи хората смятат, че изпълнението на идеята е нещо не толкова сложно и трудно. Коя е причината за подценяването на сложността на процеса, свързан с реализирането на новата идея, респективно на слизането от планинския връх?

Както покоряването на върха, така и създаването на новата идея се възприемат като върховите постижения, видими за останалите и носещи удовлетворение на авторите. По силата на набраната инерция и под звуците на победните фанфари слизането от планинския връх и реализирането на новата идея остават на заден план като те се приемат за неща, за които е нужно да се мисли на по-късен етап.

Друг подход за търсене на отговор на въпроса за причините за подценяване или недооценяване на сложността на процеса по реализиране на иновационните идеи представлява прегледа на съдържанието на прилаганите иновационни процеси. Най-често срещаните в практиката модели на иновационни процеси включват четири фази: създаване на нови идеи, усъвършенстване на новите идеи, избор на нови идеи за реализиране и изпълнение (реализиране) на новите идеи. Ако допуснем, че влаганите усилия и време се разпределят сравнително равномерно между отделните фази на иновационния процес, то се оказва, че около 75% от тях са за сметка, най-общо казано, за създаване на новата идея и едва около 25% за нейното реализиране в практиката. Ако използваме понятията, с които борави теорията, изучаваща иновациите, можем да кажем, че три-четвърти от времето и усилията се отделят за създаване на инвенцията (новата идея) и едва една-четвърт за трансформиране на инвенцията в иновация.

Познаването на иновациите и особеностите на тяхното управление, избягването на евентуални заблуди относно сложността на иновационния процес и използването на иновационните инструменти по един наистина ефективен начин е свързано с познаването на моделите за генериране и управление на иновации. Тези модели могат да бъдат класифицирани на базата на различни критерии.

Фиг. 1. Затворен модел за мениджмънт на иновации

В зависимост от това дали иновационният процес отчита влиянието на външната среда, т.е. на средата, в която се създава и реализира новата идея, иновационните модели могат да бъдат разделени на затворени и отворени6.

Със затворените модели за мениджмънт на иновациите (фиг. 1) е свързана концепцията, доминираща през по-голямата част от миналия век. В основата на тази концепция лежи разбирането, че организациите изграждат конкурентни способности чрез финансиране изграждането на големи изследователски институти и лаборатории, в които се създават и развиват нови идеи под формата на технологии, продукти, процеси и т.н. Тази дейност се очаква да им носи високи допълнителни приходи, част от които те могат да реинвестират в нови изследвания. По силата на тази концепция организациите, които не са в състояние да финансират подобни изследвания остават в неизгодно положение с ниска конкурентна способност. С подобна концепция може да се обясни изграждането и съществуването на научни институти и висши учебни заведения (Института за перспективни изследвания за отбраната, Института за отбрана, Военна академия, Национален военен университет, Висше военноморско училище) от състава на министерство на отбраната, чието предназначение следва да бъде оказване на принос при иновиране на сектора за отбрана, в това число и в областта на мениджмънта на отбраната.



На модела, представен на фигура 1, с контурните линии са описани границите на областта, в рамките на която се извършва иновационна дейност. Като пример за подобна област може да бъде областта на стратегическия отбранителен мениджмънт. С прекъснатите линии е изобразена съдбата на новите идеи, които са останали без практическа реализация, т.е. които са останали във формата на инвенция. Непрекъснатите линии изразяват пътя на онези нови идеи, които са намерили реализиране в практиката и по този начин от инвенции са се превърнали в иновации. С помощта на така структурирания модел могат да бъдат изследвани различни характеристики на иновационния процес в областта на стратегическия отбранителен мениджмънт. Като пример: общият брой на генерираните нови идеи представлява параметър, с който може да се оценят способностите на експертите (специалистите) да иновират, т.е. да откриват проблеми и да предлагат подходящи решения за тях. Като се има предвид, че иновациите могат да бъдат “тласкащи” (идващи от сферата на науката) и “теглещи” (идващи от сферата на практиката) можем да очакваме, че новите идеи в областта на стратегическия отбранителен мениджмънт ще се появяват от висшите военни учебни заведения, научно-изследователските институти на отбраната, а също така и от страна онези, които по силата на своите функции и задължения се занимават с въпросите на стратегическия мениджмънт на отбраната. Колкото и силно развито (едновременно с това и трудно за разбиране) да е чувството за самодостатъчност на изброените по-горе институции, не бива да се пренебрегва потенциала на останалите научно-иследователски институти и висши учебни заведения, извън системата на отбраната, които провеждат изследвания и обучение по въпроси, свързани със сферата на отбранителния мениджмънт (например Центъра за мениджмънт на сигурността и отбраната към ИИКТ на БАН, катедра Национална и регионална сигурност на УНСС и т.н.). Тук възниква въпроса доколко подготвени са всички изброени институции и с какви способности разполагат за генериране на нови идеи и за тяхното реализиране в интерес на крайната цел: осигуряване на най-висока стойност за гражданите, измерена с нивото на тяхната сигурност, за сметка на чиито ресурси се издържа бюрократичната система в отбраната. Отговор на поставения въпрос може да бъде даден по различни начини, но нека приемем като критерий за иновационни способности участието на изброените институции съвместно с външни партньори в международни проекти с предметни области, включващи иновирането на областта на стратегическия отбранителен мениджмънт. Практиката показва, че изброените по-горе външни организацияя (функциониращи извън системата на министерство на отбраната) по-често са канени за участие в подобни международни проекти, с което се доказва от една страна полезността на тяхното съществуване и развитие и от друга страна техния по-висок иновативен потенциал. Дали и доколко пълноценно и ефективно се използва този потенциал за нуждите на решаване на проблемите на стратегическия мениджмънт на отбраната у нас е въпрос, по който аз лично бих изразил определено съмнение. Вярно обаче е твърдението, че само по пътя на сътрудничеството межуд всички институции, работещи в областта на мениджмънта на отбраната, може да се постигне онази синергия, с която да се преодолее изоставането и да се гарантира един наистина разултатен иновационен процес в стратегическия мениджмънт на отбраната.

За да бъде по-пълно изследването с помощта на затворения модел за мениджмънт на иновациите е препоръчително да се използва един коефициент, който можем да наречем коефициент на иновативност, показващ каква част от общия брой генерирани нови идеи (инвенции) намират практическа реализация, т.е. превръщат се в иновации.


(1)
Очевидно колкото по-голям е коефициента на иновативност, толкова по ефективен е прилагания иновационен процес в разглежданата сфера на стратегическия отбранителен мениджмънт. Не съм сигурен дали се води статистика за броя на иновациите и на инвенциите в отбранителния мениджмънт, но би било полезно ако има такава и същата се сравни с някои от добрите практики на страни от ЕС и НАТО, с които непрекъснато се сравняваме или сме сравнявани.

Фиг. 2. Отворен модел за мениджмънт на иновации


Една от специфичните характеристики и силни страни на иновациите и иновационния процес е възможността за осъществяване на хоризонтален трансфер или с други думи възможността за дифузия на иновациите. Най-общо казано дифузията на иновациите представлява процес на внедряване на нови идеи, генерирани в други области на науката и практиката. Като пример, развитието на технологиите и техниката (инфрачервени цифрови камери) в инженерната област намира приложение в медицината при борбата с една от болестите, добила отдавна размерите на пандемия, каквато е рака на гърдата. Подобна дифузия на иновациите обаче е невъзможна при прилагане на затворен модел за управление на иновациите, което по-естествен начин доказва необходимостта от „отваряне” на модела към външната среда и използване на т.нар. отворен модел за мениджмънт на иновациите (фиг. 2).

За отворения модел е характерно, че резултатите от научните изследвания и практическите постижения се разпространяват извън областта на тяхното първоначално генериране, при което се създават условия други потребители да използват постигнатите резултати в интерес на собствената си практика.

В идеалния случай на прилагане на отворен модел на иновационен процес в областта на стратегическия мениджмънт на отбраната би следвало да се осигури достъп на нови идеи отвън независимо на какъв етап на развитие се намират те, а също така и възможност за износ на нови идеи към свързани области от външната среда. Предимствата от приложението на отворения модел на иновационен процес могат да се обобщят и докажат с тезата, че когато една организация или система се затваря и се изолира от външната среда тя е заплашена или за нея съществува висок риск от самоунищожение7. В случая не става въпрос за самоунищожение на отбранителната система като цяло, а на притежаваните от нея способности и на нейния мениджърски (управленски) потенциал.


А/ Б/


Фиг. 3. Линеен модел за мениджмънт на иновации

Друг критерий, по който могат да бъдат класифицирани моделите за управление на иновациите представлява характера на връзките между отделните изграждащи елементи, според който тези модели могат да се разграничат на линейни и нелинейни8. Една от първите теоретични рамки, разработена с цел представяне на връзката между науката, технологията и практиката (в икономиката, сигурността, отбраната и т.н.) е линейния модел за иновации. Според този модел всяка иновация започва с т.нар. базови или фундаментални изследвания, след което преминава през приложни изследвания, развойна дейност и завършва с внедряване в практиката и дифузия (фиг. 3, А). При по-обобщения вид на линейния модел модел иновационният цикъл преминава през фазите инвенция, иновация и дифузия (фиг. 3, Б).

В сферата на стратегическия отбранителен мениджмънт линейният модел за иновации е приложим само при случаи, за които институциите в отбраната разполагат с достатъчно потенциал и ресурси за извършване на самостоятелни фундаментални и приложни изследвания, развойна и внедрителска дейност. Ако се отчитат обаче преимуществата, които дава специализацията в определен вид дейност (например извършване на фундаментални изследвания), а също така и възможностите за реализиране на икономия от мащаба (обединяване на иновационните способности на различни институции), то ръководството на сектора за отбрана би следвало да се насочи към интегриране на собствените иновационни усилия и ресурси с тези на други институции, работещи в същите направления и по същите проблеми. Така на практика се появява необходимост от прилагане на нелинеен модел за мениджмънт на иновации. Прилагащите нелинейния модел не се ангажират със самостоятелно извършване на всички дейности от жизнения цикъл на една иновация. Те се фокусират върху онези фази, при които биха могли да реализират своите конкурентни предимства, а останалите елементи разчитат да получат от външната среда под формата на дифузия. Като пример, институциите в сферата на отбраната не би следвало да се ангажират с фундаментални изследвания, а по-скоро с приложни изследвания, развойна и внедрителска дейност. Икономически нецелесъобразно изглежда всеки играч на полето на иновации да изгражда и поддържа потенциал за пълния спектър от изследвания, свързани с иновационната дейност. Видим ефект е възможен при интегриране на специфичните способности на различните институции: като пример, способностите за фундаментални изследвания на институтите на БАН, способностите за приложни изследвания и развитие на висшите училища и изследователските институти в отбраната (също така и външни), приложните способности на експертите в сектора за отбрана, подкрепени от усилията на външни международни експерти.

Съществуването на различни варианти за комбиниране на отделните фази на жизнения цикъл на иновации е причина за многообразието на нелинейните модели за иновации (фиг. 4).

За нелинейния модел, представен на фигура 4А, е характерно че организацията (институцията) не изгражда и поддържа способности за провеждане на фундаментални изследвания, а разчита на техния трансфер от външната среда за включване в по-нататъшния иновационен процес. Моделът на фигура 4Б е още по-радикален като при него всички изследователски и развойни дейности се извършват извън иновиращата организация, която се ангажира само с адаптиране и внедряване на новите идеи и тяхното разпространение. Възможни форми за реализиране на нелинеен модел за иновации са например трансфериране на необходимите елементи на иновационния процес под формата на патенти, лицензи, двустранни споразумения, изграждане на съвместни предприятия и т.н. Кой от различните варианти на нелинеен модел за мениджмънт на иновации ще избере ръкодоството на сектора за отбрана зависи от анализа на собствените предимства и недостатъци, но при всички случаи изборът следва да бъде икономически целесъобразен, гъвкав и адаптивен, достатъчно ефективен и резултатен. Крайният избор на модел/и за мениджмънт на иновации, а също така и всички останали въпроси, свързани с намеренията и целите пред иновационната дейност в стратегическия мениджмънт на отбраната е нормално да намерят място и описание в една иновационна стртегия за сектора на отбрана, която може да бъде под формата на самостоятелен документ или да бъде част от стратегията за отбранителна аквизиция.

А/ Б/


Фиг. 4. Нелинеен модел за мениджмънт на иновации
На следващо място моделите за мениджмънт на иновации могат да бъдат клесифицирани в зависимост от тяхното съдържание, т.е. на базата на включените в състава им градивни компоненти. Като примери за подобни градивни компоненти освен новите идеи могат да бъдат използвани изпълнението, мотивацията, процесите, лидерите и т.н.9 При тези условия най-опростеният модел за мениджмънт на иновации би изглеждал по начина, показан на фигура 5:

Фиг. 5. Модел за иновации – вариант 1


За организациите, прилагащи горния модел за мениджмънт на иновации е характерно наличието на множество нови идеи, които те не са в състояние да реализират в тяхната съвкупност. Прилагането на подобен модел дава основание да се смята, че съществува дисбаланс между способностите на организацията за генериране на нови идеи и за тяхното реализиране в полза на първия тип способности. Подобен дисбаланс е сред основните причини много перспективни идеи, формулирани в писмен, графически, аналитичен или друг вид да останат само и нищо повече от “добри идеи на хартия”. Като пример от областта на стратегическия мениджмънт на отбраната може да се посочи идеята за усъвършенстване на програмното управление на ресурсите за отбрана с елемент по управление на програмния риск, която преди повече от пет-шест години беше подкрепена с разработване на съответна методика, но която за съжаление и до днес не намира практическо реализиране. Ако се интересувате за причините, може да се върнете няколко страници назад в съдържанието на този материал и отново да прочетете описанието на ефективността на бюрократичния административен процес в публичната сфера.

Вървейки по пътя към усложняване на структурата на модела за мениджмънт на иновации можем към новите идеи да прибавим тяхното изпълнение и като резултат моделът да придобие вида, показан на фигура 6.



Фиг. 6. Модел за иновации – вариант 2


Болшинството организации, занимаващи се с разработване и внедряване на иновации, оценяват значително по-високо своите способности за генериране на нови идеи отколкото способностите си за реализиране и внедряване на тези идеи под формата на иновации. Подобен дисбаланс в оценките поставя въпроса за намиране и отстраняване на причините за съществуващите различия. Най-простата причина за съществуващия дисбаланс на способностите е формалното разпределение на усилията в рамките на иновационния процес, което както вече беше споменато в е съотношение 3:1 в полза на усилията за генериране на нови идеи. Конкретните причина за дисбаланса на иновативните способности следва да се търсят на базата на анализа на особеностите за всяка конкретна организация.

Към палитрата от възможни модели за мениджмънт на иновации може да бъде добавен и модела, включващ съвкупност от нови идеи и мотивация на онези, които работят за тяхното създаване и реализиране (фиг. 7).



Фиг. 7. Модел за иновации – вариант 3


За организациите, прилагащи подобен модел на иновационна дейност са характерни две особености: осигуряване на стимули за иноваторите, т.е. за хората, които влагат усилия за генериране на нови идеи, мотивиране на служителите за търсене на иновационни решения за повишаване на ефективността на работата. Гарантиране на желаната ефективност на модел от този тип е свързано с прилагане на инструмент какъвто е заплащането на труда на базата на резултати, т.е. осигуряване на базова заплата (сравнително по-ниска от базовата заплата, определяна по други схеми на заплащане) и допълнителни бонуси към тази заплата, размерът на които зависи от постигнатите резултати (например 90-150% от размера на базовата заплата). Същността на иновационната дейност, описвана с помощта на модела от фигура 7, се състои в това, че служителите в организацията след като открият възможност за повишаване на ефективността на работата поемат инициативата в собствените си ръце като генерират новите идеи и създават условията за тяхното реализиране в практиката. С други думи иновационната активност се проявява (или се очаква да бъде проявена) от страна на онези, които ежедневно се сблъскват с трудностите и проблемите в работата, което им осигурява положение на най-запознати с актуалните нужди на организацията от иновиране на продукти, процеси, структури и т.н. Като пример за прилагане на подобен модел на иновационна дейност в мениджмънта на отбраната и по-специално при програмното управление на ресурсите за отбрана могат да бъдат посочени последователните стъпки, имащи характера на процесни иновации и свързани с разработване и внедряване на: единна методика за остойностяване на разходите за отбрана, база от данни за нормите и лимитите за разходи на отбранителни ресурси по направления на тяхното използване, информационна система за управление на ресурсите за отбрана по програми и т.н.

За да бъде възможен и достатъчно ефективен подобен тип иновационна дейност е от значение на какво ниво се намира т.нар „иновационна среда (култура)” на организацията, която може да бъде дефинирана като среда, изобилна на нови идеи и създаваща условия на служителите мотивирано да реализират тези идеи в практиката. Моделът за мениджмънт на иновационна дейност от типа „идеи плюс мотивация” е продуктивен при реализиране на малки, еволюционни иновационни проекти, за които не се изискват значими усилия от страна на служителите в организацията. В случаи на мащабни или радикални иновации, изискващи влагане на повече и по-разнообразни усилия (интелектуални, времеви, материални, физически и т.н.), прилагането на подобен тип модел за мениджмънт на иновационната дейност би внесло висок риск за това новите идеи да не намерят желаното практическо приложение. При подобни случаи с достатъчна степен на ефективност се прилага модел на иновационна дейност, включващ компонентите идеи и иновационен процес (фиг. 8).




Фиг. 8. Модел за иновации – вариант 4


Сред основните предимства на модела за мениджмънт на иновации, представен на фигура 8, е възможността предизвикателствата на „другата страна на иновацията”, т.е. на практическото реализиране на новата идея да бъдат снижени до разумни граници и да бъдат посрещнати и преодолени в рамките на един системен, структуриран, последователен и итеративен процес. Подобен модел ще бъде с най-висока ефективност при иновации, реализирането на които изисква влагането на сходни по съдържание усилия с повтарящ се характер.

Ако към анализа на възможните модели за мениджмънт на иновации добавим променливата, показваща кой служител на организацията ще бъде натоварен с отговорността да съпровожда новата идея до момента на нейната реализация в практиката, то съвкупността от модели може да бъде обогатена с още един модел, включващ компонентите идеи и лидери (фиг. 9).




Фиг. 9. Модел за иновации – вариант 5


При прилагане на подобен модел на иновационна дейност, след избора на предпочитана нова идея усилията на стратегическия мениджмънт на организацията се насочват към търсене на подходящ лидер, който да бъде в състояние да организира и гарантира практическото прилагане на тази идея. Изборът на подходящия лидер не изчерпва т.нар. „друга страна на иновацията”, т.е. практическото реализиране на новата идея, а също така допускането, че този лидер е в състояние да преодолее всички съществуващи вътрешни и външни бариери по пътя към реализиране на иновацията почти винаги е несъстоятелно. От една страна действително е важно да бъде избран подходящия лидер, който да поведе останалите към реализиране на новата идея, но от друга страна следва да бъде категорично ясно, че „битката” между отделната личност и организацията като цяло е обречена и предварително загубена от първия. Защо това е така и защо най-често „противници” на иноваторите не са служителите от конкурентните организации (фирми, компании, институти), а служителите от организациите, в които те работят? Отговорът на този въпрос може да бъде и сложен и по-опростен. По опростеният отговор е защото самите организации не са проектирани, не са създадени с основно предназначение да реализират иновации, а по-скоро за извършване на текущи и утвърдени действия и дейности при предварително изяснено статукво.

Въпросът за персоналното ангажиране с процеса на реализиране на иновациите, т.е. с внедряването на новите идеи в практиката на организацията не е никак елементарен и не бива да бъде подценяван ако искаме да гарантираме достигането на иновационните цели. От една страна за младите мениджъри в организацията ролята и участието в реализирането на иновационните решения изглеждат привлекателни и едновременно с това удобни възможности за себеизява и себедоказване. С течение на времето същите тези ентусиасти осъзнават и изпитват върху себе си съпротивителните сили на организацията или на отделни нейни компоненти (членове) срещу внедряването на новите, иновативни решения и промяната на съществуващото статукво. В подобни моменти, при отсъствие на подкрепа и доверие от страна на стратегическите ръководители, вероятността от разколебаване и отказване от иновативните намерения е много висока, което на практика застрашава реализирането на предприетата иновация. Като пример за прилагане на подобен модел на иновационна дейност в областта на мениджмънта на отбраната може да бъде посочен проекта за актуализиране и развитие на системата за отбранителна аквизиция, стартиран по решение на ръководството на министерство на отбраната през 2008 г. С непосредствената разработка, координиране и съпровождане на проекта е натоварен един от наскоро назначените мениджъри в дирекция „Политика по отбранителна аквизиция”, който завладян от ентусиазма на иновативните намерения влага сериозни усилия като лидер по проекта с цел постигане на планираните резултати. По различни причини, които могат да бъдат обобщени като страх от промяната и нежелание за изменение на съществуващото статукво, усилията на лидера не се подкрепят от останалите участници в процесите на отбранителната аквизиция, което поставя значителни бариери пред реализирането на иновационния проект и в крайна сметка водят до неговия успех само отчасти.



Като заключение от анализа могат да бъдат формулирани две обобщения. Първото е свързано с необходимостта от изграждане на категорично разбиране за важността на иновациите и тяхното управление в интерес на повишаване на ефективността на стратегическия отбранителен мениджмънт. Тезата, че именно иновативните решения са онзи инструмент, който би гарантирал конкурентни предимства на сектора за отбрана спрямо останалите обществени сектори се налага по безспорен начин като вярна както от теорията, така и от практиката. Второто обобщение е свързано с необходимостта от взимане на съответните политически, административни и научни решения по въпросите за иновациите в стратегическия отбранителен мениджмънт и представянето им пред обществото, експертите и външните партньори в систематизиран, структуриран и научно обоснован начин под формата на иновационна стратегия в отбраната.

1 Доц. Венелин Георгиев работи в Центъра за мениджмънт на сигурността и отбраната при ИИКТ-БАН. Той е хоноруван преподавател в катедра Национална и регионална сигурност на УНСС. Професионалните и научните му интереси са насочени в областите за програмно управление на ресурси, отбранителна аквизиция и управление на риска, аналитични методи за икономически анализ, иновации и инвестиции. За контакти: e-mail: georgiev@defencemanagement.org; www.defencemanagement.org


2 Michael Sullivan. DoD must prioritize its weapon system acquisition and balance them with vailable resources. March, 2009


3 Тагарев Т. Концепция за стратегически отбранителен мениджмънт. 2010

4 Govindarajan V., C. Trimble. Making Innovation Happen

5 Сираков А. Приказка за държавния служител

6 http://en.wikipedia.org/wiki/Innovation

7 Слатински Н. Измерения на сигурността

8 Георгиев И., Цв. Цветков. Мениджмънт на фирмените иновации и инвестиции. 1997

9 Govindarajan V., C. Trimble. Making Innovation Happen




Каталог: wp-content -> uploads -> 2011
2011 -> Евгений Гиндев световната конспирация
2011 -> Наредба №36 от 30 ноември 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2011 -> Наредба №36 от 30 ноември 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2011 -> За минималния и максималния бал по паралелки в рио област софия-град
2011 -> 130 годишнината на ввму “Н. Й. Вапцаров” разкрива новите предизвикателства и перспективи в развитието на флагмана на морското образование
2011 -> Съюз на математиците в българия – секция бургас пробен изпит по математика за 7 клас – март, 2011
2011 -> Член на Приятели на Земята Интернешънъл
2011 -> Права и задължения на учениците
2011 -> В съответствие с ангажиментите в рамките на фаза 1 от мониторинга за изпълнение на задълженията по Конвенцията и Препоръката, през 2000 г
2011 -> Разграничение на трафика на хора от сродни престъпни дейности д-р Ива Пушкарова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница