Анализ на политически процеси и тенденции 12 февруари 2010 год



Дата22.01.2019
Размер36.27 Kb.
#110797
АНАЛИЗ НА ПОЛИТИЧЕСКИ ПРОЦЕСИ И ТЕНДЕНЦИИ
12 февруари 2010 година
Водещо събитие в страната продължава да бъде операция „Октопод” на МВР. Коментарите по нея са много, а като цяло общественото мнение вече е настроено, че това е съществен успех в борбата с престъпността. Интересно е и политическото говорене по темата. Налагат се няколко интересни тези:

  • Един провал на толкова шумно анонсираната акция би означавал сериозен провал на правителството и даже възможност поне министър Цветанов да бъде отстранен, ако акцията се окаже неподплатена с доказателства. Други анализатори даже предвещават падане на цялото правителство.

  • Зад тази акция се крият редица лични мотиви. Макар те да бяха отречени и от министър Цветанов, и от премиера, е ясно, че биографиите на Борисов и Петров в ранните години на прехода са сходни и идентични, а нерядко и са се преплитали. Може би това е и причината премиерът Борисов да е учудващо мълчалив по темата на фона на реакциите му при предишни подобни акции на МВР.

  • Петров е знакова фигура, както в сферата на сенчестата икономиката, така и на специалните служби. Той не може да бъде еднозначно приписан на нито едно правителство, доколкото той е работил като агент под прикритие в НСС, назначен от ген. Атанас Атанасов в правителството на Иван Костов, работил е като агент (а по думите на Цветанов - и като ръководител на престъпна група) в годините, когато Борисов е водеща фигура в МВР. Факт е, че апогеят на присъствието на Петров е именно при правителството на Сергей Станишев, когато той е съветник в ДАНС. За съжаление този факт ще бъде широко използван за още по-трайното очерняне и дискредитиране на правителството на БСП. Характерни са и факти като натрапчивото говорене на хора, покровителствали Петров в миналото, които разграничавайки личната си роля търсят политически дивиденти срещу БСП. Именно това показва, че е много възможно тази акция да търси по-дългосрочна цел - трайното налагане на тезата, че ръководството на БСП е обвързано и покровителствало тази организирана група и едва ли не е генетично свързано с мафиотски структури. Това е теза, която десницата налага през целия 20 годишен преход, без да отчита, че именно при правителствата на Филип Димитров и Иван Костов бяха генерирани процесите на зараждане на сенчестата и силовата икономика - чрез разбиването на службите и МВР, чрез корупционния модел на приватизация, в който именно силовите групировки от структури за обслужване на бизнеса се превърнаха в бизнес-структури. Вероятно ГЕРБ и десницата ще наложат масово тезата за тази „ясна” връзка на мафията и БСП, което да им послужи за основа на репресивни действия срещу партията и отделни нейни лидери.

  • Абсолютно некоректно и фалшиво е приписването на Петров на БСП. Петров и биографията му е част от феномените на прехода - сливане на ролята на бивш служител на правоохранителните органи с ролята на сенчест и силов бизнесмен, с ролята на агент под прикритие (по-скоро на двоен агент - на престъпността в МВР, и на МВР в престъпността), с ролята отново на офицер от службите. Подобен феномен е превръщането на хора от силовия бизнес в политици и „изпирането” на имиджа им, което виждаме, например, при Бойко Борисов. В този смисъл, Петров не е част от една политическа структура, а от абсурдите на прехода, породени от накърнената държавност и изкривената медийна среда.

  • Характерен момент, е че в типичната си поза в момента медиите и обществеността не задават реалните въпроси към Бойко Борисов - за миналия бизнес с Петров, за четири годишното нищоправене срещу него и групата му по времето, в което Борисов е главен секретар на МВР и други.

  • Съществен момент е изразената подкрепа от САЩ и ЕС за акцията. Тя се възприема като знак, че действията на правителството са оценени като реална стъпка към атакуването на срастването на държава с организирана престъпност. Все пак, тази позитивна оценка ще е основа и за по-строго вглеждане в бъдещите действия на правителството, а възможните рецидиви на случилото се (вече с нови участници от новата власт) ще бъдат и строго критикувани от Запада.

Вероятно операция „Октопод” ще бъде коментирана сериозно и в близките дни и ще стане основа на тежки политически спекулации, които ще засегнат честта и достойнството на БСП и създавайки фалшив имидж на ГЕРБ като сила, която е извършила реални стъпки в борбата с престъпността. Същевременно е възможно развитието на скандала в няколко посоки и теми:



  • Нова форма на скандал в МВР и службите, вкл. кадрови чистки по принципа на прочистването на „хората на Петров” в МВР, ДАНС и други.

  • Скандал около „Кремиковци”, доколкото източването на толкова крупно предприятие не може да е ставало само и единствено по описаната схема. Тук вече бе намекнато, че скоро обвиняем може да стане и скандалния бивш директор на „Кремиковци” и политик Александър Томов, който шумно говори в момента, че е жертва на предишното правителство и Петров.

  • Търсене на вината за евентуални провали на акцията в съдебната система. ГЕРБ методично налага тезата „ние ги хващаме, те ги пускат” в обществото, без да отчита, че именно в подобни акции МВР не осигурява годни и качествени доказателства, които да издържат в съдебната система, че те често са крайно пропагандни. Допълнително мотивиране на такова политическо внушение може да се намери и в провала на свидетелстването срещу братя Маргини вчера, при което защитен свидетел се отказа от показанията си.

  • Скандал с „проговарянето” на Петров. Той би бил много тежък, ако такова говорене би било реално, и ако то засегне предполагаемите лични елементи в отношенията на Петров с Борисов и Цветанов. Затова вероятно МВР ще окаже сериозен натиск върху Петров, както и върху съдебната система, за да отдалечи такова евентуално публично говорене.

Каталог: dobrev k.mbox
dobrev k.mbox -> Кафене новини в памет на закъснялата паметливост срещу злопаметния Първанов
dobrev k.mbox -> Българската комунистическа партия
dobrev k.mbox -> На Дарин Вълев Мирчев София 1784, ж к."Младост-1", Полигона
dobrev k.mbox -> В обединението могат да участват всички социалисти до 35 г. То е отворено и към всички членове на съществуващите и сега младежки организации в бсп, които могат да станат част и от обединението
dobrev k.mbox -> Климент охридски” исторически факултет
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Въпроси към Кирил Добрев
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Сценарий Мл. Отговорник 1 Благоевград
dobrev k.mbox -> Регионална телевизия “канал рила”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница