Анализ на политически процеси и тенденции 13 март 2012 год



Дата26.10.2018
Размер41.31 Kb.
#101122
АНАЛИЗ НА ПОЛИТИЧЕСКИ ПРОЦЕСИ И ТЕНДЕНЦИИ
13 март 2012 година
Настоящите ежедневни анализи нямат за цел да бъдат изчерпателен източник на политически решения, нито пълен обзор на случващото се в страната. Тяхната амбиция е да дават гледна точка към актуалните проблеми на българската политика, както и към теми, по които се предполага, че може да има интензивен обществен дебат в близко бъдеще.
Теми от деня:

1. Става все по-актуален въпросът за т.нар. Скандал „Хохегер – Моника”, свързан с пари за ПР и лобизъм, част от които са послужили за подкупи в Австрия, и с които е оперирала Моника Йосифова. Прави впечатление, че ГЕРБ в лицето на много отговорни фактори (Борисов, ЦВетанов, Димитър Главчев – той и става основен говорител по темата) искат разследване на случая, а и настояват, че в България медиите тенденциозно отбягват проблема, защото са в някаква степен зависими. По същество, този скандал е от една страна първи сериозен риск за Сергей Станишев в качеството му на лидер на ПЕС, доколкото епицентър на скандала е ЕП, чиито депутат е бившия австрийски вътрешен министър. Втори момент е осветяването на Йосифова като фактор, който има силата да диктува мълчанието на част от медиите – при подобно осветяване неминуемо ще се чуят и още неща около нейната дейност (тук е възможно да се напомнят за паричните потоци около Деня на Независимостта през 2008 г., както и прословутия „еврейски” екип от ПР консултанти). Съществен е въпросът (адресиран не само към М.Й.) как е възможно ПР бизнесът у нас да е стигнал нивото, в което поръчва съдържанието на медиите и служи за управление на паричните потоци (помним, че атаката на жълтите издания към Президента в най-масиран вид дойде именно след искането му да се наложи регистър на ПР агенциите и политическата реклама в медиите), а не за това, което е същината на този бизнес – планиране на имидж и подготовка на събития. Не е маловажен и въпросът откъде идват атаките към Президента сега – очевидно, е че част от тях най-активно са в полето на жълтата преса, активиран е и вътрешен кръг от анализатори около „Позитано” 20. Интересен е и моментът с РЗС, доколкото тъкмо Румен Овчаров през 2009 година намекна ясно за „родовата” връзка на РЗС със среди в БСП.

Скандалът „Хохегер – Моника” със сигурност ще бъде държан „над водата” от ГЕРБ като средство за отклоняване на вниманието от скандала с бонусите. Не е маловажно, че това е и първа възможност за реванш на ГЕРБ срещу Станишев на европейската сцена, където силите им рязко се промениха.

Именно от тази гледна точка може да се прогнозира, че скандалът ще бъде засилван от средите на ГЕРБ, че и част от медиите ще предпочетат осветяването на позицията на ГЕРБ пред паричните потоци на Моника Йосифова. Важен момент е скандалът да не бъде сметнат за форма на намеса на ГЕРБ във вътрешния избор на БСП, при това в ущърб на Станишев.

Впрочем, един важен момент тук е цялостното осветяване на дейността на Йосифова, чрез независими източници, доколкото тя работи много тясно със среди в ГЕРБ, което е ясното доказателство за това кой реално работи за ГЕРБ. Не е безинтересно да се напомни и ролята на Йосифова в промотирането на Кунева като кандидат на БСП за президент (може би единствено Раиса Горбачова в цялата история на Източната левица е била съпругата, която пряко се меси и налага политически и кадрови решения на партийния лидер).

Съществен е и въпросът как и доколко ситуацията ще повлияе на събитията в ПЕС – дали Станишев ще успее да „запуши” скандала с помощта на Мартин Шулц или друг висш функционер, който да създаде индулгенция и да прехвърли скандала като национална интрига.

Тук е възможно Президентът да бъде питан за коментар, който може да се даде в три посоки. Първата- Отказ от коментар, доколкото това са просто публикации и няма необходимото познаване на темата. Второ – Отказ от конкретен коментар, но ясна заявка за коментар на явлението „Политически ПР по български”, че политическата немощ не може и не бива да се замества с ПР, както и че ПР-ът не може да е заместител на съдържанието в политиката, и Трето – Коментар, че Президентът винаги е защитавал български лидери, които са ставали обект на атаки в чуждата преса. Не от безпринципна позиция, а от желание да пазим доброто име на България- така през 2006 г. подкрепи Бойко Борисов след американските публикации, така през 2009 бе направен коментара за Могилино, така и днес би защитил Станишев, но с ясната уговорка, че трябва да се знае и казва истината, но тази истина да се узнава в България, а не чрез чуждата преса.

Около скандала „Хохегер – Моника” се появява и един казус, който може да е интересен за уточняване - Прави впечатление, че по темата във форумите изобилстват еднотипни публикации, които са в полза на Сергей Станишев и срещу Президента, ГЕРБ и Цветанов. Личното ми усещане, е че на „Позитано” (очевидно за сметка на БСП) е задействана схемата от платени младежи, които пишат във форумите (такава работеше и по изборите), но този път с партиен ресурс се работи за вътрешнопартийна кампания, а не за национална!


2. Второ интересно събитие от деня е предстоящото разместване в правителството и висшите среди на ГЕРБ – евентуално уволнение на здравен министър, уволнения по места на местни координатори. ГЕРБ ще даде една популистка жертва в името на опазването на добрия имидж, но с обещанието новият здравен министър да е човек с ясна партийна идентичност и отговорност. Това може да е добър повод да се напомни на БСП, че когато една сфера е приоритет в нея са слагат именно хора, които имат ясната идентификация и влиянието, така че да отстояват политики, а не се крием зад коалиционен партньор или чист експерт. Кадруването по места също е интересен феномен- ГЕРБ се чисти от неудобните местни кадри година и половина преди изборите, рестартирайки с нови сили местните организации – това е добър пример за подготовка на изборния процес, но и за отпускане на местни напрежения.
3. Протестите в „Горубсо”. Това е тежък социален конфликт, на който също трябва да се обърне внимание. Той съдържа в себе си няколко съществени контекста, които трябва да се вземат предвид – той е от една страна демонстрация на неспрособност на правителството да решава реалните проблеми. То се справя с привидните като „бонусите”, но не може да реши реално стоящите въпроси пред хората. Важен е и въпросът за това къде е левицата в този процес, защо тя не подкрепя даже и на местно ниво протеста. Трети момент е явлението „олигарх” в лицето на собственика Валентин Захариев – той е дежурен спонсор на всяка нова управляваща партия. Четвърто и най-важно – Това е изходна точка към един все по-тежък проблем в българската икономика – бавенето на заплатите. Той също се нуждае от коментар.
4.
Каталог: dobrev k.mbox
dobrev k.mbox -> Кафене новини в памет на закъснялата паметливост срещу злопаметния Първанов
dobrev k.mbox -> Българската комунистическа партия
dobrev k.mbox -> На Дарин Вълев Мирчев София 1784, ж к."Младост-1", Полигона
dobrev k.mbox -> В обединението могат да участват всички социалисти до 35 г. То е отворено и към всички членове на съществуващите и сега младежки организации в бсп, които могат да станат част и от обединението
dobrev k.mbox -> Климент охридски” исторически факултет
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Въпроси към Кирил Добрев
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Сценарий Мл. Отговорник 1 Благоевград
dobrev k.mbox -> Регионална телевизия “канал рила”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница