Анализ на политически процеси и тенденции 7 декември 2009 год



Дата17.08.2018
Размер45 Kb.
#80157
АНАЛИЗ НА ПОЛИТИЧЕСКИ ПРОЦЕСИ И ТЕНДЕНЦИИ
7 ДЕКЕМВРИ 2009 ГОДИНА
Водещо събитие от последните дни, което ще продължи да създава обществени напрежения и интерпретации е случаят с Марио Тагарински. През изминалите дни този проблем придоби формата на политически фарс. Депутатът Тагарински има меко казано спорна политическа биография (Започва политическия си възход като завеждащ отдел „Национална координация” на СДС в периода, когато Иван Костов става лидер на сините и превръща коалицията СДС в партия, Министър на държавната администрация при Иван Костов, чиито законодателни инициативи се проваляха, автор на един от скандалите при управлението на Костов - Тагарински заплашва полицаи, които арестуват негов приятел, преминал през няколко партии, вкл. в 40-то НС на два пъти е независим депутат, два пъти е в групата на ОДС, а накрая - в РЗС. Скандали съпътстват и съпругата на Тагарински, която е била съветник на Петър Стоянов по връзки с гражданското общество, а нейното назначение е атакувано като пример за „братовчедско” кадруване). Неговото напускане може да се тълкува и като част от типичния му политически път на „професионален” предател, но и като част от политически сценарии. По принцип в последните два дни РЗС активно налага тезата, че това е сценарии на ГЕРБ, който цели да смачка РЗС, след като хората на Янев са изрекли „страшна” тайна - лансираната от тях версия за коалиция на ГЕРБ с Президента Първанов. Тезата за подобна коалиция, а и критиките към Цецка Цачева и Бойко Борисов не са в никакъв случай достатъчно основание ГЕРБ да предприеме подобна репресивна мярка, доколкото нито Яне Янев е авторитетът, който с подобни „разкрития” може да дестабилизира доверието в кабинета, нито пък РЗС с 10 депутати може да бъде риск за настоящото правителство. Все пак, такъв ход наподобява на стила на ГЕРБ за тотален и арогантен натиск върху политическия опонент (изразяващ на глас посланията си). Все пак, по-вероятно е голяма част от действията по казуса „Тагарински” да са инсценировка (или умишлено да се драматизират) от самата РЗС. Какви са мотивите в тази посока:

  • РЗС има една трайна стратегическа цел - изместване на „старото” дясно и заемане на дясното политическо пространство с оглед възможния бъдещ провал на ГЕРБ. Това не е невъзможен сценарии, доколкото има такъв аналог в Полша - след провала на полската левица през 2005 г. тя „застина” на равнище на доверието от 10-15 процента на три последователни вота, а когато дясната популистка Право и справедливост на братя Качински се провали, бе заменена във властта от десните либерали на Доналд Туск. В този смисъл, стратегическа цел на РЗС (и средите стоящи зад тази партия) може да е именно това - РЗС „елегантно”, но категорично да се превърне в опозиционна формация, особено на фона на обезличените СДС-ДСБ и Атака, за да генерира позитиви от разочарованието от Борисов.

  • РЗС ефективно се разграничава от ГЕРБ и получава повод за всякакви бомбастични „разкрития” на корупция в средите на управляващите, включително за периодичното пускане в обществото на драматични сценарии от типа „отвличането на Тагарински”. Ако този модел на поведение успее, то Анев ще играе ролята, която в миналото НС играеше кръгът около ген. Атанас Атанасов - на автори на всевъзможни политически скандали. Не е тайна, че РЗС освен на солидно финансово спонсорство се радва и на т.нар. (от социолога Живко Георгиев) информационно спонсорство - възможност политиката да се моделира, чрез наличие на определена секретна информация, с която да се подпомогне един субект в ущърб на друг. РЗС е явно свързана с определени кръгове от нашите специални служби и в бъдеще ще служи като изразител на техните политически интереси.

При всички случаи са възможни следните сценарии на развитие на скандала:



  • РЗС да активизира опозиционното говорене и да инициира началото на серия от корупционни скандали, свързани с новото правителство.

  • Да продължи процеса на „роене” в малките ПГ от мнозинството, което да доведе до стабилизиране на мнозинството на ГЕРБ (въпреки, че по правилника на НС е невъзможно един депутат да премине в друга ПГ, е възможно определени депутати трайно да започнат да гравитират около ГЕРБ). Този процес ще е в полза на управляващите, доколкото ще консолидира подкрепа за ГЕРБ, която би им позволила постепенно да се разграничат, макар и символично, от лидери, които в момента са в тежест на новото мнозинство - Костов и Сидеров.

  • ГЕРБ да контра-атакува, чрез изваждане на показ на връзките на РЗС с определени финансови среди и среди от службите. Очевидно е, че около Янев има редица неясноти, свързани с финансирането на изборната кампания, кадрите в партията му, издигане на хора със специфични бизнес интереси в листите и други. Много е възможно това да е начало на взаимна компроматна война на ГЕРБ и РЗС, която трайно да стане водеща интрига в политическия ни живот, и която донякъде да измести постоянното говорене за престъпленията на тройната коалиция.

Каква би могла да бъде позицията на МО по този повод? Разбира се, МО няма пряко отношение към този случай, но представители на МО могат ясно да се разграничат от този стил на правене на политика. С разиграването на сценария „Тагарински - отвлечен” българският политически живот стигна своеобразно морално дъно. Нужно е българския политически живот постепенно да се връща в руслото на нормалните политически отношения, език и стил на водене на политика. Нужно е и обществото да осъзнае, че вотът за партии, които изникват „от нищото”, които нямат политически корени, традиции и идеи, е опасен. Това се отнася, както за ГЕРБ, така и за РЗС. Факт е, че понякога традиционните партии страдат от определени тежки пороци, свързани с насложени отношения вътре в партиите, но именно новите и „експериментални” партии се оказват в крайна сметка политическо зло с непредвидими последствия с оглед водената политика, липсата на компетентност, идеи, идеология. Важно е при вота си да търсим и сигналите на скритите, но все пас, видими и с просто око, отношения на дадена партия с нечисти финансови и политически среди.


Втори важен сюжет на деня е разграничението на БЛС от водената политика на Министерство на здравеопазването. Това е пореден знак, че въпреки общото високо доверие към Кабинета „Борисов” имаме серия от пробиви в доверието по сектори и браншове. Това е интересен феномен, който се е наблюдавал и при предишни правителства, но днес е особено видим. И ако при управлението на Иван Костов имаше определено ниво на компетентност и наличие на управленски потенциал, за да бъде туширано това противоречие по сектори, то днес управляващите действат по линията на лекото съпротивление - търсене на ефектни стъпки, ПР действия и дежурната теза за „опоскания бюджет” и постната пица. При всички случаи тенденцията на недоволство по сектори ще се увеличава в течение на зимата. Засега Бойко Борисов има определен механизъм да се справя с нея. Всички бяхме свидетели на определени стъпки, които влияят на общественото мнение, но нямат особена реална стойност - вдигна се акциза за цигарите, но Борисов „лично” свали този за ракията; бяха дадени малко повече пари за здравеопазване и т.н. Но и това „оръжие” има своя период на годност. Много съществен е въпросът дали в обществото ще се натрупа критична маса от тези „малки” напрежения по сектори, която да постави Борисов в позиция на политическа самоотбрана, а и дали относителната медийна тежест на тези теми ще стане по-голяма - за момента определено е проблем, че публикациите за орязани милиони за здраве или лекарски протести са в пъти по-малки от тези за поредния скандал.

Този скандал на БЛС и МЗ е и лакмус за още един модел от поведението на Бойко Борисов - доколко наистина той е склонен да „отстрелва” министрите си, ако станат непопулярни, за да запази личния си рейтинг. Това е стара практика от времето на Тодор Живков - опитът да се каже, че „лошите” министри или съветници не казват истината и заблуждават „добрият” бащица. Борисов засега показа склонността си да маха от постовете им заместник-министри, които не са от кохортата на ГЕРБ, а са експерти, а да пази своите (Лъчезар Иванов, Божидар Димитров) от нападки и атаки. От една страна, Нанев не е част от ГЕРБ, а влее в правителството като експерт, но от друга - един ремонт на кабинета, ще е признание, че определени сектори куцат вече видимо.



Друга интересна теза би могла да бъде подхвърлянето на идеята, че вече е нужен „ремонт” на Кабинета, при което да се определят дадени министри - „двойкаджии”, които вече са за смяна, доколкото ресорите им са пред провал. Тук освен здравното министерство могат да влязат и Симеон Дянков, Трайчо Трайков и други.
Една друга тема от последните дни е готвената реформа в науката и висшето образование. Орязването на 10 милиона лв. за БАН и идеята да се ликвидират институтите с хуманитарна насоченост, които да се придадат към университетите, е поредната абсурдна идея на министър Дянков. Той подхожда към темата по чисто финансов показател и не оценява, че в работата на определени институции има и други показатели, свързани с историческата роля или други ценности, свързани с дадената структура. Връщаме се в началото на прехода, когато „поради липса на средства” бяха ликвидирани или докарани до дъното институции на културата и науката, които трайно загубиха присъствие в живота на страната ни. Днес се изправяме пред пореден риск за нова вълна загуба на духовност и културни традиции, при това - във време, когато е видим резултата от предишните експерименти. Важно е да погледнем ясно и на готвените промени в сферата на висшето образование - те носят риска от девалвация на титлите в науката, от тотална комерсиализация на тази сфера (дали това не идва и от факта, че министърът на МОМН е бивш ректор на водещ частен университет). Положителна е идеята за спиране на практиката за „пътуващите” професори, но правителството не прави нищо за отсяването на качествените университети от тези, чието качество е спорно или съмнително.
Една друга тема от тези дни ще бъде предстоящото публикуване на договора за „Бургас - Александропулис”, обещано от Бойко Борисов. Борисов отново показа доста гъвкав подход към публичната си политика. От една страна той каза, че този проект е неизгоден за България, че е неизгоден и за региона (ГЕРБ стои зад тази позиция, чрез кмета на Бургас). От друга страна представи нещата във вида, че договорът не би му позволил да изтегли България от проекта. Коментарът по едно подобно събитие е ясен - Борисов от една страна рискува международни търговски отношения, чрез едно едностранно публикуване на подобен важен договорен документ. От друга страна демонстрира политика от типа „и вълкът сит - и агнето цяло”, с която опитва да се хареса, както на населението на Бургас и региона, а и на партньорите си от СДС-ДСБ, така и да има оправдание за продължаване на проекта в бъдеще. Вероятно това ще е стил на поведение при действията около мащабните енергийни проекти. За съжаление точно този подход не е държавнически, нито сериозен - той слага на риск сериозни международни търговски и политически връзки, това е популистки и непоследователен подход.
Един международен сюжет е този, свързан с президентските избори в съседна Румъния. Тук аналогията може да се направи от гледна точка на събития, случили се преди няколко години. През 2006-2007 година Румъния бе в сходна на днешната политическа ситуация в България - социалдемократите на бившия премиер Нъстасе бяха обвиняване в корупция, а няколко шумни дела (включително лично срещу Нъстасе) създадоха на Румъния имиджа (за сметка на България) на страна, в която активно тече борба с корупцията по високите етажи. Постепенно управлението на Бъсеску и дясната правителствена коалиция преминаха през серия от вътрешни скандали, а през 2008 година бе формирана нетрайна и доста спорна „голяма” коалиция от постигналите равен резултат демократи на Бъсеску и социалдемократи на новият им лидер, заместил Нъстасе, Мирча Джеоана. Днес наблюдаваме сходен резултат - паритет и оспорван избор (засега с малка преднина води Бъсеску), но и с възможността от засилване на политическата криза - оспорване на изборите, невъзможност за съставяне на нов кабинет, нови парламентарни избори и т.н. При всички случаи, Румъния в близките месеци ще бъде политически и икономически нестабилна държава, което донякъде ще даде външнополитическо предимство на България, която днес се оценява в ЕС като напреднала в борбата с корупцията и относително политически стабилна.
Каталог: dobrev k.mbox
dobrev k.mbox -> Кафене новини в памет на закъснялата паметливост срещу злопаметния Първанов
dobrev k.mbox -> Българската комунистическа партия
dobrev k.mbox -> На Дарин Вълев Мирчев София 1784, ж к."Младост-1", Полигона
dobrev k.mbox -> В обединението могат да участват всички социалисти до 35 г. То е отворено и към всички членове на съществуващите и сега младежки организации в бсп, които могат да станат част и от обединението
dobrev k.mbox -> Климент охридски” исторически факултет
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Въпроси към Кирил Добрев
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Сценарий Мл. Отговорник 1 Благоевград
dobrev k.mbox -> Регионална телевизия “канал рила”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница