Анализ на потребностите от обща и допълнителна подкрепа на личностното развитие на децата и учениците в община перник



страница1/4
Дата10.02.2018
Размер0.77 Mb.
#57296
  1   2   3   4



О Б Щ И Н А П Е Р Н И К

Сертифицирана по ISO 9001: 2008

2300 Перник , пл. ”Св. Иван Рилски ” 1А ; тел: 076 / 602 933; факс: 076 / 603 890




АНАЛИЗ

НА ПОТРЕБНОСТИТЕ ОТ ОБЩА И ДОПЪЛНИТЕЛНА ПОДКРЕПА НА ЛИЧНОСТНОТО РАЗВИТИЕ НА ДЕЦАТА И УЧЕНИЦИТЕ В ОБЩИНА ПЕРНИК
I. ВЪВЕДЕНИЕ

Основания

Изпълнението на Закона за предучилищното и училищно образование и изготвянето на общинска и областна стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците създава необходимост от анализ на потребностите от подкрепа на личностното развитие на децата и учениците от община Перник. Анализът включва актуална информация за детските градини, училищата и центровете за подкрепа на личностното развитие, функциониращи на територията на общината, както и организирани към момента дейности, подкрепящи обучението и възпитанието на децата и учениците, дейности за развитие на техните интереси и способности в областта на науките, технологиите, изкуството и спорта, ресурсно подпомагане на деца и ученици със специални образователни потребности, педагогическа и психологическа подкрепа и др.



Целите които си поставя настоящия анализ са:

1. Оценка на придобитите компетентности, необходими за успешна личностна и професионална реализация на децата и учениците в съвременните общности.

2. Осигурената подкрепа на интелектуалното, емоционално, духовно, нравствено и физическо развитие в съответствие с възрастта, потребностите, способностите и интересите, както и за съхраняване и утвърждаване на националната идентичност, човешките права и свободи, принципите на демокрация и отговорно гражданско поведение.

3. Осъществени дейности за насърчаване, развитие и реализация на заложбите и способностите.

4. Утвърдени училищни политики за формиране на толерантност и уважение към личността и обществото.

5. Осъществени дейности за познаване на националните, европейските и световни културни традиции и ценности.

Целите на настоящия анализ на потребностите от подкрепа за личностно развитие съответстват на основните приоритети и принципи, заложени в Закона за предучилищното и училищна образование. Като първостепенен национален приоритет се очертава образованието на нацията на базата на единна национална политика за осигуряване правото и достъпа на децата и учениците до достъпно и качествено образование, ефективност и иновативност на прилаганите практики и подходи.

Важно условие за постигането на целите, принципите и приоритети е разгръщане потенциала на всички участници в процеса - деца, ученици , родители, институции, гражданска общество. Взаимодействие на институциите, ефективните канали за комуникация с родители и граждани са основен фактор за осъществяването на целите на образованието за подготовката на изградени, самостоятелни, конкурентно способни личности, чрез развиване на компетентности, необходими на децата и учениците в съвременното общество.

На децата и учениците в предучилищното и училищно образование се предоставя подкрепа за личностно развитие, която осигурява подходяща физическа, психологическа и социална среда за развиване на способностите и уменията им.

В раздел ІІ – Подкрепа за личностно развитие на децата и учениците, чл. 177, ал. 1 от Закона за предучилищното и училищно образование подкрепата за личностно развитие е определена като обща и допълнителна.

Общата подкрепа включва :

- Екипна работа между учителите и другите педагогически специалисти

- Допълнително обучение по учебни предмети

- Допълнителни модули за деца, които не владеят български език



  • Допълнителни консултации по учебни предмети, които се провеждат извън редовните учебни часове

  • Консултации по учебни предмети

  • Кариерно ориентиране на учениците

  • Занимания по интереси

  • Библиотечно-информационно обслужване

  • Грижа за здравето

  • Осигуряване на общежитие

  • Поощряване с морални и материални награди

  • Дейности по превенция на насилието и преодоляване на проблемното поведение

  • Ранно оценяване на потребностите и превенция на обучителните затруднения

  • Логопедична работа.

Допълнителната подкрепа осигурява на децата и учениците от уязвимите групи равни възможности за личностно развитие, чрез :

- Работа с дете и ученик по конкретен случай

- Психо-социална рехабилитация, рехабилитация на слуха и говора, зрителна рехабилитация, рехабилитация на комуникативните нарушения и при физически увреждания

- Осигуряване на достъпна архитектурна, обща и специализирана подкрепяща среда, технически средства, специализирано оборудване, дидактически материали, методики и специалисти

- Предоставяне на обучение по специалните учебни предмети за учениците със сензорни увреждания

- Ресурсно подпомагане.

В този смисъл настоящия анализ насочва вниманието към приобщаващото образование, неговите цели и принципи.

Приобщаващото образование е процес на осъзнаване, приемане и подкрепа на индивидуалността на всяко дете или ученик и на разнообразието от потребности на всички деца и ученици чрез активиране и включване на ресурси, насочени към премахване на пречките пред ученето и научаването и към създаване на възможности за развитие и участие на децата и учениците във всички аспекти на живота на общността.



Приобщаващото образование е неизменна част от правото на образование и се реализира в съответствие със следните принципи:

1. Гарантиране на правото на всяко дете и ученик на достъп до детска градина или училище най-близо до неговото местоживеене и на правото му на качествено образование;

2. Гарантиране на достъпа на всяко дете или ученик до подкрепа за личностно развитие в зависимост от неговите индивидуални потребности с оглед възможността за възникване на затруднения в процеса на ученето и приобщаването и на необходимостта от подходяща подкрепа;

3. Прилагане на диференцирани педагогически подходи, ориентирани към интересите и стимулиращи мотивацията на детето и на ученика, съобразени с възрастовите и социалните промени в живота му и адаптирани към способността му да прилага усвоените компетентности на практика;

4. Приемане и зачитане на уникалността на всяко дете и ученик – индивидуалните потребности и възможности, личностните качества, знанията, уменията и интересите, на които образователната институция трябва да отговори по подходящ начин, така че детето или ученикът да развие максимално своя потенциал;

5. Равнопоставеност и недопускане на дискриминация при провеждане на предучилищното и училищното образование, гаранции за които са създадените условия за обучение на всички деца и ученици заедно, независимо от трудностите и различията, които може да възникнат в процеса на ученето и научаването и при участието им в дейността на детската градина или училището;

6. Системен и холистичен подход на организация и сътрудничество на образователните институции в областта на приобщаващото образование на всички равнища – управление и екипност, използване на приобщаващи педагогически практики, създаване на сигурна и подкрепяща среда, участие на родителите, мониторинг на процеса и на качеството на подкрепата за личностно развитие, както и на влиянието им върху обучението и постиженията на децата и учениците;

7. Сътрудничество между всички участници в процеса на приобщаващото образование – детската градина/училището, детето/ученика, семейството и общността;

8. Намаляване на влиянието на социалните неравенства върху ученето и върху участието на децата и учениците в дейността на детската градина или училището;

9. Нетърпимост към дискриминиращите нагласи и поведение и подготовка на децата и учениците за живот в приобщаващо общество;

10. Гъвкавост и динамичност на процеса на приобщаващото образование съобразно потребностите на децата и учениците и в зависимост от спецификата на обществения живот.

Периодът, който обхваща анализа е 3 години.

Организации, които участват в проучването са детски градини, общински и държавни училища, Община Перник , РУО –Перник, Културни институции, РИМ – Перник , 32 читалища, ЦПЛР, Специализирани институции за работа с деца и ученици.

Анализът е изготвен на базата на направено проучване за необходимостта от подкрепа за личностно развитие в 28 училища от които :

18 основни, 4 средни, 2 профилирани гимназии, 5 професионални гимназии, 1 помощно училище, 15 детски градини и 2 центъра за подкрепа на личностното развитие на територията на община Перник.

Обхванати за учебна 2016 / 2017 г : деца – 2711

ученици - 8 796.

Настоящият анализ на подкрепата за личностно развитие на децата и учениците от община Перник претендира да бъде една добра основа за изработване на стратегия за подкрепа на изграждането и развитието на пълноценни личности с високо развита гражданска култура и възможности за реализация.




ІІ. Анализ на осигурената обща подкрепа за личностно развитие на децата и учениците на територията на Община Перник

В училищата и детските градини

Община Перник осъществява активна политики в образователния сектор в съответствие с законово регламентираните правомощия, подкрепа на предучилищното и училищно обучение във всички допустими направления.

Адаптирането на децата и учениците към училищната среда в институциите от общинската образователната система е изведено като приоритетна задача. Ежегодно от базата данни на отдел „Гражданска регистрация“ на училищата и детските градини се предоставя информация за 5 и 7 годишните деца / подлежащи на задължително предучилищно и училищно образование през съответната календарна година/ с постоянен адрес в община Перник .

От подлежащите на задължително обучение 5 годишни деца за последните три учебни години са обхванати :

За 2014/2015 г- 877 от 896 деца, родени през 2009 г., по данни на ГР т.е. 97.87 %.

За 2015/2016 г- 799 826 от родени през 2010 г., по данни на ГР т.е. 96,73 %.

За 2016/2017 г- 683 от 771 родени през 2011 г., по данни на ГР т.е. 98,13 %.

От родените през 2011 година с постоянен адрес в общината , 75 деца живеят в чужбина.

Броят на 5 годишните деца е резултат от демографското състояние на Община Перник, което следва тенденциите в развитието на демографията на Област Перник и страната като цяло. Демографската характеристика на общината е резултат от продължителното действие на множество фактори и влияния:


  • трайно намаляване на броя на родените деца ;

  • променящ се семеен модел с увеличаващо се предпочитание към съжителство без брак;

  • интензивна емиграция предимно на млади хора и семейства в активна трудоспособна възраст.

Реализирането на принципа за равен достъп до качествено образование и приобщаване на всяко дете и всеки ученик извежда в приоритетна позиция дейностите по осигуряване на условия за обхват на децата и учениците в детските градини и училищата до навършване на 16-годишна възраст. Община Перник има изградена система за отчет на отпадналите ученици до 16 годишна възраст, подлежащи на задължително обучение. Ежемесечно в общината постъпва актуална информация за отпадналите от образователната система с посочени причини и предприети от училище мерки.

По социални и семейни причини : за 2014/2015 учебна година – 13

за 2015/2016 учебна година - 17 от които 4 са реинтегрирани.

за 2016/2017 учебна година - 0

Поради трудности в обучението и нежелание за учене - 0

Поради отсъствия : за 2014/2015 учебна година -1

за 2015/2016 учебна година - 0

за 2016/2017 учебна година - 0

Заминали в чужбина: за 2014/2015 учебна година - 43

за 2015/2016 учебна година - 39

за 2016/2017 учебна година - 14

Данните от последните три учебни години налагат следните изводи:



  • Относителният дял на отпадналите от образователната система деца и ученици с устойчив, под 0.5%;

  • Над 75% от отпадналите ученици са заминали за чужбина, без документи за преместване.

  • Отпадналите по социални и семейни причини са деца от семейства с нисък родителски капацитет или с ранни съжителства или бракове.

В програмите за подкрепа на личностното развитие на всички училища в община Перник са разработени мерки за пълноценното включване на ученици със СОП и хронични заболявания в училищната среда. В образователните институции са осигурени условия учениците да получават консултации по всички учебни предмети , включително и учениците в самостоятелна форма. Дейностите за обща и допълнителна подкрепа на всички деца и ученици, които имат необходимост от такава, се определя като приоритетна във всички градини и училища. За това говори интереса на педагозите към повишаване на квалификацията за работа с деца, имащи нужда от допълнителна подкрепа:

Да работят с деца със СОП и хронични заболявания през квалификационни форми са преминали 196 педагози. Необходимост от въвеждаща квалификация по темата са заяви и 365, а да продължат да се квалифицират желаят 259 педагози. Същата тенденция се очертава по отношение на квалификацията за работа с деца в риск и проблемни деца.

Дейностите по допълнително обучение се реализират в дейности по учебни предмети при условията на ЗУПО;

Допълнителни консултации по учебни предмети се провеждат извън редовните учебни часове, съобразно индивидуалните потребности и се осъществяват съгласно утвърден График на консултациите. За отчетния период, участията на ученици в консултации се разпределят:

Ученици, посетили консултации веднъж на срок – 43%

Ученици, посетили консултации повече от три пъти на срок – 32%

Ученици, посетили консултации повече от шест пъти на срок – 17%

Анализът на данните налага няколко извода:

- Броят на учениците, посетили консултации е нисък;

- Намалява броя на учениците, посетили три и шест пъти консултации на срок; Необходимо е да се анализират причините;

- По- ефективно да се използват възможностите, които дава проект „Твоя час“ за удовлетворяване на потребностите както на учениците с обучителни трудности и дефицити, така и на тези, които напредват значително по-бързо.

Осигурена логопедична подкрепа - логопеди работят в Помощно училище“Л. Каравелов“, V и ХІ ДГ. Всички други училища и градини в община Перник за професионална логопедична помощ , консултации и терапия се обръщат към регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование Ресурсен център / и специализираните центрове за социални услуги в общността.

Рискови фактори в средата, които могат да повлияят на обучението на учениците:

- Нестабилна семейна среда

- Агресивно поведение и ниска мотивация на учениците

- Неподходящ приятелски кръг

- Лесен достъп до психоактивни вещества

- Нисък социален статус на семействата. Склонност децата да бъдат ползвани като работна ръка с цел допълнителни доходи в семейството.

- Недостатъчна информация за продължаващо образование.

- Трудности при усвояване на учебния материал и ниска мотивация;

- Неангажираност в училищния живот;

- Нереалистична представа за модел на поведение;


В перспектива общата дейност на всички социални и педагогически фактори е необходимо да се насочи към:

- Взаимодействие на специалистите работещи с деца от социалните услуги с учители, директори, педагози, МКБППМН, О”ЗД”, ИДПС, районни полицейски управления;

- Индивидуални и групови занимания с децата съобразно посочените рискови фактори;

- Работа с родители за повишаване на информираността относно наличието на рискови фактори, с цел превенция на рисково поведение от техните деца;

- Обучения на учители от детски градини и училищата за ранно разпознаване на рискови индикации в поведението на децата и учениците;

- Сътрудничество между отделните институции и служби работещи с децата и семействата.

Влиянието на рисковите фактори е пряко свързано и се проектира в проявите на проблемно поведение от страна на децата и учениците. Наложените наказания са индикатор за резултатите на превантивната дейност т. е. там където са изчерпани всички ресурси на превенцията, се налагат наказания. Анализът на наложените наказания през 2014/2015 и 2015/2016 учебна година налага извода, че броя на наказанията бележи устойчивост – на около 10% от учениците през учебната година е налагано наказание.

за учебната 2014/2015










за учебната 2015/2016










по чл. 139, ал. 1, т. 1 от ППЗНП

по чл. 139, ал. 1, т. 2 от ППЗНП

по чл. 139, ал. 1, т. 3 от ППЗНП

по чл. 139, ал. 1, т. 4 от ППЗНП

по чл. 139, ал. 1, т. 5 от ППЗНП

по чл. 139, ал. 1, т. 1 от ППЗНП

по чл. 139, ал. 1, т. 2 от ППЗНП

по чл. 139, ал. 1, т. 3 от ППЗНП

по чл. 139, ал. 1, т. 4 от ППЗНП

по чл. 139, ал. 1, т. 5 от ППЗНП































680

77

138

14

4

591

62

153

5

8

Екипната работа е приоритет и основен начин на организация на взаимодействие в педагогическите колективи и вътрешно квалификационни форми на работа. Всички дейности се реализират чрез взаимодействие на членове на педагогическите колективи. За формулиране и реализиране на общите и специфични цели за подкрепа на децата и учениците като традиционни се налагат подходи като:

- Обмен на информация и добри педагогически практики за повишаване ефективността на педагогическите подходи в рамките на вътрешно квалификационната дейност в ДГ училища;

- Ежедневна комуникация между всички учители участващи в целодневната организация на учебния процес;

- Координиращият екип в училище организира ресурси и експертиза съобразно потребностите на всяко дете и ученик , както от образователната институция, така и извън нея.

Училищните програми за превенция на агресивно поведение, тормоз, насилие, зависимости са базирани на етичния кодекс на училищната общност. Дейностите по изпълнение на програмите са съобразени с изискванията на чл.186 от ЗУПО и отразяват конкретните условия на всяка институция.

Форми на индивидуална и групова работа:

- Диагностична дейност, която цели диагностициране на затрудненията в личностна и поведенческа сфера на учениците - тестове, анкети, беседи, разговори;

- Консултативна дейност- индивидуалното консултиране на ученици, на родители, на учители, на училищното ръководство и педагогическия колектив. 

- Провеждането на групова работа с ученици, педагогическия съветник осъществява чрез дискусии, семинари, беседи, като резултатите от осъществените срещи се вписват в протоколи, които включват: конкретна тема и описание на случая.

Във всички училища има изградени комисии за превенция на противообществените прояви. Дейността им се основава на принципа на позитивната дисциплина, който се свързва с мерки и подходи, гарантиращи изслушване на детето, ученика, осъзнаване причините за проблемното му поведение и възможност за усвояване на добри поведенчески модели.

В детските градини и училищата се води регистър за деца в риск, сформирани са екипи за подкрепа според индивидуалните нужди за набелязване на мерки за въздействие. Периодично се анализират потребностите на децата и учениците, както и на техните семейства и се търси начин за подкрепа и решаване на проблемите.

При обсъждане и налагане на наказания на ученици за агресивно поведение, тормоз и насилие педагогическите ръководства работят в координация и взаимодействие с отдел „Закрила на детето“. Експерти от отдела са взели участие в работата на 67 заседания на педагогически съвети – през 2014 г – 25 бр., за 2015 г. – 28 бр. и за 2016 г. – 14 бр.

На територията на община Перник функционира Координационния механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция. За 2014 г. Координационният механизъм е работил по 23 случая, за 2015 по 11 и през 2016 г по 5 случая на деца в риск.

МКБППМН – община Перник е конструирана в законосъобразен състав по смисъла на чл. 6 от ЗБППМН. В състава на комисията са включени представители на Превантивно информационен център – Перник , Общински съвет по наркотични вещества – Перник и представители на отдел ОКМДДР отдел Здравеопазване, жилищна политика и спорт, Отдел “Закрила на детето”, ОДМВР - гр. Перник, ИДПС , Районна прокуратура , Районен съд - юристи, педагози и психолози.

Превантивна дейност и кампании на МКБППМН:

„Превенция на самоубийствата сред подрастващите”

„Стратегия за борба с наркоманиите на общинско ниво”

„Необходимостта и терапевтичното значение на употребата на марихуана и нейни деривати за медицински цели

„Превенция и противодействие на детската престъпност”

„План за действие на община Перник за подкрепа на интеграционните политики 2015 – 2017 година”

„Регионална програма за превенция на самоубийствата в Република България 2013 - 2018 година.”

„ Аз избрах живота”

„ Подай рака „

„ Насилието не е начин за общуване”

„ Светът е по добър без дрога и насилие”

Към МКБППМН функционира консултативен кабинет за корекционо -възпитателна работа с деца с противообществени прояви и деца в риск. Провежда се и индивидуално консултиране на родители за засилване на родителския контрол за преодоляване отклоненията в поведенията на децата / чл.13 ал.1 т.3 и т.4 от ЗБППМН/.

За непълнолетните лица, наказани по чл.13 ал.1 т.10 от ЗБППМН е подсигурен подходящ за възрастта им обществено полезен труд.

Във връзка с Националната програма за предотвратяване и противодействие на трафика на хора МКБППМН и ПИЦ участваха в два модула от обучение на фондация П.У.Л.С. . Участваха и в разпространение на информационни материали сред ученици 8 клас от училищата на територията на общината на тема „ Превенция на трафика на деца с цел сексуална и трудова експлоатация „.

През МКБППМН Перник не са преминали малолетни и непълнолетни, които споделят идеи или принадлежат към организации с екстремистки или радикален характер и такива с изявени расистки подбуди .

ВЪЗПИТАТЕЛНИ ДЕЛА

Образуваните възпитателни дела за 2014г . са 69. От тях:



Постъпили от

Бр.

Наказания по чл.13от ЗБППМН

Бр.

Районна прокуратура

52бр.

т.1-предупреждение

30бр.

Районен съд

1бр.

т.3-консултации,обучения и програми

12бр.

Сигнални писма

9бр.

т.4-под възпитателен надзор на родителите

14бр.

ОДМВР Перник

3бр.

т.5-възпитателен надзор на обществен възпитател

13бр.

Общ.бр.

65бр.

т.10-обществено полезен труд

32бр.

 

 

т.11- настаняване в СПИ

1бр.

 

 

т.12-предупреждение за настаняване във ВУИ

3бр.

 

 

т.13-настаняване във ВУИ

1бр.

- по чл.16, ал.1, т.1 (от прокуратурата) – 56 възпитателни дела;

- по чл.16, ал.1, т.2 (органите на полицията) – 3 възпитателни дела;

- по чл.16, ал.1, т.3 (длъжностни лица и граждани) – 10 възпитателни дела;

Мерки по чл.15 от ЗБППМН

Брой родители с наложени мерки

Чл.15, ал.1, т.1 - предупреждение - 2

Чл.15, ал.1, т.2 - задължаване да посещават беседи и консултации - 2

Чл.15, ал.1, т.3 – глоба - 1

Глобите по чл.15, ал.1, т.3 е заменена с полагане на обществено полезен труд (100часа).

Няма обжалвани решения по чл.15 и чл.23 от ЗБППМН.

Разгледаните възпитателни дела през 2015 година са 41. От тях:



Постъпили от

Бр.

Наказания по чл.13от ЗБППМН

Бр.

Районна прокуратура

33бр.

т.1-предупреждение

38бр.

Районен съд

0бр.

т.3-консултации,обучения и програми

6бр.

Сигнални писма

20бр.

т.4-под възпитателен надзор на родителите

1бр.

ОДМВР Перник

12,бр.

т.5-възпитателен надзор на обществен възпитател

12бр.







т.6 - забрана на непълнолетния да посещава определени места и заведения

1бр.

Общ.бр.

65бр.

т.8 - забрана на непълнолетния да напуска настоящия си адрес

1бр.







т.10-обществено полезен труд

16бр.







т.12-предупреждение за настаняване във ВУИ

2бр.







т.13-настаняване във ВУИ

5бр.







чл. 13б.










Възпитателно дело не се разглежда ,а образуваното се прекратява ,когато са изтекли 6 месеца от извършването на противообществената проява или от влизането в сила на акта по чл. 61 от Наказателния кодекс.

3бр.

Към МК работят 9 обществени възпитатели , които извършват възпитателен надзор над 13 деца с противообществени прояви – чл.13 ал.1 т.5.

В консултативният кабинет за корекционно – възпитателна работа специалистите работиха с 50 деца и семейства.

МКБППМН съвместно с Общинския инспекторат и представители на ОДМВР – гр. Перник взеха участие в специализирани полицейски операции /СПО/ по кафета , питейни заведения, нон - стопове и супер маркети за контрол на работното време , наличието на просещи деца , малолетни и непълнолетни след 22:00 часа - зимно часово време и 23:00 – лятно часово време .

Дефицити:

Бъдещото взаимодействие на училищата и детските градини с МКБППМН е необходимо да бъде насочена към подпомагане на включващото и приобщаващо обучение и възпитание на деца и ученици чрез:

Специализирана помощ на МКБППМН за оптимизиране на дейността на училищните комисии;

Оказване на експертна подкрепа от страна на специализираните институции на училищните екипи за предоставяне на допълнителна подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в институциите от системата на предучилищното и училищното образование в областта;

Участие на специализираните институции във формите на въвеждаща и продължаваща квалификация на учителите за работа с деца в риск и деца с проблемно поведение. Посредническа дейност при решаване на конфликти между ученици, родители и училищно ръководство, подпомагане работата на ученическия съвет.

При реализиране на дейности по информиране, диагностика, консултиране, посредничество и проследяване на учениците учебните институции си парнтнират с ЦКО – Перник. В центъра на съвместната дейност е поставен младия човек, който той се нуждае при вземането на решения относно образование, допълнителна квалификация или възможности за професионална реализация.

Направления на дейност:

• Професионално ориентиране,

• Кариерно развитие и реализация

• Информационни характеристики на профили и професии

• Осъществяване на контакти с млади хора, попаднали в различни рискови групи

• Групови или индивидуални консултантски сесии,

Инструментариум:

Информиране, консултиране, подкрепа, организиране на форуми, разяснителна работа, информационни кампании, взаимодействие с институции и бизнес. Разработване на тестове и въпросници за интереси, способности, нагласи и ценности за VII/VIII; XI/XII клас. Наръчник на кариерния консултант.

Информационен център за образование в Районен младежки дом – Мошино , който се стреми да бъде полезен на учениците в преходните етапи, в търсене и ориентиране при избор на бъдещо образование и кариерно развитие. Центърът дава възможност за свободен достъп до информация и консултации, прави анкетни проучвания относно интереси и потребности на младите хора за продължаване на образованието и използване на свободното време, чиито резултати дават възможност за по-точно планиране в работата на младежкия дом, поддържа актуална информация и база данни в сферата на образованието за качествено обслужване на клиентите – ученици, родители, граждани.

Информационният център предоставя информация за приема в професионални и профилирани гимназии в област Перник и в страната, както и справочни материали за университети и висши училища в България и чужбина, организира срещи на зрелостници с представители на ВУЗ, провежда информационни и разяснителни кампании /„Месец на кандидат-студента”, „Панорама на средните училища в област Перник”, сътрудничи със сдружение “Кандидатстудентска борса”, Университети и Вузове в България.

Общински младежки дом е превърнал в традиция организиране и провеждане на панорама на средните училища в област Перник, където седмокласниците се срещат с преподавателските екипи, ученическите лидери и обстойна информация, която да улесни техния избор.

В сградата на младежкия дом от години функционира и Център за кандидат-студентска информация и подготовка, който не само информира, но и улеснява достъпа на младите хора от нашия град до кандидатстване и прием на младите хора от Перник във висши учебни заведения.

Взаимодействието между образователни институции, културни институти, читалища, спортни и младежки организации са насочени към откриване на дарованията, присъщи на децата и юношите от Община Перник, които проявяват интерес към творческа или спортна изява. С повишена чувствителност и внимание професионалистите търсят, установяват и създават условия за развитие и усъвършенстване на дарованията, присъщи на подрастващите- да бъдат открити и стимулирани в посока на развитие и утвърждаване.

На територията на община Перник училищата и детските градини си партнират успешно с:

Исторически музей, Регионална библиотека “Св. Минков”, Общински младежки дом, Младежки дом Мошино, Дворецът на културата, Художествена галерия, читалища; спортни клубове; младежки сдружения и формации.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница