Анализ на управленската философия на международни и български стопански предприятия



страница1/2
Дата28.02.2022
Размер39.5 Kb.
#113306
  1   2
analiz-na-upravlenskata-filosofiya-na-mejdunarodni-i-bylgarski-stopanski-predpriyatiya

Аграрен университет - гр.Пловдив
Икономически факултет
Магистърски курс - Бизнес администрация
Курсова работа
По Организационна култура


На тема : Анализ на управленската философия на международни и български стопански предприятия


Изготвил: Лалка Петрова
Фак. № 0596 Ба-п


В историята на управленската мисъл е имало постепенно изкачване от нивото на управление, през груповата динамика, към организационната култура като най-общото и сложно понятие, способно да изрази всички особености на организацията. Такова издигане е необходимо да направят в своята практика и действащите мениджъри, минавайки от ниво на структуриране на действията към ниво на психологическо взаимодействие с подчинените, а след това и към ниво, на което се формират културните ценности на компанията.
Смятам че тези фирми са постигнали толкова много най – вече, защото са избрали точния начин по който да управляват своите служители. Въобще разглеждането на въпроси, свързани с управлението на организационната култура, следва да започне с тези ситуации, когато възникнат такива въпроси. А те възникват на първо място в случай на неудовлетвореност на висшето ръководство по теми или някои аспекти на организационното поведение. Тези аспекти трябва да имат не частен, а системен характер. Опитите да се отстранят трудностите по рационален начин трябва да се натъкват на явна съпротива от хората, принципно неразбиране на поставените им задачи, несъвместимост на тези задачи с установения начин на мислене. В такава ситуация ръководството започва да разбира, че трябва да се сменят не отделни хора, не технологии, не стратегията, а културата – някаква невидима атмосфера в компанията, която им пречи да реализират своите начинания. В този смисъл управлението на организационната култура се разбира като целенаправлено въздействие на ценностите на хората с цел изменение на поведението им в изгода на висшето ръководство на организацията.
Най-сложният метод за въздействие на организационната култура се явява изменението на нейното повърхностно ниво – материалните и символичните и елементи. Такова въздействие е призвано преди всичко да „раздвижи” натрупаните стереотипи на служителите, да го направи по-открити по отношение към възприемане на новите ценности. Може да се каже, че изменението на символичните съставящи на организационната култура е способно само по себе си да послужи като символ на промяна. Въвеждането на нови униформи, реализирането на нов дизайн на помещенията, внедряване на специални ритуали при приемане на работта или при преминаване на друга длъжност – всичко това и много други могат отначало да се възприемат от служителите като някаква игра, смисълът на който не винаги разбират. Обаче именно подобен род изменения са способни в значителна степен да разколебаване към традиционното отношение към организацията, дава на хората усещането за реалност на промените, слага основата на вяра в ръководството.
В най – добрите корпорации развитието на личността и на компанията вървят ръка за ръка и взаимно се подхранват. Авторитарният стил на ръководство отстъпва пред по – гъвкави форми, пред управление, в което участват всички служители. Трябва да преоткрием фирмата си, така че тя да е място, където хората отиват, за да се развиват, така хората ще се гордеят с работното си място и ще се чувстват обвързани с него и работата си.

Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница